www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

חופשת קיץ משפחתית      


חופשת קיץ משפחתית לשומרי מסורת
האלפים הברניים, מרכז שוויץ
מאת: אבירם שמואלי


כתבה זו נכתבה לאחר חופשה בת שבועיים, במרכז שוויץ, עם ארבעה ילדים – בני חצי-שנה עד 12. אציע כאן מספר רב של מסלולי טיול, והרבה מסקנות וטיפים מהטיול שלנו, עם דגש על שמירת מסורת בטיול בשוויץ.


עלייה למפלי רייכנבאך
שלושה ילדים מרותקים לחלון הרכבל, עלייה למפלי רייכנבאך  (צילום: אבירם שמואלי)

הטיול סבב סביב שתי נקודות לינה: האחת ליד הכפר אקסאלפ (Axalp), שמדרום לאגם בריינץ, והשנייה ליד העיירה הסליברג (Hasliberg), שבכל אחת מהן התמקמנו לשבוע.
הכפר אקסאלפ (A) והעיירה הסליברג (A), והאזור בו טיילנו
 
למה שוויץ?
כי היא מתאימה באופן מושלם לטיול בטבע, עם אטרקציות אין סופיות לילדים.
למה אזור אחד?
רצינו טיול כוכב, כי לא ניתן לטייל בכל הארץ הגדולה וההררית הזו בפעם אחת.
למה האלפים הברניים?
באלפים הברניים אינספור אתרים, בהם גם אזור יונגפראו המדהים. זהו אחד האזורים היפים ביותר בשוויץ.
מתי לטייל?
הקיץ בשוויץ (יוני-ספטמבר) הוא סתיו עבורנו הישראלים. העונה "הקייצית" מומלצת לטיול.
מזג האוויר?
רוב הימים נוחים לטיול, עם קרירות נעימה, שמש וגשם (קל בדרך כלל) חליפות. מעט ימים קיצוניים של חום, קור וגשם, אך במרבית הימים אין כל בעיה לטייל בחוץ. מזג האוויר יכול להתחלף בקצב של שעות.
טיפ: הצטיידו תמיד במעילי רוח, כובע לשמש, קרם הגנה ומטריה מתקפלת. לעיתים כולם ישמשו ביום אחד.
 
פונדק ליד אקסאלפ
פונדק ליד הכפר אקסאלפ ותצפית לאגם בריינץ   (צילום: אבירם שמואלי)


שוויץ
 
הכנות לטיול בשוויץ
ראשית הגדירו מסגרת והזמינו טיסות.
טיפ: כרטיסי טיסה זולים משמעותית למזמינים זמן רב מראש (נסו את Easy Jet) .
 
טיול "כוכב" מתאים ביותר למשפחות - מתיישבים בצימר ויוצאים לטייל ללא צורך באריזה ופריקת מזוודות. הצימר הופך לבית אהוב בסוף היום, ומאפשר גמישות בבחירת יעדי הטיול, לפי מזג האוויר.
טיפ: את הצימר הזמינו בעצמכם דרך אתרי האינטרנט של האזור בו תבחרו להתמקם. אל תתייאשו מדוברי צרפתית/גרמנית בלבד. נהלו את ההתקשרות דרך המייל, בעזרת אתרי תרגום באינטרנט, במידת הצורך. שימו לב לפרטים (התמונות המדהימות מטעות – לא תקבלו שלוש קומות...).
מומלץ לבדוק באתרי השוואת מחירים, לדוגמא מקומות לינה באזור הסליברג
כתבה על כפר הנופש בהסליברג
 
חפשו מידע באתרי אינטרנט, חברים, ספרים. מוצא חן בעינכם – סמנו על מפה של האזור. הכינו רשימה ורשמו הערות: חצי יום/יום, יום גשם/שמש, יום טיול מרוחק וכדומה.
טיפ: בידקו מרחקים לפי אתר ViaMichelin או גוגל מפ.
שילחו דוא"ל ללשכות התיירות המקומיות לקבלת חומר בדואר. תתפלאו כמה חומר איכותי מוכנות רשויות
התיירות בשוויץ לשלוח לבתיכם.
 
פארק הפרפרים פפיליורמה
פארק הפרפרים פפיליורמה, מומלץ ליום גשום וקר  (צילום: אבירם שמואלי)

 
12 מסלולי טיול באלפים הברניים
באלפים הברניים ובמרכז שוויץ עשרות מסלולי טיול ואטרקציות. על שנים עשר מתוכם אספר כאן מניסיוננו. צוינו חלופות לימי סגריר – שימרו אותן לסוף.
 
מסלול יום: אחד משני מסלולי הגמדים (Muggestutz) בעיירה הסליברג (Hasliberg), הנקראים M1 ו-  M2. מסלולים קסומים, הכוללים הכול: עלייה ברכבל, טיול על הר ירוק, הפתעות ומשימות לילדים. לנוער השכירו קורקינט משוכלל (Trotti Bike), עם גלגלים וברקסים.
טיפ: יש שטחי מנגל עם עצים מוכנים. הפתיעו את המשפחה עם נקניקיות קפואות, לחם טוב וממרח כמו Thomy. לא לשכוח גפרורים.
 
מסלול חצי יום: מסלול פסלי העצים והאגם הנסתר הינטרבורג (Hinterburgseeli). מסלול הליכה יפהפה ליד בית הקפה בכפר אקסאלפ (Axalp). הפסלים הם דוגמא ליופי שניתן ליצור, גם מעץ שאינו פורח כבר. האגם יפתיע אתכם, האמיצים ייכנסו, השאר – יוכלו ללטף פרות.
 
מסלול הפסלים ליד אקסאלפ
פסלי עץ במסלול לאגם הינטרבורג ליד אקסאלפ  (צילום: אבירם שמואלי)
 
מסלול יום: מהעיירה גרינדלוולד (Grindelwald) אל הר פירסט (First) ואגם באחאלפ (Bachalpsee), כולל עליה ברכבלים, הליכה לאגם ונוף מדהים. באמצע הדרך, בתחנת הרכבל בורט (Bort), יש גן משחקים אלפיני, ובתחנת הרכבל שרקפלד (Schreckfeld) אומגה באורך 800 מטר.
טיפ: מתאים ליום בהיר.
 
מסלול יום: הר טיטליס (Titlis) – לעלות על פסגה בגובה 2,239 מטר, גובה שבד"כ מטוסים נמצאים בו. חובה ביום בהיר במיוחד. הנוף, הציפורים בגובה העיניים, להרגיש כמו ילדים בפארק המזחלות על הקרחון, עולים ויורדים, עד שאין  כוח, או שסוגרים את האתר. 
 
הרי טיטליס
ציפורים בגובה העיניים, קרחונים על הר טיטליס  (צילום: אבירם שמואלי)
 
מסלול יום: בין ימי הטיול בטבע, נחמד להרגיש מעט עיר – סעו לטיול בעיר ברן (Bern) ובפארק הפרפרים פפיליורמה (Le Papiliorama), הנמצא במרחק 25 ק"מ. פתרון ליום סגריר.
 
מסלול חצי יום: חוויה שונה וכייפית באגם תון (Thon) – ניתן לחנות ולהתחיל מכל נקודה במסלול השייט המעגלי. אפשר לרדת בנקודת העגינה מתחת למערת סנט ביאטוס (St.Beatus Caves), לביקור קצר (רבע שעה עליה ברגל וסיור של קילומטר במערה) ולחזור לאחת הספינות הבאות.
טיפ: תכננו לפחות שעתיים למערה.  
 
מסלול יום: שינגה פלאטה (Schynige Platte) - רכבת הרים תוביל אתכם לראש ההר, ומשם מסלול הליכה יוליך אתכם לנקודת תצפית יפה מאוד, מעל שני האגמים בריינץ ותון. בניגוד לשם המקום- אל תצפו למסלול שטוח (פלטה...), אך גם לא קשה.
טיפ: השאירו זמן לגן האלפיני בשינגה פלאטה.
 
שינגה פלאטה
שינגה פלאטה, עלייה ברכבת הרים ותצפית יפה  (צילום: אבירם שמואלי)
 
מסלול יום שלם או חלוקה למספר ימים: העיירה מיירינגן (Meiringen) וסביבתה - מפעל ייצור מרנג Gebäude Frutal (את המרנג שהכנתם תאספו בחנות למחרת), טיול למפל רייכנבאך (Reichenbachfall), מהמפלים הגבוהים ביותר בשוויץ, הנופל במספר מדרגות מגובה כולל של 250 מטר, קניון ארה (Aareschlucht) - קניון צר ויפהפה, לאורך 1.5 קילומטר.
 
מסלול יום: פארק יונגפראו (Jungfrau Park) בצמוד לעיירה אינטרלקן. פארק של מייצגים ותערוכות לעשר תעלומות ופלאי עולם (לא הנדושים! הנאה גם להורים). במקום מרכז משחקים לילדים, אזור פנימי להקרנת סרטים, אזור חוץ עם קפצית ענק, סגוויי ועוד.
טיפ: מתאים ליום גשום.
  
מסלול יום: חניה בכפר לאוטרברונן (Lauterbrunnen), ממש ליד הרכבל בכניסה. עלייה ברכבל לכפר מיורן (Murren) וטיול בכפר המקסים מקצה אחד ועד הקצה השני. בסיום ההליכה- עלייה ברכבל נוסף לתצפית מרהיבה וגן משחקים על פסגת שילטהורן (Schillthorn). או ירידה ברכבל. בתחנה למטה ימתין לכם "שאטל" (אוטובוס) החוזר עד לאוטרברונן . אפשר לרדת מהאוטובוס באמצע הדרך, במפלי טרומלבאך (Trummelbach Falle) – נהר הזורם בשצף קצף בתוך נקיק שחצב בהר (עליה במעלית לגובה 6 קומות וירידה ברגל). בסיום חזרה עם השאטל הבא ללאוטרברונן.
טיפ : לא באמת מורכב, פשוט לכו עם זרם האנשים.
 
מפל טרומלבאך
מפל טרומלבאך, זורם בשצף קצף בתוך נקיק צר  (צילום: אבירם שמואלי)
 
מסלול חצי יום/יום שלם: בריינץ רותורן (Brienz Rothorn) - נסיעה קסומה ברכבת קיטור, טיול רגלי באזור יפהפה ותצפית פנורמית מהפסגה.
 
טיול של שעתיים: מפלי גייסבאך (Giessbach), מעל הגדה הדרומית של אגם בריינץ (Brienz), בדרך לאקסאלפ. טיול בתוך חורש ירוק, לסדרת מפלים, היורדים במספר מדרגות במדרון ההר. חונים ליד מלון גייסבאך, לצדי הכביש, והולכים במסלול המתרחק מהמלון – לאחר 5 דקות תגיעו לדרך המשלבת שבילים וגשרים.  
 
מפלי גייסבאך מפלי גייסבאך ומלון גייסבאך
מפלי גייסבאך ומלון גייסבאך, עם אגם בריינץ ברקע  (צילום: אבירם שמואלי)
 
טיפים כלליים לטיול בשוויץ
¡         אל תוותרו על לחם טרי כל יום. קחו עימכם סכין לחם לכל מקום, פיקניק תמיד מחכה מעבר לפינה..
¡         אתרו את מיקום לשכת התיירות בעיירה הקרובה, קחו ברושורים מכל הסוגים, קחו מספר טלפון ובררו כל יום את תחזית מזג האוויר, כך שתוכלו לתכנן כמה ימים קדימה.
¡         קנו לילדים Junior Card (בכניסה לאתרים, נרכש ככול כרטיס, יש להביא דרכונים), משתלם כבר מהאתר השלישי ( אם אתם מתכננים לפחות 3 אתרים עם רכבלים/רכבות).
¡         בלשכות התיירות יש מפות מצוינות של מסלולי הליכה ברגל (לא טופוגרפיות).
¡         וודאו שהרכב ששכרתם כולל מדבקה לכבישי אגרה מהירים (VIGNETTE).
¡         סעו במהירות המותרת - השוויצרים נותנים מרווח של 5 קמ"ש לטעות, יש הרבה מצלמות, מניסיוני... (דו"ח מגיע לפתח ביתכם בארץ).
¡         השוויצרים מאוד מקפידים על מיחזור. שוכרי צימרים שיפיקו זבל רב, פשוט ישלמו מעט יותר (קונים בסופר את שקיות הזבל היקרות, הכוללות תשלום להפרדת הזבל).
¡         הצימרים בשוויץ זולים יחסית. שימו לב שיש מכונת כביסה ומייבש - פותר בעיות ריח ולכלוך, בגדים רטובים ומשקל עודף בתיקים.
¡         הטיול מתייקר בעיקר בשל הכניסה לאתרים, אבל יש מקומות שפשוט לא ניתן לוותר עליהם.
  
הכפר מיורן, אזור יונגפראו
מעל גגות הכפר מיורן, ביום בהיר אפשר לעלות לפסגת שילטהורן  (צילום: אבירם שמואלי)
 
טיפים לשומרי מסורת בשוויץ
¡         באזור אינטרלאקן, כמעט ואין יהודים שומרי מסורת. אבל גם אם אתם צריכים להעביר שבת זה לא נורא. יום שישי – אוכלים ומכניסים את השבת, בשבת – מאכלים קרים.
¡         אתר על כשרות בשוויץ, ניתן לשלוח שאלות לדוא"ל:info@koscher.ch
¡         אוכל כשר ניתן למצוא בסופרמרקטים הגדולים COOP ו- MIGROS  רשימת פריטים כשרים בשוויץ
¡         לחמים כשרים-  בעקרון אלו ה"פשוטים", כמו לחם שחור שוויצרי.
¡          הביאו "תיק" בשרים קפואים (אנו הבאנו 20 ק"ג)- שניצלים מוכנים לחימום בתנור (מגשים רכשנו בשוויץ), נקניקים יבשים, נקניקיות, קציצות ועוד.
¡         הבאנו עמנו סיר וסכו"ם ראשוני (חלבי+בשרי, בהזדמנות ראשונה קנינו סט סכו"ם פשוט ומחבתות). היתר - חד פעמי. בפועל הסתדרנו עם גז, תנור וקומקום להרתחת מים.
¡         יין כשר לשבת – הכינו לטיסה יין בבקבוק פלסטיק (לשלוח במזוודה עטוף בכמה שקיות).
¡         בימי שישי יש לקנות אוכל ל- 3 ימים, כי בימי ראשון החנויות סגורות.
¡         מה עושים בשבת? מטיילים ברגל בתחומי העיירה (כמובן שאין סימון תחום). את מיקום הצימר יש לבחור לפי האתר למרגלותיו הוא יושב. מומלץ מסלול הפסלים מאקסאלפ לאגם הינטרבורג, שקרוב מאוד לצימרים. יש לשאול את בעל הצימר האם ישנה אטרקציה חינם במרחק הליכה. לא הצלחנו לשכנע את השוויצרים לשלם יום קודם על הכניסה.
 מלון מומלץ למשפחות לחופי אגם בריינץ

מלון לינדנהוף (Hotel Lindenhof) ממוקם לחופי אגם בריינץ ומציע חדרים לזוגות וחדרים משפחתיים גדולים, וכן בריכה מקורה, מקלחת אדים וסאונה פינית. החדרים מעוצבים בסגנון חביב ונעים, הם הרבה עץ, חלקם פונים לאגם ואחרים להרים ולגינה. בימים יפים ניתן לסעוד בטרסת הגן, המשקיפה לעבר האגם. ניתן להשאיל אופניים וצוות המלון אדיב ונותן הרבה עזרה למטיילים.
מלון לינדנהוף – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

מלון מומלץ לחופי אגם בריינץ, מרכז שוויץ   מלון מומלץ לחופי אגם בריינץ, מרכז שוויץ
מלון לינדנהוף - חדרים למשפחות ומסעדה המשקיפה על האגם

מידע נוסף
מחירים והזמנת לינה בשוויץ

כתבות נוספות


 
אודות הכותב
אבירם שמואלי, חובב טבע מושבע, שהתאהב בקונספט של שבועיים ניתוק מהכול, המון טבע וילדים במיטבם. מתמקד בכתיבה על טיולים לשומרי כשרות ומסורת בחו"ל, על כל הלוגיסטיקה המיוחדת הכרוכה בתכנון ובארגון שלהם.
לקריאת כתבות נוספות של אבירם
מספר צפיות: 29831
6943