www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

אזור יונגפראו: עמק לאוטרברונן


אזור יונגפראו: עמק לאוטרברונן
מאת: כרמית וייס


אם תמשיכו ישר בכביש העולה מאינטרלקן לאזור יונגפראו, תגיעו לעמק לאוטרברונן. העמק שוכן למרגלות הפסגות האדירות של האזור ויש בו כפרים ציוריים, מפלים לרוב, כרי דשא, יערות, פרות רועות באחו והמון שלווה פסטורלית. עמק לאוטרברונן הוא עמק צר, משני צידיו מתרוממים קירות ההרים בתלילות, וממצוקיו נשפכים מפלים רבים.


בכתבה זו נמשיך את הטיול בו התחלנו בכתבה: אזור יונגפראו - היכרות עם ענקים

וונגן, עמק לאוטרברונן, מרכז שוויץ
הכפר וונגן מעל מצוקיו התלולים של עמק לאוטרברונן    (צילום: כרמית וייס)

 

 

העיירה לאוטרברונן - בפתחו של העמק

לאוטרברונן (Lauterbrunnen) היא עיירה קטנה (900 תושבים) השוכנת בפתחו של עמק לאוטרברונן, לרגלי הפסגות המושלגות של היונגפראו, מונך ואייגר. האטרקציה של המקום הוא מפל שטאובאך (Staubbachfall), הנמצא ממש בשולי העיירה, וכן מפלי טרימלבאך המפורסמים, הנמצאים בסמוך אליה. מלאוטרברונן תוכלו לעלות ברכבת לפסגות ההרים הגבוהים סביב - יונגפראו ושילטהורן. בסביבה הקרובה תמצאו שפע של מסלולי טיול מסומנים.
לשכת המידע לתיירים נמצאת בכניסה לכפר ליד תחנת הרכבת, ותוכלו לקבל בה מידע על כל עמק לאוטרברונן, הכולל גם את הכפרים וונגן ומיורן.
לאוטרברונן היא מקום נוח ללינה לטיולי כוכב.
בתי מלון ודירות בלאוטרברונן

איך מגיעים ללאוטרברונן:
ברכב -  מאינטרלקן יציאה לכיוון Wilderswil, משם עוד 12 ק"מ.
ברכבת - Bernese-Oberland-Railway מאינטרלקן או מכפרים אחרים באזור.
עמק לאוטרברונן, מרכז שוויץ
עמק לאוטרברונן, צורת U האופיינית לעמקים שנוצרו על ידי קרחון   (צילום: כרמית וייס)


שוויץ
 

מפל שטאובך (Staubbachfall)

המפל המפורסם והמרשים ביותר מבין המפלים של עמק לאוטרברונן, הנודע במפלים הרבים שבו. המפל נופל מגובה 299 מ' ורוחבו המקסימלי 15 מ'. ברקע של המפל ישנו מצוק תלול ומרשים ומעליו קו עצים, המשלים את המראה המיוחד. הזרימה חזקה ומרשימה רק באביב או אחרי סופות גשם חזקות בקיץ, בשאר השנה הזרם פחות מרשים.
ניתן לצפות על המפל מתוך העיירה לאוטרברונן, ליד מגרש חניה גדול המיועד לכך.

מפל שטאובך, עמק לאוטרברונן, מרכז שוויץ
מפל שטאובאך כפי שהוא נראה מהרכבת היורדת מוונגן אל לאוטרברונן   (צילום: כרמית וייס)
 

מפלי טרימלבך (Truemmelbach Faelle)

זוהי אחת מהאטרקציות, בהא הידיעה, של אזור יונגפראו והאלפים הברניים בכלל.
סדרה מרשימה ביותר של 10 מפלים, הנופלים לאורך 140 מטרים, ועושים את דרכם בעוצמה אדירה וברעש מחריש אוזניים בתוך נקיק צר בסלע. כמויות המים העצומות, הנופלות מגובה כה רב במהירות אדירה, יצרו בסלע תצורות מרהיבות. מי המפלים הם ברובם מי הפשרת הקרחונים והשלגים, אשר מגיעים מהקרחונים העצומים על ההרים הגבוהים בדרום מזרח.
אגן הניקוז של המפלים כולל את פסגות היונגפראו (4,158 מ'), אייגר (3,970 מ') ומונך (4,099 מ'). מרבית אגן הניקוז מכוסה קרחונים ושלג נצחי. בעונת החורף, דצמבר עד מרץ, כמות המים מועטה מאחר ואין הפשרת שלגים, אולם החל מאפריל ועד ספטמבר, עם הפשרת השלגים והקרחונים, או אחרי סופות גשם חזקות, כמות המים במפל יכולה להגיע עד 20,000 (!!!) ליטר לשניה.
המפלים היו חבויים בתוך ההר עד לשנת 1877, אז נחצבו מדרגות והותקנו גשרים שאיפשרו תצפית על חלקם התחתון. בשנת 1913 הותקנה במקום מעלית, בתוך מנהרה, אשר מעלה את המטיילים גם לחלקם העליון של המפלים. שביל באורך 600 מ' מוביל את המטיילים בתוך הערוץ הצר והתלול, בו חצובות מרפסות תצפית. המעלית הענקית תעלה אתכם 100 מטרים בתוך דקה אחת.

זהו אתר תיירותי עמוס תיירים. אם אתם יכולים כדאי להגיע מוקדם בבוקר או אחר הצהריים, אז אולי יהיו כאן  קצת פחות מבקרים. מומלץ ללבוש מעיל גשם ונעלי הליכה טובות ואטומות למים, מאחר ונתזי המים ירטיבו אתכם מעט והמסלול חלקלק.
איך מגיעים: פניה שמאלה (מזרחה) 3 ק"מ אחרי לאוטרברונן.

 

מפל טרומלבאך, אזור יונגפראו, מרכז שוויץ   מפלי טרימלבאך, אזור יונגפראו, מרכז שוויץ
מפלי טרימלבאך  (צילום: כרמית וייס, עוזי בן ציון)

 

פסגת קליינה שיידג (KleineScheidegg)

פסגת קליינה שיידג נמצאת בגובה 2,061 מ', לרגלי המפנה הצפוני, המכוסה לבן נצחי, של היונגפראו, מונך ואייגר. זוהי התחנה האחרונה לעולים אל פסגת יונגפראויוך (3,454 מ'). מכאן יוצאת רכבת שיניים, ומתחילה את הטיפוס התלול – 1,393 מ' -  אל הפסגה הגבוהה ביותר של האזור אליה ניתן להגיע ללא טיפוס – פסגת יונגפראויוך.
בנוסף לכך מקשרת התחנה בקליינה שיידג בין מסילות הרכבת של עמק לאוטרברונן למסילת הרכבת של העיירה
גרינדלוואלד, מצידו השני של הרכס.
על הפסגה  יש גם אכסניה ומסעדה גדולה עם מרפסת אל הנוף. אם אתם בדרככם לפסגת היונגפראויוך, כדאי מאד לעצור כאן, להנות מהנוף ולהתרגל לאויר הדליל. המהדרין ישארו כאן לילה על מנת להתרגל להפרשי הגבהים הגדולים לעולים מהעמק אל יונגפראויוך: מאינטרלקן (560 מ') עולים 2,894 מ', מלאוטרברונן (795 מ') 2,659 מ' ואילו מגרינדלוואלד (1,034 מ') 2,420 מ'.
המטפסים המקצוענים מתחילים מקליינה שיידג את הטיפוס אל פסגת האייגר (Eiger), שגובהה 3,970 מ'. גם המטיילים החובבים יוכלו למצוא כאן שבילי הליכה רבים בכל רמות הקושי.
כדאי להתאמץ להגיע מוקדם, ולזכות בכרטיס מוזל בשעה הראשונה של הבוקר.

 

קליינה שיידג, אזור יונגפראו, מרכז שוויץ
קליינה שיידג והמיפנה הצפוני של פסגת אייגר    (צילום: www.jungfraubahn.ch)

 

כפר ללא מכוניות - וונגן (Wengen)

כפר הפרוש על שטח נרחב, בגובה 1274 מ' מעל עמק לאוטרברונן ולמרגלות הפסגות הנישאות של היונגפראו וחבריו מונך ואייגר . כמו כפרים רבים דוגמתו בשוויץ, זהו כפר ללא מכוניות, שהוא אתר נופש פופולרי. בכפר מתגוררים 1,400 תושבים ויש בו 5,000 מיטות לתיירים (פי 3.5!).
ניתן להגיע לכפר עם הרכבת מלאוטרברונן - WengernAlpBahn - WAP. מוונגן ניתן לעלות על הרכבת שתיקח אותכם לפסגות המפורסמות "קליינה שיידג" ו"יונגפראויוך", או לשאר המקומות באזור היונגפראו.
סמוך לוונגן נמצא אתר הסקי Mannlichen-Kleine Scheideggוקרחון אייגר (Eiger), המהווים חלק מאזור הסקי המשותף של אזור יונגפראו.
באתר הסקי Mannlichen-Kleine Scheidegg, שהוא הגדול באזור, יש 18 רכבלים ומסלולים באורך 110 ק"מ, מהם 12 כחולים, 22  אדומים ו 8 שחורים.
לשכת המידע לתיירים נמצאת ברחוב הראשי של הכפר, רחוב Dorfstrasse.
בתי מלון ודירות בכפר וונגן

איך מגיעים:
ברכב -  מאינטרלקן יציאה לכיוון Wilderswil, משם עוד 12 ק"מ עד לאוטרברונן. בלאוטרברונן יש לחנות ולעלות על רכבת WengernAlpBahn - WAP.
ברכבת - מאינטרלקן או מכפרים אחרים באזור עם רכבת Bernese-Oberland-Railway -BOB.
 

וונגן, אזור יונגפראו, מרכז שוויץ
וונגן - כפר ללא מכוניות, למרגלות הפסגות שכוסו לבן בסוף הקיץ   (צילום: כרמית וייס)
מלון מומלץ בכפר וונגן

מלון פארק (Beausite Park Hotel) הוא מלון 4 כוכבים, חלקת אלוהים הקטנה בכפר וונגן, המקום הכי שקט שאתם יכולים לחלום עליו, מאחר וניתן להגיע אליו רק עם רכבת ההרים העולה מלאוטרברונן. החדרים והסוויטות מתאימים לזוגות ומשפחות עם ילדים, שיהנו גם מחדר משחקים. במלון מרכז בריאות וספא ובריכה מקורה, וגם בריכה חיצונית טבעית מוקפת גינה, המשקיפה לעבר העמק וההרים.
מלון פארק – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
 

מלון מומלץ בכפר וונגן, אזור יונגפראו   מלון מומלץ בכפר וונגן, אזור יונגפראו
מלון מומלץ בכפר וונגן, אזור יונגפראו   מלון מומלץ בכפר וונגן, אזור יונגפראו

מלון פארק בכפר וונגן - חלקת אלוהים הקטנה בגן העדן 

כפר ללא מכוניות - מיורן (Murren)

עוד כפר ללא מכוניות (כמו וונגן), השוכן בגובה 1,650 מ' לרגלי פסגת שילטהורן (Schilthorn), עוד אחת מהפסגות הגבוהות של האזור. במיורן גרים 350 תושבים בלבד ויש בה מקום ל 2000 תיירים (פי 5.7!) בבתי מלון וצימרים. האטרקציה של המקום היא העליה לפסגת השילטהורן (2,960 מ'), המפורסמת בזכות המסעדה המסתובבת שלה וסרט "גיימס בונד" שצולם בה. סביב הכפר פזורים שבילי הליכה מסומנים, באורך כולל של 200 ק"מ, ובנוסף לכך ניתן לבקר במחלבה אלפינית, לאכול ארוחת בוקר בחווה או להשתתף בערבי פולקלור.
בחורף יש כאן אתר סקי, הגבוה ביותר באזור יונגפראו. האתר אינו גדול והוא מציע 35 ק"מ של מסלולים בלבד, אך ניתן לגלוש גם בכל האתרים האחרים של אזור יונגפראו. סקי פאס לכל האתרים, מאפשר גלישה במסלולים באורך 213 ק"מ.
איך מגיעים: מיורן נמצאת 19 ק"מ דרומית לאינטרלקן. כאמור, לא ניתן להגיע למיורן עם רכב, אלא רק עם הרכבת (BLM) מלאוטרברונן או עם רכבל (LSMS) משטכלברג.

בתי מלון ודירות במיורן
 
מיורן, אזור יונגפראו, מרכז שוויץ
העיירה מיורן, אין כניסה למכוניות  (צילום: www.schilthorn.ch)
 

פסגת שילטהורן (Schilthorn)

זוהי אחת הפסגות הגבוהות של אזור יונגפראו, 2970 מ' גובהה, אשר ממנה ניתן לצפות על שאר הפסגות הגבוהות של האזור. בימים עם ראות טובה ניתן לראות גם את פסגות הטיטליס (שוויץ) והמון בלאן (צרפת/איטליה) ויש אומרים שאפילו את היער השחור (גרמניה). כאן צולם בשנת 1969 הסרט "בשרות הוד מלכותה" מסדרת סרטי ג'יימס בונד.
בנוסף לתצפית המרהיבה ממרפסת תצפית, האטרקציה על הפסגה היא המסעדה המסתובבת, Piz Gloriaשמה. מכל מקום בו תשבו במסעדה תוכלו לצפות על הנוף המרהיב, ותוך כדי כך גם לצפות בקטעים מסרט ג'יימס בונד 007, אשר צולמו במקום.
האזור מציע גם שפע של מסלולי הליכה לכל הרמות. כדאי מאד לרדת באחת מתחנות הביניים של הרכבל ולהמשיך ברגל חלק מהירידה.

מדריך למטייל ברגל בשוויץ

העליה ברכבל לשילטהורן היא מאחד משלושת הכפרים: שטכלברג (Stechelberg) - אורכת 32 דקות, גימלוואלד (Gimmelwald) - אורכת 27 דקות, מיורן (Murren) -אורכת 17 דקות. בנוסף לכך יש עצירת ביניים בתחנת Birg.
 

שילטהורן, אזור יונגפראו, מרכז שוויץ   שילטהורן, אזור יונגפראו, מרכז שוויץ
הרכבל מהעמק לשילטהורן, והמסעדרה המסתובבת Piz Gloria על פסגת שילטהורן   (צילום: www.schilthorn.ch)

 

 לאן ממשיכים מכאן

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית
מספר צפיות: 34058
9519