טיול בפוליה ב' – ערי החוף
מאת: טל עופר 


בחלקו הראשון של הטיול בפוליה, על רכס גרגאנו שבצפון-מערב, ביקרנו בשני אתרי עליה לרגל. גם בחלק זה, המתרכז בערי החוף שבדרום-מזרח המחוז, לא יפקד חלקם של הקדושים ועולי הרגל, אך נבקר גם בערי נמל ברוקיות וניתן קפיצה למחוז בזיליקטה השכן.


את סיורנו בדרומה של פוליה נתחיל בבירת המחוז, העיר בארי, המוכרת לרבים כנמל היציאה לספינות המעפילים טרם קום המדינה, נמשיך לשלוש ערי חוף נוספות, ונסיים במחוז השכן בזיליקטה.

מלון מומלץ בבארי, פוליה
הנמל של בארי והעיר העתיקה כפי שהם נשקפים ממרפסת הגג של מלון פאלס   (עוד על המלון בהמשך) 
 


ערי החוף של פוליה: בארי (A), ברינדיזי (B), לצ'ה (C), אוטרנטו (D),  והעיר מאטרה (E) שבמחוז בזיליקטה
 

יקבים ויין

עיר הנמל בארי

בארי (Bari) היא עיר נמל ותעשייה, עם למעלה מ- 300 אלף תושבים, ומהווה עד היום מוקד עליה לרגל לקדוש נוסף. בזיליקת סן ניקולה (Basilica di San Nicola), המוקדשת לו, היא אחת הכנסיות הרומנסקיות החשובות ביותר בפוליה. הדובדבן בבזיליקה, הנמצאת במרכז ההיסטורי של בארי, הוא כס הבישוף המגולף משיש, ובקריפטה שלה נמצא קברו של הקדוש ניקולה.
 
מי היה ניקולה? הוא נולד במאה ה- 3 בעיירה בשם מירה (Myra) שבאסיה הקטנה (כיום בטורקיה), נתפס לדת החדשה - הנצרות, ועם הפיכתה לדת מוכרת נעשה בישוף של העיר, תוך שהוא מרבה במעשי נדיבות ותרומות לנזקקים. לאחר מותו הפך קברו ליעד עליה לרגל להמונים, שרצו לזכות בברכת הקדוש לשפע והצלחה. אנשי בארי התקנאו בשגשוגה של העיר מירה, וכך במאה ה- 11 יצאה מבארי קבוצה של מלחים לאסיה הקטנה, גנבה את שרידי עצמותיו של הקדוש והביאה אותן לבארי, שם הוכנה לכבודו, מבעוד מועד, כנסייה גדולה. מאז הפכה גם בארי למוקד עליה לרגל וניקולה נעשה אחד הקדושים האהודים ביותר באירופה כולה, כולל בכנסיה האורתודוקסית. במהלך מאות השנים הבאות התגלגלה דמותו ושימשה השראה לקדוש האהוב ביותר על הילדים במערב – הלא הוא סנטה קלאוס


בזיליקת סן ניקולה, בארי, דרום איטליה
כס הבישוף המגולף בשיש, בזיליקת סן ניקולה, בארי  (צילום: טל עופר)
 
מלון מומלץ בעיר בארי - מיקום מתאים לטיולי כוכב בפוליה

מלון פאלאס (Palace Hotel) הוא מלון 4 כוכבים, במיקום מעולה, במרחק הליכה קצר מהנמל, חוף הים ואתרי העיר העתיקה של בארי. החדרים והסוויטות, מתאימים לזוגות ומשפחות, כולם ממוזגים, עם ריהוט תקופתי מיוחד, שולחן, פינת ישיבה ושירותים מרווחים ומודרניים. על גינת הגג מסעדה מצוינת, ממנה נשקפים נופי העיר והנמל. במלון גם חניה תת-קרקעית וצוות שירותי ואדיב.
מלון פאלאס – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

מלון מומלץ בבארי, פוליה   מלון מומלץ בבארי, פוליה
מלון מומלץ בבארי, פוליה   מלון מומלץ בבארי, פוליה

מלון פאלס - במיקום מעולה בעיר העתיקה של בארי, בקרבת הנמל וחוף הים
אוטרנטו - רצפת פסיפס חידתית

אם בצליינים עסקינן, הרי שהעיר המזרחית ביותר באיטליה, אוטרנטו (Otranto), שימשה נמל מוצא לצלבנים בדרכם לארץ הקודש, כדי לגאול את המקומות הקדושים לנצרות מידי המוסלמים. מספרים שאלפי צלבנים המתינו כאן במשך שבועות ארוכים, עד שניתן אות היציאה למסע הצלב השישי (1228), בראשותו של פרידריך השני, קיסר הקיסרות הרומית הקדושה ומלך סיציליה. רבים מהם לא שרדו את ההמתנה הממושכת ומתו באוטרנטו, ממגפות ומחלות שפרצו במחנה. עד ליציאתם לדרך סביר להניח שהם האזינו לדרשות רבות בקתדרלה המקומית, והתמלאו בלהט קנאי לקראת נסיעתם.
 
לעומתם, המבקר היום בכנסייה מתמלא בהתפעמות מייחודה ויופיה, וליתר דיוק, מרצפת הפסיפס המרהיבה המכסה כמעט את כל שטחה. הפסיפס מתוארך לאמצע המאה ה -12, והוא כולל מגוון אדיר של דימויים, שלא תמיד מובן הקשר ביניהם. ניתן לזהות סצינות מהתנ"ך, כגון אדם וחווה, קין והבל, תיבת נוח ומגדל בבל, שמשון, שמואל, יונה, המלך שלמה ומלכת שבא, לצד דמויות מהמיתולוגיה - אטלס, אלת צייד, וכן דמויות היסטוריות - אלכסנדר הגדול והמלך ארתור. בנוסף - שלל בעלי חיים ריאליסטיים ודימיוניים, סמלי המזלות ועבודות האופייניות לחודשי השנה, וכן התייחסות לגן עדן וגיהנום ויום הדין האחרון. עבודת אמנות נפלאה ומרתקת, שלמרות התהפוכות הדרמטיות שעברו על העיירה, נשמרה כמעט בשלמותה, ובשנים האחרונות עברה תהליך של שימור.
 
אחרי הצפייה בפסיפס, הדבר המתבקש ביותר הוא לשבת באחד מבתי הקפה הפזורים לאורך הטיילת של אוטרנטו, מול המים הצלולים הצבועים כחול–טורקיז, ליהנות מקפוצ'ינו טוב או גלידה איטלקית בשלל טעמים, ולהרהר בלוחמים עזי הנפש שהגנו על העיר במשך הדורות.
לינה בעיר אוטרנטו
 
קתדרלה של אוטרנטו, פוליה, דרום איטליה
רצפת הפסיפס בקתדרלה של אוטרנטו, חתול במגפיים?  (צילום:  טל עופר)

 

העיר לצ'ה - יופי בלתי צפוי

לא רחוק מאוטרנטו ומהקתדרלה הרומנסקית שלה, נמצאת העיר לצ'ה (Lecce). יופייה ועושר עיטוריה מפתיעים בעיני, בהיותם בלתי צפויים כאן, בדרום העקב של המגף, רחוק מכל מרכזי התרבות המוכרים של איטליה. והנה כאן, בקצה ויה אפיה (אחת הדרכים שהובילו לרומא), התפתחה במאות 16-18 עיר בארוקית, בנויה מאבן מקומית, המכונה אבן לצ'זית. באבן זו יצרו פסלים אמנים שלל דימויים ודגמי צמחיה, פירות, בעלי חיים וקדושים, על גבי חזיתות של כנסיות ובתי אצולה כאחד. התגלמות הסגנון הזה היא כנסיית סנטה קרוצ'ה (Santa Croce), שחזיתה מציגה, לצד משמעויות דתיות דקורקטיביות, גם מסרים פוליטיים מדיניים.
 
את הקדוש המקומי סנט אורונצו (Sant'Oronzo), מציל העיר בעת המגיפה של 1656, ניתן למצוא במרכז הדתי של העיר, כשהוא מתנוסס על גבי החזית הצפונית של הקתדרלה, אבל גם בראשו של עמוד רומי שהובא לכאן מברינדיזי, ומסמן כיום את המרכז החילוני של העיר.
 
גם היום, כשלצ'ה התפתחה הרבה מעבר לחומות העיר העתיקה, מרכזה ההיסטורי עדיין מהווה מוקד משיכה לתושבים הלצ'זים. זו עיר שוקקת חיים, בשעות היום ובשעות הלילה, משופעת בחנויות, בתי קפה ומסעדות מעולות. בצהריים אפשר לאכול רוסטיקו, מאפה מקומי ממולא תערובת של רוטב בשמל, גבינת מוצרלה ועגבניות קצוצות, או להזמין Aperitivo Della Casa ולקבל מבחר של סנדביצ'ונים קטנים עם גבינות ונקניקים מקומיים, זיתים ואפילו דוגמיות של פיצה. בערבים מוארת לצ'ה באור דרמטי, המדגיש את ייחודה ויופיה הארכיטקטוני.
לינה בעיר לצ'ה
 
חזית כנסיית סנטה קרוצ'ה, לצ'ה, פוליה
חזית כנסיית סנטה קרוצ'ה, לצ'ה  (צילום:  טל עופר)


קפיצה למחוז השכן בזיליקטה

ברצוני לסיים כתבה זו באחד האתרים המרתקים ביותר בביקור בפוליה, אתר הנמצא דווקא במחוז השכן בזיליקטה (Basilicata). בזיליקטה היא מחוז קטן והררי, רק 600,000 תושבים ושתי ערים מרכזיות: פוטנצה (Potenza) הבירה ומאטרה (Matera), שהיא יעד ביקורנו.
 
ייחודה של העיר מאטרה הם הסאסי (Sassi), שפירושו אבנים, והכוונה למערות חצובות בסלע, ששימשו כבתי מגורים. הסאסי שוכנים בשני עמקים - סאסו קוואוזו (Sasso Caveoso) בדרום, וסאסו בריסאנו (Sasso Barisano) בצפון, וביניהם גבעת צ'יוויטה (Civita) שממנה החלה התפתחותה של מאטרה כיישוב עירוני.
 
הסאסי מחולקים לכמה סוגים של בתי מגורים - אלה החצובים ברובם בסלע ורק חזיתם בנויה מאבן גיר שנחצבה, בתי מגורים רגילים, בנויים כולם מאבן אבל צמודים למדרון, וכאלה שיש בהם שילוב של מערה ובית בנוי. בביקור בסאסי ניתן להיכנס למערת מגורים (casa grotta), ולהבין איך חיה בה המשפחה, על טפה וזקניה, כולם בחדר אחד יחד עם הפרד, העז, התרנגולות והחזירים, ללא מים זורמים, ללא ביוב, ללא חלונות, למעט הדלת וחלון קטנטן בחזית.
גם כנסיות נחצבו בסלע - מעוטרות בפרסקאות ודגמים אריטקטוניים. יש מקומות בהם ניתן למצוא עד עשר קומות של בתי סאסי, אחד על גגו של השני, וביניהם מערכת של שבילים וגרמי מדרגות.

לינה בעיר מאטרה

העיר מאטרה במחוז בזיליקטה, דרום איטליה
בתי מגורים חצובים בסלע, העיר מאטרה במחוז בזיליקטה  (צילום: 
ירי גולדנברג)
 

איך הפכה הבושה הלאומית לאתר מורשת עולמית של אונסקו

הסאסי שימשו למגורים במשך מאות שנים, אבל במהלך הדורות נותרו בהם רק העניים והחלכאים. מאלה התרשם הרופא, הסופר והצייר היהודי קרלו לוי, ששהה בשנת 1935 באחד מכפרי האזור, כגולה בעוון התנגדות למשטר הפאשיסטי. בספרו "ארץ שכוחת אל" תיאר לוי את הסאסי והשווה את החיים בהם לגיהנום של דאנטה. ספרו עורר מהומה רבה, עד כדי כך שראש ממשלת איטליה, אלצ'ידה דה גאספרי, בא לביקור במאטרה בראשית שנות ה- 50, ראה את הסאסי, הזדעזע עד עמקי נשמתו וכינה אותם "הבושה הלאומית של איטליה". באותה נשימה הוא הורה על פינוי מיידי של הסאסי מיושביהם. התהליך נמשך עד 1968. חלק מהסאסי המפונים שופץ והפך למלונות בוטיק, מסעדות, חנויות מזכרות ובתי קפה. בשנת 1993 הוכרזו הסאסי כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. איך גלגל מסתובב לו...
 
הסאסי שימשו תפאורה להרבה סרטים, בשל האווירה המיוחדת שהם משרים. בעודכם מטיילים בין השבילים, נסו לדמיין את מל גיבסון נושא על גבו את הצלב, כמו ישו בדרכו האחרונה לאורך ויה דולורוזה בירושלים.
 
מערת מגורים בעיר מאטרה, מחוז בזיליקטה
מערת מגורים אחת מני רבות בעיר מאטרה, מחוז בזיליקטה (צילום: טל עופר)

 

טעימות נוספות מפוליה

שתי הכתבות בסדרה זו הן רק סקירה של טעימות מפוליה. בשביל לאכול את כל הארוחה, כדאי להקדיש לאזור לפחות שישה ימים, ולכלול בטיול ביקור בלתי נשכח באלברובלו (Alberobello), בירת הטרולי, מבנים ייחודיים האופייניים לכל עמק איטריה שסביבה (*).
* על אלברולו בכתבה פוליה – עקב המגף האיטלקי
 
מומלץ לבקר בערים הלבנות, דוגמת אוסטוני (Ostuni), לוקורוטונדו (Locorotondo) ומרטינה פרנקה (Martina Franca). מומלץ להתייחס גם לנקודה היהודית ולבקר בבית הכנסת המחודש סקאולה נאובה שבעיר טראני (Trani). אם כבר מגיעים לטראני - חובה לבקר בקתדרלה הרומנסקית היפה ביותר בפוליה, השוכנת ממש על שפת הים. אין מראה יפה יותר ממראה הכנסייה ומגדל הפעמונים שלה בשעות אחר הצהריים המאוחרות, זוהרת על רקע כחול השמים והמים.
לינה בעיר טראני
 
קסטל דל מונטה (Castel del Monte) ותעלומת הארכיטקטורה שלו, עשרות המצודות שנבנו בערי פוליה השונות, מערות נטיפים, דוגמת גרוטה קאסטלנה ומערת זינזולוסה (Zinzulusa), ונגיעה בשפיץ של העקב - סנטה מאריה די לאוקה (Santa Maria di Leuca), אליה ניתן להגיע בדרך יפהפיה לאורך קו החוף המפורץ.
* על קסטל דל מונטה בכתבה פוליה – עקב המגף האיטלקי
 
מגדל הפעמונים והקתדרלה בעיר טראני, פוליה, דרום איטליה
מגדל הפעמונים והקתדרלה בעיר טראני  (צילום: ירי גולדנברג)

 

את "הקינוח" של הארוחה הפולייזית, מומלץ לטעום באחת מהמאסריות, חוות חקלאיות עתיקות, שרבות מהן הוסבו לבתי מלון כפריים (אגריטוריסמו), או מסעדות בהן מוגשת מיטב תוצרת האדמה המקומית.
בתיאבון.

 

מידע נוסף

בתי מלון בפוליה

כתבות נוספות על פוליה ודרום איטליה

טיול בפוליה – רכס גארגאנו
פוליה - עקב המגף האיטלקי
לראות את נאפולי ולחיות
 

טל עופר, סולו איטליה
 
אודות הכותבת
טל עופר, בוגרת אוניברסיטת ת"א ומכון וינגייט בחוג לחינוך וחינוך גופני, בעלת תואר ראשון ותואר שני בתולדות האמנות, בדגש על אמנות ימי הביניים ונצרות. מדריכת טיולים, מתמחה בכל מחוזות איטליה, עם אהבה מיוחדת למחוזות הדרום - פוליה וסיציליה.
ליצירת קשר עם טל: otal@013.net 052-3383392מספר צפיות: 25852
73120
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר