העיר לוצרן - פנינה למרגלות הרי האלפים
מאת: כרמית וייס


בטבורה של שוויץ, למרגלות הרי האלפים הנישאים, נמצאת אחת מפניני התיירות המרהיבות ביותר של שוויץ, המושכת אליה המוני תיירים. העיר לוצרן, שוכנת לחופיו של אגם לוצרן, שהוא האגם הרביעי בגודלו בשוויץ. 


מיקומה של לוצרך, ממש במרכזה של שוויץ, הופך אותה ליעד מצוין לקבוע בו את עוגן הטיול, למספר ימים לפחות. לעיר עצמה כדאי להקדיש יום של ביקור, וליעדים הקרובים אליה עוד מספר ימים, ועל כל אלו אספר כאן. 
 
לוצרן, גשר הקפלה
גשר הקפלה בלוצרן, אחת מפניני התיירות של שוויץ    (צילום: כרמית וייס) יעדי טיול בלוצרן וסביבתה לפי סדר הופעתם בכתבה   להגדלה לחצו בפינה העליונה
 

טיולי אופניים
 

לוצרן - יפהפיה וקומפקטית

העיר לוצרן (Lucerne) היא בירתו של קנטון לוצרן, והיא ידועה כאחת הערים היפות בשוויץ, אם לא היפה שבהן. היא נמצאת במרכז שוויץ, למרגלות פסגות האלפים הנישאות ולחופיו של אגם לוצרן היפהפה. האגם, בעל "הזרועות" הרבות הנפרשות לכל עבר, גובל בארבעה קנטונים, ולכן הוא מכונה "אגם ארבעת הקנטונים" (Vierwaldstättersee).
 
את העיר לוצרן חוצה נהר רוס  (Reuss) עליו נבנה גשר העץ המפורסם והיפהפה - גשר הקפלה (Kapellbruck), שהוא אחת מהאטרקציות החשובות של העיר. מעט דרומה, בהמשך הנהר, גשר עץ עתיק נוסף, גשר התחנה (Spreuerbrucke), המעוטר אף הוא בציורים, אך הוא פחות שמור מקודמו. משני צידי הנהר ניתן ללכת על הטיילת, הצופה על הברבורים השטים בנהר ומציעה שפע של מסעדות, בתי קפה, חנויות ובתים עתיקים ומקסימים.
בתי מלון בעיר לוצרן וסביבתה
 
גשר התחנה, לוצרן
גשר התחנה ובתי העיר העתיקה של לוצרן - 
מעוטר אף הוא בציורים, אך הוא פחות שמור מגשר הקפלה   (צילום: כרמית וייס)

לוצרן
ברווזים על נהר רוס, היכן עוד תמצאו טבע מרהיב כזה ממש במרכזה של העיר?    (צילום: כרמית וייס)
 

התמצאות בלוצרן

העיר העתיקה של לוצרן שוכנת מצפון לנהר. בתיה העתיקים שמורים היטב ולחלקם ציורי קיר יפים בחזית. שרידים מחומת העיר, עם שמונה מגדלים שנבנו בה, נמצאים מצפון לעיר העתיקה. ניתן ללכת על החומה, לטפס למגדלים ולצפות על הנוף הנפלא הנשקף מהם. העיר העתיקה היא קטנה וניתן לטייל בה בקלות ברגל. מרבית האטרקציות האחרות שאציע כאן הן במרחק הליכה קצר מהעיר העתיקה, מלבד מוזיאון התחבורה, שגם אליו ניתן להגיע ברגל (וגם ברכב, באוטובוס או בשייט על האגם). תחנת הרכבת המרכזית קרובה אף היא לעיר העתיקה.
בתי מלון ליד תחנת הרכבת של לוצרן

לוצרן
ספינת טיולים מגיעה מאגם לוצרן לגשר על נהר רוס, מול תחנת הרכבת המרכזית    (צילום: כרמית וייס) 


הר פילאטוס מעל אגם לוצרן
הר פילאטוס מעל אגם לוצרן, נראה ממקומות רבים בעיר  (צילום: Bruno Coelho)

אירועים מיוחדים בלוצרן

לוצרן היא אחת הערים הגדולות בשוויץ. בעיר עצמה חיים מעל 80 אלף איש, אולם צמודות אליה עוד 17 עיירות, היוצרות ביחד כרך עצום, המונה 200 אלף איש.
בעיר מתקיימים מספר פסטיבלים גדולים - קרנבל פאסנאכט (בפברואר-מרץ), פסטיבל לוצרן למוסיקה קלאסית (בסוף הקיץ), ופסטיבל Blue Balls למוסיקת ג'אז ובלוז (ביולי).
הקרנבלים של לוצרן ובאזל  |  קרנבל פאסנאכט בלוצרן

הקרנבל בשוויץ, פאסנאחט
קרנבל פאסנאכט של לוצרן, מתקיים כל שנה בסוף פברואר ותחילת מרץ   (צילום: CC RelaxFoto.de)

גשר הקפלה - חגיגה לעיניים ולמצלמות

האתר המפורסם ביותר של העיר לוצרן הוא ללא ספק גשר העץ היפהפה, המכונה גשר הקפלה (Kapellbruck). הגשר מחבר את שני צידי נהר רוס רחב הידיים, בקרבת השפך שלו לאגם לוצרן. זהו גשר עץ מקורה, להולכי רגל בלבד, שאורכו 204 מטר. הגשר, שנבנה בתחילה המאה ה- 14 כחלק ממערכת ההגנה על העיר, נקרא על שם קפלת סנט פטר הסמוכה אליו. זהו גשר העץ העתיק ביותר באירופה. את קירותיו הפנימיים מעטרים ציורים, המתארים ארועים מההיסטוריה של שוויץ, אשר צויירו במאה ה- 17. בשנת 1993 נשרף חלק גדול של הגשר ונפגעו ציורים רבים, אך הוא שופץ ולא ניתן להבחין בכך כיום. העדניות הפורחות התלויות משני צידי הגשר, הופכות אותו לחגיגה לעיניים.

בסמוך לגשר הקפלה ניצב מגדל לבנים מתומן, 34 מטר גובהו, הנקרא מגדל המים (Wasserturm). גם המגדל היה חלק ממערכת הביצורים של העיר, ושימש כבית כלא, חדר עינויים, מגדל שעון ומקום מושבו של משמר האוצר.
 
גשר הקפלה, לוצרן
גשר הקפלה ומגדל המים, 
חלק ממערכת הביצורים של העיר   (צילום: כרמית וייס)
 
גשר הקפלה, לוצרן
הציורים על גשר הקפלה, אירועים מההיסטוריה של שוויץ    (צילום: כרמית וייס) 

 
 

העיר העתיקה והחומות

מצפון לנהר רוס מצטופפים בתי העיר העתיקה. כדאי לשוטט בסמטאות ובככרות ולהתרשם מסגנונות הבנייה השונים ומהציורים על חלק מקירות הבתים. כדאי לצאת לסיור גם על חומות העיר (Museggmauer), שנבנו במאה ה- 14 וחלקים מהן שרדו בגבולה הצפוני של העיר העתיקה. על החומות ניצבים שמונה מגדלי שמירה (או תשעה, תלוי מי סופר...), אשר על שלושה מהם ניתן לטפס. על מגדל Zyt  נמצא השעון העתיק ביותר בעיר, שנבנה במאה ה- 15. השעון מצלצל בכל שעה עגולה, דקה אחת לפני כל שאר שעוני העיר - אל תתבלבלו.
 
מהחומה ומהמגדלים נשקף נוף נפלא לכל עבר - העיר והאגם מדרום, הגבעות הירוקות המקיפות את העיר מצפון, וההרים סביב (פתוח למבקרים מאיסטר (פסחא) עד סוף אוקטובר, ללא תשלום).
 
לוצרן    לוצרן
בית שחזיתו מעוטרת ציורי קיר והבית ממול משתקף בחלונותיו  (צילום: כרמית וייס) 

 
לוצרן
טיול על חומות העיר העתיקה, נבנו במאה ה- 14 וחלקים מהן שרדו בגבולה הצפוני   (צילום: כרמית וייס)
 

אנדרטת האריה העצוב

עוד אחד מסמליה המפורסמים של לוצרן היא אנדרטת האריה (Lowendenkmal) החצובה בסלע. האנדרטה, הנמצאת לצדי כיכר האריה (Lowenplatz), מנציחה את זכרם של מאות חיילי המשמר השוויצרי, שנהרגו בשנת 1792 במהלך המהפכה הצרפתית, תוך שהם מגינים על ארמון טילרי מפני ההמון הזועם.
 
האנדרטה תוארה על ידי מארק טווין בתור "חתיכת הסלע העצובה והמרגשת ביותר בעולם", והיא אכן מצדיקה את התיאור. הפסל חצוב כל כולו בתוך הסלע הטבעי ודמותו משתקפת בבריכת המים למרגלותיו. פניו של האריה, העטורות רעמת שיער ארוכה, נראות עצובות ואנושיות להפליא, והחרב התקועה בגבו מספרת את סיפורם העצוב של החיילים.
בסמוך לאנדרטת האריה כדאי לבקר בשני אתרים נוספים – גן הקרחון ופנורמת בורבקי.
 
 
אנדרטת האריה, לוצרן
האריה הגוסס, חתיכת אבן עצובה ומרשימה    (צילום: כרמית וייס) 
 

הציור הפנורמי של קרב בורבקי

בתוך מבנה עגול, בסמוך לכיכר האריה, נמצא מוזיאון פנורמת בורבקי (Bourbaki Panorama). זהו ציור מעגלי ענק המתאר את כניעת הצבא הצרפתי, בפיקודו של גנרל בורבקי (Bourbaki), בקרב מול הצבא הפרוסי, שהתרחש על אדמת שוויץ בשנת 1871. הציור הענק צויר 10 שנים מאוחר יותר, בשנת 1881, על ידי הצייר Edouard Castres. היקפו של הציור הוא 114 מטר וגובהו המקורי היה 14 מטר, אך ארבעה מטרים ממנו נחתכו בזמן שיפוצים בבניין. הצופים עומדים במרכז ומקבלים את התחושה שהם ממש בשדה הקרב. להשלמת התמונה מושמעים ברקע קולות של ירי תותחים, צהלות סוסים וקולות מהקרב.

בקומה שמתחת לציור יש תצוגה, המאירה עובדות הסטוריות הקשורות למלחמה בין הצרפתים לפרוסים בשנים 1870-1871, וכן לצבאו של בורבקי ולציור הפנורמי. כרטיס הכניסה כולל גם את מוזיאון הקרחון ולמשפחות מוצע מחיר משפחתי משתלם (יש לבדוק שעדיין בתוקף).
 
 אנדרטת האריה, לוצרן
פנורמת בורבקי, להרגיש כמו בשדה הקרב  (צילום: CC W)
 

קרחונים ומבוך של מראות

בורות ענקיים שנמצאו במקום בו שוכן כיום גן הקרחון (Gletschergarten), הם עדות לכך שאזור לוצרן היה פעם מכוסה בקרחון. קצת קשה להאמין, אבל לפני הקרחון היה באותו מקום... חוף סובטרופי. מאובנים מלפני 20 מיליון שנה שנמצאו בלוצרן, מעידים על כך שהאזור היה לחופו של ים. הגן, שהתגלה במקרה בזמן עבודות בניה, הוא מרשים מאד, וצמוד אליו מוזיאון הקרחון, המציג באופן אינטראקטיבי ובעזרת מולטימדיה את ההיסטוריה של כדור הארץ.

אם התעייפתם מהתצוגה תוכלו להשתעשע במבוך המראות הענק והמדהים. המבוך בנוי כארמון עשיר בקישוטים ועיטורים, המכפילים את עצמם למספר אינסופי. המראות כל כך נקיות (שוויצרים או לא...) והמבוך כל כך מורכב, שממש קשה לדעת היכן אתם נמצאים. אני לגמרי איבדתי את דרכי, ולעיתים לא ידעתי אם אני זו אני... או זו שמולי. במקום גם מראות נוספות, המעוותות את המסתכל בהן וגורמות גם לקשוחים ביותר להתגלגל מצחוק. כיף לילדים ולילדים בנפשם.
 
מבוך המראות במוזיאון הקרחונים, לוצרן
היכן אני באמת? מבוך המראות במוזיאון הקרחונים  (צילום: CC  Cramin)
 

מוזיאון התחבורה - לגברברים שבחבורה

העבר, ההווה והעתיד של התחבורה, ביבשה בים ובאויר, מוצגים במוזיאון התחבורה (Verkehrshaus) על ידי אוסף גדול ומרשים של רכבות, מטוסים, מכוניות, אופנועים ורכבי חלל. במוזיאון גם תצוגה בנושאי תקשורת שונים, כמו טלפון, דואר ועוד. זהו מוזיאון ענק, שטחו כשני דונם ומוצגים בו כ 3,000 מוצגים. הילדים וגם המבוגרים יכולים להתנסות במוצגים אינטראקטיביים רבים, שיהפכו את הביקור למעניין עוד יותר. אפשר להתנסות במשלוח דואר, רכיבה על אופניים שונים ומשונים ועוד אטרקציות מגוונות.
לצד המוזיאון ישנו אולם IMAX, המציג סרטים על מסך ענק, ופלנטריום בו תוכלו להשתתף בטיסה וירטואלית לחלל. במקום יש גם אולם קונגרסים ומרכז מסעדות גדול. ראוי להקדיש לביקור מספר שעות. קחו עמכם משהו לאכול כי האוכל בפנים יקר להחריד.

המוזיאון נמצא בחוף לידו (Lido beach), כשניים וחצי קילומטר ממזרח לעיר העתיקה, על הטיילת לאורך האגם. ניתן להגיע ברגל, בשייט מלוצרן (תחנה ראשונה), באוטובוס מתחנת הרכבת המרכזית או ברכב. הנסיעה באוטובוס והשייט מהמרכז אורכים כ- 10 דקות.
 

גם יום שלם לא יספיק לכל מכמני מוזיאון התחבורה של לוצרן, אבל כאן תקבלו אותו בשתי דקות...
 
 

טיולי יום מלוצרן

ביום עם ראות טובה, כאשר תביטו מלוצרן דרומה תוכלו לראות לא הרחק מהאגם את פסגתו של הר פילאטוס (Pilatus), הפסגה הגבוהה ביותר באזור (2,120 מטר). אם תפנו מבטכם מזרחה, תבחינו בפיסגת ריגי (Rigi), שגובהה 1,800 מטר. 
שתי פסגות אלו הן מהיעדים היותר אהובים על חובבי הטיולים ברגל. אל שתיהן ניתן להגיע בשייט על האגם, ברכבות וברכבלים, והכי טוב בשילוב של כל השלושה.
 
תצפית על אגם לוצרן מפסגת הר פילאטוס
הרכבת העולה מאגם לוצרן אל פסגת הר פילאטוס, מסלול מומלץ מלוצרן ביום בהיר  (צילום: swisshippo)

תצפית על אגם לוצרן מפסגת הר פילאטוס
תצפית לעבר אגם לוצרן מהר פילאטוס, מסלולי הליכה קצרים על הפסגה  (צילום: swisshippo)
 

טיולי יום במרחק שעה-שעה וחצי נסיעה מלוצרן

אם תרצו להרחיק מעט יותר תוכלו להגיע לציריך בתוך פחות משעה (60 ק"מ) של נסיעה צפונה על האוטוסטרדה או ברכבת ישירה.
נסיעה של עוד 40 דקות צפונה, תוביל אותכם א
ל מפלי הריין המפורסמים, (110 ק"מ מלוצרן), המפלים הגדולים ביותר באירופה.
אם תפנו דרומה מלוצרן תגיעו בתוך שעה לעיירה היפהפיה אינטרלקן, ומעט אחריה אל 
אזור יונגפראו, עם הפסגות האדירות המרוכזות בו. לחובבי הטבע מומלץ להקדיש לאזור זה מספר ימים.
 
פסגת טיטליס (Titlis) מעל העיירה הפסטורלית אנגלברג (Engelberg), המרוחקת רק 30 ק"מ מלוצרן, היא אחד מיעדי הטיול האהובים במיוחד על משפחות עם ילדים. על הפסגה ניתן לגעת בקרח ובשלג כל השנה, ואף לגלוש על הקרחון, ואין כיף גדול מזה לילדים הבאים מארצנו המדברית.

אם נפלתם על יום קיץ חם, או שאתם מטיילים עם ילדים המחפשים להוציא קצת מרץ, תוכלו לנסוע לפארק המים אלפאמרה (Alpamare), הנמצא מדרום לאגם ציריך, במרחק של פחות משעה נסיעה.
ועוד לא דיברנו על העיירות הקסומות סביב אגם לוצרן ועל ההרים העוטפים אותו מכל עבר, שעל מורדותיהם תוכלו להעביר ימים שלמים של צעידה בנוף קסום.
סדרת כתבות על אזור יונגפראו
 
הרכבת אל הר יונגפראו, מרכז שוויץ
 הרכבת העולה אל פסגת הר יונגפראו, הפסגה הגבוהה באזור יונגפראו  (צילום: JaCZhou)

אנגלברג, שוויץ
 העיירה אנגלברג ממנה מעפילים אל הר טיטליס, תצפית ממרומי מלון טראס  (צילום: כרמית וייס)

מלון מומלץ בעיר העתיקה של לוצרן

מלון דה באלאנס (Hotel des Balances) הוא מלון 4 כוכבים על גדות נהר רוס, בלב העיר העתיקה של לוצרן, בקרבת גשר הקפלה, הפנינה של העיר, ותחנת הרכבת. במלון חדרים וסוויטות, לזוגות ומשפחות, שרובם משקיפים לעבר גשר הקפלה ובכולם יש מיני בר ומקרר. מסעדת המלון מגישה אוכל צרפתי ושווייצרי, ובימים יפים ניתן לשבת על הטרסה לגדות הנהר. במלון גם ביסטרו ובר, והוא זוכה להמלצות אורחים חמות.
 
מלון מומלץ לזוגות ומשפחות בלוצרן
מלון דה באלאנס על גדות נהר רוס בעיר לוצרן, בקרבת תחנת הרכבת המגיעה ליעדים רבים באזור


העיר לוצרן היא אחד מהיעדים שאני שבה וממליצה עליהם בחום למטיילים בשוויץ, מאחר וטיול כוכב ממנה מאפשר אינספור אפשרויות, הן לטיולים עירוניים והן טיולי טבע, ובעיקר גמישות לימי סגריר.
 

מידע נוסף

לשכת התיירות של לוצרן נמצאת בבניין תחנת הרכבת המרכזית, בסמוך לאגם לוצרן והעיר העתיקה.

כתבות נוספות על לוצרן והאזור

הקרנבלים של לוצרן ובאזל
קרנבל פאסנאכט בלוצרן
טיול לפסגת הר טיטליס

אתר הסקי אנגלברג-טיטליס

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר