הזמנות לחופשה שלך
תכנון טיול בשוויץ - טיפים

תכנון טיול בשוויץ - איך מתחילים?
המון טיפים שחשוב לדעת
מאת: כרמית וייס


 

אני אוהבת לדמות את שוויץ למדינה שמישהו לקח וקימט, והתוצאה - הרים גבוהים, עמקים צרים, וריכוז מהגבוהים בעולם של אטרקציות טבע ונוף. השוויצרים יודעים לנצל את המתנה שהעניק להם הטבע, וריכוז האטרקציות התיירותיות משאיר את התייר בדילמה תמידית – במה לבחור? וקשה מכך – על מה לוותר?


אנסה לעשות כאן קצת סדר, ואני ממליצה תחילה לקרוא הכל ואז להיכנס ללינקים ולכתבות המרחיבות.
 
גן עדן שוויצרי, תצפית על אגם ריטום בהרים מעל עמק לבנטינה, קנטון טיצינו
גן עדן שוויצרי, תצפית על אגם ריטום בהרים מעל עמק לבנטינה בקנטון טיצינו  (צילום: כרמית וייס)
להגדלה לחצו על התמונה
 

איך כדאי לטייל בשוויץ?

המבנה של שוויץ הוא אידאלי לטיולי כוכב, בהם תקבעו את מושבכם במקום אחד ותטיילו לכל הכיוונים. צורת טיול זו מאפשרת גמישות בקביעת יעד הטיול על פי מזג האוויר, שבשוויץ הוא שחקן מרכזי. ביום עם ראות טובה כדאי לעלות להרים ולפסגות הגבוהות, ואילו ביום ערפילי, קר וגשום, כדאי לחפש פעילויות במקומות נמוכים יותר או במקומות סגורים. אם לרשותכם יותר משבוע תוכלו לקבוע את מקום הלינה שלכם בשני בסיסים שונים.
 
שכירת רכב בהחלט מומלצת, כדי להגיע למקומות המבודדים בהרים, אך למעשה גם עם רכבות ואוטובוסים תוכלו להגיע לכל מקום בשוויץ. מערכת התחבורה הציבורית היא מצוינת (ועל כך בהמשך). וכמובן, כדאי ללכת ברגל כמה שיותר. שבילי הליכה מסומנים היטב, לכל רמות הכושר, חלקם מותאמים גם לעגלות ילדים ונכים, הם דרך מעולה לספוג את הנופים והשלווה של הטבע.
כתבה על מסלולי הליכה בשוויץ
  |  כתבה על רכבות בשוויץ
 
מונטרה, אגם ז'נבה
אם כבר טיול כוכב, אז למה לא לישון ליד האגם הגדול ביותר בשוויץ?  (צילום: כרמית וייס)
מתוך הכתבה על טיול כוכב ברכבות באזור אגם ז'נבה


טיולי אופניים
 

תכנון טיול בשוויץ לפי אזורים

שוויץ אינה מדינה כה גדולה - שטחה 41 אלף קמ"ר, גדול רק פי שתיים ממדינתנו הקטנטונת, אך המבנה שלה שונה לחלוטין ממה שאנו מורגלים בו. רוב שוויץ מכוסה על ידי הרים, בהם מתרכזים נופיה עוצרי הנשימה, אך הנסיעה בהם איטית למדי.
 
לדוגמא, המרחק האווירי מאינטרלקן (Interlaken), במרכז האלפים הברניים, לויספ (Visp) בקנטון וָאלֶה, הוא כ- 40 ק"מ. אך הוא חוצה את אחד הרכסים הגבוהים בשוויץ, ולכן נסיעה בעזרת "רכבת מכוניות" החוצה את הרכס במנהרה, תיקח שעתיים, ואילו נסיעה בכביש, שאורכו 120 קילומטרים, תיקח שלוש שעות. 

מסיבה זו אני ממליצה בחום לתכנן את הביקור בשוויץ על פי אזורים. לנגוס כל פעם באזור אחד-שניים, מקסימום שלושה, ואת השאר להשאיר לפעם הבאה. ישנן מספר דרכים לחלק את שוויץ, אני בחרתי בחלוקה הגיונית לטיולי כוכב, אם כי בחלק מהאזורים, כמו מזרח שוויץ ומערב שוויץ, נקודת כוכב אחת לא תספיק ויש לבחור שתי נקודות.
 
מפת בשוויץ בחלוקה לפי אזורים
מפת שוויץ בחלוקה לשישה אזורי תיירות - לפיהם כדאי לתכנן טיול ולפיהם גם חולקו הכתבות באתר:
מרכז שוויץ  מזרח שוויץ  דרום מזרח שוויץ (קנטון טיצ'ינו) 
דרום-מערב שוויץ (קנטון ואלה)  אזור אגם ז'נבה  מערב שוויץ
לחצו על המפה להגדלה   |  לחצו על שם האזור לכתבות עליו
 

להלן חלוקת שוויץ לאזורים

מרכז וצפון שוויץ – כאן נולדה הקונפדרציה של שוויץ וכאן מתרוממים הרי האלפים, המקיפים את העיר היפהפייה לוצרן, ומגיעים לשיאם בפסגות והר טיטליס והר יונגפראו. בצפון אזור של גבעות נמוכות, שם מסמן נהר הריין, את הגבול עם גרמניה ויוצר את אגם קונסטנץ, האגם שני בגודלו בשוויץ, ואת מפלי הריין האדירים. 
כתבות על מרכז שוויץ

מזרח שוויץ – האזור שממזרח לנהר הריין מכוסה כולו בהרי האלפים, המגיעים בצפון לגובה של למעלה מ- 4,000 מטרים. כאן נמצאות עיירות הסקי היוקרתיות – סנט מוריץ ודאבוס, ושפע  אטרקציות לכל המשפחה. זהו אזור גדול מאד והררי, ואם רוצים טיול כוכב יש להחליט אם מתמקדים בצפון או בדרום שלו.
כתבות על מזרח שוויץ

מערב שוויץ – אזור נמוך יותר, המכוסה בחלקו בהרי היורה, ולמרגלותיהם כמה מהערים העתיקות ביותר של שוויץ, כמו העיר ברן והעיר פריבורג ואזור "שלושת האגמים".  על מפגש הגבולות עם גרמניה וצרפת שוכנת העיר באזל.
כתבות על מערב שוויץ

קנטון טיצינו – מעין מובלעת של דרום שוויץ אל תוך איטליה, הן בנופים, הן במנטליות והן בשפה המדוברת. נופים ואקלים מעט יותר ים-תיכוני, ובראשם אגם לוגאנו, המוקף בפסגות הרי האלפים.
כתבות על קנטון טיצינו

קנטון וָאלֶה – בדרום-מערב שוויץ נמצא הקנטון שזכה לריכוז הגבוה ביותר של פסגות מהגבוהות ביותר של שוויץ (40 פסגות בגובה של מעל 4,000 מ'), שהנודעת בהן היא פסגת הר מטרהורן ליד העיירה צרמט. חלק נכבד מאזור זה מכוסה על ידי קרחונים, הצובעים את הפסגות בלבן, והנופים כאן הם מהמסעירים בשוויץ.
כתבות על קנטון וָאלֶה

אזור אגם ז'נבה - לחופי האגם שוכנת העיר ז'נבה והוא מוקף בהרי היורה בצפון והרי האלפים מכל הכיוונים האחרים. הגדה הדרומית של האגם שייכת לצרפת.
כתבות על אזור אגם ז'נבה
 
חלוקה זו מתבססת על חלוקה גיאוגרפית, אך היא גם חלוקה מלאכותית, שהרי ניתן בנקל לחצות את הגבולות הדמיוניים. אם תתכננו את טיולכם לפי אזורים אלו, תוך שהייה של מספר ימים בכל אחד מהם, מובטח לכם טיול נינוח, תוך היכרות טובה עם השטח, ללא בזבוז זמן יקר.
 
אחד מעשרים וארבעה פיתולים חדים בכביש טרמולה למעבר סנט גוטארד
מעבר סנט גוטארד, המפריד בין מרכז שוויץ, דובר הגרמנית, לקנטון טיצ'ינו, דובר האיטלקית -
עשרים וארבעה פיתולים חדים בכביש הישן והצר, שכיום ניתן לקצר עם מנהרה מהארוכות בעולם (צילום: כרמית וייס)

  

מתי כדאי לטייל בשוויץ?

העונות הטובות ביותר לטיול בשוויץ הן האביב, הקיץ ותחילת הסתיו, החל מחודש מאי ועד סוף אוקטובר. בחודשים מאי ואוקטובר עלול להיות מעט קריר ואפילו קר, אך בהחלט ניתן לטייל. האביב (מאי-יוני) הוא עונה מצוינת, מאחר וזרימת המים בשיאה וכך גם הפריחה, אולם חלק ממעברי ההרים, שנפתחים עם הפשרת השלגים, עלולים להיות סגורים עדיין. גשם וערפל יש גם בקיץ, ולכן כדאי להכין תמיד אופציה ליום סגריר, כמו מוזיאונים, מחלבות, פארקי מים מקורים, מלונות ספא וכד'.
 
החורף הוא העונה הטובה ביותר עבור גולשי הסקי, שיכולים למצוא בשוויץ אתרי סקי בכל מגוון המחירים, החל מאתרי סקי יוקרתיים ועד לאתרים ברמת מחירים המתחרה בכבוד במחירי המדינות השכנות.
כדאי להתחשב גם בתאריכי חופשות בתי הספר בשוויץ, אז יוצאים רבים לנפוש באתרי התיירות והמחירים עולים. תאריכי החופשות משתנים מעט מקנטון לקנטון. חופשת הקיץ מתחילה בחודש יולי ומסתיימת באמצע אוגוסט, אז המחירים יורדים שוב. בחודש פברואר יוצאים השוויצרים לחופשת חורף, שרבים מנצלים אותה לגלישת סקי, ולכן אתרי הסקי עלולים להיות עמוסים והמחירים גבוהים.
 
הר פירסט מעל גרינדלוואלד
לפעמים צריך קצת מזל...
מטיילים שזכו לטעום שלג בסוף אוגוסט, על הר פירסט מעל העיירה גרינדלוואלד שבמרכז שוויץ
  (צילום: כרמית וייס)

 

שעון שוויצרי - לטייל בקצב שוויצרי

שבילי ההליכה בשוויץ נקראים "ווָנדרווֶג" (Wanderweg). סימון השבילים הוא מצוין, עם שלטים המצביעים על הכיוון בו עליכם ללכת. על השלטים בדרך כלל לא מצוין המרחק בקילומטרים, אלא בזמן הליכה.
שימו לב, זמן זה הוא "
זמן הליכה שוויצרי", כלומר, הליכה נמרצת ללא עצירות. השוויצרים מתורגלים בהליכה בהרים, אבל אתם, טוב תעשו אם תכפילו את הזמן הזה כפול שתיים. 
כתבה על טיולים רגליים בשוויץ
הכרמים של לאבו, אגם ז'נבה
מגוון גדול של שבילי הליכה, תבחרו את השביל שלכם ואל תשכחו לכפול את הזמן בשתיים...  (צילום: כרמית וייס)
כאן באזור הכרמים לאבו שמעל אגם ז'נבה
 הפסגות הגבוהות של שוויץ

בהרי האלפים של שוויץ אין ספור פסגות בגבהים מרשימים, מעל 3,000 מ', וגם לא מעט פסגות מעל 4,000 מ'. אל חלק מהפסגות הללו ניתן לעלות ברכבלים ולזכות בתצפיות עוצרות נשימה. העלייה היא בדרך כלל עם מספר רכבלים, רכבת הרים או שילוב של שניהם, ולכן היא יקרה.
בין הפסגות היותר גבוהות אליהן ניתן להגיע כך: קליין מטרהורן (3,885 מ'), יונגפראו יוך (3,454 מ'), טיטליס (3,020 מ'), שילטהורן (2,970 מ'), סנטיס (2,502 מ') ופילטוס (2,132 מ').
כתבה על הר מטרהורן  כתבה על הר יונגפראו  כתבה על הר טיטליס
 
פעמים רבות אני נשאלת: "על איזו פסגה הכי כדאי לעלות?".
ובכן, אם תקציבכם וזמנכם אינם מוגבלים, אתם יכולים לעלות על כולן. אם לא - כדאי לבחור בפסגה אחת או שתיים לכל היותר. ממש לא משנה איזו, כולן מספקות חוויה מדהימה, נוף עוצר נשימה והרגשה שאתם על גג העולם. החליטו לפי האזור בו תהיו, בתוספת מזג אויר מתאים, שחייב להיות נקי מעננים.
בכל מקרה, כדאי להקדיש לביקור כזה יום שלם ולשלבו עם מסלול רגלי כלשהו, אפשר בירידה במקום אחד מקטעי הרכבל. כך תאריכו את ההנאה ותספגו את הנוף בצורה מושלמת. גם עליה לפסגות הנמוכות יותר, שעלותה נמוכה יותר, תעניק לכם תצפיות נפלאות ונופים פסטורליים, לצד הפרות הרועות בכרי הדשא שבהרים.

 
אגם ריפלזי והרכבת העולה לגורנרגרט, ברקע המטרהורן שראשו בעננים
הרכבת העולה לפסגת גורנרגרט, ממנה יש תצפית נפלאה לעבר הר המטרהורן בעל צורת החרוט המושלם -
ביום בו ביקרנו 
ראינו את המטרהורן שראשו בעננים   (צילום: כרמית וייס)
פרטים על המסלול בכתבה על המטרהורן
 

טיול בשוויץ עם ילדים

שוויץ היא יעד המתאים מאד למשפחות עם ילדים, היודעות ליהנות מהפארקים והקניונים של הטבע. בהרים יש מגוון עצום של אטרקציות המתאימות לילדים - רכבלים, מגלשות הרים, גלישת אבובים על קרחונים, טיפוס על קרחונים, סנפלינג, פארקי חבלים, ראפטינג, שייט, אופניים, קורקינטים, גלגיליות והרבה מסלולים נהדרים בטבע.
שוויץ ידידותית מאד לילדים, ואתרים רבים עושים הכל כדי למשוך אליהם משפחות עם ילדים. תו איכות מיוחד, הנקרא ,"Families Welcomeמוענק לאתרי תיירות המציעים מגוון אטרקציות לילדים, ואתרים רבים מעניקים הנחות משמעותיות למשפחות.
.
פיצול, מסלול לאגמים, שוויץ
אגמים קטנים ושבילי הליכה נוחים ב"מסלול של היידי"  על רכס פיצול במזרח שוויץ    (צילום: dconvertini
פרטים על המסלול בכתבה על טיול עם ילדים במזרח שוויץ

לינה בטיול בשוויץ

בשוויץ מקובלת הלינה בצימרים, ואלו פזורים בעיקר ביעדים תיירותיים. יש לשים לב להבדל בין צימר (Zimer), שפירושו "חדר", לבין דירות נופש (Ferienwohnungen), שבדרך כלל יהיה בהן מטבח מצוייד, והן אופציה נפלאה למשפחות. בתי הארחה (Gasthof), שהם בדרך כלל בתי מלון משפחתיים קטנים וחמימים, גם הם אופציה מצויינת למטיילים. יש גם בתי מלון גדולים יותר, בעיקר בערים, וגם לא מעט אתרי קמפינג. 

בשוויץ מספר אזורים המתאימים במיוחד ללינת כוכב, כמו העיר לוצרן (מרכז שוויץ), העיר לוגאנו (דרום שוויץ),  אזור אגם ז'נבה (מערב שוויץ), העיר דאבוס (מזרח שוויץ) ועוד.
לינה בעיר לוצרן  |  לינה בעיר לוגאנו | לינה באזור אגם ז'נבה  |  לינה באזור דאבוס
 

בתי מלון נהדרים, הממוקמים ביעדים מומלצים ללינת כוכב:

מלון מומלץ במרכז העיר לוצרן

מלון דה באלאנס (Hotel des Balances) הוא מלון 4 כוכבים על גדות נהר רוס, בלב העיר העתיקה של לוצרן, בקרבת גשר הקפלה, הפנינה של העיר, ותחנת הרכבת. במלון חדרים וסוויטות, לזוגות ומשפחות, שרובם משקיפים לעבר גשר הקפלה ובכולם יש מיני בר ומקרר. מסעדת המלון מגישה אוכל צרפתי ושווייצרי, ובימים יפים ניתן לשבת על הטרסה לגדות הנהר. במלון גם ביסטרו ובר, והוא זוכה להמלצות אורחים חמות.
מלון דה באלאנס – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
 
מלון מומלץ לזוגות ומשפחות בלוצרן   מלון מומלץ לזוגות ומשפחות בלוצרן
מלון דה באלאנס
 על גדות נהר רוס בעיר לוצרן, בקרבת תחנת הרכבת המגיעה ליעדים רבים באזור


מלון מומלץ במרכז העיר לוגאנו

מלון לוגאנו דנטה (Lugano Dante) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם במרכז העיר העתיקה של לוגאנו - בסמוך לכיכר המרכזית וטיילת האגם, וממש בצמוד לתחנת הפוניקולר המקשר את העיר התחתית לתחנת הרכבת. במלון חדרים וסוויטות לזוגות ומשפחות, מרווחים, שקטים וממוזגים, ובכולם מכונת אספרסו, קומקום חשמלי ומיני בר. המלון מציע חניה חינם, ארוחת בוקר עשירה, וכן שתיה חמה וחטיפים במהלך היום, אבל בעיקר ראוי לציון היחס הנפלא של הצוות.
מלון לוגאנו דנטה – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

מלון מומלץ בלוגאנו  מלון מומלץ בלוגאנו
מלון לוגאנו דנטה - מיקום מצוין בין האגם לתחנת הרכבת ושירות חם ולבבי


מלון מומלץ בעיירה מונטרה לחופי אגם ז'נבה

המלון המפנק והיפהפה גראנד הוטל סוויס (Grand Hotel Suisse Majestic), מלון 4 כוכבים, הממוקם ליד תחנת הרכבת של מונטרה, על הטיילת שלחוף אגם ז'נבה. נופי האגם וההרים המקיפים אותו נשקפים מהטרסה עליה סעדנו, כמו גם מחלק מהחדרים והסוויטות, שכולם ממוזגים (נדרש מאד בקיץ). במלון גם חדר כושר ומרכז בריאות וספא.
מלון מומלץ בעיר מונטרה לחופי אגם ז'נבה   מלון מומלץ בעיר מונטרה לחופי אגם ז'נבה
מלון גראנד הוטל סוויס - לסעוד אל מול נופי אגם ז'נבה


מלון מומלץ במרכז העיר דאבוס

מלון ספורטהוטל (Central Swiss Quality Sporthotel) הינו מלון 4 כוכבים, המציע חדרים ודירות (הכוללות מטבח) עם מרפסות, בריכת שחיה וספא. המלון ממוקם בקרבת תחנת הרכבל לאתר הסקי ולגן הבוטני, הקזינו, הטיילת ורחוב הקניות של מרכז דאבוס (Davos-Platz), ובמרחק הליכה קצר ממרכז הקונגרסים ותחנת הרכבת.
מלון ספורטהוטל– השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

מלון מומלץ בדאבוס  מלון מומלץ בדאבוס
מלון ספורטהוטל במרכז דאבוס - חדרים מרווחים ודירות מצוידות במטבח מאובזר

 
מלונות ספא בשוויץ

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 214570
668080
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!