www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

לוצרן - פנינת האלפים


לוצרן - פנינה למרגלות הרי האלפים
מאת: כרמית וייס


בטבורה של שוויץ, למרגלות הרי האלפים הנישאים, נמצאת אחת מפניני התיירות המרהיבות ביותר של שוויץ, המושכת אליה המוני תיירים. העיר לוצרן, שוכנת לחופיו של אגם לוצרן, שהוא האגם הרביעי בגודלו בשוויץ. מיקומה של לוצרן, ממש במרכזה של שוויץ, הופך אותה ליעד מצוין לקבוע בו את עוגן הטיול, למספר ימים לפחות. לעיר לוצרן עצמה כדאי להקדיש יום של ביקור, וליעדים הקרובים אליה עוד מספר ימים. 


לוצרן, גשר הקפלה
גשר הקפלה בלוצרן, אחת מפניני התיירות של שוויץ    (צילום: כרמית וייס) יעדי טיול בלוצרן וסביבתה לפי סדר הופעתם בכתבה   להגדלה לחצו למעלה משמאל
 

שוויץ
  

לוצרן - יפהפיה וקומפקטית

העיר לוצרן (Lucerne) היא בירתו של קנטון לוצרן, והיא ידועה כאחת הערים היפות בשוויץ, אם לא היפה שבהן. היא נמצאת במרכז שוויץ, למרגלות פסגות האלפים הנישאות ולחופיו של אגם לוצרן היפיפה. האגם, בעל "הזרועות" הרבות הנפרשות לכל עבר, גובל בארבעה קנטונים, ולכן הוא מכונה " אגם ארבעת הקנטונים" (Vierwaldstättersee).
את העיר לוצרן חוצה נהר רוס  (Reuss) עליו נבנה גשר העץ המפורסם והיפהפה, גשר הקפלה (Kapellbruck), שהוא אחת מהאטרקציות (ב"ה" הידיעה) של העיר. מעט דרומה, בהמשך הנהר, גשר עץ עתיק נוסף, גשר התחנה (Spreuerbrucke), המעוטר אף הוא בציורים, אך הוא פחות שמור מקודמו. משני צידי הנהר יש הטיילת, הצופה על הברבורים הרבים השטים בו ומציעה שפע של מסעדות, בתי קפה, חנויות ובתים עתיקים ומקסימים.
חיפוש לינה בלוצרן וסביבתה (לא רק בתי מלון)
 
גשר התחנה, לוצרן
גשר התחנה ובתי העיר העתיקה    (צילום: כרמית וייס) 

התמצאות בלוצרן

העיר העתיקה של לוצרן נמצאת מצפון לנהר רוס. בתיה העתיקים שמורים היטב ולחלקם ציורי קיר יפים בחזית. שרידים מחומת העיר, עם שמונה מגדלים שנבנו בה, נמצאים מצפון לעיר העתיקה. ניתן ללכת על החומה, לטפס למגדלים ולצפות על הנוף הנפלא הנשקף מהם. העיר העתיקה היא קטנה וניתן לטייל בה בקלות ברגל. מרבית האטרקציות האחרות שאציע כאן הן במרחק הליכה קצר מהעיר העתיקה, מלבד מוזיאון התחבורה, שגם אליו ניתן להגיע ברגל (וגם ברכב, באוטובוס או בשייט על האגם). תחנת הרכבת המרכזית קרובה אף היא לעיר העתיקה.
לינה בעיר העתיקה של לוצרן

גשר הקפלה, לוצרן
גשר הקפלה המעוטר פרחים ובתי העיר העתיקה    (צילום: כרמית וייס) 
 

אירועים מיוחדים בלוצרן

לוצרן היא אחת הערים הגדולות בשוויץ. בעיר עצמה חיים קרוב ל- 60 אלף איש, אולם צמודות אליה עוד 17 עיירות, היוצרות ביחד כרך עצום, המונה 200 אלף איש.
בעיר מתקיימים מספר פסטיבלים גדולים - קרנבל פאסנאכט (בפברואר), פסטיבל לוצרן למוסיקה קלאסית (בסוף הקיץ), ופסטיבל Blue Balls למוסיקת ג'אז ובלוז (ביולי).
כתבה על הקרנבלים של לוצרן ובאזל

לוצרן  לוצרן
לוצרן
פסטורליה על נהר רוס, גשר הקפלה ובתי העיר העתיקה    (צילום: כרמית וייס) 

גשר הקפלה - חגיגה לעיניים ולמצלמות

האתר המפורסם ביותר של העיר לוצרן הוא הוא ללא ספק גשר העץ היפיפה, המכונה גשר הקפלה (Kapellbruck). הגשר מחבר את שני צידי נהר רוס רחב הידיים, בקרבת השפך שלו לאגם לוצרן. זהו עץ גשר מקורה, להולכי רגל בלבד, שאורכו 204 מטרים. הגשר, שנבנה בתחילה המאה ה- 14 כחלק ממערכת ההגנה של העיר, נקרא על שם קפלת סנט פטר הסמוכה אליו. זהו גשר העץ העתיק ביותר באירופה. את קירותיו הפנימיים מעטרים ציורים, המתארים ארועים מההיסטוריה של שוויץ, אשר צויירו במאה ה- 17. בשנת 1993 נשרף חלק גדול של הגשר ונפגעו ציורים רבים, אך הוא שופץ ולא ניתן להבחין בכך כיום. העדניות הפורחות התלויות משני צידי הגשר, הופכות אותו לחגיגה לעיניים ולצלמים.

בסמוך לגשר הקפלה ניצב מגדל לבנים מתומן, 34 מטרים גובהו, הנקרא מגדל המים (Wasserturm). המגדל היה חלק ממערכת הביצורים של העיר. המגדל שימש בעבר ככלא, חדר עינויים, מגדל שעון ומקום מושבו של משמר האוצר.
 
גשר הקפלה, לוצרן
גשר הקפלה ומגדל המים    (צילום: כרמית וייס)
גשר הקפלה, לוצרן
ציורים על גשר הקפלה    (צילום: כרמית וייס) 

 
 

העיר העתיקה והחומות

מצפון לנהר רוס נמצאים בתי העיר העתיקה. כדאי לשוטט בסמטאות ובככרות ולהתרשם מסגנונות הבנייה השונים ומהציורים על חלק מקירות הבתים.
כדאי לצאת לסיור על חומות העיר (Museggmauer), שנבנו במאה ה- 14 וחלקים מהן שרדו בגבולה הצפוני של העיר העתיקה. על החומות ניצבים שמונה מגדלי שמירה (או תשעה, תלוי מי סופר...), אשר על שלושה מהם ניתן לטפס. על מגדל Zyt  נמצא השעון העתיק ביותר בעיר, שנבנה במאה ה- 15. השעון מצלצל בכל שעה עגולה, דקה אחת לפני כל שאר שעוני העיר - אל תתבלבלו.
מהחומה ומהמגדלים נשקף נוף נפלא לכל עבר - העיר והאגם מדרום, הגבעות הירוקות המקיפות את העיר מצפון, וההרים מכל עבר.
החומות פתוחות למבקרים מאיסטר (פסחא) עד סוף אוקטובר, ללא תשלום.
 
לוצרן    לוצרן
בית שחזיתו מעוטרת ציורי קיר והבית ממול משתקף בחלונותיו   (צילום: כרמית וייס) 

 
חומות לוצרן
על חומות העיר העתיקה    (צילום: כרמית וייס) 
 

אנדרטת האריה העצוב

עוד אחד מסמליה המפורסמים של לוצרן היא אנדרטת האריה (Lowendenkmal) החצובה בסלע. האנדרטה, הנמצאת לצדי כיכר האריה (Lowenplatz), מנציחה את זכרם של מאות חיילי המשמר השוויצרי, שנהרגו בשנת 1792 במהלך המהפכה הצרפתית, תוך שהם מגינים על ארמון טילרי מפני ההמון הזועם.
 
האנדרטה תוארה על ידי מארק טווין בתור "חתיכת הסלע העצובה והמרגשת ביותר בעולם", והיא אכן מצדיקה את התיאור. הפסל חצוב כל כולו בתוך הסלע הטבעי ודמותו משתקפת בבריכת המים למרגלותיו. פניו של האריה, העטורות רעמת שיער ארוכה, נראות עצובות ואנושיות להפליא, והחרב התקועה בגבו מספרת את סיפורם העצוב של החיילים.
בסמוך לאנדרטת האריה כדאי לבקר בשני אתרים נוספים – גן הקרחון ופנורמת בורבקי.
 
אנדרטת האריה, לוצרן
 
אנדרטת האריה, לוצרן
האריה הגוסס, חתיכת אבן עצובה ומרשימה    (צילום: כרמית וייס) 
 

הציור הפנורמי של קרב בורבקי

בתוך מבנה עגול, בסמוך לכיכר האריה, נמצא מוזיאון פנורמת בורבקי (Bourbaki Panorama). זהו ציור מעגלי ענק המתאר את כניעת הצבא הצרפתי, בפיקודו של גנרל בורבקי (Bourbaki), בקרב מול הצבא הפרוסי, שהתרחש על אדמת שוויץ בשנת 1871. הציור הענק צויר 10 שנים מאוחר יותר, בשנת 1881, על ידי הצייר Edouard Castres. היקפו של הציור הוא 114 מטר וגובהו המקורי היה 14 מטר, אך ארבעה מטרים ממנו נחתכו בזמן שיפוצים בבניין. הצופים עומדים במרכז ומקבלים את התחושה שהם ממש בשדה הקרב. להשלמת התמונה מושמעים ברקע קולות של ירי תותחים, צהלות סוסים וקולות נוספים מהקרב.

בקומה שמתחת לציור יש תצוגה, המאירה עובדות הסטוריות הקשורות למלחמה בין הצרפתים לפרוסים בשנים 1870-1871, וכן לצבאו של בורבקי ולציור הפנורמי.
כרטיס הכניסה כולל גם את מוזיאון הקרחון ולמשפחות מוצע מחיר משפחתי משתלם.
כתובת: רחוב Löwenplatz  מספר 11.
 הציור הפנורמי, לוצרן
פנורמת בורבקי, להרגיש כמו בשדה הקרב   (צילום: Lucerne Tourism)

 

קרחונים ומבוך של מראות

בורות ענקיים שנמצאו במקום בו שוכן כיום גן הקרחון (Gletschergarten), הם עדות לכך שאזור לוצרן היה פעם מכוסה בקרחון. קצת קשה להאמין, אבל לפני הקרחון היה באותו מקום... חוף סובטרופי.  מאובנים מלפני 20 מיליון שנה שנמצאו בלוצרן, מעידים על כך שהאזור היה לחופו של ים. הגן, שהתגלה במקרה בזמן עבודות בניה, הוא מרשים מאד.
בצמוד לגן הקרחון נמצא מוזיאון הקרחון, המציג באופן אינטראקטיבי ובעזרת מולטימדיה את ההיסטוריה של כדור הארץ.

אם התעייפתם מהתצוגה תוכלו להשתעשע במבוך המראות הענק והמדהים ביופיו. המבוך בנוי כארמון עשיר בקישוטים ועיטורים, המכפילים את עצמם למספר אינסופי. המראות כל כך נקיות (שוויצרים או לא...) והמבוך כל כך מורכב, שממש קשה לדעת היכן אתם נמצאים. אני באמת ובתמים איבדתי את דרכי, ולעיתים לא ידעתי אם אני זו אני... או זו שמולי. במקום גם מראות נוספות, המעוותות את המסתכל בהן וגורמות גם לקשוחים ביותר להתגלגל מצחוק. כייף לילדים ולילדים בנפשם.
כתובת:  Denkmalstrasse מספר  4, ליד אנדרטת האריה הגוסס. כ- 20 דקות הליכה מתחנת הרכבת.

מוזיאון וגן הקרחון

 

מוזיאון הקרחונים, לוצרן
מבוך המראות במוזיאון הקרחונים   (צילום: Lucerne Tourism)

 

מוזיאון התחבורה - לגברברים שבחבורה

העבר, ההווה והעתיד של התחבורה, ביבשה בים ובאויר, מוצגים במוזיאון התחבורה (Verkehrshaus) על ידי אוסף גדול ומרשים של רכבות, מטוסים, מכוניות, אופנועים ורכבי חלל. במוזיאון גם תצוגה בנושאי תקשורת שונים, כמו טלפון, דואר ועוד. זהו מוזיאון ענק, שטחו כשני דונם ומוצגים בו כ 3,000 מוצגים. הילדים וגם המבוגרים יכולים להתנסות במוצגים אינטראקטיביים רבים, שיהפכו את הביקור למעניין עוד יותר. אפשר להתנסות במשלוח דואר, רכיבה על אופניים שונים ומשונים ועוד אטרקציות מגוונות.
לצד המוזיאון ישנו אולם IMAX, המציג סרטים על מסך ענק, ופלנטריום בו תוכלו להשתתף בטיסה וירטואלית לחלל. במקום יש גם אולם קונגרסים ומרכז מסעדות גדול. ראוי להקדיש לביקור מספר שעות. קחו עמכם משהו לאכול כי האוכל בפנים יקר להחריד.

המוזיאון נמצא בחוף לידו (Lido beach), כשניים וחצי קילומטר מזרחה לעיר העתיקה, על הטיילת לאורך האגם. ניתן להגיע ברגל, בשייט מלוצרן (תחנה ראשונה), באוטובוס מתחנת הרכבת המרכזית (קו 6, 8 או 24) או ברכב. הנסיעה באוטובוס והשייט מהמרכז אורכים כ- 10 דקות.
מוזיאון התחבורה של לוצרן

מוזיאון התחבורה, לוצרן
מוזיאון התחבורה של לוצרן    (צילום: Lucerne Tourism)

 
 

טיולי יום מלוצרן

ביום עם ראות טובה, אם תביטו מלוצרן דרומה תוכלו לראות לא הרחק מהאגם את פסגת פילאטוס (Pilatus), הפסגה הגבוהה ביותר באזור - 2,120 מטר.
אם תפנו מבטכם מזרחה, תבחינו בפיסגת ריגי (Rigi), שגובהה 1800 מטר. 
שתי פסגות אלו הן מהיעדים היותר אהובים על חובבי הטיולים ברגל. אל שתיהן ניתן להגיע בשייט על האגם, ברכבת וברכבלים, והכי טוב בשילוב של כל השלושה.
 
אגם לוצרן
לוצרן, אגם לוצרן וההרים העוטרים אותו   (צילום: כרמית וייס) 


שייט על אגם לוצרן
שייט על אגם לוצרן, דרך נהדרת להגיע לאתרים לחופי האגם או טיול בפני עצמו  (צילום: כרמית וייס) 
 

טיולים במרחק סביר מלוצרן

אם תרצו להרחיק מעט יותר תוכלו להגיע לציריך בתוך פחות משעה (60 קילומטרים) של נסיעה צפונה על האוטוסטרדה או ברכבת ישירה. נסיעה של עוד 40 דקות צפונה, תוביל אותכם למפלי הריין המפורסמים, (110 ק"מ מלוצרן), המפלים הגדולים ביותר באירופה.
אם תפנו דרומה מלוצרן תגיעו בתוך שעה לעיירה היפהפיה אינטרלקן, ומעט אחריה ל
אזור יונגפראו, עם הפסגות האדירות המרוכזות בו. לחובבי הטבע מומלץ להקדיש לאזור זה מספר ימים.
 
פסגת טיטליס (Titlis) מעל העיירה הפסטורלית אנגלברג (Engelberg), המרוחקת רק 30 ק"מ מלוצרן, היא אחד מיעדי הטיול האהובים במיוחד על משפחות עם ילדים. על הפסגה ניתן לגעת בקרח ובשלג כל השנה, ולגלוש על הקרחון, ואין כיף גדול מזה לילדים הבאים מארצנו המדברית.
כתבה על אתר הסקי אנגלברג-טיטליס

אם נפלתם על יום קיץ חם, או שאתם מטיילים עם ילדים המחפשים להוציא קצת מרץ, תוכלו לנסוע לפארק המים אלפאמרה (Alpamare), הנמצא מדרום לאגם ציריך, במרחק של פחות משעה נסיעה.
ועוד לא דיברנו על העיירות הקסומות סביב אגם לוצרן ועל ההרים העוטפים אותו מכל עבר, שעל מורדותיהם תוכלו להעביר ימים שלמים של צעידה בנוף קסום.
 
לוצרן, נהר רוס
בתי העיר העתיקה של לוצרן לצדי נהר רוס    (צילום: כרמית וייס)
 
 


בתי מלון מומלצים בעיר העתיקה של לוצרן

אר-דקו מונטנה (Art Deco Hotel Montana) הוא מלון 4 כוכבים אלגנטי, הממוקם על הגדה הצפונית של אגם לוצרן, במרחק קילומטר מתחנת הרכבת ומרכז העיר העתיקה. מיקומו על צלע ההר מאפשר תצפית מרהיבה מהחדרים, המסעדה והמרפסת, בה ניתן לסעוד בימים יפים. החדרים כולם ממוזגים, עם פינת קפה ותה. המלון זוכה לציון אורחים גבוה במיוחד, בעיקר בזכות הארוחות, הבר והנוף. המחיר לא זול אבל הנוף שווה הכל.
מלון אר-דקו מונטנה - השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
 
מלון מומלץ בלוצרן   מלון מומלץ בלוצרן   מלון מומלץ בלוצרן
מלון אר דקו מונטנה - משקיף על העיר מצלע ההר ועדיין במרחק הליכה ממרכז לוצרן
 
מלון דה באלאנס (Hotel des Balances) הוא מלון 4 כוכבים על גדות נהר רוס, בלב העיר העתיקה של לוצרן, בקרבת גשר הקפלה, הפנינה של העיר, ותחנת הרכבת. במלון חדרים וסוויטות, לזוגות ומשפחות, שרובם משקיפים לעבר גשר הקפלה ובכולם יש מיני בר ומקרר. מסעדת המלון מגישה אוכל צרפתי ושווייצרי, ובימים יפים ניתן לשבת על הטרסה לגדות הנהר. במלון גם ביסטרו ובר, והוא זוכה להמלצות אורחים חמות.
מלון דה באלאנס – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
 
מלון מומלץ לזוגות ומשפחות בלוצרן   מלון מומלץ לזוגות ומשפחות בלוצרן   מלון מומלץ לזוגות ומשפחות בלוצרן
מלון דה באלאנס
 - חדרים וסוויטות לזוגות ומשפחות על גדות נהר רוס


 
 
מידע נוסף
לשכת התיירות של לוצרן נמצאת בבניין תחנת הרכבת המרכזית, בסמוך לאגם לוצרן והעיר העתיקה.
כתובת: Zentralstrasse מספר 5 , טלפון  41412271717, אימייל luzern@luzern.org
מחירים והזמנת לינה בשוויץ

כתבות נוספות על לוצרן והאזור
הקרנבלים של לוצרן ובאזל
קרנבל פאסנאכט בלוצרן
טיול לפסגת הר טיטליס

אתר הסקי אנגלברג-טיטליס

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית
מספר צפיות: 69063
14679