הרי הדולומיטים: עמק וָאל גָארְדֶנָה
מאת: כרמית וייס


שמו של עמק ואל גארדנה שבצפון איטליה שגור בפי גולשי סקי רבים, המרבים להלל ולשבח אותו, ובצדק! אך לא רבים מכירים את המקום הנפלא הזה גם בקיץ, אז מפנה את מקומה הגלימה הלבנה שהוא עוטה ברוב הוד, למרבד בשלל גווני ירוק עזים, מים שוצפים מההרים ומטיילים רבים הגודשים את שביליו.


עמק ואל גארדנה בקיץ – נא להכיר.
 
מלון מומלץ בעמק ואל גארדנה, מתאים למשפחות
כשהחורף מפנה את הגלימה הלבנה מתגלים נופיו הדרמטיים של עמק ואל גארדנה,
עם הפסגות המשוננות של הרי הדולומיטים.
בחזית התמונה מלון מונטה פאנה דולומייטס, שפרטים עליו בהמשך

(צילום: Monte Pana Dolomites Hotel)
 

עמק וָאל גָארְדֶנַה (Val Gardena, בגרמנית: Gröden) הוא אחד מהעמקים היותר מתוירים בהרי הדולומיטים, בעיקר בזכות תיירות הסקי המפותחת שלו והקישור למסלולי הסקי של סלה רונדה, אבל לא פחות בשל נופיו הנפלאים. גם תיירי הקיץ נהנים כאן בזכות התשתית התיירותית המפותחת  בתי מלון, מסעדות, רכבלים, נופים נפלאים ואינספור מסלולי טיול בעמק ובהרים סביבו. לרשות מטיילי הקיץ פועלים 12 רכבלים, מתוך אינספור רכבלי החורף, ורבים מאוד מנצלים אותם כדי להגיע למסלולים שעל ההרים.
לינה בעמק ואל גארדנה | 
רכבלים בהרי הדולומיטים בקיץ (לחצו על שם העמק המבוקש)
 
הר סשדה, מעל עמק ואל גארדנה, צפון איטליה
רכס סשדה מעל עמק ואל גארדנה, אחד המקומות שלא תרצו לפספס  (צילום: shalom rufeisen)


טיולי אופנייםהרים נישאים ועיירות ססגוניות

העמק, שאורכו 25 קילומטרים, שוכן למרגלות כמה מהרכסים הדרמטיים ביותר של הרי הדולומיטים:
רכס סלה (Salla Gruppe) אדיר הממדים  דרומית-מזרחית לו.
רכס סֶסֶוֹלונגו (Sassolungo), שמצוקיו המחודדים עוטרים אותו מכל זווית כמעט – מדרום.
רכס סֶשֶדָה (Seceda), אחד הגבוהים והמרשימים בדולומיטים – מצפון.

הר סשדה, תצפית לעבר רכס סלה, צפון איטליה
תצפית מרכס סשדה לעבר רכס סלה (סלה גרופה), גוש סלע ענק שממנו יורד עמק גארדנה  (צילום: aaron90311)
 
במרכזו של העמק זורם נהר ריו גארדנה (Rio Gardena), שמעל מימיו, הזורמים בשצף באביב ופחות מכך בקיץ ובסתיו, פרושים גשרים מקסימים. תחילתו של העמק, למרגלות מעבר ההרים סֶלָה (Passo Sella), מצפון, בכפר הקטנטן פְלָאן די גְרָאלְבָה (Plan de Grabela), שהוא יותר ריכוז של בתי מלון. סיומו, ממש בסמוך לאוטוסטרדה E45, בכפר פונטה גארדנה (Ponte Gardena), שגם הוא אינו מהכפרים הגדולים של העמק.
 
נסיעה על כביש 424, המתפתל לאורכו של עמק ואל גארדנה, תפגיש אותכם עם כמה מהעיירות המרכזיות והיפיפיות של העמק הקסום הזה: סֶלְבָה גארדנה, סנט קריסטינה ואורטיזיי. כולן עיירות סקי ססגוניות, שבתיהן מקושטים באדניות פורחות בשלל צבעים, פשוט חגיגה לעיניים. התיירים הרבים, הגודשים את הרחובות הראשיים, מוסיפים לאווירה הססגונית והתוססת. אם אתם מחפשים מעט שקט ואוירה יותר אותנטית, לא תתקשו למצוא זאת ברחובות הצדדיים, בבתים הכפריים שעל מורדות ההרים, בשבילי הטיול הרבים מספור ובהרים המתנשאים בתלילות מעל.

הר סשדה, עמק גארדנה, צפון איטליה
על רכס סשדה אינספור בקתות הרים ומסלולי הליכה  (צילום: Fokke Baarssen)
 

יעדים מרכזיים בעמק ואל גארדנה: מעבר סלה (A), רכס סלה ממזרח ורכס ססולונגו ממערב, פְלָאן די גְרָאלְבָה (B)
סלבה גארדנה (C), סנט קריסטינה (D), אורטיזיי (E) ורכס סשדה מצפון-מזרח לה
 

שלושה שמות מבלבלים

לכל ישוב בעמק גארדנה שלושה שמות: איטלקי, גרמני, ובשפת הלאדין – שכולם מצוינים על השלטים והמפות, וזה עשוי להיות מבלבל מעט לנווטים שבחבורה. הסיבה לכך היא שתשעים אחוזים מתושבי ואל גארדנה הם דוברי שפת הלאדין. זהו אחד הריכוזים הגדולים של דוברי לאדין בצפון איטליה והשפה נלמדת בכל בתי הספר שבעמק.
 
לעמק ואל גארדנה מסורת עתיקה של עבודת גילוף עץ, שהחלה עוד במאה ה-17. גם כיום נחשב ענף גילופי העץ לאחד ממקורות הפרנסה העיקריים של העמק, לצד התיירות, שהיא השלטת כאן ביד רמה. ואכן ברחבי העמק תוכלו לראות חנויות רבות המציעות מגוון מרשים של עבודות עץ וגילופי עץ. שווה להיכנס לכמה מהן, אם לא לקנות אז לפחות להתרשם.
 
אורטיזיי, ואל גארדנה, צפון איטליה
העיירה אורטיזיי בעמק ואל גארדנה, שמה הגרמני הוא סט אולריך  (צילום: santirf)
 

כבישים מפותלים ונופי ירוק ולבן

כדאי מאוד להגיע לכאן עם רכב שיאפשר גמישות מרבית, אך גם עם תחבורה ציבורית ניתן להסתדר, בעיקר בחורף, אז פועל אוטובוס הסקי. הבאים מכיוון מערב, יפנו מאוטוסטרדה A22/E45, המגיעה מאוסטריה ומבולצאנו. הבאים משאר הכיוונים יגיעו דרך מעבר סלה (Passo Sella) או מעבר גארדנה (Passo Gardena), שניהם בכביש המקיף את רכס סלה. אנו נתחיל את סיורנו בעמק מכיוון דרום, אז דמיינו את עצמכם בסיבובים החדים והתלולים היורדים לעמק, צופים בנופיו הקסומים, הצבועים ירוק עז בקיץ ולבן בוהק בחורף.
 
מסלולים ברכס סשדה, איטליה
מסלול הליכה לרגלי המצוקים המרשימים של רכס סשדה  (צילום: הילה וייס)
 

סֶלְבָה גארדנה – על מסלולי הסקי של סלה רונדה

בדרומו של עמק ואל גארדנה נמצאת העיירה סֶלְבָה גארדנה (Selva Gardena , בגרמנית: Wolkenstein). זוהי העיירה הראשונה בה תפגשו אם אתם באים מכיוון המעברים, וסביר להניח שתנשמו לרווחה אחרי כל הסיבובים והפיתולים שבדרך. סֶלְבָה (בקיצור) נמצאת ממש על מסלולי הסקי של סלה רונדה (Sella Ronda), טבעת מסלולי הסקי המקיפה את רכס סלה, וזה הופך אותה למבוקשת מאוד בחורף. יכולה להעיד על כך הכמות הגדולה של בתי המלון בעיירה, אשר 2,500 תושביה משרתים מספר גדול פי שלושה של תיירים הלנים בה.
 
במרכזה של העיירה נמצאת כנסיית סנטה מריה (Chiesa Santa Maria), המשרתת את הקהילה המקומית. זוהי כנסייה מודרנית, הבנויה בצורת מתומן, שהחליפה כנסייה קדומה יותר שנהרסה. לכנסייה גם חלק עתיק שנשמר משנת 1670, ובו ציור של המדונה והילד.
 
אם הגעתם לכאן בקיץ תוכלו לעלות על "אוטובוס סלה רונדה" (קו 472), המקיף את רכס סלה ועוצר בשלושים תחנות בדרך. בסלבה, כמו בעיירות השכנות, יש בתי מלאכה לגילופי עץ, שפשוט חוויה להיכנס אליהם וליהנות מהמגוון המרשים של עבודות יפהפיות.
 
כיאה לעיירת נופש מציעה סלבה מגוון רחב של פעילויות ספורט ונופש: רכיבה על סוסים, מגרש טניס וסקווש, פארק סקייטבורד, באולינג, מגרש גולף ומיני גולף, ביליארד ועוד. אוהבי הלכת יוכלו להיעזר בשני רכבלים הפועלים גם בקיץ: רכבל קאמפינוי (Ciampinoi), המגיע למרגלות רכס ססולונגו (מאמצע יוני עד אמצע ספטמבר) והרכבל למעבר גארדנה (מאמצע יוני עד אמצע ספטמבר, מגיע עד Dantercepies ומשם אפשר להמשיך עם רכבל כסאות עד Cir).
* על אוטובוס סלה רונדה ועל רכס ססולונגו בכתבה דולומיטים איטליה: היכרות
 
ואל גארדנה, צפון איטליה
נהר ריו גארדנה והעיירה סלבה גארדנה  (צילום: הילה וייס)
 

סנטה קריסטינה – רכבלים אל ההרים

העיירה השנייה שנפגוש בנסיעתנו צפונה בעמק, היא גם העיירה השנייה בגודלה בעמק. סָנְטָה קריסטינה (Santa Cristina, בגרמנית: St. Christina) היא עיירה כפרית יפהפייה, הפרוסה ברוך על מדרונות ההרים המקיפים אותה, כשרכס ססלונגו המרשים, משקיף עליה מדרום. רחובה הראשי מוקף משני צדיו בתי מלון קטנים, המעוטרים אדניות בשלל צבעים, ותיירים רבים גודשים אותו. מי מכם שמחפש יותר שקט יוכל למצוא זאת בבתים הכפריים של הכפר Plesdinaz, הנושק לעיירה מצפון.
 
העיירה מקושרת עם רכבלי סקי לארבעה אתרי סקי: קול רייזר (Col Raiser) וסשדה מצפון, מונטה פאנה (Monte Pana) וקאמפינוי (Ciampinoi) מדרום. האחרונים מקושרים ישירות למסלולי הסקי של סלה רונדה, המאפשרים גלישה במרחב סקי אינסופי, והופכים את העיירה לפופולרית מאוד בקרב גולשי הסקי. כל ארבעת הרכבלים הללו פועלים גם בקיץ ומשרתים את המטיילים הרבים.
לינה בעיירה סנטה קריסטינה
 
סנט קריסטינה, איטליה
העיירה סנטה קריסטינה, פרוסה ברוך על מדרונות ההרים (צילום: כרמית וייס)

המלצה על מלון קסום מעל סנטה קריסטינה

מלון מונטה פאנה דולומייטס (Monte Pana Dolomites Hotel) ממוקם על מורדות מונטה פאנה, מעל העיירה סנטה קריסטינה. הוא אמנם מרוחק מעט מהכביש הראשי, אבל זה בהחלט שווה את הנוף המדהים, על ההרים והעמק, שנשקף ממנו. זהו מלון ברמת 4 כוכבים, בעיצוב אלפיני, עם 2 בריכות שחיה (למבוגרים ולילדים), מרכז בריאות וספא מפנק, חדר כושר, מסעדה, מזנון ארוחת בוקר עשיר, וחדרים מרווחים היכולים להתאים גם למשפחות. קחו בחשבון שבשיא העונה נדרשים כאן 4 לילות לפחות, אבל המיקום מתאים לטיולי כוכב, כך שזו לא ממש בעיה.

מלון מומלץ בעמק ואל גארדנה, מתאים למשפחות
מלון מונטה פאנה דולומייטס - נוף משגע להרים ולעמק ואל גארדנה
המפל של סנטה קריסטינה

בשולי העיירה, ליד תחנת הרכבל התחתונה של מונטה פאנה, יש מפל מקסים, שאפשר להגיע אליו בהליכה קצרה. האמיצים שבכם יכולים להגיע ממש עד למרגלות המפל, רק היזהרו לא להחליק. בחורף המפל קופא ומשמש את מטפסי המפלים האמיצים עוד יותר. למפל אין שם, אך המקומיים מכנים אותו מפל Tervela, על שמו של הבית שבקרבתו הוא נמצא.

עקבו אחר השלטים המורים "Cascata-Wasserfall" עד שתגיעו לבית Tervela. כאן יורדים מהכביש לשביל, המגיע דרך גשר עץ קטן עד למפל. 
את הדרך חזרה תוכלו לעשות באותו מסלול או להמשיך במסלול מעגלי דרך היער, עד שתגיעו לגשר על נהר ריו גארדנה. אורכו של המסלול עד למפל 20-30 דקות ולמסלול המעגלי יש להקדיש כשעה וחצי.
 
המפל של סנט קריסטינה, איטליה
המפל של סנט קריסטינה (צילום: הילה וייס)
 
מסלול אופניים בעיירה סנט קריסטינה, איטליה
מסלול אופניים בעיירה סנט קריסטינה (צילום: כרמית וייס) 
 

אורטיזיי – מלכת ההרים של ואל גארדנה

העיירה המרכזית והגדולה של ואל גארדנה  אורטיזיי (Ortisei, בגרמנית: St. Ulrich) היא עיירה יפהפייה, בעלת צביון כפרי, מוקפת הרים גבוהים מכל עבר. מספר רכבלים מקשרים את העיירה, השוכנת בגובה 1,236 מ', אל אתרי הסקי בהרים שמעליה  אלפ די סוסי (Alpe di Siusi) וסשדה (Seceda). בקיץ עולים המוני מטיילים (וזו ממש לא הגזמה) ברכבלים אל ההרים ומתפזרים בשבילים הרבים, שהנוף הנשקף מהם הוא מרהיב.

במרכז העיירה, השמור להולכי רגל בלבד, תוכלו למצוא מרכז מידע, חנויות, מסעדות ובתי קפה לצד שתי הכנסיות החביבות של העיירה. מנהרה תת קרקעית, עם מסוע ומדרגות נעות, מקשרת את כיכר סנט אנטוניו, שבמרכז, עם תחנת הרכבל החדישה של סשדה. שרות נוח מאוד, במיוחד עבור גולשי הסקי.
 
בשיא עונת הקיץ יוצאים מהעיירה שלושה רכבלים לעבר שלושת הרכסים שמעליה: גונדולה לסשדה (מתחילת חודש יוני עד אמצע אוקטובר), רכבל כסאות ל-Rasciesa (מאמצע יולי עד תחילת ספטמבר), וגונדולה לאלפ די סוסי (מאמצע מאי עד אמצע אוקטובר).
אורטיזיי, ואל גארדנה, צפון איטליה
העיירה אורטיזיי, העיירה המרכזית של עמק גארדנה  (צילום: olgysha2008)
 

תרבות באורטיזיי

הכנסייה שבמרכז העיירה בנויה בסגנון הבארוק, ומתאפיינת בצריח שבראשו כיפת בצל. בתוך הכנסייה פסלים יקרי ערך וציורי קיר. הכנסייה, שנבנתה במאה ה-18, משמשת גם כיום את הקהילה של אורטיזיי. בעקבות הגידול במספר התושבים, הוסיפו לה שורת מושבים נוספת, העשויים כמיטב המסורת של עמק ואל גארדנה  גילופי עץ. בין הפסלים שבכנסייה גם פסל גדול של הקדוש אולריך, על שמו קרויה העיירה בגרמנית: סנט אולריך. מזבח הכנסייה מעוטר בציור קיר "הערצת חכמי קדם" (Adoration of the Magi).
 
במרכז הקונגרסים של אורטיזיי מתקיימת תצוגה קבועה של יצירות גילוף עץ של אומני ואל גארדנה. הגלריה נקראת ארט 52 (Art 52), על שום 52 האומנים שעבודותיהם מוצגות במקום. כמו כן תוכלו לבקר במוזיאון ואל גארדנה, הנמצא בתוך בית הלאדין (Casa di Ladins), ובו מוצגת מורשת תרבות הלאדין: עבודות גילוף עץ, צעצועי עץ, ציורי אומנים מקומיים, ממצאים פרה-היסטוריים, מאובנים, מינרלים ותצוגה של החי והצומח באזור.
 
הכנסייה באורטיזיי, עמק גארדנה
הכנסייה שבמרכז העיירה אורטיזיי, צריח שבראשו כיפת בצל   (צילום: PatrikStedrak)
 

אורטיזי למשפחות ולכולם

בצמוד למחלבת Gherdeina Lat נמצא מוזיאון החלב (Museo del latte)*, בו תוכלו ללמוד על תהליך יצור החלב ומוצריו, ולקנות ממוצרי המחלבה. החלב נאסף כל יום מ-46 חוות הרים באזור, ומפיקים ממנו חלב לשתיה, גבינות וחמאה. בין הגבינות תוכלו למצוא כמה שמות שבוודאי יהיו מוכרים לכם, כמו "ואל גארדנה", "סלה רונדה" ועוד.
* מדיווחי מטיילים מעודכנים המוזיאון סגור. מומלץ להתעדכן בלשכת התיירות.
 
פארק המים מאר דולומיט (Mar Dolomit) הוא פארק מים קטן, ובו בריכות שחיה - חיצונית ומקורה, בריכה לילדים וסאונה. הפארק נמצא בצידה הדרומי של אורטיזיי, מדרום לנהר ריו גראנדה (ליד בית הספר לסקי), והוא פתוח כמעט כל השנה.

פארק חבלים בינות לעצי היער, בסמוך לתחנת הרכבל של סשדה (מימין לחנייה), מציע פעילות כיפית לילדים ומבוגרים. בפארק 4 מסלולים: צהוב 
 לילדים צעירים (כחצי שעה), אדום ושחור  עם ירידה באומגה בסיום, כחול – המסלול הארוך והגבוה ביותר, 500 מטר, כ- 3 שעות של פעילות.

פארק חבלים ביער, אורטיזיי, איטליה
פארק חבלים ביער, אורטיזיי  (צילום: ליאת)

מקומות לינה מומלצים בעיירה אורטיזיי שבעמק ואל גארדנה

מלון גראן טובלה (Gran Tubla) הוא מלון בוטיק קטן (15 דירות) בעיירה אורטיזיי. הדירות מצוידות במטבח מאובזר (מיקרוגל, כיריים, מקרר, כלים), חלקן פונות אל נוף ההרים, ולרשות האורחים גם חדר כביסה, בריכה ואפשרות להזמין ארוחת בוקר.
דירות גרטה (Apartments Greta Ortisei) הן שתי דירות בעיירה אורטיזיי, העיירה המרכזית של עמק ואל גארדנה. גודלה של כל דירה 180 מ"ר, והיא כוללת 4 חדרי שינה, סלון, פינת אוכל, מרפסת, גינה ומטבח מאובזר, כולל מדיח כלים. הדירות ממוקמות במרחק 10 דקות הליכה ממרכז העיירה ומהגונדולה Funivie Seceda, המגיעה למסלולי הסקי של סלה רונדה (בחורף) ולרכס סשדה (בקיץ). המארחים דוברי איטלקית, צרפתית, אנגלית וגרמנית.

מלון דירות בעמק גארדנה
מלון גראן טובלה  זוכה לציוני אורחים גבוהים ומפרגנים
 
דירות גרטה  מיקום נוח לסקי וטיולים בעמק ואל גארדנה 
 

רכס סשדה – טיול נפלא בהרים

פסגת סשדה (Seceda), המתנשאת לגובה 2,518 מטר מצפון לאורטיזיי, היא אחת הפסגות הגבוהות ובעלת המצוקים המרשימים ביותר בהרי הדולומיטים, שהיא חלק משמורת הטבע Cisles-Odle. מצידו הצפוני יורד הרכס במצוקים תלולים אל העמק, ואילו מצידו הדרומי הוא מתון יותר ומכוסה כרי דשא אינסופיים, בקיץ, ושדות שלג נפלאים בחורף. ממזרח לפסגת סשדה קבוצת צוקי סלע, המזדקרים בדרמטיות לגבהים של עד 3,025 מטרים, שהם חלק מרכס Odle. הצוקים המזדקרים מתוך כרי הדשא הירוקים בקיץ והשמיכה הלבנה בחורף, הם אחד המראות היותר דרמטיים של הרי הדולומיטים.
 
מפסגת סשדה יש תצפית פנורמית ממנה ניתן לראות חלק ניכר מפסגות הדולומיטים והטירול. פסגות רכס סלה וססולונגו נראות בבירור, וביום בהיר ניתן לראות גם את פסגות המרמולדה, טופאנה ורוזנגארטן, עד הרי הטירול האוסטרי המושלגים בצפון. שלט מעגלי מאפשר לזהות את שמות הפסגות סביב, וגם נותן כיוון ליעדים מרוחקים יותר.

תצפית מסשדה על ססולונגו, איטליה
תצפית מרכס סשדה על רכס ססולונגו, אפשר פשוט לשבת ולא לזוז מכאן...   (צילום: כרמית וייס)
 
על הרכס פזורות בקתות הרים לרוב, שחלקן הפכו למסעדות בהן ניתן לסעוד או לתפוס שמש על כסאות נוח תוך כדי צפייה בנוף. זהו גן עדן לאוהבי הטיולים בהרים. בין חלקות כרי המרעה הירוקים, שזורים אין ספור שבילי הליכה, ה"תופרים" את הרכס בכל הכיוונים. חלק מהמסלולים קלים ומתאימים גם למשפחות עם ילדים, וחלקם מיועדים למיטיבי לכת, כולל מסלולי ויה-פראטה ומסלולים למטפסי הרים מקצוענים. הרכס כולו מנוקד בהמוני מטיילים, הפזורים על השבילים הרבים, ותורמים לאווירה המיוחדת של המקום גוון נוסף.
 
בחורף מחוברים מסלולי הסקי של סשדה עם מסלולי הסקי של קול רייזר ו-Rasciesa, ושני מסלולי דאון-היל נפלאים, הגולשים לאורטיזיי (מסלול אדום) ולסנטה קריסטינה (מסלול כחול).
 
מסלולים על רכס סשדה, איטליה
המון מסלולי הליכה פזורים על רכס סשדה, לכל גיל ולכל רמה  (צילום: הילה וייס)
 

שתי אפשרויות לעלות לפסגת סשדה

1. גונדולות מהעיירה אורטיזיי, עד בקתת סשדה בגובה 2,450 מטר. מכאן, אחרי תצפית נפלאה על העמק, יש לטפס מעט ברגל עד לפסגה.
2. גונדולה מסנט קריסטינה, המגיעה ל-Col Raiser, והמשך עם רכבל כסאות ממש עד פסגת סשדה.

אינכם נדרשים לתכנון מוקדם קפדני מדי. פשוט עלו לתחנת הרכבל העליונה ומשם כבר יפרשו לרגליכם מסלולים רבים, מהם תוכלו לבחור את המתאים לכם ביותר. הביאו עמכם אוכל  אין כמו פיקניק על כר הדשא כדי לספוג בנחת את הנוף המרהיב שלרגליכם. קנחו בקפה ליד אחת הבקתות, תתפנקו על כסאות הנוח ותיהנו מהשמש המפנקת. קצרה כאן היריעה מלפרט אודות הבקתות – בקתת דניאל, טרוייר (Trojer), סופי, פרמדה (Fermeda) ותחנת הגונדולה  כולן קסומות ומאפשרות תצפיות נפלאות.
 
רכס סשדה זרוע מסלולים ובקתות הרים
רכס סשדה כולו זרוע מסלולים ובקתות הרים, ברקע רכס סלה  (צילום: הילה וייס)
 
הבקתות על רכס סשדה, איטליה
אחת הבקתות על רכס סשדה - ארוחה, מנוחה ונוף משגע  (צילום: כרמית וייס)
 

עוד שני אתרים וכרטיס ההנחות של ואל גארדנה

טירת גארדנה  נמצאת בלבו של עמק ואל גארדנה, למרגלות פסגת ססולונגו. הטירה נבנתה במאה ה-17 ושימשה מעון קיץ ואכסניה לציידים. הטירה סגורה למבקרים אך היא מרשימה גם מבחוץ.
כנסיית סן ג'אקומו (Chiesa di San Giacomo)  הכנסייה העתיקה ביותר בעמק ואל גארדנה, נמצאת לצדי כפר בעל שם זהה, סן ג'אקומו. שמה הגרמני של הכנסייה הוא סנט יאקוב (St. Jacob), וכך גם שמו של הכפר. לכנסייה מגיעים בהליכה קצרה ברגל מהכפר סן ג'אקומו, הנמצא על המורדות הצפוניים בין אורטיזיי לסנט כריסטינה.
 
את כרטיס ההנחות של ואל גארדנה (Valgardena Card) ניתן לרכוש בקיץ. הוא מאפשר נסיעה חופשית ברכבלים ובאוטובוסים ברחבי העמק, במשך 3 או 6 ימים, בדומה לכרטיס הסקי פאס של גולשי הסקי בחורף. הכרטיס מאפשר נסיעה חינם בכל 12 הרכבלים הפועלים בקיץ, נסיעה חופשית באוטובוס בין ואל גארדנה למעברים סלה וגארדנה וכן נסיעה ב"אוטובוס סלה רונדה", המקיף את רכס סלה. הכרטיס ניתן לשימוש מאמצע יוני עד תחילת אוקטובר.
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על הרי הדולומיטים

דולומיטים איטליה: היכרות – היכרות ראשונית עם ההרים ותושביהם
דולומיטים איטליה: ואל די פאסה – היכרות עם העמק, העיירות, הכפרים ומסלולי טיול
דולומיטים איטליה: כדאי להכיר – מקומות נוספים שכדאי לבקר בהם
מסלול בהרי הדולומיטים – טיול מעגלי בדולומיטים


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר