קרחונים וסקי קיץ בשווייץ

הקרחונים של שווייץ - טיולים וסקי קיץ
מאת: כרמית וייס 


בשווייץ מספר רב של קרחונים, שאל חלקם ניתן להגיע בקלות ברכבל או רכבת הרים, ללא צורך בהליכה ממושכת, ועל שלושה מהם ניתן גם לגלוש בקיץ. מיטיבי לכת ומטפסי הרים יכולים להגיע גם לקרחונים מרוחקים יותר, דוגמת קרחון אלטש, הקרחון הארוך ביותר ביבשת אירופה. 


תחילה אספר על הקרחונים אליהם קל מאד להגיע, ולסוף אשמור את המתאימים גם לגולשי הסקי.
 
פסגת יונגפראו
הרכבת מתחילה את דרכה לקרחון שעל פסגת יונגפראו-יוך, כל אחד יכול להגיע  (צילום: CC  rockyeda) 
 

טיולי אופניים
קרחונים בשווייץ שאליהם כל אחד יכול להגיע

עליה לקרחונים היא תמיד חוויה נפלאה, לילדים ולמבוגרים כאחד. לכן אתחיל עם שני קרחונים אליהם ניתן להגיע בקלות ברכבלים וברכבת הרים, ללא צורך בהליכה קשה.


מיקום הקרחונים הגדולים של שווייץ עפ"י סדר הופעתם בכתבה:
טיטליס (A), יונגפראו (B), צרמט (C), סאס פה (D), לה דיאבלרה (E)
 
הקרחון על הר טיטליס 
העליה לפסגת הר טיסטיליס (Titlis) מתבצעת בשלושה רכבלים מהעיירה אנגלברג (Engelberg) והנוף מהרכבלים עוצר נשימה. הרכבל השלישי, Titlis Rotair שמו, רצפתו מסתובבת סביב עצמה ומאפשרת לראות את הקרחון תחתיו, עם צבעיו הכחלחלים והחריצים העמוקים שנפערו בו. חוויה קצת מפחידה אבל מאד מיוחדת.

הר טיטליס, שוויץ, רכבל מסתובב
הגונדולה המסתובבת מעפילה להר טיטליס, כולם זוכים לכל כיווני התצפית  (צילום: CC  Björn Söderqvist)
 
תצפית פנורמית מרהיבה מצפה למי שיגיע לפסגת טיטליס (3,020 מ'), לצד הגשר התלוי הגבוה באירופה, פארק גלישה חביב, מערת קרח ומסלולי טיול נפלאים. כשתגיעו למעלה יפרשו לרגליכם הפסגות המושלגות של האלפים הברניים, לצד המישור זרוע האגמים, הערים והכפרים. התחושה היא כמעט כמו במטוס. על הפסגה יש מערת קרח (Gletschergrotte) שאורכה 150 מ', והיא נמצאת 20 מ' מתחת לפני הגליישר. המערה מוארת באורות מיוחדים, והכניסה אליה ללא תשלום נוסף.

רכבל בשם Ice Flyer  יקח אתכם מהפסגה לפארק גלישה על הקרח (Gletscherpark), בו תוכלו לגלוש במדרון עם אבובים ושאר אביזרים מעניינים. מסוע מיוחד יעלה אתכם חזרה לסיבוב נוסף. התשלום על הרכבל כולל גם את הגלישה בפארק.
מסלול לנקודת תצפית על הקרחון, הנקראת Stotzig-Egg, יוצא בשביל מסודר מתחנת הרכבל העליונה ואורך כחצי שעה לכל כיוון. זה אינו מסלול קל, אבל הנוף הנשקף ממנו שווה את המאמץ. חשוב ללכת בנעלים נוחות ואטומות למים. טיפוס על הקרחון לנקודה הגבוהה ביותר שלו, Gross-Titlis, מתבצע בליווי מדריך בלבד ובתשלום.

בירידה מומלץ לעצור בתחנת Trubsee וממנה לרדת ברגל עד אנגלברג, או להקיף את אגם טרובזה (Trubsee) או סתם ליהנות מהנוף, ולחזור לרכבל. בתחנת הרכבל Gerschnialp ניתן לשכור קורקינטים (Trotti Bike), בעלי להם ברקסים טובים, איתם אפשר לרדת לכפר בדרך סלולה.
מערת הקרח בהר טיטליס, אנגלברג
מערת הקרח בקרחון טיטליס, רק אחת מהאטרקציות בפסגה (צילום: כרמית וייס)
 

הקרחונים של פסגת יונגפרו 

פסגת יונגפראויוך (Jungfraujoch) שגובהה 3,454 מ' נמצאת למרגלות פסגת יונגפראו (4,158 מ') והיא הפסגה הגבוהה ביותר באזור אליה ניתן לעלות בקלות (לפסגת יונגפראו יכולים לעלות רק מטפסים מקצועיים). מיונגפראויוך יש תצפית מרהיבה על האזור כולו, וניתן ולהשקיף על ההרים והעמקים המכוסים לבן שסביב. מכאן מתחיל קרחון אלטש (Aletschgletscher), הקרחון הארוך ביותר ביבשת אירופה, 22 ק"מ אורכו.

העליה לפסגה היא ברכבת שיניים, שהמקומיים גאים שהיא מגיעה אל תחנת הרכבת הגבוהה ביותר באירופה. במקום מרפסת תצפית (Sphinx-Aussichtsterrasse), ארמון קרח (Eispalast) ומסעדה בשם  Top of Europe.  בחודשי הקיץ, יוני עד ספטמבר, ניתן לגלוש על סקי וסנובורד, לגלוש על סוגים שונים ומשונים של מגלשיים או לרכוב על מגלשות רתומות לכלבים.
 
אל הפיסגה ניתן לעלות ולרדת במסלול מעגלי המתחיל באינטרלקן (Interlaken), דרך לאוטרברונן (Lauterbrunnen), קליינה שיידג (Kleine Scheidegg), יונגפראויוך, גרינדלוולד וחזרה לאינטרלקן - או בכיוון ההפוך. הרכבת עוצרת בדרך פעמיים לחמש דקות בהן ניתן לרדת לתצפית. ניתן לעלות גם מכפרים קרובים יותר - לאוטרברונן, גרינדלוואלד או וונגן - ולהוזיל בכך את עלות הנסיעה, שהיא לא זולה גם כך. מומלץ לברר לפני שעולים אם לא שורר ערפל על ההר, אז אין טעם לעלות.
לינה באזור יונגפראו  |  כתבה על הרכבת ליונגפראויוך
 
יונגפראו, מערת הקרח יונגפראיוך 
מערת הקרח בעומק הקרחון על יונגפראויוך, לפעמים חם כאן יותר מאשר בחוץ...  (צילום: כרמית וייס)
 

קרחונים בהם תוכלו לבקר כמטיילים וגם לגלוש בקיץ

שלושת אתרי גלישת הקרחונים של שווייץ מרוכזים בחלקה הדרומי, באזור דובר הצרפתית, שעל הגבול עם איטליה וצרפת. 
 

הקרחון מעל עיירת הסקי צרמט

הקרחון של אתר הסקי צרמט  (Zermatt) - קרחון מטרהורן הקטן (Klein Matterhorn) - למרגלות פסגה באותו שם. כאשר כל מסלולי הסקי שעל הקרחון פתוחים הם מגיעים לאורך של 20 ק"מ, ומתחילים בגובה המרשים של 3,883 מ'. קחו בחשבון שלא כל המסלולים תמיד פתוחים, בהתאם לתנאי הגלישה במקום. קרחון זה מקושר גם לקרחון של האתר האיטלקי צ'רביניה.
 
העיירה צרמט היא מקום נפלא לבקר בו בקיץ. היא מוקפת 38 פסגות שגובהן מעל 4,000 מטרים, אשר ניתן לצפות עליהן ממספר נקודות תצפית. גם אם אינכם גולשים תוכלו לעלות ברכבל לקרחון המטרהורן הקטן, לנקודת התצפית הגבוהה ביותר באירופה אליה ניתן להגיע עם רכבל, ולבקר בארמון הקרח שעל הקרחון. מעל צרמט קרחון מרשים נוסף - קרחון גורנרגראט, אליו ניתן להגיע ברכבת שיניים.
לינה בצרמט
 
מטרהורן, צרמט, שוויץ
גולשי סקי קיץ על קרחון קליין מטרהורן בצרמט, סוף אוגוסט   (צילום: כרמית וייס)


מלון מומלץ בעיירה צרמט
באתר סקי תמיד כדאי לבחור מלון שלא חייבים לצאת ממנו אם מזג האוויר אינו מאיר לכם פנים. כזה הוא מלון הבריאות אלפנהוף (Wellness Hotel Alpenhof), המציע לצד חדרים וסוויטות מרווחות, גם מסעדה, לובי, בר, ספא ובריכה מקורה. בימים יפים אל תוותרו על הישיבה בחוץ, עם נוף ההרים סביבכם.
בתי מלון נוספים בצרמט

מלון מומלץ בצרמט, שוויץ
מלון הבריאות אלפנהוף
 במרכז העיירה צרמט ובמרחק הליכה ממעליות הסקי

 

הקרחון מעל עיירת הסקי סאס-פה 

מי שיגיע לעיירת הסקי היפה סאס-פה (Saas-Fee) אל לו להחמיץ את העלייה אל קרחון פה (Feegletscher), הנמצא מול תחנת מיטלאלאלין (Mittelallalin), ברום 3,500 מטר. רכבת שיניים עושה דרכה לכאן במנהרה תת קרקעית, היוצאת מתחנת הרכבל האחרונה, על מנת שלא לפגוע בנוף ומטעמי בטיחות. 

כאשר כל המסלולים על הקרחון פתוחים ניתן לגלוש על מסלולים באורך של 20 ק"מ. כמו כן יש במקום פארק לחובבי הפריסטייל ונבחרות סקי רבות מתאמנות כאן בקיץ. בחורף הקרחון הוא חלק מאתר הסקי של סאס-פה, המציע מסלולי סקי באורך 100 קילומטרים. אתר הסקי השלם נפתח בהתאם לתנאי השלג, בדרך כלל לקראת סוף נובמבר.
 
סאס פה, שוויץ
 מסלולי הקרחון של סאס פה, למרגלות פסגת אלאלינהורן  (צילום: כרמית וייס)


המלצה על מלון בסאס פה
מלון מרמוט (Hotel Marmotte), הוא מלון משפחתי קטן וחביב, עם 25 חדרים. החדרים מרווחים, נקיים ולכולם מרפסת. לרשות האורחים (חינם) חדר ספא, עם שני ג'אקוזי אישיים, סאונה רטובה ויבשה ומקלחות מסג'. ארוחת הבוקר טעימה למדי וארוחת הערב מעולה. המלון נמצא כשלוש מאות מטר מהמרכז ובמרחק מעט גדול יותר ממעליות הסקי. את ציוד הסקי ניתן להשאיר בחדרי הסקי (Ski Room) שיש למלון ליד תחנות הרכבל.  היחס נפלא, השירות ללא דופי והאדיבות מאירת פנים.
 
מלון מומלץ בסאס פה
מלון מרמוט - ארוחת בוקר עשירה וחמש מנות לארוחת הערב

 
 

קרחון לה דיאבלרה - גליישר 3000

קרחון לה דיאבלרה (Les Diablerets), המכונה גליישר 3000, ליד העיירה גסטאד (Gstaad), מגיע לגובה 3,000 מ'. הוא מאפשר גלישה על מספר מסלולים קטן ויש לבדוק היטב את מצב המסלולים בו מפאת גובהו שאינו רב.

על הקרחון יש פארק שלג לגולשים ושפע של פעילויות נוספות, כמו מזחלות שלג, מגלשות הרים, גשר תלוי ועוד, כך שהוא מתאים מאד לביקור למטיילים שאינם גולשים. הקרחון מרוחק רק 120 ק"מ מהעיר ז'נבה.
הגשר התלוי, גליישר 300, לה דיאבלרה
גשר תלוי באורך 107 מ' לנקודת תצפית על קרחון לה דיאבלרה (צילום: Mario Krpan)
פרטים בכתבה על עיירת הסקי וילאר
 

סקי על קרחון

אתר גלישה על קרחון הוא תמיד בשטח קטן מתוך אתר סקי גדול יותר, שרק החלק שעל הקרחון נותר בו פתוח. המשקעים היורדים באירופה גם בקיץ, הם פעמים רבות שלג בגבהים האדירים בהם שוכנים הקרחונים (מעל 3000 מטרים). הקור מהקרחון שומר על השלג במצב טוב לגלישה, לפחות עד שעות הצהריים. בשעות הבוקר המוקדמות יש סיכוי לפגוש אפילו בשלג טרי, אם ירד שלג בלילה, אולם אם לא ירד שלג טרי, אתם עלולים למצוא את עצמכם גולשים על קרח, מאחר והשלג שהופשר אמש על ידי השמש קפא בלילה. מצב של קרח על המסלולים דורש טכניקת סקי מתקדמת ואינו מתאים לגולשים מתחילים. יתרה מכך, הוא אף עלול להיות מסוכן למי שאינו ברמת הטכניקה המתאימה. 
 
המקומיים שגרים קרוב יכולים לבחור את היום המתאים ביותר ורק אז לעלות לאתר. אולם אנחנו, שבאים מרחוק, לא תמיד נוכל לבחור את היום הכי טוב. אם אנחנו גם מטיילים באזור, עדיף שנתכנן טיול כוכב, ונעלה לגלוש ביום המתאים ביותר, שהוא שילוב של שלג בלילה עם שמיים מעוננים ביום. אם הגעתם לקרחון ואין תנאי גלישה הולמים, לא נורא, תמיד תוכלו ליהנות מנוף מרהיב, תצפית פנורמית מרשימה ושפע מסלולי טיול.

מטרהורן, צרמט, שוויץ
קרחונים על פסגת גורנרגראט, מעל העיירה צרמט   (צילום: כרמית וייס)
 
לא כל אתרי גלישת הקרחונים פועלים ברציפות כל השנה. גם אלו שנפתחים בקיץ, נסגרים לעיתים לזמן מה באביב ובסתיו, בגלל מיעוט של תיירים בעונות אלו של השנה. אם אתם מתכוונים לגלוש על קרחון, כדאי יותר מתמיד, לבדוק היטב את תנאי הגלישים בתקופה הספציפית ואת זמני הפתיחה של הרכבלים. 
 


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר