הזמנות לחופשה שלך
אזור יונגפראו - העיירה גרינדלוולד

אזור יונגפראו - העיירה גרינדלוולד וסביבתה
מאת: כרמית וייס 


אזור העיירה גרינדלוולד הינו גן עדן לחובבי הטיולים בחיק הטבע. לא חייבים להיות מיטיבי לכת כדי ליהנות ממה שיש לו להציע. אפשר ללכת במסלולים קצרים ומסודרים או להיעזר ברכבלים, שיעלו אתכם לפסגות סביב. באזור הקרוב תמצאו כמה אטרקציות נחמדות, בהן תוכלו להעביר כמה ימים בכיף.


גרינדלוואלד, הר פירסט, מרכז שוויץ
תצפית מבקתת ההרים אלפיין-הוטל בורט שעל הר פירסט אל גרינדלוולד והענקים המקיפים אותה  (צילום: כרמית וייס)
 
העמק, בו שוכנת גרינדלוולד, הוא עמק רחב ידיים, תחום מכל עבריו בהרים מהגבוהים של שוויץ, שפסגותיהם מושלגות גם בקיץ וקרחוני עד מעטרים אותן. בתי העץ המקסימים, הפזורים בינות לכרי הדשא הרחבים, הם מראה שקשה לשבוע ממנו. כל מי שביקר בגרינדלוולד חולם לחזור אליה.
 
בכתבה זו נמשיך את הטיול בו התחלנו בכתבה: אזור יונגפראו - היכרות עם ענקים
 
 גרינדלוואלד, מרכז שוויץ
העיירה גרינדלוולד טובלת בירוק, למרגלות ההרים המושלגים  (צילום: כרמית וייס)


יעדי טיול סביב העיירה גרינדלוולד (A) המוזכרים בכתבה


טיולי אופניים

גרינדלוולד - כמו מתוך גלויה

גרינדלוולד (Grindelwald) היא עיירה ציורית, שבתיה פרוסים על מורדות ההרים, למרגלות המפנה הצפוני של פסגת אייגר (Eiger) המרשימה. היא בולטת ביופיה גם בין העיירות המקסימות הרבות שמציע האזור, כאילו נלקחה מתוך גלויה - בתי עץ מקושטים בשפע אדניות פורחות, גולשים על המדרונות הירוקים, ומסביבם פסגות לבנות. הכל כל כך ירוק ונקי.

העיירה היא בסיס מצויין לטיולים באזור הקרוב, המציע שפע של מסלולים ואטרקציות. האוהבים לטייל ברגל או באופניים יכולים להתמקם כאן לשבוע ועדיין לא ימצו את כל האטרקציות שיש למקום להציע.
איך מגיעים: גרינדלוולד נמצאת 20 ק"מ דרומית מזרחית לאינטרלקן. אפשר להגיע ברכב  (כחצי שעה) או ברכבת מאינטרלקן וממספר כפרים באזור יונגפראו.
גרינדלוואלד, הר פירסט, מרכז שוויץ
מסלול היורד מבקתת ההרים אלפיין-הוטל בורט שעל הר פירסט אל העיירה גרינדלוולד  (צילום: כרמית וייס)
 

הצעות לטיולים באזור הקרוב

מצפון לעיירה תוכלו לטייל לפיסגת גרוסה שיידג (Grosse Scheidegg), שגובהה 1,962 מ' (לא לבלבל עם פיסגת קליינה שיידג). 
אל פיסגת פירסט (
First), אף היא מצפון לעיירה, שגובהה 2,168 מ', אפשר להגיע עם רכבל ולרדת, את כל הדרך, או את חלקה, ברגל. באזור פירסט יש מספר מסלולים יפים ונוחים להליכה.

על הר פירסט בכתבה על העיירה גרינדלוולד

בכיוון דרום אפשר לעלות עם הרכבת לפיסגת קליינה שיידג (2,061 מ') ולפיסגת יונגפראויוך (3,454 מ').
מדרום לעיירה יש שני קרחונים הקרויים על שמה - גרינדלוולד גליישר (
Grindelwaldgletscher) העליון והתחתון.
בקרבת העיירה יש  שבילי הליכה מסומנים באורך של 300 ק"מ, רק תבחרו לכם אחד. אם אתם מתקשים בעליה תוכלו לעלות ברכבלים, שחלקם פועלים גם בקיץ, ולרדת ברגל.
בנוסף מציעה העיירה שפע פעילויות ספורט וספורט אתגרי - מסלול מגלשות, אופני הרים, טיפוס הרים, מצנחי רחיפה ועוד.
ליד העיירה יש פארק ציפורים אלפיניות שהכניסה אליו היא בחינם.

(על כל ההצעות הללו יורחב בהמשך כתבה זו או באחת משתי הכתבות האחרות בסדרת הכתבות על אזור יונגפראו)
כתבה על הרכבת לפסגת יונגפראויוך

אם אתם לנים בגרינדלוולד תיזכו לכרטיס הנחות, אשר יקנה לכם הנחות ואף כניסה חינם לחלק מהאתרים.
 
פסגת יונגפראו
תצפית מבעד לעננים ולגלידי הקרח על פסגת יונגפראויוך  (צילום: כרמית וייס) 
 

פסגת פירסט - חגיגה של נופים

מספר מסלולים פופולריים יוצאים מפסגת פירסט, אחת הפסגות על רכס ההרים שמצפון לגרינדלוולד, שגובהה 2,168 מ' . בחורף זהו אתר סקי, אחד מאתרי אזור יונגפראו  ואילו בקיץ גודשים המטיילים את השבילים שעל ההר. אל פסגת פירסט אפשר להגיע עם רכבל מגרינדלוולד, שפועל גם בקיץ.

האזור אהוב במיוחד על המטיילים, בזכות נוף הפסגות האדירות והקרחונים שמדרום לו, ובזכות המסלול לאגם באחאלפ (Bachalpsee), אגם פסטורלי במיוחד, בגובה 2,265 מ'. זהו אגם טבעי, אשר מקבל את מימיו בעיקר ממי הפשרת השלגים על הפסגות שמעליו. לפני כמאה שנה נבנה כאן סכר, אשר העלה את מפלס המים, ומשמש ליצור חשמל. 
 
גרינדלוואלד
ירידה בקורקינט מהר פירסט אל גרינדלוולד  (צילום: כרמית וייס)

 

המסלול מהר פירסט לאגם באחאלפ

זהו מסלול קל של שעה – שעתיים, היוצא מתחנת רכבל של פירסט ומגיע לאגם, ממנו תוכלו לחזור באותו מסלול ולרדת ברכבל או להמשיך לטייל. לבחירתכם מספר מסלולי המשך (מדורגים לפי דרגת הקושי):
 
1. לרדת ל Waldspitz ומשם להמשיך ולרדת עד Bort, תחנת הרכבל הראשונה מגרינדלוולד  (1570 מ'), וממנה ברכבל חזרה לגרינדלוולד. אורכו של המסלול שעה וחצי עד שלוש שעות.
2. לרדת לכפר Bussalp, דרך Hireleni ו- Feld. מהכפר Bussalp אפשר לחזור באוטובוס לגרינדלוולד . זהו מסלול במגמת ירידה, אך יש בו גם עליה תלולה וירידה תלולה והוא לוקח 2-4 שעות.
3. לעלות לפסגת Faulhorn, שגובהה 2,681 מ'. מהפיסגה נשקפת תצפית של 360 מעלות, על הפסגות האדירות בדרום ועל אגם בריינץ בצפון. משם ממשיכים לכפר Bussalp. זהו מסלול למיטיבי לכת. אורכו  3-6 שעות הליכה.
4. לעלות לפסגת Faulhorn וממנה להמשיך מערבה ל Schynige Platte, ממנה תזכו לצפית פנורמית מגובה 2,100 מ'. מסלול זה לוקח 5 וחצי שעות בהליכה מהירה למיטיבי לכת בלבד.

בכל מקרה כדאי להתיעץ בלשכת התיירות לגבי המסלולים ולקבל מפה טובה של האזור. אם אתם מטיבי לכת והולכים מהר, קחו את הזמן הקצר, אבל אם לא, קחו את הזמן הארוך ואף יותר מכך.
כתבה על המסלול מפירסט לאגם באחאלפ

 
מסלול פירסט
אגם באחאלפ ביום קיץ מושלג באופן חריג  (צילום: כרמית וייס)  לחץ על התמונה להגדלה
 

מסלול המרמיטות

המסלול שזכה לכינו הציורי "מסלול המרמוט" (Marmot trail) מתחיל בפיסגת פירסט (First) ומסתיים במעבר ההרים גרוסה שיידג (Grosse Scheidegg). בדרך עובר המסלול בעמק המרמוט, בו תוכלו לצפות במכרסם האלפיני החביב, המזכיר מעט את שפני הסלע שיש לנו בארץ. זהו מסלול קל, המתאים לכל גיל ואורכו כשעתיים-שלוש הליכה. לאורך השביל תמצאו לוחות אינפורמציה בהם תוכלו ללמוד על חיי המרמוט. בתחילת המסלול, בתחנת הרכבל של פירסט, תוכלו לקבל שאלון לילדים ובו שאלות על חיי המרמוט. אם תהיו תלמידים מצטיינים ותענו על כל השאלות מובטחת לכם הפתעה קטנה בסיום.
 
תאור המסלול: יש לעלות ברכבל מגרינדלוולד לפירסט (2,168 מ'), משם יש ללכת בכיוון Grosse Scheidegg. לאחר זמן קצר תגיעו להתפצלות שמאלה, לכיוון עמק המרמוט ופסגת Schilt, שגובהה 2,258 מ'. משם תרדו ל Grosse Scheidegg, בגובה 1962 מ'.
כדאי להצטייד במפה מפורטת, במשקפות ובמעט סבלנות, על מנת לצפות במרמוט. מ- Grosse Scheidegg אפשר לחזור לגרינדלוולד באוטובוס מקומי.

 
גרינדלוואלד, מרמיטה
מרמיטה חביבה שיצאה לתפוס קצת שמש   (צילום: CC  M.McCraw)
 

פארק ציפורים אלפיניות (Alpine bird park)

הפארק נמצא בסמוך לגרינדלוולד. תוכלו לראות כאן ציפורים שונות החיות בהרי האלפים וגן עם צמחיה אלפינית. ניתן להצטרף לסיור מודרך במקום, אך רצוי לתאם טלפונית מראש.
הכניסה חינם. סגור בימי שלישי.
איך מגיעים: נמצא בחצי הדרך בין גרינדלוולד  ל- Grosse Scheidegg.
 

קניון הגליישר (Gletscher shlucht)

קניון עמוק וצר, אשר נחצב על ידי  מי הפשרת הקרחון שמעליו - קרחון גרינדלוולד התחתון (Unterer Grindelwald gletscher). שביל מעץ, המתחיל ממלון-מסעדה בשם Gletschershlucht, מוליך את המטיילים לעומק של כקילומטר אל תוך הקניון. בדרך עוברים מעל המים הגועשים ובתוך מנהרות בסלע. קירות הסלע המרשימים מתנשאים לגובה של 100 מטר מעל לערוץ. 
בכניסה לקניון נמצא מוזיאון הקריסטלים ובו מוצגים מינרלים מאזור האלפים הברניים.
איך מגיעים: נקניון הגליישר מצא במרחק של 2 ק"מ ממרכז גרינדלוולד לכיוון דרום-מערב. אפשר להגיע ברגל, ברכב או באוטובוס.

קניון הגליישר   קניון הגליישר
קניון הגליישר בפאתי גרינדלוולד  (צילום: כרמית וייס)
 

קרחון גרינדלוולד העליון (Oberer Grindelwald gletscher)

890 (!) מדרגות עץ, מובילות את המטיילים למרגלות אחד משני הקרחונים שמדרום לגרינדלוולד - קרחון גרינדלוולד העליון. זהו טיפוס לא פשוט, והקרחון, שפעם היה שם, נמס ונסוג בהרבה וכיום ניתן לראות רק את קצהו התחתון, אך לא להגיע אליו. בקצה המדרגות מחכים למצטיינים: גשר תלוי, תצפית יפה אל העמק ומסעדה קטנה (מעניין אם בעל המסעדה צריך לטפס כל יום את כל המדרגות?...). אם אתם רוצים שיעור כושר והוכחה לחוזקן של הרגליים, לכו על זה, אבל יש תצפיות דומות גם ממסלולים קלים יותר באזור.
המסלול מתחיל ממלון Wetterhorn, למרגלות פסגת  Wetterhorn, ממנו יש ללכת 15-20 דקות עד לתחילתן של המדרגות.
 
 
קרחון גרינדלוואלד שוויץ
קרחון גרינדלוולד העליון והתחתון  (צילום: CC  bookhouse boy)

קרחון גרינדלוואלד שוויץ
890 מדרגות מובילות אל מרגלות קרחון גרינדלוולד העליון  (צילום: CC  thisisbossi)
 

גרוסה שיידג (Grosse Scheidegg)

מעבר הרים המקשר בין גרינדלוולד, שבאזור יונגפראו, לעיירה מיירינגן (Meiringen), הנמצאת כ- 8 ק"מ מזרחית לאגם בריינץ. שלא כמרבית מעברי ההרים בשוויץ, מעבר זה אינו מאד גבוה, "רק" 1,961 מ' גובהו. המעבר נמצא לרגלי פסגת Wetterhorn, אחד ה"ענקים" של האזור. הכביש למעבר פתוח לתנועת אוטובוסים בלבד וסגור לתנועת כלי רכב פרטיים. ניתן להגיע אליו עם אוטובוס, היוצא מגרינדלוולד, ועושה מרחק של 10 ק"מ בכביש עם פיתולים חדים. ממיירינגן המרחק הוא 16 ק"מ. זוהי נקודת התחלה או סיום של מספר מסלולי טיול פופולריים.
 
גרינדלוואלד, גרוסה שיידג, מרכז שוויץ
מעבר ההרים גרוסה שיידג, מסלולי הליכה ואופניים לבעלי הכושר  (צילום: CC  Mikel Ortega)
 


בתי מלון ולינה בגרינדלוולד

מטיילים המגיעים ללא רכב, בוודאי יגיעו עם הרכבת, ולכן מומלץ להם ללון בקרבת תחנת הרכבת המרכזית של גרינדלוולד. המלצתי החמה על מלון שוויצרהוף (Romantik Hotel Schweizerhof), מלון 5 כוכבים הממוקם 200 מ' מתחנת הרכבת ומעט יותר ממרכז העיירה. המלון הבנוי עץ בסגנון אלפיני מציע בריכה, מסעדה ושירות אדיב 24/7. 
מלון שוויצרהוף - השוואת מחירים  |  מלונות נוספים בקרבת תחנת הרכבת של גרינדלוולד
 
מלון שוויצרהוף, מלון חלומי ליד תחנת הרכבת של גרינדלוולד (צילום: כרמית וייס)
 
בעיירה עצמה דירות אירוח ובתי מלון רבים, חלקם לאורך הרחוב המרכזי ואחרים פזורים על צלע ההר מעל ומתח למרכז. אחד מהם, שנמצא במרחק הליכה מהמרכז, הוא מלון אלפנהוף (Hotel Alpenhof). הוא צנוע יותר, מחיריו סבירים לעיירה (שאינה זולה) והוא מציע חדרים זוגיים וחדרי משפחה.
 
מלון אלפנהוף, גרינדלוואלד  מלון אלפנהוף, גרינדלוואלד
מלון אלפנהוף, מלון בסגנון אלפיני על צלע ההר מעל מרכז העיירה


לאן ממשיכים מכאן

לכתבה הראשונה בסדרה:   אזור יונגפראו - היכרות עם ענקים - מבוא  |  כתבה שנייה בסדרה:   אזור יונגפראו - עמק לאוטרברונן 
 

מידע נוסף

השכרת רכב בשוויץ
לינה בגרינדלוואלד - השוואת מחירים

 
כתבות נוספות על אזור זה
כתבת מבוא על אזור יונגפראו
כתבה על הרכבת לפסגת יונגפראו
כתבה על גרינדלוולד

כתבות נוספות על מרכז שוויץ


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 41699
138370
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!