ברן בטיול של חורף - כולל ביקור בשוק הבצל
מאת: כרמית וייס


פעמיים ביקרתי בעיר המקסימה ברן, פעמיים זכיתי לקור וגשמי זלעפות. היה זה בקיץ, ולא צפיתי כזה "חורף". הפעם החלטתי לבלבל את העונות… ולהגיע לברן דווקא בחורף. ואכן הצלחתי! המטריה זכתה להישאר יבשה, ולמרות הקור, עם לבוש מתאים ושלל אפשרויות בילוי במקומות סגורים, אותן אפרט כאן, היה ממש נעים.


סיבות רבות אביא כאן מדוע להגיע לברן דווקא בחורף, והחשובה בהן היא שוק הבצל ושווקי חג המולד, המתקיימים בנובמבר-דצמבר. כל ההצעות שיובאו כאן לטיול של חורף בברן, מתאימות גם לטיול קיץ, כמובן. אז בואו נצא לטייל.
 
שוק הבצל, ברן, שוויץ
צבעי השלכת של עצי הדולב המרהיבים והדוב של ברן  (צילום: כרמית וייס)
 

טיולי אופניים
 

ליהנות מהמראות הלבנים

שוויץ זוכה לעיקר המשקעים דווקא בקיץ. בברן יורדים בכל אחד מחודשי הקיץ קרוב ל- 120 מילימטרים של גשם, בעוד בחורף (דצמבר-מרץ) יורדת רק כמחצית מכמות זו. הטמפרטורה לעומת זאת צונחת בחורף, והיא נעה סביב האפס, אם כי במשך היום, אם מפציעה השמש, היא יכולה לטפס מעל 10 מעלות צלזיוס, שזו בהחלט טמפרטורה נעימה ביחס לשוויץ. לבוש השומר על חום הגוף (שכבות) בהחלט מאפשר להנות מטיול בשוויץ גם בחורף, וברן היא אחד היעדים המוצלחים לטיול שכזה.

העיר ברן היא יעד נפלא להתמקם בו בחורף. בימים נאים, בהם מפציעה השמש ומגרשת את העננים והערפל, אפשר לצאת אל הרי האלפים או הרי היורה הסמוכים. כך תוכלו גם אתם ליהנות מהמראות הקסומים שיוצר כאן גנרל חורף, הצובע הכל בלבן – גגות, עצים, נהרות, מפלים קפואים וכמובן פסגות ההרים. בימי סגריר, בהם מתכסים ההרים ערפל והקור בלתי נסבל, כדאי להישאר בעיר עצמה, המציעה רחוב חנויות מקורה, בניין פרלמנט, קתדרלה, ועשרות מוזיאונים בכל תחום אפשרי. אפשר לבלות כך מספר ימים, ואם רוצים, אפשר גם לתת "קפיצה" של שעה ברכבת לבאזל, לוצרן או ציריך.
 
הקתדרלה, ברן, שוויץ
גגות העיר העתיקה של ברן ומגדל השעון המפורסם, תצפית ממגדל הקתדרלה  (צילום: כרמית וייס)
לחצו על התמונה להגדלה


חורף ושלג בברן, שוויץ
גגות העיר העתיקה של ברן כוסו לבן, מראה מרהיב  (צילום: Gfed)
 

שוק שכולו בצל

קשה להאמין שאפשר לקיים שוק שלם סביב בצל (וגם קצת שום), אך מסתבר שאפשר, וזו סיבה נפלאה להגיע לברן בתחילת החורף. שוק הבצל הוא פשוט חגיגה של יצירתיות, הומור, צבעים וטעמים. ולא, לא של ריחות... כפי שרבים מכם בוודאי סבורים.
שלוש שעות תמימות התהלכתי מוקסמת, והעין לא שבעה מהמראות.
 
שוק הבצל, הנקרא בגרמנית ציבלמריט (Zibelemärit), מתקיים בעיר העתקיה של ברן מזה שנים רבות, תמיד ביום ב' הרביעי של חודש נובמבר. שורשיו של השוק נעוצים הרחק במאה ה-16, בשוק הסתיו שנמשך שבועיים. אנשי קנטון פריבורג הסמוך, שסייעו לאנשי ברן בהגנה על העיר במלחמת בורגונדי, וחקלאי האזור שסייעו בשיקומה של העיר לאחר השריפה הגדולה של שנת 1405, זכו בהיתרים מיוחדים למכור את הבצל שנאסף בשדותיהם.
 
כיום חקלאים מכל הסביבה, בעיקר מאזור "גן הירק של שוויץ" הסמוך (ואפילו כמה מגרמניה פגשנו), מביאים לאירוע למעלה מ- 50 טון של בצל. זה, נמכר בעיקר בשרשראות קלועות, מעוטרות בפרחים מיובשים, שהן יצירות אומנות של ממש. המוכרים הבטיחו לנו שהיצירות מחזיקות עד סוף החורף, ואז... ישר לסיר.
כתבה על העיר מורטן וגן הירק של שוויץ
 
שוק הבצל, ברן, שוויץ
מוכר חביב ושרשראות בצל מקושטות, שוק הבצל של ברן  (צילום: כרמית וייס)
 

"מבצע מלביש" בצל 

היצירתיות השוויצרית והחוש האסתטי הכל כך מפותח, יחד עם הירידה לפרטים הכי קטנים, והשקעה אינסופית, יוצרים כאן חגיגה אמיתית. כך נוצרות בובות מבצל, שעונים מבצל, חיות מבצל ומה לא? לראות ולא להאמין. כל השנה סורגים ותופרים את התלבושות לבובות המקסימות הללו, ושבועיים לפני האירוע מתגייסת כל המשפחה ל"מבצע מלביש".

בתמונות ניסיתי להביא לכם קצת מעושר היצירתיות בבצל.
 
שוק הבצל, ברן, שוויץ    שוק הבצל, ברן, שוויץ
שוק הבצל, ברן, שוויץ   שוק הבצל, ברן, שוויץ
יצירות אומנות בשוק הבצל של ברן - יצירתיות, השקעה ויופי של בצל  (צילום: כרמית וייס)
 
בדוכני השוק הקצת יותר מרוחקים, מוכרים גם כלי קרמיקה, לחם, ירקות, גבינות, נקניקים ושאר מזכרות.
ומה עושים כדי להתחמם? שותים גְלִיוַ‏יין (Glühwein) – יין אדום, המוגש כשהוא חם ומתובל בקינמון, וניל, ציפורן וסוכר. בעבר שימשה צורת הגשה זו, לניצול היין שהתקלקל ולשיפור טעמו, אולם כיום נוהגים להגישו כך בחורף, במיוחד בתקופה שלפני חג המולד, והוא נפוץ מאד גם על מדרונות הסקי.
 
שוק הבצל הוא האירוע הגדול ביותר המתקיים בברן, ואחד האירועים הגדולים בשוויץ כולה, והוא מושך אליו מקומיים ותיירים רבים. חברת הרכבות מוסיפה רכבות מיוחדות ואוטובוסים מכל רחבי שוויץ, במיוחד ליום זה.
מרכזו של השוק בכיכר הפרלמנט (Bundesplatz) והוא נפרש אל הרחובות הסמוכים של העיר העתיקה. הדוכנים נפתחים כבר בשעה 5:00 לפנות בוקר, ולמרות הקור מומלץ להגיע בשעה זו. בתי העיר המוארים, ובראשם בניין הפרלמנט, מרהיבים כפליים בשעה זו. מאוחר יותר מגיעים תיירים רבים (רובם שוויצרים) והילדים והנוער ידפקו על ראשיכם בפטישי פלסטיק ויזרקו עליכם שלל קונפטי. חלק מהאווירה והמסורת של השוק. שמח.

 סרט וידאו המתאר את ההכנות לשוק הבצל

 

גאוות העיר ברן, הוא משלנו

אלברט איינשטיין (1879-1955), חתן פרס נובל לפיסיקה, הוא יהודי יליד גרמניה, שהתגורר בעיר ברן במשך מספר שנים. אחת מהן היא שנת 1905, המכונה שנת הפלאות (Annus mirabilis) שלו, בה הוא פרסם ארבעה מאמרים פורצי דרך ובהם גם את תורת היחסות הפרטית (הבסיס לתורת היחסות הכללית, שפורסמה 10 שנים מאוחר יותר). איינשטיין, שמשפחתו היגרה מגרמניה, סיים בברן את לימודיו התיכוניים, תואר ראשון ושני, ועבד במשרד הפטנטים בתחילת המאה ה- 20. בהמשך, בשל האנטישמיות הגוברת באירופה, הוא עבר לארצות הברית.

מוזיאון איינשטיין ברן, שוויץ   מוזיאון איינשטיין ברן, שוויץ
מימין: איינשטיין עם אחותו, משמאל: אשתו ובנו עם עגלה מאותה תקופה
 
בשנת 2005, במלאת מאה שנה לשנת הפלאות של איינשטיין, נערכה במוזיאון ההיסטורי של ברן (Historisches Museum Bern) תערוכה גדולה לכבודו. התערוכה, שעוצבה בשיתוף עם האוניברסיטה העברית, היתה הצלחה כה גדולה, שהיא הושארה כתצוגת קבע במקום, ושמו של המוזיאון אף הוסב למוזיאון איינשטיין (Einstein Museum). המוזיאון שוכן בבניין יפהפה שנבנה בשנת 1894. התצוגה מחולקת לתקופות בחייו של איינשטיין, עם דגש על זיקתו החזקה למדע וליהדות וכן על חייו הפרטיים. בכל שלב מחייו מוצגים גם פריטים ומידע על אותה תקופה, כמו למשל, מורשת יהודי אירופה ותצוגה מרשימה במיוחד על מחנות ההשמדה. המתעניינים בפיסיקה יזכו להסברים מחכימים על המצאותיו של הגאון. כחובבת צילום, אהבתי במיוחד את חדר המדרגות, המעוצב כחדר מראות וממחיש את נושא האור, האינסוף והחלל.
 
מומלץ לשכור מכשיר עם אוזניות, המספק הסברים בשפות שונות, בין השאר גם בעברית, עמו עוברים בין התחנות השונות בחייו של איינשטיין. המוזיאון נמצא ברחוב Helvetiaplatz מספר 5, כ- 200 מטר מהשער הדרומי של העיר, שער Kirchenfeldbrücke (אפשר להגיע גם עם חשמלית 3 או 5).
מעט צפונה משם, ברחוב Kramgasse מספר 49, בלב העיר העתיקה, בקומה השנייה, נמצאת הדירה בה גר איינשטיין (Einstein Haus) בשנים 1903-1905. הדירה שופצה והיא מרוהטת בהתאם לסגנון אותה תקופה וסגנונו האישי של איינשטיין.
 
מוזיאון אינשטיין ברן, שוויץ
הבניין המרהיב בו שוכן מוזיאון איינשטיין והפסל בכיכר   (צילום: כרמית וייס)
 

מי יצירתי יותר, האמן או האדריכל?

מוזיאון נוסף שכדאי לבקר בו, כשקר בחוץ (ולא רק), הוא מרכז פאול קְלִי (Zentrum Paul Klee). קלי, צייר שוויצרי-גרמני, שחי בשנים 1879-1940, נולד למשפחה של מוסיקאים,  בעיירה Münchenbuchsee, השוכנת 20 קילומטר צפונית לברן, ובילה כמחצית מחייו בברן.
 
אני לא התחברתי לסגנון הציור שלו, אך המבנה בו שוכן המוזיאון הוא יצירת אמנות בפני עצמה וחגיגה לצלמים. יצירותיו של קלי הן בסגנון אקספרסיוניסטי (מעמיד במרכז היצירה את היוצר ואת ראייתו הפנימית), קוביסטי (מורכב מצורות גיאומטריות פשוטות) וסוריאליסטי (סגנון חלומי–הזייתי).
 
גם כאן תוכלו לשכור מכשיר אוזניות עם הסברים, אך רק באנגלית ורק על חלק קטן מהתמונות.
המרכז שוכן ברחוב Fruchtland  מספר 3, כ- 2 קילומטרים מזרחית לשער הכניסה המזרחי של העיר העתיקה (Nydeggbrücke) ולפארק הדובים. ניתן להגיע עם אוטובוסים 10 או 12, או חשמלית מספר 5.
 
פול קלי, ברן, שוויץ
מרכז פול קלי, חגיגה של עיצוב ויצירתיות   (צילום: כרמית וייס)
 
 

אם לא שבעתם אמנות

אוסף ענק של יצירות אומנות שונות, הכולל ציורים, פסלים, רישומים, הדפסים, תצלומים וסרטים, שנעשו החל מהמאה ה- 14 ועד ימינו, מוצג במוזיאון האומנויות (Kunst museum). העבודות הן של אמנים שוויצרים לצד אמנים מארצות אחרות. בין האמנים נמצאים האיטלקים - דוצ'יו ופרה-אנג'ליקו, הצרפתים - קורבה, סזאן, מאטיס, בראק, פיקאסו וקנדינסקי.
המוזיאון נמצא ברחוב Hodlerstrasse, במרחק הליכה קצר מתחנת הרכבת.
 
מוזיאון אמנות ברן, שוויץ
מוזיאון האומנויות היפות של ברן, אמנים שוויצרים לצד אמנים מארצות אחרות  (צילום: Bern tourism)
 

קניות לאמא - מגלשות מים לילדים

שיטוט במרכז קניות חדיש ומקורה, הוא עוד בילוי נחמד ליום חורפי, במיוחד כשלצדו יש פארק מים, בו יוכלו הילדים להוציא אנרגיות עודפות ואתם תוכלו לשחרר את רגליכם העייפות בספא. מרכז הקניות ווֶסְטְסָייד (Westside), נמצא בפרברי העיר המערביים, כפי שמרמז שמו. זהו מרכז ענק, בן שלוש קומות, ובו חנויות מעוצבות למשעי, מסעדות, בתי קולנוע ומשחקייה לילדים.

בצמוד למרכז הקניות (הכניסה מבפנים) מרכז ספא ופארק מים גדול, בשם ברן-אקווה (Bernaqua), המשתרע על שטח של שני דונם. יש בו מספר בריכות שונות, סאונה וטיפולי בריאות שונים. הצעירים שבחבורה ישמחו לגלות במקום 3 מגלשות ענק, מגובה 17 מטר.
מרכז הקניות נמצא ברחוב Riedbachstrasse, במרחק 10 דקות נסיעה מתחנת הרכבת המרכזית של ברן, עם רכבת הפרברים (S-Bahn) S5, S51 ו- S52.
פארק מים, ברן, שוויץ
המגלשות של ברן אקווה, בילוי נפלא ליום חורפי  (צילום: Bern tourism)
 

לאכול במחסן תבואה מרהיב במיוחד

את היום תוכלו לסיים בפינוק לא זול, אבל כזה שיעניק לכם חוויה השייכת גם היא להיסטוריה של העיר: מסעדת קורנהאוזקֶלֶר (Kornhauskeller) שוכנת בבניין שנבנה בשנים 1711-1718 בסגנון הבארוק. כפי שמרמז השם, שימשו שלושת הקומות העליונות כמחסן תבואה, ואילו קומת הקרקע שימשה כמרתף יינות ואת השוק המקומי.
 
בתחילת המאה ה-19, כבר לא היה צורך במחסן התבואה הענק והוא הפך לבית בירה, בו הסבו סביב שולחנות ארוכים, אכלו נקניקים וגבינות ושתו מתוך חביות בירה ענקיות. בסוף אותה מאה שופץ המקום שוב וקירותיו נצבעו בציורים צבעוניים.
רק בשנת 1998 הפך המקום למסעדה יפהפייה, בעלת תקרה עם קשתות מעוטרות ותאורה רכה ונעימה.
המסעדה שוכנת בלב העיר העתיקה, ברחוב Kornhausplatz מספר 18. כדאי להזמין מקום בטלפון:  41-31-327-72-72.
לינה בעיר העתיקה של ברן
 
שוק הבצל, ברן, שוויץ
קורנהאוזקלר, מחסן תבואה שהפך למסעדת יוקרה  (צילום: כרמית וייס)
 

חופשת חורף בשוויץ

אלו הן רק חלק קטן מהאפשרויות שמציעה ברן, אחת מעריה היפות ביותר של שוויץ, אם לא היפה שבהן, לביקור של חורף. בברן, ובעיקר בעיר העתיקה שלה, עוד אטרקציות תיירותיות רבות, עליהן נכתב בכתבה על סיור בעיר ברן.
 
הרכבת השוויצרית, עליה נכתב בכתבה כמו רכבת שוויצרית, היא דרך נפלאה לטייל בשוויץ, בפרט בחורף. אז הנהיגה דורשת ציוד מיוחד (צמיגי חורף ולעיתים גם שרשראות שלג) ותשומת לב רבה. הרכבת בשוויץ מגיעה לכל מקום, ואם לא היא אז האוטובוס שימתין לכם מיד עם הגעתה, וברן היא צומת מרכזי של מערכת הרכבות.
 
החורף האירופי המושלג, ובמיוחד החודש שלפני חג המולד והשנה החדשה, בו נערכים גם שווקי חג המולד, הוא חוויה מיוחדת במינה. שווקים אלו מתחילים 4-5 שבועות לפני חג המולד. לינה באחד ממלונות הספא של שוויץ, יכולה להיות השלמה ראויה לחופשת חורף שכזו.
טעימה מאווירת חג המולד בברן ושוק חג המולד, מתחיל חודש לפני החג

חורף ושלג בברן, שוויץ
לחורף יש קסם מיחד, הכל לבן ונקי   (צילום: aletheia97)

 

בתי מלון מומלצים במיקום נוח בעיר העתיקה של ברן

אמליץ כאן על שני בתי מלון, הממוקמים בין תחנת הרכבת המרכזית של ברן לאתרי הביקור בעיר העתיקה:
מלון הספא שוויצרהוף ברן (
Hotel Schweizerhof Bern & Spa) הוא מלון 5 כוכבים אלגנטי ומפנק, עם ספא גדול ומסעדה מצוינת, הממוקם במרחק 300 מ' מתחנת הרכבת ובמרחק הליכה קצר מהעיר העתיקה. הוא מציע חדרים גדולים, סוויטות וחדרי משפחה. בימים יפים ניתן לסעוד על טרסת הגג ולהשקיף על העיר העתיקה.

מלון במיקום נוח, ליד תחנת הרכבת, בעיר ברן, שוויץ
מלון הספא שוויצרהוף ברן - מלון אלגנטי ונוף לעיר העתיקה

מלון סאבוי (Hotel Savoy) הוא מלון 4 כוכבים מודרני, הממוקם בעיר העתיקה של ברן, במרחק הליכה קצר (כ- 500 מ') מתחנת הרכבת המרכזית, רחוב החנויות המקורה ורוב אתרי התיירות בעיר. כל חדרי המלון ממוזגים, עם מיטות סופר נוחות, ופינת שתיה עם קומקום ומכונת קפה. המלון זוכה לציוני אורחים מהגבוהים בברן.

מלון מומלץ במרכז ברן
מלון סאבוי - מיקום מעולה במרכז העיר העתיקה של ברן והמלצות אורחים חמות
עוד על אפשרויות הטיול בברן בכתבה סיור בעיר ברן - בירת שוויץ היפהפייה
 

מידע נוסף

  * הכותבת היתה אורחת לשכת התיירות של שוויץ

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר