אזור יונגפראו - יעדי טיול בעמק לאוטרברונן
מאת: כרמית וייס


אחד משני העמקים הראשיים של אזור יונגפראו, עמק לאוטרברונן, הוא בעל מראה דרמטי שקשה לשכוח - מצוקים תלולים מתנשאים מעל עמק בצורת U אופיינית, פסגות לבנות, כרי דשא ירוקים. כפרים ציוריים, מפלים, יערות, פרות רועות באחו והמון שלווה - פסטורליה שוויצרית במלוא הדרה. 


בכתבה זו נמשיך את הטיול בו התחלנו בכתבה הראשונה על אזור יונגפראו - היכרות עם ענקים ונכיר את אחד משני העמקים הראשיים של אזור זה.
 
לאוטרברונן, אזור יונגפראו, מרכז שוויץ
הכפר לאוטרברונן ומעל מצוקיו התלולים של עמק לאוטרברונן, צורת U אופיינית    (צילום: 
Robin Urich)


יעדי טיול בעמק לאוטרברונן המוזכרים בכתבה (A-H), ושני בתי מלון מומלצים:
מלון שטאובך בעיירה לאוטרברונן  |  מלון מאיה קאפריס בכפר וונגן
 
 

העיירה לאוטרברונן - נעים להכיר!

העיירה הקטנה לאוטרברונן (Lauterbrunnen) שוכנת בפתחו של עמק לאוטרברונן, שאחרי שתראו אותו פעם אחת (גם בתמונה) תזהו אותו מיד. מצוקים דרמטיים מתנשאים מעל כרי הדשא המוריקים, בצורה הכי קלאסית של עמק בצורת U שעיצבו הקרחונים.

האטרקציה של העיירה הוא
מפל שטאובאך (Staubbachfall), הנמצא ממש מעליה, וכן מפלי טרימלבאך המפורסמים, הנמצאים לא רחוק ממנה. לשכת המידע לתיירים נמצאת בכניסה לכפר ליד תחנת הרכבת, ותוכלו לקבל בה מידע על כל עמק לאוטרברונן, הכולל גם את הכפרים וונגן ומיורן.
לאוטרברונן היא מקום נוח ללינה לטיולי כוכב.
בתי מלון ודירות בעיירה לאוטרברונן

איך מגיעים: ברכב -  מאינטרלקן יציאה לכיוון וילדרסוויל 
Wilderswil, משם עוד 12 ק"מ. ברכבת - Bernese-Oberland-Railway מאינטרלקן או מכפרים אחרים באזור.
 
עמק לאוטרברונן, מרכז שוויץ
עמק לאוטרברונן, צורת U האופיינית לעמקים שנוצרו על ידי קרחון   (צילום: כרמית וייס)


טיולי אופניים
 

מפל שטאובך - המרשים במפלי העמק

המפל המרשים ביותר מבין המפלים של עמק לאוטרברונן, הנודע במפלים הרבים שבו, נופל מגובה 299 מ' ורוחבו המקסימלי 15 מ'. ברקע המפל מצוק תלול ומרשים ומעליו קו עצים, המשלים את המראה המיוחד. הזרימה חזקה ומרשימה רק באביב או אחרי סופות גשם חזקות בקיץ, בשאר השנה הזרם פחות מרשים. ניתן לצפות על המפל מתוך העיירה לאוטרברונן, ליד מגרש חניה גדול המיועד לכך.
 
מפל שטאובך, עמק לאוטרברונן
מפל שטאובאך והכנסייה של לאוטרברונן   (צילום: VogelSP)

תצפית על עמק לאוטרברונן מהרכבת היורדת מיונגפראויוך
מפל שטאובאך כפי שהוא נראה מהרכבת היורדת מהכפר וונגן אל לאוטרברונן   (צילום: כרמית וייס)
 

המלצה על מלון בעיירה לאוטרברונן - אל מול מפל שטאובך

מלון שטאובך (Hotel Staubbach) ממוקם אל מול המפל שהוא נושא את שמו. זהו מלון משפחתי קטן וצנוע, אחד הראשונים שהוקמו בעמק בסוף המאה ה- 19, והאירוח בהתאם - חם ומשפחתי. לחלק מהחדרים מרפסת עם נוף למפל המרשים. שימו לב שחלק מהחדרים קטנים מאד ולחלקם שירותים משותפים, אך הרוב בגודל סביר למקובל בשוויץ ועם מקלחת ושירותים פרטיים.

מלון מומלץ בלאוטרברונן, אזור יונגפראו
מלון שטאובך - תצפית על המפל המפורסם ממרפסות החדרים


 

מפלי טרימלבך - אסור לפספס!

מי שמכיר אותי יודע שבדרך כלל אין אצלי "אסור לפספס", כי כל אחד ואהבותיו, אבל מפלי טרימלבאך  (Truemmelbach Faelle) משאירים את כולם נפעמים.  זוהי אחת מהאטרקציות, בה' הידיעה, של אזור יונגפראו ושל האלפים הברניים בכלל.
מדובר על סדרה מרשימה של 10 מפלים, הנופלים לאורך 140 מטרים, ועושים את דרכם בעוצמה אדירה וברעש מחריש אוזניים בתוך נקיק צר בסלע. כמויות המים העצומות, הנופלות מגובה כה רב במהירות אדירה, יצרו בסלע תצורות מרהיבות. מי המפלים הם ברובם מי הפשרת הקרחונים והשלגים, אשר על ההרים הגבוהים מעל.

אגן הניקוז של המפלים כולל את פסגות יונגפראו (4,158 מ'), אייגר (3,970 מ') ומונך (4,099 מ'), המכוסות קרחונים ושלג נצחי. בחורף (דצמבר עד מרץ) כמות המים מועטה מאחר ואין הפשרת שלגים, אולם החל מאפריל ועד ספטמבר, עם הפשרת השלגים והקרחונים או אחרי סופות גשם חזקות, כמות המים במפל יכולה להגיע עד 20,000 (!!!) ליטר לשניה.

המפלים היו חבויים בתוך ההר עד לשנת 1877, אז נחצבו מדרגות והותקנו גשרים שאיפשרו תצפית על חלקם התחתון. בשנת 1913 הותקנה במקום מעלית, אשר מעלה את המטיילים גם לחלקם העליון של המפלים. שביל באורך 600 מ' מוביל בתוך הערוץ הצר והתלול, בו חצובות מרפסות תצפית. זהו אתר עמוס תיירים. אם אתם יכולים כדאי להגיע מוקדם בבוקר או אחר הצהריים, אז אולי יהיו כאן  קצת פחות מבקרים. מומלץ ללבוש מעיל גשם ונעלי הליכה טובות ואטומות למים, מאחר ונתזי המים ירטיבו אתכם מעט והמסלול חלקלק.

 
מפל טרומלבאך, אזור יונגפראו, מרכז שוויץ
מפלי טרימלבאך, עוצמת הזרימה והרעש משאירים אותנו נפעמים  (צילום: כרמית וייס)
 

קליינה שיידג - הדרך לפסגה הגבוהה ביותר

תחנת הרכבת של קליינה שיידג (Kleine Scheidegg) נמצאת בגובה 2,061 מ', לרגלי המפנה הצפוני של הר יונגפראו, הר מונך והר אייגר. זוהי התחנה האחרונה לעולים אל פסגת יונגפראויוך (3,454 מ'). מכאן יוצאת רכבת שיניים, ומתחילה את הטיפוס התלול – 1,393 מ' -  אל הפסגה הגבוהה ביותר של האזור אליה ניתן להגיע ללא טיפוס רגלי. בנוסף  מקשרת התחנה בקליינה שיידג בין מסילת הרכבת של עמק לאוטרברונן למסילת הרכבת של העיירה גרינדלוואלד, הנמצאת מצידו השני של הרכס.
 
במקום  יש גם בית הארחה ומסעדה גדולה עם מרפסת אל הנוף (Lodge Bergrestaurant Kleine Scheidegg). אם אתם בדרככם לפסגת יונגפראויוך (Jungfraujoch), כדאי מאד לעצור כאן, ליהנות מהנוף ולהתרגל לאויר הדליל. המהדרין ישארו כאן לילה על מנת להתרגל להפרשי הגבהים הגדולים לעולים מהעמק: מאינטרלקן (560 מ') ההפרש הוא 2,894 מ', מלאוטרברונן (795 מ') ההפרש 2,659 מ' ואילו מגרינדלוואלד ההפרש (1,034 מ') 2,420 מ'.

המטפסים המקצוענים מתחילים מקליינה שיידג את הטיפוס אל פסגת אייגר (Eiger), שגובהה 3,970 מ'. גם המטיילים החובבים יוכלו למצוא כאן שבילי הליכה רבים בכל רמות הקושי. כדאי להתאמץ להגיע מוקדם, ולזכות בכרטיס מוזל בשעה הראשונה של הבוקר.
כתבה על הרכבת העולה לפסגת יונגפראו
 
הרכבת ליונגפראו
הרכבת עוצרת בתחנת קלינה שיידג, מומלץ לעצור להסתגלות לגובה (צילום: CC  othree)

Lodge Bergrestaurant Kleine Scheidegg
לאכול אל מול הנוף, המסעדה בתחנת 
קליינה שיידג  (צילום: Lodge Bergrestaurant Kleine Scheidegg)
 

הכפר וונגן - שלווה אלוהית ללא מכוניות 

בתי הכפר המקסים וונגן (Wengen) פרושים על שטח נרחב, בגובה 1,274 מ' מעל עמק לאוטרברונן. כמו כפרים אחדים דוגמתו ברחבי שוויץ, זהו כפר ללא מכוניות, שהוא אתר נופש פופולרי - בכפר מתגוררים 1,400 תושבים ויש בו 5,000 מיטות לתיירים (פי 3.5!), אך עדיין השלווה פשוט אלוהית.
ניתן להגיע לכפר עם הרכבת מלאוטרברונן - WengernAlpBahn - WAP, ומכאן אפשר לעלות על הרכבת שתיקח אתכם אל קליינה שיידג ואל יונגפראויוך, שהוזכרו קודם לכן.

איך מגיעים:  ברכב -  יש לחנות בלאוטרברונן ולעלות על רכבת WengernAlpBahn - WAP. ברכבת - מאינטרלקן או מכפרים אחרים באזור עם רכבת Bernese-Oberland-Railway -BOB.
לשכת המידע לתיירים נמצאת ברחוב הראשי של הכפר, רחוב Dorfstrasse, וכדאי להיכנס ולקבל מפות והמלצות למסלולים.
בתי מלון ודירות בכפר וונגן
 

וונגן, אזור יונגפראו, מרכז שוויץ
הכפר וונגן על צלע ההר מעל עמק לאוטרברונן   (צילום: Craig Zerbe)

וונגן, אזור יונגפראו, מרכז שוויץ
וונגן - כפר ללא מכוניות, למרגלות הפסגות שכוסו לבן בסוף הקיץ   (צילום: כרמית וייס)

מלון מומלץ בכפר וונגן

מלון מאיה קאפריס (Hotel Maya Caprice) הוא מלון 4 כוכבים, חלקת אלוהים הקטנה בכפר וונגן, המקום הכי שקט שאתם יכולים לחלום עליו, מאחר וניתן להגיע אליו רק עם רכבת ההרים העולה מלאוטרברונן. החדרים והסוויטות מתאימים לזוגות ומשפחות עם ילדים. במלון מסעדה מומלצת, מרכז בריאות וספא, עם ג'קוזי המשקיף על הנוף, ובכלל, הנוף הוא הדבר הכי מקסים שתוכלו לבקש.
 
מלון מומלץ בכפר וונגן, אזור יונגפראו
מלון מאיה קאפריס - חלקת אלוהים הקטנה בגן העדן של וונגן
 

מיורן - כפר נוסף ללא מכוניות

כמו וונגן גם אל הכפר מיורן  (Murren) לא ניתן להגיע עם רכב, והוא שוכן גבוה ממש - בגובה 1,650 מ' לרגלי פסגת שילטהורן (Schilthorn), עוד אחת מהפסגות הגבוהות של האזור. רק 350 תושבים מתגוררים בכפר, שיש בו מקומות לינה ל- 2000 תיירים (פי 5.7!). האטרקציה של המקום היא העליה לפסגת שילטהורן (2,960 מ'), המפורסמת בזכות המסעדה המסתובבת וסרט "גיימס בונד" שצולם בה. סביב הכפר פזורים שבילי הליכה מסומנים, באורך כולל של 200 ק"מ, ובנוסף ניתן לבקר במחלבה אלפינית או לאכול ארוחת בוקר בחווה.

איך מגיעים: מיורן נמצאת 19 ק"מ דרומית לאינטרלקן. כאמור, לא ניתן להגיע למיורן עם רכב, אלא רק עם הרכבת (BLM) מלאוטרברונן או עם רכבל (LSMS) משטכלברג.
בתי מלון ודירות בכפר מיורן
 
מיורן, אזור יונגפראו, מרכז שוויץ
העיירה מיורן, אין כניסה למכוניות  (צילום: CC annintofu)

מיורן, אזור יונגפראו, מרכז שוויץ
העיירה מיורן והפוניקולר העולה לפסגת שילטהורן  (צילום: CC Owsigor)
 

ג'יימס בונד על פסגת שילטהורן

מפסגת שילטהורן (Schilthorn) בגובה 2,970 מ' ניתן לצפות על שאר הפסגות הגבוהות של האזור, ובימים עם ראות טובה אפילו לראות את פסגות טיטליס (שוויץ) ומון בלאן (צרפת/איטליה) ויש אומרים שאפילו את היער השחור (גרמניה). כאן צולם בשנת 1969 הסרט "בשרות הוד מלכותה" מסדרת סרטי ג'יימס בונד.
בנוסף לתצפית המרהיבה ממרפסת התצפית, האטרקציה על הפסגה היא המסעדה
המסתובבת, Piz Gloria שמה. מכל מקום בו תשבו במסעדה תוכלו לצפות על הנוף המרהיב, ותוך כדי כך גם לצפות בקטעים מסרטי ג'יימס בונד 007, אשר צולמו במקום.
האזור מציע גם שפע של מסלולי הליכה לכל הרמות. כדאי מאד לרדת באחת מתחנות הביניים של הרכבל ולהמשיך ברגל חלק מהירידה.

מדריך למטייל ברגל בשוויץ

העליה ברכבל לשילטהורן מתחילה באחד משלושת הכפרים: שטכלברג (Stechelberg) - אורכת 32 דקות, גימלוואלד (Gimmelwald) - אורכת 27 דקות, מיורן (Murren) -אורכת 17 דקות. בנוסף לכך יש עצירת ביניים בתחנת Birg.
 
שילטהורן, מרכז שוויץ
מרפסת התצפית על פסגת שילטהורן, אולי תפגשו בג'יימס בונד...  (צילום: CC Dana Lane)
 

 לאן ממשיכים מכאן

לכתבה השלישית בסדרה אזור יונגפראו - העיירה גרינדלואלד
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על אזור יונגפראו


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר