מסלול באזור האגמים של צפון איטליה ודרום שוויץ
מאת: כרמית וייס


מסלול טיול מומלץ, המקיף מספר אגמים בצפון איטליה ודרום שוויץ, אשר מתחיל ומסתיים בשדה התעופה מילאנו-מלפנזה. אזור האגמים המשותף לאיטליה ושוויץ הוא יעדנו במסלול זה.


חשוב: המסלול שאציע כאן הוא מסלול מודולרי  תוכלו להחליט כמה ימים להקדיש לכל שלב במסלול, בהתאם למספר הימים העומד לרשותכם + ההעדפה האישית שלכם לגבי הקצב והחלפת מקומות הלינה. בכל שלב במסלול תמצאו לינקים לכתבות עומק, המפרטות את אפשרויות הטיול בו.
 
אייזולה בלה, אגם מאג'ורה, צפון איטליה
האי המקסים איזולה בלה, מומלץ לשוט אליו מהעיירה סטרזה בשלב הראשון במסלול (צילום: Andrey Khrobostov)
  

מספר טיסות סדירות וטיסות שכר (בעיקר בקיץ), יוצאות כל יום מישראל אל שדה התעופה מילאנו-מלפנזה בצפון איטליה (נקודה A במפה מטה). שלוש וחצי שעות טיסה, אוספים את הרכב השכור, ובתוך חצי שעה נסיעה אתם בעולם אחר. כאן אנו מתחילים וכאן גם נסיים.

נתחיל את המסלול במחוז פיימונטה, בצפון-מערב איטליה, נעבור לקנטון טיצ'ינו, מובלעת שוויצרית אל תוך איטליה, ונחזור דרך מחוז לומברדיה האיטלקי. 
חובבי האומנות והאופנה מוזמנים להוסיף ביקור בעיר מילאנו, אם כי אולי תופתעו לשמוע שהמרחק למילאנו משדה התעופה (48 ק"מ) גדול מהמרחק לאזור האגמים (20 ק"מ).
 

נקודות במסלול המודולרי  לנוחותכם המסלול חולק ל-7 שלבים, והאותיות יופיעו בכל שלב בתוכנית שבהמשך
מומלץ להגדיל את המפה (בפינה העליונה), ללחוץ על הנקודות ולעבור למפת גוגל רגילה למדידת המרחקים
 

טיולי אופנייםשלב 1 – תחילת המסלול באגם מאג'ורה (A-D במפה)

יעדנו הראשון הוא אגם מאג'ורה, השני בגודלו באגמי איטליה, אחרי אגם גארדה המרוחק מכאן כמעט 200 קילומטרים, ואותו נשאיר לטיול אחר ביעדי הטיול של צפון-מזרח איטליה.
 
ביציאה משדה התעופה נעלה על כביש 33-SS, שיוביל אותנו אחרי 20 קילומטר (כחצי שעה) אל הגדה המערבית של האגם (אפשר לקצר חלק מהדרך על אוטוסטרדה 62-E). כביש זה ימשיך וילווה אותנו לאורכה של הגדה המערבית. בדרך נעצור בעיר ארונה (Arona) ונסיים בעיירה סטרזה (Stresa), ממנה נוכל לצאת לשייט אל איזולה בלה (Isola Bella) ושאר איי בורומאו, לעלות לתצפית מהר מוטרונה ולעצור לביקור במוזיאון שכולו מטריות.
♦ לינה בעיירה סטרזה
♦ אם טיסתכם נוחתת מאוחר, מומלץ ללון ליד שדה התעופה מילאנו-מלפנזה

העיר ארונה, צפון איטליה
העיר ארונה, העיר הגדולה ביותר לחופי אגם מאג'ורה והקרובה ביותר למילאנו ולשדה התעופה (צילום: dav76)

סטראזה, צפון איטליה
העיירה סטרזה, מומלץ לעלות לתצפית מהר מוטרונה ולצאת לשייט אל איזולה בלה ואיי בורומאו (צילום: Christine944)


מלון מומלץ בעיירה סטרזה לחופי אגם מאג'ורה

מלון לה פאלמה (La Palma) הוא מלון 4 כוכבים, במרכז העיירה סטרזה (Stresa), לחופי אגם מאג'ורה ו-15 דקות הליכה מהמעבורת לאיזולה בלה. המלון מציע תצפית לעבר האגם, שהיא מרשימה במיוחד מהבר שבקומת הג, חניה ללא תשלום, בריכה, חדר כושר ומרכז בריאות וספא. החדרים והסוויטות ממוזגים כולם, ומשפחות יכולות לקבל חדרים מקושרים. ארוחת הבוקר עשירה והשירות מחויך ואדיב.
 
מלון מומלץ בעיירה סטרזה, אגם מאג'ורה
מלון לה פאלמה  מלון מקסים לחופי אגם גארדה ובסיס מצוין לטיולים באזור


שלב 2 – עיירות וטבע לחופי אגם מאג'ורה (E-L במפה)

נמשיך וניסע לעיירה באבנו (Baveno) על כביש 33-SS, ממנו ניפרד מעט אחריה ונעבור לכביש 34-SS. אך לפני כן נצא לביקור קצר באגם מרגוצו (Lago di Mergozzoובעיירה מרגוצו.
חובבי הטבע ימשיכו עוד כמה קילומטרים צפונה אל הפארק הלאומי ואל גראנדה 
(Parco Nazionale Val Grande), יעד נפלא לחובבי טרקים וטיפוסי הרים בקיץ. 
חזרה אל כביש 34-SS לביקור קצר בעיירות שבדרך: ורבניה (Verbania), אינטרה (Intra), גיפה (Ghiffa), קנרו ריביירה (Cannero Rivieraוקנוביו (Cannobio).
♦ לינה בעיירה קנוביו
באבנו, אגם מאג'ורה, צפון איטליה
העיירה באבנו, תחילתו של יום עם עיירות מקסימות לאורך האגם (צילום: Ladiras)

הפארק הלאומי ואל גראנדה, צפון איטליה
הפארק הלאומי ואל גראנדה, סטייה מומלצת מהאגמים להרים (צילום: tanukiphoto)
 

שלב 3 – מאגם מאג'ורה להרי האלפים (M-R במפה)

אנו כבר כמעט בצידו השוויצרי של אגם מאג'ורה, אך לפני כן, בעיירה קנוביו, אנו עוזבים את האגם ומטפסים להרים. הכביש ההררי 75-SP לוקח אותנו עד לכפר סנטה מריה מאג’ורה (Santa Maria Maggiore), אליו נגיע אחרי 28 קילומטר וכשעה נסיעה. בכפר נמצא מוזיאון מנקי הארובות, מקצוע שרבים מבני האזור עסקו בו.

אנחנו בליבו של עמק ויג'צו (Valle Vigezzo), המשותף לאיטליה ולשוויץ, ונקרא בצדו השוויצרי עמק צ'נטובאלי (Centovalli). בנופי העמק המרהיבים עושה דרכה אחת מרכבות התיירים המקסימות ביותר  רכבת ויג'צינה (Vigezzina), או רכבת צ'נטובאלי בפי השוויצרים. מומלץ לקחת פסק זמן לנסיעה ברכבת (אפשר הלוך-חזור).
 
נצא מזרחה, על כביש 337-SS, ואחרי 13 קילומטרים נגיע אל הגבול עם שוויץ. בדרך אפשר לעצור בעיירה מאלסקו, להתרענן במפלי מאלסקו (Cascate di Malesco), ולא לפסוח על ביקור בכנסיית המדונה של הדם שבעיירה רה (Re)מכאן נמשיך בכביש ההררי מעל אגם פאלאניידרה (Palagnedra– הכביש אותו כביש, ההרים אותם הרים (האלפים), השפה אותה שפה (איטלקית), אבל אנחנו בשוויץ. בלי להרגיש עברנו את הגבול.
♦ לינה בעיר אסקונה או לינה בעיר לוקארנו
 
מאלסקו, צפון איטליה
עמק צ'נטובאלי, מסלול מרהיב עם רכבת ויג'צינה (צילום: Cassandra Moons)
 
עמק צ'נטובאלי, עמק ויגצ'ו, צפון איטליה
העיירה מאלסקו, בתים עתיקים בלב העמק (צילום: Alessio Panarese)
 

שלב 4 – קנטון טיצ'ינו: כשאיטליה פוגשת את שוויץ (S-W במפה)

קשה להבחין שעזבנו את איטליה, אך אנו בקנטון טיצ'ינו השוויצרי. רוב תושביו דוברי איטלקית ואופיים הוא שילוב של שתי התרבויות גם יחד – הטמפרמנט האיטלקי עם הדיוק השוויצרי. 20 קילומטר לאחר מעבר הגבול אנו חוזרים לאגם מאג'ורה, לשתי ערי הנופש שעל הגדה הצפונית – אסקונה (Ascona) ולוקארנו (Locarno). האחרונה היא העיר השלישית בגודלה בקנטון טיצ'ינו ומארחת באוגוסט פסטיבל סרטים נודע.

לפני שממשיכים במסלול מומלץ לבקר בשני עמקים, העושים דרכם צפונה אל בינות הרי האלפים: עמק מאג'יה (Maggia‏) ועמק ורצסקה (Verzasca‏) הם חגיגה של כפרים קטנים, טבע מרהיב והמון שלווה. 
♦ לינה בעיר אסקונה או לינה בעיר לוקארנו
 
אסקונה, קנטון טיצ'ינו, שוויץ
עיר הנופש אסקונה, לחופיו הצפוניים של אגם מאג'ורה בצד השוויצרי (צילום: Simon Dannhauer)

עמק מאג'יה, קנטון טיצ'ינו, שוויץ
בתים ציוריים וכרמים בעמק מאג'יה, סטיה מומלצת מהמסלול (צילום: Mario Krpan)

עמק ורסאצ'קה, שוויץ
בריכות המים הקסומות של עמק ורצסקה, אל תפספסו (צילום: Simon Dannhauer)


מלון מומלץ בעיר לוקארנו בשוויץ

מלון בוטיק רמורינו (Boutique-Hotel Remorino) הוא מלון 4 כוכבים, 5 דקות הליכה מאגם מאג'ורה. ארוחת בוקר עשירה מוגשת בימים יפים על הטרסה בגינה, ליד הבריכה החיצונית המחוממת. החדרים (יש גם חדרי משפחה) ממוזגים, עם מרפסת גדולה, והם משקיפים לעבר האגם או הגינה. מרכז העיר במרחק 20 דקות הליכה לאורך חופי האגם, 5 דקות ברכב (חניה בחינם) או באופניים שניתן לקבל במלון.
 
מלון מומלץ בלוקרנו, שוויץ
מלון בוטיק רמורינו בעיירה לוקארנו  נוף לעבר אגם מאג'ורה (אם לרשותכם שני לילות או יותר, השארו כאן!)
 מסלול אופציונלי: עמק לבנטינה ומעבר סנט גוטארד 

מכאן אפשר להתחיל בדרכנו חזרה דרומה, אך אם זמנכם בידכם מומלץ לצאת לגיחה קצרה צפונה, אל עמק לבנטינה ורכס סנט גוטארד (מסלול הלוך-חזור). מסלול זה ייקח אתכם במהירות מהאוויר הממוזג בגובה 230 מטר מעל פני הים, אל האוויר הקר ברום 2,108 מטר.
 
 
מלוקארנו נצא מזרחה, עם כביש מספר 13, וניסע 20 קילומטר עד לבירת קנטון טיצ'ינו בלינצונה (bellinzona). על העיר חולשות שלוש טירות מרשימות, שזכו להכרה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. כדאי להקדיש ביקור לטירות ולעיר העתיקה המוקפת חומה. נצא עם אוטוסטרדה A2/E35 העושה דרכה לאורכו של העמק, 59 קילומטר עד לעיירה אירולו (Airolo) שבקצהו הצפוני. ההרים סביבנו, שהם חלק מרכס סנט גוטארד, גבוהים ועטורי לבן נצחי של קרחונים. מספר רכבלים וקרוניות מעלים מטיילים אל השבילים הרבים על ההרים. אחת מהן היא הקרונית התלולה, העולה מהכפר פיוטה (Piotta) לתצפית נפלאה מאגם ריטום (Lago Ritom‏) ולמסלולי הליכה בעמק פיורה
 
מייד אחרי אירולו אפשר להיכנס למנהרת סנט גוטארד ולעבור לצפון שוויץ, אך אנו נעלה בכביש הישן למעבר ההרים סנט גוטארד (St. Gotthard). כביש טרמולה (Tremola) הוא כביש אבן עתיק, והנסיעה בת 12 הקילומטרים, תוך שהנהג נאלץ להתמודד עם 24 פיתולים חדים, אינה קלה אך בהחלט מצדיקה את המאמץ בשל הנופים המרהיבים. לאחר מנוחה במעבר ההרים נרד חזרה, הפעם בכביש החדש יותר, כביש מספר 2, שגם הוא מפותל אך חדש ונוח יותר, עם גשרים ומנהרות. אנו שבים על עקבותינו עם עצירות בדרך ככל שמתיר לנו הזמן (אם אתם קצרים בזמן – סעו על האוטוסטרדה A2/E35, אם לא – רדו לכבישים הצדדיים).
♦ לינה בעיר לוגאנו
 
אגם ריטום מעל עמק לבנטינה, שוויץ
אגם ריטום מעל עמק לבנטינה, אחד המקומות הקסומים בהם ביקרתי (צילום: EleSi)

כביש טרמולה, סנט גוטארד, שוויץ
הכביש הישן המתפתל אל מעבר סנט גוטארד, בדרך חזרה קחו את הכביש החדש (צילום: alohaelke)
 

שלב 5 – ביקור בלוגאנו ואגם לוגאנו (X במפה)

יוצאים מבלינצונה עם אוטוסטרדה A2/E35, שתיקח אותנו בתוך 30 קילומטרים אל לוגאנו, העיר הגדולה בקנטון טיצ'ינו. העיר לצידי אגם לוגאנו, מציעה קסם מיוחד של עיר נופש על שפת אגם כחול, שהרים ירוקים מזדקרים ממנו בתלילות מרשימה. שניים מההרים הללו – מונטה ברה (Monte Brèומונטה סן סלבטורה (Monte San Salvatoreצמודים לעיר, שניים נוספים – מונה טאמארו (Monte Tamaroומונטה ג'נרוסו (Monte Generoso), מרוחקים מעט יותר. אל ארבעתם עולים ברכבל או קרונית, כולם מציעים תצפיות נפלאות ושפע מסלולי הליכה.
 
מסלול זה אמנם מזמן לנו רק טעימה קטנה משוויץ, אך מי שירצה לראות את שוויץ כולה יוכל לעשות זאת בסיור של שעה בשוויץ המיניאטורית – סוויס מיניאטור (Swissminiatur). נגיע לכאן בנסיעה של 8 קילומטרים דרומה מלוגאנו, על כביש מספר 2, או בשייט קסום על האגם (מומלץ).
♦ לינה בעיר לוגאנו
♦ להרחבה: כתבה על אגם לוגאנו 
 
שייט על אגם לוגאנו בשוויץ, צפון איטליה
שייט על אגם לוגאנו בשוויץ, אחד משלושת האגמים הגדולים במסלול (צילום: כרמית וייס)
 
שוויץ בשעה בסוויס מיניאטור
טיול בשוויץ כולה בשעה אחת, סוויס מיניאטור (צילום: כרמית וייס)


מלון מומלץ בעיר לוגאנו, שוויץ

מלון לוגאנו-דנטה (Luganodante  We Like You) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם בין תחנת הרכבת לפיאצה דלה רפורמה, הכיכר המרכזית של לוגאנו, וטיילת האגם. במלון חדרים וסוויטות לזוגות ומשפחות, מרווחים וממוזגים. המלון מציע חניה חינם, ארוחת בוקר עשירה, וכן שתייה חמה וחטיפים במהלך היום.
 
מלון מומלץ בלוגאנו
מלון לוגאנו-דנטה – מיקום מצוין בין האגם לתחנת הרכבת


*** בשלב זה עומדות בפנינו שתי דרכים חלופיות בהן נוכל לחזור מלוגאנו אל שדה התעופה מילאנו-מלפנזה:
הדרך הראשונה – הקצרה מבין השתיים, עוברת לצד הגדה המזרחית של אגם מאג'ורה. מלוגאנו ניסע 23 קילומטרים מזרחה, עם כביש מספר 2, לעבר העיירה לואינו (Luino) שעל גדות אגם מאג'ורה. שדה התעופה נמצא רק 60 קילומטרים דרומה משם, והדרך כולה מתוארת בכתבה  הגדה המזרחית של אגם מאג’ורה.
 
אנחנו נמשיך בדרך השנייה – הדרך הארוכה, שאורכה כ-120 קילומטרים והיא מציעה גם טעימה מאגם קומו ואגמי וארזה.
 

שלב 6 – אגם קומו ואגמי וארזה (X-h במפה)

לאחר הביקור הקצר בשוויץ, יעדנו הבא הם אגמי וארזה (Varese), שוב באיטליה. מסלול זה ייקח אותנו לטעימה מאגם קומו (Como)כביש SS340 הוא כביש צר ומפותל העושה דרכו לאורך 26 קילומטרים, מלוגאנו לצידי הגדה הצפונית של אגם לוגאנו, עד לעיירה מנאג'יו (Menaggio) שלחופי אגם קומו.

מכאן נמשיך וניסע 35 קילומטרים דרומה, לאורך חופיו הדרום-מערביים של האגם, עד לעיר הנופש
קומוהעיר מציעה למבקר בה כנסיות רבות, בהן גם קתדרלה ובזיליקה, וכן ארמונות, וילות, גנים, פארקים ומוזיאונים. אם זמנכם בידכם תוכלו להקדיש זמן נוסף לשייט על האגם, לסיור בכפרים שלחופיו או לטיולים בהרי האלפים המקיפים אותו. 
עיירה מנאג'יו (Menaggio) לחופי אגם קומו., צפון איטליה
העיירה מנאג'יו לחופי אגם קומו, חזרנו לאיטליה (צילום: eurotravel)
 
המלצה על מלון באגם קומו, צפון איטליה
מלון הבוטיק לייק קומו (Boutique Hotel Lake Comoבמרכז העיר קומו  סיבה מצוינת להישאר כאן ללינת לילה

 
מהעיר קומו נצא מזרחה עם הכביש המהיר A2/E35 לכיוון מנדריסו (Mendrisio). בלי להרגיש נכנסנו שוב לשוויץ, אבל זו רק גיחה קצרה. כיאה לעיר הנודעת במבנים עתיקים יפהפיים, במנדריסו שוכנת האקדמיה השוויצרית לארכיטקטורה. 

המלצה על מלון באגם קומו, צפון איטליה
כנסיית סנט קוסמה ודמיאנו (church of Saint Cosma and Damiano) בעיר השוויצרית מנדריסו (צילום: trabantos)

 
נמשיך מזרחה עם כביש SP3, SS342 ו- SP1, חזרה לאיטליה. את הביקור באגם וארזה נתחיל בעיירה סקיראנה (Schiranna), לחופיו של הגדול מבין שלושת אגמי וארזה, נקיף אותו מצפון ונבקר בדרך במנזר וולטורה (Voltorre), בעיר גביראטה (Gavirate), בכפר ביאנדרונו (Biandronnoובלידו של העיירה בודיו (Bodio)לסיום, נצא לעבר שני האגמים הקטנים האחרים: אגם מונאטה (Lago di Monate), המציע רחצה ושפע בילויים ליליים, ואגם קומאביו (Lago di Comabbio), שלחופיו נתגלו שרידי ישוב כלונסאות מתקופת הברונזה.
♦ לינה באזור אגמי וארזה
♦ להרחבה: כתבה על אגמי וארזה 


מלון מומלץ לחופי אגם וארזה

מלון ואקייה ריבה (Hotel Ristorante Vecchia Riva) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם לחופי אגם וארזה, 30 דקות נסיעה משדה התעופה מילאנו-מלפנסה. כל החדרים והסוויטות המשפחתיות ממוזגים, עם מרפסות ונוף לאגם או לגן. ארוחת בוקר עשירה מוגשת בחודשי הקיץ בגן. מסלולי האופניים המקיפים את האגם, מתחילים במרחק 50 מ' מהמלון, וניתן לשכור אופניים רגילים וחשמליים. חניה ללא תשלום והסעות מ/אל שדה התעופה.
מלון מומלץ באגם וארזה, אזור האגמים צפון איטליה
מלון ואקייה ריבה  לסעוד לחופי אגם וארזה


שלב 7 – אריוודרצ'י, אזור האגמים

טעמנו את טעמם של שלושה אגמים גדולים ועוד מספר אגמים קטנים. תודו שזה רק עושה חשק לעוד. ממזרח לנו עוד כמה אגמים, שהידוע בהם הוא אגם גארדה, אותם השארנו לטיול הבא (הם מתחברים בצורה מוצלחת הרבה יותר אל ורונה, ונציה והרי הדולומיטים).
 
ניפרד בצער מהאגמים, נעלה על כביש SS629 וממנו אל כביש SS3, ובתוך חצי שעה אנחנו שוב בשדה התעופה מילאנו-מלפנזה, ממנו נטוס חזרה הביתה.
♦ אם טיסתכם מוקדם בבוקר, מומלץ ללון ליד שדה התעופה מילאנו-מלפנזה.
 

טיפים לדרך באזור האגמים המערביים

כמה נוהגים: המסלול עליו המלצנו כאן הוא מסלול בסיס. אורכו כ-600 קילומטר נטו (ללא סטיות וללא המסלול האופציונאלי), אך ככל שתרבו לסטות ממנו לערים, לעיירות, לכפרים ולהרים שבדרך, הוא כמובן יתארך. בכל מקרה מדובר על מסלול עם נסיעות לא ארוכות ולא קשות, שרובן על כבישים נוחים למדי.
 
איפה לישון: המסלול מומלץ לביצוע כמסלול מתגלגל. בו בכל שלב לנים במקום אחר, 1-3 לילות. למעדיפים טיול כוכב ניתן לרכז את המסלול לשלושה כוכבים, האחד באגם מאג'ורה, השני בבלינצונה או לוגאנו והשלישי באגם קומו.
 
כמה זמן: מינימום הזמן הנדרש למסלול זה הוא 7 ימים, ובנוגע למקסימום – השמיים הם הגבול... יש באזור אטרקציות היכולות להספיק גם לשבועיים ואף יותר. לטיול נינוח וביקור גם באתרי הטבע שלצידי המסלול, מומלץ להקדיש 7-10 ימים.
 
מתי לנסוע: מזג האוויר באזור האגמים הוא מהממוזגים באזור זה של דרום הרי האלפים. בחודשים יולי-אוגוסט עלול להיות חם ולח מאוד (כמעט כמו בתל אביב) והאזור עמוס לעייפה בתיירים. בימים חמים מומלץ להרבות עד כמה שניתן בעליה להרים, המקיפים את האגמים כמעט מכל עבר. אם הבחירה בידכם, התקופה הנעימה ביותר היא מאי-יוני וספטמבר-אוקטובר, עם אפשרות לגלישה גם לעבר אפריל ונובמבר. זהו יעד מושלם לחגי ישראל החלים בעונות אלו, בהם יעדים אחרים בצפון איטליה ושוויץ עלולים להיות קרים מדי.
 
טיול חורף: המסלול אפשרי גם בחורף, אך בעונה זו ייתכן שתתקשו לטייל בהרים ותסתפקו באגמים הנמוכים. אמנם חלק מהאטרקציות יהיו סגורות, אך ההרים הלבנים יפצו על כך. אל תשכחו להצטייד בצמיגי חורף ורצוי גם בשרשראות שלג, למקרה של שלג כבד.
 
* תודות לדלית קצנלנבוגן על העזרה בהכנת חלקו האיטלקי של המסלול.


בתי מלון בשדה התעופה של מילאנו

מלון הולידיי אין אקספרס מילאן-מלפנסה (Holiday Inn Express Milan-Malpensa Airport) הוא מלון 3 כוכבים, הממוקם במרחק 3 ק"מ משדה התעופה. במלון מוגש מזנון חם וקר לארוחת הבוקר, והוא מציע שירות הסעות מ/אל שדה התעופה.
מלון שרתון מילאן מאלפנסה (Sheraton Milan Malpensa Airport Hotel) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם בתוך טרמינל 1, וחדריו אטומים לרעש. ניתן ללכת ברגל מרחק קצר לדלפקי טרמינל 1, תחנות השכרת הרכב, ותחנת הרכבת למילאנו.
בשני המלונות חדרים ממוזגים וחניה צמודה, ובמלון שרתון גם בריכה ומרכז ספא.
 


מידע נוסף

כתבות נוספות


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר