דולומיטים וטירול –
שתי מדינות, אינסוף אפשרויות
מאת: צחי גלובין


מעברי הרים צרים, כבישים מפותלים, מפלים גועשים ופסגות לבנות, כל אלה, יחד עם מסלולי טיול סביב אגמים צלולים, בתי קפה על צלע ההר ורכבלים מעל נופים מרהיבים, הופכים את הרי הדולומיטים והטירול לאזור שמושך אליו מטיילים במגוון גילים ויכולות, שנהנים מהאפשרויות הרבות שמציעים בהרים.


הרי הדולומיטים הדרמטיים מהווים את חלקו האיטלקי של רכס האלפים ונושקים לדרום חבל טירול, על גבול אוסטריה. בכתבה אתאר את מיטב התצפיות והפעילויות שאזור זה מציע, לתכנון טיול משפחתי מושלם. 

1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

תצפית על קרחון גרוסגלוקנר בטירול האוסטרי  (צילום: Cristian Bortes)
ילדים בשיעור טיפוס צוקים בדולומיטים  (צילום: כרמית וייס)
אגם קטן עם השתקפות של סלעי הדולומיטים  (צילום: breedingfra)
שלג טרי על קרחון המרמולדה בקיץ  (צילום: כרמית וייס)
העיירה הציורית דוביאקו  (צילום: Tony Lewis)
פריחת הסתווניות  (צילום: כרמית וייס)


מפת אזור הדולומיטים והטירול ועליה האתרים, הערים ונקודות העניין המתוארות בכתבה

להגדלה יש ללחוץ על הפינה העליונה


טיולי אופנייםהרי הדולומיטים – לטייל עם ילדים

את הביקור הראשון שלי בצפון איטליה חוויתי כמטפס צוקים. הגעתי כמטפס צעיר, בוהה בפסגות ובצוקים המחודדים של הדולומיטים, עובר מהר להר ומצוק לצוק, כדי לכבוש עוד מצוק מחודד במרומי ההרים. מאז חלפו השנים, הפכתי לאבא והספקתי להגיע לאזור גם עם ילדיי ולגלות שיש דברים נוספים שאפשר לעשות כאן, מעבר לטיפוס צוקים: מסלולי הליכה, אופניים, פארקי חבלים ומסלולי ויה פראטה (Via Ferrata) – עליהם ארחיב בהמשך.
 
קרחון מרמולדה, דולומיטים   קרחון מרמולדה, דולומיטים
חגיגה לילדים - במרומי הקרחון ובשיעור טיפוס צוקים בהרי הדולומיטים  (צילום: כרמית וייס)
 

מלחמת כדורי שלג על קרחון המרמולדה

רכבלים וקרחונים הם תמיד בילוי חביב על כולם, ועל ילדים במיוחד. הרבה רכבלים יש בהרי הדולומיטים, אבל קרחון שניתן להגיע אליו בקלות בעזרתם יש רק אחד – הקרחון על פסגת הר מרמולדה (Marmolada) - 3,343 מ' גובהו. מהכפר הזעיר מאלגה צ'יאפלה (Malga Ciapela) עולה הרכבל בשלושה שלבים, וכבר בתחילת העלייה מתחילות להישמע קריאות ההתפעלות מהנוף.
 
מי שהצטייד בבגדים חמים ונעלי הליכה טובות יכול ללכת על הקרחון, חוויה מאתגרת משהו שמביאה אותנו לנקודות תצפית נפלאות. אם המזל שיחק לנו וגם ירד שלג טרי בלילה, בכלל יש חגיגה, ומי שלא שומר על ראשו עלול לחטוף כדור שלג...
עוד על המרמולדה בכתבת היכרות עם הדולומיטים

קרחון מרמולדה, דולומיטים
עם קצת מזל תזכו גם אתם להשתעשע בשלג טרי על קרחון המרמולדה (צילום: כרמית וייס)
 

הרי הדולומיטים ב"דרך הברזל"

עמוק אל תוך המאה הקודמת, בימי מלחמת העולם הראשונה, המלחמה נגד האוסטרים הגיעה לפסגות הרי הדולומיטים המחודדות. האיטלקים החליטו להרוויח יתרון אסטרטגי בעזרת המצוקים, ולבנות את עמדותיהם בנקודות הגבוהות ביותר ברכס. כך התפתחה שיטה חדשה לאבטוח אותם חיילים, שמעבר לסיכון חייהם בקרב, התבקשו כעת לעבור "מבחן אומץ" מסוכן לא פחות, בעלייה ובירידה מהמוצבים. כבל אבטחה מברזל קובע על מורדות המצוקים, אליו קשרו עצמם החיילים בעת שעשו דרכם למשמרת. כמובן שבתום המלחמה איש לא טרח להיפתר מהכבל המדובר, ומטפסי צוקים והרים איטלקיים החלו להציב יתדות, סולמות וגשרים תלויים על המצוקים וביניהם, מאובטחים בכבל פלדה כדי לאפשר גם לאנשים שלא מטפסים את ההזדמנות לחוות טיפוס מצוקים, בצורה פשוטה ובטוחה יותר.

כך נולד סוג חדש של מסלולי טיול-טיפוס, שנקראים עד היום בכל העולם: ויה פראטה (Via Ferrata), משמע: "דרך הברזל". כיום יש אלפי מסלולים כאלה במדינות שונות, בכל דרגות הקושי, אבל הכול התחיל ממש כאן, בדולומיטים - עובדה שממלאת את לבם של תושבי האזור בגאווה. 

מסלולי ויה פראטה מחויבים בליווי מקצועי של מדריך מטעם מרכז הטיפוס, למסלול הנבחר. מאחר שיש לא מעט מסלולים כאלה, מומלץ ליצור קשר עם המרכז מראש, לקבוע יום ושעה ולשריין מדריך. כשמגיעים למרכז, כל המשתתפים מקבלים רתמת טיפוס, ערכת אבטחה (זייפר), קסדה, תדריך בטיחות ו...קדימה להרפתקה מלאת אדרנלין על גג העולם.


מסלול ויה פראטה עם ילדים בהרי הדולומיטים, אתגר לאמיצים שבחבורה
 

בין פסגות הפארק הלאומי פאנס סנס בריאס

רכס הדולומיטים ראה הרבה ב-200 מיליון שנות קיומו: סערות, עידני קרח, מלחמות ועוד. כיום הוא רואה בעיקר – מטיילים ומטפסי הרים, שמודים לטבע על העיצוב המושלם של הפסגות, שמספק אין סוף אפשרויות טיול. אל אחד האזורים המומלצים והאהובים ביותר בהרים - הפארק הלאומי פאנס סנס בראייס (Parco naturale di Fanes-Sennes-Braies) אפשר להגיע באמצעות רכבלים. הנוף במהלך העלייה שווה בעצמו את הטיול כולו, והאגם שבמרכזו  אגם בראייס (Lago di Braies הוא פנינה של חן.
 
הפארק, 257 קמ"ר גודלו, חולש על שטחים השייכים למחוז בולצאנו (
Bolzano) ומהווה את אחד האזורים המוגנים הגדולים ביותר בהרי הדולומיטים. יופיים של ההרים המושלגים בחורף, נמצא בתחרות קשה עם הנוף המרהיב שנצפה פה בקיץ, עת הפסגות הגירניות חשופות, מוקפות משטחים ירוקים ופריחה. בתקופה זו, כדאי מאוד להגיע לטיולים רגליים בפארק, במסלולים שמתאימים לכל דרגות הקושי.
לינה באזור אגם בראייס

קרחון מרמולדה, דולומיטים
אגם בראייס במרכזו של הפארק הלאומי פאנס סנס בראייס (צילום: CC Tony Lewis)
 

היכן ישנים?

נקודת המוצא לרוב הטרקים בפארק היא העיירה המקסימה קורברה (Corvara), ממנה בחורף אפשר להגיע גם למרחב הגלישה המפורסם סלה רונדה (Sella Ronda). בעיירה מעט בתי מלון, בתי קפה שמרפסותיהם פונות אל נוף ההר ומסעדות איטלקיות חמות ומשפחתיות.

רזידנס וילה אל סול (Residence Villa Al Sole), מלון ברמת 4 כוכבים, המציע חדרי סטודיו ודירות בגדלים שונים, ממוקם קרוב למרכז קורברה והוא אופציה מעולה למשפחות ולזוגות הרוצים להתפנק.
מקומות לינה נוספים בעיירה קורברה

מלון מומלץ בדולומיטים   מלון מומלץ בדולומיטים
מלון מומלץ בדולומיטים   מלון מומלץ בדולומיטים
רזידנס וילה אל סול
 - חדרי סטודיו ודירות במרכז העיירה קורברה, בסיס לטיולי כוכב באזור
 
עם אופניים בהרי הדולומיטים

את הטיול ברכב אני אוהב "לשבור" למקטעים, שעוברים בין יעדים ואטרקציות שונות. אחת ההפוגות החביבות עליי ביותר היא טיול אופניים לתוך נוף מרהיב, ממש על קצה ההר. מבחר האפשרויות לטיול שכזה הוא עצום – ירידות או עליות, מתון או אקסטרימי, אופני הרים רגילות או E-BIKE – אופני הרים מוגברות בכוח חשמלי. בסופו של דבר ההנאה תלויה בבחירה ובהתאמה נכונה של סוג הטיול לרמת הרכיבה והרכב קבוצת המטיילים – אך היא מובטחת.
 

את הרכיבה אפשר להתחיל בעיר קורטינה דה-אמפצו (Cortina d’Ampezzo), בה יש חנויות רבות בהן ניתן לשכור אופניים. יוצאים לדרך בשביל הרכבת הישנה, המתפתל בין כפרי הדולומיטים הציוריים, שהזמן עמד בהם מלכת. מומלץ לעצור לביקור בכפרים, למפגש עם האוכלוסייה המקומית, לטעימה מן הקדרה הביתית שמספיקה תמיד לכל האורחים, לקפה מהביל על גזייה, למנוחה על כר דשא רענן. הרכיבה מהעיר, דרך נופים יפהפיים, היא ברובה במגמת ירידה. מי שרוצה לאתגר את עצמו ולהעלות את רמת הקושי, יכול ל"זגזג" בשבילים צדדיים ומסודרים פחות. אחת העיירות הקסומות אליהן מגיעים במהלך הרכיבה היא העיירה סאן ויטו די קדורה (San Vito di Cadore), בה מומלץ לעצור למנוחה ולביקור נעים ומרענן. העיירה נמצאת כ- 9 ק"מ דרומית לעיר קורטינה, ויש בה בתי קפה, גלריות קטנות ונחמדות של אמנים מקומיים ומוזיאון קטן, שמציג ברוב חן את ההיסטוריה ואת התרבות של האזור.

לקראת סוף היום אפשר לחזור לנקודת המוצא ברכיבה, או – במידה שהתעייפתם מהדרך – לעלות עם האופניים לאוטובוס, שייקח אתכם מהכפר בחזרה לעיר קורטינה.
לינה באזור העיירה קורטינה ד'אמפצו  |  כתבות על טיולי אופניים
 
קרחון מרמולדה, דולומיטים
רכיבת אופניים בשבילי כפר ציורי בהרי הדולומיטים (צילום: כרמית וייס)
 

מסלולים רטובים בדולומיטים

אי אפשר לתכנן טיול שכולל אטרקציות בהרים מבלי לכלול בו "יום רטוב" והגעה אל נפלאות הטבע  נהרות, מפלי מים שוצפים ואגמי טורקיז, שפסגות מרשימות משתקפות בהם. אזור אגם דוביאקו (Dobbiaco) משופע במסלולים שכאלה, קצרים או ארוכים לבחירתכם, הנמתחים מתחת למצוקים האדירים של הדולומטים, ומובילים למפלים ולאשדות שופעים וגועשים.

אפשר לבלות יום נוסף באגם עצמו, בטיול רגוע לשפת האגם, שייט בסירת פדלים – חוויה אהובה על ילדים בכל הגילים, מנוחה ובילוי. לשפת האגם נבנתה מסעדה קסומה, שחציה צף מעל האגם. מהמרפסת שלה ישנה תצפית מזווית מעניינת ויפה על האגם כולו.
כתבה על אתרים שכדאי להכיר בדולומיטים

אגם דוביאקו, דולומיטים
השתקפות סלעי הדולומיטים באגם דוביאקו (צילום: Tony Lewis)
 

ביקור מתוק וטעים בדרך לאוסטריה

ניפרד מהדולומיטים ונצא צפונה לשכנה האוסטרית, לחלקו הדרומי של הטירול האוסטרי.

מזה שלושה דורות מייצרת משפחת לואקר (
Loacker) וופלים משובחים וטעימים, שריח ההרים נודף מהם. אם אתם מחובבי המותג, בוודאי תשמחו לביקור במפעלי לואקר, הממוקמים בעיר היינפלס (Heinfels), מרחק קטן מגבול איטליה - אוסטריה.

במהלך הביקור עורכים סיור נחמד במוזיאון המפעל, שבסופו הפתעה קטנה  פרסומת לואקר בשפה העברית. בתום הסיור אפשר לשבת לקפה או לשוקו חם וליהנות מהוופלים המפורסמים. אפשר גם לתאם מראש סדנת אפייה, בה ניתן להפגין מקוריות ביצירת וופל לואקר ייחודי משלכם.
לינה בעיירה היינפלס


סרטון קצר על סדנה להכנת וופל לואקר במפעל שבעיירה האוסטרית היינפלס
 

מההר הגבוה אל העמק הקסום

אחת החוויות המיוחדות ביותר בכל טיול, היא ההזדמנות לטייל על קרחון. אחד כזה נמצא על מדרונותיו המזרחיים של ההר הגבוה ביותר באוסטריה, ברום של 3,798 מ', הר גרוסגלוקנר (Grosglockner). סביב מקפצות להן מרמיטות חביבות, ובמהלך המסלול עוצרים לתצפית על אחד ממפלי המים הגבוהים ביותר באוסטריה, 140 מ' גובהו. ניתן לעלות במעלה ההר ברגל (אל נקודת המוצא מגיעים בג'יפ) או באמצעות פוניקולור (רכבת שיפוע). כך או כך, הנופים מרהיבים ומעוררי השראה.

את הטיול מומלץ לקנח בעמק הקסום, שבקרבת בירת הטירול האוסטרי – העיר אינסברוק (
Innsbruck). כאן תוכלו למצוא מגוון רחב של פעילויות אתגריות להעלאת רמת האדרנלין: הליכה על קרחונים, טיפוס צוקים, אופני הרים, גלישה על גב ההר במזחלות הרים, אומגות בין צמרות העצים ועוד. קשה לבחור אך קשה עוד יותר לעשות את כל הפעילויות הללו בטיול אחד... המלצתי היא בכל מקרה לשלב רפטינג מהנה בנהר השוצף, ולא לוותר על בילוי בפארק החבלים – הנאה מובטחת! למי שזקוק למנוחה והתרגעות ממתין גם פארק מים חמים סמוך, הניזון מנביעות טבעיות.
כתבות על מערב אוסטריה והטירול | לינה באזור אינסברוק

קרחון גרוסגלוקנר Grossglockner, בטירול
לטייל על קרחון, תצפית לעבר קרחון גרוסגלוקנר (צילום: Cristian Bortes)


טיול בהרי הדולומיטים והטירול מצליח להפתיע לטובה את כל מי שיוצא אליו. אולי אלו הנופים המשכרים, אולי שלל האטרקציות והמגוון שמתאים לכל גיל, ואולי פשוט אוויר ההרים הצלול, שגורם לכל אדם שמגיע לכאן  להתאהב במקום, לחזור שוב ושוב, ויום אחד גם להביא את המשפחה... 


מידע נוסף

כתבות נוספות 

היכרות עם הדולומיטים
אתרים בדולומיטים שכדאי להכיר 
מערב אוסטריה והטירול


צחי גלובין, מדרפט
 
אודות הכותב
צחי גלובין, מדריך ראשי בחברת MEDRAFT, המתמחה בטיולי טבע והרפתקאות. מתמחה בהדרכה בפירנאים הספרדים, גאורגיה, יוון, סלובקיה וצ'כיה.

צחי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר