אזור יונגפראו – העיירה גרינדלוולד

אזור יונגפראו – גן העדן של העיירה גרינדלוולד
מאת: כרמית וייס 


העיירה הקסומה גרינדלוולד היא גן עדן לחובבי טבע. על ההרים האדירים הסובבים אותה תמצאו אינספור מסלולי הליכה, קצרים וארוכים, קלים ומאתגרים, חלקם נוחים ומסודרים, עם מספר רכבלים הפועלים גם בקיץ ומעלים את המטיילים לגן עדן אמיתי.


אציע כאן אטרקציות רבות בסביבתה הקרובה של העיירה גרינדלוולד, השוכנת באזור יונגפראו, שיאפשרו מספר ימים של טיול כוכב רגוע.
 
גרינדלוואלד, מרכז שוויץ
תצפית לעבר העיירה גרינדלוולד שבעמק וההרים מכוסי הקרחונים המקיפים אותה (צילום: allphotobangkok)

 
העמק רחב הידיים בו פזורים בתי העיירה גרינדלוולד תחום מכל עבריו בהרים מהגבוהים שיש במרכז שוויץ ולמעשה בכל שוויץ. פסגותיהם מושלגות גם בקיץ וקרחוני עד מעטרים אותן. בתי העץ המקסימים, הפזורים בינות לכרי דשא רחבים, הם מראה שקשה לשבוע ממנו. כל מי שביקר בגרינדלוולד חולם לחזור אליה.
 
גרינדלוואלד, מרכז שוויץ
בתי העיירה גרינדלוולד פזורים בעמק ירוק, שמעליו הרים מרשימים (צילום: Steven He)


העיירה גרינדלוולד (A), 
יעדי טיול סביבה המוזכרים בכתבה (B-I), ושני בתי מלון מומלצים:
מלון בלוודר סוויס קווליטי (J)  |  מלון פישרבליק (K)


טיולי אופניים
העיירה גרינדלוולד – כמו מתוך גלויה

גרינדלוולד (Grindelwald) היא עיירה ציורית, שבתיה פרוסים על מורדות ההרים, למרגלות המפנה הצפוני של פסגת אייגר (Eiger) המרשימה. היא בולטת ביופיה גם בין העיירות המקסימות הרבות שמציע האזור, כאילו נלקחה מתוך גלויה  בתי עץ מקושטים בשפע אדניות פורחות, גולשים על המדרונות הירוקים, ומסביבם פסגות לבנות. הכול כל כך ירוק ונקי.

העיירה היא בסיס מצוין לטיולים באזור הקרוב, המציע שפע של מסלולים ואטרקציות. האוהבים לטייל ברגל או באופניים יכולים להתמקם כאן לשבוע ועדיין לא ימצו את כל האטרקציות שיש למקום להציע. מטיילים הלנים בגרינדלוולד יזכו לכרטיס הנחות, המקנה שלל הנחות ואף כניסה חינם לחלק מהאתרים.
 
איך מגיעים: גרינדלוולד נמצאת 20 ק"מ דרומית-מזרחית לעיר אינטרלקן (Interlaken). אפשר להגיע ברכב (כחצי שעה) או ברכבת מאינטרלקן וממספר כפרים באזור יונגפראו.

גרינדלוואלד, מרכז שוויץ
תצפית לעבר העיירה גרינדלוולד והמצוק התלול של הר אייגר שמעליה (צילום: allphotobangkok)

גרינדלוואלד, מרכז שוויץ
רכבל העולה מעיירה גרינדלוולד אל הר פירסט, משמאל אחד ממסלולי ההליכה שעל ההר (צילום: allphotobangkok)
 

ההרים המקיפים את גרינדלוולד

מצפון לעיירה שתי פסגות שכדאי להכיר:
♦  פסגת גרוסה שיידג (Grosse Scheidegg), שגובהה 1,962 מ' ופרטים עליה בהמשך (גרוסה=גדול). 
♦  פסגת פירסט (First) שגובהה 2,168 מ', וגם עליה ארחיב בהמשך.
על הר פירסט בכתבה נוספת על העיירה גרינדלוולד

מדרום לעיירה שתי פסגות שכדאי להכיר:
♦  פסגת קליינה שיידג (Kleine Scheidegg) שגובהה 2,061 מ' (קליינה=קטן), שהיא למעשה תחנה בדרך אל הפסגה הגבוהה באזור.
♦  פסגת יונגפראויוך (Jungfraujoch) שגובהה 3,454 מ' היא הפסגה הגבוהה באזור יונגפראו כולו, אליה ניתן להגיע עם הרכבת.
על צלע ההרים מדרום גם שני קרחונים בשם גרינדלוולד גליישר (Grindelwaldgletscher העליון והתחתון.
כתבה על הרכבת לפסגת יונגפראויוך
 
גרינדלוואלד, הר פירסט, מרכז שוויץ
תצפית מבקתת ההרים אלפיין-הוטל בורט שעל הר פירסט,
לעבר העיירה גרינדלוולד שבעמק וההרים האדירים המקיפים אותה
 (צילום: כרמית וייס)
 
הרכבת ליונגפראו יוך, מרכז שוויץ
הרכבת העושה דרכה מהעיירה גרינדלוולד אל פסגת יונגפראו-יוך (צילום: Patrick Robert Doyle)
 

הר פירסט – חגיגה של נופים ומסלולי הליכה

מסלולים רבים פזורים על מורדות הר פירסט, אשר מצפון לגרינדלוולד. ניתן להגיע אליהם בסדרה של שלושה רכבלים העולים מהעיירה, אשר משרתים בחורף את אתר הסקי ופועלים גם בקיץ (אך לא בעונות המעבר). מתחנת הרכבל העליונה יוצא מסלול התלוי על קירות המצוק (First Cliff Walk), שמסתיים עם מרפסת תצפית מול המסעדה, שגם ממנה נוף מרהיב.

המסלול התלוי על הר פירסט, גרינדלוואלד, מרכז שוויץ
המסלול התלוי על הר פירסט, יוצא מתחנת הרכבל העליונה (צילום: allphotobangkok)

 
מהתחנה העליונה יוצא גם המסלול לאגם באחאלפ (Bachalpsee), אגם פסטורלי במיוחד, בגובה 2,265 מ'. זהו אגם טבעי, אשר מקבל את מימיו בעיקר ממי הפשרת השלגים על הפסגות שמעליו. לפני כמאה שנה נבנה כאן סכר, אשר העלה את מפלס המים, ומשמש ליצור חשמל. מסלול קל (שעה-שעתיים הליכה) יוצא מתחנת הרכבל של פירסט ומגיע לאגם, ממנו ניתן לחזור באותו מסלול ולרדת ברכבל או להמשיך לטייל. 

מסלול פירסט
אגם באחאלפ ביום קיץ מושלג באופן חריג (צילום: כרמית וייס)

אגם באח-אלפ, הר פירסט, גרינדלוואלד, מרכז שוויץ
אגם באחאלפ ביום בהיר, מסלול הליכה מתגמל במיוחד (צילום: Fotoauge)

 
לבחירתכם מספר מסלולי המשך (מדורגים לפי דרגת הקושי):
1. לרדת ל- Waldspitz ומשם להמשיך ולרדת עד Bort, תחנת הרכבל הראשונה מגרינדלוולד (1,570 מ'), וממנה ברכבל חזרה לגרינדלוולד. אורכו של המסלול שעה וחצי עד שלוש שעות.
2. לרדת לכפר Bussalp, דרך Hireleni ו- Feld. מהכפר Bussalp אפשר לחזור באוטובוס לגרינדלוולד. זהו מסלול במגמת ירידה, אך יש בו גם עליה תלולה וירידה תלולה והוא לוקח 2-4 שעות.
3. לעלות לפסגת Faulhorn, שגובהה 2,681 מ'. מהפסגה נשקפת תצפית של 360 מעלות, על הפסגות האדירות בדרום ועל אגם בריינץ בצפון. משם ממשיכים לכפר Bussalp. זהו מסלול למיטיבי לכת. אורכו 3-6 שעות הליכה.
4. לעלות לפסגת Faulhorn וממנה להמשיך מערבה ל- Schynige Platte, ממנה תזכו לצפית פנורמית מגובה 2,100 מ'. מסלול זה לוקח 5 וחצי שעות בהליכה מהירה למיטיבי לכת בלבד.
 
בכל מקרה כדאי להתיעץ בלשכת התיירות לגבי המסלולים ולקבל מפה טובה של האזור. אם אתם מטיבי לכת והולכים מהר, קחו את הזמן הקצר, אבל אם לא, קחו את הזמן הארוך ואף יותר מכך.
 
גרינדלוואלד, הר פירסט, מרכז שוויץ
מסלול סלול היורד מבקתת ההרים אלפיין-הוטל בורט בתחנת הרכבל הראשונה על הר פירסט (צילום: כרמית וייס)
 
גרינדלוואלד
ירידה בקורקינט מתחנת הרכבל הראשונה על הר פירסט אל גרינדלוולד (צילום: כרמית וייס)
 
מסלול קל אל המרמיטות החביבות

המסלול שזכה לכינוי הציורי מסלול המרמוט (Marmot Trail) מתחיל בפיסגת פירסט (First) ומסתיים במעבר ההרים גרוסה שיידג (Grosse Scheidegg). בדרך עובר המסלול בעמק המרמוט, בו תוכלו לצפות במכרסם האלפיני החביב, המזכיר מעט את שפני הסלע שיש לנו בארץ. זהו מסלול קל, המתאים לכל גיל ואורכו כשעתיים-שלוש הליכה. לאורך השביל תמצאו לוחות מידע בהם תוכלו ללמוד על חיי המרמוט. בתחילת המסלול, בתחנת הרכבל של פירסט, תוכלו לקבל שאלון לילדים ובו שאלות על חיי המרמוט. אם תהיו תלמידים מצטיינים ותענו על כל השאלות מובטחת לכם הפתעה קטנה בסיום.
 
תיאור המסלול: יש לעלות ברכבל מגרינדלוולד לפירסט (2,168 מ'), משם יש ללכת בכיוון Grosse Scheidegg. לאחר זמן קצר תגיעו להתפצלות שמאלה, לכיוון עמק המרמוט ופסגת Schilt, שגובהה 2,258 מ'. משם תרדו ל Grosse Scheidegg, בגובה 1962 מ'. מ- Grosse Scheidegg אפשר לחזור לגרינדלוולד באוטובוס מקומי. כדאי להצטייד במפה מפורטת, במשקפות ובמעט סבלנות, על מנת לצפות במכרסמים החביבים.
 
גרינדלוואלד, מרמיטה
מרמיטה חביבה שיצאה לתפוס קצת שמש (צילום: CC  M.McCraw)
 

המסלול אל קניון הגליישר 

קניון הגליישר (Gletscher shlucht) הוא קניון מרשים, עמוק וצר, אשר נחצב על ידי מי הפשרת הקרחון שמעליו  קרחון גרינדלוולד התחתון (Unterer Grindelwald gletscher). שביל עץ, המתחיל ממלון-מסעדה בשם Gletschershlucht, מוליך את המטיילים לעומק כקילומטר אל תוך הקניון. בדרך עוברים מעל המים הגועשים ובתוך מנהרות בסלע. קירות הסלע המרשימים מתנשאים לגובה של 100 מטר מעל לערוץ. בכניסה לקניון נמצא מוזיאון הקריסטלים ובו מוצגים מינרלים מאזור האלפים הברניים.
 
איך מגיעים: קניון הגליישר נמצא במרחק של 2 ק"מ ממרכז גרינדלוולד לכיוון דרום-מערב. אפשר להגיע ברגל, רכב או אוטובוס.

קניון הגליישר   קניון הגליישר
קניון הגליישר בפאתי גרינדלוולד (צילום: כרמית וייס)
 

טיפוס אל קרחון גרינדלוולד העליון

890 (!) מדרגות עץ, מובילות את המטיילים למרגלות אחד משני הקרחונים שמדרום לגרינדלוולד  קרחון גרינדלוולד העליון (Oberer Grindelwald gletscher). זהו טיפוס לא פשוט, והקרחון, שפעם היה שם, נמס ונסוג בהרבה וכיום ניתן לראות רק את קצהו התחתון אך לא להגיע אליו. בקצה המדרגות מחכים למצטיינים: גשר תלוי, תצפית יפה אל העמק ומסעדה קטנה (מעניין אם בעל המסעדה צריך לטפס כל יום את כל המדרגות?...). אם אתם רוצים שיעור כושר והוכחה לחוזקן של הרגליים, לכו על זה, אבל יש תצפיות דומות גם ממסלולים קלים יותר באזור.

איך מגיעים: המסלול מתחיל ממלון Wetterhorn, למרגלות פסגת Wetterhorn, ממנו יש ללכת 15-20 דקות עד לתחילתן של המדרגות.
 
קרחון גרינדלוואלד שוויץ
קרחון גרינדלוולד העליון והתחתון (צילום: CC  bookhouse boy)

קרחון גרינדלוואלד שוויץ
890 מדרגות מובילות אל מרגלות קרחון גרינדלוולד העליון (צילום: CC  thisisbossi)
 

מסלולים אל מעבר ההרים גרוסה שיידג 

מעבר ההרים גרוסה שיידג (Grosse Scheidegg) מקשר בין גרינדלוולד, שבאזור יונגפראו, לעיירה מיירינגן (Meiringen), הנמצאת כ-8 ק"מ מזרחית לאגם בריינץ. שלא כמרבית מעברי ההרים בשוויץ, מעבר זה אינו מאד גבוה, "רק" 1,961 מ' גובהו. המעבר נמצא לרגלי פסגת Wetterhorn, אחד ה"ענקים" של האזור.

הכביש למעבר פתוח לתנועת אוטובוסים בלבד וסגור לתנועת כלי רכב פרטיים. ניתן להגיע אליו עם אוטובוס, היוצא מגרינדלוולד, ועושה מרחק של 10 ק"מ בכביש עם פיתולים חדים. ממיירינגן המרחק הוא 16 ק"מ. זוהי נקודת התחלה או סיום של מספר מסלולי טיול פופולריים.


בחצי הדרך בין גרינדלוולד למעבר ההרים נמצא פארק ציפורים אלפיניות (Alpine Bird Park), בו ניתן לראות ציפורים שונות החיות בהרי האלפים וגן עם צמחייה אלפינית. ניתן להצטרף לסיור מודרך במקום, אך רצוי לתאם טלפונית מראש (הכניסה חינם. סגור בימי שלישי).
 
גרינדלוואלד, גרוסה שיידג, מרכז שוויץ
מעבר ההרים גרוסה שיידג, מסלולי הליכה ואופניים לבעלי הכושר  (צילום: CC  Mikel Ortega)


בתי מלון מומלצים בעיירה גרינדלוולד

מטיילים המגיעים ללא רכב, בוודאי יגיעו עם הרכבת, ולכן מומלץ להם ללון בקרבת תחנת הרכבת המרכזית של גרינדלוולד. המלצתי החמה על מלון בלוודר סוויס קווליטי (Belvedere Swiss Quality Hotel), מלון 4 כוכבים הממוקם ליד תחנת הרכבת ובמרחק 400 מ' ממרכז העיירה. למגיעים עם רכב, המלון מציע חנייה חינם. יש בו מסעדה מצוינת, מרכז ספא עם בריכה מקורה והוט-טאב, חדרים ממוזגים עם מרפסת הצופה לנוף, שחלקם יכולים להתאים למשפחות. תזמינו שני לילות לפחות – כי לא תרצו לעזוב!
 
בתי מלון בגרינדלוולד
מלון בלוודר סוויס קווליטי, מלון מקסים ליד תחנת הרכבת של גרינדלוולד

 
בעיירה דירות אירוח ובתי מלון רבים, חלקם לאורך הרחוב המרכזי ואחרים פזורים על צלע ההר מעל ומתח למרכז. אחד מהם, שנמצא במרחק 300 מ' מהמרכז ומרחק דומה מהרכבל להר פירסט, הוא מלון פישרבליק (Hotel Fiescherblick), מלון בסגנון שוויצרי מסורתי, מאלו שאני תמיד חולמת להפוך לביתי. גם הוא מציע חניה חינם, מסעדה וחדרים מודרניים מקסימים, שחלקם יכולים להתאים למשפחות.
 
מלון מומלץ במרכז העיירה גרינדלוואלד
מלון פישרבליק
, מלון בסגנון אלפיני על צלע ההר מעל מרכז העיירה

לאן ממשיכים מכאן

לכתבה נוספת על העיירה גרינדלוולד
לכתבה הראשונה בסדרה: אזור יונגפראו - היכרות עם ענקים
לכתבה השנייה בסדרה: אזור יונגפראו - עמק לאוטרברונן 

מידע נוסף

כתבות נוספות על אזור זה

כתבת מבוא על אזור יונגפראו
כתבה על הרכבת לפסגת יונגפראו
כתבה על גרינדלוולד
כתבות נוספות על מרכז שוויץ


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר