שוויץ עם ילדים – טיול במרכז שוויץ
מאת: כרמית וייס


שוויץ ידידותית מאד למטיילים עם ילדים. יעדי תיירות רבים עושים הכל כדי למשוך אליהם משפחות, ובכל מקום ניתן למצוא פעילויות מתאימות גם עבור ילדים. תו איכות מיוחד, הנקרא Families Welcome מוענק לאתרי תיירות המציעים מגוון אטרקציות לילדים בכל הגילים, ומאמצים רבים נעשים על מנת לקבלו.


כתבה נוספת בסדרת הכתבות "שוויץ עם ילדים", בה אנסה להציע למשפחות עם ילדים ונוער אטרקציות שיקפיצו את האדרנלין לדור הצעיר, בעוד הוריהם נהנים מנוף משכר, ללא צורך לבזבז שעות יקרות בעמידה בתורים אינסופיים. כל האתרים נמצאים בחיק הטבע וניתן לשלב אותם במסלול הטיול. בכולם מקבלים כבונוס את הנוף הנפלא, שלווה ואיכות שוויצרית.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

קרונית למפליי גייסבאך הנשפכים לאגם בריינץ  (צילום: Karen Blakeman)
שייט על אגם בריינץ  (צילום: Martin Abegglen)
תצפית על אגם בריינץ מפסגת בריינץ רות'ורן  (צילום: Uwe Häntsch)
הפסגות המושלגות מהר טיטליס  (צילום: Márcio Cabral de Moura)
אגם טרובזה בירידה מהטיטליס  (צילום: DSLRManu)
העיירה אנגלברג מהרכבל לטיטליס  (צילום: 5D Guy)
קניון ארה מתחתר בין המצוקים  (צילום: Felix Käli)
מסלול על מצוקיו של קניון ארה  (צילום: Chris)
 

מרכז שוויץ - בעיקר הרים, אבל לא רק

כשאנו אומרים מרכז שוויץ אנו מתכוונים לשלושה אזורים הנמצאים ב... מרכזה של שוויץ – אזור גדול הכולל את ההרים של אזור ברנר אוברלנד (Berner Oberland) ובירתם העיר אינטרלקן, אזור העיר לוצרן ואזור העיר ציריך.

חלקו הדרומי של אזור זה נמצא על רכס האלפים הברניים וחלקו האחר, הצפוני יותר, נמצא באזור שוויצר מיטלנד (הארץ המרכזית – Schweizer Mittelland), שמאופיין בגבעות נמוכות.
על האזורים של שוויץ בכתבה תכנון טיול בשוויץ

מפת בשוויץ בחלוקה לפי אזורים
חלוקה לשישה אזורי תיירות  מרכז שוויץ בצהוב עם הערים לוצרןציריך ואינטרלקן
(להגדלת המפה לחצו עליה)


אזורים אלו הם מהמתוירים ביותר בשוויץ, בזכות ריכוז עצום של פסגות גבוהות, אגמים נפלאים, עיירות ציוריות, כפרים קטנים והמון פעילויות לכל המשפחה. אם עומס התיירים מפריע לכם וחשקה נפשכם ביותר שקט ושלווה, תוכלו תמיד לסור לשבילי ההליכה המסומנים בהרים, שם תפגשו בעיקר במטיילים השוויצריים.
 

העיר לוצרן (A) ויעדים נוספים במרכז שוויץ המוזכרים בכתבה
 (להגדלה לחצו בפינה העליונה)


טיולי אופנייםברכבל אל גג העולם

עלייה ברכבל היא תמיד חוויה מסעירה, גם למבוגרים שכבר התנסו בכך עשרות פעמים, בוודאי לילדים צעירים. חלק מהרכבלים באתרי הסקי של שוויץ מחדשים את פעילותם בחודשי הקיץ, לאחר הפסקה קצרה באביב. הזדמנות נפלאה להגיע לתצפיות, מסלולי טיול בהרים הגבוהים והרבה ירידות ללא עליות.

אספר כאן על שתי פסגות במרכז שוויץ, פסגת טיטליס ופסגת פילאטוס, המתאימות במיוחד לביקור עם ילדים. הן מאפשרות תצפית פנורמית של 360 מעלות, ממש מגג העולם! בכל אחת מהן מוצעות לתיירים פעילויות נוספות, חלקן במיוחד לילדים, שמעשירות את הביקור ויכולות לספק תעסוקה ליום מלא, אפילו לאנרגטיים שבילדים.
 
הרכבל המסתובב להר טיטליס
עולים להר טיטליס, הרכבל מסתובב 
על צירו 360 מעלות בחמש דקות של המסע (צילום: Márcio Cabral de Moura)
 

חגיגה על פסגת הר טיטליס

תצפית פנורמית מרהיבה מצפה למי שיגיע לפסגת הר טיטליס (Titlis), שעם גובה של 3,020 מטר, היא אחת הפסגות הגבוהות בשוויץ אליה ניתן להגיע עם רכבל. כשתגיעו למעלה יפרשו לרגליכם הפסגות המושלגות (גם בקיץ) של האלפים הברניים, וגם המישור זרוע האגמים של צפון שוויץ. אל תשכחו לקחת את כל הבגדים החמים שברשותכם, למעלה קר אפילו ביום שמש קיצי.
 
על הפסגה:
♦ הגשר התלוי (Titlis Cliff Walk) שמתגאה בהיותו הגבוה באירופה - חוויה מפחידה משהו.
♦ מערת קרח (Gletschergrotte), שאורכה 150 מ' והיא נמצאת 20 מ' מתחת לפני הקרחון. המערה מוארת באורות מיוחדים והכניסה אליה ללא תשלום נוסף. 
♦ רכבל Ice Flyer ייקח אתכם מהפסגה אל פארק הקרחון (Gletscherpark), בו תוכלו לגלוש במדרון עם אבובים ושאר אביזרים שונים ומשונים. סיימתם לגלוש? מסוע יעלה אותכם חזרה לסיבוב נוסף, ועוד סיבובים רבים, כי פשוט לא תרצו להפסיק (התשלום על רכבל Ice Flyer כולל את הגלישה בפארק).
♦ מסלול לנקודת תצפית על הקרחון  Stotzig-Egg, יוצא בשביל מסודר מתחנת הרכבל העליונה ואורך כחצי שעה לכל כיוון. אין זה מסלול קל אבל הנוף הנשקף ממנו, שווה את המאמץ (חשוב ללכת בנעלים נוחות ואטומות למים).
 
הר טיטליס, שוויץ, הגשר התלוי
הגשר התלוי הגבוה ביותר באירופה. בגובה 500 מ' מעל הקרחון של הר טיטליס (צילום: CC  lucentius)

 
אם כל החוויות הללו שמספק הטיטליס לא הספיקו לכם, ותמיד חלמתם להרגיש כמו אלפיניסטים, תוכלו להצטרף לסיורים מודרכים על הקרחון. טיפוס אל Gross-Titlis, הנקודה הגבוהה ביותר של הקרחון (3,339 מ') והגבוהה ביותר באזור זה של מרכז שוויץ. הטיפוס בקבוצה ובליווי מדריך, מתחיל מתחנת הרכבל העליונה של הטיטליס (בשעות הבוקר) ונמשך כשעתיים וחצי. יש לבוא עם נעלי הליכה טובות, בגדים חמים, משקפי שמש וקרם הגנה, וכדאי לקחת מעט אוכל ושתייה. ילדים יכולים להצטרף רק מגיל 10 ומעלה (יש להירשם יום קודם).

על מורדות הר טיטליס עוד שפע פעילויות שילידים "יעופו" עליהן (תרתי משמע), כמו פארק חבלים, החלקה על קרח, אופניים, קורקינטים, פארק קפיצות, מגלשות הרים, באנג'י (מהרכבל!), שייט קייקים, דייג ועוד
 
קרחון הר טיטליס, שוויץ
פארק הקרחון, גלישה על קרח בפיסגת הר טיטליס  (צילום: כרמית וייס)
 

העיירה אנגלברג - לזקוקים לעוד אדרנלין

למרגלות הטיטליס, בעמק בו שוכנת עיירת הסקי אנגלברג (Engelberg), יש שפע של מסלולי טיול. תוכלו לבלות כאן ימים רבים בלי לחזור על אותו מסלול. אם תרצו להעלות לנוער את האדרנלין, עומדים לרשותכם מסלולים אתגריים במיוחד - מסלולי ויה פראטה (Via ferrata). אלו כוללים קטעים בהם יש להיעזר בחבלים, כבלי מתכת, סולמות וגשרים, שהותקנו במיוחד עבור המטיילים, אשר מאובטחים על ידי ציוד אותו ניתן לשכור בעיירה. אל המסלולים מגיעים עם אחד משלושת הרכבלים הפועלים ליד אנגלברג - רכבל טיטליס, רכבל Brunni-Sessellift או רכבל Furenalpbahn.

יש צורך בציוד מתאים ובאיש מקצוע בתחום הטיפוס (אם אינכם כאלו חובה לקחת מדריך טיפוס מקצועי), והאתגר מתאים לילדים מגיל 8 ומעלה. המסלולים הם ברמות קושי שונות, אבל אף אחד מהם אינו מתאים לבעלי לב חלש. בכל מקרה, כדאי לקבל יעוץ לבחירת המסלול המתאים במרכז המבקרים של אנגלברג, בתחנת הרכבל התחתונה לטיטליס או במשרד המקומי של מדריכי טיפוס ההרים.
אנגלברג, שוויץ
תצפית על העיירה אנגלברג וההרים סביב לה (צילום: כרמית וייס. להגדלת התמונה לחצו עליה)


מלון מומלץ למשפחות בעיירה אנגלברג

מלון ספורט אנד וולנס (Sport und Wellness hotel Eienwäldli) הוא מלון 3 כוכבים, הממוקם 1.5 ק"מ דרום-מזרחית לעיירה, על גדות נהר אנגלברג. במלון מרכז בריאות וספא ענק, הכולל בריכת שחיה ושאר פינוקים. החדרים והסוויטות כוללים מרפסת ופינת ישיבה, בגינת המלון מגרש משחקים לילדים, והוא נותן פתרון נפלא למטיילים בימים בהם מזג האוויר לא מאפשר לטייל בהרים, וכן לבני משפחה שאינם גולשי סקי.

מלון מומלץ באנגלברג טיטליס
מלון ספורט אנד וולנס  מרכז ספא ענק עם שלל טיפולי בריאות ויופי
הר פילאטוס – תצפית עם בונוסים

השילוב של אגם לוצרן (Lucerne) עם הר פילאטוס (Pilatus), שגובהו 2,132 מ', הוא שילוב מנצח. ביחס לפסגות האחרות בשוויץ אליהן ניתן להגיע עם רכבת או רכבל (יונגפראו, טיטליס ועוד), פסגה זו אינה מאד גבוהה. אך היא מספיק גבוהה ביחס לסביבתה, כדי לאפשר תצפית פנורמית נפלאה על ההרים סביב, על לוצרן ואגם לוצרן. האגדה מספרת שעל ההר קבור הנציב הרומאי פונטיוס פילאטוס, ומכאן שמו.
 
חמישה מסלולי הליכה קלים עד בינוניים, מתחילים ליד מלון פילאטוס קולם (Pilatus Kulm) שעל פסגת פילאטוס (כן, מלון על הפסגה, חוויה מיוחדת!) - אל "שביל הדרקון" ואל ארבע נקודות תצפית - Chriesiloch, Oberhaupt, Esel ו- Tomlishorn. אורכם של המסלולים מ- 10 דקות ועד שעה הליכה.
 
תצפית על אגם לוצרן מפסגת הר פילאטוס
תצפית על אגם לוצרן מפסגת הר פילאטוס (צילום: Márcio Cabral de Moura)

מלון פילאטוס קולם, שוויץ
מלון פילאטוס קולם – שלושה כוכבים על הפסגה עם איכות ושירות ללא דופי והמלצות חמות (צילום: Pilatus Kulm) 
 
 
העלייה והירידה אל פסגת פילאטוס יכולות להיעשות משני כיוונים שונים: מצד אחד עם רכבת גלגלי שיניים (Cogwheel) ומהצד השני עם רכבל.
♦  הרכבת יוצאת מ- Alpnachstad, על גדות אגם לוצרן. זוהי רכבת גלגלי השיניים התלולה בעולם (שיפוע מרבי של 25 מעלות, שיפוע ממוצע 21 מעלות). אורכה של המסילה, שנבנתה כבר בשנת 1889, הוא 4.5 ק"מ.
♦  מצדו הצפוני של ההר עולה רכבל מ- Kriens, פרבר בדרום-מערב לוצרן, עובר דרך תחנת ביניים ב Frakmuntegg וממשיך עד הפסגה.
הנוף בשתי האופציות הוא נפלא ושונה מאוד. 
על מנת ליהנות מעליה וירידה שלא באותו מסלול, ניתן להצטרף ל- Golden Round Trip  מסלול המשלב ספינה מלוצרן ל- Alpnachstad, עליה לפסגה ברכבת, ירידה ברכבל ל- Kriens ומשם חזרה ללוצרן באוטובוס (בחורף פועל רק הרכבל מ- Kriens לפסגה).
 
תצפית על אגם לוצרן מפסגת הר פילאטוס
רכבת השיניים העולה מאגם לוצרן אל פסגת הר פילאטוס, אחת משתי הדרכים לעלות להר (צילום: swisshippo)
 

אטרקציות על הר פילאטוס

שביל הדרקון (Drachenwegg) הוא שביל הליכה חצוב בסלע המציג סדרת איורים, המתארים את האגדות שנקשרו סביב הר פילאטוס, שרובן קשורות בדרקון שחי על ההר. אורכו של השביל 500 מ' והוא מתחיל ומסתיים במלון פילאטוס קולם. זהו מסלול מישורי וקל. מסלול מעט ארוך יותר, ממשיך משביל הדרקון ומגיע עד לנקודת התצפית Chriesiloch, הצופה דרומה. מסלול זה כולל עליה של 130 מ' והוא אורך כשעה-שעתיים.
 
מסלול מגלשות הרים (Sommer Rodelbahn) מציע 1,350 מטרים של כיף, בתחנת הרכבל Frakmuntegg. הגלישה היא על מזחלת בעלת בלמים, בעזרתם ניתן לשלוט על מהירות הגלישה. המגלשות פועלות בקיץ בלבד ורק בימים ללא גשם. 

באותה תחנת רכבל גם 
גשרים תלויים מכל המינים והסוגים מתוחים בין העצים הגבוהים של פארק החבלים (Pilatus Seilpark). בפארק שבעה מסלולים, שכל אחד מהם כולל 6-11 תחנות, בדרגת קושי עולה (הצהוב והירוק מגיל 8 ומעל גובה 1.20 מ', הכחול והחום מגיל 11 ומעלה, מסלולים כתום, אדום ושחור מעל גיל 14). 
 
סרטון על משפחה שוויצרית חביבה שמבלה בפארק החבלים של הר פילאטוס ומקנחת ב... נקניקיות על האש
 

העיירה מיירינגן - שרלוק הולמס מבקר בשוויץ

חובבי ספרי מתח בוודאי יופתעו לגלות את אחד מגיבוריהם דווקא בעיירה השלווה מיירינגן (Meiringen), בה נמצא מוזיאון שרלוק הולמס (מיד תבינו מדוע). אך מעבר לכך היא גם במיקום מצוין ליציאה אל קניון ארה (Aareschlucht) ואל מפל רייכנבך, שתיים מהאטרקציות המקסימות של מרכז שוויץ
 
מפל רייכנבך (Reichenbachfall) הוא אחד המפלים הגבוהים ביותר בשוויץ, הנופל במספר מדרגות, מגובה של 250 מטרים. המפל התפרסם הודות למאורע שלמעשה כלל לא קרה... מותו של הבלש שרלוק הולמס, אשר התרחש כאן על פי הסיפור המפורסם. סר ארתור קנון דויל, אביו מולידו של של שרלוק הולמס, אשר שהה בחופשה במיירינגן והתרשם מאד מעוצמתם של המפלים, החליט שזה המקום המתאים לסיים בו את חייו של הגיבור. אל הסלע ממנו נפל שרלוק הולמס אל מותו (הספרותי) ניתן להגיע בטיפוס, בשביל העולה אל מעל למפלים ועובר אל צדם השני. מהמפל נשקף נוף מרהיב של העמק. אם תגיעו לכאן באביב ותחילת הקיץ תזכו לזרימה מרשימה במפל, אך בסוף הקיץ הזרימה חלשה הרבה יותר.
 
קרונית גלגלי שיניים ישנה, אשר נבנתה כבר בשנת 1891, מעלה את התיירים עד למפל. לפני מספר שנים הוחלפו הקרוניות, אך הן נבנו כך שיהיו דומות לישנות, והן יוצאת כל 15 דקות, מאמצע מאי עד תחילת אוקטובר.
מפל רייכנבאך, שוויץ
מפל רייכנבך, כאן קפץ אל מותו הבלש שרלוק הולמס (צילום: Anita)
 קניון ארה – גשרים, מנהרות ורעש מחריש אוזניים

נהר אָרֶה חצב במשך אלפי שנים את קניון ארה (Aareschlucht), קניון צר ויפיפה בעומק של 180 מ'. אורכו של הקניון 1,400 מ' והוא נמצא בין מיירינגן, במערב, לאינרקירחן (Innertkirchen), במזרח. הקניון מחבר בין שני חלקיו של עמק הסליטל (Haslital) - עמק הסליטל התחתון ועמק הסליטל העליון.

ההליכה בקניון בשביל הליכה נוח, דרך גשרי עץ ומנהרות חצובות בסלע, המובילים את המטיילים לאורכו של הקניון המרשים. למרגלות השביל זורם בעוצמה אדירה וברעש מחריש אזניים נהר ארה, ומספר מפלים נשפכים אליו בדרך. הזרימה החזקה ביותר היא באביב ובתחילת הקיץ, אז מגיעים לכאן מי הפשרת השלגים. ההליכה בקניון אורכת כ- 40 דקות בכיוון אחד (חלקו המערבי של הקניון, עד לאמצע הדרך, נגיש לכיסאות גלגלים). מומלץ להצטייד במטריות או מעילי גשם, שכן אין דרך להימנע ממקלחת נתזים צוננת.
 
לקניון שתי כניסות נוחות: הכניסה הראשית, המערבית, בסמוך לכפר מיירינגן, ובה מסעדה גדולה ומגרש משחקים לילדים. הכניסה המזרחית היא לצד הכביש ממעבר גרימזל, כקילומטר אחרי אינרקירחן. בשתי הכניסות חניה גדולה ללא תשלום, ולשתיהן ניתן להגיע גם עם הרכבת האזורית. אם אתם מגיעים ברכב, ניתן בקלות ללכת בתוך הקניון הלוך-חזור, או לחזור בשביל מסודר מחוץ לקניון, שיחזיר אתכם לנקודה ממנה באתם בתוך כשעה. אפשרות נוספת היא לחזור עם הרכבת החשמלית המקשרת בין מיירינגן לאינרקירחן.
 
 קניון ארה, שוויץ   קניון ארה, שוויץ
הליכה על שבילי עץ מעל הנהר השוצף, קניון ארה  (צילום: Felix Kälin)
 

אגם בריינץ - סירות, ספינות ורכבות קיטור

שייט הוא אחד הבילויים שילדים יותר אוהבים, בעיקר אם בסביבה יש כמה ברווזים שאפשר להאכיל. רכבות קיטור ישנות, הפועלות עדיין עבור התיירים במקומות רבים בשוויץ, גם הן חוויה נפלאה לילדים (גם אם חלקן רק "כאילו" ישנות...). אגם בריינץ (Brienzersee) משלב את שתי החוויות גם יחד.
 
אגם בריינץ הוא אחיו התאום של אגם תון, והוא משתרע ממזרח לעיירה אינטרלקן, בלב הרי האלפים של אזור ברנר אוברלנד. לחופיו נמצא כפר חרטי העץ בריינץ, ונשפכים אליו מפלי גייסבך היפהפיים, הנופלים מהמורדות הדרומיים של ההרים. מספר אפשרויות לשייט על האגם עומדות לרשותכם: לשכור בכפר בריינץ (ליד תחנת הרכבת) סירת משוטים, סירת פדלים או סירת מנוע, ולצאת לשייט רגוע באגם. אפשר גם בספינת קיטור ישנה, העוגנת במרבית העיירות והכפרים לצידי האגם.
 
אינטרלקן, מרכז שוויץ
העיירה אינטרלקן לחופי אגם בריינץ ואגם תון (צילום: aletheia97)

מפלי גייסבאך, אינטרלקן, מרכז שוויץ
מפלי גייסבך נופלים אל אגם בריינץ בסדרה מרהיבה של מפלים  (צילום: Leonid Andronov)

 
פסגת בריינץ רותורן (Brienz Rothorn), המתנשאת לגובה 2,350 מ' מצפון לאגם בריינץ, מאפשרת תצפית על האגם ועל רכס ההרים של אזור יונגפראו. הילדים ייהנו מנסיעה ברכבת קיטור ישנה, היוצאת מהעיירה בריינץ, וכעבור כשעה של נסיעה איטית בנוף קסום מגיעה לפסגה. בדרכה עוברת הרכבת מספר מנהרות קצרות. מספר מסלולי טיול רגליים יוצאים מהפסגה, וחלקם יורדים חזרה לאגם. ניתן לרדת ברגל לתחנת הביניים של הרכבת ב- Planalp, הפרש גובה של 900 מ' לערך, ו/או לרדת מ Planalp לבריינץ, הפרש גובה של קרוב ל 800 מ'. הרכבת פועלת מאמצע מאי עד סוף אוקטובר. 
 רכבת קיטור ישנה לבריינץ רותורן
רכבת קיטור ישנה העולה לפסגת בריינץ רותורן, מעל אגם בריינץ הנראה למטה  (צילום: Simon Koller)
 


מלון מומלץ לחופי אגם בריינץ

מלון גרנדהוטל גייסבאך (Grandhotel Giessbach) ממוקם על גבעה מעל אגם בריינץ, משקיף עליו ועל מפלי גייסבאך המרשימים שלידו. זהו מלון ברמת 4 כוכבים, המציע חדרים וסויטות, בריכת שחיה, מסעדה, חניה צמודה וקרונית שיניים עמה ניתן לרדת לאגם. המלון ההיסטורי נבנה כבר בשנת 1874 והמיקום שלו מספק מראות נפלאים.

אגם בריינץ, מפלי גייזבאך, מלון מומלץ
מלון גרנדהוטל גייסבאך – מעל אגם בריינץ וליד מפלי גייסבאך


המוזיאון הפתוח באלנברג

מאה בתים ישנים בסגנונות שונים, שהובאו מכל רחבי שוויץ, מוצגים במוזיאון הפתוח באלנברג (Freilichtmuseum Ballenberg). המוזיאון פרוס על שטח ענק - 660 דונם, וליד חלק גדול מהבתים יש גינה, משק חקלאי או שדה קטן. כמו כן יש במוזיאון תצוגה של בתי מלאכה שונים וחיות משק. המוזיאון ממחיש את החיים בכפרים של שוויץ לפני שנים רבות.

במקום יש בתים כמעט מכל עשרים וששת הקנטונים של שוויץ, שלכל אחד מהם צורת בניה האופיינית לו. ניתן לצפות בבעלי מלאכה המדגימים את העבודה בימים עברו - גילוף בעץ, קליעת סלים, טוויה, אריגה, רקמת תחרה, אפיית לחם וכמובן, איך לא? יצור גבינות. הילדים יאהבו במיוחד את חיות המשק הגדלות במקום. בשיא העונה, כאשר כל בעלי המלאכה עובדים, אפשר לבלות כאן יום שלם של כייף (מחוץ לעונה חלק מבעלי המלאכה אינם עובדים).
 
המוזיאון הפתוח באלנברג, שוויץ
המוזיאון הפתוח באלנברג, שוויץ בזעיר אנפין (צילום: Freilichtmuseum Ballenberg)
 
 
יעדים נוספים במרכז שוויץ, אליהם כדאי להגיע עם ילדים: מוזיאון התחבורה בלוצרן, פארק המים אלפאמרה (Alpamare), על גדות אגם ציריך, והעיר ברן, המציעה שלל אפשרויות לטיול עם ילדים.
כמובן שלא הקפנו בכתבה זו את כל האטרקציות לילדים במרכז שוויץ – מספרן פשוט אינסופי. זו רק טעימה קטנה.
 

מידע נוסף

כתבה על כפרי נופש למשפחות בשוויץ

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר