www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

שוויץ: ילדים במזרח שוויץ א


 שוויץ עם ילדים: מזרח שוויץ (חלק ראשון)
מאת: כרמית וייס


בכתבה נוספת בסידרה בת ארבע כתבות, בנושא "שוויץ עם ילדים", אנסה להציע למשפחות עם ילדים ונוער אטרקציות במזרח שוויץ, אזור פחות מוכר לתיירים.


הרכבל להר סנטיס, מי צריך רכבות שדים?   (צילום: כרמית וייס)
 

מזרח שוויץ - מחוזות ילדותה של היידי בת ההרים

למרות שהיא רק פרי דמיונה של הסופרת יוהנה ספירי, הפכה כבר מזמן היידי בת ההרים לשמה הנרדף של שוויץ. אבל כאן, במזרח שוויץ, אלו הם ממש נופי ילדותה, שכולנו מכירים מספר הילדים הנפלא - הרים, יערות, כרי דשא, נחלים, עדרי צאן ובקר וכפרים ציוריים. אזור שלם במזרח שוויץ, האזור שבהרים שלו על פי הסיפור חייתה היידי, נקרא היידילנד (HeidiLand), שפירושו "ארצה של היידי". 

לינה במזרח שוויץ בטיול עם ילדים

בטיול עם ילדים כדאי למקם לינה במקום אחד או שניים, וכפרי נופש הם עוד אופציה מצוינת, שנותנת תשובה גם לימים שלא ניתן או לא מתחשק לטייל בחוץ.
במזרח שוויץ יש כפר הנופש, במיקום נוח לטיולי כוכב - כפר הנופש וילדהאוס (Feriendorf Wildhaus), עליו נכתב בכתבה על כפרי נופש בשוויץ.
 

כפר הנופש וילדהאוס (A) ויעדים מרכזיים בכתבה הראשונה בסדרה על טיול עם ילדים בשוויץ


שוויץ
 

אז איפה נטייל?

שתי הכתבות על מזרח שוויץ יתמקדו בחלקה המזרחי של שוויץ, שמדרום לאגם קונסטנץ - הכולל את הקנטונים: אפנצל, סנט גאלן, גלרוס וגראובינדן, (או באנגלית Grisons), שהוא הקנטון הגדול ביותר בשוויץ. (לחלק הצפוני יותר של המזרח תיוחד כתבה נפרדת).
רובו של האזור מכוסה הרים גבוהים, שהם חלק מרכס האלפים, ורק חלקו הצפוני (אפנצל וסנט גאלן) הוא ברובו אזור של גבעות נמוכות על שיפולי האלפים. שני נהרות גדולים זורמים כאן: ריין (Rhine) ואין (Inn). הפסגה הגבוהה ביותר באזור היא Piz Bernina, שגובהה 4,049 מ', אך יש בו פסגות רבות בגובה של מעל 3,000 מטרים וקרחונים רבים. אתרי סקי רבים פזורים באזור זה, שהמפורסמים והיוקרתיים שבהם הם סנט מוריץ ודאבוס. בקיץ משמשת התשתית התיירותית המפותחת של אתרי הסקי את תיירי הקיץ, הנהנים משבילי הליכה בטבע, נהרות, אגמים, קניונים מרשימים, רכבלים, מגלשות, מסעדות הרים, בקתות הרים ואויר הרים צלול בשפע.
מידע נוסף על האזורים של שוויץ בכתבה
תכנון טיול בשוויץ

מזרח שוויץ הוא אזור תיירות פופולרי יותר בקרב המקומיים, פחות בקרב התיירים הזרים, ולכן התפתחו כאן יותר אפשרויות בילוי למשפחות עם ילדים ופחות "אטרקציות" לתיירים היפנים המתקתקים במצלמות. מסיבה זו תוכלו לגעת כאן יותר בחוויה המקומית וליהנות מתחושה הרבה יותר "שוויצרית". לאוהבי הטבע מזומנות כאן אפשרויות טיול אינסופיות, עם שפע האטרקציות שמציע הטבע בחינם.
 
מחוזות ילדותה של היידי בת ההרים   (צילום: כרמית וייס)

את טיולנו נתחיל בצפון-מזרח שוויץ, בשני הקנטונים של אפצל (Innerrhoden ו- Ausserrhoden), ובקנטונים סנט גלן וגלרוס. כדי להבין היכן אנו נמצאים אין טוב מלעלות לתצפית פנורמית מהפסגה הגבוהה באזור – הסנטיס
 

פסגת הר סנטיס (Santis)

פסגת סנטיס (2,504 מ') היא חלק מרכס אלפשטיין (Alpstein), המתאפיין בנופים דרמטיים של צוקים סלעיים חשופים מאבן גיר. ביום בהיר תוכלו לראות היטב את הפסגות המושלגות של האלפים הברניים ושל מזרח שוויץ הרחק בדרום, את הגבעות של אפנצל לרגליכם ואת אגם קונסטנץ מצפון. בעזרת תרשים של הפסגות, המצויר על החלון של תחנת הרכבל, תוכלו לזהות את הפסגות בשמותיהן. כדאי לעלות במדרגות למרפסת התצפית, ממנה ניתן להשקיף לכל הכיוונים, ולרדת במסלול הקטן המקיף את הפסגה מדרום.
כדאי לעלות לפסגה רק ביום בהיר, וגם אז קחו בחשבון טמפרטורה נמוכה ורוח על הפסגה והצטיידו בלבוש מתאים. קחו עימכם משקפת ופיקחו עיניים, אולי תצליחו לראות עזי הרים על המצוקים סביב.
הרכבל לפסגה, שנראה מפחיד למדי, יוצא משוואגאלפ (Schwagalp) ונסיעה בו אורכת כעשר דקות.  
תצפית מהסנטיס לעבר הפסגות המושלגות של האלפים הברניים    (צילום: כרמית וייס)
 
המסלול מסנטיס לשוואגאלפ (Schwagalp)
מפסגת הסנטיס, שגובהה 2504 מ' יורדים שבילים רבים לכל הכיוונים. השביל הקצר ביותר, אך גם התלול ביותר, הוא השביל היורד לתחנת הרכבל התחתונה בשווגאלפ (1352 מ'), ירידה של 1152 מ'. תנאי השטח אינם מקלים עם המטיילים מאחר וההליכה היא ברובה על צוקי סלע חשופים, ובהחלט נדרש גם לב חזק (לא לפחדנים).
בקטע הראשון, כמאתיים מטרים, הירידה תלולה מאד נעזרים במדרגות וסולמות. קטע זה הוא מפחיד במיוחד מאחר ומשני הצדדים יש תהום. בהמשך, עד לעמוד הרכבל האמצעי, ההליכה מעט יותר נוחה, אבל עדיין קשה מאחר והולכים על סלעים חשופים ודרדרת. ליד עמוד הרכבל האמצעי יש תצפית יפה ומעט אחריו ב Tierweis תוכלו לעצור במסעדת הרים קטנה ונחמדה (2085 מ'). לאחר מכן הדרך מעט יותר נוחה, מעט פחות תלולה ויש צמחיה סביב.
כדאי לעשות מסלול זה, שהנוף ממנו מדהים, רק אם אתם בעלי כושר גופני טוב ומורגלים בירידות קשות. גם ילדים שהולכים טוב יכולים לעשות את המסלול, אבל בהחלט לא כל ילד. מיטיבי לכת יסיימו את המסלול בשלוש וחצי שעות (עם עצירות קצרות בלבד).
עם אינכם חובבי ירידות קשות ומפחידות כדאי לשקול את אחד המסלולים האחרים, המגיעים לנקודות אחרות באזור, מהן תוכלו לחזור עם תחבורה ציבורית, או פשוט לרדת כפי שעליתם – עם הרכבל.
 
הירידה מסנטיס לשוואגאלפ, עושה סחרחורת רק להביט בתמונה...   (צילום: כרמית וייס) 
 
 

פסגת קרונברג (Kronberg)

פסגה גבוהה נוספת, המאפשרת גם היא תצפית נפלאה ומסלולי טיול נינוחים יותר, היא פסגת קרונברג, הנמצאת מעט צפונית לסנטיס. הר קרונברג, שפסגתו מגיעה לגובה 1663 מ', גם הוא חלק מרכס אלפשטיין (Alpstein), בשיפוליו הצפוניים של רכס האלפים, מעל קנטון אפנצל היפיפה. זוהי אחת הפסגות הגבוהות באזור זה, שמאופיין על ידי גבעות נמוכות וכרי מרעה רחבי ידיים. אל הפסגה ניתן לעלות ברכבל מתחנת יאקובסבאד (Jokobsabad), הנמצאת בגובה 869 מ'. מהפסגה יש תצפית לעבר אגם קונסטנץ (Bodensee), בצפון, פסגת סנטיס, בדרום, ורכס אלפשטיין המרשים. למרגלות הפסגה נפרש האזור הכפרי של קנטון אפנצל (Appenzellerland), המאופיין בכרי מרעה אין סופיים, המשובצים יערות בודדים, בתי עץ כפריים ופרות רועות באחו.
 
אם אתם בעלי יכולת הליכה טובה, מומלץ לעלות ברכבל ולרדת ברגל באחד השבילים היורדים מההר. שביל לא מאד תלול יורד בצידו הצפון-מזרחי של ההר, דרך הקפלה הקטנה של שיידג (Scheidegg), וחזרה לתחנת הרכבל של יאקובסבד. בדרך תפגשו פרות רבות שמוסיפות לאווירה הפסטורלית של המקום. לקראת הסיום עובר השביל בתוך יער של עצים גבוהים, בו תוכלו לראות פטריות מסוגים שונים. אורכו של המסלול כשלוש שעות לערך. מפה של המסלולים תוכלו לקבל בתחנת הרכבל ויש גם שילוט מצוין.
איך מגיעים: תחנת הרכבל יאקובסבאד (Jakobsbad) נמצאת 7 ק"מ (10 דקות נסיעה) מערבית לעיירה אפנצל או 20 ק"מ דרומית לסנט גאלן ואוטוסטרדה E60.
 
הירידה מקרונברג ליאקובסבאד, הקפלה של שיידג   (צילום: כרמית וייס)
 
    
  בירידה מהר קרונברג, נוף נפלא, פרות ופטריות מהאגדות   (צילום: כרמית וייס)

 
לצידי תחנת הרכבל התחתונה לקרונברד יש מגלשות הרים ופארק חבלים קטן.
מגלשות הרים (Kronberg Bobbahn) באורך 1000 מ', על פסי מתכת מוגבהים מהקרקע. הגלישה היא על מושבי פלסטיק מיוחדים, המתאימים לגולש אחד או שניים ומצוידים בבלם יד. העלייה לתחילת המגלשה היא עם רכבל כסאות.
 
 
פארק חבלים (Kronberg Seilpark) קטן יחסית לפארקים אחרים דוגמתו בשוויץ, והוא חסר את הנוף שיש לפארקים הנמצאים בהרים. אבל אם אתם כבר פה, הילדים (וגם מבוגרים אמיצים) ישמחו לטפס על סולמות, גשרים ומעברים שונים ומשונים, הנמתחים בגובה של 3 עד 8 מטר מעל פני הקרקע, ובסיומם חוזרים לקרקע בטוחה בגלישה באומגה. במקום תקבלו את כל הציוד הדרוש, כולל קסדות ורתמות בטיחות וכן הדרכה ממדריכים מקצועיים. מתאים לילדים מגיל 8 או מעל גובה 1.40 מ'.
 
  
מגלשות ופארק חבלים בתחנת הרכבל של קרונברג   (צילום: כרמית וייס)
 
 
אם אתם מגיעים לשוויץ בתחילת או בסוף הקיץ, יתכן ויתמזל מזלכם לחזות באחד מהפסטיבלים המציינים את תחילת או סיום עונת המרעה בהרים.
 

עליית וירידת הבקר מההרים ( Alpfahrt and Alpabfahrt)

בתהלוכות המסורתיות מעלים הרועים את עדרי הבקר לכרי המרעה בהרים, בתחילת כל קיץ, ומורידים אותם לעמק בסוף הקיץ. התהלוכה יוצאת מהעיר אפנצל בשעות הבוקר המוקדמות וחוזרת לעמק בשעות אחר הצהריים. על פי המסורת מוביל את העדר ילד קטן, הלבוש בתלבושת מסורתית, ואילו הרועים, לבושים אף הם בתלבושת מסורתית, הולכים מאחורי העדר. לצווארי שלושת הפרות הראשונות פעמונים גדולים ומקושטים.
העלייה להרים מסוף מאי עד תחילת יוני, הירידה מההרים מאמצע אוגוסט עד סוף ספטמבר.
כדאי להתעניין בלשכת התיירות המקומית או באתר האינטרנט על הזמנים העדכניים בזמן שהותכם במקום.
אנו זכינו לחזות בתהלוכה כזו בעיר אפנצל (
Appenzell) בסוף אוגוסט.
העיר אפנצל, תהלוכת ירידת הבקר מההרים    (צילום: כרמית וייס)
 

מפעל השוקולד מייסטרני (schoggiland Maestrani)

מפעל השוקולד פותח את שעריו למבקרים המעוניינים לחזות בהכנת השוקולד. בצמוד למפעל יש חנות, שהמבקרים בה יכולים לצפות בתהליך ייצור השוקולד במפעל, מתוך גלריה בגובה של 8 מטרים. תוכלו גם לצפות בסרט וידאו (אנגלית, גרמנית, צרפתית ואיטלקית) וכמובן לזכות בטעימות מהשוקולד. מבקרים בודדים ומשפחות יכולים להצטרף לסיורים מודרכים. הסיורים אינם מתקיימים כל יום. כדאי להתעדכן באתר האינטרנט לגבי מועדי הסיורים ושעות הפתיחה. הכניסה לחנות בחינם (אם לא תתפתו לקנות...).
איך מגיעים: Toggenburgerstrasse 41 - בצד המערבי של הכפר Flawil, 25 ק"מ מערבית לסנט גאלן. יש לצאת מאוטוסטרדה A1 ביציאה מס. 78 ולנסוע דרומה עוד כחמישה קילומטרים. למגיעים ברכבת או אוטובוס המפעל נמצא 30 דקות הליכה מתחנת הרכבת של Flawil.
 

עוד בקנטון אפנצל

בכפר שטיין (Stein), 8 ק"מ דרומית לסנט גאלן, תוכלו לבקר בשני מקומות שיעניינו ילדים:
המחלבה של אפנצל (Appenzeller Schaukaserei), בה תוכלו לחזות בהכנת גבינת אפנצל המפורסמת.
מוזיאון הפולקלור של אפנצל (Appenzeller Volkskunde Museum), בו תוכלו לחזות במלאכות ובחפצים המאפיינים את המסורת רבת השנים של קנטון אפנצל. במוזיאון תוכלו לראות נול מלפני 200 שנה ולחזות בתהליך האריגה, אותו מדגימה גברת חביבה. יש גם סיורים מודרכים מאד מעניינים, אבל בגרמנית (נסו לברר אם יש גם באנגלית).
וכמובן אל תוותרו על ביקור בעיר העתיקה והקומפקטית של אפנצל, בה תוכלו לראות בתים מקושטים בציורי קיר ססגוניים או לשבת להתרענן באחד מבתי הקפה הרבים. מרכז העיירה הוא החלק העתיק והמעניין שלה, והוא נוח מאד לטיול רגלי נינוח.
 
 
אפנצל, בית עם ציורי קיר נפלאים    (צילום: כרמית וייס)
 
מאפנצל נמשיך דרומה אל הקנטונים סנט גאלן וגלרוס. כאן אנחנו כבר ממש בלב האלפים, מתקרבים למחוזות ילדותה של היידי.
 

אגם ואלן (Walensee)

אגם יפיפה, המוקף בהרים גבוהים (מעל 2000 מ'), המתנשאים מעליו בתלילות מרשימה. מדרום לו האלפים של גלרוס (Glarus) ומצפון רכס חורפירסטן (Churfirsten). הניגוד בין צבעי הכחול-ירקרק של האגם לבין ההרים התלולים הוא מראה קסום במיוחד. ילדים ישמחו להאכיל את הברווזים השטים בשלווה על האגם.
על הגדה הצפונית של האגם שוכן הכפר הקטנטן קווינטן (Quinten). תת אקלים ים-תיכוני שנוצר במקום מאפשר גידול של גפנים ותאנים, שאינו אופייני לאזור זה, ואכן תושבי הכפר מתמחים ביצור יין. אל הכפר לא ניתן להגיע ברכב. ניתן להגיע אליו ברגל מהכפר Betlis במערב, מהכפר Walenstadt במזרח (5-6 ק"מ מכל כיוון) או בשייט על האגם מאחד הכפרים האחרים.
על הגדה הצפון מזרחית, ליד העיירה Weesen, נמצא מפל Seerenbach, הנופל מגובה 22 מטרים. אפשר להגיע אליו בהליכה של 20 דקות מהכפר Betlis, אליו ניתן להגיע עם כביש צר לחוף האגם. בדרך יש גם מגרש כדורעף חופים שניתן להיכנס אליו חופשי.
ברווזים על אגם ואלן   (צילום: כרמית וייס)
 

מגלשות הרים וקורקינטים על הר קרנצרברג

מגלשות הרים באורך של 1,300 מטרים בנוף הקסום של רכס קרנצרברג (Kerenzerberg), שמדרום לאגם ואלן. המגלשות נמצאות בסמוך לתחנת הרכבל העליונה העולה מהכפר Filzbach, עם נוף לאגם ואלן, רכס חורפירסטיין (Churfirsten) ופסגת Mattstock.
המסלול, בגובה של עד 6 מטרים מעל פני הקרקע, מאפשר "לטוס" או לגלוש בנסיעה איטית ורגועה, תוך כדי תצפית על הנוף. בסיום הגלישה, בתחנת הביניים של הרכבל, תוכלו לחזור לתחנה התחתונה עם הרכבל או להמשיך עד למטה עם קורקינטים, לאורך מסלול של 4 ק"מ. הקורקינטים בגדלים שונים וניתן לקחת קטנטנים על הקורקינט של ההורים. אם אתם חובבי לכת כדאי לצאת מהפסגה למסלול סביב אגם קטן, ואם האדרנלין לא עלה מספיק תוכלו להתנסות בגלישת מצוקים ואומגה.
 

רכס פלומזרברג (Flumserberg)

רכס הרים נוסף דרומית-מזרחית לאגם ואלן, צופה על רכס חורפירשטיין בעל התצורות הגיאולוגיות המיוחדות, הנמצא מולו על הגדה הצפונית של האגם. בחורף זהו אתר סקי ובקיץ מנצלים כאן את אותם המתקנים לפעילויות ספורט ונופש מגוונות. האזור מציע פעילויות רבות למשפחות עם ילדים, ומסיבה זו הוא קיבל את תווית האיכות השוויצרית "ידידותי למשפחות" (familien freundlichen). על ההר יש שבילי הליכה רבים, שחלקם מתאים גם להליכה עם עגלות ילדים. במקום גם פארק חיות קטן, רכיבה על סוסי פוני, גן שעשועים גדול, טרמפולינה, אומגה ועוד פעילויות שונות לילדים. המבוגרים יותר יכולים ליהנות ממסלולי הליכה רבים בדרגות קושי שונות, מסלולי אופניים, טיפוס הרים ומצנחי רחיפה.
במחלבת טנבודן (Alpkaserei Alp Tannenboden) אשר בתחנת הרכבל העליונה, ניתן לצפות בתהליך יצור גבינות מבעד לקיר זכוכית, המפריד את המחלבה מהמסעדה הצמודה אליה.
איך מגיעים: ניתן להגיע ל Tannboden בשתי דרכים - עם רכבל מהכפר Unterterzen, על גדות אגם ואלן, או ברכב מ Flums. מ Tannboden ניתן לעלות במספר רכבלים לנקודות גבוהות יותר על ההר.
 
מבט מרכס פלומזרברג על אגם ואלן ורכס חורפירשטיין  (באדיבות: flumserberg.ch)
 
נמשיך וניסע מעט דרומה. כאן, באזור שזכה לשם היידילנד, כלומר: "ארצה של היידי", אתם כבר באמת יכולים להתחיל לחפש את היידי ופטר על מדרונות ההרים.
 

באז רגאץ (Bad Ragaz)

כאן נהגה הסופרת השוויצרית יוהנה ספירי, מחברת ספר הילדים הנצחי היידי בת ההרים, לבלות את חופשות הקיץ שלה ומנופי האזור היא שאבה את ההשראה לספרה. המעיינות החמים של טמינה (Tamina), עם חום של 43 מעלות צלזיוס כל השנה, ואתרי הספא שהוקמו סביבם, מושכים אליהם תיירים רבים. בקיץ ניתן לצאת מהעיירה לטיולים באזור היידילנד, לבית של היידי במיינפלד הסמוכה, לפסגת Pizol, ולקניון טמינָה (Taminaschlucht), וזהו מיקום מצוין לטיולי כוכב.
לינה באזור באד רגאץ
 

שביל ההרפתקאות של היידי (Heidi's Erlebnisweg)

השביל עולה מהכפר של היידי אל בקתת ההרים של סבא של היידי, שם תוכלו לפגוש ולהצטלם עם הסבא החביב, בן דמותו של זה מהסיפור המפורסם. בדרך ישנן 12 תחנות המאפשרות למטיילים לחוות חוויות שונות הקשורות לסיפור. השביל מתחיל בבית של היידי (Heididorf), מעט מעל הכפר מיינפלד (Maienfeld), וממשיך על שביל רחב ונוח דרך היערות וכרי הדשא, בהם, על פי הסיפור, בילתה היידי את ימי ילדותה. הבקתה של סבא נמצאת על צלע ההר ב Ochsenberg, בגובה 1,111 מ', וזוהי עליה לא קלה (הפרש גובה של 450 מ'), אך השביל הוא נוח וגם ילדים קטנים יכולים ללכת בו עם מעט מאמץ. בבקתה יקבל את פניכם סבא חביב, הדומה לסבא של היידי, שחי כאן לפני למעלה ממאה שנה. תוכלו לשבת סביב שולחנות העץ, או סתם על העשב, לאכול את האוכל שהבאתם איתכם או לקנות כיבוד קל ושתייה מסבא של היידי. בתוך הבקתה ניתן לראות איך חיו אנשי ההרים בתקופה בה נכתב הספר, המאה ה- 19. אפשר לחזור חזרה באותה דרך או להמשיך בשביל ארוך יותר דרך הכפר Jenins. הטיול כולו, הלוך וחזור יכול לקחת כשעתיים- שלוש או כחמש שעות במסלול הארוך יותר.
סבא של היידי בבקתת ההרים   (צילום: כרמית וייס)
 

הבית של היידי (Heididorf)

הבית של היידי נמצא על גבעה בפאתי הכפר מיינפלד. זהו מוזיאון קטן (הרבה יותר חנות מזכרות), המציג את החיים בהרים במאה ה- 19, התקופה בה כתבה הסופרת יוהנה ספירי את ספרה "היידי בת ההרים". הספר, שתורגם לחמישים שפות, נמכר עד היום במיליוני עותקים, והוא אהוב על ילדים בכל רחבי העולם. תוכלו גם ללמוד גם על חיי הסופרת יוהנה ספירי. בצמוד למוזיאון חנות מזכרות עם פריטים רבים הקשורים להיידי, שילדים מאד יאהבו. בבית של היידי מתחיל ומסתיים המסלול "שביל ההרפתקאות של היידי" (Heidi's Erlebnisweg).
מידע נוסף באתר האינטרנט
 

המסלול של היידי (Heidipfad)

מסלול קל וחביב מאד על רכס פיצול (Pizol), המתאים לכל המשפחה, ומאפשר תצפית על נופי ילדותה של היידי, בהרים ממול, מעברו השנוי של עמק הריין. למעשה היידי לא גרה כאן, אלא במיינפלד ובהרים שממזרח לה, והר פיצול נמצא בדיוק ממול, ממערב. מנקודות רבות במסלול ניתן להשקיף על עמק הריין עם נהר הריין במרכזו, על ההרים המושלגים סביב, וביום בהיר תוכלו לראות אפילו את אגם קונסטנץ בצפון.
יש לעלות ברכבל מהעיירה באד ראגז לתחנת הרכבל Pardiel, התחנה השנייה ברכבל העולה לפסגת פיצול, בגובה 1,633 מ'. מתחנת הרכבל יוצא שביל הליכה נוח, המתאים גם לעגלות ילדים וכסאות נכים, עד לנקודת התצפית Schwarzbuel, שיש בה גם מסעדת הרים קטנה. זהו מסלול מעגלי כמעט ללא עליות, שיחזיר אותכם בתוך כשעתיים-שלוש בחזרה לתחנת הרכבל. בדרככם תפגשו פרות רועות באחו, פרחים בשלל צבעים, פירות יער ופטריות מהאגדות. אוהבי הטבע ייהנו מאד ממסלול זה. ניתן להאריך את המסלול ולצרף אליו את המסלול לשני האגמים (2-Seen Wanderung), המתחיל באותה הדרך, או ללכת חלק ממנו ולחזור למסלול של היידי.
 
רכס פיצול, תצפית על עמק הריין  (צילום: כרמית וייס)
 

המסלול לשני האגמים (Seen Wanderung)

מסלול זה חופף בתחילתו למסלול של היידי, אולם לאחר מכן הוא עולה בעליה תלולה לשני אגמים קטנים ומקסימים. תחילתו של המסלול בתחנת הרכבל Pardiel. מנקודת התצפית במסלול של היידי (Schwarzbuel) המסלול ממשיך דרך אזור של ביצות עד לאגם Viltersersee, שהוא אגם רדוד בצבע ירקרק. על גדות האגם יש בקתת הרים קטנה וממנה השביל ממשיך ומתפתל בעליה עד אגם Wangsersee, שצבעו כחול-ירוק. מכאן השביל חוזר בירידה לתחנת הרכבל Pardiel. אם רכבל הכסאות מתחנת  Laufboden פועל (בשיא העונה בקיץ) תוכלו לרדת בו ולחסוך לעצמכם כמעט את כל הירידה. המסלול הוא מסלול למיטיבי לכת, הכולל עליה של 600 מ' וירידה של 600 מ', אבל ניתן ללכת רק את חלקו עד לאגם הראשון. אורכו של המסלול חמש שעות בזמן שוויצרי (הליכה נמרצת ללא עצירות). אם יתמזל מזלכם תזכו לראות מרמוט (מעין שפן סלע) לאורך המסלול.
 
רכס פיצול, אגם Viltersersee   (צילום: כרמית וייס)
 

קניון טמינה (Taminaschlucht)

קניון צר מאד ומרשים ביותר, בעומק של 100 מטרים, שקירותיו כמעט נוגעים זה בזה. שביל הליכה, באורך 500 מטרים, נבנה על הצלע המזרחית של הקניון. בסיומו של השביל יש מעיין שמימיו נובעים בחום של 36 מעלות צלזיוס. השביל אל המעיין מתחיל במרחצאות העתיקים והמשופצים של Bad Pfafers. השביל עושה דרכו בצל כמעט מוחלט, לכן המסלול מתאים ליום חם, ואם הגעתם ביום קר, אנא התלבשו היטב.
איך מגיעים: כביש של 4 ק"מ, מחבר את Bad Pfafers עם באד רגאץ. זהו כביש להולכי רגל (כשעה הליכה), אוטובוסים או כרכרות סוסים (Rossliposcht) בלבד. שימו לב, רכבים פרטיים לא מורשים לנסוע בכביש זה. אוטובוס יוצא מתחנת הרכבת של באד רגאץ, כל שעה.

 
קניון טמינה  (צילום:  Andreas Neumann)

מלון מומלץ במרכז דאבוס

מלון ספורטהוטל (Central Swiss Quality Sporthotel) הינו מלון 4 כוכבים, המציע חדרים ודירות (הכוללות מטבח) עם מרפסות, בריכת שחיה וספא. המלון ממוקם בקרבת תחנת הרכבל לאתר הסקי ולגן הבוטני, הקזינו, הטיילת ורחוב הקניות של מרכז דאבוס (Davos-Platz), ובמרחק הליכה קצר ממרכז הקונגרסים ותחנת הרכבת.
מלון ספורטהוטל– השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

מלון מומלץ בדאבוס   מלון מומלץ בדאבוס   מלון מומלץ בדאבוס
מלון ספורטהוטל במרכז דאבוס - חדרים ודירות מצוידות במטבח מאובזר 

סיימנו את ביקורנו באזור היידילנד, אך בהחלט לא סיימנו את ביקורנו במזרח שוויץ.
אם תרצו להמשיך ולטייל אתם מוזמנים לעבור לכתבה השנייה בסדרה זו:
 

מידע נוסף
מחירים והזמנת לינה בשוויץ
לינה באזור באד רגאץ (מומלץ לטיולי כוכב באזור היידילנד)
 
פסטיבל סילבסטר קלאוזן
מסע ברכבת ברנינה אקספרס

כרמית וייס Carmit Weiss
 
אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים. 

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית
מספר צפיות: 59819
7100