אזור יונגפראו -  היכרות עם ענקים (מבוא)
מאת: כרמית וייס


אזור יונגפראו נמצא בלב האלפים הברניים, בקנטון ברן שבמרכז שוויץ. כשמדברים על אזור יונגפראו מתכוונים לאזור המתחיל מדרום לעיירה אינטרלקן ומסתיים בגוש ההרים האדיר מדרום לה, שהר יונגפראו הוא הפסגה הגבוהה ביותר שלו. זהו אזור לא גדול (משהו כמו 20X20 ק"מ), אשר "מצטופפות" בו אטרקציות תיירותיות מרשימות ובשפע. מטיילים שאוהבים לטייל לאט ולא לרוץ ממקום למקום, ימצאו כאן מקום נפלא לבילוי של שבוע ואפילו יותר, בלי לנסוע רחוק ובלי להשתעמם לרגע.


בכתבה זו, הראשונה בסדרה, עם שתי כתבות המשך על אזור גרינדלוולד ועל עמק לאוטרברונן, נסקור את שפע האטרקציות למטיילים באזור יונגפראו.
 
הרכבת ליונגפראו, אזור אינטרלקן
הרכבת העולה לפסגת יונגפראו, השיא של השיא של אזור יונגפראו   (צילום: CC JaCZhou)
 

מה כולל אזור יונגפראו?

רכס ההרים עם שלוש הפסגות האדירות שלו - יונגפראו (Jungfrau), מונך (Monch) ואייגר (Eiger), המכוסות לבן נצחי, הוא מהמרשימים בשוויץ כולה. למרגלותיהם כפרים ציוריים, הגולשים על מדרונות הההרים אל עמקים מוריקים. אגמים, מפלים, נהרות, קניונים וקרחונים אדירים, פזורים כאן בשפע מעורר קנאה.

מטפסי הרים ומיטיבי לכת ימצאו כאן אתגרים רבים, אבל לא רק הם, כל מטייל ימצא כאן מסלולי הליכה לרמתו, כי המסלולים הם אין סופיים כמעט. בחורף הופך כל האזור לאתר סקי אחד גדול –
אתר הסקי של אזור יונגפראו.

מפת הרכבת ליונגפראו
מפת אזור יונגפראו - העיירה אינטרלקן בין האגמים תון ובריינץ, ומעליה פסגות יונגפראו, מונך ואייגר 
* שימו לב שהמבט בתמונה הוא מצפון לדרום


יעדים באזור יונגפראו המוזכרים בכתבה זו עפ"י סדר הופעתם (A-M), ובתי מלון מומלצים:
מלון BnB שאלה גאפרי בכפר וילדרסוויל (N), מלון גרנדהוטל גייסבאך לחופי אגם בריינץ (O), מלון דה קמבריאן בעיירה אדלבודן (P)
 

טיולי אופניים
 

אינטרלקן - בירת האלפים הברניים

אינטרלקן (Interlaken) היא עיירה תיירות משהו, אך היא שוכנת בין שני אגמי תכלת – אגם בריינץ (Brienz) ואגם תון (Thun), הפרוסים משני צידיה ככנפי פרפר תכולות. המראה יפה במיוחד מהתצפיות שעל הרכסים הסובבים אותה. ניתן להגיע מאינטרלקן לאזור יונגפראו כולו עם הרכבת האזורית, שעוצרת בנקודות רבות, או עם רכב שיקח אתכם בגמישות הגדולה ביותר לאן שתחפצו.
באינטרלקן יש אפשרויות לינה רבות, אם כי המחירים, כבכל עיר תיירותית, אינם זולים. אם תצאו לכפרים שסביב לאגמים בריינץ ותון, או לכפרים באזור יונגפראו, תוכלו למצוא מחירים נוחים יותר.

אינטרלקן, שווייץ
הגשר מעל הנהר החוצה את העיירה אינטרלקן, בסיס נוח לטיולי כוכב   (צילום: CC dmitry vetrov)

אגם בריינץ, מפלי גייזבאך, מלון מומלץ
אגם בריינץ כפי שהוא נשקף ממלון גרנדהוטל גייסבאך, ליד מפלי גייסבאך (פרטים בסוף הכתבה)
(צילום: Grandhotel Giessbach
 

אזור יונפראו - אזור הענקים

אנחנו נתרכז הפעם רק באזור קטן אחד – אזור יונגפראו – מדרום לאזור אינטרלקן, המספק לנו שפע של אפשרויות טיול. את שאר האטרקציות של האזור נשאיר לטיול אחר ולכתבה נפרדת, אך מי שרוצה בהחלט יכול לשלב גם "קפיצות" לאתרים שהוזכרו למעלה. מקומות אלו יכולים להיות פתרון טוב גם לימים בהם מזג האויר סגרירי מידי בשביל לטייל בהרים.
בתי מלון ודירות באזור יונגפראו
 

איך מגיעים לאזור יונגפראו

אינטרלקן נמצאת 70 ק"מ מלוצרן, 55 ק"מ מברן. לאינטרלקן נגיע עם כביש 6/11, העושה דרכו מצפון לאגמים בריינץ ותון, או עם כביש 6, הכביש המהיר שמדרום לאגמים. בכביש הצפוני נרוויח נוף ואילו בדרומי נרוויח קיצור בזמנים.
לאזור יונגפראו נצא מאינטרלקן עם הכביש העולה לרכס שמדרום, לכיוון הכפר וילדרסוויל (Wilderswil), ונגיע עד הכפר צביילושינן (Zweilütschinen) לאחר 8 ק"מ. כאן נצטרך להחליט אם לפנות שמאלה (מזרחה), לכיוון העיירה גרינדלוולד, או להמשיך ישר (דרומה), לכיוון עמק לאוטרברונן.
כתבה על אזור גרינדלוולד  |  כתבה על עמק לאוטרברונן

וילדרסוויל, שווייץ
הכפר וילדרסוויל בדרך העולה מאינטרלקן לאזור יונגפראו   (צילום: CC Steven Penton)

מקום לינה מומלץ לטיולי כוכב באזור יונגפראו

הכפר וילדרסוויל, לצידי הכביש העולה מאינטרלקן להרים של אזור יונגפראו, הוא נקודה טובה להתמקם בה לטיולי כוכב, מאחר ונוח לרדת ממנו לאזור אינטרלקן ונוח גם לעלות להרים.
אמליץ כאן על מלון BnB שאלה גאפרי (BnB Chalet-Gafri), מלון כפרי ומשפחתי מקסים, עם חנייה נוחה ונוף קסום. החדרים יכולים להתאים לזוגות ומשפחות קטנות, וכוללים אמצעים להכנת שתיה חמה, וארוחת הבוקר צנועה וטובה. ראוי במיוחד לציון האירוח של בעלי הבית, ששמחים לייעץ על מסלולים באזור ולתת הרגשה של בית.
 
מלון מומלץ בכפר וילדרסוויל, שוויץ
הכפר וילדרסוויל יכול לשמש כנקודת בסיס לטיולי כוכב באזור.
מלון BnB שאלה גאפרי הוא בחירה מצוינת, עם חדרים מרווחים, היכולים להתאים גם למשפחות, ונוף קסום

(צילום: BnB Chalet-Gafri)
 

פסגת יונגפראו - הגברת הצעירה

את טיולנו באזור נתחיל בהיכרות עם אחת מהפסגות הגבוהות ביותר באלפים בכלל ובשוויץ בפרט, אשר העניקה לאזור את שמו. פיסגת יוגפראו (יונג=צעירה, פראו=גברת), המתנשאת לגובה של  4,158 מ'. כמעט לא ניתן להפריד את פיסגת יונגפראו משתי חברותיה הצמודות - מונך (4,107 מ') ואייגר (3,970 מ'), הנמוכות ממנה אך מעט, ומקרינות יחד כל כך הרבה עוצמה. שלוש הפסגות הללו ישקיפו עלינו מלמעלה לאורך כל מסענו, ועוד נחזור ונשמע את שמותיהן פעמים רבות.

אל פסגת יונגפראו עצמה לא ניתן להגיע, לפחות למי מאיתנו שאינו מטפס מקצועי, אך ניתן לעלות כמעט עד אליה, לתצפית על כל האזור מפיסגת
יונגפראויוך (Jungfraujoch), שגובהה 3,454 מ', ולהשקיף על ההרים והעמקים המכוסים לבן סביב. יונגפראויוך הוא המקום הגבוה ביותר אליו ניתן להגיע באזור יונגפראו, והשני בגובהו בשוויץ כולה (אחרי קליין מטרהורן, 3,883 מ'). למרגלות היונגפראו מתחיל קרחון אלטש (Aletschgletscher), הקרחון הארוך ביותר ביבשת אירופה, 22 ק"מ אורכו. ניתן לצפות על הקרחון, העושה דרכו דרומה לעבר קנטון וָאלֶה.
העליה לפיסגה כדאית רק ביום בהיר. כדאי מאד להתיעץ עם המקומיים, מאחר ולא תמיד ניתן לראות מה קורה על הפיסגה.
 
יונגפראו, קרחון אלטש
תצפית מפסגת יונגפראו-יוך לעבר קרחון אלטש, הקרחון הגדול ביותר בשוויץ   (צילום: CC  Thibault LAVIEC)
 

ברכבת הרים אל פסגת יונגפראויוך

השלב הסופי של העליה לפסגת יונגפראויוך נעשה ברכבת שיניים, המגיעה למקום שהמקומיים גאים בהיותו תחנת הרכבת הגבוהה ביותר באירופה. על הפסגה יש מרפסת תצפית, מערת קרח ומסעדה, בעלת השם רב-המשמעות - "Top of Europe". בחודשי הקיץ, יוני עד ספטמבר, ניתן לגלוש על סקי וסנובורד ועל סוגים שונים ומשונים של מגלשיים או לנסוע במזחלות הנגררות על ידי כלבים.

ניתן לעלות ולרדת עם הרכבת במסלול מעגלי המתחיל באינטרלקן מזרח (
Interlaken Ost), ועובר דרך לאוטרברונן
(Lauterbrunnen), קליינה שיידג (Kleine Scheidegg), יונגפראויוך (Jungfraujoch), גרינדלוולד וחזרה לאינטרלקן - או בכיוון ההפוך. בדרך עוצרת הרכבת פעמיים, לחמש דקות כל פעם, בהן ניתן לרדת לתצפית. אפשר לעלות עם הרכבת גם המכפרים הקרובים יותר - לאוטרברונן או גרינדלוולד -  ולהוזיל בכך את עלות הנסיעה, שאינה זולה בכל מקרה.
הרכבת להר יונגפראו, אזור אינטרלקן
בתחנה האחרונה של הרכבת, בגובה 3,454 מ', תצפית פנורמית מרהיבה   (צילום: CC july7th)

 

בחורף - אזור הסקי יונגפראו 

רובנו, סביר להניח, נבקר באזור יונגפראו בחודשי הקיץ, אולם מי שיגיע לכאן בחורף יהנה מאחד מאזורי הסקי הגדולים של שוויץ. אזור הסקי המשותף כולל בתוכו את שלושת אתרי הסקי של אזור יונגפראו:
מיורן-שילטהורן (
Murren-Schilthorn), מעל הכפר מיורן. קליינה שיידג-מנליחן (KleineScheidegg-Männlichen), מעל הכפר וונגן. פירסט (First), מעל העיירה 
גרינדלוולד. בכל האתרים יחד ניתן לגלוש במסלולים באורך כולל של 213 ק"מ, בעזרת 45 רכבלים.

שלושת האתרים אינם מחוברים עם מעליות ומסלולים ולכן המעבר בינהם צריך להתבצע ברכב או עם הרכבת המקומית. ניתן לרכוש סקי פס לכל שלושת האתרים, או לכל אתר בנפרד.
אייגר, אזור יונגפראו
גולשי סקי מול מצוק "קיר האייגר", נוסעי הרכבת עוצרים לתצפית למרגלותיו  (צילום: CC  Andy Harbach)
 

שינגה פלאטה - נקודת תצפית מרהיבה

שינגה פלאטה (Schynige Platte) הוא שמו של ההר שמדרום לעיירה אינטרלקן ולאגם בריינץ. גובהו  2,100 מ' מעל פני הים ונשקף ממנו נוף עוצר נשימה של האגמים בריינץ ותון, מצפון, ושל הפסגות הגבוהות של האזור - יונגפראו, מונך ואייגר, מדרום. זוהי אחת מנקודות התצפית היפות ביותר באזור. רכבת הרים ישנה וחביבה תיקח אתכם בנסיעה איטית, מרחק של 7 ק"מ מהכפר ווילדרסוויל (Wilderswil), בגובה 600 מ', עד לגובה 1967 מ'. בדרך נשקפים נופים מרהיבים - הכינו את המצלמות! על הפיסגה יש גן בוטאני ובו מגוון מצמחי האלפים של שוויץ וגן משחקים לילדים (מחיר הכניסה כלול במחיר הרכבת).

מומלץ ביותר ללכת באחד מהמסלולים המסומנים היוצאים מכאן, אשר מכולם נשקף נוף מרהיב. המסלול הhpv ביותר הוא המסלול להר פירסט, מעל העיירה גרינדלוולד, אך זהו מסלול קשה למיטיבי לכת בלבד.

שינגה פלאטה, אינטרלקן, שווייץ
הרכבת יורדת משינגה פלאטה, תצפיות ומסלולי הליכה נהדרים  (צילום: CC Martin Abegglen)
 


מלון מומלץ לחופי אגם בריינץ

מלון גרנדהוטל גייסבאך (Grandhotel Giessbach ממוקם על גבעה מעל אגם בריינץ, משקיף עליו ועל מפלי גייסבאך המרשימים שלידו. זהו מלון ברמת 4 כוכבים, המציע חדרים וסויטות, בריכת שחיה, מסעדה, חניה צמודה וקרונית שיניים עמה ניתן לרדת לאגם. המלון ההיסטורי נבנה כבר בשנת 1874 והמיקום שלו מספק מראות נפלאים.

אגם בריינץ, מפלי גייזבאך, מלון מומלץ
מלון גרנדהוטל גייסבאך - מעל אגם בריינץ וליד מפלי גייסבאך


 

טיולי כוכב מהעיירה אינטרלן

מיקומה של אינטרלקן מאפשר לצאת ממנה למסלולי טיול רבים, במרחק סביר של עד שעה וחצי, והופך אותה לאידיאלית לטיולי כוכב:
♦  טיולים באזור הקרוב - טיול לאורך האגמים בריינץ ותון, מפלי גייסבאך (Giessbach), מערת סנט ביאטוס (St. Beatus Caves), המוזיאון הפתוח של באלנברג (Ballenberg Open-Air Museum) ושייט באגמים. 
♦  טיולים מערבה -  לעבר אגם תון והטירות ההרבות שסביבו, שהבולטות בהן הן טירת אוברהופן וטירת הונק, העיר העתיקה של תון ועד עיר הבירה ברן וסביבותיה.
♦  טיולים מזרחה – לעבר אגם בריינץ, העיירה בריינץ ופיסגת בריינץ רותורן (Brienzer Rothorn), העיירה מאירינגן (Meiringen), רכס הסליברג (Hasliberg), מפלי רייכנבך (Reichenbach Falls), קניון ארהשלוך (Aareschlucht) וקניון רוזנלווי (Rosenlaui), אגם אובראר (Oberaarsee) ושלושת מעברי ההרים – גרימזל (Grimsel Pass), סוסטן (Susten Pass) ופורקה (Furka Pass).
♦  טיולים צפונה – לעבר הר טיטליס (Titlis) והר פילטוס (Pilatus), העיירה אנגלברג, העיר לוצרן, אגם לוצרן, בורגנשטוק (Bürgenstock), הר ריגי (Rigi) והעיר ציריך.
♦  טיולים דרומה – לעבר קנדרשטג (Kandersteg), אדלבודן (Adelboden) ואגם בלאוזי (Blausee).
כתבה על העיר ברן  |  כתבה על הר טיטליס  |  כתבה על העיר לוצרן

מפלי גייסבאך, אינטרלקן, מרכז שוויץ
מפלי גייסבך נופלים אל אגם בריינץ בסדרה מרהיבה של מפלים  (צילום: Leonid Andronov)

מלון דה קמבריאן בעיירה אדלבודן, שווייץ
העיירה אדלבודן נמצאת 30 ק"מ דרומית לאגם תון, בלב ההרים, ומציעה שפע של מסלולי טיול נפלאים.
בתמונה: מלון דה קמבריאן באדלבודן - עם בריכת שחיה וספא מפנק

(צילום: The Cambrian
 

לאן ממשיכים מכאן?

בהמשך הכביש דרומה מאינטרלקן, קצת אחרי ווילדרסוויל, נצטרך להחליט אם לפנות  שמאלה (מזרחה) לאזור העיירה גרינדלוולד, או להמשיך ישר (דרומה) לעבר עמק לאוטרברונן. לא יודעים במי לבחור, לא נורא, המרחקים אינם גדולים וניתן לשלב את שני האזורים.
האזור הדרומי - עמק לאוטרברונן  |  האזור המזרחי - העיירה גרינדלוולד
 

מידע נוסף על אזור יונגפראו

כתבות נוספות על אזור יונגפראו


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר