תכנון טיול בשווייץ - המלצות

תכנון טיול בשווייץ - איך מתחילים?
המלצות וטיפים שחשוב לדעת
מאת: כרמית וייס


 

אני אוהבת לדמות את שווייץ למדינה שמישהו לקח וקימט, והתוצאה - הרים גבוהים, עמקים צרים, וריכוז מהגבוהים בעולם של אטרקציות טבע ונוף. השוויצרים יודעים לנצל את המתנה שהעניק להם הטבע, וריכוז האטרקציות התיירותיות משאיר את התייר בדילמה תמידית – במה לבחור? וקשה מכך – על מה לוותר?


אנסה לעשות כאן קצת סדר, ואני ממליצה תחילה לקרוא הכל ואז להיכנס ללינקים ולכתבות ההרחבה.
 
קרונית להר מונטה ברה, אגם לוגאנו, קנטון טיצינו
גן עדן שוויצרי, עלייה בקרונית שיניים להר מונטה-ברה מעל אגם לוגאנו  (צילום: כרמית וייס)
להגדלה לחצו על התמונה
 

איך כדאי לתכנן טיול לשוויץ?

המבנה של שווייץ הוא אידאלי לטיולי כוכב, בהם תקבעו את מושבכם במקום אחד ותטיילו לכל הכיוונים. צורת טיול זו מאפשרת גמישות בקביעת יעד הטיול על פי מזג האוויר, שבשווייץ הוא שחקן מרכזי. ביום עם ראות טובה כדאי לעלות להרים ולפסגות הגבוהות, ואילו ביום ערפילי, קר וגשום, כדאי לחפש פעילויות במקומות נמוכים יותר או במקומות סגורים. אם לרשותכם שבוע ויותר, תוכלו לקבוע את מקום הלינה שלכם בשני בסיסים שונים.
5 מיקומים לטיולי כוכב במרכז שוויץ
 
שכירת רכב בשווייץ בהחלט מומלצת, כדי להגיע למקומות מבודדים בהרים, אך למעשה גם עם רכבות ואוטובוסים ניתן להגיע  בנוחות להגיע לכל מקום בשווייץ. מערכת התחבורה הציבורית היא מצוינת (ועל כך בהמשך). וכמובן, כדאי ללכת ברגל כמה שיותר. שבילי הליכה מסומנים היטב, לכל רמות הכושר, חלקם מותאמים גם לעגלות ילדים ונכים, הם דרך מעולה לספוג את הנופים והשלווה של הטבע.
כתבה על מסלולי הליכה בשווייץ
  |  כתבה על רכבות בשווייץ
 
מונטרה, אגם ז'נבה, טיול לשוויץ
אם כבר טיול כוכב, אז למה לא לישון ליד האגם הגדול ביותר בשווייץ?  (צילום: כרמית וייס)
מתוך הכתבה על טיול כוכב ברכבות באזור אגם ז'נבה


טיולי אופניים
 

תכנון טיול בשוויץ לפי אזורים

שווייץ אינה מדינה כה גדולה - שטחה 41 אלף קמ"ר, גדול רק פי שתיים מישראל, אך המבנה שלה שונה לחלוטין ממה שאנו מורגלים בו. מעל 2/3 מהמידנה מכוסה הרים, בהם מתרכזים נופיה עוצרי הנשימה, אך הנסיעה בהם איטית.
 
לדוגמא, המרחק האווירי מהעיירה אינטרלקן (Interlaken), במרכז האלפים הברניים, לעיר ויספ (Visp) בקנטון וָאלֶה, הוא כ- 40 ק"מ. אך הוא חוצה את אחד הרכסים הגבוהים בשווייץ, ולכן נסיעה בעזרת "רכבת מכוניות" החוצה את הרכס במנהרה, תיקח שעתיים, ואילו נסיעה בכביש, שאורכו 120 קילומטרים, תיקח שלוש שעות. 

מסיבה זו אני ממליצה בחום לתכנן את הביקור בשווייץ על פי אזורים. לנגוס כל פעם באזור אחד-שניים, מקסימום שלושה, ואת השאר להשאיר לפעם הבאה. ישנן מספר דרכים לחלק את שווייץ, אני בחרתי בחלוקה הגיונית לטיולי כוכב, אם כי בחלק מהאזורים, כמו מזרח שווייץ ומערב שווייץ, נקודת כוכב אחת לא תספיק ויש לבחור שתי נקודות.
 
מפת בשוויץ בחלוקה לפי אזורים
מפת שווייץ בחלוקה לשישה אזורי תיירות - לפיהם כדאי לתכנן טיול ולפיהם גם חולקו הכתבות באתר:
מרכז שווייץ  מזרח שווייץ  דרום מזרח שווייץ (קנטון טיצ'ינו) 
דרום-מערב שווייץ (קנטון ואלה)  אזור אגם ז'נבה  מערב שווייץ
לחצו על המפה להגדלה   |  לחצו על שם האזור לכתבות עליו
 

חלוקת שווייץ לאזורי טיול

מרכז וצפון שווייץ – כאן נולדה הקונפדרציה של שווייץ וכאן מתרוממים הרי האלפים, המקיפים את העיר היפהפייה לוצרן, ומגיעים לשיאם בפסגות והר טיטליס והר יונגפראו. בצפון אזור של גבעות נמוכות, שם מסמן נהר הריין, את הגבול עם גרמניה ויוצר את אגם קונסטנץ, האגם שני בגודלו בשווייץ, ואת מפלי הריין האדירים. 
♦ להרחבה כתבות על מרכז שווייץ

מזרח שווייץ – האזור שממזרח לנהר הריין מכוסה כולו בהרי האלפים, המגיעים בצפון לגובה של למעלה מ- 4,000 מ'. כאן נמצאות עיירות הסקי היוקרתיות – סנט מוריץ ודאבוס, ושפע  אטרקציות לכל המשפחה. זהו אזור גדול מאד והררי, ואם רוצים טיול כוכב יש להחליט אם מתמקדים בצפון או בדרום שלו.
♦ להרחבה כתבות על מזרח שווייץ

מערב שווייץ – אזור נמוך יותר, המכוסה בחלקו בהרי היורה, ולמרגלותיהם כמה מהערים העתיקות ביותר של שווייץ, כמו העיר ברן והעיר פריבורג ואזור "שלושת האגמים".  על מפגש הגבולות עם גרמניה וצרפת שוכנת העיר באזל.
♦ להרחבה כתבות על מערב שווייץ

קנטון טיצינו – מובלעת של דרום שווייץ אל תוך איטליה, כולל בנופים, במנטליות ובשפה המדוברת. נוף ואקלים מעט יותר ים-תיכוני, ובראשם אגם לוגאנו, המוקף בפסגות הרי האלפים.
♦ להרחבה כתבות על קנטון טיצינו

קנטון וָאלֶה – בדרום-מערב שווייץ נמצא הקנטון שזכה לריכוז הגבוה ביותר של פסגות מהגבוהות ביותר של שווייץ (40 פסגות בגובה של מעל 4,000 מ'), שהנודעת בהן היא פסגת הר מטרהורן. חלק נכבד מאזור זה מכוסה על ידי קרחונים, הצובעים את הפסגות בלבן, והנופים כאן הם מהמסעירים בשווייץ.
♦ להרחבה כתבות על קנטון וָאלֶה

אזור אגם ז'נבה - לחופי האגם שוכנת העיר ז'נבה והוא מוקף בהרי היורה בצפון והרי האלפים מכל הכיוונים האחרים. הגדה הדרומית של האגם שייכת לצרפת.
♦ להרחבה כתבות על אזור אגם ז'נבה
 
חלוקה זו מתבססת על חלוקה גיאוגרפית, אך היא גם חלוקה מלאכותית, שהרי ניתן בנקל לחצות את הגבולות הדמיוניים. כאשר מתכננים טיול לפי אזורים אלו, תוך שהייה של מספר ימים בכל אחד מהם, מובטח טיול נינוח, תוך היכרות טובה עם השטח, ללא בזבוז זמן יקר.
 
מעבר סנט גוטארד, טיול לשווייץ
מעבר סנט גוטארד, המפריד בין מרכז שווייץ, דובר הגרמנית, לקנטון טיצ'ינו, דובר האיטלקית -
עשרים וארבעה פיתולים חדים בכביש הישן והצר, שכיום ניתן לקצר עם מנהרה מהארוכות בעולם (צילום: כרמית וייס)

  

מתי כדאי לטייל בשווייץ?

העונות הטובות ביותר לטיול בשווייץ הן האביב, הקיץ ותחילת הסתיו, החל מחודש מאי ועד סוף אוקטובר. בחודשים מאי ואוקטובר עלול להיות מעט קריר ואפילו קר, אך בהחלט ניתן לטייל. האביב (מאי-יוני) הוא עונה מצוינת, מאחר וזרימת המים בשיאה וכך גם הפריחה, אולם חלק ממעברי ההרים, שנפתחים עם הפשרת השלגים, עלולים להיות סגורים עדיין (זה לא מאד קריטי). גשם וערפל יש גם בקיץ, ולכן כדאי להכין תמיד אופציה ליום סגריר, כמו מוזיאונים, מחלבות, פארקי מים מקורים, מלונות ספא וכד'.
 
החורף הוא העונה הטובה ביותר עבור גולשי הסקי, שיכולים למצוא בשווייץ אתרי סקי בכל מגוון המחירים, החל מאתרי סקי יוקרתיים ועד לאתרים ברמת מחירים המתחרה בכבוד במחירי המדינות השכנות.
כדאי להתחשב גם בתאריכי חופשות בתי הספר בשווייץ, אז יוצאים רבים לנפוש באתרי התיירות והמחירים עולים. תאריכי החופשות משתנים מעט מקנטון לקנטון. חופשת הקיץ מתחילה בחודש יולי ומסתיימת באמצע אוגוסט, אז המחירים יורדים שוב. בחודש פברואר יוצאים השוויצרים לחופשת חורף, שרבים מנצלים אותה לגלישת סקי, ולכן אתרי הסקי עלולים להיות עמוסים והמחירים גבוהים.
 
הר פירסט מעל גרינדלוואלד
לפעמים צריך קצת מזל...
מטיילים שזכו לטעום שלג בסוף אוגוסט, על הר פירסט מעל העיירה גרינדלוואלד שבמרכז שווייץ
  (צילום: כרמית וייס)

 

שעון שוויצרי - לטייל בקצב שוויצרי

שבילי ההליכה בשווייץ נקראים "ווָנדרווֶג" (Wanderweg). סימון השבילים הוא מצוין, עם שלטים המצביעים על הכיוון בו עליכם ללכת. על השלטים בדרך כלל לא מצוין המרחק בקילומטרים, אלא בזמן הליכה.
שימו לב, זמן זה הוא "
זמן הליכה שוויצרי", כלומר, הליכה נמרצת ללא עצירות. השוויצרים מתורגלים בהליכה בהרים, אבל אתם, טוב תעשו אם תכפילו את הזמן הזה כפול שתיים. 
כתבה על טיולים רגליים בשווייץ
הכרמים של לאבו, אגם ז'נבה
מגוון גדול של שבילי הליכה, תבחרו את השביל שלכם ואל תשכחו לכפול את הזמן בשתיים...  (צילום: כרמית וייס)
שלט אחד מני רבים באזור הכרמים לאבו שמעל אגם ז'נבה
 הפסגות הגבוהות של שווייץ

בהרי האלפים של שווייץ 48 (!) פסגות מעל הגובה המרשים של 4,000 מ', ועוד אינספור פסגות בגבהים של מעל 3,000 מ', אל חלק מהפסגות הללו ניתן לעלות ברכבלים ולזכות בתצפיות עוצרות נשימה. העלייה היא בדרך כלל עם מספר רכבלים, רכבת הרים או שילוב של שניהם, ולכן היא יקרה.
בין הפסגות היותר גבוהות אליהן ניתן להגיע כך, ניתן למנות את: קליין מטרהורן (3,885 מ'), יונגפראו יוך (3,454 מ'), טיטליס (3,020 מ'), שילטהורן (2,970 מ'), סנטיס (2,502 מ') ופילאטוס (2,132 מ').
כתבה על הר מטרהורן  כתבה על הר יונגפראו  כתבה על הר טיטליס
 
פעמים רבות אני נשאלת: "על איזו פסגה הכי כדאי לעלות?".
ובכן, אם תקציבכם וזמנכם אינם מוגבלים, אתם יכולים לעלות על כולן. אם לא - כדאי לבחור בפסגה אחת או שתיים לכל היותר. ממש לא משנה איזו, כולן מספקות חוויה מדהימה, נוף עוצר נשימה והרגשה שאתם על גג העולם. החליטו לפי האזור בו תהיו, בתוספת מזג אויר מתאים, שחייב להיות נקי מעננים.
בכל מקרה, כדאי להקדיש לביקור כזה יום שלם ולשלבו עם מסלול רגלי כלשהו, אפשר בירידה במקום אחד מקטעי הרכבל. כך תאריכו את ההנאה ותספגו את הנוף בצורה מושלמת. גם עלייה לפסגות הנמוכות יותר, שגם עלותה נמוכה יותר, תעניק לכם תצפיות נפלאות ונופים פסטורליים, לצד הפרות הרועות בכרי הדשא שבהרים.

 
המטרהורן, טיולים בשוויץ
הרכבת העולה לפסגת גורנרגרט, ממנה יש תצפית נפלאה לעבר הר המטרהורן בעל צורת החרוט המושלם -
ביום בו ביקרנו 
ראינו את המטרהורן שראשו בעננים   (צילום: כרמית וייס)
פרטים על המסלול בכתבה על המטרהורן
 

טיול בשווייץ עם ילדים

שווייץ היא יעד נפלא למשפחות עם ילדים, בעיקר כאלו היודעים ליהנות מהפארקים והקניונים של הטבע. בהרים יש מגוון עצום של אטרקציות המתאימות לילדים - רכבלים, מגלשות הרים, גלישה על קרחון, טיפוס על קרחון, סנפלינג, פארקי חבלים, רפטינג, שייט, אופניים, קורקינטים, גלגיליות והרבה מסלולי הליכה נהדרים בטבע.
שווייץ ידידותית מאד לילדים, ואתרים רבים עושים הכל כדי למשוך אליהם משפחות עם ילדים. תו איכות מיוחד, הנקרא ,"Families Welcomeמוענק לאתרי תיירות המציעים מגוון אטרקציות לילדים, ואתרים רבים מעניקים הנחות משמעותיות למשפחות.
.
פיצול, מסלול לאגמים, שוויץ
אגמים קטנים ושבילי הליכה נוחים ב"מסלול של היידי"  על רכס פיצול במזרח שווייץ    (צילום: dconvertini
פרטים על המסלול בכתבה על טיול עם ילדים במזרח שווייץ

לינה בזמן טיול לשווייץ

בשווייץ מקובלת הלינה בצימרים, ואלו פזורים בעיקר ביעדים תיירותיים. יש לשים לב להבדל בין צימר (Zimer), שפירושו "חדר", לבין דירות נופש (Ferienwohnungen), שבדרך כלל יהיה בהן מטבח מצוייד, והן אופציה נפלאה למשפחות. בתי הארחה (Gasthof), שהם בדרך כלל בתי מלון משפחתיים קטנים, גם הם אופציה מצויינת למטיילים. יש גם בתי מלון גדולים יותר, בעיקר בערים, וגם לא מעט אתרי קמפינג. 

בשווייץ מספר אזורים המתאימים במיוחד ללינת כוכב, כמו העיר לוצרן (מרכז שווייץ), העיר לוגאנו (דרום שווייץ),  אזור אגם ז'נבה (מערב שווייץ), העיר דאבוס (מזרח שווייץ) ועוד.
5 מיקומים לטיולי כוכב במרכז שוויץ
לינה בעיר לוצרן  |  לינה בעיר לוגאנו | לינה באזור אגם ז'נבה  |  לינה באזור דאבוס
 

בתי מלון נהדרים, הממוקמים ביעדים מומלצים ללינת כוכב:

מלון מומלץ במרכז העיר לוצרן

מלון דה באלאנס (Hotel des Balances) הוא מלון 4 כוכבים על גדות נהר רוס, בלב העיר העתיקה של לוצרן, בקרבת גשר הקפלה, הפנינה של העיר, ותחנת הרכבת. במלון חדרים וסוויטות, לזוגות ומשפחות, שרובם משקיפים לעבר גשר הקפלה ובכולם יש מיני בר ומקרר. מסעדת המלון מגישה אוכל צרפתי ושווייצרי, ובימים יפים ניתן לשבת על הטרסה לגדות הנהר. במלון גם ביסטרו ובר, והוא זוכה להמלצות אורחים חמות.
 
מלון מומלץ לזוגות ומשפחות בלוצרן
מלון דה באלאנס על גדות נהר רוס בעיר לוצרן, בקרבת תחנת הרכבת המגיעה ליעדים רבים באזור


מלון מומלץ במרכז העיר לוגאנו

מלון לוגאנו דנטה (Luganodante – We Like You) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם במרכז העיר העתיקה של לוגאנו - בסמוך לכיכר המרכזית וטיילת האגם, וממש בצמוד לתחנת הפוניקולר המקשר את העיר התחתית לתחנת הרכבת. במלון חדרים וסוויטות לזוגות ומשפחות, מרווחים, שקטים וממוזגים, ובכולם מכונת אספרסו, קומקום חשמלי ומיני בר. המלון מציע חניה חינם, ארוחת בוקר עשירה, וכן שתיה חמה וחטיפים במהלך היום, אבל בעיקר ראוי לציון היחס הנפלא של הצוות.

מלון מומלץ בלוגאנו
מלון לוגאנו דנטה - מיקום מצוין בין האגם לתחנת הרכבת ושירות חם ולבבי


מלון מומלץ בעיירה מונטרה לחופי אגם ז'נבה

המלון המפנק והיפהפה גראנד הוטל סוויס (Grand Hotel Suisse Majestic), מלון 4 כוכבים, הממוקם ליד תחנת הרכבת של מונטרה, על הטיילת שלחוף אגם ז'נבה. נופי האגם וההרים המקיפים אותו נשקפים מהטרסה עליה סעדנו, כמו גם מחלק מהחדרים והסוויטות, שכולם ממוזגים (נדרש מאד בקיץ). במלון גם חדר כושר ומרכז בריאות וספא.
 
מלון מומלץ בעיר מונטרה לחופי אגם ז'נבה
מלון גראנד הוטל סוויס - לסעוד אל מול נופי אגם ז'נבה


מלון מומלץ במרכז העיר דאבוס

מלון אמרון דאבוס סוויס מאונטן ריזורט (AMERON Davos Swiss Mountain Resort), מלון 4 כוכבים הממוקם במרכז דאבוס. מציע בריכת שחיה מקורה, מרכז בריאות וספא, מסעדה, חניה צמודה, חדרים וסוויטות, היכולים להתאים גם למשפחות וכוללים פינת ישיבה, שולחן עבודה ומרפסת הפונה לנוף. כל מי שהתארח במלון הזה גומר את ההלל על הניקיון והשירותיות של צוות מסביר פנים במיוחד.

מלון מומלץ בדאבוס
מלון אמרון דאבוס סוויס מאונטן ריזורט - מיקום נוח במרכז דאבוס ויחס ראוי לציון של הצוות

 

מלונות ספא בשווייץ

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר