על פסגות שוויץ - מדריך למטייל ברגל
מאת: כרמית וייס


כריסטיאן, המדריך השוויצרי, מוביל אותנו בנחת בשביל העושה דרכו במתינות לאגמי התכלת שבהרים. עוצרים, נהנים מהנופים הקסומים ומתקתקים ללא הרף במצלמות. לפתע עושה השביל תפנית חדה והופך תלול מאד, והמדריך... הוא נעלם לו בחברת שני מטיילים קלי רגליים וטס כמו טיל אל הפסגה.


"סליחה, אדון מדריך", אנחנו מקטרים מיוזעים כשסוף סוף גם אנו מגיעים לפסגה, "הזמנים השוויצריים לא נכתבו עבורנו". תשובתו כלל אינה מתנצלת: "כשהיינו ילדים תמיד ניסינו לשבור את הזמן הרשום על השלטים...". הלו, כריסטיאן, כנראה שכחת שגם אתה וגם אנחנו כבר מזמן לא ילדים... ואנחנו גם לא שוויצרים...
 
 קנטון טיצ'ינו, שוויץ
העלייה המפרכת באותו מסלול מעל עמק לבנטינה בקנטון טיצ'ינו בהחלט משתלמת!  (צילום: כרמית וייס)
להגדלת התמונה יש ללחוץ עליה
 
אין כמו נופי הרי האלפים כדי לנעול את נעלי ההליכה ולנשום אוויר פסגות. אך כדי שחוויה כמו זו שאנו עברנו תימנע מכם, אני רוצה לספר לכם קצת על מסלולי ההליכה בשוויץ, מדינה הררית ומאתגרת לכל חובב טבע ונוף.
 
 מטרהורן, צרמט, שוויץ
לספוג את נופי שוויץ דרך הרגליים, קרחון גורנרגרט מעל העיירה צרמט  (צילום: כרמית וייס)


טיולי אופניים
 

גן עדן לחובבי הליכה

בשוויץ רשת מסלולי ההליכה הצפופה בעולם, עם למעלה מ- 60,000 (שישים אלף!) קילומטרים של מסלולים מסומנים. בחישוב פשוט, אם בטיול של שבוע נהיה "חרוצים" במיוחד ונלך כל יום 10 ק"מ, סה"כ 60 ק"מ, עדיין נטעם רק עשירית האחוז ממה שיש לשוויץ להציע.
 
* בשביל שהחישוב יהיה פשוט, עשיתי הנחה של יום הליכה אחד... בהכירי סטטיסטיקה שוויצרית אחרת (לא רשמית, מניסיוני האישי), לפיה תזכו לפחות ליום גשום אחד שלא יאפשר הליכה. אם כי, כמו בכל סטטיסטיקה – כבר זכיתי לשבועיים רצופים של שמש, ולצערי, גם קרוב לשבוע רצוף של גשם ואפילו שלג כבד בסוף אוגוסט.
 
הר פירסט, גרינדלוואלד
הר פירסט מעל העיירה גרינדלוולד, שכוסה שכבה עבה של לבן בסוף אוגוסט  (צילום: כרמית וייס)
 

32 מסלולי הליכה מובילים

היצע המסלולים והאטרקציות התיירותיות בשוויץ הוא צפוף ובלתי נגמר. עבור מי שמתכנן טיול, עובדה זו הופכת לעיתים למעיקה, כאשר מרוב אפשרויות הראש מתבלבל וכבר לא יודעים במה לבחור, ובעיקר, על מה לוותר.
בדיוק לשם כך הכין משרד התיירות של שוויץ 32 מסלולי טיול מומלצים, הפזורים על פני כל אזורי שוויץ, עם נופים מגוונים ועבור יכולות הליכה שונות. כל אחד יכול למצוא מסלול מתאים עבורו.
 
המסלולים מפורטים עד לרמת הבורג. איך מגיעים לנקודות המוצא והסיום (רכבת, ספינה, אוטובוס, רכבל, רכבת הרים וכד'), אורך המסלול, משך הזמן הדרוש, הפרשי הגבהים, וגם מסעדות בדרך – שלא נלך על בטן ריקה.
לדוגמא, תיאור מפורט של מסלול בן 14 ק"מ, מהעיירה שאפהאוזן (Schaffhausen) לעיירה ריינאו (Rheinau), העובר דרך מפלי הריין (Rheinfalle). קטע זה הוא קטע מס. 4, מתוך מסלול ViaRhenana - מסלול בן 10 חלקים, המקשר את אגם בודנזה (Bodensee) עם העיר באזל.
* אפשר לפרוש מהמסלול גם במפלי הריין, כחמישה קילומטרים אחרי תחילתו .
כתבה על באזל
 
מפלי הריין, שוויץ
מפלי הריין, האטרקציה בקטע הרביעי של מסלול הליכה ארוך בן 10 ימים  (צילום: Michael Hausmann)

לפני שאתם יוצאים לדרך

טיול בשוויץ פירושו לא רק סימון V על אטרקציות תיירותיות, אלא קודם כל ובעיקר – יציאה אל הטבע. אבל לפני שאתם יוצאים אל הטבע, כדאי לזכור כמה כללים בסיסיים של טיול בכלל וטיול בהרים בפרט. חלקם מיוחדים לשוויץ, כמו "הזמן השוויצרי" או מערכת התחבורה הציבורית המגיעה לכל מסלול, וחלקם האחר נכון תמיד לכל טיול בשטח.
 
הרכבת ליונגפראו
מערכת התחבורה הציבורית מגיעה לכל מסלול, הרכבת אל פסגת יונגפראו-יוך (צילום: CC  othree)

 

סימון שבילים והזמן השוויצרי

60 אלף קילומטרים של שבילים... איך לא מתבלבלים?
כמו כל דבר שעושים השוויצרים, גם כאן הכל טיפ-טופ עד לפרט האחרון. מערכת מעולה של שילוט מסמנת את כל שבילי ההליכה והאופניים בשוויץ. לחלק מהשבילים תמצאו מידע מפורט באתרי האינטרנט המצורפים לכתבה זו, מידע הכולל מרחק, הפרשי גבהים, זמן משוער, מסעדות ובקתות הרים ועוד. לחלק אחר תוכלו לקבל מפות בלשכות התיירות האזוריות ומידע רב מפי היועצים במקום. יחד עם זאת, מפה טופוגרפית עם סימון שבילים היא תמיד מבורכת, כדי לדעת לנתח נכון את המסלול.
 
השלטים הצהובים אותם תראו בכל מקום, מכריזים על מסלולים נפרדים להליכה, אופני הרים, אופני כביש ואפילו מסלולים ל"מתגלגלים" על גלגיליות. בכל הסתעפות של השביל תמצאו שלט ואם תדעו את שמות היעדים אינכם צפויים ללכת לאיבוד.
 
על השלטים אין מרחקי הליכה, אלא זמנים משוערים בלבד, כי הרי אין קילומטר במישור כקילומטר בעלייה תלולה. כאן חשוב לזכור היטב: הזמן הוא "זמן שוויצרי", כלומר, הזמן שלוקח למטייל מתורגל בהליכה בהרים (שוויצרי...), ההולך הליכה נמרצת מאד (שוויצרי...), אינו עוצר להפסקות (שוויצרי...), ואם הוא עוצר הוא מקזז אותן מהחשבון.
אז איך תחשבו את הזמן שלכם? קודם כל, כבסיס, הכפילו בשתיים. אם אינכם מטיבי לכת או שאתם "מצוידים" בילדים צעירים, הכפילו אפילו בשלוש. אם אתם רוצים לעצור הרבה, לצפות על הנוף או סתם ליהנות משמש שוויצרית במרפסת של בקתת הרים קסומה (מומלץ!), קחו זאת בחשבון והוסיפו לזמן.
תמיד כדאי לבדוק את עצמכם פעם ראשונה במסלול קצר וקל, או במסלול הלוך-חזור, בו תוכלו "לבצע נסיגה" בכל שלב. 
 
סימון שבילים ב"זמן שוויצרי" - עד למסעדה, לרכבת או לאוטובוס (צילום: כרמית וייס)
 

ברכבת, אוטובוס, ספינה או רכבל להרים

לא סתם חברה לשכת התיירות השוויצרית לחברת הרכבות בתכנון מסלולי ההליכה. לכל אחד מהמסלולים ניתן להגיע בתחבורה הציבורית, וכך גם אינכם נדרשים למסלול מעגלי. גם אם אתם מטיילים בשוויץ עם רכב, לעיתים כדאי להשאירו בחנייה וליהנות מהתחבורה הציבורית המעולה. רכבות ההרים והרכבלים הרבים הפזורים בהרי שוויץ, מאפשרים גם למי שאינו נמנה על מיטיבי הלכת ליהנות מאוויר פסגות ונופים של גג העולם. תמיד תוכלו לוותר על תחנה או שתיים וללכת בינהן ברגל: בעלייה "לקרביים", בירידה "למתפנקים" או במישורי הפסגה "למתפנקים עוד יותר...".
באתר חברת הרכבות השוויצרית (SBB) ניתן לקבל מסלול שלם, בכל אמצעי התחבורה הקיימים.
הר טיטליס, שוויץ, רכבל מסתובב
הרכבל אל פסגת הר טיטליס, שתי תחנות בדרך בהן ניתן לרדת ולטייל ברגל  (צילום: CC  Björn Söderqvist)
 

בקתות הרים – אוכל ולינה על פסגת העולם

אחת ההנאות הגדולות ביותר בטיול הן ההפסקות, והפסקה בבקתת הרים היא הנאה גדולה שבעתיים. שולחנות עץ נפרסים אל מול הנוף, ספסלים מאפשרים מנוחה לרגליים, ואם תזכו לאחד מכיסאות הנוח, באמת תרגישו כמו בני אצולה.
אם לא שפר עליכם גורלכם וזכיתם למזג אוויר לא ידידותי – תמיד תוכלו למצוא מחסה בבקתה עד יעבור זעם. אין כמו מרק חם, פונדו גבינות עתיר קלוריות או רושטי (Rösti) לוהט, כדי לחמם את הגוף ולספק אנרגיות להמשך המסלול.
 
בקתות קסומות שכאלו פזורות לאורך רוב מסלולי ההליכה, לעיתים אף יותר מבקתה אחת. בחלקן ניתן להישאר גם ללינת לילה, אך כדאי מאד להסדיר זאת מראש - לא נעים למצוא בקתה סגורה. לעיתים, גם כשהבקתה אינה מאוישת, עדיין תוכלו ללון בה ואת הסכום הדרוש להשאיר בקופסא המיועדת. אבל שוב אדגיש, חשוב מאד לוודא מראש ולא לסמוך על המזל, היכן מקבלים אורחים ומתי (רוב הבקתות סגורות מחוץ לשיא העונה).
 
מסלול האגמים וילאר
שולחנות וספסלים אל מול הנוף במסעדת הרים, מסלול טיול מעיירת הנופש והסקי וילאר  (צילום: כרמית וייס)
 

כל מה שצריך לדעת לפני שיוצאים לדרך

תחזית מזג האוויר בשוויץ מדויקת מאד, יומיים שלושה קדימה. אך עדיין, מזג האוויר בהרים יכול להיות מאד הפכפך. קחו בחשבון ירידה של כשתי מעלות צלזיוס עם כל עלייה של 300 מטר בגובה. עננים המכסים את פני השמש או רוח חזקה, מגבירים מאד את הקור. שמש יוקדת ועלייה מפרכת, עושות בדיוק את ההפך.
 
ציוד לא מתאים יכול להפוך כל הליכה לסיוט – נעלים שנרטבו בעשב הלח, מעיל מסורבל או אוזניים קפואות, יצבעו גם את הנוף הירוק ביותר בשחור. עשו לעצמכם טובה והצטיידו בציוד מתאים: נעליי הליכה טובות ואטומות למים, ביגוד קל ונוח בשיטת שלושת (או ארבעת) השכבות – גופייה, שכבה אחת או שתיים של פליס דק ומעיל רוח וגשם קל. בימים קרים במיוחד קחו גם זוג כפפות דקות וכובע פליס ובימים חמים מכנסיים וחולצה קצרים. לא תאמינו כמה מהר תתחממו בעלייה.
 
השוויצרים מטיילים כמעט בכל ימות השנה. אם יש לכם ציוד מתאים תוכלו לעלות להרים גם בימים קרים. את אחת מחוויות הטיול היפות ביותר חוויתי ביום שהחל עם גשם בעמק ושלג בהרים. עלינו ברכבל והתחלנו ללכת בשלג בעומק של 10-15 סנטימטר, שכיסה את השבילים על ההר באופן מפתיע בסוף אוגוסט. זוג מקלות ההליכה שוב הצדיק את הקנייה. השמש שזרחה על חציו השני של היום חשפה שמיים בכחול עמוק, והאוויר הצלול אפשר תצפית למרחוק ונופים שהעין לו שבעה מלהביט בהם. כמה שמחתי שלא שעיתי לחששות לבי והתעקשתי לדבוק בתוכנית ולעלות להר, למרות מזג האוויר שבבוקר נראה מפחיד למדי.
 
מסלול הליכה לוונגן
כותבת שורות אלו מדשדשת בבוץ בציוד חורף מלא ומקלות הליכה   (צילום: Brigitte Gosteli)
 

הזמן קצר והנוף לא נגמר

לא מזמן כתבה כאן באתר אחת השואלות בפורום המומחים שלנו: "בדרך כלל לפני שנוסעים לחו"ל קוראים חומר רב ומחפשים באילו אתרים ומקומות מומלץ לבקר. במקרה של שוויץ זה הפוך, ההיצע ענק וכל הזמן עסוקים בלוותר ובלהוריד אתרים ומקומות, כי הזמן קצר והנוף לא נגמר...".
 
זאת היא כתבה עוד טרם ביקרה בשוויץ, רק לפי מבחר ההצעות עליהן קראה בכתבות. אני בטוחה שהיא אפילו לא מדמיינת על כמה הרבה אפשרויות טיול היא מוותרת. המסלולים בהם היא תבחר ללכת, גם מבלי לדעת אילו הם, אין לי ספק שיהיו נפלאים. רוב הסיכויים שהם גם יהוו חלק רב משמעות בחוויית הטיול שלה, כפי שקורה לי תמיד, כי אין כמו להכיר את שוויץ דרך הרגליים!
 
 

ריכוזי כתבות נוספים על שוויץ


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר