www.goTravel.co.il
 • בתי מלון
 • כפרי נופש
 • טיולים לקהל שוחר תרבות ודעת
 • טיולי משפחות מיוחדים
 • טיולי ג'יפים
 • טיולי GPS
 • טיולי הליכה
 • חופשות אופניים
 • טיולי ספארי צלילה
 • שייט תעלות ויאכטות
 • שייט נהרות
 • הפלגות גיאוגרפיות
 • הפלגות לאנטארקטיקה
 • הפלגות לשפיצברגן
 • קרוזים ושייט תענוגות
 • טיולים לאיטליה
 • טיולים לשוויץ
 • טיולים לבלקן
 • טיולים גאוגרפיים לאירופה
 • טיולים לתאילנד
 • טיולים בארצות הברית
 • טיולים לאלסקה והרוקיס
 • טיולים לאסיה ואוקיאניה
 • טיולים לאמריקה הלטינית
 • טיולים מאורגנים לאפריקה
 • טיולים פרטיים לאפריקה
 • חופשות סקי
הרשמה למגזין GOTRAVEL
מגזין איכותי עם כתבות עומק על יעדי טיול בעולם ישלח בחינם לדואר האלקטרוני שלכם
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

מסלול באזור האגמים     


מסלול באזור האגמים של צפון איטליה ודרום שוויץ
מאת: כרמית וייס


מסלול טיול מומלץ, המקיף מספר אגמים בצפון איטליה ודרום שוויץ. המסלול מתחיל ומסתיים בשדה התעופה מילאנו-מלפנזה, בצפון איטליה. אזור האגמים, המשותף לאיטליה ושוויץ הוא יעדנו במסלול זה, שאורכו 300 קילומטרים.


עכשיו כל מה שנשאר הוא להדפיס ולצאת לדרך!
 
 שייט על אגם לוגאנו בשוויץ, צפון איטליה
שייט על אגם לוגאנו בשוויץ, אחד משלושת האגמים הגדולים במסלול   (צילום: כרמית וייס)
  
מספר טיסות סדירות וגם טיסות שכר בעונה, יוצאות בכל יום מישראל אל שדה התעופה מילאנו-מלפנזה, בצפון איטליה. שלוש וחצי שעות טיסה, אוספים את הרכב השכור הממתין בחנייה, ובתוך חצי שעה נסיעה אתם בעולם אחר. כאן אנו מתחילים וכאן גם נסיים.
נתחיל את המסלול במחוז פיימונטה, בצפון-מערב איטליה, נעבור לקנטון טיצ'ינו, מובלעת שוויצרית אל תוך איטליה, ונחזור דרך מחוז לומברדיה האיטלקי.
חובבי האמנות מוזמנים להוסיף ביקור בעיר מילאנו, אם כי בוודאי תופתעו לשמוע שהמרחק למילאנו משדה התעופה (48 ק"מ) גדול מהמרחק לאזור האגמים (20 ק"מ).
 

נקודות במסלול - 300 ק"מ של אגמים, כפרים, עיירות וטבע מרהיב

אירופה: איטליה
  
שלב ראשון (B) - היישר לאגם מאג'ורה
יעדנו הראשון הוא אגם מאג'ורה, השני בגודלו באגמי איטליה, אחרי אגם גארדה המרוחק מכאן כמעט 200 קילומטרים, ואותו נשאיר לטיול אחר בצפון-מזרח איטליה.
 
ביציאה משדה התעופה נעלה על כביש 33-SS, שיוביל אותנו אחרי 20 קילומטר (כחצי שעה) אל הגדה המערבית של האגם (אפשר לקצר חלק מהדרך על אוטוסטרדה 62-E). כביש זה ימשיך וילווה אותנו לאורכה של כל הגדה המערבית, דרך העיירות ארונה, אנג'רה וסטרזה. מהאחרונה נוכל לצאת לשייט אל איי בורומאו, לעלות לתצפית מהר מוטורונה ולעצור לביקור במוזיאון שכולו מטריות.
 
המרכז העתיק של ארונה, צפון איטליה וילה פאלאויצ'ינו על גדות אגם מאג'ורה, איטליה
המרכז העתיק של ארונה, וילה פאלאויצ'ינו על גדות אגם מאג'ורה  (באדיבות: lagomaggiore.it)
 
שלב שני (C) - מאגם מאג'ורה להרי האלפים
נמשיך וניסע לעיירה באבנו על כביש 33-SS, ממנו ניפרד מעט אחריה ונעבור לכביש 34-SS. אך לפני כן נצא לביקור קצר באגם מארגוצו ובעיירה מארגוצו. חובבי הטבע ימשיכו עוד כמה קילומטרים צפונה אל הפארק הלאומי ואל גראנדה, יעד נפלא לחובבי טרקים וטיפוסי הרים בקיץ.
חזרה אל כביש 34-SS לביקור קצר בעיירות שבדרך: ורבניה, אינטרה, גיפה, קנרו ריביירה וקנוביו.
 
אנו כבר כמעט בצדו השוויצרי של אגם מאג'ורה, אך לפני כן, בעיירה קנוביו, אנו עוזבים את האגם ומטפסים להרים. הכביש ההררי 75-SP לוקח אותנו עד לכפר סנטה מריה מאג’ורה, אליו נגיע אחרי 28 קילומטר וכשעה נסיעה. בכפר נמצא מוזיאון מנקי הארובות, מקצוע שרבים מבני האזור עסקו בו.
אנו בלבו של עמק ויג'צו, המשותף לאיטליה ולשוויץ, ונקרא בצדו השוויצרי עמק צ'נטובאלי. בנופי העמק המרהיבים עושה דרכה אחת מרכבות התיירים המקסימות ביותר - רכבת ויג'צינה, בפי האיטלקים, רכבת צ'נטובאלי, בפי השוויצרים. מומלץ לקחת פסק זמן לנסיעה ברכבת (אפשר הלוך חזור).
 
נצא מזרחה, על כביש 337-SS, ואחרי 13 קילומטרים נגיע אל הגבול עם שוויץ. בדרך אפשר לעצור בעיירה מאלסקו, להתרענן במפלי מאלסקו, ולא לפסוח על ביקור בכנסיית המדונה של הדם שבעיירה רה.
מכאן נמשיך בכביש ההררי מעל אגם פאלאניידרה – הכביש אותו כביש, ההרים אותם הרים (האלפים), השפה אותה שפה (איטלקית), אבל אנחנו בשוויץ. בלי להרגיש עברנו את הגבול.
 
 כנסיית המדונה של הדם בעמק ויג'צו, איטליה האגם המלאכותי פאלאניידרה, צפון איטליה
כנסיית המדונה של הדם בעמק ויג'צו, האגם המלאכותי פאלאניידרה  (צילום: אריק איסקוב)
 
שלב שלישי (D) - קנטון טיצ'ינו, כשאיטליה פוגשת את שוויץ
קשה להבחין שעזבנו את איטליה, אך אנו בקנטון טיצ'ינו השוויצרי. רוב תושביו דוברי איטלקית ואופיים הוא שילוב של שתי התרבויות גם יחד – הטמפרמנט האיטלקי עם הדיוק השוויצרי.
20 קילומטר לאחר מעבר הגבול אנו חוזרים לאגם מאג'ורה, לשתי ערי הנופש שעל הגדה הצפונית – אסקונה ולוקארנו. האחרונה היא העיר השלישית בגודלה בקנטון טיצ'ינו ומארחת באוגוסט פסטיבל סרטים נודע.
לפני שממשיכים במסלול מומלץ לבקר בשני עמקים, העושים דרכם צפונה אל בינות הרי האלפים: עמק מאג'יה ועמק ורצסקה הם חגיגה של כפרים קטנים, טבע מרהיב והמון שלווה.
 
מלוקארנו נצא מזרחה, עם כביש מספר 13, וניסע 20 קילומטר עד לבירת קנטון טיצ'ינו בלינצונה. על העיר חולשות שלוש טירות מרשימות, שזכו להכרה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. כדאי להקדיש ביקור לטירות ולעיר העתיקה המוקפת חומה.
 
גשר בעמק ורצסקה, צפוו איטליה בתים בכפר סוניניו שבקצה העמק, צפון איטליה
גשר בעמק ורצסקה ובתים בכפר סוניניו שבקצה העמק   (צילום: נעמי להמן, Swiss Tourism)
 
מסלול אופציונלי - עמק לבנטינה ומעבר סנט גוטארד
מכאן אפשר להתחיל בדרכנו חזרה דרומה, אך אם זמנכם בידכם מומלץ לצאת לגיחה קצרה צפונה, אל עמק לבנטינה ורכס סנט גוטארד (מסלול הלוך-חזור, ולכן- רשות). מסלול זה ייקח אותכם במהירות מהאוויר הממוזג בגובה 230 מטר מעל פני הים, אל האוויר הקר ברום 2,108 מטר.
 
נצא עם אוטוסטרדה A2/E35 העושה דרכה לאורכו של העמק, 59 קילומטר עד לעיירה אירולו שבקצהו הצפוני. ההרים סביבנו, שהם חלק מרכס סנט גוטארד, גבוהים ועטורי לבן נצחי של קרחונים. מספר רכבלים וקרוניות מעלים מטיילים אל השבילים הרבים על ההרים. אחת מהן היא הקרונית התלולה, העולה מהכפר פיוטה לתצפית נפלאה מאגם ריטום ולמסלולי הליכה בעמק פיורה. מומלץ גם מסלול רגלי קל אל ערוץ פיוטינו ואירוח נפלא בבקתת סטלה אלפינה בכפר רונקו.
 
מיד אחרי אירולו אפשר להיכנס למנהרת סנט גוטארד ולעבור לצפון שוויץ, אך אנו באנו לטייל, ולכן נעלה בכביש הישן למעבר ההרים סנט גוטארד. כביש טרמולה הוא כביש אבן עתיק, והנסיעה בת 12 הקילומטרים, תוך שהנהג נאלץ להתמודד עם 24 פיתולים חדים, אינה קלה אך בהחלט מצדיקה את המאמץ בשל הנופים המרהיבים. לאחר מנוחה במעבר ההרים נרד חזרה, הפעם בכביש החדש יותר, כביש מספר 2, שגם הוא מפותל אך חדש ונוח יותר, עם גשרים ומנהרות.
אנו שבים לאירולו ומכאן שבים על עקבותינו אל בלינצונה, עם עצירות בדרך ככל שמתיר לנו הזמן (אם אתם קצרים בזמן – סעו על האוטוסטרדה A2/E35, אם לא – רדו לכבישים הצדדיים).
 
אגם ריטום מעל עמק לבנטינה, צפון איטליה הכביש החדש ממעבר סנט גוטארד, צפון איטליה
אגם ריטום מעל עמק לבנטינה, הכביש החדש ממעבר סנט גוטארד   (צילום: כרמית וייס)
 
שלב רביעי (E) – ביקור בלוגאנו ואגם לוגאנו
יוצאים מבלינצונה עם אוטוסטרדה A2/E35, שתיקח אותנו בתוך 30 קילומטרים אל לוגאנו, העיר הגדולה בקנטון טיצ'ינו. העיר לצדי אגם לוגאנו, מציעה קסם מיוחד של עיר נופש על שפת אגם כחול, שהרים ירוקים מזדקרים ממנו בתלילות מרשימה. שניים מההרים הללו – מונטה ברה ומונטה סן סלבטורה צמודים לעיר, שניים נוספים – מונה טאמארו ומונטה ג'נרוסו, מרוחקים מעט יותר. אל ארבעתם עולים ברכבל או קרונית, כולם מציעים תצפיות נפלאות ושפע מסלולי הליכה.
 
מסלול זה אמנם מזמן לנו רק טעימה קטנה משוויץ, אך מי שירצה לראות את שוויץ כולה יוכל לעשות זאת בסיור של שעה בשוויץ המיניאטורית – סוויס מיניאטור. נגיע לכאן בנסיעה של 8 קילומטרים דרומה מלוגאנו, על כביש מספר 2, או בשייט קסום על האגם (מומלץ).
 
תצפית על אגם לוגאנו ממונטה סן סלבטורה שוויץ בשעה בסוויס מיניאטור 
תצפית על אגם לוגאנו ממונטה סן סלבטורה, שוויץ בשעה בסוויס מיניאטור (צילום: נעמי להמן, כרמית וייס)
 
*** בשלב זה עומדות בפנינו שתי דרכים חלופיות בהן נוכל לחזור מלוגאנו אל שדה התעופה מילאנו-מלפנזה.
הדרך הראשונה – הקצרה מבין השתיים, עוברת לצדי הגדה המזרחית של אגם מאג'ורה. מלוגאנו ניסע 23 קילומטרים מזרחה, עם כביש מספר 2, לעבר העיירה לואינו (Luino) שעל גדות אגם מאג'ורה. שדה התעופה נמצא רק 60 קילומטרים דרומה משם, והדרך כולה מתוארת בכתבה - הגדה המזרחית של אגם מאג’ורה.
 
אנחנו נמשיך בדרך השנייה – הדרך הארוכה, שאורכה כ-120 קילומטרים והיא מציעה גם טעימה מאגם קומו ואגמי וארזה.
 
שלב חמישי (F) - אגם קומו ואגמי וארזה
לאחר הביקור הקצר בשוויץ, יעדנו הבא הם אגמי וארזה, שוב באיטליה. מסלול זה ייקח אותנו לטעימה מאגם קומו.
כביש SS340 הוא כביש צר ומפותל העושה דרכו לאורך 26 קילומטרים, מלוגאנו לצדי הגדה הצפונית של אגם לוגאנו, עד לעיירה מנאג'יו שלחופי אגם קומו. מכאן נמשיך וניסע 35 קילומטרים דרומה, לאורך חופיו הדרום-מערביים של האגם, עד לעיר הנופש קומו. העיר מציעה למבקר בה כנסיות רבות, בהן גם קתדרלה ובזיליקה, וכן ארמונות, וילות, גנים, פארקים ומוזיאונים. אם זמנכם בידכם תוכלו להקדיש זמן נוסף לשייט על האגם, לסיור בכפרים שלחופיו או לטיולים בהרי האלפים המקיפים אותו.
 
מקומו נצא מזרחה עם הכביש המהיר A2/E35 לכיוון מנדריסו. בלי להרגיש נכנסנו שוב לשוויץ, אבל זו רק גיחה קצרה. כיאה לעיר הנודעת במבנים עתיקים יפהפיים, במנדריסו שוכנת האקדמיה השוויצרית לארכיטקטורה.
נמשיך מזרחה עם כביש SP3, SS342 ו- SP1, חזרה לאיטליה. את הביקור באגם וארזה נתחיל בעיירה סקיראנה. זהו הגדול מבין שלושת אגמי וארזה, ואנו נקיף אותו מצפון ונבקר בדרך במנזר וולטורה, בעיר גביראטה, בכפר ביאנדרונו ובלידו של העיירה בודיו.
לסיום נצא לעבר שני האגמים הקטנים האחרים: אגם מונאטה, המציע רחצה ושפע בילויים ליליים, ואגם קומאביו, שלחופיו נתגלו שרידי ישוב כלונסאות מתקופת הברונזה.
 
וילה לחופי אגם קומו, צפון איטליה האי וירג'יניה באגם וארזה, צפון איטליה
 וילה לחופי אגם קומו, האי וירג'יניה באגם וארזה  (באדיבות: vareselandoftourism.it)
 
שלב שישי (G) – אריוודרצ'י (להתראות) אזור האגמים
טעמנו את טעמם של שלושה אגמים גדולים ועוד מספר אגמים קטנים. תודו שזה רק עושה חשק לעוד. ממזרח לנו עוד כמה אגמים, שהידוע בהם הוא אגם גארדה, אותם השארנו לטיול הבא (הם מתחברים בצורה מוצלחת הרבה יותר אל ורונה, ונציה והרי הדולומיטים).
 
ניפרד בצער מהאגמים, נעלה על כביש SS629 וממנו אל כביש SS3, ובתוך חצי שעה אנחנו שוב בשדה התעופה מילאנו-מלפנזה, ממנו נטוס חזרה הביתה.
אין כמו טיול, אבל אין כמו בבית...
 
העיר לוגאנו ואגם לוגאנו, צפון איטליה העיירה באבנו ואגם מאג'ורה, צפון איטליה
לילה יורד על העיר לוגאנו ואגם לוגאנו, העיירה באבנו ואגם מאג'ורה (צילום: כרמית וייס, lagomaggiore.it)
 
טיפים לדרך באזור האגמים המערביים
כמה נוהגים - המסלול עליו המלצנו כאן הוא מסלול בסיס. אורכו כ- 300 קילומטרים (נטו!), אך ככל שתרבו לסטות ממנו לערים, לעיירות, לכפרים ולהרים שבדרך, הוא כמובן יתארך. בכל מקרה מדובר על מסלול עם נסיעות לא ארוכות ולא קשות, שרובן על כבישים נוחים למדי.
איפה לישון - המסלול מומלץ כמסלול נודד. עם סיומו של כל אחד מחמשת השלבים לנים במקום אחר, לילה אחד או יותר. חובבי טיולי הכוכב יוכלו לרכז את המסלול לשלושה כוכבים, האחד באגם מאג'ורה, השני בבלינצונה או לוגאנו והשלישי באגם קומו.
כמה זמן - מינימום הזמן הנדרש למסלול זה הוא שישה ימים, עבור המקסימום – השמיים הם הגבול... יש באזור אטרקציות היכולות להספיק גם לשבועיים ואף יותר. לטיול נינוח וביקור גם באתרי הטבע שלצדי המסלול, מומלץ להקדיש 7-10 ימים.
מתי לנסוע - מזג האוויר באזור האגמים הוא מהממוזגים באזור זה של דרום הרי האלפים. בחודשים יולי-אוגוסט עלול להיות חם ולח מאד (כמעט כמו בתל אביב שלנו) והאזור עמוס לעייפה בתיירים. בימים חמים מומלץ להרבות עד כמה שניתן בעליה להרים, המקיפים את האגמים כמעט מכל עבר.
אם הבחירה בידכם, התקופה הנעימה ביותר היא מאי-יוני וספטמבר-אוקטובר, עם אפשרות לגלישה גם לעבר אפריל ונובמבר. זהו יעד מושלם לחגי ישראל החלים בעונות אלו, בהם יעדים אחרים בצפון איטליה ושוויץ עלולים להיות קרים מידי.
טיול חורף - המסלול אפשרי גם בחורף, אך בעונה זו יתכן ותתקשו לטייל בהרים ותסתפקו באגמים הנמוכים. אמנם חלק מהאטרקציות יהיו סגורות, אך ההרים הלבנים יפצו על כך בגדול. אל תשכחו להצטייד בצמיגי חורף ורצוי גם בשרשראות שלג, לכל צרה (או ברכה) של שלג כבד.
 
* תודות לדלית קצנלנבוגן על העזרה בהכנת חלקו האיטלקי של המסלול.

מידע נוסף
מחירים והזמנת לינה באגם מאג'ורה
מחירים והזמנת לינה באגם לוגאנו
לינה בקרבת שדה התעופה מילאנו-מלפנזה

כתבות נוספות
כתבה על אגם מאג'ורה
כתבה על אגם לוגאנו

שווקי חג המולד בצפון איטליה
כתבות על איטליה
כתבות על שוויץ

כרמית וייס
 
אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, עורכת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים. 

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית.
מספר צפיות: 107251
5471