טיול בעיר פריבורג וקנטון פריבורג
מאת: כרמית וייס


"האם אני המשוגעת היחידה כאן?" אני מהרהרת בעודי מטפסת על 365 המדרגות הלולייניות המוליכות אל ראש מגדל הקתדרלה של פריבורג. "האם ההתנשפות שווה את המאמץ?". דלת קטנה נפתחת ואני מרכינה את ראשי כדי לעבור בה. אוויר פסגות, רוח קרירה מצננת את עגלי הזיעה, והנוף – וואו... בהחלט היה שווה את המאמץ! 


לרגלי גגות העיר העתיקה אדומי הרעפים, מצטופפים בין פיתולי הנהר, אליו נופלים בתלילות מצוקים לבנים עטופים בשפע של ירוק. העיר פריבורג - בהחלט שווה!
 
פריבורג, שוויץ
העיר העתיקה של פריבורג, תצפית ממגדל הקתדרלה   (צילום: כרמית וייס)
 
העיר פריבורג היא אחת הערים היפות ביותר שנשתמרו מימי הביניים בשוויץ. היא שוכנת במערב המדינה, 35 ק"מ דרומית-מערבית לעיר ברן ורק 20 ק"מ דרומית-מזרחית לאזור שלושת האגמים הנפלא. מיקומה על גבול אזור דוברי הגרמנית והצרפתית של שוויץ, אותו מסמן כאן נהר סרין, החוצה את העיר, העניק לה שני שמות:
בפי דוברי הצרפתית היא קרויה פְרִיבֻור (Fribourg) ואילו בפי דוברי הגרמנית היא קרויה פְרַיִיבֻורְג (Freiburg). אמנם דוברי הצרפתית הם הרוב (כשני שליש) בעיר ובקנטון פריבורג, שהעיר היא בירתו, אבל אנו נכנה אותה כאן בשמה הגרמני.
 
פריבורג, שוויץ
אחת המזרקות עטורות הפרחים של פריבורג   (צילום: כרמית וייס)


טיולי אופניים
 

עיר עתיקה, צעירה וצבעונית

העיר העתיקה של פריבורג נקראת Basse-Ville והיא בנויה בין פיתוליו של נהר סרין (צרפתית: Sarine, גרמנית: Saane), שכאמור מסמן את גבול דוברי הגרמנית והצרפתית. הנהר הוא אחד הנהרות הארוכים בשוויץ, 128 קילומטרים אורכו, והוא יובלו של נהר ארה (Aare), אולם בשלהי הקיץ, עת ביקרתי במקום, זרימתו היתה חלשה למדי.
 
בעיר מתגוררים כיום 33 אלף תושבים, מתוך 240 אלף התושבים של קנטון פריבורג, שהוא אחד משלושת הקנטונים בהם נהוגות זו לצד זו הצרפתית (2/3) והגרמנית (1/3). 12 אלף הסטודנטים, הלומדים באוניברסיטה היחידה בשוויץ שהיא דו-לשונית (צרפתית וגרמנית), מעניקים לעיר צביון צעיר וצבעוני.
בתי מלון בעיר פריבורג

 

העיר פריבורג (A)  ויעדי טיול בקנטון פריבורג (B-G), ברן (H), מונטרה (I)    
להגדלה לחצו בפינה העליונה
 
ביקור בפריבורג לוקח אותנו 850 שנה לאחור, אל אמצע המאה ה- 12, אז בחר ברטולד הרביעי לבית צרינגן (Zähringen), בפיתולי הנהר המוקפים מצוקים כמקום שיספק הגנה לעיר החדשה. אותה משפחת צרינגן, משפחת אצולה גרמנית, אחראית להקמתן של 5 ערים נוספות באזור זה של שוויץ (בהן ברן, תון ומורטן ) ועוד 7 ערים בגרמניה, בהן עיר נוספת בשם פריבורג, במחוז באדן-וירטמברג הגרמני (רבים מבלבלים בין השתיים).
 
בשנת 1841 הצטרפו הקנטונים של פריבורג וזולתורן, לשמונה הקנטונים שהיוו עד אז את הקונפדרציה של שוויץ. קרוב למאה שנה לאחר מכן, חוברה העיר פריבורג לקו הרכבת ברן-לוזאן והוקמה בה אוניברסיטה, דבר שתרם רבות להתפתחותה כעיר מודרנית.
 
פריבורג, שוויץ
בתי העיר העתיקה ומגדל הקתדרלה משתקפים בנהר סרין   (צילום: כרמית וייס)
 

סיור ברחובות מרוצפי האבן

כמאתיים בתים עתיקים מימי הביניים השתמרו בעיר העתיקה, לצד קטע של כשני קילומטרים מהחומה שהקיפה אותה. נותרו גם 14 מגדלי שמירה, ארבעה גשרים עתיקים ויפים ו- 12 מזרקות עתיקות, עטורות פרחים צבעוניים, שבעבר שימשו לצורכי שתייה של התושבים והבקר וכן את כובסות העיר. רחובותיה מרוצפי האבן של העיר עולים בתלילות מהנהר, ומחייבים את המבקר למאמץ קל.
 
אם תצטרפו לסיור המודרך או לנסיעה בת השעה ברכבת הקיטור הקטנה, תקבלו מושג ראשוני על מבנה העיר. לאחר מנוחה קלה באחת המסעדות או בתי הקפה שבמרכז, אני ממליצה בחום להמשיך ולטייל לבדכם בעיר, עם המפה המפורטת שתוכלו לקבל בלשכת התיירות. רק כך, בעודכם הולכים בשקט בין הבתים העתיקים, תוכלו באמת לחוש את האווירה הקסומה שמשרים כאן הנהר, הרחובות מרוצפי האבן והבתים העתיקים. כאמור, לבעלי הכושר הסביר פלוס, הטיפוס המפרך למדי למגדל הקתדרלה בהחלט מתגמל בתצפית על העיר כולה ובנוף קסום.
 
פריבורג, שוויץ
גשר ברן, גשר גוטרו, שער ברן ומגדל החתולים   (צילום: כרמית וייס)

פריבורג, שוויץ
העיר העתיקה של פריבורג, נהר סרין וגשר המיתרים החדש   (צילום: Rafael Wiedenmeier)
 

צלצול פעמוני הקתדרלה

את צלצולם הערב של 13 הפעמונים של קתדרלת סנט ניקולאס (St-Nicholas), שבמרכז העיר העתיקה, שומעים היטב מכל מקום בעיר העתיקה. הכנסייה נבנתה במאות ה- 13 עד ה- 15, בסגנון גותי. להודות על האמת, כבר ראיתי כנסיות יפות ממנה, אך חלונות הויטראז' הגבוהים, שרובם בסגנון אר-נובו, מרשימים מאד בציוריהם ובצבעיהם העליזים.
 
כאמור, מומלץ לטפס על המגדל המערבי, המתנשא לגובה 74 מטר. מעמדתכם בראש המגדל תוכלו לראות את הצריחים המתנשאים מעל. העיר כולה תהיה פרוסה לרגליכם. הכינו מצלמות.
בתי מלון בקרבת הקתדרלה של פריבורג
 
פריבורג, שוויץ
 קתדרלת סנט ניקולאס, שומעים היטב את צלצולם הערב של 13 הפעמונים  (צילום: כרמית וייס)
 
מעט מערבה לקתדרלה נמצא בית העירייה (Hotel de Ville), מבנה מרשים שנבנה במאה ה-17, ובו שוכנים כיום הפרלמנט ובית המשפט העליון של הקנטון. על קיר המבנה תוכלו להבחין בתבליט של קרב מורט (מורטן), הקרב בו הובס (בשנת 1476) שארל הראשון מבורגונדי, המכונה גם "שארל האמיץ" (Charles the Bold), ליד העיירה השכנה מורטן. האגדה המקומית מספרת שהחייל שרץ את 17 הקילומטרים, כדי להביא לפריבורג את בשורת הניצחון, התמוטט ומת, ומאז כל שנה בתחילת אוקטובר מתקיים בין שתי הערים מרוץ בן 17 קילומטרים לזכרו.
כתבה על העיר מורטן 
 
בכיכר בית העירייה נמצאת מזרקה, אחת מני רבות בעיר, שבראשה פסלו של סנט ג'ורג (St. George), כשהוא רכוב על סוסו והורג בחרבו את הדרקון.
 
פריבורג, שוויץ
בית העירייה והמזרקה  (צילום: כרמית וייס)

 

גשרים עתיקים, מחודשים וחדשים

בכל מסלול בו תבחרו לטייל בעיר העתיקה, אם זה במסלול המומלץ במפה של לשכת התיירות או בזה שתבחרו בעצמכם מנקודת התצפית בראש מגדל הקתדרלה, מומלץ לעבור דרך כל ארבעת הגשרים העתיקים על נהר סרין. היפה והמרשים שבהם הוא ללא ספק גשר ברן (Pont de Berne), גשר מקורה עץ, באורך 40 מטר, שנבנה 100 שנה לאחר הקמת העיר, וממנו נכנסו המגיעים מכיוון ברן. הוא היחיד ששרד מכל גשרי העץ שהיו בעיר, וצמחי הגרניום הוורודים המעטרים אותו מוסיפים לו חן מיוחד.

מעט מעליו נמצא שער ברן (Porte de Berne), שלצדו חלק מהחומה ששרדה ואחד ממגדלי השמירה, הנקרא מגדל החתולים (Tour des Chats). בזמן המגיפה שפרצה בעיר בימי הביניים, נכלאו במגדל כל חתולי העיר, שהתושבים האמינו שהם מפיצי המחלה. רק מאוחר יותר התברר שאת המחלה הפיצו החולדות והחתולים דווקא היו אמורים לסייע.
 
פריבורג, שוויץ
גשר ברן, גשר העץ היחיד שנשמר   (צילום: כרמית וייס)
 
שני גשרי אבן עתיקים נוספים, בהם בוודאי תעברו במסלולכם, הם גשר סנט ז'אן (Pont de St-Jean) וגשר דו מיליֶה (Pont du Milieu), שפירושו "הגשר המרכזי", שניהם בעלי 3 קשתות אבן.
ליד גשר דו מיליֶה מגרש משחקים קטן לילדים וכר דשא ירוק, עליו אהבנו לנוח ולהתבונן במי הנהר העושים דרכם למרגלות בתי האבן העתיקים. מראה מרגיע ומלא קסם.
ליד גשר סנט ז'אן ממוקם המלון בו התאכסננו - מלון לה סובאז' (Le Sauvage) - מלון משפחתי מקסים, ברמת 4 כוכבים, קרוב מספיק לעיר העתיקה (500 מ') ורחוק מספיק כדי לא לשמוע את צלצול פעמוני הקתדרלה...

מלון מומלץ בפריבורג, שוויץ
צריחי הקתדרלה נראים ממרפסת מלון לה סובאז', אך צלצול הפעמונים כמעט ואינו נשמע...
 
גשר עתיק נוסף הוא גשר צרינגן (Pont de Zähringen), הקרוי על שמו של מייסד העיר. בעבר היה זה הגשר התלוי הראשון בשוויץ, באורך 165 מטר, אולם כיום נשאר רק הבסיס של קשתות האבן הגבוהות והמרשימות ומעליהן נבנה גשר בטון. תוכלו לראותו היטב כשתעמדו על גשר ברן. בצדו המערבי של הגשר נקודת תצפית נפלאה, וגם כאן כדאי לתכנן עצירה לשעה קלה.
 
פריבורג, שוויץ
גשר צרינגן, תצפית מגשר ברן   (צילום: כרמית וייס)
 
גשר נוסף, חדש יחסית (1960), אותו תראו מנקודות תצפית רבות, הוא גשר גוטרו (Pont do Gottéron). הגשר נמצא בפתחו של קניון גוטרו (Vallee du Gottéron), שאם זמנכם בידכם ואתם רוצים לטעום מעט ירוק, מומלץ לטייל בו. זהו מסלול שאורכו 8 קילומטרים והוא אורך כ- 3-4 שעות.
 
פריבורג, שוויץ
גשר דו-מיליֶה, נהר סרין ובתי העיר העתיקה  (צילום: כרמית וייס)
 

מדוע העורבים חגים במעגל?

בדיחה שוויצרית ידועה מספרת שמעל פריבורג חגים העורבים במעגלים. מדוע? מכיוון שעם כנף אחת עליהם לסתום את האף... את הבדיחה (הקצת מרושעת) הזו הם מספרים, מאחר שבפריבורג פועלת קרונית שיניים (פוניקולר) שנבנתה כבר בשנת 1899, היחידה בשוויץ המופעלת בכוח מי הביוב של העיר. ואכן, גם המקומיים מודים שהריח במקום אינו נעים ביותר. יחד עם זאת, למי שמסיים את מסלולו לצדי הנהר, ליד גשר סנט ז'אן, חוסכת הקרונית עליה קצרה אך תלולה למדי והיא בוודאי אטרקציה חביבה לילדים.
אם תגיעו כמוני לתחנה העליונה, דרך רחוב Route des Alpes, תוכלו לרדת גם במדרגות התלולות שבמקביל למסלול הקרונית, ולחזור ולעלות בצד המזרחי של העיר, שהוא תלול מעט פחות.
 
אולי תופתעו לשמוע, אבל השוויצרים חוסכים במים, שאמנם יש להם מהם בשפע, אך המשאבים להפקתם יקרים ופוגעים בסביבה, עליה הם שומרים בקפדנות. לכן המקומיים גאים מאד בקרונית שלהם ואינם משדרגים אותה לפעול בכוח החשמל.
 
פריבורג, שוויץ
רכבת שיניים המונעת על ידי מי הביוב של העיר   (צילום: כרמית וייס)
 

לטייל באזור העיר פריבורג

אם תרצו לצאת קצת מהעיר תוכלו לשכור (במחיר סמלי) אופניים בתחנת Rent a Bike, ליד תחנת הרכבת של פריבורג, כמו גם בערים רבות אחרות בשוויץ, ולצאת לטייל בסביבה. בעיר עצמה לא מומלץ לרכב על אופניים בשל העליות התלולות. מסלול פופולרי הוא המסלול לעיר מורטן, שאורכו כ- 20 קילומטרים. את האופניים תוכלו להחזיר במורטן, או בכל תחנת רכבת אחרת בסביבה, או לחזור יחד איתן ברכבת.
 
אם הגעתם לאזור בחורף תוכלו לצאת לסקי על מורדות הרי האלפים, בהרים שמדרום-מזרח לפריבורג, בעיירות שָארמֶה (Charmey) או מולזון סור-גרוייר (Moléson-sur-Gruyères). אלו הם אתרי סקי קטנים למדי, וגדולתם היא דווקא בקיץ, אז אפשר להימלט אליהם מחום העיר (כן, גם בשוויץ יכול להיות חם ולא נעים) ולנצל את שלל אפשרויות הנופש שהם מציעים.
בתי מלון ליד תחנת הרכבת של פריבורג
 
ירידת הבקר מההרים, שארמה, פריבורג, שוויץ
חגיגה לכבוד ירידת עדרי הפרות מההרים עם בוא החורף, העיירה שָארמֶה   (צילום: CC  ventdusud )
 

דרקון באגם השחור

אגם שווארצזה (Schwarzsee), שפירושו "האגם השחור", מרוחק רק 25 קילומטרים (דרומית-מזרחית) מהעיר פריבורג. זהו אגם קטן, בגובה 1,046 מטר, שקיבל את שמו בשל צבע המים הירוק כהה שלו, כמעט שחור. האגדה המקומית מספרת שעל פסגת Kaiseregg, המתנשאת מעל האגם במזרח (2,185 מ'), חי דרקון שהטיל את אימתו על האזור כולו, ותבע קורבנות רבים. למרבה המזל הצליח נזיר אמיץ להרוג אותו וכיום אין חשש מדרקונים באזור...
 
בקיץ מגיעים למקום מקומיים רבים כדי ליהנות משפע של מסלולי טיול ופעילויות ספורט ונופש. מסלול רגלי קל סביב האגם אורך כשעתיים-שלוש, והוא מתאים גם לעגלות ילדים וכסאות נכים. תוכלו לגלוש במגלשות הרים, לשכור סירת משוטים ולשוט על האגם או לעלות ברכבל לפסגת Riggisalp, ממנה מזומנת לכם תצפית על האזור מגובה 1,500 מטר. אך זהו בעיקר מקום בילוי לחובבי הטבע שבינינו, שיכולים לצאת לשפע של מסלולי הליכה ואופניים באזור.
אגם שווארצזה, קנטון פריבורג
אגם שווארצזה, שפע מסלולי טיול ופעילויות ספורט ונופש  (צילום: makasanaphoto)
 

התפריט של קנטון פריבורג - גבינות ושוקולד

העיירה גרוייר (Gruyères), 30 קילומטרים מדרום לפריבורג, מפורסמת בעיקר בזכות הגבינה השוויצרית, הנושאת את שמה, והיא נמצאת במחוז גרוייר, אחד משבעת המחוזות של קנטון פריבורג. זוהי עיירה מימי הביניים, השוכנת למרגלות פסגת מולזון (Moléson), על גדות נהר סרין, שממשיך ועושה דרכו לפריבורג. אל פסגת מולזון, שהיא הפסגה הגבוהה באזור (2,002 מ'), ניתן לעלות לתצפית בעזרת רכבל מהכפר מולזון סור-גרוייר (Moléson-sur-Gruyères). טירת גרוייר, המתנשאת מעל העיר העתיקה, שימשה בעבר את מושל העיר ומאוחר יותר את אחת ממשפחות האצולה שלה. כיום שוכן בטירה מוזיאון של האזור ומוזיאון אמנות ומתקיימים בה מופעים.
רעבים? בגרוייר תמצאו מפעל יצור גבינות מודרני, בו מיוצרת בין השאר גבינת גרוייר הנודעת, ואילו בכפר הסמוך מולזון סור-גרוייר, עדיין מייצרים גבינות בשיטה המסורתית.
 
סביב המחלבה במולזון נבנה כפר תיירותי, המספק מגוון שירותי לינה ונופש. במקום יש מגלשות הרים (Bobsleigh) אליהן עולים עם רכבל, קורקינטים שניתן לרדת איתם בירידה מהרכבל, מגרשי גולף, טניס ועוד. מהפסגה אפשר ללכת ברגל במסלול הנקרא "המסלול הבוטאני" (Botanical Route), מסלול מישורי קל עם הרבה פרחים, שמישהו טרח וכתב את שמותיהם. אפשר לחזור באותו מסלול או לרדת ברגל לכפר, ירידה שלוקחת כשעה.
 
חוויה נחמדה מזמנת "רכבת הפונדו", רכבת מיוחדת היוצאת מהעיירה Bulle ומגיעה ל Montbovon. בדרך, לצד הנופים הנשקפים מחלון הרכבת, נהנים הנוסעים מפונדו של גבינות מקומיות.
גרוייר, שוויץ
הרחוב המרכזי בעיירה גרוייר, חובה לטעום גבינת גרוייר  (צילום: Mercedes Catalan)
 
אחרי ששבעתם פונדו גבינות וראקלט בגרוייר, קחו לכם קינוח במפעל השוקולד של קָאֶיה-נסטלה (Cailler-Nestlé) בעיירה הסמוכה ברו (Broc). כאן ניתן לצפות בהכנת השוקולד הנודע.
השוויצרים הם אלופי הרכבות וגם את "רכבת השוקולד" הם המציאו לטובת התיירים. הרכבת, בעלת החלונות הפנורמיים, יוצאת מהעיירה מונטרה (Montreux), על גדות אגם ז'נבה, ועוצרת לביקורים במפעל הגבינות בגרוייר ובמפעל השוקולד בברו.


דקה מתוקה מתוך הביקור במפעל השוקולד קָאֶיה-נסטלה בעיירה ברו
 
לאחר ששבעתם גבינות ושוקולד, ולפני שתחזרו לפריבורג, אתם מוזמנים לנפוש באגם המלאכותי שבין השתיים – אגם גרוייר (Lac de la Gruyères), שהוא אגם מלאכותי שנוצר על ידי סכר ובלבו אי קטן ועליו טירה, אליהם תוכלו לשוט בסירה.
 

מידע נוסףכרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר