ונציה – 10 אתרים מרכזיים
ואטרקציות נבחרות
מאת: עוזי טאובר


ונציה, עיר התעלות המקסימה השוכנת לחופי הים האדריאטי, בחלק המזרחי של צפון איטליה, מציעה שפע של אטרקציות מרתקות, ארמונות וכנסיות, גלריות ומוזיאונים, שווקים ומתחמי קניות, שלל גשרים ואיים, וקרנבל אחד יפהפה המוכר בכל העולם. להלן סקירה קצרה של כמה מאתריה היותר מעניינים של העיר הנפלאה הזו.


1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

כנסיית סנטה מריה דלה סאלוטה בפתח התעלה הגדולה של ונציה (צילום: Georgescu Adrian)
כיכר סן מרקו – הלב של ונציה (צילום: Diogo Pereira)
ארמון הדוג'ים הצמוד לכיכר סן מרקו (צילום: Michael Heise)
בזיליקת סן מרקו – אחת הכנסיות היפות והמיוחדות באירופה (צילום: Marika Sartori)
שייט גונדולות בתעלות ונציה (צילום: givagaphotos)
ארמון הזהב – ארכיטקטורה פנימית עוצרת נשימה (צילום: HelgaTor Top)
קרנבל המסכות – מהאטרקציות המובילות של ונציה (צילום: Ingeborg Gärtner-Grein)
גשר ריאלטו – אחד הגשרים העתיקים והמרכזיים בעיר (צילום: zoom-zoom)
האי מוראנו – מרכז הייצור של הזכוכית הוונציאנית (צילום: ShutterOK)

יעדי ביקור חשובים בוונציה (A-K), המוזכרים בכתבה זו ובכתבה היכרות עם ונציה.
בתי מלון:
 מלון לה איסולה (L), מלון איי קוואליירי די ונציה (M), מלון הילטון גארדן אין ברובע מסטרה (N)
שדה התעופה של ונציה  מארקו פולו (O)


לפני שנצלול להסברים על האתרים השונים, קחו לעצמכם כמה דקות לסיור וירטואלי בוונציה
 

טיולי אופנייםכיכר סן מרקו – הכיכר המרכזית של ונציה

כיכר סן מרקו (Piazza San Marco) היא הכיכר המרכזית בעיר, והנקודה שבקרבתה כדאי להתמקם ללינה ולהתחיל את הטיול בעיר. כאן נערכים הירידים הגדולים של ונציה, התהלוכות וקרנבל המסכות המפורסם. מכאן מפליגות מאות גונדולות אל בינות לתעלות הרומנטית. כאן מתגודדים עשרות אלפי תיירים מדי יום, בעיקר סביב שני אתרים מפוארים מרכזיים: ארמון הדוג'ים ובזיליקת סן מרקו, עליהם אפרט בהמשך.

הכיכר מוקפת במבנים עתיקים הנתמכים בעמודים, בחנויות יקרות להחריד, במסעדות יוקרה ובבתי קפה, בהם נשמעת מוזיקה רומנטית על ידי להקות נגנים. חוויה בלתי נשכחת, כמו גם מטרידה, היא להקות היונים הצוללות בטיסה לעבר זורי הגרעינים, הנמכרים בדוכנים בכיכר.
בתי מלון בקרבת כיכר סן מרקו
 
כיכר סן מרקו, ונציה
כיכר סן מרקו, ונציה
כיכר סן מרקו – הכיכר המרכזית בוונציה, מכאן מומלץ להתחיל את הטיול בעיר
(צילומים: CC Diana Robinson, Yaroslav Danylchenko)
 

בזיליקת סן מרקו

בזיליקת סן מרקו (Basilica di San Marco) היא אחת הכנסיות היפות והמיוחדות ביותר באירופה. הבזיליקה בנויה על המקום בו נמצא קברו של פטרון העיר, הקדוש מרקוס, אחד ממחברי ספרי הבשורה. סמלו, האריה המכונף, מהווה את סמלה של העיר. עצמותיו הוברחו אל העיר על ידי סוחרים, בראשית המאה ה- 9, וכנסייה נבנתה על קברו. עם השנים הוסיפו מבנים וחידשו את המבנה, והיום הוא מופיע בצורתו האחרונה, הקיימת מראשית המאה ה- 10.

הכנסייה המקושטת עוצבה בהשפעות ביזנטיניות עם אלמנטים גותיים מאוחרים יותר. פנים הכנסייה מעוצב בפאר רב, עם יצירות אומנות ורצפות שיש ופסיפס. כל סוחר שהחשיב עצמו נהג להביא אל הכנסייה פריט אומנותי יקר ערך ממסעותיו. כך למשל, מעל שערי הכנסייה ניצבים ארבעה סוסים שהובאו מקונסטנטינופול בראשית המאה ה- 13, שהם העתק של מקור הלניסטי. כאן ערכו הדוג'ים את המיסות העיקריות שלהם.
 
בזיליקת סן מרקו, ונציה
בזיליקת סן מרקו, ונציה
בזיליקת סן מרקו  אחת הכנסיות היפות ביותר באירופה (צילומים: Anton Aleksenko, scaliger)
 

ארמון הדוג'ים (ארמון הדוג'ה)

ארמון הדוג'ים (Doge's Palace) הוא ארמון גדול ומפואר, הבנוי מאריחי שיש ורוד ולבן, אשר שימש את מושבת של הדוג'ים, מנהיגי הרפובליקה של ונציה. הארמון, "פלאצו דוקאלה" (Palazzo Ducale) בשמו האיטלקי, הנמצא בכיכר סן מרקו, הוקם כבר בראשית המאה ה- 9 אך עבר שינויים ותוספות מאז.
 
בנוסף למגורי הדוג'ה, שימש הארמון גם להתכנסויות פוליטיות וארגוניות של מועצת העיר. לשכות חברי המועצות לדורותיהם ניתנות לביקור במהלך סיור בארמון. גם בית דין גבוה ניהל כאן דיונים ומשפטים. הנידונים למאסר הועברו עם תום משפטם אל בית כלא גדול וידוע לשמצה, אליו הוביל "גשר האנחות".
 
בארמון נמצאות יצירות אומנות שלא יסולאו בפז, ובהן ציור הקיר הגדול ביותר באירופה (24.5 מ' על 7.5 מ'). יצירתו של טינטורטו, "גן העדן", מעטרת את האולם הגדול ששימש למשתאות ולהתכנסות המועצות הגדולות של העיר (כ- 2,500 איש).
 
ארמון הדוג'ים, ונציה
ארמון הדוג'ים, ונציה
ארמון הדוג'ים המפואר מכיל יצירות אומנות שלא יסולאו בפז 
(צילומים: CC Son of Groucho, Mustang Joe)

קאנאל גראנדה –התעלה הגדולה של ונציה

הקאנאל גראנדה (Canal Grande) היא תעלת מים גדולה ומפותלת בצורת האות S, שאורכה 3 קילומטרים ועומקה 7 מטרים. ראשיתה בלגונת ונציה (Laguna Veneta), היכן שנמצאת תחנת הרכבת של ונציה וסיומה בתעלת ג'יודצה (Canale della Giudecca), בסמוך לכנסיית סנטה מריה דה סלוטה. על מנת לראות את מבני הפאר שלאורכה מומלץ להפליג על התעלה. אפשר (ויקר) באמצעות "סירת טקסי", אפשר עם "ואפורטו"  שירות ציבורי דחוס אך אמין, וניתן גם לשוט בקטעים ממנה על גונדולה.

שייט לאורך התעלה חושף את ארמונות הפאר שהקימו לעצמם בעבר אזרחיה העשירים של ונציה, את הכנסיות המעוטרות ומאפשר הצצה גם אל התעלות הרומנטיות מכל עבר. על פני התעלה הגדולה ניצבים שני גשרי אבן גדולים: גשר ריאלטו (Ponte di Rialto) וגשר סקאלצי (Ponte degli Scalzi).
 
התעלה הגדולה, ונציה
התעלה הגדולה, ונציה
התעלה הגדולה מתפתלת לאורך האי, ומומלץ לשוט עליה ולראות את מבני הפאר שלאורכה 
(צילומים: Horst-schlaemma, Matthew Dixon)
 

כנסיית סנטה מריה דלה סאלוטה

בכל שנה, בחודש נובמבר, מתקיים מחזה נדיר ומיוחד מול כנסיית סנטה מריה דלה סאלוטה (Basilica di Santa Maria della Salute). מאות מאמינים נושאי נרות הודיה חוצים את התעלה הגדולה על פני גשר של סירות המחוברות זו לזו, ומניחים אותם בפתח הכנסייה. הכנסייה המרהיבה, שהיא אחד המבנים המרשימים ביותר בוונציה, הושלמה בשנת 1687 אחרי כ- 50 שנות בנייה, והיא מזדקרת על סגנונה הבארוקי המדהים בסמוך לפתח התעלה הגדולה.

הכנסייה הוקדשה לבתולה מריה, והיא מגלמת הודיה ותודה על סיום מגפת הדבר ב- 1630. הכנסייה מכוסה בכיפת ענק וחזיתה מעוטרת בשערי גמלון מרהיבים. בחלקה הפנימי נמצאות שכיות אומנות נדירות, פסלים וציורים, המתארים אירועים שונים מן המקרא ומן הברית החדשה.
 
כנסיית סנטה מריה דלה סאלוטה, ונציה
כנסיית סנטה מריה דלה סאלוטה, ונציה
כנסיית סנטה מריה דלה סאלוטה ניצבת בפתחה של התעלה הגדולה (צילומים: Pel_1971, majaiva)
 

קא ד'אורו (ארמון הזהב)

קא ד'אורו (Ca' d'Oro) הוא אחד הארמונות המרשימים ביותר הניצבים על גדת התעלה הגדולה. הארמון, כמו רבים אחרים, הוקם על ידי אזרח עשיר בשם קונטאריני, שביקש לעצמו את הארמון היפה ביותר בוונציה. ב- 1420 החל צוות של פסלים ומגלפי שיש במלאכתו ויצר את אחת היצירות הארכיטקטוניות היפות ביותר בעולם.

חזית הבית קושטה בעיטורים שצופו בצבעי זהב, כחול, חום ואדום אש. תוכו נמלא ביצירות אומנות שאין להן אח ורע בתולדות העיר. עם השנים עבר הבית מיד ליד ומצבו החמיר. חזיתו הלכה והתפוררה והיצירות הרבות שבו הוזנחו. בראשית המאה ה- 20 נרכש הבית והוענק למדינה. כיום זהו מוזיאון חשוב ובו ציורים, פסלים, עבודות גובלן, פרסקות נדירות וארכיטקטורה פנימית עוצרת נשימה.
 
קא ד'אורו (ארמון הזהב), ונציה
יצירות אומנות בארמון הזהב (קא ד'אורו), ונציה
ארמון הזהב  ארכיטקטורה עוצרת נשימה ואומנות מופלאה 
(צילומים: CC Kotomi, Vladislav Zolotov)
 

גשר ריאלטו

גשר ריאלטו (Ponte di Rialto) הוא אחד הגשרים העתיקים והמרכזיים ביותר בוונציה. הגשר, ששמו מגלם את המילים "ריבו אלטו" (הגדה הגבוהה), מגשר מעל התעלה הגדולה והוא אחד ממוקדי הפעילות התוססים ביותר בעיר ההומה והצפופה. אלפי תיירים, מבקרים ואזרחים מתגודדים על הגשר ומשני צדדיו, לאורך גדות התעלה הגדולה.

מבנה האבן הנוכחי הוקם ב- 1590, לאחר התמוטטות גשר העץ הישן. הגשר מחבר בין גוש העיר הישנה (הגדה הימנית, המזרחית), סמטאותיה ותעלותיה, לגדה שממול בה יש שוקי ירקות, דגים ובשר, ומזחי פריקה וטעינה. על פני הגשר יש דוכנים וחנויות לרוב. אין תייר שלא מצטלם על הגשר או בסביבתו. ממרומי הגשר נשקף נופה הרומנטי של התעלה הגדולה. 
 
גשר ריאלטו, ונציה
גשר ריאלטו מעל התעלה הגדולה של ונציה (צילום: adisa)
 
הגונדולות של ונציה

אחד הסמלים המובהקים של ונציה הוא סירת הגונדולה. זוהי סירה ארוכה ושחורה, מאחר שבמאה ה- 16 הוחלט על צבע אחיד כדי למנוע הבלטת סמלי עושר. לסירה, שהותאמה במיוחד לשייט בין התעלות הצרות והארוכות, יש חרטום עם נטייה קלה שמאלה, על מנת למנוע סבסוב בלתי רצוי. הגודנוליירים נוהגים בסירות במיומנות רבה וגאים ביותר על עיסוקם. באמצעות משוט, עם דחיפות קלות ברגליהם על דפנות הבתים הצפופים, בקריאות ובשירה, הם מנווטים את הגונדולות שלהם ומובילים (ביוקר) אלפי תיירים מדי יום.

הגונדולות מוכרות בוונציה כבר מן המאה ה- 11, ותכליתן הראשונה הייתה חציית התעלה הגדולה. רק לאחר מכן הן התפתחו לשיט בין התעלות. סמלה של הגונדולה מזדקר בחרטומה, והוא בעל צורת הכובע אותו נהג לחבוש הדוג'ה של העיר.
 
ונציה, שייט גונדולות
גונדולות על התעלה הגדולה של ונציה (צילום: Wolfgang Moroder)
 

מסכות וקרנבל המסכות בוונציה

סמל נוסף של העיר ונציה הוא המסכה הוונציאנית. אלפי מסכות מעוטרות וצבעוניות, מסתוריות ורומנטיות, נמכרות בדוכני העיר. המסכות מציינות את קרנבל המסכות השנתי הנערך בוונציה מדי שנה בחודש פברואר. המנהג ידוע כבר מן המאה ה- 16, כבר אז נפוצה תהילתה של ונציה כעיר מזימות ומסתורין, עיר שבה נרקמים סיפורי אהבה ובגידה. קרנבל המסכות אפשר לכל תושב באשר הוא להתחפש לכל מה שרצה, לצאת אל העיר ולחגוג בשתייה, הילולה ולעיתים בפרצי אהבה ומין. הכול היה מותר.

הקרנבל בוונציה הוא אחד מרבים הנחגגים ברחבי העולם הנוצרי בחודש פברואר, ומציינים את תחילת צום ה"לנט" (Lent), במהלכו מתנזרים מאכילת בשר 40 יום לפני הפסחא. עם השנים התעדן הקרנבל בעיר וכיום הוא אטרקציה תיירותית לכל דבר, ללא כל ערך פולחני.
 
קרנבל המסכות, ונציה
קרנבל המסכות של ונציה נערך מדי שנה בחודש פברואר 
(צילום: WFranz)
 

האי מוראנו

ונציה הייתה ידועה בייצור הזכוכית העדינה שלה. לגונות העיר וחופי הים החוליים סיפקו חומר גלם מעולה לייצור זכוכית. בשל סכנת השריפות שפקדו את העיר מעת לעת במאה ה- 13, החליטה מועצת העיר להעתיק את מפעלי ייצור הזכוכית אל האי הסמוך מוראנו (Murano).

מאז ידוע האי כמרכז ייצור הזכוכית הוונציאנית. יש בו מספר מפעלים לייצור כלי זכוכית, אשר יצא להם שם של כלים אמינים ועמידים. עיטורי הכלים ופסלי הזכוכית גם הם מרהיבים. במקום יש גם כמה שכיות חמדה אדריכליות שכדאי לבקר בהן, בנוסף לאטרקציית הזכוכית. אל האי ניתן להגיע באמצעות "ואפורטו" (סירת מנוע המשמשת כאוטובוס).
 
האי מוראנו, ונציה
האי מוראנו  מרכז ייצור הזכוכית הוונציאנית (צילום: serpilguler)


בתי מלון מומלצים במרכז ונציה (בקרבת כיכר סן מרקו)

מלון לה איסולה (Hotel Le Isole) הוא מלון בוטיק (3 כוכבים), הממוקם במיקום נוח לטיול באתריה המרכזיים של ונציה, במרחק 300 מ' מכיכר סן מרקו. הבניין המשופץ מהמאה ה- 16 מציע חדרים זוגיים וחדרי משפחה ממוזגים. ארוחת בוקר עשירה מוגשת בחדר האוכל, המשקיף לחצר הפנימית, ובחודשי הקיץ גם בחוץ. הצוות שירותי ואדיב ומציע גם שירותי קונסיירז'. תחנת אוטובוס המים שליד המלון, מציעה קישור לתחנת הרכבת ונציה סנטה לוצ'יה ולנמל התעופה מרקו פולו.
 
מלון איי קוואליירי די ונציה (Hotel Ai Cavalieri di Venezia) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם 500 מ' מכיכר סן מרקו. המלון מציע חדרים וסוויטות עם מיזוג אוויר, מיני בר, פינת תה/קפה. מתקני המלון מונגשים לבעלי קשיי ניידות. צוות המלון אדיב וישמח לסייע בהכוונה לאתרי העיר.

מלון לה איסולה, ונציה
מלון איי קוואליירי די ונציה, ונציה
בתי מלון בקרבת כיכר סן מרקו: למעלה – מלון לה איסולה, למטה  מלון איי קוואליירי די ונציה

בתי מלון כשרים בוונציה

בוונציה שני בתי מלון כשרים, הנמצאים ברובע היהודי של ונציה, במרחק הליכה מחמשת בתי הכנסת, מסעדות כשרות ובית חב"ד.
שניהם מציעים חדרים לזוגות ומשפחות: מלון לוקאנדה דל גטו (Locanda del Ghetto) ומלון רימון פלייס-כושר (Rimon Place-Kosher).
 


מידע נוסף

כתבות נוספות

סדרת כתבות על הרי הדולומיטים
שוקי חג המולד באיטליה

עוזי טאובר
 
אודות הכותב
עוזי טאובר, מדריך צלם וכותב. מדריך מזה שלושים שנה, בעל ניסיון רב וידע מקיף - גיאוגרפי, היסטורי ומדעי. מוביל קבוצות מטיילים בישראל ובעולם, מארגן קבוצת צלמים, לצילומי טבע ונוף עירוני.  כתב ארבעה ספרים שהאחרון שבהם "מציץ אל העולם". www.uzitauber.comסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר