הזמנות לחופשה שלך

ונציה - אתרים מרכזיים
מאת: עוזי טאובר


להלן סקירה קצרה על כמה מאתריה היותר מעניינים של העיר המקסימה ונציה, השוכנת לחופי הים האדריאטי, בחלק המזרחי של צפון איטליה.


כיכר סן מרקו, ונציה
כיכר סן מרקו, הלב הפועם של ונציה  (צילום: Benh LIEU SONG)
 

יעדי ביקור חשובים בוונציה (A-K), המוזכרים בכתבה זו ובכתבה היכרות עם ונציה
בתי מלון:
 מלון לה איסולה (L), מלון איי קוואליירי די ונציה (M), מלון הילטון גארדן אין ברובע מסטרה (N)
שדה התעופה של ונציה - מארקו פולו (O)
 

כיכר סן-מרקו

הכיכר המרכזית בעיר, והנקודה שבקרבתה כדאי להתמקם ללינה והתחיל את הטיול בעיר. כאן נערכים הירידים הגדולים של ונציה, התהלוכות וקרנבל המסכות המפורסם. מכאן מפליגות מאות גונדולות אל בינות לתעלות הרומנטית. כאן מתגודדים עשרות אלפי תיירים מידי יום, בעיקר סביב שני אתרים מרכזיים: ארמון הדוג'ים המפואר ובסיליקת סן-מרקו המצועצעת. הכיכר מוקפת במבנים עתיקים הנתמכים בעמודים, בחנויות יקרות להחריד, במסעדות יוקרה ובבתי קפה, בהם נשמעת מוסיקה רומנטית ע"י להקות נגנים. חוויה בלתי נשכחת, כמו גם מטרידה, היא להקות היונים הצוללות בטיסה לעבר זורי הגרעינים, הנמכרים בדוכנים בכיכר.
בתי מלון בקרבת כיכר סן מרקו
 
כיכר סן מרקו, ונציה
כיכר סן מרקו, כאן נערכים הירידים הגדולים, התהלוכות וקרנבל המסכות המפורסם  (צילום: Pavel Semerikov)
 
 

יקבים ויין
 

גשר ריאלטו

אחד הגשרים העתיקים והמרכזיים ביותר בונציה. הגשר, ששמו מגלם את המילים "ריבו אלטו" (הגדה הגבוהה), מגשר מעל התעלה הגדולה והוא אחד ממוקדי הפעילות התוססים ביותר בעיר ההומה והצפופה. אלפי תיירים, מבקרים ואזרחים מתגודדים על הגשר ומשני צדיו, לאורך גדות התעלה הגדולה. מבנה האבן הנוכחי הוקם ב- 1590, לאחר התמוטטות גשר העץ הישן. הגשר מחבר בין גוש העיר הישנה (הגדה הימנית, המזרחית), סמטאותיה ותעלותיה, לגדה שממול בה יש שווקי ירקות, דגים ובשר, ומזחי פריקה וטעינה. על פני הגשר יש דוכנים וחנויות לרוב. אין תייר שלא מצטלם על הגשר או בסביבתו. ממרומי הגשר נשקף נופה הרומנטי של התעלה הגדולה. 
 
 גשר ריאלטו, ונציה
גשר ריאלטו מעל התעלה הגדולה של ונציה  (צילום: Livioandronico2013)
 

כנסיית סנטה מריה דלה סאלוטה

בכל שנה, בחודש נובמבר, מתקיים מחזה נדיר ומיוחד מול כנסיית סנטה מריה דלה סאלוטה (Basilica di Santa Maria della Salute). מאות מאמינים נושאי נרות הודיה חוצים את התעלה הגדולה על פני גשר של סירות המחוברות זו לזו, ומניחים אותם בפתח הכנסייה. הכנסייה המרהיבה, שהיא אחד המבנים המרשימים ביותר בונציה, הושלמה בשנת 1687 אחרי כ- 50 שנות בנייה, והיא מזדקרת על סגנונה הבארוקי המדהים בסמוך לפתח התעלה הגדולה. הכנסייה הוקדשה לבתולה מריה, והיא מגלמת הודיה ותודה על סיום מגפת הדבר ב- 1630. הכנסייה מכוסה בכיפת ענק וחזיתה מעוטרת בשערי גמלון מרהיבים. בחלקה הפנימי נמצאות שכיות אמנות נדירות, פסלים וציורים, המתארים אירועים שונים מן המקרא ומן הברית החדשה. 
 
 
כנסיית שנטה מריה דלה סאלוטה, ונציה
כנסיית סנטה מריה דלה סאלוטה והתעלה הגדולה   (צילום: Marius Fiskum)
 

קא ד'אורו (ארמון הזהב)

אחד הארמונות המרשימים ביותר, הניצבים על גדת התעלה הגדולה. הארמון, כמו רבים אחרים, הוקם על ידי אזרח עשיר בשם קונטאריני, שביקש לעצמו את הארמון היפה ביותר בונציה. ב- 1420 החל צוות של פסלים ומגלפי שיש במלאכתו ויצר את אחת היצירות הארכיטקטוניות היפות ביותר בעולם. חזית הבית קושטה בעיטורים שצופו בצבעי זהב, כחול, חום ואדום אש. תוכו נמלא ביצירות אמנות שאין להן אח ורע בתולדות העיר. עם השנים עבר הבית מיד ליד ומצבו החמיר. חזיתו הלכה והתפוררה והיצירות הרבות שבו הוזנחו. בראשית המאה ה- 20 נרכש הבית והוענק למדינה. כיום זהו מוזיאון חשוב ובו ציורים, פסלים, עבודות גובלן, פרסקות נדירות וארכיטקטורה פנימית עוצרת נשימה.
 
 קא ד'אורו (ארמון הזהב), ונציה
ארמון הזהב - אחד הארמונות המרשימים על גדות התעלה הגדולה   (צילום: Albarubescens)
 

ארמון הדוג'ים (ארמון הדוג'ה)

ארמון גדול ומפואר, הבנוי מאריחי שיש וורד ולבן, אשר שימש את מושבת של הדוג'ים, מנהיגי הרפובליקה של ונציה. הארמון, "פלאצו דוקאלה" בשמו האיטלקי, הנמצא בכיכר סן-מרקו, הוקם כבר בראשית המאה ה- 9 אך עבר שינויים ותוספות מאז.
בנוסף למגורי הדוג'ה, שימש הארמון גם להתכנסויות פוליטיות וארגוניות של מועצת העיר. לשכות חברי המועצות לדורותיהם ניתנות לביקור במהלך סיור בארמון. גם בית דין גבוה ניהל כאן דיונים ומשפטים. הנידונים למאסר הועברו עם תום משפטם אל בית כלא גדול וידוע לשמצה, אליו הוביל "גשר האנחות".
בארמון נמצאות יצירות אמנות שלא יסולאו בפז, ובהן ציור הקיר הגדול ביותר באירופה (24.5 מ' על 7.5 מ'). יצירתו של טינטורטו, "גן העדן", מעטרת את האולם הגדול ששימש למשתאות ולהתכנסות המועצות הגדולות של העיר (כ- 2,500 איש).
 
 ארמון הדוג'ה, ונציה
ארמון הדוג'ים - שנוי שיש ורוד-לבן   (צילום: Triplec85)
 
  

בזיליקת סן-מרקו

אחת הכנסיות היפות והמיוחדות ביותר באירופה. בזיליקת סן-מרקו בנויה על המקום בו נמצא קברו של פטרון העיר, הקדוש מרקוס, אחד ממחברי ספרי הבשורה. סמלו, האריה המכונף, מהווה את סמלה של העיר. עצמותיו הוברחו אל העיר על ידי סוחרים, בראשית המאה ה- 9, וכנסייה נבנתה על קברו. עם השנים הוסיפו מבנים וחידשו את המבנה, והיום הוא מופיע בצורתו האחרונה, הקיימת מראשית המאה ה- 10. הכנסייה המקושטת עוצבה בהשפעות ביזנטיניות עם אלמנטים גותיים מאוחרים יותר. פנים הכנסייה מעוצב בפאר רב, עם יצירות אמנות ורצפות שיש ופסיפס. כל סוחר שהחשיב עצמו נהג להביא אל הכנסייה פריט אמנותי יקר ערך ממסעותיו. כך למשל, מעל שערי הכנסייה ניצבים 4 סוסים שהובאו מקונסטנטינופול בראשית המאה ה- 13, שהם העתק של מקור הלניסטי. כאן ערכו הדוג'ים את המיסות העיקריות שלהם.
 
 
 בזיליקה סן מרקו, ונציה
בזיליקת סן-מרקו - אחת הכנסיות היפות ביותר באירופה   (צילום: Triplec85)
 

התעלה הגדולה (קנאלה גראנדה)

תעלת מים גדולה ומפותלת בצורת האות S, שאורכה 3 קילומטרים ועמקה 7 מטרים. ראשיתה ב לגונת ואנטה, היכן שנמצאת תחנת הרכבת של ונציה וסיומה ב תעלת ג'יודצה, בסמוך לכנסיית סנטה מריה דה סלוטה. על מנת לראות את מבני הפאר שלאורכה מומלץ להפליג על התעלה. אפשר (ויקר) באמצעות "סירת טקסי", אפשר עם "וואפורטו", שירות ציבורי דחוס אך אמין וניתן גם לשוט בקטעים ממנה על גונדולה. שייט לאורך התעלה חושף את ארמונות הפאר שהקימו לעצמם בעבר אזרחיה העשירים של ונציה, את הכנסיות המעוטרות ומאפשר הצצה גם אל התעלות הרומנטיות מכל עבר. על פני התעלה הגדולה ניצבים שני גשרי אבן גדולים. פונטה דלי סקאלצי ו פונטה ריאלטו.
 
התעלה הגדולה, ונציה
התעלה הגדולה - תצלום מכדור פורח   (צילום: schlaemma)
 

מסיכות וקרנבל המסכות בונציה

סמל נוסף של העיר ונציה הוא המסכה הוונציאנית. אלפי מסיכות מעוטרות וצבעוניות, מסתוריות ורומנטיות, נמכרות בדוכני העיר. המסכות מציינות את קרנבל המסכות השנתי הנערך בונציה מידי שנה בחודש פברואר. המנהג ידוע כבר מן המאה ה- 16, כבר אז נפוצה תהילתה של ונציה כעיר מזימות ומסתורין, עיר שבה נרקמים סיפורי אהבה ובגידה. קרנבל המסכות איפשר לכל תושב, באשר הוא, להתחפש לכל מה שרצה, לצאת אל העיר ולחגוג בשתייה, הילולה ולעיתים בפרצי אהבה ומין. הכל היה מותר. הקרנבל בונציה הוא אחד מרבים הנחגגים ברחבי העולם הנוצרי בחודש פברואר, ומציינים את תחילת צום ה"לנט" (Lent), במהלכו מתנזרים מאכילת בשר 40 יום לפני הפסחא. עם השנים התעדן הקרנבל בעיר וכיום הוא אטרקציה תיירותית לכל דבר, ללא כל ערך פולחני.
 
קרנבל המסכות, ונציה, איטליה
דמויות מקרנבל המסיכות של ונציה בתעלות העיר 
 (צילום: גילי חסקין)
   

האי מוראנו (Murano)

ונציה הייתה ידועה בייצור הזכוכית העדינה שלה. לגונות העיר וחופי הים החוליים סיפקו חומר גלם מעולה לייצור זכוכית. בשל סכנת השריפות, שפקדו את העיר מעת לעת במאה ה- 13, החליטה מועצת העיר להעתיק את מפעלי ייצור הזכוכית אל האי הסמוך מוראנו.
מאז ידוע המקום כמרכז ייצור הזכוכית הוונצייאנית. באי, אליו ניתן להגיע באמצעות "וואפורטו" (סירת מנוע המשמשת כאוטובוס). על האי יש מספר מפעלים לייצור כלי זכוכית, אשר יצא להם שם של כלים אמינים ועמידים. עיטורי הכלים ופסלי הזכוכית גם הם מרהיבים. במקום יש גם כמה שכיות חמדה אדריכליות שכדאי לבקר בהן, בנוסף לאטרקצית הזכוכית.
 
האי מורנו, ונציה
האי מוראנו - מרכז ייצור הזכוכית הוונצייאנית   (צילום: Zairon)
 

הגונדולות בונציה

אחד הסמלים המובהקים של ונציה הוא סירת הגונדולה. זוהי סירה ארוכה ושחורה, מאחר ובמאה ה- 16 הוחלט על צבע אחיד כדי למנוע הבלטת סמלי עושר. לסירה, שהותאמה במיוחד לשיט בין התעלות הצרות והארוכות, יש חרטום עם נטייה קלה שמאלה, על מנת למנוע סבסוב בלתי רצוי. הגודנוליירים נוהגים בסירות במיומנות רבה וגאים ביותר על עיסוקם. באמצעות משוט, עם דחיפות קלות ברגליהם על דפנות הבתים הצפופים, בקריאות ובשירה, הם מנווטים את הגונדולות שלהם ומובילים (ביוקר) אלפי תיירים מידי יום. הגונדולות מוכרות בונציה כבר מן המאה ה- 11, ותכליתן הראשונה הייתה חציית התעלה הגדולה. רק לאחר מכן הן התפתחו לשיט בין התעלות. סמלה של הגונדולה מזדקר בחרטומה, והוא בעל צורת הכובע אותו נהג לחבוש הדוג'ה של העיר.
 
גונדולות בוונציה
גונדולות על התעלה הגדולה של ונציה   (צילום: Wolfgang Moroder)

בתי מלון מומלצים במרכז ונציה (בקרבת כיכר סן מרקו)

מלון לה איסולה (Hotel Le Isole) הוא מלון בוטיק (3 כוכבים), הממוקם במיקום נוח לטיול באתריה המרכזיים של ונציה, במרחק 300 מ' מכיכר סן מרקו. הבניין המשופץ מהמאה ה-16 מציע חדרים זוגיים וחדרי משפחה ממוזגים. ארוחת בוקר עשירה מוגשת בחדר האוכל, המשקיף לחצר הפנימית, ובחודשי הקיץ גם בחוץ. הצוות שירותי ואדיב ומציע גם שירותי קונסיירז'. תחנת אוטובוס המים שליד המלון, מציעה קישור לתחנת הרכבת ונציה סנטה לוצ'יה ולנמל התעופה מרקו פולו.
מלון לה איסולה – השוואת מחירים
 
מלון איי קוואליירי די ונציה (Hotel Ai Cavalieri di Venezia) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם 500 מ' מכיכר סן מרקו. המלון מציע חדרים וסוויטות עם מיזוג אוויר, מיני בר, פינת תה/קפה. מתקני המלון מונגשים לבעלי קשיי ניידות. צוות המלון אדיב וישמח לסייע בהכוונה לאתרי העיר.
מלון איי קוואליירי די ונציה – השוואת מחירים

בתי מלון מומלצים בוונציה   בתי מלון מומלצים בוונציה
בתי מלון מומלצים בוונציה   בתי מלון מומלצים בוונציה
בתי מלון בקרבת כיכר סן מרקו - למעלה - מלון לה איסולה, למטה - מלון איי קוואליירי די ונציה
 

מלון מומלץ ברובע מסטרה של ונציה

מלון הילטון גארדן אין (Hilton Garden Inn Venice Mestre), ממוקם ברובע מסטרה, בין שדה התעופה והמרכז ההיסטורי של ונציה (כ- 10 ק"מ), לא הרחק מגשר החירות המוביל אליו. המלון מציע הסעות מ/אל שדה התעופה, חניה פרטית ותחנת אוטובוס סמוכה למרכז ונציה. כל החדרים מרווחים וממוזגים, עם מקרר ופינת קפה/תה, והסוויטות יכולות להתאים גם למשפחות. המלון זוכה להמלצות חמות ומחירים סבירים מאד לוונציה.
מלון הילטון גארדן אין ונציה-מסטרה – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

המלצה על מלון בוונציה ברובע מסטרה   המלצה על מלון בוונציה ברובע מסטרה
המלצה על מלון בוונציה ברובע מסטרה   המלצה על מלון בוונציה ברובע מסטרה
מלון הילטון גארדן אין
 ברובע מסטרה של ונציה - מיקום מעולה והמלצות חמות 

כתבות נוספות
סדרת כתבות על הרי הדולומיטים
שווקי חג המולד באיטליה

עוזי טאובר
 
אודות הכותב
עוזי טאובר, מדריך צלם וכותב. מדריך מזה שלושים שנה, בעל ניסיון רב וידע מקיף - גיאוגרפי, היסטורי ומדעי. מוביל קבוצות מטיילים בישראל ובעולם, מארגן קבוצת צלמים, לצילומי טבע ונוף עירוני.  כתב ארבעה ספרים שהאחרון שבהם "מציץ אל העולם". www.uzitauber.comמספר צפיות: 36291
90020
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
בעקבות המילים והצלילים
שמעון פרנס, נועם גילאור וחברים
כן, רוצה פרטים נוספים!