פרפרים ביער הגשם הטרופי של שוויץ:
פארק הפרפרים פָפיליורמה
מאת: יונית אבני 


כשהייתי ילדה קטנה היינו לוכדים פרפרים ברשת ומייבשים אותם בין דפי ספר עבה. עם הזמן התחלנו לחשוב על איכות החיים של בעלי החיים הזעירים הללו, וגם הפסקנו לקרוא את האנציקלופדיה העברית... עדיין, המשיכה שלי ליצורים הצבעוניים המרפרפים הללו נשארה ואני אפילו מעדיפה אותם על פני דובים לבנים או קופיפים חמודים.


בתרבויות רבות יש לפרפרים משמעות סמלית. בחלק מהתרבויות הפרפר מסמל את הנשמה, באחרות את ה"לידה מחדש", אך דווקא בשוויץ לא ציפיתי לפגוש פרפרים ובטח לא יער גשם טרופי.
 
פָפיליורמה, פארק הפרפרים, שוויץ
בוא אליי פרפר נחמד, שב אצלי על כף היד. פארק הפרפרים פָפיליורמה  (צילום: יונית אבני)
 

יער טרופי בלב שוויץ הקרירה

באירופה יש לא מעט אוהלי פרפרים, פארקי פרפרים והיכלות בגדלים שונים, המאכלסים את היצורים המקסימים הללו, לאורך החיים הקצר מאד שלהם. פארק הפרפרים המוצלח ביותר בו ביקרתי הוא פארק הפרפרים פָפיליורמה (Le Papiliorama), הנמצא בשוויץ, כ- 25 ק"מ מערבית לעיר ברן, ליד הכפר קרצרס (Kerzers), בקנטון פריבורג (Fribourg). המקום מתאים לביקור ביום סגריר, שכן כולו מקורה וחמים, והפרפרים מעופפים חופשיים, כמובן.
 
הטמפרטורה במקום היא קבועה, 23-28 מעלות. ביום בו ביקרנו, למרות שמנהל המקום טען שהטמפרטורה נמוכה במעלה אחת מהטמפרטורה בחוץ, אני חייבת לציין שהתבשלנו כהוגן בגלל החום והלחות. כדאי לבוא לבושים בשכבות ולהתפשט בהתאם. שני הגנים בנויים במבנים אבסטרקטיים, בכוונים הפוכים אחד לשני, כמו יום ולילה, בדיוק כמו שעולמנו מתנהל.
פָפיליורמה, פארק הפרפרים, שוויץ
פרפרים בשלל צבעים בפארק הפרפרים פפיליורמה (צילום: יונית אבני)
 
 

טיולי אופנייםעולם היום – Le Papiliorama

גו'נגל אקזוטי המציג את חיי היום של הפרפרים. סוגים שונים של פרפרים וחיות נוספות, כמו תנינים זעירים, שוחים, רצים או מעופפים סביבכם בחופשיות. את המקום מאכלסים מעל 1000 פרפרים טרופיים, מאזורים טרופיים ברחבי העולם, וכן לא מעט ציפורים נדירות ודגים, תנינים גמדיים, צבים ועוד. לנוחות המבקרים יש שבילים ומעברים שבהם הולכים וצופים בבעלי החיים. הסתכלו היטב היכן אתם דורכים, שלא תדרכו בטעות על ציפור זעירה.
 
האטרקציה המרכזית של הפפיליורמה הם הפרפרים. הם מגיעים קרוב מאד אל המטיילים, נחים על הכתף או על הזרוע. צריך להיזהר לא לזוז, כי אז הביקור הקצר מסתיים. הפרפרים הקטנים במיוחד והצבעוניים ביותר, אינם טעימים לאכילה, וזהו מנגנון ההגנה הטוב ביותר שיכלו לפתח נגד החיות לוכדות החרקים. כך, למרות הצבעים המפתים, הן נמנעות מלטרוף אותם. אחרים פיתחו מעין עיניים גדולות על כנפיהם המרפרפות. העיניים האלו, כמו משקפים מגדילות, מאפשרות להם להראות הרבה יותר גדולים מאשר הם במציאות, וכך הם מפחידים את טורפי החרקים.
 
פָפיליורמה, פארק הפרפרים, שוויץ
עין גדולה "בכאילו", להגנה מפני טורפי חרקים, ושמלת תחרה עדינה (צילום: יונית אבני)
 

עולם הלילה – Le Nocturama

במבנה הנוקטורמה מוצגות החיות הפעילות בלילה- ציפורי לילה, לטאות, דו-חיים, דגים ואחרים. חיות רבות הגיעו לכאן מהיערות הטרופיים של דרום ומרכז אמריקה. הפרפרים המוצגים כאן הם למעשה סוגים של עש לילה, שכן הפרפרים הם פעילי יום והעש הוא פעיל לילה. איך נוכל להבדיל בין פרפר לעש? הפרפר מסודר, לפני המנוחה הוא מקפל כנפיו על גבו, ואילו העשים בלגניסטים ומשאירים את הכנפיים פרושות לצדדים.
 
שימו לב, אסור בתכלית האיסור להשתמש בפלאש, ולכן הצילום בנוקטוראמה מסובך למדי, אם אין ברשותכם את אמצעי הצילום המתאימים לצילום בחשכה. אי אפשר לסיים את הביקור בפארק בלי "פרפרים בבטן" והרבה התרגשות מהצבעוניים המרפרפים האלו.
 
פָפיליורמה, פארק הפרפרים, שוויץ
מלבד פרפרים גם ציפורים ועופות בפפיליורמה  (צילום: CC Tambako The Jaguar)
 יעדי טיול נוספים בצפון-מערב שוויץ

האזור כולו עשיר באגמים ופעילויות מים, מסלולי הליכה ואופניים, שייט באגמים, ספורט לכל סוגיו, והרבה מסלולי יין. בהחלט מאפשר חופשה של מספר ימים בסביבה בעונת הקיץ.
25 ק"מ מזרחה מפארק הפרפרים תוכלו לבקר בעיר ברן, אחת הערים היפות ביותר בשוויץ.
כתבה על ברן

 
20 ק"מ מערבה מפארק הפרפרים נמצאת העיר נוישָאטֶל (Neuchâtel)והאגם שלצידה, אגם נוישאטל.
כתבה על העיר ואגם נוישאטל

 
20 ק"מ צפונה נמצאת העיר ביל (Biel) והאגם שלצידה, הנושא את אותו שם.
כתבה על העיר ואגם ביל

 
אגם ביל, שוויץ
כרמים מעל הכפר טוואן, הגדה המערבית של אגם ביל (צילום: CC Julien Marolleau)
 
 
10 ק"מ דרומה נמצאת העיר מורטן (Murten), אחת הערים היפות ביותר בשוויץ ובוודאי היפה ביותר בקנטון פריבורג. העיר בת 800 שנה, נחשבת עיר ימי הביניים השמורה ביותר בשוויץ. בפי הצרפתים נקראת העיר Morat. שמה נגזר מהשם הקלטי moriduno, כלומר- "חומות לצד המים" וכשמה כן היא – עיירה מבוצרת לצד האגם הנושא את אותו שם - מורטן. אגם מורטן, כמו שני חבריו לאזור שלושת האגמים  אגם נוישאטל ואגם ביל, הוא יעד נהדר לבילוי של כמה שעות: בין הברבורים, בתצפית על היאכטות העוגנות או מפליגות, טיול לאורך מזח העץ ודשדוש בין קני הסוף על שפת המים. לאורך שנים רבות, החל מהמאה ה- 15, המיתוס המקומי סיפר על עצמות לוחמים אמיצים (נגד בית בורגונדי הצרפתי), שנשטפו במורד הנהר ונמצאו עשרות שנים לאחר הכניעה לשרל הצרפתי. עד היום ביום א' הראשון של אוקטובר, מתקיים בעיר הקטנה מרוץ חגיגי לזכרו של אותו שליח, שרץ אז בין מורטן לפריבורג להודיע על המלחמה.
 
העיר מורטן היא עיר קטנה מאד. ברגע שחוצים את החומות העבות מרגישים כאילו חזרתם אל ימי הביניים. בין החומות מספר רחובות בלבד, אבל הם שומרו בדיוק כפי שהיו לפני 600 שנה. אז נבנתה העיר מחדש מאבן, לאחר שנשרפה בשנת 1416 בשריפה קשה, שכילתה את בתי העץ שלה. בשוטטות בעיר הקטנה תוכלו לראות פרט לבתים את מגדל השעון, מזרקות, וכיכרות קטנות. המבצר המקומי סגור למבקרים, אבל ניתן להיכנס אל החצר הפנימית ולצפות אל המים. החוויה המרכזית בעיר היא הטיול על החומות. לטיילת שלאורך החומות, עולים דרך בית העירייה הישן, או דרך שער ברן (Berntor) שעליו יש שעון, שהוא אחד העתיקים בשוויץ. אחרי טיפוס של מדרגות לא רבות, תזכו לתצפית נהדרת על העיר.
 
מורטן, שוויץ
החלק העתיק של העיר מורטן לחופי אגם מורטן, רק 10 דקות נסיעה מפארק הפרפרים (צילום: כרמית וייס)


יונית אבני אודות הכותבת
יונית אבני, תופרת טיולים - ייעוץ והתאמת מסלולי טיול מותאמים ללקוח באירופה. שירות וליווי אישי בהכנת מסלול הטיול, למשפחות, זוגות ויחידים, מותאם לתקציב, יכולות והעדפות אישיות. באתר הבית של יונית מידע רב על יעדים בהם טיילה, וצרורות של טיפים להתייעלות בטיולים. דוא"ל yonit@yonitour.co.il

יונית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר