הגדה המזרחית של אגם מאג'ורה
מאת: דלית קצנלנבוגן


הגדה המזרחית של אגם מאג'ורה בצפון איטליה, אינה מוכרת כמו זו המערבית, אך היא מעניינת לא פחות. בכתבה זו נגלה את האתרים המעניינים בצידו המזרחי של האגם. נתחיל את הסיור בנקודה הדרומית ביותר, חצי שעה נסיעה משדה התעופה מילאנו-מלפנזה, יעד לטיסות רבות מישראל. נמשיך ונטייל בנחת לאורך גדת האגם צפונה, עד לגבול עם שוויץ.


מנזר סנטה קתרינה על הצוק, איטליה
מנזר סנטה קתרינה על הצוק, לחופיו המזרחיים של אגם מאג'ורה (צילום: Mat Distef)
 

אגם מאג'ורה (Lago Maggiore) הוא האגם השני בגודלו באיטליה. האגם הצר והארוך משתרע בצפון איטליה, מדרום להרי האלפים - חמישית ממנו בתחומי קנטון טיצ'ינו השוויצרי וכל השאר באיטליה. מיקומו רק חצי שעה משדה התעופה מילאנו-מלפנזה (Aeroporto di Milano-Malpensa) שמצפון למילאנו, הופך אותו ליעד נפלא לתחילת טיול באזור האגמים של צפון איטליה.
בתי מלון ליד שדה התעופה מילאנו-מלפנזה  (בסוף הכתבה המלצה לשני בתי מלון)
אגם מאג'ורה נחלק בין צפון איטליה ודרום שוויץ
אגם מאג'ורה נחלק בין צפון איטליה ודרום שוויץ (מקור: visitstresa.com)


טיולי אופניים
 
בכתבה זו נטייל בנחת לאורך הגדה המזרחית של אגם מאג'ורה, בחלקה האיטלקי. היא מציעה עיירות חוף שלוות, מנזרים, טירות, שווקים, שייט באגם וגם לא מעט מוזיאונים מפתיעים. האזור בו נטייל נמצא בתחומי פרובינצית וארזה (Varese) של מחוז לומברדיה.
 
מסלול הטיול: שדה התעופה מילאנו-מלפנזה (A), ססטו קלנדה (B), אנג'רה (C), ראנקו (D),
איספרה (E), מנזר סנטה קתרינה על הצוק (F), לאבנו-מומבלו (G), כאלדה (H), לואינו (I), מאקניו (J) 
 

מנוחה וספורט אתגרי על נהר טיצ'ינו

הדרך בת 16 הקילומטרים, משדה התעופה הבינלאומי מילאנו-מלפנזה אל הגדה המזרחית של אגם מאג'ורה, עוברת בעיירה ססטו קלנדה (Sesto Calende). העיירה יושבת בקצה הדרומי של האגם, במקום בו יוצא ממנו נהר טיצ'ינו.
 
מקורותיו של נהר טיצ'ינו בהרי האלפים של שוויץ, משם הוא עושה דרכו לאורך 248 קילומטרים, עד שהוא נשפך אל נהר פו באיטליה. כבר בעת העתיקה שימש נהר טיצ'ינו נתיב שייט ומסחר, שחיבר בין צפון אירופה ודרומה. כיום נהר טיצ'ינו הוא הגבול הטבעי בין מחוזות פיימונטה ולומברדיה, וגבולה הצפוני של שמורת הטבע פארק טיצ'ינו (Parco Ticino). השמורה היא יעד מושלם לטיולי טבע וספורט אתגרי: הליכה, רכיבה על סוסים ואופניים, ראפטינג, שייט קיאקים, סירות קאנו ועוד.
 
אין סיבה של ממש לעצור בססטו קלנדה, אך אם בכל זאת תרצו מנוחה קלה, כדאי להגיע אל שדרות איטליה (Viale Italia) – הרחוב הצמוד לגדות הנהר, שלאורכו ספסלים מוצלים, מסעדות ובתי קפה. מרכז העיירה סובב סביב הכיכרות הסמוכות לטיילת: פיאצה דה כריסטופוריס (Piazza De Cristoforis) ופיאצה גאריבלדי (Piazza Garibaldi). כאשר ממשיכים מערבה, לאורך קורסו ג'יאקומו מטאוטי (Corso Giacomo Matteotti), חוצים את הנהר על הגשר המחבר אל הגדה המערבית של הנהר והאגם.
 
ססטו קלנדה, איטליה
העיירה ססטו קלנדה, בקצה הדרומי של אגם מאג'ורה (צילום: Alessandro Vecchi)
 

אנג'רה – בובות ובגדי ילדים בטירה

אנחנו נשאר על הגדה המזרחית של אגם מאג'ורה ונמשיך צפונה אל העיירה אנג'רה (Angera). ממש כמו תמונת ראי של ארונה (Arona), השכנה מצידו השני של האגם, יושבת אנג'רה סביב מפרץ קטן על הגדה הדרום-מזרחית של אגם מאג'ורה. אפשר לרחוץ באגם או לטייל על הטיילת, אך האטרקציה האמיתית כאן היא הטירה.
 
טירת בורומאו (Rocca Borromeo) היא דוגמא לטירה מבוצרת מימי הביניים, שנשמרה היטב מאות בשנים. היא ניצבת על צוק נישא, מעל העיר העתיקה של אנג'רה, ושימשה להגנה על העיר ולשליטה על תנועת הספינות. בימי הביניים נשלטה הטירה על ידי הארכיבישופים של מילאנו, ולאחר מכן על ידי משפחת ויסקונטי. במאה ה-15 עברה הטירה לידי משפחת בורומאו העשירה, לה היתה שייכת גם הטירה התאומה ממול, בעיר ארונה. מהמגדל המרכזי, שנבנה במאה ה-13, נשקף נוף נפלא של האגם, הרי האלפים והעיר ארונה. 10 דקות הליכה מובילות מפיאצה גאריבלדי (Piazza Garibaldi) באנג'רה, או בנסיעה דרך Via Rocca castello.
 
טירת בורומאו מארחת את המוזיאון לבובות ולבגדי ילדים (Museo della Bambola), אוסף נדיר של בובות, משחקי ילדים, ספרים, בגדי ילדים ורהיטים מיניאטוריים. בשנים עשר חדרי הטירה מסודרים המוצגים על פי סדר כרונולוגי, מהמאה ה-18 ועד ימינו. זהו אחד מאוספי הצעצועים הגדולים באירופה.
 
אנג'רה, איטליה
העיירה אנג'רה וטירת בורומאו, תמונת ראי של העיירה מצידו השני של אגם מאג'ורה (צילום: Jürgen Mangelsdorf)
 

איספרה – כבשני סיד עתיקים

נסיעה קצרה צפונה, על הכביש לחוף האגם, מביאה אותנו עד ראנקו (Ranco), בעבר כפר דייגים והיום יעד נופש יוקרתי לעשירי וארזה ומילאנו. בין ראנקו לעיירה איספרה (Ispra) משתרע מפרץ קואסה (Golfo di Quassa). האזור הוא שמורת טבע של חיות בר, ציפורי מים וזנים נדירים של צמחים.
 
בנסיעה לאורך החוף ניתן לצפות על שרידי פורנצ'י (Fornaci) – מבנים עגולים ועתיקים ששימשו ככבשני סיד. מאות בשנים עסקו כאן בשרפת סלעי גיר, שהפכו לחומר בנייה ואיטום. האגם ונהר טיצ'ינו אפשרו הובלה נוחה של הסיד אל מפעלי הבנייה באזור מילאנו. השימוש בכבשנים אלה, שהביאו לאיספרה תהילה וצמיחה כלכלית, פחת במהלך השנים, עם תחילת התיעוש והמיכון של המאות התשע-עשרה והעשרים. כיום קצת קשה לראות את כל השרידים, מכיוון שהעיירה בנויה מוילות וגנים פרטיים ושליש משטחה שייך למרכז האירופי למחקר גרעיני (Euratom). עדיין ניתן לראות שרידי שני כבשנים, הניצבים ממש על שפת האגם, לאורך כביש החוף, הנקרא Via delle Fornaci.

פורנצ'י, איטליה
פורנצ'י – מבנים עגולים ועתיקים ששימשו ככבשני סיד (צילום: Carolien Coenen)
 

אגמי וארזה – האחים הקטנים

אם לא די באגם מאג'ורה כדי "להוציא את העיניים" הישראליות המשוועות למים, ממזרח לאיספרה נמצאים שלושה אגמים קטנים, המכונים אגמי וארזה (Laghi di Varese). לאגמי וארזה מגיע להקדיש יום טיול נפרד, ותוכלו לקרוא עליהם בכתבה נפרדת.
מנזר סנטה קתרינה על הצוק בין שמיים ואגם

אנו מדלגים על אגמי וארזה וממשיכים צפונה מאינטרה, עד העיירה לג'ונו (Leggiuno). בקרבתה נמצא אתר מיוחד במינו – אולי המרהיב מכל אתרי הגדה המזרחית של אגם מאג'ורה  מנזר סנטה קתרינה על הצוק (Santa Caterina del Sasso).
 
האגדה מספרת כי בשנת 1170 ניצל כאן מטביעה נזיר ממנזר סמוך, לאחר שספינתו טבעה באגם. כאות תודה הוא הקים במנזר קפלה לכבודה של סנטה קתרינה, הקדושה מאלכסנדריה, בתו של מושל אלכסנדריה ואחת מהקדושים החשובים בנצרות. עשרים וחמש שנים לאחר מכן, כאות תודה על עצירת מגפת שפשטה באזור, הוקמה קפלה נוספת, שהיא העתק של קפלה במנזר סנטה קתרינה בסיני, בו קבורים שרידי גופתה של הקדושה.

במשך השנים הורחב המנזר, נוספו לו עוד קפלות וכנסיות וגם בית הארחה לעולי רגל שפקדו את המקום. המתחם צבר עושר ונכסים ובשנת 1914 הוכרז כאתר מורשת לאומי. מהמנזר נשקף נוף מרהיב של האגם ושל פסגת מוטרונה, המתנוססת על הגדה ממול.
 
ממגרש החנייה יורדים למנזר באמצעות מעלית, המתאימה גם לנכים וגם לעגלות ילדים. כדי להתפעל ממיקומו יוצא הדופן של המנזר, ה"תלוי" בין האגם לשמיים, מומלץ להגיע אליו בסירה, בהפלגות היוצאות מהעיר סטרזה (Stresa). שעות הפתיחה משתנות בהתאם לעונה וכדאי להתעדכן באתר אינטרנט.
מנזר סנטה קתרינה על הצוק, איטליה
מנזר סנטה קתרינה על הצוק, העתק של קפלה במנזר סנטה קתרינה בסיני (צילום: CpaKmoi)
 

צ'רו – כלי החרס של לומברדיה

אנו ממשיכים צפונה ועוברים את רנו (Reno), עיירת קיט קטנטונת למרגלות המנזר, בה נמל יאכטות קטן וחוף רחצה מסודר. מכאן מצפינים אל הכפר הזעיר צ'רו (Cerro), בו נמצא המוזיאון הבינלאומי לעיצוב קרמיקה (Museo Internazionale Design Ceramico). האוסף מתעד את ייצור כלי החרס בחבל לומברדיה, מאמצע המאה ה-19 ועד ימנו. מרבית הכלים יוצרו על ידי "החברה האיטלקית לקרמיקה", שפעלה בעיר הנמל הסמוכה לאבנו-מומבלו (Laveno-Mombello).
 
מאמצע המאה ה-19 החלה להתבסס בעיר תעשיית קרמיקה, כשהאגם ונהר טיצ'ינו מאפשרים את הובלת חומרי הגלם וכלי החרס למילאנו ושוויץ. בתחילת המאה ה-21 התעשר המוזיאון ביצירות של אומני קרמיקה ידועים מרחבי איטליה, ומוצגות בו גם תערוכות מתחלפות של אומני קרמיקה, פסלים ואומנים עכשוויים.
המוזיאון נמצא בסמוך לפיאצה דנטה (Piazza Dante), הכיכר המרכזית של הכפר צ'רו. הוא שוכן בפאלצו ג'וליצוני-פראבו (Palazzo guilizzoni Perabò), ארמון מרשים בסגנון רנסנס. הארמון נבנה במאה ה-16 על ידי משפחת ג'וליצוני, שליטי העיר, עבר בהמשך לידי משפחת פראבו ומאוחר יותר לרשות המקומית.
 
מוזיאון הקרמיקה של הכפר צ'רו, צפון איטליה  מוזיאון הקרמיקה של הכפר צ'רו, צפון איטליה  מוזיאון הקרמיקה של הכפר צ'רו, צפון איטליה
יצירות במוזיאון הקרמיקה של הכפר צ'רו (צילום: prolocolavenomombello.com)
 

לאבנו מומבלו – רכבל סלים אל הפסגה

מספר דקות נסיעה צפונה מצ'רו שוכנת העיר לאבנו-מומבלו (Laveno-Mombello), למרגלות הר פרו (Sasso Ferro). אל ההר מומלץ לעלות בעזרת צ'סטוביה (Cestovia) – רכבל סלים (Cesto = סל), עמו עולים לגובה 1,100 מטר וזוכים בתצפית בלתי נשכחת על האגם ופסגות הרי האלפים. בתחנת הרכבל העליונה יש מסעדה ובית מלון והיא מרכז למצנחי רחיפה, שאם יתמזל מזלכם תוכלו לצפות בהם גולשים אל האגם (כן, כן, אל האגם...). בסופי שבוע בקיץ אפשר להישאר למעלה עד רדת החשכה ולצפות בשקיעה.
 
לאבנו היא עיר נמל היושבת סביב מפרץ טבעי והיא נגישה מאוד מבחינת תחבורה. בתחנת רכבת שלה עוצרת הרכבת המקשרת בין מילאנו ובלינצונה שבשוויץ, ומהנמל שלה אפשר להפליג עם הרכב במעבורת אל העיירה אינטרה (Intra), על הגדה המערבית של האגם.
 
לאבנו, איטליה
לאבנו, עיר נמל סביב מפרץ טבעי (צילום: Guido Nicora)
 

כאלדה – פורטופינו של אגם מאג'ורה

ליד הכפר הזעיר כאלדה (Calde), חוף מיוחד שכדאי לעצור בו. הכפר מכונה "פורטופינו* של אגם מאג’ורה", הודות למיקומו הייחודי למרגלות צוק מיוער המזדקר מהאגם ונמל יאכטות פעיל.
 
מהכיכר המרכזית של הכפר עוברים ברגל את גשר העץ החדש, המחבר אל חוף כבשני הסיד (Spiaggia delle Fornaci), שהיה מוזנח ושוקם בשנים האחרונות לטובת המקומיים והתיירים כאחד. את שרידי הכבשנים, ששימשו לשריפת אבן גיר והפיכתה לסיד, תוכלו לראות בהליכה קצרה למרגלות הצוק.
__________________
* פורטופינו הוא כפר דייגים קטן לחופי הריביירה האיטלקית, הנחשב לאחד הנמלים היפים באגן הים התיכון.

כאלדה, איטליה
הכפר כאלדה, מכונה פורטופינו של אגם מאג’ורה  (צילום: Calde)
 

לואינו – שוק לכל מה שאתם (לא) צריכים

בעיר המרכזית בחלקו הצפוני של אגם מאג'ורה – לואינו (Luino), נערך בכל יום רביעי שוק גדול. מאות דוכנים: פירות, ירקות, בגדים, נעליים, כלי בית וחפצי נוי – כל מה שלא ידעתם שאתם צריכים. עשרות אלפי אנשים – שוויצרים, איטלקים ותיירים – יסתובבו יחד איתכם בין הדוכנים.
 
השוק החל עוד במאה ה-16, באישורו של המלך קארל החמישי, קיסר האימפריה הרומית הקדושה, ופועל מאז ללא הפסקה. הוא סובב סביב פיאצה ליברטה (Piazza Liberta) ורחוב 25 באפריל, ונמשך מהבוקר עד שעות אחר הצהריים.
העיר לואינו על גדות אגם מאג'ורה, צפון איטליה
סמטאות העיר לואינו, על גדות אגם מאג'ורה  (צילום: Corradox)
 

מקאניו – אומנות על הגשר

הדרך הקצרה אל הגבול השוויצי עוברת דרך העיירה מקאניו (Maccagno). את העיירה חוצה נהר ג'ונה (Giona), הזורם לאגם ומחלק את העיירה לשניים: מקאניו-תחתית ומקאניו-עילית. במשך מאות בשנים התפתחו השתיים בצורה מקבילה ושונה זו מזו, ממש כמו שתי ערים נפרדות. מדרום לנהר יותר וילות  ירוק ושטוח, מצפון לנהר  על מדרון ההר, יותר צפוף, עירוני ועתיק. בעבר הרחוק נשלטו שתי הערים על ידי שליטים שונים והיו נאמנות לדוכסויות שונות.
 
ממש מעל הנהר, בסמוך לאגם, נבנה המוזיאון העירוני פריזי-ואלה (Civico Museo Parisi-Valle), המעוצב בסגנון מודרני ייחודי ונראה כגשר על מים סוערים. במוזיאון, המכונה "מוזיאון הגשר", מוצגים אוספי אומנות מהמאה ה-19 (בלה, דה קיריקו, גוטוזו, פיקאסו, וזרלי ועוד) ואוספי אומנות עכשווית. את המוזיאון הקים האומן ג'וזפה פריזי, שחזר לכפר הולדתו והחליט שזה המקום למוזיאון אומנות. פריזי ואשתו ואנדה ואלה תרמו למוזיאון את אוסף האומנות שלהם ובו מעל אלפיים פריטים.
 
מקאניו, איטליה
העיירה מקאניו, בדרך אל הגבול עם שוויץ (צילום: Jürgen Mangelsdorf)
 

טיילנו כמעט לכל אורכו של אגם מאג'ורה. מנקודה זו אל הגבול השוויצרי נותרו כעשרה קילומטרים. הכינו את הדרכונים (סתם... אין בהם צורך).
כתבות על קנטון טיצ'ינו השוויצרי (שגם הוא גובל באגם מאג'ורה)בתי מלון בשדה התעופה של מילאנו

מלון הולידיי אין אקספרס מילאן-מלפנסה (Holiday Inn Express Milan-Malpensa Airport) הוא מלון 3 כוכבים, הממוקם במרחק 3 ק"מ משדה התעופה. במלון מוגש מזנון חם וקר לארוחת הבוקר, והוא מציע שירות הסעות מ/אל שדה התעופה.
מלון שרתון מילאן מאלפנסה (Sheraton Milan Malpensa Airport Hotel) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם בתוך טרמינל 1, וחדריו אטומים לרעש. ניתן ללכת ברגל מרחק קצר לדלפקי טרמינל 1, תחנות השכרת הרכב, ותחנת הרכבת למילאנו.
בשני המלונות חדרים ממוזגים וחניה צמודה, ובמלון שרתון גם בריכה ומרכז ספא.
 דלית קצנלנבוגן אודות הכותבת
דלית קצנלנבוגןמתרגשת בכל פעם שהיא נוחתת באיטליה, אך מרגישה בה לגמרי בבית. התגוררה באיטליה מספר שנים, בהן למדה להכיר אותה מקרוב. מדריכת טיולים לאיטליה ומתכננת טיולים לנוסעים עצמאיים. 

דלית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר