טיטליס - מלך ההרים של מרכז שוויץ
מאת: כרמית וייס


לפני שנים אחדות טיילתי עם משפחתי על פסגת הר טיטליס. היה זה ללא ספק אחד משיאי הטיול שלנו בשוויץ, במיוחד עבור הילדים, שהתקשו להיפרד מפארק הגלישה על הקרחון. מזג האוויר לא האיר לנו פניו, עננים כיסו את השמיים והנוף. מידי פעם קרעה השמש חורים בעננים, חיממה את גופנו ופתחה פתח לתצפיות חטופות. אלו הספיקו לנו כדי להבין את עוצמות ההרים והקרחונים הפרוסים לרגלינו מכל עבר, כמו היינו על פסגת העולם.


מצוידת באותם זיכרונות נפלאים הגעתי שוב לטיטליס, בצפייה לזכות בתצפית טובה יותר על הנופים, לצעוד במסלולים המוכרים ולנשום את אוויר הפסגות. אך בעלייה לפסגות ההרים מזג האוויר הוא שחקן מרכזי, ואני והוא לא מתואמים במיוחד. גם הפעם קיבל את פניי מזג אוויר חורפי בחודש אוגוסט. אך הפעם כמעט כל מה שיש להר להציע נסגר בערפל כבד, וכך אפילו את מה שראיתי איני יכולה להביא לכם בתמונות, מלבד כמה תמונות מהטיול של אז.
   
הר טיטליס, שוויץ, הגשר התלוי
הגשר התלוי הגבוה ביותר באירופה. בגובה 500 מ' מעל הקרחון של הר טיטליס  (צילום: CC  lucentius)


טיולי אופניים
 

להשקיף מגבוה על החברים

אולי תתאכזבו לשמוע שהר טיטליס (Titlis) אינו נמנה עם פסגות שוויץ הגבוהות ביותר. ברשימת הנפילים, שרבים מהם חוצים בקלילות את קוו 4,000 המטרים, נמצא הטיטליס רק בעשירייה התשיעית. אך כאן, במרכז שוויץ, על חלקו הצפוני של רכס אורנר (Urner Alps), הטיטליס הוא המלך הבלתי מעורער. מגובה 3,239 מטר, הוא משקיף מגבוה על כל חבריו במרכז שוויץ, הרחק אל הפסגות האדירות בדרום והמישורים הירוקים בצפון.
 
אם מדברים על מרכז שוויץ - מי ש"הצניח" את הטיטליס למקומו, החטיא רק ב- 15 קילומטרים את המרכז האבסולוטי של שוויץ, שנמצא מעט מערבה מכאן, על פסגת Älggi-Alp.
כתבות נוספות על מרכז שוויץ
 
הר טיטליס, שוויץ, רכבל מסתובב
הגונדולה המסתובבת מעפילה להר טיטליס, כולם זוכים לכל כיווני התצפית  (צילום: CC  Björn Söderqvist)

הר טיטליס, שוויץ
תצפית מהר טיטליס לעבר העיירה אנגלברג  (צילום: CC  derdide)

הר טיטליס, שוויץ
ככה זה נראה כאשר ההרים מתכסים לבן, ויכול לקרות גם בקיץ  (צילום: CC  klaeui)

 
 

אל ההר המושלג

את הטיפוס לפסגת טיטליס, שהחל אי שם במאה ה-18, נשאיר למקצוענים. אנחנו נסתפק בפסגה הקטנה של הטיטליס – קליין טיטליס (Klein Titlis), "רק" 3,028 מטר גובהה.
 
את העלייה בת אלפיים המטרים מהעיירה אנגלברג, נעפיל בארבעה שלבים: תחילה בגונדולה (רכבל סגור) דרך תחנת Gerschnialp  (בגובה 1,262 מ'), אל תחנת Trübsee (1,796 מ'), משם אל תחנת Stand (2,428 מ'), ולבסוף בגונדולה המסתובבת – טיטליס רוטייר (Titlis Rotair) אל הפסגה. הגונדולה האחרונה היא אחת מהאטרקציות כאן, מאחר ותוך כדי העלייה היא מסתובבת על צירה ומאפשרת להשקיף על הנוף בכל הכיוונים. אם כמוני אתם סובלים מפחד גבהים, עדיף לא להביט למטה, אל החריצים העמוקים בקרחון למרגלותיכם. אבל אם תעזו להביט – הקרחון מרהיב ביופיו, בגווניו הכחלחלים ובצורות שחרצו בו איתני הטבע.
 
הטמפרטורות על הטיטליס קפואות להפליא, ונא לא להתלונן – זה מה ששומר עבורנו על הקרח והשלג . בשיא הקיץ (יולי-אוגוסט) מד הטמפרטורה מתנדנד קלות מעל ומתחת לאפס, ואילו בחורף הוא נע ונד בין העשירייה הראשונה והשלישית אי שם מתחת לאפס. אך כפי שנוכחנו על גופנו, כשהשמש זורחת, גם אם לא לזמן רב, חומה מוכפל על ידי הלבן ומיד צריך לפשוט חלק מהשכבות.
אנו הצטיידנו בכל הביגוד החם שברשותנו – נעלי הליכה אטומות למים, כפפות, כובע, מחמם צוואר, מעיל חם וביגוד בשיטת השכבות[*]. כשזרחה השמש וכשצעדנו ברגל, נשארנו בחולצה קצרה לגופנו. קרם הגנה הוא בגדר חובה, בשל הכפלת הקרינה בצבע הלבן.
כתבה על אתר הסקי אנגלברג-טיטליס
 
[*] לא חייבים להתלבש כמו גולשי סקי, אך בהחלט כדאי ללמוד כיצד מתמודדים גולשי הסקי עם שינויי הטמפרטורות
 
מערת הקרח בהר טיטליס, אנגלברג
מערת הקרח בקרחון טיטליס, לפעמים חם כאן יותר מאשר בחוץ  (צילום: כרמית וייס)
 

עולם של קרח, שלג והמון הודים

בהגיענו לפסגה עצרנו את נשימתנו - מי מהנופים, מי מהקור, ואני משניהם. כדי להתחמם מעט נכנסנו למרכז המסעדות, המציע מספר סגנונות ורמות מחיר. אנחנו בחרנו מסעדה בשירות עצמי, אך מי שמתגעגע לאוכל, לריחות ולצבעים מהטיול למזרח... מוזמן להיכנס למסעדה ההודית. זו משרתת בעיקר את ההודים הרבים שכבשו את הטיטליס בשנים האחרונות, במסגרת טיול "שלוש ארצות, שלוש ערי בירה ושתי פסגות ב... חמישה ימים". הטיטליס הוא משאת נפשם, בזכות כוכבי בוליווד, המצטלמים כאן במקום בהרי קשמיר המסוכנים. אין מה לומר, ההודים מוספים לטיטליס הרבה צבע וגם לא מעט רעש.
 
הר טיטליס, שוויץ
מטיילים הודים מצטלמים עם כוכבי בוליווד מקרטון שהביאו עמם לטיטליס  (צילום: כרמית וייס)
 
במקרים רבים, כאשר הטמפרטורה על ההר צונחת אל מתחת לאפס, אפשר להתחמם מעט גם במעמקי מערת הקרח. 150 מטרים חצובים בקרח, 20 מטרים מתחת לפני הקרחון, ואתם בעולם קפוא, מואר באלפי נורות צבעוניות. וכל זה ללא תשלום נוסף.
 
אך האטרקציה על הפסגה, היא ללא כל ספק פארק הגליישר. זוכרים את ההחלקה על הניילון בחרמון? כאן אין צורך בניילון. מתיישבים על אחת ממזחלות השלג, שתכנן מוח יצירתי במיוחד, ותוך שניות של כיף אתם למטה. כדי לחזור למעלה, אין צורך לטפס – פשוט עומדים על סרט נע (כן, כן, כמו התפוזים בבית האריזה) וזה מעלה אתכם לסיבוב הבא. אם אתם מצוידים בילדים, כדאי לסכם איתם מראש כמה זמן מקדישים לעניין, כי כפי שכבר ציינתי, זו מלחמה להוציא אותם משם.
 
אל פארק הקרחון מגיעים ברכבל מיוחד, בן שישה מושבים, הנקרא אייס פלייר (Ice Flyer). הגלישה כלולה במחיר הרכבל, אך גם אם אינכם מחובבי הגלישה על הקרח, כדאי להגיע ולחוות את החוויה המשעשעת.
 
קרחון הר טיטליס, שוויץ
רכבל לקרחון על הר טיטליס, שוויץ
גלישה על מזחלות שלג וחיוכים של אושר על רכבל "אייס פלייר"  (צילום: כרמית וייס)
 

הגשר התלוי הגבוה באירופה

בסוף שנת 2012 הושלמה על הטיטליס בנייתו של גשר תלוי, הנמתח בין שתי פסגות בגובה 3,040 מ', והוא מתיימר להיותר הגשר התלוי הגבוה ביותר באירופה. הגשר התלוי (Titlis Cliff Walk), שאורכו 100 מ', נבנה בגובה 500 מ' מעל הקרחון. בימים רגילים גשר הפלדה המאסיבי נותן תחושת בטחון, אך כשמנשבות רוחות חזקות, זו חוויה השמורה לאמיצים.
* בשנת 2014 נבנה גשר דומה על קרחון דיאבלרה, בגובה 3,000 מ'. פרטים בכתבה על עיירת הנופש וילאר.


12 שניות של פחד גבהים... על הגשר התלוי של הר טיטליס
 

למצות את חווית הטיטליס

כדי לחוות עד תום את חווית הביקור בטיטליס, להפנים את הנופים המשכרים, לגמוע מהם בנחת ולא רק לסמן V, מומלץ בחום לצעוד קצת ברגל. לא צריך להיות מטפסי הרים - כל אחד יכול למצוא על הטיטליס מסלול מתאים ליכולתו.
 
הליכה על הקרחון, מתחנת הרכבל העליונה לנקודת התצפית Stotzig Egg, מאפשרת תצפית על העיירה אנגלברג והפסגות הבלתי נגמרות סביב. השביל נוח, עד כמה שהליכה על קרח יכולה להיות נוחה... כחצי שעה לכל כיוון.
בירידה מהפסגה מומלץ לעשות הפסקה בתחנת הרכבל של טרובזה. מסלול מישורי ונעים מקיף את אגם טרובזה (Trübsee), בהליכה קלה של שעה-שעתיים.
המתעניינים בגיאולוגיה יכולים לרדת תחנה אחת קודם, בתחנת הרכבל סטאנד (Stand), ולרדת עם "המסלול הגיאולוגי" (Geologischer Wanderweg), המציע הסברים בדרך. הליכה של 2-4 שעות, עם ירידה של 650 מ' עד תחנת טרובזה (או עלייה בכיוון ההפוך).
רכבל נוסף עושה דרכו מאגם טרובזה אל מעבר ההרים Jochpass ופותח אפשרויות נוספות למסלולי הליכה.
 
הר טיטליס, שוויץ, מפת מסלולי הליכה בקיץ
מפת מסלולים ורכבלים באנגלברג והר טיטליס בקיץ  (להגדלה לחצו על התמונה)
 
חוויה מיוחדת לצעירים שבחבורה, ולצעירים ברוחם, היא הירידה עם טרוטי-בייק (Trotti-Bike), מעין בן-כלאיים של אופניים וקורקינט. בתחנת הרכבל האחרונה לפני העמק, תחנת Gerschnialp, שוכרים את הטרוטי-בייק ומתגלגלים על כביש אספלט צר עד לתחנת הרכבל שבעמק.
מי שמעדיף את שתי רגליו על קרקע מוצקה, יכול לעשות את אותו מסלול ברגל. את רוב המסלול ניתן לקצר בהליכה קסומה בשביל ביער (יש שלט, שימו לב לא לפספס). על שביל זה טעמנו את "הפטל הכי טעים בעולם", פרי שמאז הפך חלק בלתי נפרד והכרחי בכל מסלול טיול שלנו.

על הר טיטליס עוד שפע פעילויות שילדים "יעופו" עליהן (תרתי משמע), כמו פארק חבלים, החלקה על קרח, אופניים, פארק קפיצות, מגלשות הרים, באנג'י (מהרכבל!), שייט קייקים, דייג ועוד (כנסו לאתר האינטרנט של אנגלברג והראש יסתחרר).
 
רכבל לקרחון על הר טיטליס, שוויץ
המסלול מתחנת גרשניאלפ לאנגלברג, חוויות ביער   (צילום: כרמית וייס)

 

חוויה פסטורלית על אגם טרובזה

תחנת הרכבל באגם טרובזה, בה עוצרים להחלפת רכבל בכל מקרה, היא נקודה מצוינת לעצור בה. מספר מסלולי הליכה, שכמה מהם הוזכרו למעלה, יוצאים מנקודה זו. המטיילים הפחות "קרביים" יכולים לקחת את האוכל שהביאו איתם ולשבת לפיקניק לחופי האגם. מספר סירות משוטים מאפשרות חוויה פסטורלית (או רומנטית, תלוי בצוות המטייל) באגם. אם אינכם מחובבי הפיקניק, תוכלו לשבת במסעדה שלצדי תחנת הרכבל, וליהנות מהנוף הנשקף מהמרפסת.

הר טיטליס, אגם טרובסה
מסלולים סביב אגם טרובזה, תעצרו לפחות לפיקניק  (צילום: CC  Vasile Cotovanu)
 
מלון טרובזה (Berghotel Trübsee), הוא הרבה יותר בקתת הרים מבית מלון. הוא שוכן לו בבדידות מזהרת בגובה 1,800 מטר, לצדי תחנת הרכבל. לאחר שהרכבל מסיים את פעולתו, נשארים במקום רק אורחי המלון והטבע. המלון מציע 31 חדרים, המעוצבים עם המון נועם וחום, ויכולים לארח 71 איש. בלובי הקטן יש פינות ישיבה מפנקות, פינות משחק לילדים וספרייה קטנה, אם מישהו מהאורחים שכח להביא ספר. בקיץ אורחי המלון זוכים להיות הראשונים לשמוע את ציוץ הציפורים, לפני שמגיעים שאר המטיילים. בחורף הם יכולים לצאת היישר אל מסלולי הסקי, וגם לחזור בגלישה (מסלול אדום), פינוק הנקרא בפי אנשי הסקי Ski-in Ski-out.
 
אגם טרובסה, טיטליס, שוויץ
מלון טרובזה - שוכן בבדידות מזהרת בגובה 1,800 מטר, לצדי אגם טרובזה ותחנת הרכבל
 
מלון באגם טרובסה, טיטליס, שוויץ
מלון טרובזה - חוויה מיוחדת במינה להתעורר ראשונים על ההר
 

איך מגיעים לטיטליס

תחנת הרכבל לטיטליס נמצאת בכניסה לעיירה אנגלברג, במרחק הליכה של 10 דקות ממרכז העיירה.
אנגלברג שוכנת 90 קילומטרים דרומית לציריך – כשעה וחצי נסיעה, 35 קילומטרים דרומית ללוצרן - 45 דקות נסיעה. רכבת יוצאת מהעיר לוצרן לאנגלברג, ובכיוון ההפוך, בכל שעה, והנסיעה (בנוף מרהיב) אורכת 50 דקות. אם מגיעים מציריך או משדה התעופה של ציריך, יש להחליף רכבת בלוצרן, והנסיעה אורכת שעתיים.
בתי מלון באנגלברג  | בתי מלון בלוצרן
העיירה אנגלברג (A), אגם טרובסי (B), פסגת טיטליס (C) והרכבל לאתר הסקי ברוני (D)
 

אנגלברג – העיירה של הטיטליס

העיירה אנגלברג (Engelberg) היא העיירה של הטיטליס, כך מכריז גם הסמל שלה. מיד בהגיענו השקפנו מהמרפסות של מלון טראס (Terrace), הניצב על מעין טרסה מעל העיירה. ענן לבן כיסה את העמק והעיירה שבלבו. כעבור זמן מה, כשהתפוגג הענן, נגלו כמו במטה קסם בתי העיירה, בלב עמק ירוק, מוקף כמעט מכל עבר בהרים גבוהים, שפסגותיהם מעוטרות בכתמים של לבן נצחי. תמונה פשוט מושלמת, ואני מודה – גם מעוררת קנאה.
 
אנגלברג היא עיירת נופש פופולרית. בקיץ היא מציעה, מלבד העלייה לטיטליס, גם מסלולי הליכה רבים על ההרים סביב, מסלולי אופניים, מסלולי ויה-פראטה, טיפוס צוקים, קיר טיפוס, מגלשות הרים (בתחנת הרכבל Ristis) והמון שלווה. בחורף מציע אתר הסקי טיטליס מסלולי סקי באורך 82 ק"מ, בעיקר לגולשים מתקדמים. בזכות גובהו והמפנה הצפוני שלו, העונה בו היא מהארוכות בשוויץ (אוקטובר עד מאי, בהתאם לתנאי השלג). ממול לטיטליס אתר סקי נוסף, אתר הסקי ברוני (Brunni), עם מסלולים באורך 12 ק"מ, המתאימים בעיקר למתחילים.
 
הר טיטליס, אנגלברג
 העיירה אנגלברג מוקפת הרים כמעט מכל עבר, תצפית ממרומי מלון טראס  (צילום: כרמית וייס)
 

גבינה שוויצרית במנזר הבנדיקטי

המנזר הבנדיקטי של אנגלברג נוסד כבר בשנת 1120, הרבה לפני שהוקמה העיירה. הביקור במנזר אפשרי רק בסיור מאורגן, אותו יש לתאם מראש. המבנה המרשים בו שוכן המנזר כיום, המקיף חצר וגן פורח, נבנה במאה ה- 18. חדרים רבים מעוטרים בעבודות עץ נהדרות מעשה ידיהם של הנזירים. יפה במיוחד היא הכנסייה בסגנון הבארוק, שמתגאה בעוגב הגדול ביותר בשוויץ.
 
הר טיטליס, שוויץ, מנזר בנדיקטיני

הר טיטליס, שוויץ, מנזר בנדיקטיני   הר טיטליס, שוויץ, מנזר ומחלבה
המנזר הבנדיקטי של אנגלברג ועבודות העץ של הנזירים  (צילום: כרמית וייס)
 
מאז המאה ה-17 התמחו הנזירים ותושבי אנגלברג בגידול בקר וייצור גבינות. כיום פועלת בשטח המנזר מחלבה פרטית, שהחלב מגיע אליה מעשרים משקים בהרים. במחלבה מייצרים גבינות מיוחדות וטעימות להפליא, אותן מוכרים במקום וניתן למצוא גם על מדפי הסופרמרקטים והמעדניות בשוויץ (במעדניות המחיר יקר). במקום גם מסעדה, המתמחה, איך לא... במאכלי גבינות, וממנה ניתן להשקיף על תהליך ייצור הגבינה.
 
לא מעט הדגמות הכנת גבינה ראיתי בשוויץ, אך כאן ההדגמה היא פשוט גאונית. במקום לחכות שעות עד שהתהליך יסתיים, בעוד כולם כבר מזמן איבדו סבלנות, כאן הציבו שש תחנות המסודרות במעגל. בכל תחנה ניתן לראות שלב אחר בהכנה. וכך, בכל שעה שלא תגיעו תוכלו לחזות בכל השלבים, ובסוף לראות את התוצאה – גבינת פעמון מנזר אנגלברג (Engelberg Klosterglocke), גבינת ברי מעולה. הפעמון המקורי, אגב, תלוי בחצר המנזר.
 
טיפ קטן: ניתן לקנות את הגבינות בחנות של המחלבה, אך אם אתם רוצים להביאן ארצה (מתנה נהדרת), כדאי לקנות אותן בחנות מיגרוס (Migros) בשדה התעופה, לפני מסירת המזוודות (לא בדיוטי-פרי). שימו לב שגבינות רכות וחצי-קשות לא ניתן להעלות למטוס ויש להכניסן למזוודה.
 
אנגלברג, שוויץ, מחלבה במנזר באנגלברג  אנגלברג, שוויץ, מחלבה במנזר באנגלברג
המחלבה במנזר הבנדיקטי, מגדלי הבקר של אנגלברג וייצור גבינה  (צילום: כרמית וייס)
 
כנסיית המנזר באנגלברג
כנסיית המנזר הבנדיקטי באנגלברג, המתגאה בעוגב הגדול בשוויץ  (צילום: כרמית וייס)


בתי מלון מומלצים בעיירה אנגלברג

מלון בלוויו-טרמינוס (Hotel Bellevue-Terminus) הוא מלון 4 כוכבים בסגנון שוויצרי מסורתי, הממוקם במרכז אנגלברג, בסמוך לתחנת הרכבת ואוטובוס הסקי. לרוב החדרים והסוויטות מרפסת הפונה להרים, ומשפחות יכולות לקבל חדרים מקושרים. במלון ארוחת בוקר עשירה, מסעדה ובר, חנייה ללא תשלום והוא זוכה להמלצות אורחים מצוינות.
 
מלון מומלץ באנגלברג טיטליס
מלון בלוויו-טרמינוס - מלון מומלץ במרכז אנגלברג ליד תחנת הרכבת 

מלון ספורט אנד וולנס (Sport und Wellness hotel Eienwäldli) הוא מלון 3 כוכבים, הממוקם 1.5 ק"מ דרום-מזרחית לעיירה, על גדות נהר אנגלברג. במלון מרכז בריאות וספא ענק, הכולל בריכת שחיה ושאר פינוקים. החדרים והסוויטות כוללים מרפסת ופינת ישיבה, בגינת המלון מגרש משחקים לילדים, והוא נותן פתרון נפלא למטיילים בימים בהם מזג האוויר לא מאפשר לטייל בהרים, וכן לבני משפחה שאינם גולשי סקי.

מלון מומלץ באנגלברג טיטליס
מלון ספורט אנד וולנס - מרכז ספא ענק עם שלל טיפולי בריאות ויופי

מידע נוסף

לינה בלוצרן
5 מיקומים מומלצים לטיולי כוכב במרכז שוויץ

כתבות נוספות

* הכותבת היתה אורחת לשכת התיירות של שוויץ.

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר