סיור בעיר ברן - בירת שוויץ היפהפייה
מאת: כרמית וייס


העיר העתיקה של ברן נבנתה על מעין חצי אי, הכלוא בתוך עיקול חד של נהר ארה, אחד משלושת הנהרות הגדולים של שוויץ.  העיר העתיקה, שנבנתה בימי הביניים, שמורה היטב והיא הוכרזה כאחד מאתרי המורשת התרבותית של אונסק"ו.


ברן היא עיר גדולה ומודרנית, אולם כדאי מאד לבקר בעיר העתיקה שלה, ולהקדיש לכך לפחות חצי יום. אביא כאן את האתרים המרכזיים בעיר העתיקה, וגם כמה בעיר החדשה.
 
נקודות תצפית על ברן, שוויץ
העיר ברן נבנתה בימי הביניים בעיקול הנהר והיא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו   (צילום: CC rusm)


טיולי אופניים
 
 

היכן נמצאת ברן

העיר ברן (Bern) שוכנת בצפון-מערב שוויץ והיא בירתו של קנטון ברן, שהוא הקנטון השני בגודלו בשוויץ. העיר שוכנות בינות גבעות נמוכות, בין הרי האלפים בדרום-מזרח לרכס הרי היורה בצפון-מזרח.
 
העיר היפהפייה היא בירתה של שוויץ, מאז נוסחו חוקי הקונפדרציה בשנת 1848. ברן היא מקום מושבם של שני בתי הפרלמנט של שוויץ, ה- Ständerat  וה-  Nationalrat, וכן של ממשלת שוויץ והבנק המרכזי. זוהי העיר הרביעית בגודלה בשוויץ, בה מתגוררים 133 אלף איש.
יעדים בעיר העתיקה של ברן (A-F), יעדים מחוץ לעיר העתיקה (G-J), מלון הספא שוויצרהוף ברן (K), מלון סאבוי (L)
 

הדובים של ברן 

משיקולי הגנה הוקמה העיר, בסוף המאה ה- 12, בעיקול של נהר ארה (Aare), הנהר הארוך ביותר בשוויץ שכל כולו "שוויצרי", והוא נשפך בהמשך אל נהר הריין. העיר נוסדה על ידי הרוזן ברכטולד החמישי לבית צרינגן, בית אצולה גרמני שאחראי להקמתן של חמש ערים נוספות בשוויץ ומספר ערים בגרמניה. האגדה מספרת שהרוזן, שהיה חובב צייד, ביקש לקרוא לעיר על שמה של החיה הראשונה אותה יצוד במקום. כך נקראה העיר ברן על שמו של דוב, בגרמנית בֵר (Bär), בזכות הדוב האומלל אותו צד הרוזן, שגם הפך לסמלה של העיר.
 
בשנת 1353 הצטרף קנטון ברן כחבר התשיעי בקונפדרציה של שוויץ, אך רק קרוב ל-500 שנה לאחר מכן הפכה בירתו, העיר ברן, גם לבירת הקונפדרציה. בשנת 1405 כילתה שריפה גדולה את רוב בתי העץ של העיר וגרמה למותם של כמאה איש. האגדה מספרת שבמגדל השעון של העיר נכלאו זונות שהואשמו באשמה חמורה במיוחד - הן נתנו מחסדיהן לאנשי כמורה. שתיים מהן, ששוחררו, רצו לנקום באנשי העיר והן שהציתו את האש. את הבתים החדשים, שהחליפו את אלו שנשרפו, בנו התושבים מאבן, בסגנון הרנסאנס של אותם ימים, ואותם ניתן לראות עד היום.
 
ברן, שוויץ
רחוב החנויות המקורה, מגדל השעון ואחת ממזרקות העיר  (צילום: כרמית וייס)

ברן, שוויץ
בתי העיר העתיקה של ברן, במנהרת הזמן לימי הביניים   (צילום: CC Richard Cassan)
 

סיור בעיר העתיקה של ברן

סיור רגלי בעיר העתיקה הוא נוח מאד, מאחר וכל האתרים המעניינים נמצאים במרחק הליכה זה מזה. את הסיור ניתן להתחיל בתחנת הרכבת המרכזית (Bahnhofplatz ), בניין הפרלמנט וכיכר הפרלמנט, הנמצאים בסמוך (כ- 500 מ'). משם ברחוב המרכזי, אל מגדל הכלא (Käfigturm), מגדל השעון (Zytglogge) והקתדרלה (Bern Minster). מדרום לקתדרלה מרפסת תצפית, הצופה על חלקה הדרום-מזרחי של העיר, לצד הנהר. באזור זה, האזור העני של העיר, גרו ועבדו בעלי המלאכה הפשוטים, שנעזרו בתחנות שהופעלו במי הנהר. ניתן לרדת לשם ברגל או להיעזר במעלית קטנה, שנבנתה בשנת 1863.
 
שדרת חנויות אלגנטית, בעלת מעברים מקורים וקשתות מרשימות, שאורכה שישה קילומטרים, נפרשת משני צדי הרחוב המרכזי של העיר העתיקה (Marktgass). ברחוב זה נמצאות 8 מזרקות, מתוך 11 המזרקות שסיפקו את מי השתייה לעיר.

ברן, שוויץ
מזרקת החלילן ושדרת החנויות המקורות ברחוב הראשי   (צילום: כרמית וייס)
 

שערי העיר העתיקה

עם סיום הסיור תגיעו לשער העיר המזרחי, שער Nydeggbrücke, שלצדו נמצא כיום פארק הדובים (Bärengraben). מכאן החלה העיר להיבנות וכאן היתה תמיד הכניסה המזרחית אליה, השער המערבי השתנה עם השנים, בשל התרחבותה של העיר. תחילה היה זה מגדל השעון, אחריו מגדל הכלא ולבסוף הגיעה העיר עד למקום בו שוכנת כיום תחנת הרכבת.
 
בתחנת הרכבת המרכזית נמצאת לשכת התיירות של ברן. בתחנה הענקית יש חנויות ומסעדות לרוב והיא הומה אדם. בקומה התחתונה מוצגים שרידים מחומת העיר, שלמרבה הצער נהרסה בהחלטת משעל עם של התושבים (רפרנדום), שביקשו להרחיב את העיר. לצדם תוכלו לראות תרשים המסביר את צמיחתה של העיר העתיקה.
בתי מלון בקרבת תחנת הרכבת של ברן
 
ברן, שוויץ
קטע החומה (מואר בצד שמאל) בתחנת הרכבת שלבשה חג לקראת חג המולד  (צילום: כרמית וייס)
 
 

26 מזרקות מול בניין הפרלמנט

בניין הפרלמנט (Bundeshaus) הוא בניין גדול ומרשים, הנמצא בליבה של העיר העתיקה, והוא משכנם של הפרלמנט וממשלת שוויץ. זהו בניין אבן עתיק בעל מספר כיפות טורקיז יפיפיות. האגף המערבי של הבניין נבנה בשנת 1852, ארבע שנים לאחר שהעיר ברן נבחרה כבירת הפדרציה של שוויץ. כעבור 30 שנה נבנה האגף המזרחי, כתמונת ראי מדויקת של האגף המערבי. 38 אמנים מכל רחבי שוויץ היו שותפים לעיטור הבניין בפסלים, ציורי קיר, חלונות צבעוניים ועוד. אלמנטים רבים בעיצוב הבניין מסמלים אירועים מההיסטוריה של שוויץ. 
ניתן להצטרף לסיור מודרך בבניין (גרמנית, צרפתית, איטלקית ואנגלית).

 
האטרקציה של כיכר הפרלמנט (Bundesplatz), אשר בחזית בנין הפרלמנט, הן  26 מזרקות המייצגות את עשרים וששת הקנטונים של שוויץ. המזרקות מופעלות בכל שעה עגולה ובכל מחצית השעה, כל יום בשעות 11:00 עד 23:00. בשעות הערב והלילה הכיכר והבניין מוארים בתצוגת אורות מרשימה, ולטעמי אז הם יפים יותר (מסיבה זו מאד מומלץ להישאר ללון בעיר).
ברן, שוויץ
בניין הפרלמנט של שוויץ לעת ערב   (צילום: CC Axel Tschentscher)
 

תערוכות במגדל הכלא

מגדל הכלא (Kafigturm) הוא מבנה אבן מרשים מתקופת הרנסנס, אשר שימש כשער המערבי השני של העיר, לאחר הרחבתה. הקמתו נמשכה קרוב למאה שנה, מאמצע המאה ה- 13 עד אמצע המאה ה- 14. לאחר מכן, החל מהמאה ה- 17 עד סוף המאה ה- 19, שימש הבניין כבית כלא ומכאן שמו. השעון שעל המגדל התווסף לו רק בשנת 1961. כיום מוצגות במקום תערוכות שונות, לאחר שהמבנה עבר שיפוץ נרחב, והכניסה היא בחינם.
 
ברן, שוויץ
מגדל הכלא ברחוב הראשי, ניצב כאן מאז המאה ה- 14   (צילום: כרמית וייס)
 

 

ההצגה הכי טובה בעיר

אחד מסמליה המפורסמים של ברן הוא מגדל השעון (Zeitglockenturm), מגדל גבוה ועליו שני שעונים: שעון רגיל ושעון אסטרונומי. המגדל נבנה בשנת 1191 ובשנותיה הראשונות של העיר הוא שימש כשער הכניסה המערבי. השעון נוסף למגדל בשנת 1528, ועד היום הוא פועל ללא חשמל ועדיין מדייק. כל 27 שעות יש צורך למתוח אותו עם ידית מיוחדת.

לקראת כל שעה עגולה נאספים המוני תיירים בכיכר הסמוכה לשעון ומכינים את המצלמות. שימו לב, בדיוק שלוש דקות לפני שהמחוג הגדול מציין שעה עגולה, קורא התרנגול שלוש קריאות. אז יוצאת מהחלון שלצד השעון שורה של דמויות צבעוניות – ליצן, דוב, אריה, סוס - וזוכה לתשואות הקהל. עם סיום המופע, בדיוק בשעה העגולה, מצלצל פעמון המגדל.

בתוך המגדל ניתן לבקר רק בסיורים מודרכים. אם תצטרפו לסיור כזה, תקבלו הסבר על מנגנון השעון המרשים ותזכו לתצפית נפלא על גגות העיר. הסיורים מתקיימים ממאי עד אוקטובר ונמשכים כשעה. כרטיסים ניתן לקנות בלשכת התיירות או אצל המדריך במקום, אך אם אתם רוצים להבטיח את מקומכם בסיור, המוגבל ל- 20 איש, כדאי להזמין מקום מראש בלשכת התיירות.
 
השעון של ברן, שוויץ
הקהל ממתין ליציאת הדמויות ממגדל השעון, כל שעה עגולה   (צילום: כרמית וייס)
 

תצפית לקלי רגליים

לתצפית טובה עוד יותר תזכו ממגדל קתדרלת מינסטר (Berner Münster), כנסיה בסגנון גותי, בעלת חזית מרשימה, שהמגדל שלה מתנשא גבוה מעל גגות העיר העתיקה. זוהי הכנסייה הגדולה ביותר בשוויץ, שנבנתה בגודל שיכול להכיל בשעת שריפה או הצפה, את כל תושבי העיר של אותם ימים, 4,000 במספר. בנייתה החלה במאה ה- 15 ונמשכה 160 שנה. המגדל הושלם רק בשנת 1893.
 
שער הכניסה לכנסיה מעוטר בתבליט מרהיב, המתאר את יום הדין -  הנידונים לגיהינום והנבחרים לגן העדן, אך כיום הכניסה היא מהשער שלצדו. פנים הקתדרלה צנוע ביותר, מכיוון שבעקבות הרפורמציה, אז הפכו תושבי ברן לפרוטסטנטים, הוצאו ממנה כל הפסלים והתמונות. לקתדרלה תשעה פעמונים, שהגדול בהם משקלו 10 טון, והוא הפעמון הגדול ביותר בשוויץ.
 
ברן, שוויץ
תבליט יום הדין על שער הקתדרלה, נבנתה לתת מקלט ל- 4,000 תושבי העיר   (צילום: כרמית וייס)

טיפוס של 344 מדרגות יוביל אתכם לתצפית מראש מגדל הכנסייה, שגובהו 100 מטרים. מהתצפית ניתן לראות את גגותיה של העיר, הנהר והגשרים. ביום יפה ניתן לראות הרחק לעבר המישור המקיף את ברן (Bernese Mittelland) והפסגות המושלגות של האלפים הברניים.
 
ברן, שוויץ
תצפית ממגדל הקתדרלה, הרחק ברקע האלפים הברניים המושלגים  (צילום: כרמית וייס)
 

הדובים של עיר הדובים

הדוב הוא סימלה של העיר ברן, וניתן לו כאן כבוד מיוחד. פארק הדובים (Bärenpark) לצדי נהר ארה, נפתח בשנת 2009 והוא החליף את "בורות הדובים", שהוקמו באמצע המאה ה- 19, והתנאים בהם היו "לא אנושיים" (או נכון יותר: "לא דוביים"). הפארק משתרע על שטח מגודר של 10 דונם, בו יכולים הדובים להסתובב חופשי, לרחוץ במי הנהר (שבבריכה), לשחות ולצוד דגים. בורות הדובים הישנים הושארו במקום ובבור הקטן יש תצוגה על ההיסטוריה של הדובים בעיר ברן, שבעבר היו בה בורות דובים נוספים.
הפארק נמצא ליד שער הכניסה המזרחי לעיר העתיקה, שער Nydeggbrücke, מעברו השני של נהר הארה.
 
פארק הדובים, ברן, מערב שוויץ
זוג הגורים המתוקים שנולדו בפארק הדובים, סמלה של העיר ברן  (צילום: Bern Tourism)
 

בירה בתחנת החשמלית הישנה

בצמוד לפארק הדובים נמצאת תחנת החשמלית הישנה של ברן. התחנה הפכה למסעדת-בר פופולרית, ושמה Altes Tramdepot, כלומר: תחנת החשמלית הישנה. בכניסה למסעדה שני מכלי בירה ענקיים. האוכל בה בסיסי וטעים, השרות מהיר, אך אל תצפו למשהו אלגנטי. זוהי מסעדה פשוטה ועממית, והישיבה לאורך שולחנות ארוכים, בהם תוכלו להתיידד עם שכניכם לשולחן.
 
ברן, שוויץ
מסעדת התחנה הישנה, להתיידד עם השכנים לשולחן  (צילום: כרמית וייס)
 
יעדים לביקור מחוץ לעיר העתיקה של ברן
כל האטרקציות שאביא כאן נמצאות בתחומי העיר ברן והן קרובות מאד לעיר העתיקה. אם אתם קלי רגליים תוכלו להגיע אליהן ברגל ואם עייפתם תוכלו להיעזר בתחבורה הציבורית.
 

חיות בסביבתן ה(כמעט) טבעית

גן החיות הענק Tierpark Dahlholzli, שמיקומו המיוחד על גדות נהר ארה ובסמוך ליער טבעי, מאפשר למבקרים לחזות בחיות רבות בסביבתן הטבעית. בגן כ- 200 מינים של חיות, שמרביתן אופייניות לאירופה, כמו כלבי ים, איילים, חתולי בר, זאבים, דישונים ועופות שונים ומשונים. יש במקום מספר חיות מיוחדות ונדירות, כמו, לטאות ענקיות, פרפרים נדירים וציפורים נדירות.
 
הביקור בחלקו הגדול של הגן הוא בחינם, יש לשלם רק עבור הכניסה לוויואריום (Vivarium). כל השבילים מתאימים לעגלות ילדים וכסאות נכים. יש חניה בסמוך לפארק אך בתקופת השיא עלולה להיות בעיה למצוא בה מקום. הגן נמצא במרחק  1.5 ק"מ מדרום-מזרח לתחנת הרכבת המרכזית, על גדות נהר ארה. ניתן להגיע ברגל או עם אוטובוס מספר 17. אם אתם מגיעים מחוץ לעיר עם אוטוסטרדה A6, יש לרדת ביציאה "Bern-Ostring" לכיוון המרכז (יש שילוט).
 
ברן, שוויץ
נמר בגן החיות של ברן, סביבה טבעית ככל האפשר  (צילום: CC Tambako The Jaguar)
 

צמחי ההרים של שוויץ לצד צמחייה טרופית

הגנים הבוטאניים (Botanischer Garten) מספקים הזדמנות להכרות מקרוב עם עולם הצומח של שוויץ. 6,000 מיני צמחים גדלים בגן המשתרע על פני 20 דונם. הגן כולל מגוון עצום של צמחים מהרי האלפים, לצד צמחים שהובאו לכאן מאסיה וצפון אמריקה. המבקרים במקום זוכים להכיר את הצמחייה המאפיינת את שוויץ וללמוד על צמחים הנמצאים בסכנת הכחדה. לצד הצמחים של שוויץ תוכלו לראות גם תצוגה של צמחים טרופיים וסוב-טרופיים, המוצגים בשלוש חממות שונות. בחממת הדקלים (Palmenhaus) ניתן לראות צמחים הגדלים באזורים חמים ולחים של כדור הארץ, כמו אננס, בננה, קנה סוכר, צמח הקפה ועוד. בחממת השרכים (Farnhaus) תוכלו לראות צמחים האופייניים ליערות הגשם. בחממה האחרונה מבין השלוש גדלים צמחים המאפיינים אזורים חמים ויבשים.
 
הגן נמצא כ 500 מטר צפונית לתחנת הרכבת, מעברו השני של נהר ארה. ניתן להגיע עם אוטובוס מספר 20 (לרדת בתחנת Gewerbeschule).
 
הגן הבוטאני של ברן
חממת הדקלים בגנים הבוטאניים של ברן, צמחיית שוויץ לצד צמחיה מכל העולם   (צילום: Guido Gloor Modjib)
 

תצפיות נפלאות על העיר

כדאי מאד לעלות לאחת הגבעות המקיפות את העיר העתיקה. מראה בתי האבן הצפופים, בעלי גגות הרעפים האדומים, המוקפים בנהר הרחב, הוא מראה מרהיב.
 
גן הורדים (Rosengarten) מאפשר תצפית מצוינת על העיר העתיקה ועל ה"לולאה" של נהר ארה. בגן 220 מינים שונים של ורדים, ובנוסף גם 200 מיני אירוסים, 28 מינים של שושנת האלפים (Rhododendren) ועוד פרחים שונים בהתאם לעונה. במקום גם מסעדה שממנה יש תצפית יפה לעיר העתיקה. הגן נמצא על גבעה צפונית-מזרחית לעיר העתיקה, במרחק הליכה לא גדול ממנה. ניתן לחנות בסמוך אליו ולרדת ברגל, בשביל מסודר, לעיר העתיקה. ניתן להגיע גם עם אוטובוס מספר 10. הכניסה לגן היא בחינם והוא פתוח כל השנה.
 
תצפית נוספת מזומנת לכם מהגבעה שאחרי פארק הדובים ומגבעת גורטן (Gurten), שמדרום לעיר העתיקה, אליה ניתן לעלות בקרונית שיניים (פוניקולר).
 
ברן, שוויץ
תצפית על ברן מגן הוורדים, אחת ממספר נקודות תצפית שמומלץ להגיע אליהן   (צילום: CC rusm)
 

איך לטייל בברן

ברן מרוחקת 120 ק"מ משדה התעופה של ציריך ו- 150 ק"מ משדה התעופה של  ז'נבה. האזור שמסביב לעיר משובץ בכפרים מקסימים, הפרושים על פני גבעות ירוקות. אם יש לכם זמן, רדו מהאוטוסטרדות ופשוט סעו בנחת בכבישים הצדדיים הללו.
אם אתם מגיעים מהערים ציריך, לוצרן או באזל, עדיף להגיע ברכבת (כשעה נסיעה) ולחסוך את חיפוש החנייה. מז'נבה הנסיעה ברכבת היא כשעתיים.
 
מרכז העיר חסום למעבר כלי רכב ויש להחנות את הרכבים במגרשי חניה ציבוריים בתשלום. העיר מרושתת במערכת יעילה של חשמליות ואוטובוסים והיא מקושרת עם רכבות לכל עריה וכפריה של שוויץ ולערים רבות ברחבי אירופה. דרך נחמדה לסייר בברן ובסביבתה הקרובה היא עם אופניים, אם כי בתוך העיר העתיקה עלול להיות מעט צפוף בעונות השיא. תחנת ההשאלה נמצאת בתחנת הרכבת המרכזית ונקראת Rent a Bike.
בתי מלון בקרבת תחנת הרכבת המרכזית

בתי מלון מומלצים במיקום נוח בעיר העתיקה של ברן

אמליץ כאן על שני בתי מלון, הממוקמים בין תחנת הרכבת המרכזית של ברן לאתרי הביקור בעיר העתיקה:
מלון הספא שוויצרהוף ברן (
Hotel Schweizerhof Bern & Spa) הוא מלון 5 כוכבים אלגנטי ומפנק, עם ספא גדול ומסעדה מצוינת, הממוקם במרחק 300 מ' מתחנת הרכבת ובמרחק הליכה קצר מהעיר העתיקה. הוא מציע חדרים גדולים, סוויטות וחדרי משפחה. בימים יפים ניתן לסעוד על טרסת הגג ולהשקיף על העיר העתיקה.

מלון במיקום נוח, ליד תחנת הרכבת, בעיר ברן, שוויץ
מלון הספא שוויצרהוף ברן - מלון אלגנטי ונוף לעיר העתיקה

מלון סאבוי (Hotel Savoy) הוא מלון 4 כוכבים מודרני, הממוקם בעיר העתיקה של ברן, במרחק הליכה קצר (כ- 500 מ') מתחנת הרכבת המרכזית, רחוב החנויות המקורה ורוב אתרי התיירות בעיר. כל חדרי המלון ממוזגים, עם מיטות סופר נוחות, ופינת שתיה עם קומקום ומכונת קפה. המלון זוכה לציוני אורחים מהגבוהים בברן.

מלון מומלץ במרכז ברן
מלון סאבוי - מיקום מעולה במרכז העיר העתיקה של ברן והמלצות אורחים חמות

כתבה נוספת - ברן של חורף ושוק הבצל 
 

מידע נוסף

השכרת רכב בשוויץ
בתי מלון בעיר העתיקה של ברן

כתבות נוספות על אזור זה

העיר באזל
העיר זולותורן
שלושת האגמים: אגם ביל
שלושת האגמים: אגם נוישאטל
שלושת האגמים: אגם מורטן 
העיר פריבורג

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר