הרי הדולומיטים: היכרות ראשונה
מאת: כרמית וייס


שמם של הרי הדולומיטים בצפון איטליה, מהמרשימים ברכסים של הרי האלפים, נישא בפי רבים ויש לכך סיבות טובות. בחורף מגיעים לכאן גולשי הסקי, עולים על מגלשיים ויוצאים לכבוש את מסלולי הסלה רונדה. בקיץ מגיעים המטיילים, עולים על נעלי הרים ויוצאים לכבוש את שביליו הקסומים של הרכס. כולם יספרו על המצוקים המרשימים, המתנשאים ברוב הוד מתוך שמיכה לבנה או מרבד ירוק, ויוצרים נופים מהדרמטיים שפגשו.


כתבה זו היא הראשונה בסדרה בת ארבע כתבות על הרי הדולומיטים באיטליה.
 
הר המרמולדה מעל אגם פדאיה, איטליה
הפסגה הגבוהה ביותר בהרי הדולומיטים - מרמולדה, מעל האגם המלאכותי פדאיה -
אחד משיאי כל טיול בדולומיטים, שיתואר בכתבה זו  (צילום: 
FooTToo)
 

נפלאות הדולומיטים

לפני שנים רבות, כשעוד היינו מטיילים בשיטת "3 מדינות ב-10 ימים", טיילנו בהרי הדולומיטים בצפון איטליה. האמת, לא בדיוק טיילנו - יותר חלפנו, סימנו כמה V, והמשכנו לכיבוש היעד הבא. אז נשבענו שעוד נחזור. וחזרנו. הפעם מצוידים בכמה צאצאים ובהרבה יותר תבונה. לא עוד כיבושי יעדים, אלא טיול כוכב נינוח. אולי לא ממש נינוח (בלי כמה טיפוסים אי אפשר אצלנו), אבל שבוע באזור אחד, תוך היכרות מעמיקה עם השטח, אנשיו, שביליו ומנהגיו. כך גילינו את נפלאות הדולומיטים  חגיגה לכל חובב טבע ונופים.
 
לא תמצאו כאן אטרקציות תיירותיות "בומבסטיות", אלא בעיקר את האטרקציות שיצר הטבע, אשר עשה כאן עבודה משובחת במיוחד. בחורף אלו הם מסלולי ומעליות הסקי, אך גם בקיץ פועלים חלק מהרכבלים ומאפשרים לטייל בנוחות על רכסי ההרים הגבוהים. גם אפשרויות ספורט ונופש אחרות יש כאן: רכיבה על אופניים או סוסים, פארקי חבלים, מגלשות הרים וספורט נהרות (ראפטינג, קניונינג, גלישת מפלים). בקתות ההרים הרבות מאפשרות גם למי ש"רק בא לנוח" הנאה מושלמת מהנוף. השאלה כאן אינה מה לעשות, אלא על מה נאלץ לוותר הפעם ולהשאיר לטיול הבא...
מועדי פעילות הרכבלים בהרי הדולומיטים בקיץ (לחצו על שם העמק המבוקש)

 
ססולונגו, דולומיטים צפון איטליה
רכס סָסוֹלונגו, אחד היותר מרשימים בדולומיטים, מתנשא מעל עמק ואל גרדנה  (צילום: kordi vahle) 


טיולי אופניים 
 
בסדרת הכתבות הבאה נעשה היכרות עם מקומות רבים בהם כדאי לבקר, אך תחילה, בכתבה זו, נכיר את הרי הדולומיטים, תושביהם וכמה מהרכסים המרכזיים.
 

דולומיטים - פסגות תלולות וכבישים מפותלים

דולומיטים (באיטלקית: Dolomiti), הם חלק מרכס האלפים, המאופיין במצוקי אבן גיר, המתנשאים בתלילות לגבהים מרשימים. בינות להרים נחבאים עמקים קסומים, שכפרים ציוריים מצטופפים בהם. קבוצת ההרים הזו מכסה חלק ניכר מצפון–מזרח איטליה, בחלקו המזרחי של מחוז טרנטינו-אלטו אדיג'ה ובחלקו הצפוני של מחוז ונטו.
 
ההרים נוצרו לפני 200 מיליוני שנים, מתוך הים הקדמון שכיסה את האזור. שמם ניתן להם על שמו של החוקר הצרפתי Deodat de Dolomieu, אשר גילה והגדיר את הרכבם המיוחד של הסלעים. הפסגה הגבוהה ביותר בדולומיטים נמצאת על רכס מרמולדה, ובקרבתה עוד שלושה רכסים שנזכיר כאן – רכס סֶלָה, רכס סָסוֹלונגו ורכס רוזנגארטן.

להרים הכל-כך תלולים הללו יש גם מחיר  למעלה משלושים מעברי הרים, 11 מהם מעברים לרכב וכל השאר מעברים להולכי רגל. את המחיר הזה משלמים האוחזים בהגה, הנאלצים לנהוג בכבישים תלולים ומפותלים מאוד, וכן הצועדים בשבילי ההרים, שיצטרכו לשנס מותניים בעליות. מספר שבילי הליכה ארוכים חוצים את הרי הדולומיטים, ודורשים הליכה של מספר ימים רצופים ולינה בבקתות, המכונות כאן Rifugi.
 
סלה גרופה, דולומיטים צפון איטליה
המצוקים המשוננים של קבוצת סלה (סלה גרופה), במרכזם של הרי הדולומיטים -
כדי לעלות לכאן יש לעלות ולרדת אינספור כבישים תלולים ומפותלים 
(צילום: 
Daniel Prudek)
 

פסטורליה בשדה הקטל

נסיעה בהרי הדולומיטים מחייבת מעבר בכבישים תלולים, צרים ומפותלים. גם מעבר של מרחקים קצרים דורש זמן רב והנהיגה מעייפת מאוד. כשאתם מתכננים נסיעה, השתדלו לא לעבור יותר משני מעברי הרים ביום אחד, אחרת תצאו מסוחררים ותעבירו חלק נכבד מיומכם בנהיגה. אם אתם לנים במקום אחד, לא כדאי לתכנן נסיעות רחוקות מדי, יש מספיק מה לעשות גם באזור מצומצם. אם אתם רוצים לראות חלקים מרוחקים יותר, כדאי לשקול לינה במספר מוקדים.
לינה בהרי הדולומיטים

בזמן מלחמת העולם הראשונה עבר בהרי הדולומיטים קו החזית בין כוחות איטליה לכוחות אוסטרו-הונגריה. אז נבנו מספר שבילי ויה פראטה (Vie ferrate), שהיו החלוצים בתחום זה, שהיום נהנים ממנו המטיילים. קשה להאמין שהמקום הפסטורלי כל כך היה פעם שדה קטל, אך עדויות חיות לכך ניתן למצוא במספר מקומות.
 

יעדים מרכזיים בכתבה זו: קורטינה דה אמפצו (A), עמק ליוינאלונגו (B), עמק באדיה (C), סלבה גארדנה (D)
רכס ססולונגו (E), סאס פורדוי (F), קנציי (G), מלגה צ'יאפלה (H) ממנה עולים לפסגת המרמולדה
 
צ'ינקווה טורה, צפון איטליה
עמדה איטלקית ליד צ'ינקווה טורה, בנופים המרהיבים והפסטורליים של צפון איטליה (צילום: כרמית וייס)
 

מחוז טרנטינו-אלטו אדיג'ה

רובו של רכס הרי הדולומיטים נמצא בתחומי מחוז טרנטינו-אלטו אדיג'ה (Trentino-Alto Adige), אשר בפי דוברי הגרמנית נקרא טרנטינו-דרום טירול (Trentino-Südtirol). עד מלחמת העולם הראשונה היה האזור שייך לחבל הטירול האוסטרי, אולם בהסכם שנחתם בסיומה (1919) הועבר לאיטליה השטח שמדרום לקו פרשת המים של הטירול. לתושביו, בעלי הזהות הגרמנית, הוענקה אוטונומיה תרבותית.

תושבים רבים עדיין מדברים כאן גרמנית, שכן השפות האיטלקית והגרמנית גם יחד הן השפות הרשמיות. לכל מקום שני שמות - איטלקי וגרמני. באזורים אחדים, בהם ישנו גם מיעוט של דוברי לאדין, יש למקומות גם שם שלישי בשפת הלאדין, וזה עלול להיות מבלבל. 
המחוז נחלק לשתי פרובינציות: פרובינצית טרנטו, שבירתה היא העיר טרנטו, ופרובינצית בולצאנו שבירתה היא העיר בולצאנו.
דרום טירול בצפון איטליה
אזור דרום טירול, בצפון איטליה - מסומן בירוק
מחוז ונטו – לא רק ונציה

מחוז ונטו (Veneto) הוא השכן ממזרח של טרנטינו-אלטו אדיג'ה ושותף שלו להרי הדולומיטים. נופיו של המחוז מגוונים  החל בהרי האלפים הגבוהים בצפון ועד לים האדריאטי בדרום. אנו לא נעסוק כאן בחלקו הדרומי של המחוז, הנמצא בעמק הפו, ובו כמה מעריה היותר מפורסמות של איטליה (ונציה, ורונה, פאדובה) אלא רק בחלקו הצפוני, המכוסה ברובו על ידי הרי הדולומיטים. כאן נמצאת העיר קורטינה ד'אמפצו (Cortina d'Ampezzo), המכונה "בירת הדולומיטים" או "מלכת הדולומיטים", מאחר והיא העיר הגדולה ביותר בהרים אלו.
 
אגם פדאיה והר מרמולדה, דולומיטים צפון איטליה
הר המרמולדה הוא הגבוה בהרי הדולומיטים וצפון-מזרח איטליה,
כאן מעל הסכר היוצר את אגם פדאיה ואחד המקומות שלא תרצו לפספס  (צילום: 
Denis Cherkashin)
 

דוברי שפת הלאדין

שפת הלאדין היא שפה עתיקה, שהתפתחה מתוך הלטינית שדיברו בעבר יושבי האלפים. היא שייכת לקבוצת שפות הרומאנש (Romance) שהתפתחו מתוך הלאטינית. ניבים מעט שונים של שפת הרומאנש עדיין מדוברים באזור פריולי באיטליה ובמזרח שוויץלשפת הלאדין, הנקראת באיטלקית "לאדינו" (Ladino), אין כל קשר לשפת הלאדינו של יהודי ספרד.
 
בדולומיטים מרוכזים מיעוטים של דוברי לאדין, בארבעת העמקים המקיפים את רכס סלה  ואל גרדנה (Val Gardena), ואל באדיה (Val Badia), ואל די פאסה (Val Di Fassa) ועמק ליוינאלונגו (Livinallongo), וכן בעמק אמפצו (סביב העיר קורטינה). הם מונים כ-30,000 תושבים, שהם מעט יותר מאחוז אחד מכלל התושבים במחוזות אלו. מיעוט זה עושה מאמצים רבים לשמר על המסורת והתרבות שלו ושפת הלאדין מוכרת כשפה הרשמית השלישית, אחרי איטלקית וגרמנית.
כתבה על עמק ואל גארדנה  |  כתבה על עמק ואל די פאסה
 
סלה גרופה, איטליה
הגוש העצום של רכס סלה (סלה גרופה) מחלק את הדולמיטים לארבעה עמקים,
בהם 
 עמק ואל גרדנה  ומולו עמק ואל די פאסה, בהם עדיין דוברים את שפת הלאדין (צילום: senorcampesino)
 

רכס סלה – הכול סובב סביבו

במרכזם של הרי הדולומיטים  בולטת קבוצת הרים גדולה ומרשימה, המאופיינת במצוקי סלע חשופים, המתנשאים לגובה רב. זהו רכס סלה (Sella gruppe), ולשם אין כל קשר למילה העברית סלע. מנקודות תצפית רבות ניתן להבחין ברכס, שמצוקיו התלולים יוצרים מעין במה גבוהה ושטוחה. הרכס מוקף על ידי כביש, החוצה בדרכו ארבעה מעברי הרים, ומשתפלים ממנו ארבעה עמקים  אחד בכל אחת מארבע פינותיו.
ארבעת מעברי ההרים (בכיוון השעון) הם: מעבר קאמפולונגו, מעבר פורדוי, מעבר סלה, ומעבר גארדנה.
ארבעת העמקים (בכיוון השעון) הם: עמק באדיה, עמק ליוינאלונגו, עמק פאסה ועמק גארדנה.
 
הפסגה הגבוהה ביותר של הדולומיטים נקראת Piz Boe, והיא מתנשאת לגובה 3,125 מטרים. ניתן להגיע אליה ברגל, לאחר עליה עם הרכבל היוצא ממעבר פורדוי ומגיע לסאס פורדוי (Sass de Pordoi) בגובה 2,950 מטרים.
 
מצוקי רכס סלה הם מוקד משיכה למטפסי צוקים. בצדו המערבי של הרכס, לצדי מעבר סלה, נמצאים חמישה מצוקים גבוהים ומחודדים, הנראים כמגדלים, ומכאן שמם מגדלי סלה (Torri del Sella). החמישה הם יעד פופולרי למטפסי צוקים ומטיילים, מאחר שנוח להגיע אליהם בהליכה קצרה מהמעבר. בחורף מקיפים גולשי הסקי את הרכס, עם מסלול הסקי הטבעתי סלה רונדה, המצרף 40 קילומטרים של מסלולי סקי ומעליות סקי.
רכס סלה, הרי הדולומיטים באיטליה
המצוקים של רכס סלה ופיתולי הכביש היורד ממנו לכיוון צפון (צילום: כרמית וייס)
 

רכס ססולונגו – נוגע בשמים

במרחק לא רב, ממערב לרכס סלה, נמצא רכס סָסוֹלונגו (Sassolungo), מהמרשימים והבולטים שבהרי הדולומיטים. מצוקיו הגבוהים והמחודדים, גם הם אתגר למטפסי צוקים, מהווים חיץ בין עמק ואל גארדנה ועמק ואל די פאסה, והם נראים היטב משניהם. גם מנקודות תצפית אחרות ניתן לראות את הרכס, שיש לו צורה אופיינית שקשה לפספס. למעשה זוהי קבוצה של שמונה פסגות סלע, המסודרות בצורת פרסה, הנפתחת לכיוון צפון-מערב, והן מזדקרות לשמים בתלילות מרשימה. הפסגה הגבוהה ביותר בקבוצה היא פסגת ססולונגו, שגובהה 3,181 מטרים, ועל שמה קרוי הרכס כולו.
 
מסלול הטיול הפופולרי ביותר על הרכס הוא המסלול החוצה את קבוצת הפסגות ומקשר בין בקתת Demetz לבקתת Vicenza (שביל מספר 525). אל תחילתו של המסלול בבקתת Demetz ניתן להגיע ברגל או עם רכבל Forcella Sassolungo, המתחיל בסמוך למעבר סלה. מסלול סובב ססולונגו (Giro del sassolungo) הוא מסלול למיטיבי לכת, המקיף כמה מהפסגות של רכס ססולונגו. גם הוא מתחיל עם רכבל Forcella Sassolungo, וממשיך עם שבילים 526 ו-528 המקיפים את הפסגות, תוך שהוא עובר בדרכו שלוש בקתות ההרים.
הדולומיטים באיטליה: רכס ססולונגו וואל גארדנה
רכס ססולונגו מעל הכפרים של ואל גארדנה (צילום: כרמית וייס)
 

עיר הסלעים ותושביה החביבים

בעקבות מפולת שהתרחשה לפני שנים רבות, למרגלות רכס ססלונגו נוצרה עיר הסלעים (Citta dei Sassi ריכוז מרשים של סלעי ענק. תושביה של "העיר" הם חיות חביבות בשם מרמוט, הדומה לשפן הסלע שלנו, וחיות בר נוספות. עיר הסלעים נמצאת בין מעבר סלה לפסגות Forrcella Sassolungo ו-Spallone del sassolungo. הסלעים כאן מתאימים במיוחד ללימוד טיפוס צוקים, וניתן להצטרף לקורסים אותם עורך בית הספר לטיפוס הרים של ואל גארדנה.
 
מסלול קצר של כשני קילומטרים לכל כיוון, נטורארונדה (Naturonda) שמו, מאפשר טיול בלב "עיר הסלעים". זהו מסלול קל, המתאים במיוחד למשפחות. לאורך המסלול תמצאו לוחות מידע אודות החי והצומח במקום. תחילתו של המסלול בבקתת Refuge Passo Sella, לצדי תחנת הרכבל התחתונה של Forcella Sassolungo, כקילומטר צפונית למעבר סלה. בסיומו של המסלול, אפשר לחזור לנקודת היציאה באותה הדרך, או לחזור עם שביל 526 במסלול מעגלי.
 
הדולומיטים באיטליה: עיר הסלעים
עיר הסלעים בהרי הדולומיטים, מכוסה לבן בחורף (צילום: כרמית וייס)
 

מרמולדה – הקרחון האחרון בהרי הדולומיטים

רכס מרמולדה (marmolada) הוא הרכס הגבוה ביותר בהרי הדולומיטים, ועליו נמצא גם הקרחון היחיד ששרד כאן. הרכס משתרע ממזרח למערב והוא מורכב ממספר פסגות, שהולכות וגבוהות ככל שמתקדמים מזרחה. פסגתו הגבוהה ביותר, Punta Penia, מתנשאת לגובה 3,343 מטר. 

עלייה ברכבל לפסגת פונטה רוקה (Punta Rocca), הפסגה השנייה בגובהה, מאפשרת ביקור בקרחון ותצפית פנורמית מרהיבה של 360 מעלות. במבט צפונה רואים בבירור את רכס סלה האדיר, רכס ססולונגו, רכס טופאנה ואחרים. עד מלחמת העולם הראשונה עבר על הרכס הגבול בין איטליה לאוסטריה. כיום הוא מסמן את הגבול בין מחוז ונטו למחוז טרנטינו-אלטו אדיג'ה.
 
קיץ על קרחון המרמולדה ונופי הדולומיטים ברקע
תצפית מהמרמולדה אל פסגות הדולומיטים האחרות   (צילום: כרמית וייס)
 

הרכבל למרמולדה

מתחנת הרכבל בכפר הקטנטן מלגה צ'יאפלה (Malga Ciapela), עולה גונדולה לפסגת פונטה רוקה. עליה מכובדת זו, כ- 1,800 מטרים, נעשית דרך שתי תחנות ביניים. בתחנה השניה אפשר לרדת וללכת ברגל או להמשיך לתחנה העליונה (שימו לב, בתחנות הרכבל העליונות אין שירותים). עם סיום "הטיסה" תוכלו לעלות על הקרחון, להשתעשע בשלג וללכת לנקודות תצפית נוספות. כדאי להצטייד בנעלי הליכה טובות, שאינן מחליקות, בביגוד חם ולא לשכוח מצלמות.
 
בתחנת הרכבל השניה, תחנת Serauta, נמצא מוזיאון המלחמה הגדולה (Museo della Grande Guerra), שהכניסה אליו ללא תשלום, והוא מציג עדויות מקרבות מלחמת העולם הראשונה על רכס המרמולדה. בחזית זו לחמו האיטלקים נגד כוחות הקיסרות האוסטרו-הונגרית. במקום מוצגים מסמכים ותמונות, וכן ניתן לראות את התעלות בהן לחמו החיילים. אחרי שרואים מה היה כאן לפני פחות ממאה שנה, קל יותר להאמין שאולי יש תקווה גם באזור ממנו באנו.
 
קיץ על קרחון המרמולדה ונופי הדולומיטים ברקע
קיץ על קרחון המרמולדה ונופי הדולומיטים ברקע (צילום: הילה וייס)

הקרחון על פסגת המרמולדה, איטליה
הקרחון על פסגת המרמולדה, נופים בלבן לא רק לגולשי סקי (צילום: הילה וייס)


מלון מומלץ למרגלות המרמולדה

מלון גארני איל סירמולו (Garnì Il Cirmolo) הוא מלון משפחתי בסגנון אלפיני, ברמה של 3 כוכבים. הוא שוכן בעמק יפהפה, בפאתי הכפר רוקה פייטורה (Rocca Pietore), ובמרחק 4 ק"מ מהרכבל למרמולדה. החדרים מתאימים לזוגות ומשפחות וברובם יש מרפסת המשקיפה אל הנוף. המלון זוכה להמלצות חמות. באזור זה אין בתי מלון רבים, ולכן כדאי להקדים ולהזמין מראש.
 
מלון גארני איל סירמולו
מלון גארני איל סירמולו
  מלון משפחתי בעמק קסום למרגלות פסגת המרמולדה
 

מלון ומלון דירות מומלצים בעיירה קנציי

B&B צ'זה פלנבר (B&B Cèsa Planber) הוא מלון בוטיק משפחתי ברחוב צדדי ושקט במרכז קאנציי, 300 מ' מתחנת הרכבל בלוודר לסלה רונדה. חדרים וסוויטות משפחתיות, עם מרפסת לנוף מדהים, בחלק מהן מיזוג אוויר. ארוחת הבוקר מגוונת ומפנקת והמארחים נכונים לתת יעוץ ועזרה בכל שעה. בקרבת מקום בריכה ומרכז בריאות, מסעדות וחנויות ציוד סקי שלחלקן הסדר הנחות. לרשות האורחים גן מפנק, חניה מקורה וחדר ציוד סקי. 
דירות גדולות יותר של אותם בעלים ניתן למצוא כאן

מלון מומלץ בדולומיטים
B&B צ'זה פלנבר  מארחים חמים ואדיבים, מיקום מעולה, מה עוד צריך?
 

מלון דירות קונטרין (Residence Contrin) ממקום בפאתיה המזרחיים של העיירה קנאציי. הוא מרוחק כחצי קילומטר ממרכז העיירה וכ- 200 מ' מתחנת הרכבל Pecol שעולה לאזור הסקי Belvedere, המקושר למסלולי הסלה רונדה. הדירות שגודלן 18-40 מ' יכולות לארח עד 6 איש, מרוהטות עץ וכוללות מטבחון עם מקרר וכיריים. בחורף ניתן להגיע עם הרכבל למסלולי הסלה רונדה, או עם אוטובוס הסקי לאזורי הסקי האחרים בעמק ואל די-פאסה, ואילו בקיץ מיקומו נהדר לטיולים ופעילויות באזור.

מלון מומלץ בעיירה קנציי שבדלומיטים
מלון הדירות קונטרין  מיקום נפלא לגולשי הסקי בחורף ולמטיילי הקיץ


מידע נוסף

כתבות נוספות על הרי הדולומיטים

עמק ואל די פאסה – היכרות עם העמק, העיירות, הכפרים ומסלולי טיול
עמק ואל גָארְדֶנָה – היכרות עם העמק, העיירות, הכפרים ומסלולי טיול
אתרים בדולומיטים שכדאי להכיר – מקומות נוספים שכדאי לבקר בהם
מסלול בהרי הדולומיטים – טיול מעגלי בדולומיטים

 

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר