מילאנו – בירת האומנות
והאופנה של צפון איטליה
מאת: ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר


רבים מרימים גבה כאשר אני ממליצה לא לפספס ביקור בעיר מילאנו, ושואלים: מה יש לעשות בה? לראות קתדרלה? קניות בגלריה ויטוריו אמנואל? ואז הם נוחתים בשדה התעופה מלפנסה ונודדים מייד לאגמים ולערים אחרות.


בכתבה זו אני רוצה לקחת אתכם לאתרים מעניינים ומיוחדים, שיוכיחו לכם שיש הרבה מה לעשות ולראות במילאנו.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

התקרה היפהפייה של גלריית ויטוריו אמנואלה השני (צילום: denizunlusu)
הגלריה משמשת כמרכז קניות מפואר (צילום: Luca Sammarco)
הדואומו של מילאנו (צילום: Silvia Zecchin)
אנדרטת דה וינצ'י בכיכר לה סקאלה (צילום: k_samurkas)
בית האופרה לה סקאלה (צילום: paula soler-moya)
במוזיאון האופרה מוצגים כלי נגינה, תלבושות, צילומים, ציורים ועוד (צילום: Matteo sartorio)
בוסקו ורטיקאלה – היער האנכי של מילאנו (צילום: Pierluigi Palazzi)
רובע התעלות נאבילי מתעורר לחיים לעת ערב עם שפע של מקומות בילוי (צילום: Xantana)


מפת העיר ועליה היעדים המרכזיים לביקור במילאנו המוזכרים בכתבה (A-Q),
מלון מומלץ במרכז העיר ובקרבת הקתדרלה – 
מלון דה קוואלרי (R)
 מלון מומלץ ליד תחנת הרכבת של מילאנו – מלון סטארהוטלס אקו (S)
(להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה)
 

נתחיל במרכז מילאנו

אחד היעדים הפופולריים במילאנו היא גלריה ויטוריו אמנואלה השני (Galleria Vittorio Emanuele II). ולא, למרות שאני דוקטור לאומנות, הפעם לא מדובר על גלריה לאומנות, אלא מרכז קניות מפואר. המרכז, הממוקם בלב העיר, קרוי על שם מלכה הראשון של איטליה, שאיחד אותה למדינה אחת (1861).
 
לפני שאתם מתחילים בקניות... הרימו ראשכם למעלה. הגלריה בנויה בצורת צלב, עם ארבע זרועות הנפגשות במרכז ויוצרות מתומן שמעליו כיפה יפהפייה. התקרה והכיפה בנויות ברזל וזכוכית, עיצוב מודרני מאוד שנעשה כבר בשנת 1888 על ידי ג'וזפה מנגוני, לאחר שכבר למדו בעולם להשתמש בזכוכית וברזל (מגדל אייפל, גלריות בפריז, קיו גארדנס בלונדון ועוד).
 
גלריית ויטוריו אמנואלה, מילאנו
גלריית ויטוריו אמנואלה, מילאנו
הרימו ראש למעלה, גלריה ויטוריו אמנואלה – מרכז קניות מפואר במרכז מילאנו 
(צילומים: Andrey Khrobostov, Tom Podmore)
 

טיולי אופנייםכיכר הקתדרלה של מילאנו

לאחר שסיימתם לקנות ולסעוד, צאו ביציאה הדרומית של הגלריה, ומולכם ניצב פסל גדול של המלך ויטוריו אמנואלה השני במרכז הכיכר רחבת ידיים. זוהי כיכר הדואומו (Piazza del Duomo) – הקתדרלה היפהפייה של מילאנו, עליה כתבתי בכתבה על פניני האומנות של מילאנו.
 
בצידה השני של הקתדרלה תבחינו במבנה מיוחד, עם חלונות זכוכית גדולים. זהו מוזיאון נובצ'נטו (Museo del Novecento) האוצר בתוכו יצירות אומנות מהמאות 20-21, בעיקר של יוצרים איטלקים. תמצאו כאן בין השאר את פיקאסו, קנדינסקי ואומני פוטוריזם (סגנון השואב את השראתו מהאקספרסיוניזם והקוביזם).
 
לצד המוזיאון ניצב ארמון ריאלה (Palazzo Reale), "הארמון המלכותי", שנבנה בתחילת המאה ה- 16 עבור מועצת העיר וכיום משמש כמוזיאון לתערוכות מתחלפות.
בתי מלון בקרבת הדואומו של מילאנו (ר' המלצה בסוף הכתבה)
 
כיכר הדואומו, מילאנו
כיכר הדואומו – הקתדרלה היפהפייה של מילאנו (צילום: Dimitris Vetsikas)

מילאנו, מוזיאון נובצ'נטו  מילאנו, מוזיאון נובצ'נטו
אומנות איטלקית במוזיאון נובצ'נטוליד הקתדרלה (צילום: CC George M. Groutas)
 

כיכר דלה סקאלה

בצידה השני (הצפוני) של גלריה ויטוריו אמנואלה, אל תפספסו כיכר יפה נוספת – פיאצה דלה סקאלה (Piazza della Scala). במרכזה ניצב פסלו של לאונרדו דה וינצ'י, שהוצב כאן בשנת 1856, והוא מביט לעבר מבנה קלאסי ופשוט למראה, בקצה השני של הכיכר  בית האופרה לה סקאלה. בית האופרה נבנה בסגנון נאו-קלאסי, על הריסות כנסיה קטנה בשם סנטה מאריה דלה סקאלה.
 
דה וינצ'י, אומן הרנסנס הנודע, הגיע למילאנו בשנת 1499. בתקופה זו הוא כבר עבד על שתיים מיצירותיו המפורסמות ביותר  המונה ליזה וציור הקיר של הסעודה האחרונה. הראשונה נמצאת כידוע במוזיאון הלובר בפריז, אך ציור הקיר נמצא כ-2 ק"מ מכאן, בחדר האוכל של מנזר סנטה מריה דלה גראציה (Santa Maria delle Grazie), אשר גם עליו תוכלו לקרוא עוד בכתבה על פניני אומנות במילאנו.
 
בכיכר ניצב גם הארמון הראשון שנבנה במילאנו (1558)  פלאצו מארינו (Palazzo Marino). הארמון שנבנה בסגנון בארוק מילאנזי, עבור סוחר עשיר מגנואה – טומאסו מארינו (Tommaso Marino), משמש כבר שנים רבות כבית העירייה.
 
אופרה לה סקאלה, מילאנו
בית האופרה לה סקאלה, באחת הכיכרות היפות של מילאנו שקרויה על שמו (צילום: CC lars20070)
 

הימורים במוזיאון האופרה

מומלץ לבקר במוזיאון בית האופרה לה סקאלה (Museo Teatrale alla Scala), בו מוצגים חפצים שהיו שייכים לקומדיה דל'ארטה, כלי נגינה, תלבושות, כלי פורצלן, צילומים וציורים של הזמרים החשובים, ואף קלפי הימורים, שהיו אף הם חלק מהנאת אורחי האופרה.
 
אל תפסחו על החדר המוקדש למלחין הנודע ג'וזפה ורדי (Giuseppe Verdi). כשהגיע ללימודים בקונסרבטוריון של מילאנו, היה עני מרוד, אך על אף שכשל במבחנים ולא התקבל, הוא לא ויתר על חלומו והפך למלחין הלאומי של איטליה. כל מפגש חשוב במדינה מאז ועד היום מסתיים בשיר מתוך האופרה נאבוקו שהלחין – "שירת העבדים העבריים".

מוזיאון לה סקאלה, מילאנו
תלבושות ששימשו את האופרות המפורסמות, במוזיאון בית האופרה לה סקאלה (צילום: CC Matteo sartorio)
 

אומנות, בילוי, אופנה ומותגי יוקרה

מעט צפונה (כ-2 ק"מ) נמצא אחד המקומות הפופולריים ביותר בשנים האחרונות  קומפלקס האופנה והבילוי קורסו קומו 10 (Corso Como 10). המקום הוא יוזמה של קרלה סוזאני, אחותה של פרנקה סוזאני, העורכת הראשית של מגזין ווג האיטלקי. לא פלא אם כך שחנות היוקרה כאן מציעה מגוון מרשים של מותגי מעצבים, תוויות איטלקיות ובינלאומיות הכוללות שמות גדולים. אם אתם רוצים לראות ולהיראות בבירת האופנה של איטליה... זה המקום.
 
בקורסו קומו 10 תמצאו גם את גלריה קרלה סוזאני (Galleria Carla Sozzani), בה מוצגות תמונות בנושאי עיצוב, בית קפה פופולרי במיוחד, חנות בוטיק, מסעדה ואפילו מלון קטן. במלון רק שלושה חדרים, וכך גם שמו  Three Rooms 10 Corso Como Milano, אך אולי תהיו המאושרים לזכות באחד מהם. המחיר לא זול, כמו מחירי המתחם כולו, אך החדרים (למעשה סוויטות) מרווחים, ממוזגים ומעוצבים.
 
המתחם משמש גם לאירועים מיוחדים ותצוגות אופנה, וכדאי להגיע בשעות הערב כדי לטעום מחיי הלילה של מילאנו. שמו של המקום הוא גם כתובתו, והוא ממוקם בין המרכז ההיסטורי של מילאנו לתחנת הרכבת פורטה גריבלדי (Milano Porta Garibaldi).
 
מתחם האופנה קורסו קומו 10, מילאנו
מותגי מעצבים והמון שיק, קורסו קומו 10 (צילום: CC Alessandro Augusto Lucia)

מלון קורסו קומו 10, מילאנו
מלון קורסו קומו 10
 – חדרים מעוצבים וחצר פנימית משגעת במקום הכי "אין" במילאנו
 היער של מילאנו

אם הגעתם עד לכאן אל תפספסו את מגדלי בוסקו ורטיקאלה (Bosco Verticale), שפירושו "היער האנכי", הנמצאים מצידה השני של תחנת הרכבת גריבלדי, בשכונת פורטה נובה (Porta Nuova). פרויקט הבנייה הייחודי התרחש במהלך התערוכה העולמית של שנת 2015 שהתקיימה בעיר.

על מרפסות שני מגדלי המגורים, בני 26 קומות (110 מ') ו-18 קומות (76 מ'), נשתלו 900 עצים, שגודלם כיום 3-9 מ', ולמעלה מ- 20,000 שיחים ופרחים. הפרויקט המכונה גם "מגדלי היער", הוא מודל לבניין מגורים בר-קיימא, שמטרתו לייער מחדש את העיר הגדולה, לתרום לאיכות הסביבה ולמגוון הביולוגי העירוני, מבלי לתפוס שטח. לגור בטבע אבל בתוך העיר. 

בוסקו ורטיקאלה, מגדלי היער של מילאנו
בוסקו ורטיקאלה – מגדלי המגורים שמשמשים גם בתור היער של מילאנו (צילום: Pierluigi Palazzi)
 

לזכור את היהודים שנשלחו אל מותם

נצא לרגע ממילאנו של האופנה והסטייל וניגע בנקודה כואבת  רציף 21 של תחנת מילאנו סנטרלה (Milano Centrale), הנמצאת במרחק 1.5 ק"מ מתחנת הרכבת גריבלדי. התחנה המרכזית של מילאנו תמיד רועשת מאוד ועמוסה בנוסעים, העולים כאן על רכבות לכל חלקי איטליה ויעדים נוספים באירופה. שנים רבות היא טמנה בחובה סוד אכזרי מימי מלחמת העולם השניה.
 
בינואר 2013 נחנך בה אתר זיכרון לשואה (Memoriale della Shoa) להנצחת זכרם של 800 יהודים שנשלחו בשנת 1944 מרציף 21 להשמדה באושוויץ. אתר הזיכרון ממוקם במפלס הרחוב, מתחת לרציפי הרכבות, והוא מעלה את השאלה המטרידה, כיצד הובלו לכאן במשאיות היהודים, בדרכם האחרונה, מבלי שאיש ברחוב שם לב.
 
בתחילת המלחמה סירב מוסוליני לגרש את היהודים מאיטליה, אולם לאחר שנת 1941 הם החלו לחפש לעצמם מקלט. לקראת סוף 1943 כבש היטלר סופית את איטליה וגורלם של היהודים היה כגורל מרבית יהודי אירופה, הם נרדפו וגורשו להשמדה. במילאנו הדבר בוצע ברציף 21, ששימש למשלוחי דואר ולא להעברת נוסעים, והכניסה אליו היא מהצד. כך הצליחו הגרמנים להסתיר את העמסת היהודים לקרונות המשא ושליחתם אל מותם.
 
רציף 21 שופץ ושומר על מראהו מתקופת המלחמה. קרון הרכבת שניצב בו ושמות הנספים המוקרנים על הקיר, ממחישים למבקרים את גודל הזוועה.
הוסטל בלו גראנדה ליד תחנת הרכבת המרכזית

אתר זיכרון לשואה, רציף 21 של תחנת מילאנו סנטרלה
קרון המנציח את זכר היהודים שהובלו אל מותם בשואה, רציף 21 בתחנת מילאנו סנטרלה (צילום: CC Settimioma)
 

ונציה של מילאנו

נעבור לצד אחר של מילאנו, לא פחות בוהמייני, והוא רובע נאבילי (Navigli– רובע התעלות של מילאנו, הממוקם כקילומטר דרום-מערבית למרכז העיר. הרובע מתעורר לחיים לעת ערב ובסופי שבוע ומזמין מאוד. תמצאו בו גלריות רבות, בתי קפה, ברים, גרפיטי וכמובן – התעלות עצמן. 
 
אין עיר באיטליה שאין בה מספר כנסיות, וגם ברובע נובילי ישנן שתי כנסיות יפות  כנסיית סן לורנצו מאג'ורה (Chiesa di San Lorenzo Maggiore), שכוללת שרידים מהתקופה הרומית, וכנסיית סנט אוסטורג'ו (Chiesa di Sant'Eustorgio), בעלת הקפלה המרהיבה.
כתבה על יעדי טיול מרכזיים בוונציה

התעלה הגדולה ברובע נאבילי, מילאנו
רובע נאבילי – רובע התעלות של מילאנו, עם גלריות רבות, ברים ובתי קפה (צילום: Silvia Zecchin)
 

הפסלים של מילאנו

כאשר מטיילים ברחובות מילאנו אפשר לפגוש בכיכרות את פסלי הברונזה המיוחדים של הפסל האיטלקי ארנלדו פומודורו (Arnaldo Pomodoro, 1930-2002), יליד העיר. הפסלים מבוססים על צורות גיאומטריות בסיסיות (כדורים, פירמידות, חרוטים, גלילים) עם חללים פנימיים.
 
את פסל "הדיסק" ניתן לראות בפיאצה פיליפו מדה (Piazza Filippo Meda), לא רחוק מכיכר לה סקאלה, ופסל נוסף, "המגדל" (Torre a spirale), נמצא בכיכר לארגו אנטוניו גרפי (Largo Antonio Greppi), ליד פארק סמפיונה (Parco Sempione). דוגמאות נוספות של פסליו ניתן למצוא בקריית הוותיקן ברומא ובמקומות רבים בעולם.
 
אם תרצו לראות יצירות נוספות שלו, תוכלו להגיע אל מוזיאון קרן ארנלדו פומודורו (Museo Fondazione Arnaldo Pomodoro), המציג את יצירותיו לצד יצירות של אומנים אחרים. המוזיאון שוכן במבנה ישן, שהיה בעבר המפעל של יצרנית הטורבינות ההידראוליות (Riva & Calzoni), בו יוצרו הטורבינות המשמשות כיום את מפלי הניאגרה. המוזיאון ממוקם מעט דרומית לרובע התעלות נאבילי.
 
פסל הדיסק בפיאצה פיליפו מדה, מילאנו
פסל "הדיסק" בפיאצה פיליפו מדה, אחד מפסלי הברונזה של ארנלדו פומודורו (צילום: Emilio Dellepiane)

בתי מלון מומלצים במרכז העיר העתיקה של מילאנו

מלון סטארהוטלס אקו (Starhotels Echo), כשמו כן הוא – מלון ידידותי לסביבה, ממוקם במרחק 200 מטר מתחנת הרכבת המרכזית של מילאנו (Milano Centrale) וכ- 700 מ' מרחוב הקניות קורסו בואנוס איירס. המלון מציע חדרים זוגיים, סוויטות וחדרי משפחה, וכן מסעדה מצוינת.

מלון דה קוואלרי (Hotel Dei Cavalieri Milano Duomo) הוא מלון ברמת 4 כוכבים, הממוקם בסמוך לקתדרלה של מילאנו, במיקום מעולה במרכז ההיסטורי וליד תחנת המטרו. כל חדרי המלון ממוזגים, ובימים נאים תענוג לסעוד בטרסה המשקיפה על העיר.

מלון סטארהוטלס אקו, מילאנו
מלון סטארהוטלס אקו
 – מלון ירוק ליד תחנת הרכבת המרכזית של מילאנו

מלון דה קוואלרי, מילאנו
מלון דה קוואלרי  4 כוכבים במרכז ההיסטורי של מילאנו


ראינו, אם כך, שמילאנו אוצרת בחובה הרבה אומנות, אופנה וסטייל, אך גם אתרים בעלי אופי שונה, וכולם במרחקי הליכה לא גדולים מהמרכז ההיסטורי. אז אל תפספסו.
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


ורדה מאייר אודות הכותבת
ד"ר ורדה רוטשטיין מאייר, מדריכת טיולים, בעלת תואר דוקטור באמנות ומגדר, מרצה לאמנות, מומחית לאיטליה. מדריכת טיולים למרוקו, הודו, מזרח אירופה, דרום צרפת, צפון ספרד. שותפה לכתיבת הספר "איטליה" בהוצאת שיחור. מייעצת למטיילים לאיטליה, צרפת וספרד.  אתר האינטרנט של ד"ר ורדה רוטשטיין-מאייר. 
ד"ר ורדה עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר