www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:
בירה

ברן Bern

ערים מרכזיות ציריך Zurich, ז'נבה Geneva, באזל Basel, לוזאן Lausanne
משטר פדרציה פרלמנטרית
אוכלוסיה 7.54 מיליון תושבים
שטח 41,285 קמ"ר
אקלים אקלים ממוזג
שפה גרמנית 64%, צרפתית 20%, איטלקית 6.5%, רומאנש 0.5%
דתות

קתולים 47%, פרוטסטנטים 44%, אחרים 8%

קהילה יהודית כ- 15,000 יהודים בקירוב
מטבע פרנק שוויצרי, 1 פרנק =  100 סנטים
הפרשי  שעות GMT+1 (שעון ישראל מקדים בשעה אחת את שעון שוויץ)
קוד גישה טלפוני 41+
סיומת אינטרנט ch

מטרהורן, צרמט, דרום שוויץ, GoTravel

המטרהורן מעל עיירת הסקי צרמט, מלך ההרים הבלתי מעורער של שוויץ  (צילום: כרמית וייס)
 

שוויץ היא אחת המדינות הקטנות באירופה, אולם היא אוצרת בתוכה ריכוז עצום של נופים מרהיבים ומגוונים. המרחקים הקצרים, הנופים הפסטורליים ביחד עם עליית מחירי האירו במדינות השכנות, הופכים את שוויץ לאחת הבחירות היותר מוצלחות עבור התייר הישראלי. המדינה השוכנת בליבה של אירופה המערבית, מוקפת במדינות גדולות וחזקות - גרמניה בצפון, אוסטריה וליכטנשטיין (הזעירה) במזרח, איטליה בדרום, וצרפת ממערב. עובדה זו היתה אחת מהסיבות שגרמו לה לשמור על הנייטרליות המפורסמת שלה.

מעניין להכיר את המבנה הייחודי של שוויץ, הבנויה כקונפדרציה (איחוד) של קנטונים, שהם למעשה מחוזות אוטונומיים. בשוויץ יש כיום 26 קנטונים, שהם בעלי אוטונומיה כמעט מוחלטת בנושאי חינוך, בריאות וחוק, ובעלי מאפיינים ייחודיים, הגורמים להם להיות שונים זה מזה במידה ניכרת. מבנה זה של שוויץ דומה לחלוקה למדינות בתוך ארצות הברית. 

 
 
שיטוט בנופים ובחוויות של שוויץ בעזרת סרט וידאו קצר
 

שוויץ
  
שוויץ - גן עדן לתייר
לא לחינם, כשאנו צופים בנוף קסום, אנו אומרים: "כמו שוויץ".  נופי פסגות האלפים המושלגות, ביחד עם הכפרים הפסטורליים, שפע הירוק והפרות המפורסמות הרועות באחו, העניקו לשוויץ, בצדק רב, מוניטין כאחת המדינות היפות בעולם. ביחד עם מרחקי הנסיעה הקצרים והאדיבות השוויצרית, הם יוצרים גן עדן קטן עלי אדמות.
 
השוויצרים, שהטבע העניק להם כל כך הרבה יופי טבעי, הצליחו לשמר את היופי הנפלא הזה בזכות חוקים קפדניים להגנת הסביבה. על פי גישה זו נחצבות מנהרות באורך עצום, רק כדי שכבישים לא ישחיתו את הנוף. בזכות חוקים אלו הכפרים שמרו על צביונם הכפרי, גם כאשר הם הפכו לעיירות סקי שאלפי תיירים לנים בהן כל לילה.
 
השוויצרים אוהבים ויודעים לטייל ולנפוש, ולכן התשתית התיירותית מפותחת מאד. התיירים יכולים ליהנות בשוויץ מאתרי תיירות מפותחים ומשרותי תיירות ברמה הגבוהה ביותר. הטבע, שהיה נדיב כאן במיוחד, והבתים, המטופחים בצורה מעוררת התפעלות, עם שפע פרחים צבעוניים התלויים על כל חלון ומרפסת, יוצרים יחד ארץ שהיא חגיגה לעיניים. 

קרחון גורנר, קנטון ואלה, דרום שוויץ, GoTravel

קרחון הרון, שוויץ, GoTravel

קרחון גורנר ונסיגתו של קרחון הרון, חוקים קפדניים להגנת הסביבה   (צילום: כרמית וייס) 
 

פני הארץ ותושביה
הרי האלפים, עם פסגותיהם האדירות, מכסים קרוב לשני שלישים משטחה של שוויץ, רכס הרי היורה, שהם הרים נמוכים יותר, מכסה עוד כעשירית משטחה, ורק פחות משליש הם מישור. לשוויץ אין גישה ישירה לים, ועובדה זו השפיעה רבות על התפתחותה. אולם לשוויצרים לא חסרים מים כלל. שלושה נהרות אדירים – ריין, רון וארה - חוצים את שטחה, ועוד אין ספור נהרות, נחלים ויובלים קטנים יותר. גם אגמים לא חסרים בשוויץ, חלקם אגמים שיצר הטבע, וחלק לא קטן הם אגמים מעשה ידי אדם, שנוצרו בעקבות הקמת סכרים לייצור חשמל.
ברחבי שוויץ דוברים ארבע שפות רשמיות - גרמנית, צרפתית, איטלקית ורומנש.
צרוף האותיות CH, המסמל את שוויץ, נגזר משמה ההיסטוריה Confoederatio Helvetica, כדי למנוע בלבול בין שמותיה בשפות השונות.
 
שוויץ GoTravel  שוויץ GoTravel
שוויץ GoTravel  שוויץ GoTravel
תושבי שוויץ הצעירים   (צילום: כרמית וייס)
 
 
ההלווטים היו הראשונים שהתישבו באזור שכיום שוכנת בו שוויץ. לאחר מכן נכבש האזור על ידי האימפריה הרומית, שהביאה עמה את התרבות הרומית והשפה הלטינית. לאחר נפילת האימפריה הרומית פלשו לאזור שבטים גרמאניים, שהביאו אליו את השפות הגרמנית, הצרפתית והאיטלקית, בהתאם לכיוון ממנו הגיעו.
 
בשנת 1821 נכרתה ברית בין שלושה קנטונים, במטרה להתגונן מפני אויבים חיצוניים, ובכך הונחו היסודות הראשונים לקונפדרציה של שוויץ. מאוחר יותר הצטרפו לקונפדרציה קנטונים נוספים, וכיום היא מורכבת מ- 26 קנטונים. בשנת 1848 נכתבו חוקיה של הקונפדרציה, המסדירים את היחסים בין השלטון המרכזי לקנטונים, בצורה המיוחדת בה הם קיימים עד היום.
 
סבא של היידי בת ההרים, היידילנד, מזרח שוויץ 
סבא של היידי בת ההרים - עוד היסטוריה שוויצרית, גם אם ספרותית בלבד  (צילום: כרמית וייס)
 
 
שוויץ והנקודה היהודית
ליהודים קשר מיוחד עם שוויץ. בעיר באזל התקיים בשנת 1897 הקונגרס הציוני הראשון. עם סיומו גובשה תוכנית באזל, שהיוותה את המצע של התנועה הציונית והגדירה את מטרתה העיקרית - הקמת בית לעם היהודי בארץ ישראל. גם התמונה המפורסמת של תיאודור הרצל, הנשען על מעקה המרפסת, צולמה בבאזל.  
 
במהלך מלחמת העולם השניה שמרה שוויץ על נייטרליות, אולם היא הגבילה את כניסתם של פליטים יהודים לתחומה ל- 25,000 איש בלבד, עובדה שמעוררת עד היום ביקורת נוקבת. גם התנהגות הבנקים השוויצרים באותה תקופה שנויה במחלוקת עד היום. לאחר תום המלחמה גברה הגירת היהודים לשוויץ, בעיקר מגרמניה וממזרח אירופה, וכיום חיים בה 15,000 יהודים.

 צרמט, קנטון ואלה, דרום שוויץ GoTravel
אתם מוזמנים לטייל איתנו בנופיה המרהיבים של שוויץ, כתבות בתפריט מימין  (צילום: כרמית וייס)

מידע נוסף
מחירים והזמנת לינה בשוויץ

ריכוזי כתבות נוספים על שוויץ
מרכז שוויץ
מזרח שוויץ
דרום מזרח שוויץ (טיצ'ינו)
דרום-מערב שוויץ (קנטון ואלה)
אזור אגם ז'נבה
צפון-מערב שוויץ
סקי בשוויץ
מידע למטייל בשוויץ


כרמית וייס
 
אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, עורכת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים. 

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית.
מספר צפיות: 111301
7830