מזרח שוויץ עם ילדים:
חלק ראשון – היידילנד
מאת: כרמית וייס


בכתבה נוספת בסידרה בת ארבע כתבות בנושא "שוויץ עם ילדים", אציע למשפחות עם ילדים ונוער אטרקציות במזרח שוויץ, אזור פחות מוכר לתיירים אך לא פחות יפה - מה שאני קוראת "שוויץ למתקדמים".


1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

דמיינו את היידי  (צילום: Allan Watt)
הבית של היידי  (צילום: Gregory Furter)
אגם ואלן  (צילום: Walter Schärer)
תצפית מרכס פלומסברג  (צילום: Uwe Häntsch)
אגם על רכס פיצול  (צילום: dconvertini)
ועוד אגם על רכס פיצול  (צילום: dconvertini)
תצפית מרכס פיצול  (צילום: dconvertini)
קניון טמינה  (צילום: Kecko)

מזרח שוויץ - מחוזות ילדותה של היידי בת ההרים

למרות שהיא רק פרי דמיונה של הסופרת יוהנה ספירי, הפכה כבר מזמן היידי בת ההרים לשמה הנרדף של שוויץ. אבל כאן, במזרח שוויץ, אלו הם ממש נופי ילדותה, שכולנו מכירים מספר הילדים הנפלא - הרים, יערות, כרי דשא, נחלים, עדרי צאן ובקר וכפרים ציוריים. אזור שלם במזרח שוויץ, האזור שבהרים שלו על פי הסיפור חייתה היידי, נקרא היידילנד (HeidiLand), שפירושו "ארצה של היידי". 

מפת בשוויץ בחלוקה לפי אזורים
מפת שוויץ בחלוקה לשישה אזורי תיירות
להגדלת המפה לחצו עליה
 

היכן להתמקם ללינה במזרח שוויץ

מזרח שוויץ הוא אזור גדול והררי, ולכן לא ניתן לטייל בכולו בפעם אחת, וגם לא צריך. תבחרו אזור ותמקמו נקודת לינה אחת או שתיים מתוך הנקודות הבאות:
אזור באד ראגאץ' והעיר קור, יכול לתת תשובה מצוינת לחלק המרכזי.
אזור דאבוס יכול להתאים לטיולים בחלק הצפון-מזרחי.
אזור סנט מוריץ והעיירה המקסימה פונטרסינה יכול לתת תשובה לחלק הדרום-מערבי.
אגם קונסטאנץ (Bodensee) הוא אופציה נפלאה לטיולים בצפון-מזרח שוויץ.
* בתי מלון מומלצים תמצאו בסוף הכתבה.

כפרי נופש הם עוד אופציה מצוינת כבסיס לטיול עם ילדים, שנותנת תשובה גם לימים שלא ניתן או לא מתחשק לטייל בחוץ. במזרח שוויץ יש כפר הנופש, במיקום נוח לטיולי כוכב - כפר הנופש וילדהאוס (Feriendorf Wildhaus), עליו נכתב בכתבה על כפרי נופש בשוויץ.
 

כפר הנופש וילדהאוס (A) ויעדים מרכזיים בכתבה הראשונה, אזור היידי-לנד (B-H)
יעדים מרכזיים בכתבה השניה על מזרח שוויץ עם ילדים  (I-G)

כפר נופש במזרח שוויץ

כפר הנופש וילדהאוס - מתאים במיוחד למשפחות עם ילדים


טיולי אופניים
 

אז איפה נטייל?

שתי הכתבות על מזרח שוויץ יתמקדו בחלקה המזרחי של שוויץ, שמדרום לאגם קונסטנץ - הכולל את הקנטונים: אפנצל, סנט גאלן, גלרוס וגראובינדן (באנגלית Grisons), שהוא הקנטון הגדול ביותר בשוויץ. רוב האזור מכוסה הרים גבוהים, שהם חלק מרכס האלפים, ורק חלקו הצפוני (אפנצל וסנט גאלן) הוא ברובו אזור של גבעות נמוכות על שיפולי האלפים. שני נהרות גדולים זורמים כאן: נהר הריין (Rhine) ונהר האין (Inn). הפסגה הגבוהה ביותר באזור היא Piz Bernina, שגובהה 4,049 מ', אך יש בו פסגות רבות בגובה של מעל 3,000 מטרים וקרחונים רבים. אתרי סקי רבים פזורים באזור זה, שהמפורסמים והיוקרתיים שבהם הם סנט מוריץ ודאבוס. בקיץ משמשת התשתית התיירותית המפותחת של אתרי הסקי את המטיילים, הנהנים משבילי הליכה בטבע, נהרות, אגמים, קניונים מרשימים, רכבלים, מגלשות הרים, מסעדות הרים, בקתות הרים ואויר הרים צלול בשפע.
 
האזור פופולרי בקרב המקומיים, אך פחות בקרב התיירים הזרים, ולכן התפתחו כאן יותר אפשרויות בילוי למשפחות עם ילדים ופחות "אטרקציות" לתיירות ההמונית. תוכלו לגעת כאן יותר בחוויה המקומית וליהנות מתחושה הרבה יותר "שוויצרית". לאוהבי הטבע מזומנות כאן אפשרויות טיול אינסופיות, עם שפע האטרקציות שמציע הטבע, ובחינם.
כתבה על תכנון טיול בשוויץ עם מידע נוסף על האזורים של שוויץ
 
מחוז אפנצל,  שוויץ
נופי קנטון אפנצל, גבעות ירוקות וכפרים ציוריים   (צילום: כרמית וייס
 
מזרח שוויץ, היידי לנד   מזרח שוויץ, הר זנטיס
מחוזות ילדותה של היידי בת ההרים והרכבל להר סנטיס, מי צריך רכבות שדים?  (צילום: כרמית וייס)
 

הר סנטיס - משקיף על האזור

את המסלול נתחיל כאן בצפון-מזרח שוויץ, בשני הקנטונים של אפצל ובקנטונים סנט גלן וגלרוס. כדי להבין היכן אנו נמצאים אין טוב מלעלות לתצפית פנורמית מהפסגה הגבוהה באזור – פסגת סנטיס  (Santis)

פסגת סנטיס (2,504 מ') היא חלק מרכס אלפשטיין (Alpstein), המתאפיין בנופים דרמטיים של צוקים חשופים מאבן גיר. ביום בהיר תוכלו לראות היטב את הפסגות המושלגות של האלפים הברניים ושל מזרח שוויץ, את הגבעות של אפנצל לרגליכם ואת אגם קונסטנץ מצפון. בעזרת תרשים של הפסגות, המצויר על החלון של תחנת הרכבל, תוכלו לזהות את הפסגות בשמותיהן. מומלץ לעלות במדרגות למרפסת התצפית, ממנה ניתן להשקיף לכל הכיוונים, ולרדת במסלול הקטן המקיף את הפסגה מדרום.
 
כדאי לעלות לפסגה רק ביום בהיר, וגם אז קחו בחשבון טמפרטורה נמוכה ורוח על הפסגה והצטיידו בלבוש מתאים. קחו עימכם משקפת ופיקחו עיניים, אולי תצליחו לראות עזי הרים על המצוקים סביב. הרכבל לפסגה, שנראה מפחיד למדי, יוצא משוואגאלפ (Schwagalp) ונסיעה בו אורכת כעשר דקות. 
שלוש דקות עם הנופים של הר סנטיס וגם השבילים שעולים-יורדים ממנו
 

המסלול מפסגת סנטיס לתחנת הרכבל התחתונה

מפסגת סנטיס, שגובהה 2504 מ' יורדים שבילים רבים לכל הכיוונים. השביל הקצר ביותר, אך גם התלול ביותר, הוא השביל היורד לתחנת הרכבל התחתונה בשווגאלפ (1352 מ'). תנאי השטח אינם מקלים עם המטיילים מאחר וההליכה היא ברובה על צוקי סלע חשופים, ובהחלט נדרש גם לב חזק (לבעלי כושר ולא לפחדנים).
 
בקטע הראשון, כמאתיים מטרים, הירידה תלולה מאד נעזרים במדרגות וסולמות. קטע זה הוא מפחיד במיוחד מאחר ומשני הצדדים יש תהום. בהמשך, עד לעמוד הרכבל האמצעי, ההליכה מעט יותר נוחה, אבל עדיין קשה מאחר ויש ללכת על סלעים חשופים ודרדרת. ליד עמוד הרכבל האמצעי יש תצפית יפה ומעט אחריו ב Tierweis תוכלו לעצור במסעדת הרים קטנה ונחמדה (2085 מ'). לאחר מכן הדרך מעט יותר נוחה, מעט פחות תלולה ויש צמחיה סביב.
 
כדאי לעשות מסלול זה, שהנוף ממנו מדהים, רק אם אתם בעלי כושר גופני טוב ומורגלים בירידות קשות. גם ילדים שהולכים טוב יכולים לעשות את המסלול, אבל בהחלט לא כל ילד. מיטיבי לכת יסיימו את המסלול בשלוש וחצי שעות (עם עצירות קצרות בלבד). אם אינכם חובבי ירידות קשות ומפחידות כדאי לשקול את אחד המסלולים האחרים, המגיעים לנקודות אחרות באזור, מהן תוכלו לחזור עם תחבורה ציבורית, או פשוט לרדת כפי שעליתם – עם הרכבל.
 
הירידה מסנטיס לשוואגאלפ, עושה סחרחורת רק להביט בתמונה...   (צילום: כרמית וייס) 
 
 

פסגת קרונברג - עוד תצפית יפה

פסגה גבוהה נוספת, המאפשרת גם היא תצפית נפלאה ומסלולי טיול נינוחים יותר, היא פסגת קרונברג  (Kronberg), הנמצאת מעט צפונית לסנטיס. הר קרונברג, שפסגתו מגיעה לגובה 1663 מ', גם הוא חלק מרכס אלפשטיין, בשיפוליו הצפוניים של רכס האלפים, מעל קנטון אפנצל היפהפה. זוהי אחת הפסגות הגבוהות באזור זה, שמאופיין על ידי גבעות נמוכות וכרי מרעה רחבי ידיים. אל הפסגה ניתן לעלות ברכבל מתחנת יאקובסבאד (Jokobsabad), הנמצאת בגובה 869 מ'. מהפסגה יש תצפית לעבר אגם קונסטנץ (שהשוויצרים מכנים בודנזה Bodensee), בצפון, פסגת סנטיס, בדרום, ורכס אלפשטיין המרשים. למרגלות הפסגה נפרש האזור הכפרי של קנטון אפנצל, המאופיין בכרי מרעה אין סופיים, משובצים יערות, בתי עץ כפריים ופרות רועות באחו.
 
לבעלי יכולת הליכה טובה, מומלץ לעלות ברכבל ולרדת ברגל באחד השבילים היורדים מההר. שביל לא מאד תלול יורד בצידו הצפון-מזרחי של ההר, דרך הקפלה הקטנה של שיידג (Scheidegg), וחזרה לתחנת הרכבל של יאקובסבד. בדרך תפגשו פרות רבות שמוסיפות לאווירה הפסטורלית של המקום. לקראת הסיום עובר השביל בתוך יער של עצים גבוהים, בו אולי תזכו למצוא פטריות מסוגים שונים. אורכו של המסלול כשלוש שעות לערך. מפה של המסלולים תוכלו לקבל בתחנת הרכבל ויש גם שילוט מצוין.
 
הר קרונברג, מזרח שוויץ
הירידה מהר קרונברג ליאקובסבאד, בדרך אל הקפלה הקטנה   (צילום: כרמית וייס)
 
   מזרח שוויץ, הר קרונברג  פטריות, שוויץ 
  בירידה מהר קרונברג, נוף נפלא, פרות ופטריות מהאגדות   (צילום: כרמית וייס)
 

מה עוד עושים כאן?

לצד תחנת הרכבל התחתונה לקרונברג תמצאו מגלשות הרים (Kronberg Bobbahn) באורך  1000 מ'. הגלישה היא על מושבי פלסטיק המתאימים לגולש אחד או שניים ומצוידים בבלם יד, לאחר שעולים ברכבל כסאות.
 
יש כאן גם פארק חבלים (Kronberg Seilpark) קטן (ביחס לפארקים אחרים דוגמתו בשוויץ), אבל אם אתם כבר פה, הילדים ישמחו לטפס על סולמות, גשרים ומעברים שונים ומשונים, הנמתחים בגובה של 3 עד 8 מטר מעל פני הקרקע, ובסיומם חוזרים לקרקע בטוחה בגלישה באומגה. במקום תקבלו את כל הציוד הדרוש, כולל קסדות ורתמות בטיחות וכן הדרכה ממדריכים מקצועיים (מתאים לילדים מגיל 8 או מעל גובה 1.40 מ').
 
פארק החבלים בתחנת הרכבל של הר קרונברג - דקה מהאקשן
 
 

תהלוכת הפרות העולות ויורדות מההרים

למגיעים לשוויץ בתחילת או בסוף הקיץ, יתכן ויתמזל המזלכ לחזות באחד הפסטיבלים המציינים את תחילת או סיום עונת המרעה בהרים. בתהלוכות המסורתיות מעלים הרועים את עדרי הבקר לכרי המרעה בהרים, בתחילת כל קיץ, ומורידים אותם לעמק לקראת סופו. התהלוכה יוצאת מהעיר אפנצל בשעות הבוקר המוקדמות וחוזרת לעמק בשעות אחר הצהריים. על פי המסורת מוביל את העדר ילד קטן, הלבוש בתלבושת מסורתית, ואילו הרועים, לבושים אף הם בתלבושת מסורתית, הולכים מאחורי העדר. לצווארן של שלוש הפרות הראשונות פעמונים גדולים ומקושטים.
 
העלייה להרים מתחילה בסוף מאי עד תחילת יוני, והירידה מההרים מאמצע אוגוסט עד סוף ספטמבר. כדאי להתעניין בלשכת התיירות המקומית או באתר האינטרנט על הזמנים העדכניים בזמן שהותכם במקום. אנו זכינו לחזות בתהלוכה כזו בעיר אפנצל (Appenzell) בסוף אוגוסט.
 
עליית וירידת הבקר מההרים, שוויץ
וילד קט נוהג בם... תהלוכת ירידת הבקר מההרים בעיר אפנצל   (צילום: כרמית וייס)
 

עוד בקנטון אפנצל

מפעל השוקולד מייסטרני (schoggiland Maestrani) פותח את שעריו למבקרים המעוניינים לחזות בהכנת השוקולד. בצמוד למפעל יש חנות, שהמבקרים בה יכולים לצפות בתהליך הייצור במפעל, מתוך גלריה בגובה 8 מטר. תוכלו גם לצפות בסרט וידאו (אנגלית, גרמנית, צרפתית ואיטלקית) וכמובן לזכות בטעימות. מבקרים בודדים ומשפחות יכולים להצטרף לסיורים מודרכים. הסיורים אינם מתקיימים כל יום. כדאי להתעדכן באתר האינטרנט לגבי מועדי הסיורים ושעות הפתיחה. הכניסה לחנות בחינם (אבל כמובן שתתפתו לקנות...).
 
בכפר שטיין (Stein), 8 ק"מ דרומית לסנט גאלן, תוכלו לבקר בשני מקומות שיעניינו ילדים - המחלבה של אפנצל (Appenzeller Schaukaserei), בה תוכלו לחזות בהכנת גבינת אפנצל המפורסמת, ו מוזיאון הפולקלור של אפנצל (Appenzeller Volkskunde Museum), בו תוכלו לחזות במלאכות ובחפצים המאפיינים את המסורת רבת השנים של קנטון אפנצל. 
 
אל תוותרו על ביקור בעיר העתיקה והקומפקטית של אפנצל, בה תוכלו לראות בתים מקושטים בציורי קיר ססגוניים או לשבת להתרענן באחד מבתי הקפה. מרכז העיירה הוא החלק העתיק והמעניין שלה, והוא נוח מאד לטיול רגלי נינוח.
 
 מפעל השוקולד מייסטרני, שוויץ
מפעל השוקולד מייסטרני, להבין ולטעום  (צילום: Maestrani)
 

אגם ואלן - איזו מין שלווה...

אגם ואלן  (Walensee) הוא אגם יפהפה, המוקף הרים גבוהים, המתנשאים מעליו בתלילות מרשימה. הניגוד בין צבעי הכחול-ירקרק של האגם לבין ההרים התלולים הוא מראה קסום במיוחד. ילדים ישמחו להאכיל את הברווזים השטים בשלווה על האגם.
על הגדה הצפונית של האגם שוכן הכפר הקטנטן קווינטן (Quinten). תת אקלים ים-תיכוני שנוצר במקום מאפשר גידול של גפנים ותאנים, שאינו אופייני לאזור זה, ואכן תושבי הכפר מתמחים ביצור יין. אל הכפר לא ניתן להגיע ברכב ויש ללכת ברגל מהכפר Betlis במערב, מהכפר Walenstadt במזרח (5-6 ק"מ מכל כיוון) או בשייט על האגם מאחד הכפרים האחרים.
 
על הגדה הצפון מזרחית, ליד העיירה Weesen, מפל Seerenbach נופל מגובה 22 מטר. אפשר להגיע אליו בהליכה של 20 דקות מהכפר Betlis, אליו ניתן להגיע עם כביש צר לחוף האגם.
אגם ואלן, שוויץ
אגם ואלן והספינה אל הכפר הקטן קווינטן   (צילום: Walter Schärer
 
 

שלל אטרקציות לילדים באזור אגם ואלן

מדרום לאגם ואלן, על רכס קרנצרברג (Kerenzerberg), מגלשות הרים באורך 1,300 מ' ונוף קסום. המגלשות נמצאות בסמוך לתחנת הרכבל העליונה העולה מהכפר Filzbachהמסלול, בגובה של עד 6 מטרים מעל פני הקרקע, מאפשר "לטוס" או לגלוש בנסיעה איטית ורגועה, תוך כדי תצפית על הנוף. בסיום הגלישה, בתחנת הביניים של הרכבל, תוכלו לחזור לתחנה התחתונה עם הרכבל או להמשיך עד למטה עם קורקינטים, במסלול שאורכו 4 ק"מ. הקורקינטים בגדלים שונים וניתן לקחת קטנטנים על הקורקינט של ההורים. אם אתם חובבי לכת כדאי לצאת מהפסגה למסלול סביב אגם קטן, ואם האדרנלין לא עלה מספיק תוכלו להתנסות בגלישת מצוקים ואומגה.

קרצנברג, שוויץ
רכס קרנצרברג, מגלשות הרים ומסלול לאגם קטן   (צילום: Kanton Glarus
 
הר פלומזרברג (Flumserberg), הנמצא דרומית-מזרחית לאגם ואלן, צופה על רכס חורפירשטיין בעל התצורות הגיאולוגיות המיוחדות, הנמצא מולו על הגדה הצפונית של האגם. בחורף זהו אתר סקי ובקיץ מנצלים כאן את אותם המתקנים לפעילויות ספורט ונופש מגוונות. האזור מציע פעילויות רבות למשפחות עם ילדים, ומסיבה זו הוא קיבל את תווית האיכות השוויצרית "ידידותי למשפחות". על ההר שבילי הליכה רבים, שחלקם מתאים גם להליכה עם עגלות ילדים. במקום גם פארק חיות קטן, רכיבה על סוסי פוני, גן שעשועים גדול, טרמפולינה, אומגה ועוד פעילויות לילדים. אפשר גם ליהנות ממסלולי הליכה רבים בדרגות קושי שונות, מסלולי אופניים, טיפוס הרים ומצנחי רחיפה.
במחלבת טנבודן (Alpkaserei Alp Tannenboden) אשר ליד תחנת הרכבל העולה להר, ניתן לצפות בתהליך יצור גבינות מבעד לקיר זכוכית, המפריד את המחלבה מהמסעדה הצמודה אליה.

מלון קריסטל פלומזרברג (
Hotel Cristal Flumserberg), אף הוא לצד תחנת הרכבל, מציע חדרים זוגיים ומשפחתיים, מסעדה שוויצרית, ספא, חדר משחקים לילדים, חנייה צמודה, נוף נפלא ושירות ידידותי.

מלון מומלץ בהיידילנד, שוויץ
מלון קריסטל פלומזרברג - בסיס נפלא למספר ימי טיול באזור אגם ואלן ורכס פלומזרברג 
 
פלומזר ברג, שוויץ
הרכבל אל רכס פלומזברג, בחורף אתר סקי ובקיץ חגיגה למטיילים   (צילום: Kanton Glarus
 

ארצה של היידי בת ההרים

מעט דרומה, אזור העיירה באז רגאץ (Bad Ragaz), זכה לשם היידי לנד, כלומר: "ארצה של היידי", אתם כבר באמת יכולים להתחיל לחפש את היידי ופטר על מדרונות ההרים. כאן נהגה הסופרת השוויצרית יוהנה ספירי, מחברת ספר הילדים הנצחי היידי בת ההרים, לבלות את חופשות הקיץ שלה ומנופי האזור היא שאבה את ההשראה לספרה. המעיינות החמים של טמינה (Tamina), עם חום של 43 מעלות צלזיוס כל השנה, ואתרי הספא שהוקמו סביבם, מושכים אליהם תיירים רבים. בקיץ ניתן לצאת מהעיירה לטיולים אל בית של היידי בעיירה מיינפלד הסמוכה, לפסגת Pizol, ולקניון טמינָה (Taminaschlucht), וזהו מיקום מצוין לטיולי כוכב.
 
שביל ההרפתקאות של היידי (Heidi's Erlebnisweg) עולה אל בקתת ההרים של סבא שלה, שם תוכלו לפגוש ולהצטלם עם הסבא החביב, בן דמותו של זה מהסיפור המפורסם. בדרך ישנן 12 תחנות המאפשרות למטיילים לחוות פעילויות שונות הקשורות לסיפור. השביל מתחיל בבית של היידי (Heididorf), מעט מעל הכפר מיינפלד (Maienfeld), וממשיך על שביל רחב ונוח דרך היערות וכרי הדשא, בהם, על פי הסיפור, בילתה היידי את ימי ילדותה. הבקתה של סבא נמצאת על צלע ההר ב Ochsenberg, בגובה 1,111 מ', וזוהי עליה לא קלה (הפרש גובה של 450 מ'), אך השביל הוא נוח וגם ילדים יכולים ללכת בו.
בבקתה יקבל את פניכם סבא חביב, הדומה לסבא של היידי, שחי כאן לפני למעלה ממאה שנה. תוכלו לשבת סביב שולחנות העץ, או סתם על העשב, לאכול את האוכל שהבאתם איתכם או לקנות כיבוד קל ושתייה מסבא של היידי. בתוך הבקתה ניתן לראות איך חיו אנשי ההרים בתקופה בה נכתב הספר, המאה ה- 19. אפשר לחזור חזרה באותה דרך או להמשיך בשביל ארוך יותר דרך הכפר
Jenins. הטיול כולו, הלוך וחזור יכול לקחת שעתיים-שלוש או כחמש שעות במסלול הארוך יותר.
הבית של היידי, שוויץ
סבא של היידי בבקתת ההרים שלו, עם מעריץ ישראלי צעיר   (צילום: כרמית וייס) 
 

עוד קצת היידי...

הבית של היידי (Heididorf) ממוקם על גבעה בפאתי הכפר מיינפלד. זהו מוזיאון קטן (יותר חנות מזכרות), המציג את החיים בהרים במאה ה- 19, התקופה בה כתבה הסופרת יוהנה ספירי את ספרה "היידי בת ההרים". הספר, שתורגם לחמישים שפות, נמכר עד היום במיליוני עותקים, והוא אהוב על ילדים בכל רחבי העולם. תוכלו גם ללמוד גם על חיי הסופרת יוהנה ספירי. בצמוד למוזיאון חנות מזכרות עם פריטים רבים הקשורים להיידי, שילדים מאד יאהבו. בבית של היידי מתחיל ומסתיים המסלול "שביל ההרפתקאות של היידי" (עליו נכתב למעלה).
 
הבית של היידי, שוויץ   הבית של היידי, שוויץ
הבית של היידי בכפר, קצת מוזיאון והרבה מזכרות   (צילום: Allan Watt
 
המסלול של היידי (Heidipfad) הוא מסלול קל וחביב מאד על רכס פיצול (Pizol), המתאים לכל המשפחה, ומאפשר תצפית על נופי ילדותה של היידי, בהרים ממול, מעברו השנוי של עמק הריין. ביום בהיר ניתן לראות אפילו את אגם קונסטנץ בצפון. יש לעלות ברכבל מהעיירה באד ראגז לתחנת הרכבל Pardiel, התחנה השנייה, ממנה יוצא שביל הליכה נוח, המתאים גם לעגלות ילדים וכסאות נכים, עד לנקודת התצפית Schwarzbuel, שיש בה גם מסעדת הרים קטנה. זהו מסלול מעגלי כמעט ללא עליות, שיחזיר אתכם בתוך כשעתיים-שלוש לתחנת הרכבל. בדרך תפגשו פרות רועות באחו, פרחים בשלל צבעים, פירות יער ופטריות מהאגדות. ניתן להאריך את המסלול ולצרף אליו את המסלול לשני האגמים (2-Seen Wanderung), או ללכת חלק ממנו ולחזור למסלול של היידי.

פיצול, מסלול לאגמים, שוויץ
אחד מהאגמים הקטנים על רכס פיצול, שבילי הליכה נוחים   (צילום: dconvertini
 
קניון טמינה (Tamina schlucht) הוא קניון צר מאד ומרשים ביותר, בעומק 100 מטרים, שקירותיו כמעט נוגעים זה בזה. שביל הליכה, באורך 500 מ', נבנה על הצלע המזרחית של הקניון. בסיומו של השביל יש מעיין שמימיו נובעים בחום של 36 מעלות צלזיוס. השביל אל המעיין מתחיל במרחצאות העתיקים והמשופצים של Bad Pfafers. השביל עושה דרכו בצל כמעט מוחלט, לכן המסלול מתאים ליום חם, ואם הגעתם ביום קר, אנא התלבשו היטב.
 
קניון טמינה, שוויץ
קניון טמינה, קירותיו כמעט נוגעים זה בזה  (צילום: Kecko
 מלון מומלץ בעיירה כורוואלדן (ליד העיר כור)

מלון קרונה כורוואלדן (Hotel Krone Churwalden) ממוקם בעיירה הקטנה כורוואלדן, לא הרחק ממעליות הסקי, המשמשות את מגלשות ההרים בקיץ (פרטים בכתבה השנייה בסידרה). המלון מתאים מאד למשפחות עם ילדים, מאחר ובין חדריו גם חדרי משפחה ודירות קטנות. בנוסף יש בו גם מרכז ספא קטן, חדר משחקים לילדים ונוף קסום.

מלון מומלץ במזרח שוויץ, המגלשות של כורוואלדן
מלון קרונה כורוואלדן - חדרי משפחה בעיירה המקסימה, לא הרחק ממגלשות ההרים
 

מלון מומלץ במרכז דאבוס

מלון אמרון דאבוס סוויס מאונטן ריזורט (AMERON Davos Swiss Mountain Resort), מלון 4 כוכבים הממוקם במרכז דאבוס. מציע בריכת שחיה מקורה, מרכז בריאות וספא, מסעדה, חניה צמודה, חדרים וסוויטות, היכולים להתאים גם למשפחות וכוללים פינת ישיבה, שולחן עבודה ומרפסת הפונה לנוף. כל מי שהתארח במלון הזה גומר את ההלל על הניקיון והשירותיות של צוות מסביר פנים במיוחד.

מלון מומלץ בדאבוס
מלון אמרון דאבוס סוויס מאונטן ריזורט - מיקום נוח במרכז דאבוס ויחס ראוי לציון של הצוות 
סיימנו את ביקורנו באזור היידילנד, אך בהחלט לא סיימנו את ביקורנו במזרח שוויץ. אם תרצו להמשיך ולטייל אתם מוזמנים לעבור לכתבה השנייה בסדרה זו: שוויץ עם ילדים - מזרח שוויץ - חלק ב'
 

מידע נוסף

כתבות נוספות בסדרה שוויץ עם ילדים

 

כתבות נוספות על מזרח שוויץ 

פסטיבל סילבסטר קלאוזן
מסע ברכבת ברנינה אקספרס

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר