טיול בפוליה א' – רכס גארגאנו
מאת: טל עופר 


אדם האומר שיעד טיולו הוא פוליה, מוטב לו שיהיה מוכן לארשת פליאה על פניו של בן שיחו - איפה זה? באיטליה? מי שמע על מקום כזה? כדאי לו, לאותו מטייל, שיכין הסבר גיאוגרפי קצר - פוליה היא העקב של המגף האיטלקי.


אנחנו  כאן נתחיל בחלקו הצפוני של מחוז פוליה, בשפיץ הקטן הנראה בולט מהמפה שלמטה, לפני שנעבור לערים היותר מוכרות שלו.

מחוז פוליה על מפת איטליה
עקב המגף האיטלקי, מחוז פוליה על מפת איטליה (מקור: TUBS)

 

הערים הגדולות של פוליה

שתי ערים – בארי (Bari) וברינדיזי (Brindisi), עשויות להיות מוכרות לתייר הישראלי, בהיותן נמלי מוצא לספינות המעפילים, לאחר מלחמת העולם השנייה ועד הכרזת המדינה. הראשונה נמאצת במיקום המתאים לטיולי כוכב בפוליה, למי שאינו מעוניין לשנות מקום לינה בכל לילה.
* על ברינדיזי בכתבה פוליה – עקב המגף האיטלקי
 
גברים יתכן ויזהו את שמה של העיר לצ׳ה (Lecce), בזכות קבוצת הכדורגל שלה, ששיחקה שנים רבות בליגת הכדורגל הבכירה באיטליה (סרייה A). היום הקבוצה ממוקמת באחת הליגות הנמוכות יותר, בשל מעשי שחיתות שהתגלו במועדון, אבל לתייר, לצ'ה היא אחת הפנינים הזוהרות ביותר במחרוזת המרכיבה את פוליה, ועוד נגיע אליה בהמשך.העיר בארי (A) ויעדי טיול על רכס גארגאנו המוזכרים בכתבה
מלון מומלץ בעיר בארי - מתאים לטיולי כוכב בפוליה

מלון פאלאס (Palace Hotel) הוא מלון 4 כוכבים, במיקום מעולה, במרחק הליכה קצר מהנמל, חוף הים ואתרי העיר העתיקה של בארי. החדרים והסוויטות, מתאימים לזוגות ומשפחות, כולם ממוזגים, עם ריהוט תקופתי מיוחד, שולחן, פינת ישיבה ושירותים מרווחים ומודרניים. על גינת הגג מסעדה מצוינת, ממנה נשקפים נופי העיר והנמל. במלון גם חניה תת-קרקעית וצוות שירותי ואדיב.
מלון פאלאס – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

מלון מומלץ בבארי, פוליה   מלון מומלץ בבארי, פוליה
מלון מומלץ בבארי, פוליה   מלון מומלץ בבארי, פוליה

מלון פאלס - במיקום מעולה בעיר העתיקה של בארי, בקרבת הנמל וחוף הים 
 

יקבים ויין

פוליה – היכן היא?

מחוז פוליה (Puglia) הוא אחד מעשרים המחוזות של איטליה, הנמצא בדרום-מזרח איטליה, מזרחית להרי האפנינים, שמורדותיהם המזרחיים מהווים את גבולו הצפון-מערבי. כמעט כל השטח (19,345 קמ"ר) הוא מישורי, עם רמה קארסטית של גבעות רכות, שגובהן המקסימלי 650 מטר. ערוצי נחלים חורצים את השטח וזורמים אל הים, לעתים קרובות במסלול תת קרקעי, היוצר מערות נטיפים יפהפיות (גרוטה די קסטלנה היא הגדולה והמפורסמת בינהן).
* על גרוטה די קסטלנה בכתבה פוליה – עקב המגף האיטלקי
 
החריג בנוף השטוח הוא רכס גארגאנו (Gargano), המתרומם בדרמטיות לגובה של למעלה מ- 1000 מטר מתוך המישור השטוח של הטאבוליירה. הרכס בולט בנוף למרחוק בחריגותו, ופולש לתוך הים האדריאטי. צוקיו התלולים צונחים לתוך הים, והמים המכים בסלע הלבן יוצרים תצורות יפהפיות, הנגלות לנוסעים לאורך הכביש המקיף אותו. ניתן למצוא כאן בתי מלון מפוארים, התלויים ממש מעל המצוקים הלבנים, ולעומתם - חופי רחצה חוליים עם בתי מלון וכפרי נופש בקרבת עיירות חוף ציוריות ושוקקות חיים בחודשי הקיץ.


מפרצים קסומים בים האדריאטי, חופי פוליה   מפרצים קסומים בים האדריאטי, חופי פוליה
מפרצים קסומים בים האדריאטי, חופי פוליה  (צילום: טל עופר)
 

מונטה סנט אנג'לו - המערה של המלאך מיכאל

מאז המאה החמישית מהווה פוליה אתר עליה לרגל, מהידועים בעולם הנוצרי. המוני צליינים צעדו לאורך ויה סאקרה (Via Sacra Langobardorum) בדרכם למערה המקודשת למלאך מיכאל, במרומי רכס גארגאנו.
 
המערה נמצאת במרכזה של העיירה מונטה סנט אנג'לו (Monte Sant'Angelo), שבתיה צבועים לבן, וכבר למעלה מ- 1500 שנים היא מהווה מוקד למאות אלפי צליינים. על פי המסורת המערה קודשה על ידי המלאך מיכאל, בכבודו ובעצמו. ארבע התגלויות של המלאך אירעו כאן. 
שלוש הראשונות התרחשו במאה ה -5 והיו קשורות לגילוי המערה והצלת האיזור מפני הפולש הביזנטי. ההתרחשות האחרונה ארעה במאה ה -17, בעת מגפת דבר גדולה, כשהמלאך גונן ושמר על מאמיניו שהגיעו למערה או חרטו את שמו על אבנים בסביבתה.
 
המערה נמצאת עמוק בתוך ההר והגישה אליה היא דרך שער מרשים במבנה אבן יפה. יורדים בגרם מדרגות (יש גם מעלית), ששופץ לקראת חגיגות שנת 2000, שקירותיו מכוסים גרפיטי וחריטות שמם של עולי הרגל. שרטוטים של כפות ידיים וכפות רגליים, מוגנים מאחורי לוחות זכוכית, ושרידי פרסקאות מעטרים את הקירות, בהם כאלה המתארים את הניסים הקשורים למערה. בתחתית גרם המדרגות נמצאת המערה המקודשת, המשמשת ככנסייה. קבוצות צליינים מנהלות בה את טקס המיסה ותפילתם מרשימה מאוד, כשהיא מהדהדת בין קירות הסלע.
לינה במונטה סנט אנג'לו


מונטה סנט אנג'לו, דרום איטליה
הכניסה למערה שקודשה בידי המלאך מיכאל,
מונטה סנט אנג'לו  (צילום: ירי גולדנברג)

לטעום את פוליה
מעבר להתרגשות הדתית, הנוגעת גם בנימי נפשם של מבקרים שאינם נוצריים, העיירה מונטה סנט אנג'לו היא אספקלריה של העם האיטלקי הפשוט והמאמין. לאורך שביל הגישה, ממגרש החנייה ועד רחבת הכניסה למערה, אפשר למצוא את כל המוצרים האופייניים לגארגאנו ולפוליה - כלי קרמיקה בכל גודל וצורה, עם עיטוריים אופייניים לאזור, כלי מטבח (למשל, מערוכים מחורצים לכל סוגי הפסטות), והעיקר - מנגינות הטרנטלה הפולייזית, המתנגנות בקולי קולות בחנויות למימכר דיסקים.
 
דוכני המזון מציעים שלל גבינות צאן, פסטות, נקניקים, יינות, זיתים, שמן זית, טאראלי (מעין כעכים קשים, ללא שומשום) עוגות ועוגיות (האופייניות ביותר לאיזור הן עוגיות קארטדאטה). הלחם של אזור גארגאנו הוא לחם עגול, ענק (הקוטר יכול להגיע ליותר מ- 50 ס"מ), כהה, מתקרר בחוץ אחרי האפיה, נשאר טרי מספר ימים, ומחירו נקבע על פי משקלו (לא חייבים לקחת לחם שלם).
כתבה על אוכל איטלקי
 
מונטה סנט אנג'לו, דרום איטליה
מטעמי פוליה באחד מעשרות הדוכנים של מונטה סנט אנג'לו (צילום: ירי גולדנברג)


פיקניק ביער אומברה

מונטה סנט אנג'לו הוא המקום להצטייד בכל הנחוץ לפיקניק בטבע. לא רחוק מהעיירה, אם נרד בכביש לכיוון וייסטה (Vieste), נכנס לתחומי שמורת טבע ואחד המקומות הקסומים ביותר בפוליה - פורסטה אומברה (Foresta Umbra), יער עבות, המהווה שריד של יער בראשיתי. היער הוא חלק מפארק לאומי גדול, הכולל את רוב שטחו של הגארגאנו (Parco Nazionale del Gargano). מטרת הקמת הפארק היתה לשמר את מאות זני הצמחייה ובעלי חיים באזור. ליד מרכז המבקרים יש מוזיאון קטן, עם דגם טופוגרפי של הגארגאנו והרבה פוחלצים של בעלי חיים.
 
עשרות מסלולי טיול סומנו בתוך היער, ברמות קושי שונות, הוגדרו אזורים לפיקניק, ויש איזור תחום בו משוטטים איילות וצבאים, לשמחתם של הילדים. אגם קטנטן מצוי בלב היער ומוסיף לאווירה הקסומה. כשהשמש חודרת מבעד לעצים הגבוהים ומרצדת על העלים, והצפורים מצייצות, אפשר בקלות להיסחף לתחושה של אגדה, בלב היער האמיתי.
 
פורסטה אומברה, פוליה, דרום איטליה   פורסטה אומברה, פוליה, דרום איטליה
פורסטה אומברה, אגם קטן ועשרות מסלולי הליכה ביער מהאגדות   (צילום: טל עופר, ירי גולדנברג)
 

סן ג'יובני רוטונדו  - הקדוש שסבל או עבד על כולם בעיניים

פנינו לקראת מפגש עם אתר עליה לרגל נוסף באזור גארגאנו – סן ג'יובני רוטונדו (San Giovanni Rotondo), אתר ריפוי ומרכז של פולחן אישיות, שבמרכזו נמצא הקדוש המפורסם ביותר באיטליה המודרנית. האב פרנצ'סקו פורג'יונה (Francesco Forgione), הידוע בשמו פדרה פיו (Padre Pio), חי במקום מאז 1916, אחרי שסיים את לימודי הכמורה שלו, ועד מותו בשנת 1968.
 
המוני מאמינים הגיעו למקום המרוחק הזה מכל רחבי איטליה והעולם הנוצרי, על מנת להתוודות באוזניו, "להריח את ריח הקדושה שנדף ממנו", לשמוע את מילותיו המנחמות, להתפלל איתו, לשמוע את עצותיו, לחזות בדמותו המצטנעת בגלימה הפרנצ'יסקנית החומה, וכמובן, לתרום כספים למפעל חייו - הקמת בית חולים ומרכז רפואי מהמעולים באיטליה, כאן, בסן ג'יובני רוטונדו.
 
ידיו של פדרה פיו היו עטויות כפפות, כדי להסתיר את פצעיו המדממים, פצעי הסטיגמטה, כפצעיו של ישו מהמסמרים בהם ניצלב. במהלך השנים התעוררו ספקות באמיתות פצעיו ויכולתו הנבואית והמיסטית, שסחפה את ההמונים. ממסד הכנסייה היה המפקפק המרכזי והוציא את הנזיר להרבה מאוד חופשות כפויות, על מנת להירגע מלהטו. מליץ היושר העיקרי, שהשפיע על קבלת ההחלטה להעניק לפדרה פיו תואר קדוש, בשנת 2002, היה לא אחר מאשר האפיפיור דאז, יוחנן פאולוס השני, בשל עדויות על לפחות שני מקרים של נסים רפואיים שיוחסו לנזיר. האמת ניתנת להיאמר, שכאשר רואים את שני בתי החולים הענקיים החולשים על העיירה ומבינים את חשיבותם ההומאנית, מתגמדים כל הספקות.

לינה בסן ג'יובני רוטונדו

הכנסייה בסן ג'יובני רוטונדו, דרום איטליה
הכנסייה בסן ג'יובני רוטונדו, פרויקט ארכיטקטוני מרשים (צילום: ירי גולדנברג)
 

מה יש לראות בסן ג'יובני רוטונדו?

בראש ובראשונה את האיטלקים המאמינים, 7.5 מליון בשנה (!) המגיעים לכאן ומקיימים טקסים דתיים, הולכים ב"דרך הקדושה", המאזכרת את דרך הייסורים של ישו בירושלים, אבל תוך התייחסות בעיקר לפדרה פיו ומריה. הם מעריצים ומנשקים כל פסל של הקדוש, בכנסייה בה הוא נהג להתפלל ולקיים עשרות וידויים ביום, יורדים אל הקריפטה בה שמורה גופתו החנוטה, ועומדים בתור על מנת להיות קרובים אל מקור הקדושה.
 
אבל, אין ספק שגולת הכותרת של סן ג'יובני רוטונדו היא הכנסיה המרהיבה, שנחנכה כאן בשנת 2004. הפרוייקט הארכיטקטוני הענק בוצע על ידי צוות בראשותו של הארכיטקט האיטלקי המפורסם ביותר בתקופתנו, רנצו פיאנו, יליד ג'נובה, שנעזר באנשי דת והגות על מנת לתת פרשנות דתית לכל אלמנט ארכיטקטוני ודקורטיבי.
הכנסייה יכולה להכיל למעלה מ- 6,000 מתפללים, וברחבה שמחוצה לה יכולים לקחת חלק בטקסים הדתיים עוד כ- 30,000 מאמינים. העיצוב המודרני והמושקע לפרטי פרטים, ניכר במושבי העץ, בקורות הבטון התומכות בתקרת הכנסייה, בעיטור דוכן הדרשה, במגדל הפעמונים האופקי ובציור החלון הענק בחזית הכנסייה.


מחוז פוליה סן ג'יובני רוטונדו, דרום איטליה
פנים הכנסייה בסן ג'יובני רוטונדו, פרשנות דתית בעיצוב מודרני (צילום: טל עופר)
 

ערי החוף של פוליה

הדרך המכונה ויה סקרה לונגוברדורום (Via Sacra Langobardorum) מחברת היום את שני אתרי העליה לרגל הללו, על רכס גרגאנו, וניתן לראות קבוצות צליינים ההולכים ברגל בין הערים. בעבר המשיכה הדרך עד ערי החוף של פוליה, דוגמת בארי, ברינדיזי ואוטרנטו, מהן יצאו עולי הרגל להמשך מסעם לארץ הקודש.
 
אנו נמשיך אל ערי החוף, בדרום-מזרח מחוז פולה, בחלקה השני של כתבה זו.
 

מידע נוסף

מחירים והזמנת בתי מלון בפוליה

כתבות נוספות על פוליה ודרום איטליה

טיול בפוליה – ערי החוף
פוליה - עקב המגף האיטלקי
לראות את נאפולי ולחיותטל עופר, סולו איטליה
 
אודות הכותבת
טל עופר, בוגרת אוניברסיטת ת"א ומכון וינגייט בחוג לחינוך וחינוך גופני, בעלת תואר ראשון ותואר שני בתולדות האמנות, בדגש על אמנות ימי הביניים ונצרות. מדריכת טיולים, מתמחה בכל מחוזות איטליה, עם אהבה מיוחדת למחוזות הדרום - פוליה וסיציליה.
ליצירת קשר עם טל: otal@013.net 052-3383392מספר צפיות: 23560
71280
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
\
שווקי חג המולד על הריין
מקומות אחרונים בשייט נהרות
כן, רוצה פרטים נוספים!