תכנון טיול באיטליה:
מחוזות איטליה ומה הם מציעים למטיילים
מאת: כרמית וייס


תכנון טיול באיטליה הוא משימה מורכבת ומתישה – ההיצע התיירותי עצום ומבלבל. כדי לעשות קצת סדר בבלגן, נערוך כאן סקירה קצרה של 20 מחוזות איטליה ומה שהם מציעים למטיילים. 


בכל מחוז תמצאו קישורים לכתבות על יעדי טיול באזור, כך שתכנון טיול מתוך כתבה זו יהפוך למשימה קלה יותר.
תחילה, בואו נביט על מפת איטליה, ואז נצא לטיול מצפון לדרום.

מפת איטליה

המחוזות של איטליה על מפת איטליה

מפת איטליה עם 20 המחוזות של המרכיבים אותה - כדאי לתכנן טיול רק במחוזות סמוכים


טיולי אופניים
 
להלן סקירה קצרה של מחוזות איטליה מצפון לדרום:
 

מחוז ונטו (Veneto)

מחוז ונטו בכלל, ועיר הבירה שלו ונציה בפרט, הוא האזור המתויר ביותר באיטליה כולה, וגם אחד העשירים והמתועשים ביותר. המחוז נמצא בחלקה הצפון-מזרחי של איטליה, וגובל במערב עם מחוז לומברדיה, השותף לאגם גארדה, ועם מחוז טרנטינו-אלטו אדיג'ה, שהוא שותף להרי הדולומיטים. נופיו של המחוז מגוונים, החל בהרי האלפים הגבוהים בצפון ועד לים האדריאטי בדרום. ארבעה נהרות גדולים עושים את דרכם בשטחו, שהגדול בהם הוא נהר פו (Po).
 
מרבית תושבי המחוז הם דוברי איטלקית, מיעוט בפרובינציית בלונו (Belluno) שבצפון דובר לאדין, ומיעוט נוסף דובר דיאלקטים שונים של שפת הוונציאן (Venetian). שפת ונציאן היא אחת מהשפות הרומניות, שמוצאן מאיטלקית קדומה, ודוברים אותה כשני מליון איש, רובם במחוז ונטו.

המחוז מדורג במקום הראשון באירופה במספר התיירים המבקרים בו 
 60 מיליון בשנה! שתי הערים המפורסמות והמתוירות של המחוז הן ונציה וורונה, ומעט מערבה להן אגם גארדה מושך גם הוא תיירים רבים. הרי הדולומיטים, בחלקו הצפוני של המחוז, ובירתם העיר קורטינה ד'אמפצו (Cortina d'Ampezzo), גם הם יעד פופולרי, הן לתיירי החורף, בזכות אתרי הסקי המעולים, והן לתיירי הקיץ, הבאים לחזות בתצורות הסלע המרשימות של הרי הדולומיטים. פסגת המרמולדה, שהיא הפסגה הגבוהה ביותר בהרי הדולומיטים, נמצאת על הגבול בין מחוז ונטו למחוז טרנטינו-אלטו אדיג'ה. שני מחוזות אלו חולקים ביניהם את הרי הדולומיטים המרשימים, שהם אחת היצירות המרהיבות ביותר של הטבע.
 
צ'ינקווה טורה במחוז ונטו, טיול באיטליה
צ'ינקווה טורה (חמשת המגדלים) בהרי הדולומיטים, מפניני הטבע של מחוז ונטו    (צילום: כרמית וייס)
 

מחוז טרנטינו-אלטו אדיג'ה (Trentino-Alto Adige)

בחלקה הצפוני ביותר של איטליה נמצא מחוז זה, הנקרא בגרמנית טרנטינו-דרום טירול (Trentino-Sud Tirol). הוא נושק לטירול האוסטרי בצפון, למחוז לומברדיה במערב, ולמחוז ונטו בדרום ובמזרח. זהו אזור הררי, שהוא חלק מרכס האלפים, בעל פסגות גבוהות ועמקים ירוקים.
 
שמו של המחוז ניתן לו על שמו של נהר אדיג'ה (Adige), הנהר השני באורכו באיטליה, הזורם בשטחו. עד מלחמת העולם הראשונה היה האזור שייך לאוסטריה, אולם בהסכם שנחתם בסיומה הועבר השטח שמדרום לקו פרשת המים של הטירול לאיטליה, ולתושביו, בעלי הזהות הגרמנית, הוענקה אוטונומיה תרבותית. השפות האיטלקית והגרמנית גם יחד הן השפות הרשמיות של המחוז, ולכן לכל מקום שני שמות  איטלקי וגרמני. באזורים מסויימים, בהם ישנו גם מיעוט של דוברי לאדין, יש למקומות גם שם שלישי בשפת הלאדין.

בחלקו המזרחי של המחוז נמצאים 
הרי הדולומיטים, המאופיינים בסלעי גיר עצומים, המזדקרים לגבהים מרשימים. הנופים המרהיבים של הרי הדולומיטים הפכו את האזור כולו לאחד מאזורי התיירות המובילים של איטליה. בקיץ זהו גן עדן עבור חובבי הטבע והטיולים, בזכות אינספור מסלולים המובילים את המטיילים לעמקים ולהרים סביב. בחורף האזור מבוקש אפילו עוד יותר, בזכות אתרי הסקי המעולים שלו, ובראשם מסלולי סלה רונדה (Sella Ronda).
 
החלקים המערביים והדרומיים של האזור הם גבוהים פחות ומאופיינים בכרמים יפיפיים, הגולשים באלגנטיות על מדרונות ההרים. העיר בולצאנו, בירת המחוז, היא עיר יפהפייה הטובלת בים של כרמים, וכמוה גם ברסנונה והעמקים של אזור טרנטו.
 
כתבות על מחוז טרנטינו-אלטו אדיג'ה:
סדרת כתבות על הרי הדולומיטים  |  סקי סובב סלה רונדה
 
עמק ואל די פאסה, איטליה
עמק ואל די פאסה ומעליו רכס רוזנגארטן בהרי הדולומיטים, מחוז טרנטינו-אלטו אדיג'ה (צילום: כרמית וייס)
 

מחוז לומברדיה (Lombardia)

בצפון איטליה, נושק לגבול שוויץ בצפון, נמצא המחוז הרביעי בשטחו באיטליה, בעל מספר התושבים הגדול ביותר – קרוב ל- 10 מיליון איש. שישית מתושבי איטליה מתגוררים בלומברדיה, והם מייצרים חמישית מהתוצר הלאומי הגולמי של המדינה, והופכים את המחוז לאחד האזורים העשירים באירופה כולה. בירת מחוז לומברדיה היא העיר מילאנו, השוכנת בעמק הפו רח הידיים, הנחצה לאורכו על ידי נהר פו (Po), שכמה מיובליו הגדולים גם הם זורמים בשטח המחוז.
 
את הצפון מכסים מספר רכסים של הרי האלפים, אשר הגבוה שבהם הוא רכס ברנינה, המגיע לגובה של 4,055 מטר. מדרום להרי האלפים שוכנים שלושה מבין ארבעת האגמים הגדולים של איטליה, שכולם נוצרו על ידי קרחונים: אגם מאג'ורה, אגם קומו ואגם גארדה, וכן חלק קטן מאגם לוגאנו, המשותף עם שוויץ. רכסי ההרים מארחים גולשי סקי רבים בחורף ומטיילים בקיץ, ואילו האגמים הם אבן שואבת לנופשים ומטיילים רבים בימי הקיץ החמים.

כתבות על מחוז לומברדיה:
סיור במילאנו  |  אגם מאג'ורה  |  אגמי וארזה

 
אגם גארדה, לומברדיה, איטליה
אגם גארדה וההרים הסובבים אותו, מחוז לומברדיה (צילום: כרמית וייס)
 

מחוז פיימונטה (Piemonte)

המחוז השני בשטחו באיטליה (אחרי סיציליה) נמצא בצפון-מערב המדינה, וגובל בשוויץ בצפון ובצרפת במערב. את חלקו הצפוני מכסים הרי האלפים, אך רוב שטח הוא גבעות ומישורים, ומכאן גם שמו, שהוא קיצור של " Ai piedi del monte", שפירושו "למרגלות ההרים". זהו מקום מוצאו של נהר הפו, היוצר את עמק הפו, ומנקז את מימיו מהרי האלפים, בצפון, והרי האפנינים, בדרום. אדמותיו הפוריות מנוצלות לחקלאות, והוא אחד ממחוזות גידול הגפנים וייצור היין המובילים של איטליה. גם מפעלי תעשיה רבים נמצאים באזור זה, בעיקר בעיר הבירה שלו טורינו.

כתבות על מחוז פיימונטה: 
טורינו מחכה שיגלו אותה
 

מחוז ואל ד'אוסטה (Valle d'Aosta)

ואל ד'אוסטהמחוז קטן בצפון מערב איטליה, מצפון למחוז פיימונטה על הגבול עם שוויץ וצרפת. המחוז נמצא בין שתי פסגות האלפים הגבוהות: מון בלאן (4,810 מ'), שמורדותיו המזרחיים הם בתחומי המחוז, ומונטה רוסה (4,634 מ'), שהמורדות המערביים שלו הם בתחומי המחוז. גם לפסגת הגראן פרדיסו (4,061 מ'), שבתחומי הפארק הלאומי הנושא את אותו שם, גובה מרשים. זהו המחוז הקטן ביותר באיטליה, עם צפיפות התושבים הנמוכה ביותר, ויש לו מעמד אוטונומי מיוחד. השפות הרשמיות במחוז הן איטלקית וצרפתית, אך מרבית התושבים מדברים בניב מקומי של צרפתית.

האזור היה מבודד ביותר, עד לפני שנים לא רבות, ולכן נשמרה בו אותנטיות ופשטות רבה. עם פתיחת מנהרת המון בלאן, המחברת את איטליה עם שאמוני בצרפת, וחציבת מנהרת סן ברנרד לשוויץ, הפך האזור נגיש ומתוייר הרבה יותר. עדיין לא תפגשו כאן המוני תיירים, אלא בעיקר אוהבי טבע וטיולים רגליים שמטיילים בשמורת גראן פרדיסו. מראה ההרים הגבוהים, המכוסים באין ספור קרחונים, בשילוב הכפרים הקטנים וגגות הציפחה, הוא פשוט נפלא.

ואל ד'אוסטה הוא גם שמו של העמק, החוצה את המחוז ממזרח למערב, במרכזו זורם נהר הדורה בלטי (Dora Baltea). בעמק נמצאת העיר אאוסטה, בירת המחוז והעיר הגדולה בו.

 
כתבות על מחוז ואל ד'אוסטה:
ואל ד'אוסטה: בצל הענקים
 
 עמק ואל ד'רימס, מחוז ואל ד'אוסטה, איטליה
 עמק ואל ד'רימס, מחוז ואל ד'אוסטה (צילום: כרמית וייס) 
מחוז פריולי-ונציה ג'וליה (Friuli-Venezia Giulia)

מחוז אוטונומי בפינה הצפון מזרחית של איטליה, על גבול אוסטריה וסלובניה ולחופי הים האדריאטי. רוב תושבי המחוז הם "פריולים", ממוצא סלובני, אשר שפתם היא פורלן, שפה השייכת לקבוצת השפות הראטיות (קרובה לרומאנש וללאדין). מחצית משטחו של המחוז, בצפון, מכוסה בהרים, שהם חלק מרכס הרי האלפים, ומגיעים לגובה של 2,700 מטר. דרומה מהם משתרע אזור גבעות ומישור, הנושק לים האדריאטי בדרום. באזור זה מייצרים יין ששמו נודע בכל העולם. בירת המחוז היא העיר טרייסטה. למרות שמו של המחוז, העיר ונציה אינה נמצאת בו, אלא דוקא במחוז ונטו.
 

מחוז ליגוריה (Liguria)

דרומית למחוז פיימונטה, לחופי הים הליגורי, נמצא מחוז ליגוריה, שעל חלקו הגדול נמצאת הריביירה האיטלקית. זוהי רצועה ארוכה וצרה, שאורכה 240 קילומטרים ורוחבה עד 35 קילומטרים, הכלואה בין ההרים לים. רובה של רצועת החוף מיושבת בעיירות וכפרים קטנים, הפרוסים על המדרונות מעל הים. יעד תיירותי פופולרי ביותר הוא קבוצת הכפרים, הנקראת צ'ינקווה-טרה (Cinque Terre), שפירושו "חמש אדמות", ובה חמישה כפרים הדבוקים לצלע ההר, כמו תלויים מעל הים. בליגוריה גם שתי ערי נמל, לה-ספציה (La Spezia) וג'נואה (Genoa), שהיא בירת המחוז.
 

מחוז אמיליה-רומאניה (Emilia-Romagna)

מחוז המורכב משני מחוזות היסטוריים – אמיליה ורומאניה, הוא נמצא מדרום לנהר הפו ומצפון להרי האפנינים. זהו אחד המחוזות העשירים באיטליה, אולם מבחינה תיירותית הוא אינו חזק במיוחד, פרט לערי החוף שלו, השוכנות לחופי הים האדריאטי. מדרום לחבל שוכנת הרפובליקה הקטנה של סן מרינו, שהיא מרכז תיירות הומה. עיר הבירה של המחוז היא בולוניה, וסמוך אליה, בערים פארמה ורג'ו אמיליה, מיוצרת גבינת הפרמז'ן המקורית – הפרמיג'אנו רג'אנו.

מחוז טוסקנה (Toscana)

המחוז, המשתרע מרומא צפונה, בין הים הליגורי לבין רכס הרי האפנינים, הוא ערש הולדתו של הרנסאנס. זהו אחד המחוזות המתויירים ביותר באיטליה, אשר היה מרכז התרבות והאומנות של תקופת הרנסאנס. תיירים רבים מטיילים בין הכפרים הציוריים ובין הערים המרהיבות של המחוז, ומתענגים על יפי הטבע והתרבות.

בירת המחוז 
פירנצה, שימשה ביתם של אומנים נודעים, כמו: ליאונרדו דה-וינצ'י, מיכלאנג'לו, בוטיצ'לי, רפאל, דונטלו, דנטה אליגיירי, פיליפה ברונלסקי, גלילאו גליליי ועוד רבים וטובים, אשר השאירו בה את חותמם. פטרוני האומנות, ובראשם בני משפחת מדיצ'י, השאירו מורשת אומנות מרשימה בארמונות, כנסיות וגשרים. טוסקנה היא גם מקור לשיש קאררה, בית הגידול של יינות קיאנטי, ובית לסמלי תרבות נודעים, כמו המגדל הנטוי של פיזה והעיר סיינה, ובשל כך היא אחד היעדים המתוירים ביותר באירופה בכלל ובאיטליה בפרט.
 
 
כיפת הדואומו, תצפית מפיאצלה מיכלאנג'לו, פירנצה
כיפת הדואומו מעל גגות פירנצה, בירת מחוז טוסקנה (צילום: כרמית וייס)
 

מחוז אומבריה (Umbria)

ממש בליבה של איטליה, מדרום למחוז טוסקנה ומצפון למחוז לאציו, נמצא מחוז אומבריה, שרבים משלבים ביקור בו יחד עם שניהם. זהו מחוז הררי, המכוסה ברובו על ידי גבעות נמוכות והרי האפנינים, המגיעים כאן לגובה 2,476 מטר. אומבריה מכונה il cuor verde d'Italia, שפירושו "ליבה הירוק של איטליה". בירת המחוז היא העיר פרוג'ה (Perugia).

מחוז מארקה (Marche)

מחוז לחוף הים האדריאטי, שבירתו היא העיר אנקונה. למעט רצועת חוף צרה ומספר עמקים בהם זורמים נהרות, המחוז ברובו גבעי והררי, דבר שגרם לו להיות מבודד ונידח לאורך ההיסטוריה. שטחו ההררי של המחוז, בשילוב עם קרקע לא פורייה, הביאו לכך שכלכלתו מבוססת ברובה על דיג.
 

מחוז אברוצו (Abruzzo)

מחוז אברוצו נמצא מדרום למחוז מארקה, גם הוא לחופי הים האדריאטי. בירת המחוז היא העיר ל'אקווילה (L'Aquila). שני שלישים משטחו של המחוז מכוסה הרים, כאשר במרכזו עובר רכס הרי האפנינים. כאן נמצאת הפסגה הגבוהה ביותר באפנינים, פסגת Corno Grande, שהיא חלק מרכס גראן ססו (Gran Sasso) וגובהה 2,914 מטר. באברוצו 21 אתרי סקי, הזוכים לכמויות שלג גבוהות במיוחד, בזכות מיקומם בקרבת חופי הים האדריאטי.
דרום איטליה, אברוצו, פסקוקוסטנצה
העיירה פסקוקוסטנצה במחוז אברוצו, הזמן כמו עצר כאן מלכת (צילום: כרמית וייס)
 

מחוז מוליזה (Molise)

המחוז השני הכי קטן באיטליה, נמצא מדרום למחוז אברוצו, לחופי הים האדריאטי. רק בשנת 1970 הוא נפרד מהמחוז המשותף אברוצו-מוליזה וזכה בעצמאות. במחוז יש שני מיעוטים אתניים  קרואטי ואלבני, הדוברים שפות משלהם, שהן ניבים של השפות הקרואטית והאלבנית. בירת המחוז היא העיר קמפובאסו (Campobasso).
 

מחוז לאציו (Lazio)

המחוז שמדרום למחוז טוסקנה, במערב איטליה, לחופי הים הטיראני, הוא משכנה של העיר רומא, שהיא בירתו ובירת איטליה כולה. רומא מארחת בתחומה את מדינת הוותיקן, ושתיהן הן אחד מיעדי התיירות העמוסים ביותר באירופה ובעולם כולו. ברומא נבנו מקדשים, היכלי פאר, מרחצאות, ארמונות, אין ספור כיכרות יפיפיות, עמודי ניצחון ושערי קיסרים, וחלקם הגדול נותר עד ימינו, כעדות לתקופות בה שיגשגה העיר. במדינת הוותיקן, אשר בליבה של רומא, צברו האפיפיורים אוסף בל יתואר של אוצרות אומנות, ובראשם כנסיית סן פייטרו והקפלה הסיסטינית, יצירתו המרשימה של מיכלאנג'לו. כל המבקר בוותיקן נשאר פעור פה לנוכח העושר הרב.
 
זהו המחוז השלישו בצפיפות התושבים באיטליה (אחרי קמפניה ולומברדיה), ומתגוררים בו 5 מיליון תושבים. בחלקו המזרחי של המחוז נמצאים הרי האפנינים, מהם זורם נהר טיבר (Tiber), החוצה את רומא בדרכו לים הטיראני.
 
כתבות על מחוז לאציו:
סדרת כתבות על רומא
 
המדרגות הספרדיות, רומא
המדרגות הספרדיות, מאתרי התיירות המזוהים ביותר עם העיר רומא (צילום: כרמית וייס) 
 

מחוז קמפניה (Campania)

המחוז שמדרום ללאציו, גם הוא לחופי הים הטיראני, ובירתו היא העיר נאפולי. בתחומיו נמצאות גם הערים הרומיות שנחרבו – פומפיי והרקולנאום, הר הגעש ווזוב, אחד מהרי הגעש האלימים והמסוכנים ביותר בעולם, והאי קאפרי. ביקור בנאפולי, פומפיי, הר הגעש ווזוב והאי קאפרי, לצד טיול נינוח לחופי סורנטו-אמלפי, הם מיעדי התיירות הפופולריים של איטליה.
 
5.8 מיליון התושבים המתגוררים בקמפניה, הופכים אותו למחוז השני במספר תושביו (אחרי לומברדיה) ובעל צפיפות התושבים הגבוהה ביותר. המחוז סובל מבעיות תעסוקה כרוניות ומפשיעה גבוהה.
 
 

מחוז בזיליקטה (Basilicata)

המחוז השוכן בקימור כף הרגל של המגף האיטלקי, מדרום לקמפניה, זוכה בדרומו לקטע חוף קטן של הים הטיראני. כאן מסתיימים הרי האפנינים, המכסים חצי משטחו של המחוז. בירתו של המחוז היא העיר פוטנצה (Potenza).
 

מחוז פוליה (Puglia)

המחוז שחלקו הדרומי יוצר את "עקב המגף האיטלקי" המפורסם, לחופי הים האדריאטי והים היווני. בירתו של המחוז היא העיר בארי (Bari), שהיא אחת מערי הנמל שלאורך החוף. מכאן יצאו ספינות המעפילים, שהביאו לארץ ישראל את שארית הפליטה של יהודי אירופה אחרי השואה, ומכאן גם יצאו, כמה מאות שנים קודם לכן, מסעי הצלב לארץ ישראל. תיירים רבים מגיעים למחוז פוליה לראות את ערי החוף היפיפיות, המבצרים והכפרים, וליהנות מאוכל איטלקי פשוט וטעים.
 
כתבות על מחוז פוליה:
רכס גארגאנו  |  ערי החוף  |  פהעקב של המגף האיטלקי
 
בתים בחבל טרולי, מחוז פוליה, איטליה
בתים בחבל טרולי, מחוז פוליה (צילום: יונית אבני)
 

מחוז קלבריה (Calabria)

המחוז שיוצר את "אצבעות המגף האיטלקי" לחופי הים הטיראני והים האיוני. למעשה זהו חצי אי, שמדרום לו, מעברו השני של מיצר מסינה, נמצא האי סיציליה. רוב שטחו של המחוז הוא הררי וגבעי ורק חלק קטן מאוד הוא מישורי. חופי הים מתחלקים בין צוקים הנופלים בתלילות לים וחופים חוליים, מהיפים באיטליה. בירת המחוז היא העיר קטנזארו (Catanzaro).

סיציליה (Sicilia)

האי הגדול ביותר בים התיכון, הוא מחוז בפני עצמו באיטליה, בו מתגוררים כמיליון תושבים. האי מופרד מאיטליה היבשתית על ידי מיצר מסינה. בתחומי האי נמצא הר הגעש אטנה, שהוא הר הגעש הגבוה ביותר באירופה (3,320 מ') והוא אחד מהרי הגעש הפעילים ביותר בעולם, שהתפרץ בשלושים השנים האחרונות חמש פעמים. תושבי הכפרים שסביבו מסרבים לעזוב למרות הסכנה בגלל האדמות הפוריות של האזור. נופיה של סיציליה מושכים אליהם תיירים רבים הנהנים מערים עתיקות, ערי חוף, כפרים קטנים ונופים הרריים. האיים המקיפים את סיציליה, שגם הם משתייכים למחוז, מושכים גם הם תיירים רבים. בירתה של סיציליה היא העיר פלרמו (Palermo).
 
 

סרדיניה (Sardegna)

האי סרדיניה והאיים הקטנים סביבו הם מחוז אוטונומי באיטליה. סרדיניה הוא האי שני בגודלו בים התיכון ונמצא במרחק 200 קילומטרים מהחוף האיטלקי ורק 12 קילומטרים דרומית לאי קורסיקה (הצרפתי). המחוז נהנה מאוטונומיה בתחומי התרבות והחינוך, שנועדה לשמר את התרבות העתיקה שלו. מרבית שטחו של האי מכוסה הרים, המגיעים לגובה 1,834 מטר, ורק 18% משטחו מנוצל לחקלאות. באי מתגוררים 1.6 מיליון תושבים, הדוברים איטלקית וסרדית (שפה עתיקה שמקורה בפיניקית). עיר הבירה של מחוז סרדיניה היא קליארי (Cagliari).


מפת איטליה

 

 

כתבות על איטליה לפי אזורים

יעדי טיול בצפון איטליה
יעדי טיול במרכז איטליה
יעדי טיול בדרום איטליה
יעדי טיול בסיציליה

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר