הזמנות לחופשה שלך

אזור יונגפראו -  היכרות עם ענקים (מבוא)
מאת: כרמית וייס


אזור יונגפראו נמצא בלב האלפים הברניים, בקנטון ברן שבמרכז שוויץ. כשמדברים על אזור יונגפראו מתכוונים לאזור המתחיל מדרום לעיירה אינטרלקן ומסתיים בגוש ההרים האדיר מדרום לה, שהר יונגפראו הוא הפסגה הגבוהה ביותר שלו. זהו אזור לא גדול (משהו כמו 20X20 ק"מ), אשר "מצטופפות" בו אטרקציות תיירותיות מרשימות ובשפע. מטיילים שאוהבים לטייל לאט ולא לרוץ ממקום למקום, ימצאו כאן מקום נפלא לבילוי של שבוע ואפילו יותר, בלי לנסוע רחוק ובלי להשתעמם לרגע.


בכתבה זו, הראשונה בסדרה, עם שתי כתבות המשך על אזור גרינדלוולד ועל עמק לאוטרברונן, נסקור את שפע האטרקציות למטיילים באזור יונגפראו.
 
גרינדלוואלד, שוויץ
 
גרינדלוואלד, שוויץ
בקתת הרים ליד העיירה גרינדלוולד הצופה על שלושת הענקים של אזור יונגפראו   (צילום: כרמית וייס)
לחצו על התמונות להגדלה
 
רכס ההרים עם שלוש הפסגות האדירות שלו - יונגפראו (Jungfrau), מונך (Monch) ואייגר (Eiger), המכוסות לבן נצחי, הוא מהמרשימים בשוויץ כולה. למרגלותיהם כפרים ציוריים, הגולשים על מדרונות הההרים אל עמקים מוריקים. אגמים, מפלים, נהרות, קניונים וקרחונים אדירים, פזורים כאן בשפע מעורר קנאה.

מטפסי הרים ומיטיבי לכת ימצאו כאן אתגרים רבים, אבל לא רק הם, כל מטייל ימצא כאן מסלולי הליכה לרמתו, כי המסלולים הם אין סופיים כמעט. בחורף הופך כל האזור לאתר סקי אחד גדול –
אתר הסקי של אזור יונגפראו.

מפת הרכבת ליונגפראו
מפת אזור יונגפראו - העיירה אינטרלקן בין האגמים תון ובריינץ, ומעליה פסגות יונגפראו, מונך ואייגר 
* שימו לב שהמבט בתמונה הוא מצפון לדרום


יעדים באזור יונגפראו המוזכרים בכתבה זו, עפ"י סדר הופעתם
 

טיולי אופניים
 

אינטרלקן - בירת האלפים הברניים

אינטרלקן (Interlaken) היא עיירה תיירות משהו, אך היא שוכנת בין שני אגמי תכלת – אגם בריינץ ואגם תון, הפרוסים משני צידיה ככנפי פרפר תכולות. המראה יפה במיוחד מהתצפיות שעל הרכסים הסובבים אותה. ניתן להגיע מאינטרלקן לאזור יונגפראו כולו עם הרכבת האזורית, שעוצרת בנקודות רבות, או עם רכב שיקח אתכם בגמישות הגדולה ביותר לאן שתחפצו.
באינטרלקן יש אפשרויות לינה רבות, אם כי המחירים, כבכל עיר תיירותית, אינם זולים. אם תצאו לכפרים שסביב לאגמים בריינץ ותון, או לכפרים באזור יונגפראו, תוכלו למצוא מחירים נוחים יותר.

אינטרלקן, שווייץ
הגשר מעל הנהר החוצה את העיירה אינטרלקן, בסיס נוח לטיולי כוכב   (צילום: CC dmitry vetrov)
 

טיולי כוכב מאינטרלן

מיקומה של אינטרלקן מאפשר לצאת ממנה למסלולי טיול רבים, במרחק סביר של עד שעה וחצי, והופך אותה לאידיאלית לטיולי כוכב:
באזור הקרוב - טיול לאורך האגמים בריינץ ותון, מפלי גייסבאך, מערת סנט ביאטוס, המוזיאון הפתוח של באלנברג ושייט באגמים. 
מערבה -  לעבר אגם תון והטירות ההרבות שסביבו, שהבולטות בהן הן טירת אוברהופן וטירת הונק, העיר העתיקה של תון ועד עיר הבירה
ברן וסביבותיה.
מזרחה – לעבר אגם בריינץ, העיירה בריינץ ופיסגת בריינץ רותורן, העיירה מאירינגן, רכס הסליברג, מפלי רייכנבך, קניון ארהשלוך וקניון רוזנלווי, אגם אובראר ושלושת מעברי ההרים – גרימזל, סוסטן ופורקה.
צפונה – לעבר פסגות
טיטליס והפילתוס, אנגלברג, לוצרן, אגם לוצרן, בורגנשטוק, הר ריגי וציריך.
דרומה – לעבר
קנדרשטג, אגם בלאוזי.
כתבה על העיר ברן  |  כתבה על הר טיטליס  |  כתבה על העיר לוצרןמלון מומלץ באינטרלקן

מלון אינטרלאקן (Hotel Interlaken) הוא מלון 4 כוכבים, השוכן במבנה עתיק שזכה לשיפוץ מוקפד, ממש במרכז העיירה אינטרלקן. המיקום נוח במיוחד למתניידים ברכבת, רק 500 מ' מתחנת הרכבת אינטרלקן מזרח (Interlaken Ost), אליה מגיעות רכבות מיעדים רבים בשוויץ (כולל ציריך, לוצרן וברן) וממנה יוצאת הרכבת ליעדים רבים של אזור יונגפראו, כולל גרינדלוואלד ופסגת יונגפראו. המיקום וחנייה חינם אידאליים למטיילים ברכב, כבסיס לטיול כוכב עם גישה נוחה לכל הכיוונים. כל החדרים - זוגיים ומשפחתיים – ממוזגים, דבר נידרש בעיירה, ארוחת הבוקר עשירה, ובמלון גם מסעדה ובר.
מלון אינטרלאקן – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
 
מלון מומלץ באינטרלקן   מלון מומלץ באינטרלקן
מלון מומלץ באינטרלקן   מלון מומלץ באינטרלקן
מלון אינטרלאקן
 במרכז העיירה אינטרלקן ובמיקום מצוין לטיולי כוכב


אזור יונפראו - זירת הענקים

אנחנו נתרכז הפעם רק באזור קטן אחד – אזור יונגפראו – מדרום לאינטרלקן, המספק לנו שפע של אפשרויות טיול. את שאר האטרקציות של האזור נשאיר לטיול אחר ולכתבה נפרדת, אך מי שרוצה בהחלט יכול לשלב גם "קפיצות" לאתרים שהוזכרו למעלה. מקומות אלו יכולים להיות פתרון טוב גם לימים בהם מזג האויר סגרירי מידי בשביל לטייל בהרים.
בתי מלון ודירות באזור יונגפראו
 

איך מגיעים לאזור יונגפראו

אינטרלקן נמצאת 70 ק"מ מלוצרן, 55 ק"מ מברן. לאינטרלקן נגיע עם כביש 6/11, העושה דרכו מצפון לאגמים בריינץ ותון, או עם כביש 6, הכביש המהיר שמדרום לאגמים. בכביש הצפוני נרוויח נוף ואילו בדרומי נרוויח קיצור בזמנים.
לאזור יונגפראו נצא מאינטרלקן עם הכביש העולה לרכס שמדרום, לכיוון הכפר וילדרסוויל (Wilderswil), ונגיע עד הכפר צבאילושינן (Zweilütschinen) לאחר 8 ק"מ. כאן נצטרך להחליט אם לפנות שמאלה (מזרחה), לכיוון העיירה גרינדלוולד, או להמשיך ישר (דרומה), לכיוון עמק לאוטרברונן.
כתבה על אזור גרינדלוולד  |  כתבה על עמק לאוטרברונן

אגם בריינץ
אגם בריינץ ומעבר לו הענקים של אזור יונגפראו, מבט ממלון לינדנהוף פרטים בסוף הכתבה)

וילדרסוויל, שווייץ
הכפר וילדרסוויל בדרך העולה מאינטרלקן לאזור יונגפראו   (צילום: CC Steven Penton)
 

פסגת יונגפראו - הגברת הצעירה

את טיולנו באזור נתחיל בהיכרות עם אחת מהפסגות הגבוהות ביותר באלפים בכלל ובשוויץ בפרט, אשר העניקה לאזור את שמו. פיסגת יוגפראו (יונג=צעירה, פראו-גברת), המתנשאת לגובה של  4,158 מ'. כמעט לא ניתן להפריד את פיסגת יונגפראו משתי חברותיה הצמודות - מונך (4,107 מ') ואייגר (3,970 מ'), הנמוכות ממנה אך מעט, ומקרינות יחד כל כך הרבה עוצמה. שלוש הפסגות הללו ישקיפו עלינו מלמעלה לאורך כל מסענו, ועוד נחזור ונשמע את שמותיהן פעמים רבות.

אל פסגת יונגפראו עצמה לא ניתן להגיע, לפחות למי מאיתנו שאינו מטפס מקצועי, אך ניתן לעלות כמעט עד אליה, לתצפית על כל האזור מפיסגת
יונגפראויוך (Jungfraujoch), שגובהה 3,454 מ', ולהשקיף על ההרים והעמקים המכוסים לבן סביב. יונגפראויוך הוא המקום הגבוה ביותר אליו ניתן להגיע באזור יונגפראו, והשני בגובהו בשוויץ כולה (אחרי קליין מטרהורן, 3,883 מ'). למרגלות היונגפראו מתחיל קרחון אלטש (Aletschgletscher), הקרחון הארוך ביותר ביבשת אירופה, 22 ק"מ אורכו. ניתן לצפות על הקרחון, העושה דרכו דרומה לעבר קנטון וָאלֶה.
העליה לפיסגה כדאית רק ביום בהיר. כדאי מאד להתיעץ עם המקומיים, מאחר ולא תמיד ניתן לראות מה קורה על הפיסגה.
 
יונגפראו, קרחון אלטש
תצפית לעבר קרחון אלטש, פסגת יונגפראו-יוך   (צילום: CC  othree)
 

ברכבת הרים אל פסגת יונגפראויוך

השלב הסופי של העליה לפסגת יונגפראויוך נעשה ברכבת שיניים, המגיעה למקום שהמקומיים גאים בהיותו תחנת הרכבת הגבוהה ביותר באירופה. על הפסגה יש מרפסת תצפית, מערת קרח ומסעדה, בעלת השם רב-המשמעות - "Top of Europe". בחודשי הקיץ, יוני עד ספטמבר, ניתן לגלוש על סקי וסנובורד ועל סוגים שונים ומשונים של מגלשיים או לנסוע במזחלות הנגררות על ידי כלבים.

ניתן לעלות ולרדת עם הרכבת במסלול מעגלי המתחיל באינטרלקן מזרח (
Interlaken Ost), ועובר דרך לאוטרברונן
(Lauterbrunnen), קליינה שיידג (Kleine Scheidegg), יונגפראויוך (Jungfraujoch), גרינדלוולד וחזרה לאינטרלקן - או בכיוון ההפוך. בדרך עוצרת הרכבת פעמיים, לחמש דקות כל פעם, בהן ניתן לרדת לתצפית. אפשר לעלות עם הרכבת גם המכפרים הקרובים יותר - לאוטרברונן או גרינדלוולד -  ולהוזיל בכך את עלות הנסיעה, שאינה זולה בכל מקרה.
מערת הקרח בקרחון יונגפראו   מערת הקרח בקרחון יונגפראו
    מערת הקרח בקרחון יונגפראו
מערת הקרח בעומק הקרחון של יונגפראויוך  (צילום: כרמית וייס)

 

אזור הסקי יונגפראו 

רובנו, סביר להניח, נבקר באזור יונגפראו בחודשי הקיץ, אולם מי שיגיע לכאן בחורף יהנה מאחד מאזורי הסקי הגדולים של שוויץ. אזור הסקי המשותף כולל בתוכו את שלושת אתרי הסקי של אזור יונגפראו:
מיורן-שילטהורן (
Murren-Schilthorn), מעל הכפר מיורן. קליינה שיידג-מנליחן (KleineScheidegg-Männlichen), מעל הכפר וונגן. פירסט (First), מעל העיירה 
גרינדלוולד. בכל האתרים יחד ניתן לגלוש במסלולים באורך כולל של 213 ק"מ, בעזרת 45 רכבלים.

שלושת האתרים אינם מחוברים עם מעליות ומסלולים ולכן המעבר בינהם צריך להתבצע ברכב או עם הרכבת המקומית. ניתן לרכוש סקי פס לכל שלושת האתרים, או לכל אתר בנפרד.
אייגר, אזור יונגפראו
גולשי סקי מול מצוק "קיר האייגר", נוסעי הרכבת עוצרים לתצפית למרגלותיו  (צילום: CC  Andy Harbach)
 

שינגה פלאטה - נקודת תצפית מרהיבה

שינגה פלאטה (Schynige Platte) הוא שמו של ההר שמדרום לעיירה אינטרלקן ולאגם בריינץ. גובהו  2,100 מ' מעל פני הים ונשקף ממנו נוף עוצר נשימה של האגמים בריינץ ותון, מצפון, ושל הפסגות הגבוהות של האזור - יונגפראו, מונך ואייגר, מדרום. זוהי אחת מנקודות התצפית היפות ביותר באזור. רכבת הרים ישנה וחביבה תיקח אתכם בנסיעה איטית, מרחק של 7 ק"מ מהכפר ווילדרסוויל (Wilderswil), בגובה 600 מ', עד לגובה 1967 מ'. בדרך נשקפים נופים מרהיבים - הכינו את המצלמות! על הפיסגה יש גן בוטאני ובו מגוון מצמחי האלפים של שוויץ וגן משחקים לילדים (מחיר הכניסה כלול במחיר הרכבת).

מומלץ ביותר ללכת באחד מהמסלולים המסומנים היוצאים מכאן, אשר מכולם נשקף נוף מרהיב. המסלול הhpv ביותר הוא המסלול להר פירסט, מעל העיירה גרינדלוולד, אך זהו מסלול קשה למיטיבי לכת בלבד.

שינגה פלאטה, אינטרלקן, שווייץ
הרכבת יורדת משינגה פלאטה, תצפיות ומסלולי הליכה נהדרים  (צילום: CC Martin Abegglen)
 


מלון מומלץ לחופי אגם בריינץ

מלון לינדנהוף (Hotel Lindenhof) ממוקם לחופי אגם בריינץ ומציע חדרים לזוגות וחדרים משפחתיים גדולים, וכן בריכה מקורה, מקלחת אדים וסאונה פינית. החדרים מעוצבים בסגנון חביב ונעים, הם הרבה עץ, חלקם פונים לאגם ואחרים להרים ולגינה. בימים יפים ניתן לסעוד בטרסת הגן, המשקיפה לעבר האגם. ניתן להשאיל אופניים וצוות המלון אדיב ונותן הרבה עזרה למטיילים.
מלון לינדנהוף – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

מלון מומלץ לחופי אגם בריינץ, מרכז שוויץ   מלון מומלץ לחופי אגם בריינץ, מרכז שוויץ
מלון לינדנהוף - חדרים לזוגות ומשפחות ומסעדה המשקיפה על האגם


לאן ממשיכים מכאן?

בהמשך הכביש דרומה מאינטרלקן, קצת אחרי ווילדרסוויל, נצטרך להחליט אם לפנות  שמאלה (מזרחה) לאזור העיירה גרינדלוולד, או להמשיך ישר (דרומה) לעבר עמק לאוטרברונן. לא יודעים במי לבחור, לא נורא, המרחקים אינם גדולים וניתן לשלב את שני האזורים.
האזור הדרומי - עמק לאוטרברונן  |  האזור המזרחי - העיירה גרינדלוולד
 

מידע נוסף על אזור יונגפראו

כתבות נוספות על אזור יונגפראו


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 46938
132190
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!