5 מיקומים מומלצים לטיולי כוכב במרכז שווייץ
מאת: כרמית וייס


מרכזה של שוויץ הוא היעד הפופולרי ביותר לטיול בשוויץ, בעיקר למי שזוהי לו הטעימה הראשונה מהארץ הקסומה הזו. אך חשוב לזכור שזהו אזור עצום ועשיר באינספור יעדי טיול ואטרקציות.


מסיבה זו אני ממליצה להתמקד במספר נקודות לינה, שמכל אחת מהן נצא למספר ימים של טיולים בסביבה הקרובה, ואביא כאן את חמש הנקודות המועדפות עליי.

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

להתעורר לנופים הקסומים של העיירה גרינדלוולד  (צילום: Belvedere Swiss Quality)
תצפית על גרינדלוולד מהרכבל להר פירסט  (צילום: emranashraf)
מלון במרכז העיר לוצרן  (צילום: Hotel des Balances)
רכבת מהכפר וילדרסוויל לנקודת התצפית שינגה פלאטה  (צילום: Serjio74)
צימר מקסים בעיירה וילדרסוויל  (צילום: BnB Chalet-Gafri)
מלון המשקיף לעבר אגם בריינץ  (צילום: Grandhotel Giessbach)
הגשר התלוי על הר טיטליס מעל העיירה אנגלברג  (צילום: Denis Linine)
מלון לכל המשפחה בעיירה אנגלברג  (צילום: Sport- und Wellnesshotel)
 

איך לתכנן טיול במרכז שוויץ

דבר ראשון, יותר מתמיד חשוב לזכור ש"תפסת מרובה – לא תפסת!", כלל שהוא אבן דרך שלי בכל תכנון טיול. חשוב גם לזכור שהאזור הוא הררי, והנסיעות בו איטיות ומתישות. לפיכך חילקתי כאן את מרכז שוויץ לחמישה תת-אזורים, שבכל אחד מהם ניתן להתמקם לטיול כוכב של מספר לילות ומספר ימי טיול.
 
בהתאם לזמן העומד לרשותכם, וכן להעדפותיכם האישיות בנוגע למרחקי נסיעה אל מול החלפת מקום לינה, אתם תחליטו כמה כוכבים למקם על מפת הטיול שלכם. אציין רק שבשביל להספיק את כל החמישה שיתוארו כאן, תצטרכו שבועיים לפחות.
כתבה על תכנון טיול בשוויץ


5 נקודות מומלצות ללינת כוכב במרכז שוויץ, עפ"י סדר הופעתן בכתבה

טיולי אופניים
1. העיר לוצרן – לגמישות מקסימלית עם מזג האוויר

העיר לוצרן היא אחד היעדים שאני הכי אוהבת להמליץ עליהם כמוקד לטיול כוכב, מכמה סיבות:
1. היא פשוט מקסימה – גשרי העץ העתיקים, ובראשם גשר הקפלה, העיר העתיקה והחומות המקיפות אותה, הנהר החוצה אותה והאגם שמשרה שלווה מבורכת.
2. יש המון מה לראות בסביבתה הקרובה – שייט על האגם, עליה לפסגת הר פילאטוס, אינספור מסלולים על הר ריגי, כפרים מקסימים לחופי האגם.
3. בעיר מספר אטרקציות המתאימות לימים גשומים וקרים, בהם לא ניתן לעלות להרים, ובראשן מוזיאון התחבורה, בו ניתן לבלות בהמון עניין יום שלם, ומוזיאון הקרחונים המאלף.
4. במרחק של עד שעה וחצי נסיעה ניתן להגיע לציריך ולברן (שגם בהן יש הרבה פתרונות לימי גשם), פארק המים אלפאמרה (Alpamare) שעל אגם ציריך, הר טיטליס, העיירה אינטרלקן ועוד.
 
העיר לוצרן, מרכז שוויץ
גשר העץ העתיק במרכז העיר לוצרן, יעד מעולה לטיול כוכב במרכז שוויץ (צילום: RudyBalasko)
 

מלון מומלץ בלוצרן

מלון דה באלאנס (Hotel des Balances) הוא מלון 4 כוכבים על גדות נהר רוס, בלב העיר העתיקה של לוצרן, בקרבת גשר הקפלה, הפנינה של העיר, ותחנת הרכבת. במלון חדרים וסוויטות, לזוגות ומשפחות, שרובם משקיפים לעבר גשר הקפלה ובכולם יש מיני בר ומקרר. מסעדת המלון מגישה אוכל צרפתי ושווייצרי, ובימים יפים ניתן לשבת על הטרסה לגדות הנהר. במלון גם ביסטרו ובר, והוא זוכה להמלצות אורחים חמות.
מקומות לינה נוספים בלוצרן

מלון מומלץ לזוגות ומשפחות בלוצרן
מלון דה באלאנס על גדות נהר רוס בעיר לוצרן, בקרבת תחנת הרכבת המגיעה ליעדים רבים באזור
 

2. אגם בריינץ – לטיולים באזור אינטרלקן

אגם בריינץ (Lake Brienz) ואחיו התאום, אגם תון (Lake Thun), ממוקמים כמו כנפי פרפר משני צידי העיירה אינטרלקן (Interlaken), למרגלות אזור יונגפראו עתיר הקרחונים. לחופיו הדרומיים של האגם כביש מהיר, עתיר מנהרות, ואילו לחופיו הצפוניים כפרים יפים. לכל כיוון שלא תפנו כאן, מובטחים לכם אינספור יעדי טיול:
1. לחופי האגם  מפלי גייסבאך, מערת סנט ביאטוס, המוזיאון הפתוח באלנברג, רכבת קיטור אל פסגת בריינץ רותורן, שבה מסלולי הליכה רבים ותצפיות מרהיבות דרומה, לעבר האגמים וההרים המושלגים.
2. לכיוון דרום – אל אזור יונגפראו, במידה שתרצו לטעום ממנו רק יום אחד (אם תרצו יותר, ראו בהמשך), בו נמצאת הפסגה הגבוהה ביותר במרכז שוויץ – אליה ניתן להגיע עם הרכבת לפסגת יונגפראו.
3. לכיוון מערב – עיר הבירה ברן (יעד לימים גשומים), העיירה קנדרשטג, העיירה אדלבודן ואגם בלאוזי (Blausee).
4. לכיוון מזרח – העיירה מאירינגן, רכס הסליברג, מפלי רייכנבך, קניון ארה וקניון רוזנלווי, אגם אובראר ושלושת מעברי ההרים – גרימזל, סוסטן ופורקה.
♦ להרחבה: סדרת כתבות על אזור יונגפראו

אגם בריינץ, מרכז שוויץ
אגם בריינץ מוקף הרים מכל עבר ולחופיו כפרים ציוריים (צילום: RudyBalasko)
 

מלון מומלץ לחופי אגם בריינץ

מלון גרנדהוטל גייסבאך (Grandhotel Giessbachממוקם מעל אגם בריינץ, ליד מפלי גייסבך, הנשפכים לאגם במספר מדרגות על צלע ההר. למעשה, המפלים הם חלק מגן המלון. זהו מלון ברמת 4 כוכבים, המציע חדרים וסויטות, בריכת שחייה, מסעדה, חניה צמודה וקרונית שיניים עימה ניתן לרדת לאגם. המלון ההיסטורי נבנה כבר בשנת 1874 והמיקום שלו מספק מראות נפלאים.
מקומות לינה נוספים לחופי אגם בריינץ
 
אגם בריינץ, מפלי גייזבאך, מלון מומלץ
מלון גרנדהוטל גייסבאך – מעל אגם בריינץ וליד מפלי גייסבאך
 

3. הכפר וילדרסוויל – ליהנות מכל העולמות

הכפר וילדרסוויל (Wilderswil), הממוקם לצד הכביש העולה מהעיירה אינטרלקן להרים של אזור יונגפראו, הוא נקודה מצוינת להתמקם בה לטיולי כוכב, מאחר שנוח לרדת ממנו לאזור אינטרלקן ונוח גם לעלות להרים. זהו כפר קטן, פסטורלי שקט מאוד, המשקיף לעבר האגמים בריינץ ותון. ניתן לטייל ממנו לכל היעדים שהוזכרו בפרק הקודם, על אגם בריינץ, אבל הוא נותן יתרון לאלו הרוצים לטייל באזור יונגפראו יותר מיום אחד.

בכפר יש תחנה של הרכבת העושה דרכה אל יעדים רבים באזור, כולל הרכבת לפסגת יונגפראו, והוא נקודה אידיאלית למי שמטייל בתחבורה ציבורית, עימה ניתן להגיע לכל מקום באזור והיא נוחה מאוד. המרחק לעיירה גרינדלוולד הוא כחצי שעה, וכך גם לנקודה ממנה עולים לפסגת שילטהורן, אשר בקצהו של עמק לאוטרברונן. מכאן גם יוצאת הרכבת לאחד המקומות היפים ביותר באזור  שינגה פלאטה (Schynige Platte), נקודת תצפית מרהיבה.
♦  להרחבה: סדרת כתבות על אזור יונגפראו

שינגה פלאטה, וילדרסוויל, מרכז שוויץ
הרכבת היוצאת מהכפר וילדרסוויל אל שינגה פלאטה, נופים מרהיבים מעל אגם בריינץ  (צילום: RudyBalasko)

מלון מומלץ בכפר וילדרסוויל

מלון BnB שאלה גאפרי (BnB Chalet-Gafri) הוא מלון כפרי ומשפחתי מקסים, עם חניה נוחה ונוף קסום. החדרים יכולים להתאים לזוגות ומשפחות קטנות, וכוללים אמצעים להכנת שתייה חמה, וארוחת הבוקר צנועה וטובה. ראוי במיוחד לציון האירוח של בעלי הבית, ששמחים לייעץ על מסלולים באזור ולתת הרגשה של בית.
מקומות לינה נוספים בכפר וילדרסוויל

מלון מומלץ בכפר וילדרסוויל, שוויץ
מלון BnB שאלה גאפרי הוא בחירה מצוינת, עם חדרים מרווחים, היכולים להתאים גם למשפחות, ונוף קסום
4. העיירה אנגלברג למרגלות הר טיטליס

העיירה אנגלברג (Engelberg), השוכנת למרגלות הר טיטליס (Titlis), איננה נקודה קלאסית לטיולי כוכב. היא שוכנת בקצהו של עמק רחב ידיים, מוקפת הרים כמעט מכל עבר. אבל העיירה כל כך יפה, ועל ההרים האלו יש כל כך הרבה מה לעשות ולראות, שמומלץ לבלות כאן מספר ימים.

יום אחד לפחות יש להקדיש להר טיטליס, שעל פסגתו תצפית של 360 מעלות, גשר תלוי, מערת קרח, גלישה על קרחון ומסלולי הליכה. העלייה אליו מתבצעת בסדרה של שלושה רכבלים, ובירידה ניתן לרדת בתחנות הביניים למסלולי הליכה משגעים. בטוח שתרצו לחזור אליהם גם מחר, וזו סיבה מצוינת להישאר. 
במרחק נסיעה סביר ניתן להגיע מכאן אל לוצרן ואל אגם בריינץ, ולטייל סביבם.
♦  להרחבה: כתבה על העיירה אנגלברג והר טיטליס

אנגלברג טיטליס, מרכז שוויץ
העיירה אנגלברג מוקפת הרים מכל עבר, שהגבוה בהם הוא הר טיטליס (צילום: derdide)
 

מלון מומלץ בעיירה אנגלברג

מלון ספורט אנד וולנס (Sport und Wellness hotel Eienwäldli) הוא מלון 3 כוכבים הממוקם 1.5 ק"מ דרום-מזרחית לעיירה, על גדות נהר אנגלברג. במלון מרכז בריאות וספא ענק, הכולל בריכת שחייה ושאר פינוקים. החדרים והסוויטות כוללים מרפסת ופינת ישיבה, בגינת המלון מגרש משחקים לילדים, והוא נותן פתרון נפלא למטיילים בימים בהם מזג האוויר לא מאפשר לטייל בהרים, וכן לבני משפחה שאינם גולשי סקי.
מקומות לינה נוספים בעיירה אנגלברג

מלון מומלץ באנגלברג טיטליס
מלון ספורט אנד וולנס – מרכז ספא ענק עם שלל טיפולי בריאות ויופי
 

5. העיירה גרינדלוולד – סוף הדרך, תרתי משמע!

בדומה לאנגלברג, גם העיירה גרינדלוולד (Grindelwald) אינה ממוקמת במיקום אידיאלי לטיול כוכב, אלא בקצהו של עמק מוקף הרים כמעט מכל עבר. ועוד איזה הרים! ריכוז מרשים של הפסגות הגבוהות ביותר במרכז שוויץ, ובראשן פסגת יונגפאו. למעשה מכאן מתחיל אחד המסלולים של הרכבת לפסגת יונגפראו, וגם מכאן נוח מאוד להגיע לכל מקום ברכבת ורכבלים.

זו עיירה כל כך מקסימה, עטופה כרי דשא ירוקים, וסביבה כל כך הרבה אפשרויות טיול, כך שמומלץ לשהות בה מספר ימים. כל שצריך הוא לקחת תרמיל ולעלות ברכבלים להר פירסט, בו יש גשר תלוי, אומגה, קורקינטים ומסלולי טיול נפלאים. בנוסף יש עשרות מסלולים בסביבה הקרובה, ובראשם קניון הגליישר, בו צועדים על גשרי עץ מעל המים המתחתרים בתחתית הקניון.
♦  להרחבה: כתבה על העיירה גרינדלוולד 
 
גרינדלוולד, מרכז שוויץ
העיירה גרינדלוולד פרוסה בעמק ירוק, למרגלות ההרים המושלגים (צילום: Dmitry Djouce)
 

מלון מומלץ בעיירה גרינדלוולד

מלון בלוודר סוויס קווליטי (Belvedere Swiss Quality Hotel), מלון 4 כוכבים הממוקם ליד תחנת הרכבת ובמרחק 400 מ' ממרכז העיירה. למגיעים עם רכב, המלון מציע חניה חינם. יש בו מסעדה מצוינת, מרכז ספא עם בריכה מקורה וג'קוזי, חדרים ממוזגים עם מרפסת הצופה לנוף, שחלקם יכולים להתאים למשפחות. תזמינו שני לילות לפחות  כי פשוט לא תרצו לעזוב!
מקומות לינה נוספים בעיירה גרינדלוולד

בתי מלון בגרינדלוולד
מלון בלוודר סוויס קווליטי  מלון מקסים ליד תחנת הרכבת של גרינדלוולד
 

לסיום, כמה מילים על טיול כוכב

לא כל יעד מתאים לטיול כוכב. ישנם יעדים בהם מתבקש לעבור כל לילה למקום אחר. זה גם הרבה עניין של קצב אישי, הרכב משפחתי (למשפחות זו כמעט חובה), וכמובן – שיהיו מספיק אטרקציות באזור הקרוב.
 
ללא כל ספק זוהי דרך הטיול המועדפת עליי, כאשר לאחר יום-יומיים מקום הלינה הופך לביתי החדש, והכפר, העיירה או השכונה, מוכרים ברמה שמרגישה נוח וכבר כמעט לא צריך מפה. אני יודעת היכן נמצאים הסופר והמאפייה, איזו מסעדה מומלצת ומאיזו להימנע, ועובדי המלון כבר יודעים בדיוק מה אני אוהבת לארוחת הבוקר.
 
אני יודעת שאני משאירה את הקוראים עם התלבטות לא קלה, אבל זכרו – מה שתבחרו יהיה נפלא, כי אין פחות מזה בשוויץ... ואם יש לכם התלבטות, אני מזמינה אתכם להיוועץ בי ובמומחי התיירות האחרים בפורום המומחים.
 

מידע נוסף

השכרת רכב בשוויץ
אפשרויות לינה נוספות בשוויץ

כתבות נוספות

כפרי נופש למשפחות בשוויץ
הקרנבלים של לוצרן ובאזל
כל הכתבות על מרכז שוויץ


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר