www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

אזור יונגפראו: גרינדלוואלד


אזור יונגפראו: העיירה גרינדלוואלד וסביבתה
מאת: כרמית וייס 


אם תיפנו מזרחה בכביש העולה מאינטרלקן לאזור יונגפראו, ליד הכפר Gündlischwand, לאחר 10 ק"מ תגיעו לעיירה גרינדלוואלד. העיירה וההרים המקיפים אותה הם גן עדן לחובבי הטיולים בחיק הטבע. ממש לא חייבים להיות מיטיבי לכת כדי ליהנות ממה שיש לגרינדלוואלד להציע. תוכלו ללכת במסלולים קצרים ומסודרים או להיעזר ברכבלים, שיעלו אותכם לפסגות שסביב לעיירה. באזור הקרוב לעיירה תמצאו כמה אטרקציות נחמדות, בהן תוכלו להעביר כמה ימים של טיול.


גרינדלוואלד, הר פירסט, מרכז שוויץ
תצפית מהר פירסט אל גרינדלוולד וההרים המקיפים אותה  (צילום: כרמית וייס)

העמק, בו שוכנת גרינדלוואלד, הוא עמק רחב ידיים, תחום מכל עבריו בהרים מהגבוהים של שוויץ, שפסגותיהם מושלגות גם בקיץ וקרחוני עד מעטרים אותן. בתי העץ המקסימים, הפזורים בינות לכרי הדשא הרחבים, הם מראה שקשה לשבוע ממנו. כל מי שביקר בגרינדלוואלד חולם לחזור אליה.
 
בכתבה זו נמשיך את הטיול בו התחלנו בכתבה: אזור יונגפראו - היכרות עם ענקים
 

 
העיירה גרינדלוואלד למרגלות המיפנה הצפוני של האייגר   (צילום: עוזי בן ציון)שוויץ

גרינדלוואלד (Grindelwald)  

העיירה גרינדלוואלד היא עיירה ציורית, הפרוסה על מורדות ההרים, למרגלות המפנה הצפוני של פסגת אייגר (Eiger). העיירה בולטת ביופיה אפילו בין העיירות המקסימות של האזור. היא נראית כאילו נלקחה מתוך גלויה - בתי עץ, מקושטים בשפע אדניות פורחות, גולשים על המדרונות הירוקים, ומסביבם פסגות לבנות. והכל כל כך ירוק ונקי.
גרינדלוואלד היא בסיס מצויין לטיולים באזור הקרוב, המציע שפע של מסלולים ואטרקציות. האוהבים לטייל ברגל או באופניים יכולים להתמקם כאן לשבוע ועדיין לא ימצו את כל האטרקציות שיש למקום להציע.
איך מגיעים: גרינדלוואלד נמצאת 20 ק"מ דרומית מזרחית לאינטרלקן. אפשר להגיע ברכב  (כחצי שעה) או ברכבת מאינטרלקן וממספר כפרים באזור יונגפראו.
מרכז המידע של גרינדלוואלד נמצא במרכז העיירה, בכתובת:
Postfach 124.
בתי מלון ודירות בגרינדלוואלד
כתבה על גרינדלוואלד
 

גרינדלוולד, מרכז שוויץ
בתי העיירה גרינדלוואלד פזורים בעמק ועל מדרונות ההרים המקיפים אותה (צילום: כרמית וייס) 

 

הצעות לטיול באזור הקרוב לגרינדלוואלד

מצפון לעיירה תוכלו לטייל לפיסגת גרוסה שיידג (Grosse Scheidegg), שגובהה 1,962 מ' (לא לבלבל עם פיסגת קליינה שיידג).  אל פיסגת פירסט (First), אף היא מצפון לעיירה, שגובהה 2,168 מ', אפשר להגיע עם רכבל ולרדת, את כל הדרך, או את חלקה, ברגל. באזור פירסט יש מספר מסלולים יפים ונוחים להליכה.
בכיוון דרום אפשר לעלות עם הרכבת לפיסגת קליינה שיידג (2,061 מ') ולפיסגת
יונגפראויוך (3,454 מ'). מדרום לעיירה יש שני קרחונים הקרויים על שמה - גרינדלוואלד גליישר (Grindelwaldgletscher) העליון והתחתון.
באזור הקרוב לעיירה יש  שבילי הליכה מסומנים באורך של 300 ק"מ, רק תבחרו לכם אחד. אם אתם מתקשים בעליה תוכלו לעלות ברכבלים, שחלקם פועלים גם בקיץ, ולרדת ברגל.
בנוסף מציעה העיירה שפע פעילויות ספורט וספורט אתגרי - מסלול מגלשות, אופני הרים, טיפוס הרים, מצנחי רחיפה ועוד. ליד העיירה יש פארק ציפורים אלפיניות שהכניסה אליו היא בחינם.
בחורף פועל כאן אתר סקי, אתר הסקי גרינדלוואלד-פירסט, שהוא חלק מאזור הסקי המשותף של היונגפראו.
אם אתם לנים בגרינדלוואלד תיזכו לכרטיס הנחות, אשר יקנה לכם הנחות ואף כניסה חינם לחלק מהאתרים.
(על כל ההצעות הללו יורחב בהמשך כתבה זו או באחת משתי הכתבות האחרות בסדרת הכתבות על אזור יונגפראו)
 
תצפית מבעד לעננים ולגלידי הקרח על פסגת יונגפראויוך  (צילום: כרמית וייס) 
 

פסגת פירסט (First)

מספר מסלולים פופולריים במיוחד יוצאים מפירסט, אחת הפסגות על רכס ההרים שמצפון לגרינדלוואלד, שגובהה 2,168 מ' . בחורף זהו אתר סקי, אחד מאתרי אזור יונגפראו  ואילו בקיץ גודשים המטיילים את השבילים שעל ההר. אל פסגת פירסט אפשר להגיע עם רכבל מגרינדלוואלד, שפועל גם בקיץ. האזור אהוב במיוחד על המטיילים, בזכות נוף הפסגות האדירות והקרחונים שמדרום לו, ובזכות המסלול לאגם באחאלפ (Bachalpsee), אגם פסטורלי במיוחד, בגובה 2,265 מ'. זהו אגם טבעי, אשר מקבל את מימיו בעיקר ממי הפשרת השלגים על הפסגות שמעליו. לפני כמאה שנה נבנה באגם סכר, אשר העלה את מפלס המים, ומשמש ליצור חשמל. 
 
הר פירסט, גרינדלוולד, מרכז שוויץ
הר פירסט מעל גרינדלוואלד, עשרות מסלולי טיול  (צילום: כרמית וייס)

 

המסלול מפירסט לאגם באחאלפ

זהו מסלול קל של שעה – שעתיים, היוצא מפיסגת פירסט ומגיע לאגם. מהאגם תוכלו לחזור באותו מסלול ולרדת ברכבל או להמשיך לטייל.
לבחירתכם מספר מסלולי המשך (מדורגים לפי דרגת הקושי):

1. לרדת ל Waldspitz ומשם להמשיך ולרדת עד Bort, תחנת הרכבל הראשונה מגרינדלוואלד  (1570 מ'), וממנה ברכבל חזרה לגרינדלוואלד.  אורכו של המסלול שעה וחצי עד שלוש שעות.
2. לרדת לכפר Bussalp, דרך Hireleniו- Feld. מהכפר Bussalp אפשר לחזור באוטובוס לגרינדלוואלד . זהו מסלול במגמת ירידה, אך יש בו גם עליה תלולה וירידה תלולה והוא לוקח 2-4 שעות.
3. לעלות לפסגת Faulhorn, שגובהה 2,681 מ'. מהפיסגה נשקפת תצפית של 360 מעלות, על הפסגות האדירות בדרום ועל אגם ברינץ בצפון. משם ממשיכים לכפר Bussalp. זהו מסלול למיטיבי לכת. אורכו  3-6 שעות הליכה.
4. לעלות לפסגת Faulhorn וממנה להמשיך מערבה ל Schynige Platte, ממנה תזכו לצפית פנורמית מגובה 2,100 מ'. מסלול זה לוקח 5 וחצי שעות בהליכה מהירה למיטיבי לכת בלבד.

בכל מקרה כדאי להתיעץ בלשכת התיירות לגבי המסלולים ולקבל מפה טובה של האזור. אם אתם מטיבי לכת והולכים מהר, קחו את הזמן הקצר, אבל אם לא קחו את הזמן הארוך ואף יותר מכך.
מפת המסלולים
כתבה על המסלול מפירסט לאגם באחאלפ

 


אגם באחאלפ, מסלול הליכה לא קשה על הר פירסט  (צילום: www.grindelwald.travel)

גרינדלוואלד
ירידה בקורקינט מהר פירסט אל גרינדלוולד  (צילום: כרמית וייס)

מסלול עמק המרמוט (Murmeltiertal-weg)

עוד מסלול המתחיל בפיסגת פירסט (First) ומסתיים במעבר ההרים גרוסה שיידג (Grosse Scheidegg). בדרך עובר המסלול בעמק המרמוט, בו תוכלו לצפות במכרסם האלפיני החביב. המרמוט מזכיר מעט את שפני הסלע שיש לנו בארץ. זהו מסלול קל, המתאים לכל גיל ואורכו כשעתיים-שלוש הליכה. לאורך השביל תמצאו לוחות אינפורמציה בהם תוכלו ללמוד על חיי המרמוט. בתחילת המסלול, בתחנת הרכבל של פירסט, תוכלו לקבל שאלון לילדים ובו שאלות על חיי המרמוט. אם תהיו תלמידים מצטיינים ותענו על כל השאלות מובטחת לכם הפתעה קטנה בסיום.
תאור המסלול: יש לעלות ברכבל מגרינדלוואלד לפירסט (2168 מ'), משם יש ללכת בכיוון Grosse Scheidegg. לאחר זמן קצר תגיעו להתפצלות שמאלה, לכיוון עמק המרמוט ופסגת Schilt, שגובהה 2,258 מ'. משם תרדו ל Grosse Scheidegg, בגובה 1962 מ'.
כדאי להצטייד במפה מפורטת, במשקפות ובמעט סבלנות, על מנת לצפות במרמוט.
מ- Grosse Scheidegg אפשר לחזור לגרינדלוואלד באוטובוס מקומי.

 


מרמוט חביב שיצא לתפוס קצת שמש   (צילום: כרמית וייס)

 

פארק ציפורים אלפיניות (Alpine bird park)

הפארק נמצא בסמוך לגרינדלוואלד. תוכלו לראות כאן ציפורים שונות החיות באלפים וכן גן עם צמחיה אלפינית. ניתן להצטרף לסיור מודרך במקום, אך רצוי לתאם טלפונית מראש.
הכניסה חינם. סגור בימי שלישי.
איך מגיעים: נמצא בחצי הדרך בין גרינדלוואלד  ל Grosse Scheidegg.
 

קניון הגליישר (Gletschershlucht)

קניון עמוק וצר, אשר נחצב על ידי  מי הפשרת הקרחון שמעליו - קרחון גרינדלוואלד  התחתון (Unterer Grindelwaldgletscher). שביל מעץ, המתחיל ממלון-מסעדה בשם Gletschershlucht, מוליך את המטיילים לעומק של כקילומטר אל תוך הקניון. בדרך עוברים מעל המים הגועשים ובתוך מנהרות בסלע. קירות הסלע המרשימים מתנשאים לגובה של 100 מטר מעל לערוץ.
בכניסה לקניון נמצא מוזיאון הקריסטלים ובו מוצגים מינרלים מאזור האלפים הברניים.
איך מגיעים: נקניון הגליישר מצא במרחק של 2 ק"מ ממרכז גרינדלוואלד לכיוון דרום-מערב.  אפשר להגיע ברגל, ברכב או באוטובוס.

 
קניון הגליישר בפאתי גרינדלוולד  (צילום: כרמית וייס)
 

קרחון גרינדלוואלד העליון (Oberer Grindelwaldgletscher)

890 (!) מדרגות עץ, מובילות את המטיילים למרגלות אחד משני הקרחונים שמדרום לגרינדלוואלד - קרחון גרינדלוואלד העליון. זהו טיפוס לא פשוט, והקרחון, שפעם היה שם, נמס ונסוג בהרבה וכיום ניתן לראות רק את קצהו התחתון, אך לא להגיע אליו. בקצה המדרגות מחכים למצטיינים: גשר תלוי, תצפית יפה אל העמק ומסעדה קטנה (מעניין אם בעל המסעדה צריך לטפס כל יום את כל המדרגות?...). אם אתם רוצים שיעור כושר והוכחה לחוזקן של הרגליים, לכו על זה, אבל יש תצפיות דומות גם ממסלולים קלים יותר באזור.
המסלול מתחיל ממלון
Wetterhorn, למרגלות פסגת  Wetterhorn, ממנו יש ללכת 15-20 דקות עד לתחילתן של המדרגות.
 
890 מדרגות מובילות למרגלות קרחון גרינדלוואלד העליון  (צילום: ירון שוהם)
 

גרוסה שיידג (Grosse Scheidegg)

מעבר הרים המקשר בין גרינדלוואלד, שבאזור יונגפראו, למיירינגן (Meiringen), הנמצאת כ- 8 ק"מ מזרחית לאגם ברינץ. שלא כמרבית מעברי ההרים בשוויץ, מעבר זה אינו מאד גבוה, "רק" 1,961 מ' גובהו. המעבר נמצא לרגלי פסגת Wetterhorn, אחד ה"ענקים" של האזור. הכביש למעבר פתוח לתנועת אוטובוסים בלבד וסגור לתנועת כלי רכב פרטיים. ניתן להגיע אליו עם אוטובוס, היוצא מגרינדלוואלד, ועושה מרחק של 10 ק"מ בכביש עם פיתולים חדים. ממיירינגן המרחק הוא 16 ק"מ. זוהי נקודת התחלה או סיום של מספר מסלולי טיול פופולריים.
 
להלן שני מסלולים מגרוסה שיידג (הזמנים שיובאו כאן הם "זמנים שוויצריים", כלומר בהליכה מהירה של מיטיבי לכת, ללא הפסקות):
 

מגרוסה שיידג למיירינגן

המסלול מגרוסה שיידג למיירינגן הוא מסלול קשה, 12.5 ק"מ אורכו והוא אורך 4 שעות הליכה למיטיבי לכת. המסלול הוא לאורכו של נהר רייכנבאך (Reichenbach)ובסופו מגיעים למפל רייכנבאך (Reichenbachfall), הסמוך למיירינגן. באמצע הדרך עוברים ליד קניון רוזנלוי Gletscherschlucht Rosenlaui), שהוא קניון שנחצב על ידי מי הפשרת השלגים של קרחון Rosenlaui. הכניסה לקניון היא בתשלום. הירידה עד למפל רייכנבאך היא ירידה של כ 1,100 מ', ומשם ניתן לרדת ברכבל, ולחסוך ירידה נוספת של עוד כ 160 מ'. מתחנת הרכבל התחתונה עד מיירינגן, נדרשת עוד כחצי שעה הליכה. מסוף המסלול במיירינגן ניתן לחזור ברכבות חזרה לאינטרלקן ומשם לגרינדלוואלד.
תאור המסלול

 

מגרוסה שיידג לגרינדלוואלד

המסלול יוצא מגרוסה שיידג לעבר פירסט (First). מפירסט בגובה 2,167 מ', מעט לפני תחנת הרכבל, השביל מתחיל לרדת לעבר Bort,בירידה תלולה למדי. מ- Bort ממשיכים לרדת עד גרינדלוואלד, במסלול העובר בתוך יער. זהו מסלול למיטיבי לכת עם ירידה של כ 1130 מ' ועליה של 200 מ'. המסלול אורך 4 שעות (בזמן שוויצרי). ניתן לקצר את המסלול על ידי ירידה ברכבל מפירסט או Bort ואז הוא זהה למסלול עמק המרמוט. המסלול מתאים גם לרוכבי אופניים.
תאור המסלול באופניים

 


האוטובוס לגרוסה שיידג  (צילום: www.grindelwald.travel)


 בתי מלון ולינה בגרינדלוולד

מטיילים המגיעים ללא רכב, בוודאי יגיעו עם הרכבת, ולכן מומלץ להם ללון בקרבת תחנת הרכבת המרכזית של גרינדלוולד. המלצתי החמה על מלון שוויצרהוף (Romantik Hotel Schweizerhof Grindelwald), מלון 5 כוכבים הממוקם 200 מ' מתחנת הרכבת ומעט יותר ממרכז העיירה. המלון הבנוי עץ בסגנון אלפיני מציע בריכה, מסעדה ושירות אדיב 24/7. 
מלון שוויצרהוף - מחירים והזמנות
מלון זה אינו זול וכאן תוכלו לחפש מלונות נוספים בקרבת תחנת הרכבת של גרינדלוולד

 
מלון שוויצרהוף, מלון חלומי ליד תחנת הרכבת של גרינדלוולד (צילום: כרמית וייס)
 
בעיירה עצמה דירות אירוח ובתי מלון רבים, חלקם לאורך הרחוב המרכזי ואחרים פזורים על צלע ההר מעל ומתח למרכז. אחד מהם, שנמצא במרחק הליכה מהמרכז, הוא מלון אלפנהוף (Hotel Alpenhof Grindelwald). הוא צנוע יותר, מחיריו סבירים לעיירה (שאינה זולה) והוא מציע חדרים זוגיים וחדרי משפחה.
 
מלון אלפנהוף, גרינדלוואלד  מלון אלפנהוף, גרינדלוואלד  מלון אלפנהוף, גרינדלוואלד
מלון אלפנהוף, מלון בסגנון אלפיני על צלע ההר מעל מרכז העיירה

לאן ממשיכים מכאן
לכתבה הראשונה בסדרה:   אזור יונגפראו - היכרות עם ענקים - מבוא
כתבה שנייה בסדרה:   אזור יונגפראו - עמק לאוטרברונן 

מידע נוסף
מחירים והזמנת לינה בגרינדלוואלד
מחירים והזמנת לינה באזור יונגפראו

כתבות נוספות על אזור יונגפראו
כתבה על אזור יונגפראו
כתבה על הרכבת ליונגפראו
כתבה על גרינדלוואלד

כתבות נוספות על מרכז שוויץ


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית
מספר צפיות: 33509
8441