www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:
בירה רומא Rome
ערים מרכזיות מילאנו Milan, נאפולי Napoly, טורינו Torino.
משטר רפובליקה דמוקרטית
אוכלוסייה 58 מיליון תושבים
שטח 301,230 קמ"ר (פי 13 ממדינת ישראל).
אקלים ברובו ים תיכוני, אלפיני בצפון וחם בדרום
שפה איטלקית, עם מיעוטים דוברי גרמנית, צרפתית, סלובנית ועוד
דתות
נוצרים קתולים 90%, נוצרים פרוטסטנטים, יהודים, מוסלמים.
קהילה יהודית כ- 30,000 יהודים (עפ"י משרד החוץ הישראלי)
מטבע אירו
הפרשי שעות GMT+1 (שעה אחרי ישראל)
קוד גישה טלפוני 39+
סיומת אינטרנט it


שייט תעלות

איטליה היא מדינה העוצרת בתוכה עושר תרבותי בלתי נדלה, לצד נופים מגוונים ויופי שאין לו סוף. זוהי ארץ רחבת ידיים, המשתרעת מהרי האלפים הגבוהים בצפון, דרך הרי האפנינים המשתרעים לכל אורכה, חופי ים משני צדיה, עד הים התיכון בדרומה. יש בה הבדל תהומי, לא רק של נופים, אלא גם של תרבות ומנטליות - מתושבי הצפון בהירי השיער, תכולי העיניים, בעלי הנימוסים האירופאים, עד לתושבי הדרום כהי העור וחמי המזג.
כתבות על צפון איטליה
כתבות על מרכז איטליה
כתבות על דרום איטליה
 
איטליה היא ארץ בעלת תרבות עשירה ומרתקת לצד היסטוריה רבת סכסוכים, מלחמות וכיבושים. שגשוגה בימי האימפריה הרומית החזקה, הותיר לנו לאחר שקיעתה שרידים מרשימים, בהם ניתן לחזות עד היום. הפריחה התרבותית של תקופת הרנסאנס, הותירה אחריה אוצר בלתי נדלה מיצירותיהם של גדולי האמנים בהיסטוריה. הכנסייה הקתולית ובראשה מדינת הוותיקן, השוכנת בלב העיר רומא, העניקו לאיטליה שפע של יצירות אמנות וארכיטקטורה מרשימות.
 
דרום איטליה,  מוליזה, אגם קקסטל סן וינסנצו
נופי מחוז מוליזה בדרום איטליה, אגם קסטל סן וינצ'נסו  (צילום: כרמית וייס) * להגדלה לחץ על התמונה
 
טיול לאיטליה - לאן?
אוהבי הטבע, השלווה והנופים הדרמטיים ימצאו את מבוקשם בהרי האלפים הגבוהים, המכסים את צפונה של איטליה. מחפשי הרומנטיקה ימצאו את מבוקשם בנופיה הכפריים של טוסקנה, או אולי דווקא בחופי הים היפיפיים או באגמים שלמרגלות ההרים. חובבי ספורט החורף ימצאו בין אתרי הסקי של איטליה אתרים ברמה גבוהה בהרי האלפים ואתרים נמוכים יותר בהרי האפנינים. חובבי האמנות יתקשו להחליט מהיכן להתחיל קודם, כל כך הרבה אוצרות אמנות יש באיטליה. אוהבי הערים הצפופות והסואנות ימצאו את מבוקשם בערי הדרום החמות, תרתי משמע. חובבי האוכל הטוב יחגגו עם פסטות נהדרות, פיצה נפלאה, גלידות ששמן הולך לפניהן, קפה משובח ויינות מתוצרת מקומית.
אין ספק – כל אחד ימצא באיטליה את מה שהוא אוהב.
  
ההבדלים הניכרים בין הצפון הקר לדרום החם, בין חופי הים להרים הגבוהים ובין תושבי הצפון הלבושים במיטב האופנה לבין תושבי הדרום העניים, כל אלו יוצרים מדינה מעניינת ומרתקת. את איטליה לא ניתן לתור בשבוע-שבועיים, ולרבים מאיתנו גם חודש-חודשיים לא יספיקו. התייר הנבון ינגוס בכל ביקור נתח אחד או שניים מהעוגה הנפלאה הזו, יתענג על הטעמים והריחות, יספוג את הגוונים וישאיר משהו גם לפעם הבאה.
מידע וטיפים למטייל באיטליה
 
הרי הדולומיטים, איטליה, GoTravel
קרחון על פסגת המרמולדה, קיץ בהרי הדולומיטים    (צילום: כרמית וייס)


איטליה "ארץ המגף"
כשמתבוננים על מפת איטליה ומפעילים מעט דמיון, רואים מגף בעל עקב גבוה, ויש בעלי דמיון מפותח יותר הרואים מגף הבועט בכדור... ובכן, המגף הוא חצי האי האפניני ואילו הכדור הוא האי סיציליה (Sicilia), השייך לאיטליה. לאיטליה אי נוסף במימי הים התיכון – סרדיניה, השכן לאי קורסיקה הצרפתי.
כתבות על סיציליה
 
שטחה של איטליה 294 אלף קמ"ר (פי 15 ממדינת ישראל) וחיים בה 58 מיליון תושבים (פי 8 מישראל), בצפיפות ממוצעת של 197 נפש לקמ"ר. איטליה גובלת (מצפון בכיוון השעון) עם: שוויץ, אוסטריה, סלובניה וצרפת. בתחומי איטליה שתי מדינות זעירות – מדינת הותיקן (ברומא) וסן מרינו (בהרי האפנינים).  
לאיטליה קו חוף ארוך מאד, המשתרע לאורך 7,600 קילומטרים, וגובל בים האדריאטי - ממזרח, בים התיכון ובים היווני – מדרום, בים הטיראני ובים הליגורי - ממערב.
 

איטליה - הרים ועמקים
איטליה נחלקת לשלושה אזורים גיאוגרפיים עיקריים:
רכס הרי האלפים, המכסה את צפונה של איטליה, משתרע ממזרח למערב וממשיך דרומה עד לחופי הים הליגורי. בחלקו המערבי של רכס האלפים האיטלקי נמצאת פסגת המון בלאן (4,810 מ'), הפסגה הגבוהה ביותר במערב אירופה, אותה חולקת איטליה עם צרפת (הגבול עובר ממש על הפסגה).
עמק נהר הפו (Po), משני צדי נהר הפו, הוא מישור רחב ידיים, המשתרע מדרום להרי האלפים ומפריד בינם לבין רכס האפנינים שבדרום. זהו האזור התעשייתי והעשיר של איטליה ובו נמצאות כמה מעריה הגדולות והעשירות, כמו מילאנו וטורינו.
רכס הרי האפנינים (Appennini) משתרע דרומית לעמק הפו, ועושה את דרכו דרומה לכל אורכו של חצי האי האפניני - המגף האיטלקי.
סלה רונדה, איטליה
איטליה בחורף, מסלולי הסקי של סלה רונדה - אחד מאתרי הסקי המובילים של איטליה  (צילום: כרמית וייס)
 
איטליה - בין צפון ודרום
איטליה היא רפובליקה דמוקרטית. בראש המדינה עומד נשיא, שנבחר אחת לשבע שנים. הנשיא ממנה את ראש הממשלה, שהוא מנהיג אחת המפלגות הגדולות, המצליח להרכיב קואליציה מבין צירי הפרלמנט. הפרלמנט האיטלקי (Parlamento) מחולק לשני בתים: בית הנבחרים והסנאט.
המערכת הפוליטית באיטליה אינה יציבה, מאחר וכל הממשלות בה נשענות על קואליציות רופפות, ולכן הממשלה מתחלפת כל שנה-שנתיים. הפוליטיקה האיטלקית מושפעת ממתח רב, בין האזורים החקלאיים העניים שבדרום, לבין הצפון התעשייתי והעשיר. בצפון המדינה זוכה לתמיכה מפלגת "הליגה הצפונית", מפלגה ימנית בדלנית, החותרת להקים מדינה עצמאית בצפון איטליה.
איטליה הצטרפה לאיחוד האירופי, מיום הקמתו, בשנת 1951. בשנת 2002 היתה איטליה מהמדינות הראשונות שהחליפה את המטבע שלה, הלירה האיטלקית, לאירו.
 
פיזה, איטליה, GoTravel
מגדל פיזה בעיר פיזה, אחד מסמליה של איטליה   (צילום: יובל נעמן)


גם שנה לא תספיק לטיול באיטליה, ובכל זאת - איטליה בדקה אחת. נסו לזהות מקומות מוכרים

כרמית וייס
 
אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, עורכת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים. 

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית.
מספר צפיות: 120209
9424