www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

אזור יונגפראו: היכרות


אזור יונגפראו:  היכרות עם ענקים (מבוא)
מאת: כרמית וייס


אזור יונגפראו נמצא בלב האלפים הברניים, בקנטון ברן שבמרכז שוויץ. כשמדברים על אזור יונגפראו מתכוונים לאזור המתחיל מדרום לעיירה אינטרלקן ומסתיים בגוש ההרים האדיר מדרום לה, שהר יונגפראו הוא הפסגה הגבוהה ביותר שלו. זהו אזור לא גדול (משהו כמו 20X20 ק"מ), אשר "מצטופפות" בו אטרקציות תיירותיות מרשימות ובשפע. מטיילים שאוהבים לטייל לאט ולא לרוץ ממקום למקום, ימצאו כאן מקום נפלא לבילוי של שבוע ואפילו יותר, בלי לנסוע רחוק ובלי להשתעמם לרגע.


בכתבה זו, הראשונה בסדרה, ובשתי כתבות ההמשך, על גרינדלוואלד ועמק לאוטרברונן, אנסה לסקור את שפע האטרקציות למטיילים באזור יונגפראו.
 

פסגת יונגפראויוך, הפסגה הגבוהה ביותר באזור יונגפראו
פסגת יונגפראויוך, הפסגה הגבוהה ביותר באזור יונגפראו   (צילום: עוזי בן ציון)

 

רכס ההרים בדרום, הכולל שלוש פסגות אדירות - יונגפראו (Jungfrau), מונך (Monch) ואייגר (Eiger), המכוסות לבן נצחי, הוא מהמרשימים בשוויץ כולה. הכפרים הציוריים - גרינדלוואלד, מיורן, וונגן ואחרים, הם כפרים ציוריים הגולשים משולי ההרים. הכל ירוק ומלא הוד, ועוד לא הזכרנו את האגמים, המפלים, הנהרות והקרחונים האדירים, המצויים באזור בשפע מעורר קנאה.
מטפסי הרים ומיטיבי לכת ימצאו כאן אתגרים רבים, אבל לא רק הם, כל מטייל ימצא כאן מסלולי הליכה לרמתו, כי המסלולים הם אין סופיים כמעט. בחורף הופך כל האזור לאתר סקי אחד גדול – אתר הסקי של אזור יונגפראו.


שוויץ
 

אינטרלקן - בירת האלפים הברניים

אינטרלקן (Interlaken) היא עיירה תיירות למדי, אך היא שוכנת בין שני אגמי תכלת – בריינץ ותון, הפרוסים משני צידיה ככנפי פרפר תכולות. המראה יפה במיוחד מהתצפיות שעל הרכסים הסובבים אותה. ניתן להגיע מאינטרלקן לאזור יונגפראו כולו עם הרכבת האזורית, שעוצרת בנקודות רבות, או עם רכב שיקח אותכם בנוחיות הגדולה ביותר לאן שתחפצו.
באינטרלקן יש אפשרויות לינה רבות, אם כי המחירים, כבכל עיר תיירותית, אינם זולים. אם תצאו לכפרים שסביב לאגמים בריינץ ותון, או לכפרים באזור יונגפראו, תוכלו למצוא מחירים נוחים יותר.
לינה באזור אינטרלקן
 
מפת אזור יונגפראו ואינטרלקן
מפת אזור יונגפראו - אינטרלקן, האגמים תון ובריינץ, פסגות יונגפראו, מונך ואייגר   לחצו להגדלה
 
 

טיולי כוכב מאינטרלן

מיקומה של אינטרלקן מאפשר לצאת ממנה למסלולי טיול רבים, במרחק סביר של עד שעה וחצי, והופך אותה לאידיאלית לטיולי כוכב:
באזור הקרוב - טיול לאורך האגמים בריינץ ותון, מפלי גייסבך, מערת סנט ביאטוס, המוזיאון הפתוח באלנברג ואם תרצו גם שייט באגם. 
מערבה -  לעבר אגם תון והטירות ההרבות שסביבו, שהבולטות בהן הן טירת אוברהופן וטירת הונק, העיר העתיקה של תון ועד עיר הבירה
ברן וסביבותיה.
מזרחה – לעבר אגם בריינץ, העיירה בריינץ ופיסגת בריינץ רותורן, העיירה מאירינגן, רכס הסליברג, מפלי רייכנבך, קניון ארהשלוך וקניון רוזנלווי, אגם אובראר ושלושת מעברי ההרים – גרימזל, סוסטן ופורקה.
צפונה – לעבר פסגות
טיטליס והפילתוס, אנגלברג, לוצרן, אגם לוצרן, בורגנשטוק, הר ריגי וציריך.
דרומה – לעבר קנדרשטג, אגם בלאוזי
.
מלון מומלץ באינטרלקן

מלון אינטרלאקן (Hotel Interlaken) הוא מלון 4 כוכבים, השוכן במבנה עתיק שזכה לשיפוץ מוקפד, ממש במרכז אינטרלקן. המיקום נוח במיוחד למתניידים ברכבת, רק 500 מ' מתחנת הרכבת אינטרלקן מזרח (Interlaken Ost), אליה מגיעות רכבות מיעדים רבים בשוויץ (כולל ציריך, לוצרן וברן) וממנה יוצאת הרכבת ליעדים רבים באזור יונגפראו, כולל גרינדלוואלד ופסגת יונגפראו. המיקום וחנייה חינם אידאליים למטיילים ברכב, כבסיס לטיול כוכב עם גישה נוחה לכל הכיוונים. כל החדרים - זוגיים ומשפחתיים – ממוזגים, דבר נידרש בעיירה, ארוחת הבוקר עשירה, ובמלון גם מסעדה ובר.
מלון אינטרלאקן – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

מלון מומלץ באינטרלקן   מלון מומלץ באינטרלקן
מלון מומלץ באינטרלקן   מלון מומלץ באינטרלקן
מלון אינטרלאקן
 במרכז העיירה אינטרלקן ובמיקום מצוין לטיולי כוכב 

אזור יונפראו - זירת הענקים

אנחנו נתרכז הפעם רק באזור קטן אחד – אזור יונגפראו – מדרום לאינטרלקן, המספק לנו שפע של אפשרויות טיול. את שאר האטרקציות של האזור נשאיר לטיול אחר ולכתבה נפרדת, אך מי שרוצה בהחלט יכול לשלב גם "קפיצות" לאתרים שהוזכרו למעלה. מקומות אלו יכולים להיות פתרון טוב גם לימים בהם מזג האויר סגרירי מידי בשביל לטייל בהרים.
בתי מלון ודירות באזור יונגפראו
 

איך מגיעים לאזור יונגפראו

אינטרלקן נמצאת 70 ק"מ מלוצרן, 55 ק"מ מברן.
לאינטרלקן נגיע עם כביש 6/11, העושה דרכו מצפון לאגמים בריינץ ותון, או עם כביש 6, המהיר שמדרום לאגמים. בכביש הצפוני נרוויח נוף ואילו בדרומי נרוויח קיצור בזמנים.

לאזור יונגפראו נצא מאינטרלקן עם הכביש העולה לרכס שמדרום, לכיוון וילדרסוויל (Wilderswil), ונגיע עד צבאילושינן (Zweilütschinen) לאחר 8 ק"מ. כאן נצטרך להחליט אם לפנות שמאלה (מזרחה), לכיוון גרינדלוואלד, או להמשיך ישר (דרומה), לכיוון עמק לאוטרברונן.
 
 

פסגת יונגפראו (Jungfrau)

את טיולנו באזור נתחיל בהיכרות עם אחת מהפסגות הגבוהות ביותר באלפים בכלל ובשוויץ בפרט, אשר העניקה לאזור את שמו. פיסגת יוגפראו (יונג=צעירה, פראו-גברת), המתנשאת לגובה של  4,158 מ' ומכוסה כמובן בקרח ושלג נצחי. כמעט לא ניתן להפריד את פיסגת היונגפראו משתי חברותיה הצמודות - מונך (4,107 מ') ואייגר (3,970 מ'), הנמוכות ממנה אך מעט, ומקרינות יחד כל כך הרבה עוצמה.  שלושת הפסגות הללו ישקיפו עלינו מלמעלה לאורך כל מסענו, ועוד נחזור ונשמע את שמותיהן פעמים רבות.
אל פסגת היונגפראו עצמה לא ניתן להגיע, לפחות למי מאיתנו שאינו מטפס מקצועי, אך ניתן לעלות כמעט עד אליה, לתצפית על כל האזור מפיסגת
יונגפראויוך (Jungfraujoch), שגובהה 3,454 מ', ולהשקיף על ההרים והעמקים המכוסים לבן סביב. יונגפראויוך הוא המקום הגבוה ביותר אליו ניתן להגיע באזור יונגפראו, והשני בגובהו בשוויץ כולה (אחרי קליינה מטרהורן, 3883 מ'). למרגלות היונגפראו מתחיל קרחון אלטש (Aletschgletscher), הקרחון הארוך ביותר ביבשת אירופה, 22 ק"מ אורכו. ניתן לצפות על הקרחון, העושה דרכו דרומה לעבר קנטון וָאלֶה (ואליס).
העליה לפיסגה כדאית רק ביום בהיר. כדאי מאד להתיעץ עם המקומיים, מאחר ולא תמיד ניתן לראות מה קורה על הפיסגה.

תצפית מיוגפראו-יוך על קרחון אלטש
תצפית מיוגפראו-יוך על קרחון אלטש (צילום: עוזי בן ציון)

 

ברכבת הרים ליונגפראויוך (Jungfraujoch)

העליה ליונגפראויוך היא ברכבת שיניים, שהמקומיים גאים בהיותה תחנת הרכבת הגבוהה ביותר באירופה. על הפיסגה יש מרפסת תצפית (Sphinx-Aussichtsterrasse), ארמון קרח (Eispalast) חביב ומסעדה, בעלת השם רב-המשמעות - "Top of Europe". בחודשי הקיץ, יוני עד ספטמבר, ניתן לגלוש על סקי וסנובורד ועל סוגים שונים ומשונים של מגלשיים או לנסוע במזחלות, הנגררות על ידי כלבים.
ניתן לעלות ולרדת עם הרכבת במסלול מעגלי המתחיל באינטרלקן מזרח (
Interlaken Ost), ועובר דרך לאוטרברונן (Lauterbrunnen), קליינה שיידג (Kleine Scheidegg), יונגפראויוך (Jungfraujoch), גרינדלוואלד וחזרה לאינטרלקן. הדרך עוברת לרגלי פסגת אייגר (Eiger), שגובהה 3,970 מ'. בדרך עוצרת הרכבת פעמיים, לחמש דקות כל פעם, בהן תוכלו לרדת לתצפית. אפשר לעלות עם הרכבת גם המכפרים הקרובים יותר - לאוטרברונן, גרינדלוואלד -  ולהוזיל בכך את עלות הנסיעה, שאינה זולה בכל מקרה.

כתבה על הרכבת ליונגפראויוך
 

המסעדה על פיסגת יונגפראויוך
המסעדה על פיסגת יונגפראויוך   (צילום: עוזי בן ציון)


 

אזור הסקי יונגפראו (Jungfrau Top SkiRegion)

רובנו, סביר להניח, נבקר באזור יונגפראו בחודשי הקיץ, אולם מי שיגיע לכאן בחורף יהנה מאחד מאזורי הסקי הגדולים של שוויץ. אזור הסקי המשותף כולל בתוכו את שלושת אתרי הסקי של אזור יונגפראו:
מיורן-שילטהורן (
Murren-Schilthorn), מעל הכפר מיורן.
קליינה שיידג-מנליחן (
KleineScheidegg-Männlichen), מעל הכפר וונגן.
פירסט (
First), מעל העיירה גרינדלוואלד.
בכל האתרים יחד ניתן לגלוש במסלולים באורך כולל של 213 ק"מ, בעזרת 45 רכבלים.
האתר הגדול מבין השלושה הוא
Kleine Scheidegg-Männlichen, בו יש 18 רכבלים וניתן לגלוש בו במסלולים שאורכם 110 ק"מ (12- כחולים, 22 - אדומים, 8 - שחורים).  האתר הגבוה ביותר הוא האתר של מיורן-שילטהורן, ובו 15 רכבלים ומסלולים שאורכם 53 ק"מ (7 - כחולים, 9 - אדומים, 4 - שחורים). האתר הקטן ביותר הוא האתר של פירסט, המציע 10 רכבלים ומסלולים באורך 50 ק"מ (8 - כחולים, 8 - אדומים, 5 - שחורים).
שלושת האתרים אינם מחוברים עם מעליות ומסלולים ולכן המעבר בינהם צריך להתבצע ברכב או עם הרכבת המקומית.
ניתן לרכוש סקי פס לכל שלושת האתרים, או לכל אתר בנפרד.

כתבה על גרינדלוואלד
 

אתר הסקי
אתר הסקי "קליינה שיידג-מנליחן", חלק מאזור הסקי יונגפראו  (צילום: www.grindelwald.travel)

 

 

שינגה פלאטה (Schynige Platte)

ההר שמעל אינטרלקן ואגם בריינץ, מדרום, גובהו  2,100 מ' מעל פני הים. נשקף ממנו נוף עוצר נשימה של האגמים בריינץ ותון, בצפון, ושל הפסגות הגבוהות של האזור - יונגפראו, מונך ואייגר - המכוסות לבן נצחי, מדרום. שינגה פלאטה נחשבת לאחת מנקודות התצפית היפות ביותר באזור. רכבת הרים ישנה וחביבה תיקח אותכם בנסיעה איטית, מרחק של 7 ק"מ מהכפר ווילדרסוויל (Wilderswil), בגובה 600 מ', עד לגובה 1967 מ' מעל פני הים. בדרך נשקפים נופים מרהיבים - יערות , שדות מרעה ושני האגמים בריינץ ותון. הכינו את המצלמות!
מומלץ ביותר ללכת באחד מחמשת המסלולים המסומנים היוצאים מכאן, אשר מכולם נשקף נוף מרהיב.
על הפיסגה יש גן בוטאני ובו מגוון מצמחי האלפים של שוויץ וגן משחקים לילדים קטנים.
הרכבת לשינגה פלאטה פועלת ממאי עד אוקטובר.


הרכבת לשינגה פלאטה
הרכבת לשינגה פלאטה, ברקע יונגפראו, מונך ואייגר   (צילום: www.grindelwald.travel)

 

 

הגן הבוטאני בשינגה פלאטה

בגן הבוטאני תוכלו לראות 600 מיני צמחים אופיניים לאלפים של שוויץ. חלק מהצמחים הם צמחים מקומיים, וחלק אחר הובאו לכאן ממקומות שונים בשוויץ, ביחד עם האדמה המקומית ושאר תנאים מיוחדים שהוכנו עבורם. המגוון העצום של הצמחים גורם לכך שהפריחה במקום נמשכת על פני כל חודשי האביב והקיץ.  תוכלו להצטרף לסיור מודרך, הנערך באנגלית, גרמנית וצרפתית.
הגן פתוח כל יום בתוקפת הפעילות של הרכבת לשינגה פלאטה.
מחיר הכניסה כלול במחיר הרכבת לשינגה פלאטה.
הגן הבוטני בשינגה פלאטה

 

מסלולי טיול משינגה פלאטה

מספר מסלולי טיול יוצאים משינגה פלאטה ומכולם נשקף הנוף המרהיב של אגם בריינץ ואגם תון, מצד אחד, ושל ההרים המושלגים מצד שני. המסלול המומלץ ביותר הוא המסלול לפירסט, ליד גרינדלוואלד, אך זהו מסלול קשה למיטיבי לכת בלבד.
שימו לב - הזמנים שיובאו כאן הם "זמנים שוויצריים", כלומר בהליכה מהירה ללא הפסקות! זה זמן נכון למיטיבי לכת, אך למי שאינם מיטיבי לכת יש להכפילו.
המסלולים מסומנים בסימון טוב, אך כדאי שתהיה לכם מפה מפורטת, בעיקר במסלולים הארוכים. בקשו מפה ועדכונים במרכזי המידע.
מסלולים 60-61 הם מסלולים מעגליים, משינגה פלאטה לאורך המצוק, עם נוף לאגם בריינץ. שניהם מתחילים באותו מסלול, אך מסלול 60 קצר יותר, כך שתוכלו להחליט בדרך אם לחזור או להמשיך למסלול 61. שניהם מסלולים לא קשים.
מסלול 62 - Schynige Platte -Faulhorn - First - זהו מסלול מיטיבי לכת שאורך 6:30 שעות בהליכה בקצב מהיר. המסלול עולה משינגה פלאטה דרך בקתת Mandlenen, עד לפסגת  Faulhorn, בגובה 2,686 מ' . משם יורדים לאגם Bachalpsee  המקסים ומשם בהליכה קלה יותר עד לתחנת הרכבל של פירסט. מפירסט תרדו ברכבל לגרינדלוואלד  ומשם אפשר לחזור באוטובוס לווילדרסוויל. אפשר גם ללכת את המסלול בכיוון ההפוך ואז המגמה הכללית היא של ירידה.
שימו לב לזמני הרכבת/רכבל שאמורים להוריד אותכם בסוף המסלול (תלוי באיזה כיוון תלכו), אם תפספסו את האחרון תהיו בבעיה. ניתן לחלק את המסלול לשניים ולעצור ללילה במלון ב-
Faulhorn, המלון הגבוה ביותר בשוויץ.
תאור ותמונות של המסלול לפירסט
מסלולים 58-57 - Wilderswil –Breitlauenen – Schynige Platte הם מסלולים עם עליה קשה של 1,367 מ'. מרבית הדרך היא ביער מוצל (יתרון בימים חמים). ב Breitlauenen נגלה נוף של העמק ומשם העליה פחות תלולה עד שינגה פלאטה. מווילדרסוויל עד Breitlauenen  לוקח 3 שעות, מ Breitlauenen לשינגה פלאטה עוד  1:30 שעות. ניתן לעלות ברכבת עד Breitlauenen וללכת רק את הקטע הקצר, או לחלופין לעשות זאת בירידה.
אדניות ושפע של פריחה
אדניות ושפע של פריחה   (צילום: כרמית וייס)


מלון מומלץ לחופי אגם בריינץ

מלון לינדנהוף (Hotel Lindenhof) ממוקם לחופי אגם בריינץ ומציע חדרים לזוגות וחדרים משפחתיים גדולים, וכן בריכה מקורה, מקלחת אדים וסאונה פינית. החדרים מעוצבים בסגנון חביב ונעים, הם הרבה עץ, חלקם פונים לאגם ואחרים להרים ולגינה. בימים יפים ניתן לסעוד בטרסת הגן, המשקיפה לעבר האגם. ניתן להשאיל אופניים וצוות המלון אדיב ונותן הרבה עזרה למטיילים.
מלון לינדנהוף – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)


מלון מומלץ לחופי אגם בריינץ, מרכז שוויץ   מלון מומלץ לחופי אגם בריינץ, מרכז שוויץ
מלון לינדנהוף - חדרים לזוגות ומשפחות ומסעדה המשקיפה על האגם 

לאן ממשיכים מכאן?
בהמשך הכביש דרומה מאינטרלקן, קצת אחרי ווילדרסוויל, נצטרך להחליט אם לפנות  שמאלה (מזרחה) לאזור העיירה גרינדלוואלד, או להמשיך ישר (דרומה) לעבר עמק לאוטרברונן. לא יודעים במי לבחור, לא נורא, המרחקים אינם גדולים וניתן לשלב את שני האזורים.

האזור הדרומי - 
עמק לאוטרברונן
האזור המזרחי - העיירה גרינדלוואלד

 
כתבות נוספות על אזור יונגפראו
כתבה על הרכבת ליונגפראו
כתבה על גרינדלוואלד

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית
מספר צפיות: 40422
8402