טיול במחוז פוליה:
חלק א' – רכס גארגאנו
מאת: טל עופר 


אדם האומר שיעד טיולו הוא פוליה, מוטב לו שיהיה מוכן לארשת פליאה על פניו של בן שיחו – איפה זה? באיטליה? מי שמע על מקום כזה? כדאי לו, לאותו מטייל, שיכין הסבר גאוגרפי קצר – פוליה היא העקב של המגף האיטלקי.


אנחנו כאן נתחיל בחלקו הצפוני של מחוז פוליה, בשפיץ הקטן הנראה בולט מהמפה שלמטה, לפני שנעבור לערים היותר מוכרות שלו.

העיירה וייצה, מחוז פוליה
העיירה וייסטה, לחופי חצי האי גארגאנו  (צילום: Pilat666)
 

הערים הגדולות של פוליה

שתי ערים – בארי (Bari) וברינדיזי (Brindisi), עשויות להיות מוכרות לתייר הישראלי, בהיותן נמלי מוצא לספינות המעפילים, לאחר מלחמת העולם השנייה ועד הכרזת המדינה. הראשונה נמאצת במיקום המתאים לטיולי כוכב בפוליה, למי שאינו מעוניין לשנות מקום לינה בכל לילה.
עוד על ברינדיזי בכתבה: פוליה – עקב המגף האיטלקי
 
חלקכם אולי יזהו את שמה של העיר לצ'ה (Lecce) בזכות קבוצת הכדורגל שלה, שבשל מעשי שחיתות שהתגלו במועדון הורדה בשנת 2012 לליגה השלישית. אבל לתייר, לצ'ה היא אחת הפנינים הזוהרות ביותר במחרוזת המרכיבה את פוליה, ועוד נגיע אליה בהמשך.
 

העיר בארי (A) ויעדי טיול על רכס גארגאנו המוזכרים בכתבה

מחוז פוליה על מפת איטליה
עקב המגף האיטלקי, מחוז פוליה על מפת איטליה (מקור: TUBS)


טיולי אופנייםפוליה – היכן היא?

מחוז פוליה (Puglia) הוא אחד מעשרים המחוזות של איטליה, הנמצא בדרום-מזרח איטליה, מזרחית להרי האפנינים, שמורדותיהם המזרחיים מהווים את גבולו הצפון-מערבי. כמעט כל השטח (19,345 קמ"ר) הוא מישורי, עם רמה קארסטית של גבעות רכות, שגובהן המקסימלי 650 מטר. ערוצי נחלים חורצים את השטח וזורמים אל הים, לעתים קרובות במסלול תת קרקעי, היוצר מערות נטיפים יפהפיות (גרוטה די קסטלנה היא הגדולה והמפורסמת בינהן).
עוד על גרוטה די קסטלנה בכתבה: פוליה – עקב המגף האיטלקי
 
החריג בנוף השטוח הוא רכס גארגאנו (Gargano), המתרומם בדרמטיות לגובה של למעלה מ- 1000 מטר מתוך המישור השטוח של הטאבוליירה. הרכס בולט בנוף למרחוק בחריגותו, ופולש לתוך הים האדריאטי. צוקיו התלולים צונחים לתוך הים, והמים המכים בסלע הלבן יוצרים תצורות יפהפיות, הנגלות לנוסעים לאורך הכביש המקיף אותו. ניתן למצוא כאן בתי מלון מפוארים, התלויים ממש מעל המצוקים הלבנים, ולעומתם 
 חופי רחצה חוליים עם בתי מלון וכפרי נופש בקרבת עיירות חוף ציוריות ושוקקות חיים בחודשי הקיץ.
 
רכס גארגאנו, מחוז פוליה
מפרצים קסומים, רכס גארגאנו נושק לים האדריאטי   (צילום: toolX)

העיירה וייסטה, מחוז פוליה
מצוק מרשים לחופי העיירה וייסטה, בקצהו של חצי האי גארגאנו  (צילום: maniscule)

 

העיירה מונטה סנט אנג'לו – המערה של המלאך מיכאל

מאז המאה החמישית מהווה פוליה אתר עליה לרגל, מהידועים בעולם הנוצרי. המוני צליינים צעדו לאורך ויה סאקרה (Via Sacra Langobardorum) בדרכם למערה המקודשת למלאך מיכאל, במרומי רכס גארגאנו.
 
המערה נמצאת במרכזה של העיירה מונטה סנט אנג'לו (Monte Sant'Angelo), שבתיה צבועים לבן, וכבר למעלה מ- 1500 שנים היא מהווה מוקד למאות אלפי צליינים. על פי המסורת המערה קודשה על ידי המלאך מיכאל, בכבודו ובעצמו. ארבע התגלויות של המלאך אירעו כאן. 
שלוש הראשונות התרחשו במאה ה-5 והיו קשורות לגילוי המערה והצלת האיזור מפני הפולש הביזנטי. ההתרחשות האחרונה ארעה במאה ה-17, בעת מגפת דבר גדולה, כשהמלאך גונן ושמר על מאמיניו שהגיעו למערה או חרטו את שמו על אבנים בסביבתה.
 
המערה נמצאת עמוק בתוך ההר והגישה אליה היא דרך שער מרשים במבנה אבן יפה. יורדים בגרם מדרגות (יש גם מעלית), ששופץ לקראת חגיגות שנת 2000, שקירותיו מכוסים גרפיטי וחריטות שמם של עולי הרגל. שרטוטים של כפות ידיים וכפות רגליים, מוגנים מאחורי לוחות זכוכית, ושרידי פרסקאות מעטרים את הקירות, בהם כאלה המתארים את הניסים הקשורים למערה. בתחתית גרם המדרגות נמצאת המערה המקודשת, המשמשת ככנסייה. קבוצות צליינים מנהלות בה את טקס המיסה ותפילתם מרשימה מאוד, כשהיא מהדהדת בין קירות הסלע.
לינה בעיירה מונטה סנט אנג'לו
 
מונטה סנט אנג'לו, דרום איטליה
הכניסה למערה שקודשה בידי המלאך מיכאל,
מונטה סנט אנג'לו  (צילום: ירי גולדנברג)

מונטה סנט אנג'לו, מחוז פוליה
מונטה סנט אנג'לו, עיירה שבתיה צבועים לבן   (צילום: WojciechMT)


לטעום את פוליה

מעבר להתרגשות הדתית, הנוגעת גם בנימי נפשם של מבקרים שאינם נוצריים, העיירה מונטה סנט אנג'לו היא אספקלריה של העם האיטלקי הפשוט והמאמין. לאורך שביל הגישה, ממגרש החנייה ועד רחבת הכניסה למערה, אפשר למצוא את כל המוצרים האופייניים לגארגאנו ולפוליה  כלי קרמיקה בכל גודל וצורה, עם עיטוריים אופייניים לאזור, כלי מטבח (למשל, מערוכים מחורצים לכל סוגי הפסטות), והעיקר – מנגינות הטרנטלה הפולייזית, המתנגנות בקולי קולות בחנויות למימכר דיסקים.
 
דוכני המזון מציעים שלל גבינות צאן, פסטות, נקניקים, יינות, זיתים, שמן זית, טאראלי (מעין כעכים קשים, ללא שומשום) עוגות ועוגיות (האופייניות ביותר לאיזור הן עוגיות קארטדאטה). הלחם של אזור גארגאנו הוא לחם עגול, ענק (הקוטר יכול להגיע ליותר מ- 50 ס"מ), כהה, מתקרר בחוץ אחרי האפיה, נשאר טרי מספר ימים, ומחירו נקבע על פי משקלו (לא חייבים לקחת לחם שלם).
מונטה סנט אנג'לו, דרום איטליה
מטעמי פוליה באחד מעשרות הדוכנים של מונטה סנט אנג'לו  (צילום: ירי גולדנברג)
פיקניק ביער אומברה

מונטה סנט אנג'לו הוא המקום להצטייד בכל הנחוץ לפיקניק בטבע. לא רחוק מהעיירה, אם נרד בכביש לכיוון וייסטה (Vieste), נכנס לתחומי שמורת טבע ואחד המקומות הקסומים ביותר בפוליה  פורסטה אומברה (Foresta Umbra), יער עבות, המהווה שריד של יער בראשיתי. היער הוא חלק מפארק לאומי גדול, הכולל את רוב שטחו של הגארגאנו (Parco Nazionale del Gargano). מטרת הקמת הפארק היתה לשמר את מאות זני הצמחייה ובעלי חיים באזור. ליד מרכז המבקרים יש מוזיאון קטן, עם דגם טופוגרפי של הגארגאנו והרבה פוחלצים של בעלי חיים.
 
עשרות מסלולי טיול סומנו בתוך היער, ברמות קושי שונות, הוגדרו אזורים לפיקניק, ויש איזור תחום בו משוטטים איילות וצבאים, לשמחתם של הילדים. אגם קטנטן מצוי בלב היער ומוסיף לאווירה הקסומה. כשהשמש חודרת מבעד לעצים הגבוהים ומרצדת על העלים, והצפורים מצייצות, אפשר בקלות להיסחף לתחושה של אגדה, בלב היער האמיתי.
לינה בעיירה וייסטה
 
פורסטה אומברה, מחוז פוליה
פורסטה אומברה, אגם קטן ועשרות מסלולי הליכה ביער מהאגדות  (צילום: AGaeta)

העיירה וייסטה, מחוז פוליה
הכביש ממשיך מכאן אל העיירה וייסטה, עיירת חוף מקסימה  (צילום: Pilat666)
 

סן ג'ובאני רוטונדו – הקדוש שסבל או עבד על כולם בעיניים

פנינו לקראת מפגש עם אתר עליה לרגל נוסף באזור גארגאנו – סן ג'ובאני רוטונדו (San Giovanni Rotondo), אתר ריפוי ומרכז של פולחן אישיות, שבמרכזו נמצא הקדוש המפורסם ביותר באיטליה המודרנית. האב פרנצ'סקו פורג'יונה (Francesco Forgione), הידוע בשמו פדרה פיו (Padre Pio), חי במקום מאז 1916, אחרי שסיים את לימודי הכמורה שלו, ועד מותו בשנת 1968.
 
המוני מאמינים הגיעו למקום המרוחק הזה מכל רחבי איטליה והעולם הנוצרי, על מנת להתוודות באוזניו, "להריח את ריח הקדושה שנדף ממנו", לשמוע את מילותיו המנחמות, להתפלל איתו, לשמוע את עצותיו, לחזות בדמותו המצטנעת בגלימה הפרנצ'יסקנית החומה, וכמובן, לתרום כספים למפעל חייו 
 הקמת בית חולים ומרכז רפואי מהמעולים באיטליה, כאן, בסן ג'ובאני רוטונדו.
 
ידיו של פדרה פיו היו עטויות כפפות, כדי להסתיר את פצעיו המדממים, פצעי הסטיגמטה, כפצעיו של ישו מהמסמרים בהם ניצלב. במהלך השנים התעוררו ספקות באמיתות פצעיו ויכולתו הנבואית והמיסטית, שסחפה את ההמונים. ממסד הכנסייה היה המפקפק המרכזי והוציא את הנזיר להרבה מאוד חופשות כפויות, על מנת להירגע מלהטו. מליץ היושר העיקרי, שהשפיע על קבלת ההחלטה להעניק לפדרה פיו תואר קדוש, בשנת 2002, היה לא אחר מאשר האפיפיור דאז, יוחנן פאולוס השני, בשל עדויות על לפחות שני מקרים של נסים רפואיים שיוחסו לנזיר. האמת ניתנת להיאמר, שכאשר רואים את שני בתי החולים הענקיים החולשים על העיירה ומבינים את חשיבותם ההומאנית, מתגמדים כל הספקות.

לינה בסן ג'ובאני רוטונדו
 
סן ג'ובאני רוטונדו, מחוז פוליה
הקדוש פדרה פיו, הכנסייה בסן ג'ובאני רוטונדו  (צילום: Roni Zmiri)

סן ג'ובאני רוטונדו, מחוז פוליה
מבט נוסף על הכנסייה בסן ג'ובאני רוטונדו, פרויקט ארכיטקטוני מרשים (צילום: pcdazero)
 

מה יש לראות בסן ג'ובאני רוטונדו?

בראש ובראשונה את האיטלקים המאמינים, 7.5 מליון בשנה (!) המגיעים לכאן ומקיימים טקסים דתיים, הולכים ב"דרך הקדושה", המאזכרת את דרך הייסורים של ישו בירושלים, אבל תוך התייחסות בעיקר לפדרה פיו ומריה. הם מעריצים ומנשקים כל פסל של הקדוש, בכנסייה בה הוא נהג להתפלל ולקיים עשרות וידויים ביום, יורדים אל הקריפטה בה שמורה גופתו החנוטה, ועומדים בתור על מנת להיות קרובים אל מקור הקדושה.
 
אבל, אין ספק שגולת הכותרת של סן ג'ובאני רוטונדו היא הכנסיה המרהיבה, שנחנכה כאן בשנת 2004. הפרוייקט הארכיטקטוני הענק בוצע על ידי צוות בראשותו של הארכיטקט האיטלקי המפורסם ביותר בתקופתנו, רנצו פיאנו, יליד ג'נובה, שנעזר באנשי דת והגות על מנת לתת פרשנות דתית לכל אלמנט ארכיטקטוני ודקורטיבי.

הכנסייה יכולה להכיל למעלה מ- 6,000 מתפללים, וברחבה שמחוצה לה יכולים לקחת חלק בטקסים הדתיים עוד כ- 30,000 מאמינים. העיצוב המודרני והמושקע לפרטי פרטים, ניכר במושבי העץ, בקורות הבטון התומכות בתקרת הכנסייה, בעיטור דוכן הדרשה, במגדל הפעמונים האופקי ובציור החלון הענק בחזית הכנסייה.

 
סן ג'ובאני רוטונדו, מחוז פוליה
מגדל הפעמונים האופקי של הכנסייה בסן ג'ובאני רוטונדו  (צילום: LuckyLL)

סן ג'ובאני רוטונדו, מחוז פוליה
סמטאות העיירה סן ג'ובאני רוטונדו  (צילום: Milla1974)
 

לינה על רכס גארגאנו 

במידה ותרצו לשהות באזור יותר מ"קפיצה" קצרה מערי החוף, אמליץ על מלון נהדר בעיירת החוף וייסטה (Vieste). מלון פולירה גארדן (Hotel Puglia Garden), כפי שמרמז שמו, ממוקם בגן מקסים ומציע שתי בריכות - חיצונית ומקורה, ואורחיו זכאים לשימשיה ושני כסאות נוח בחוף הים הסמוך. למלון חניה צמודה, ארוחת בוקר נדיבה וצוות שנכון לסייע בכל בקשה.

חיפוש מלון בפוליה
מלון פולירה גארדן - לרוצים להאריך את השהות באזור פחות מתויר של פוליה

המלצה על מלון בעיר בארי

מלון הסוויטות VIS אורבן סוויטס אנד ספא (VIS Urban Suites&Spa) ממוקם במרכז העיר בארי ומדורג ברמת 4 כוכבים. תמצאו בו חדרים זוגיים נוחים ומפנקים, לצד סוויטות עם חדר שינה, היכולות להתאים למשפחות. לכל החדרים מרפסת, ולחלקם גם פאטיו קטן, והם מצוידים במטבחון ופינת ישיבה/אוכל. ניתן להזמין ארוחת בוקר בתשלום נוסף וגם על הספא נדרש תשלום נוסף.

מלון מומלץ בעיר בארי, מחוז פוליה
מלון הסוויות VIS אורבן סוויטס אנד ספא - יחידות מקסימות, היכולות להתאים גם למשפחות
 

ערי החוף של פוליה

הדרך המכונה ויה סקרה לונגוברדורום (Via Sacra Langobardorum) מחברת היום את שני אתרי העליה לרגל הללו, על רכס גרגאנו, וניתן לראות קבוצות צליינים ההולכים ברגל בין הערים. בעבר המשיכה הדרך עד ערי החוף של פוליה, דוגמת בארי, ברינדיזי ואוטרנטו, מהן יצאו עולי הרגל להמשך מסעם לארץ הקודש.
 
אנו נמשיך אל ערי החוף, בדרום-מזרח מחוז פולה, בכתבת ההמשך.
 

 

מידע נוסף

כתבות נוספות על פוליה ודרום איטליה


טל עופר, סולו איטליה
 
אודות הכותבת
טל עופר, בוגרת אוניברסיטת ת"א ומכון וינגייט בחוג לחינוך וחינוך גופני, בעלת תואר ראשון ותואר שני בתולדות האמנות, בדגש על אמנות ימי הביניים ונצרות. מדריכת טיולים, מתמחה בכל מחוזות איטליה, עם אהבה מיוחדת למחוזות הדרום - פוליה וסיציליה.
ליצירת קשר עם טל: otal@013.net 052-3383392סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר