הזמנות לחופשה שלך

אזור יונגפראו - יעדי טיול בעמק לאוטרברונן
מאת: כרמית וייס


מטיילים ברי מזל שימשיכו בנסיעה בכביש העולה מאינטרלקן לאזור יונגפראו, יגיעו לעמק לאוטרברונן, בעל המראה הדרמטי - מצוקים תלולים למרגלות פסגות אדירות. כפרים ציוריים, מפלים לרוב, כרי דשא, יערות, פרות רועות באחו והמון שלווה פסטורלית. 


בכתבה זו נמשיך את הטיול בו התחלנו בכתבה: אזור יונגפראו - היכרות עם ענקים
 
וונגן, עמק לאוטרברונן, מרכז שוויץ
הכפר וונגן מעל מצוקיו התלולים של עמק לאוטרברונן   (צילום: כרמית וייס)יעדי טיול בעמק לאוטרברונן המוזכרים בכתבה
 
 

העיירה לאוטרברונן - נעים להכיר!

העיירה הקטנה לאוטרברונן (Lauterbrunnen) שוכנת בפתחו של עמק לאוטרברונן, שאחרי שתראו אותו פעם אחת (גם בתמונה) תזהו אותו מיד. מצוקים דרמטיים מתנשאים מעל כרי הדשא המוריקים, בצורה הכי קלאסית של עמק בצורת U שעיצבו הקרחונים.

האטרקציה של העיירה הוא
מפל שטאובאך (Staubbachfall), הנמצא ממש מעליה, וכן מפלי טרימלבאך המפורסמים, הנמצאים לא רחוק ממנה. לשכת המידע לתיירים נמצאת בכניסה לכפר ליד תחנת הרכבת, ותוכלו לקבל בה מידע על כל עמק לאוטרברונן, הכולל גם את הכפרים וונגן ומיורן.
לאוטרברונן היא מקום נוח ללינה לטיולי כוכב.
בתי מלון ודירות בעיירה לאוטרברונן

איך מגיעים: ברכב -  מאינטרלקן יציאה לכיוון
Wilderswil, משם עוד 12 ק"מ. ברכבת - Bernese-Oberland-Railway מאינטרלקן או מכפרים אחרים באזור.
 
עמק לאוטרברונן, מרכז שוויץ
עמק לאוטרברונן, צורת U האופיינית לעמקים שנוצרו על ידי קרחון   (צילום: כרמית וייס)


טיולי אופניים
 

מפל שטאובך - המרשים במפלי העמק

המפל המרשים ביותר מבין המפלים של עמק לאוטרברונן, הנודע במפלים הרבים שבו, נופל מגובה 299 מ' ורוחבו המקסימלי 15 מ'. ברקע המפל מצוק תלול ומרשים ומעליו קו עצים, המשלים את המראה המיוחד. הזרימה חזקה ומרשימה רק באביב או אחרי סופות גשם חזקות בקיץ, בשאר השנה הזרם פחות מרשים. ניתן לצפות על המפל מתוך העיירה לאוטרברונן, ליד מגרש חניה גדול המיועד לכך.
 
תצפית על עמק לאוטרברונן מהרכבת היורדת מיונגפראויוך
מפל שטאובאך כפי שהוא נראה מהרכבת היורדת מוונגן אל לאוטרברונן   (צילום: כרמית וייס)
 

מפלי טרימלבך - אסור לפספס!

מי שמכיר אותי יודע שבדרך כלל אין אצלי "אסור לפספס", כי כל אחד ואהבותיו, אבל מפלי טרימלבאך  (Truemmelbach Faelle) משאירים את כולם נפעמים.  זוהי אחת מהאטרקציות, בה' הידיעה, של אזור יונגפראו ושל האלפים הברניים בכלל.
מדובר על סדרה מרשימה של 10 מפלים, הנופלים לאורך 140 מטרים, ועושים את דרכם בעוצמה אדירה וברעש מחריש אוזניים בתוך נקיק צר בסלע. כמויות המים העצומות, הנופלות מגובה כה רב במהירות אדירה, יצרו בסלע תצורות מרהיבות. מי המפלים הם ברובם מי הפשרת הקרחונים והשלגים, אשר על ההרים הגבוהים מעל.

אגן הניקוז של המפלים כולל את פסגות יונגפראו (4,158 מ'), אייגר (3,970 מ') ומונך (4,099 מ'), המכוסות קרחונים ושלג נצחי. בחורף (דצמבר עד מרץ) כמות המים מועטה מאחר ואין הפשרת שלגים, אולם החל מאפריל ועד ספטמבר, עם הפשרת השלגים והקרחונים או אחרי סופות גשם חזקות, כמות המים במפל יכולה להגיע עד 20,000 (!!!) ליטר לשניה.

המפלים היו חבויים בתוך ההר עד לשנת 1877, אז נחצבו מדרגות והותקנו גשרים שאיפשרו תצפית על חלקם התחתון. בשנת 1913 הותקנה במקום מעלית, אשר מעלה את המטיילים גם לחלקם העליון של המפלים. שביל באורך 600 מ' מוביל בתוך הערוץ הצר והתלול, בו חצובות מרפסות תצפית. זהו אתר עמוס תיירים. אם אתם יכולים כדאי להגיע מוקדם בבוקר או אחר הצהריים, אז אולי יהיו כאן  קצת פחות מבקרים. מומלץ ללבוש מעיל גשם ונעלי הליכה טובות ואטומות למים, מאחר ונתזי המים ירטיבו אתכם מעט והמסלול חלקלק.

 
מפל טרומלבאך, אזור יונגפראו, מרכז שוויץ   מפלי טרימלבאך, אזור יונגפראו, מרכז שוויץ
מפלי טרימלבאך, עוצמת הזרימה והרעש משאירים אותנו נפעמים  (צילום: כרמית וייס)
 

קליינה שיידג - הדרך לפסגה הגבוהה ביותר

תחנת הרכבת של קליינה שיידג (Kleine Scheidegg) נמצאת בגובה 2,061 מ', לרגלי המפנה הצפוני של היונגפראו, מונך ואייגר. זוהי התחנה האחרונה לעולים אל פסגת יונגפראויוך (3,454 מ'). מכאן יוצאת רכבת שיניים, ומתחילה את הטיפוס התלול – 1,393 מ' -  אל הפסגה הגבוהה ביותר של האזור אליה ניתן להגיע ללא טיפוס. בנוסף  מקשרת התחנה בקליינה שיידג בין מסילת הרכבת של עמק לאוטרברונן למסילת הרכבת של העיירה גרינדלוואלד, הנמצאת מצידו השני של הרכס.
 
במקום  יש גם מלון ומסעדה גדולה עם מרפסת אל הנוף. אם אתם בדרככם לפסגת יונגפראויוך, כדאי מאד לעצור כאן, ליהנות מהנוף ולהתרגל לאויר הדליל. המהדרין ישארו כאן לילה על מנת להתרגל להפרשי הגבהים הגדולים לעולים מהעמק: מאינטרלקן (560 מ') עולים 2,894 מ', מלאוטרברונן (795 מ') 2,659 מ' ואילו מגרינדלוואלד (1,034 מ') 2,420 מ'.
מקומות לינה בקליינה שיידג

המטפסים המקצוענים מתחילים מקליינה שיידג את הטיפוס אל פסגת האייגר (Eiger), שגובהה 3,970 מ'. גם המטיילים החובבים יוכלו למצוא כאן שבילי הליכה רבים בכל רמות הקושי. כדאי להתאמץ להגיע מוקדם, ולזכות בכרטיס מוזל בשעה הראשונה של הבוקר.

כתבה על הרכבת העולה לפסגת יונגפראו
 
הרכבת ליונגפראו
הרכבת עוצרת בתחנת קלינה שיידג, מומלץ לעצור להסתגלות לגובה (צילום: CC  othree)
 

הכפר וונגן - שלווה אלוהית ללא מכוניות 

בתי הכפר המקסים וונגן (Wengen) פרושים על שטח נרחב, בגובה 1,274 מ' מעל עמק לאוטרברונן. כמו כפרים אחדים דוגמתו ברחבי שוויץ, זהו כפר ללא מכוניות, שהוא אתר נופש פופולרי - בכפר מתגוררים 1,400 תושבים ויש בו 5,000 מיטות לתיירים (פי 3.5!), אך עדיין השלווה פשוט אלוהית.
ניתן להגיע לכפר עם הרכבת מלאוטרברונן - WengernAlpBahn - WAP, ומכאן אפשר לעלות על הרכבת שתיקח אתכם אל קליינה שיידג ואל יונגפראויוך, שהוזכרו קודם לכן.

איך מגיעים:  ברכב -  מאינטרלקן יציאה לכיוון Wilderswil, משם עוד 12 ק"מ עד לאוטרברונן. בלאוטרברונן יש לחנות ולעלות על רכבת WengernAlpBahn - WAP. ברכבת - מאינטרלקן או מכפרים אחרים באזור עם רכבת Bernese-Oberland-Railway -BOB.
לשכת המידע לתיירים נמצאת ברחוב הראשי של הכפר, רחוב Dorfstrasse, וכדאי להיכנס ולקבל מפות והמלצות למסלולים.
בתי מלון ודירות בכפר וונגן
 

וונגן, אזור יונגפראו, מרכז שוויץ
וונגן - כפר ללא מכוניות, למרגלות הפסגות שכוסו לבן בסוף הקיץ   (צילום: כרמית וייס)

מלון מומלץ בכפר וונגן

מלון פארק (Beausite Park Hotel) הוא מלון 4 כוכבים, חלקת אלוהים הקטנה בכפר וונגן, המקום הכי שקט שאתם יכולים לחלום עליו, מאחר וניתן להגיע אליו רק עם רכבת ההרים העולה מלאוטרברונן. החדרים והסוויטות מתאימים לזוגות ומשפחות עם ילדים, שיהנו גם מחדר משחקים. במלון מרכז בריאות וספא ובריכה מקורה, וגם בריכה חיצונית טבעית מוקפת גינה, המשקיפה לעבר העמק וההרים.
מלון פארק – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
 
מלון מומלץ בכפר וונגן, אזור יונגפראו   מלון מומלץ בכפר וונגן, אזור יונגפראו
מלון מומלץ בכפר וונגן, אזור יונגפראו   מלון מומלץ בכפר וונגן, אזור יונגפראו

מלון פארק בכפר וונגן - חלקת אלוהים הקטנה בגן העדן
 

מיורן - כפר נוסף ללא מכוניות

כמו וונגן גם אל הכפר מיורן  (Murren) לא ניתן להגיע עם רכב, והוא שוכן גבוה ממש - בגובה 1,650 מ' לרגלי פסגת שילטהורן (Schilthorn), עוד אחת מהפסגות הגבוהות של האזור. רק 350 תושבים מתגוררים בכפר, שיש בו מקומות לינה ל- 2000 תיירים (פי 5.7!). האטרקציה של המקום היא העליה לפסגת שילטהורן (2,960 מ'), המפורסמת בזכות המסעדה המסתובבת וסרט "גיימס בונד" שצולם בה. סביב הכפר פזורים שבילי הליכה מסומנים, באורך כולל של 200 ק"מ, ובנוסף ניתן לבקר במחלבה אלפינית או לאכול ארוחת בוקר בחווה.

איך מגיעים: מיורן נמצאת 19 ק"מ דרומית לאינטרלקן. כאמור, לא ניתן להגיע למיורן עם רכב, אלא רק עם הרכבת (BLM) מלאוטרברונן או עם רכבל (LSMS) משטכלברג.
בתי מלון ודירות בכפר מיורן
 
מיורן, אזור יונגפראו, מרכז שוויץ
העיירה מיורן, אין כניסה למכוניות  (צילום: CC annintofu)
 

ג'יימס בונד על פסגת שילטהורן

מגובה 2,970 מ' ניתן לצפות על שאר הפסגות הגבוהות של האזור, ובימים עם ראות טובה אפילו לראות את פסגות טיטליס (שוויץ) ומון בלאן (צרפת/איטליה) ויש אומרים שאפילו את היער השחור (גרמניה). כאן צולם בשנת 1969 הסרט "בשרות הוד מלכותה" מסדרת סרטי ג'יימס בונד.
בנוסף לתצפית המרהיבה ממרפסת התצפית, האטרקציה על הפסגה היא המסעדה
המסתובבת, Piz Gloria שמה. מכל מקום בו תשבו במסעדה תוכלו לצפות על הנוף המרהיב, ותוך כדי כך גם לצפות בקטעים מסרטי ג'יימס בונד 007, אשר צולמו במקום.
האזור מציע גם שפע של מסלולי הליכה לכל הרמות. כדאי מאד לרדת באחת מתחנות הביניים של הרכבל ולהמשיך ברגל חלק מהירידה.

מדריך למטייל ברגל בשוויץ

העליה ברכבל לשילטהורן מתחילה באחד משלושת הכפרים: שטכלברג (Stechelberg) - אורכת 32 דקות, גימלוואלד (Gimmelwald) - אורכת 27 דקות, מיורן (Murren) -אורכת 17 דקות. בנוסף לכך יש עצירת ביניים בתחנת Birg.
 
שילטהורן, מרכז שוויץ
מרפסת התצפית על פסגת שילטהורן, אולי תפגשו בג'יימס בונד...  (צילום: CC Dana Lane)
 

 לאן ממשיכים מכאן

לכתבה השלישית בסדרה אזור יונגפראו - העיירה גרינדלואלד
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על אזור יונגפראו


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 41902
150330
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!