www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:קרחונים וסקי קיץ בשוויץ
מאת: כרמית וייס 


בשוויץ שלושה אתרי סקי בהם ניתן לגלוש גם בקיץ על קרחון ועוד מספר קרחונים, אליהם ניתן להגיע בקלות ברכבל או רכבת, ללא צורך בהליכה ממושכת. מיטיבי לכת יכולים להגיע גם לקרחונים מרוחקים יותר, דוגמת קרחון אלטש (Aletschgletscher), הקרחון הארוך ביותר ביבשת אירופה.


המטרהורן, סימלה המסחרי של צרמט, מאתרי הסקי של שוויץ   (צילום: כרמית וייס)
 

חופשות סקי 
סקי על קרחון
אתר גלישה על קרחון הוא תמיד בשטח קטן מתוך אתר סקי גדול יותר, שרק החלק שעל הקרחון נותר בו פתוח.
המשקעים היורדים באירופה גם בקיץ, בכמויות שלא היו מביישות חורף ממוצע שלנו, הם פעמים רבות שלג בגבהים האדירים בהם שוכנים הקרחונים (מעל 3000 מטרים). הקור מהקרחון שומר על השלג במצב טוב לגלישה, לפחות עד שעות הצהריים, אז מתחילה השמש להתעלל בו.
מסיבה זו בשעות הבוקר המוקדמות יש סיכוי לפגוש אפילו בפאודר הנכסף, אם ירד שלג בליל אמש. אולם אם לא ירד שלג טרי, אתם עלולים למצוא את עצמכם גולשים על קרח, מאחר והשלג שהופשר אמש על ידי השמש קפא בלילה. מצב של קרח על המסלולים דורש טכניקת סקי מתקדמת ואינו מתאים לגולשים מתחילים. יתרה מכך, הוא אף עלול להיות מסוכן למי שאינו ברמת הטכניקה המתאימה, מאחר והסיכון לנפילות לא סימפטיות עולה פלאים. 
 
בשעות הצהריים, אם השמיים בהירים, השמש מחממת את השלג והופכת אותו לרטוב (דייסתי, גולש, סלשי ושאר כינויים לא אוהדים) וקשה מאד לגלישה. לכן בדרך כלל בשעות אלו כבר קשה מאד לגלוש.
 
המקומיים שגרים קרוב יכולים לבחור את היום המתאים ביותר ורק אז לעלות לאתר. אולם אנחנו, שבאים מרחוק, לא תמיד נוכל לבחור את היום הכי טוב. אם אנחנו גם מטיילים באזור, עדיף שנתכנן טיול כוכב, ונעלה לגלוש ביום המתאים ביותר, שהוא שילוב של שלג בלילה עם שמיים מעוננים ביום. אם הגעתם לקרחון ואין תנאי גלישה הולמים, לא נורא, תמיד תוכלו להנות מנוף מרהיב, תצפית פנורמית מרשימה ושפע מסלולי טיול.
 
 
 
מערת הקרח בעומק הקרחון על יונגפראויוך, לא רק לגולשים  (צילום: כרמית וייס)
 
מה לובשים כדי לעלות לקרחון
כשאנו עולים לקרחון, לצורך גלישה או סתם טיול, כדאי לזכור כלל אצבע – כל 100 מטר גובה צונחת הטמפרטורה ב 0.5 עד 0.7 מעלות צ'לזיוס. לכן אם אתם בעיירה בגובה 800 מ', והטמפרטורה היא 15 מעלות (נעימה למדי), כשתגיעו לגובה 3,300 מ' תפגשו בטמפרטורה של 3 מעלות מעל או מתחת לאפס. גם רוחות חזקות הן לא נדירות בגבהים אלו, והן מורידות עוד מספר מעלות בעומס הקור.
 
סביר להניח שעבור גלישת קרחונים לא תזדקקו לכל שכבות הביגוד להן נזקקתם בחודש פברואר, אולם דווקא אז חשוב להקפיד על שכבה עליונה אטומה למים (כהגנה מהגשם והשלג הרטוב) ועל ביגוד נושם (לנידוף הזיעה). בעלי המגלשיים והסנובורד טוב יעשו אם יקפידו על ווקס טוב, אחרת ימצאו את עצמם מתחרים בחלזונות. והכי חשוב, אל תשכחו את משקפי השמש וקרם ההגנה, השמש חזקה מאד בהרים וקרינתה מוכפלת על ידי השלג.
 
קרחון לה דיאבלרה   (צילום: Gstaad 3000 AG)
 
אתרי סקי לגלישת קיץ בשוויץ 
שלושת אתרי גלישת הקרחונים של שוויץ מרוכזים בחלקה הדרומי, באזור דובר הצרפתית, שעל הגבול עם איטליה וצרפת. שני הראשונים שייכים לקנטון ואליס ואילו השלישי נמצא באזור אגם ז'נבה.
 
צרמט (Zermatt)
הקרחון של אתר הסקי צרמט הוא קרחון המטרהורן הקטן (Klein Matterhorn) למרגלות פסגה באותו שם. כאשר כל מסלולי הסקי שעל הקרחון פתוחים הם מגיעים לאורך של 20 ק"מ, ומתחילים בגובה המרשים של 3,883 מ'. קחו בחשבון שלא כל המסלולים תמיד פתוחים, זאת בהתאם לתנאי הגלישה במקום. קרחון זה מקושר גם לקרחון של האתר האיטלקי צ'רביניה.
צרמט היא מקום נפלא לבקר בו בקיץ. העיירה מוקפת 38 פסגות שגובהן מעל 4,000 מטרים, אשר ניתן לצפות עליהן ממספר נקודות תצפית. גם אם אינכם גולשים תוכלו לעלות ברכבל לקרחון המטרהורן הקטן, לנקודת התצפית הגבוהה ביותר באירופה, אליה ניתן להגיע עם רכבל, ולבקר בארמון הקרח שעל הקרחון.
לינה בצרמט
 
סקי קיץ על קרחון הקליין מטרהורן בצרמט   (צילום: כרמית וייס)

 
סאס-פה (Saas-Fee)
אל קרחון פה (Feegletscher) מגיעים מתחנת מיטלאלאלין (Mittelallalin), השוכנת ברום 3,500 מטר, אליה ניתן להגיע ברכבת תת קרקעית. זוהי רכבת שיניים העושה דרכה מתחנת הרכבל העליונה האחרונה, על מנת שלא לפגוע בנוף ומטעמי בטיחות. כאשר כל המסלולים על הקרחון פתוחים ניתן לגלוש על מסלולים באורך של 20 ק"מ. כמו כן יש במקום פארק לחובבי הפריסטייל. נבחרות סקי רבות מתאמנות על קרחון זה בקיץ. בחורף הקרחון הוא חלק מאתר הסקי של סאס-פה, המציע מסלולי סקי באורך 100 קילומטרים. אתר הסקי השלם נפתח בהתאם לתנאי השלג, בדרך כלל לקראת סוף נובמבר.
לינה בסאס פה
 
סאס-פה, גלישה על קרחון פה ב- Mittelallalin   (צילום: כרמית וייס) 
 
 
לה דיאבלרה (Les Diablerets)
קרחון גליישר 3000, ליד העיירה גסטאד (Gstaad), המגיע לגובה 3,000 מ', מאפשר גלישה על מספר מסלולים קטן ויש לבדוק היטב את מצב המסלולים בו מפאת גובהו. על הקרחון יש פארק שלג לגולשים ושפע של פעילויות נוספות, כמו מזחלות שלג, מגלשות הרים ועוד, כך שהוא מתאים מאד לביקור גם למטיילים שאינם גולשים. הקרחון מרוחק רק 120 ק"מ מז'נבה.
מגלשות הרים על קרחון לה דיאבלרה   (צילום: Gstaad 3000 AG)  
 
קרחונים בשוויץ למטיילים
עליה לקרחונים היא תמיד חוויה נפלאה, לילדים ולמבוגרים כאחד. להלן שני קרחונים אליהם ניתן להגיע בקלות ברכבלים וברכבת הרים, ללא צורך בהליכה קשה.
 
טיטליס (Titlis)
העליה לפסגה מתבצעת בשלושה רכבלים מהעיירה אנגלברג (Engelberg - Trubsee - Stand) והנוף מהרכבלים עוצר נשימה. הרכבל השלישי, Titlis Rotair שמו, הוא רכבל שרצפתו מסתובבת סביב עצמה ומאפשרת לראות את הקרחון שמתחתיו עם צבעיו הכחלחלים והחריצים העמוקים שנפערו בו. חוויה קצת מפחידה אבל מאד מיוחדת.
תצפית פנורמית מרהיבה מצפה למי שיגיע לפסגת טיטליס (3,020 מ'), לצד פארק גלישה חביב ביותר, מערת קרח ומסלולי טיול נפלאים. כשתגיעו למעלה יפרשו לרגליכם הפסגות המושלגות (גם בקיץ) של האלפים הברניים לצד המישור של שוויץ זרוע האגמים, הערים והכפרים. התחושה היא כמעט כמו במטוס.
על הפסגה יש מערת קרח (Gletschergrotte) שאורכה 150 מ', והיא נמצאת 20 מ' מתחת לפני הגליישר. המערה מוארת באורות מיוחדים, והכניסה אליה ללא תשלום נוסף.
רכבל בשם Ice Flyer  יקח אתכם מהפסגה לפארק גלישה על הקרח (Gletscherpark), בו תוכלו לגלוש במדרון עם אבובים ושאר אביזרים מעניינים. מסוע מיוחד יעלה אתכם חזרה לסיבוב נוסף, ועוד סיבובים רבים, כי פשוט לא תרצו להפסיק (ואם אתם כן, הילדים בטח לא!). התשלום על הרכבל כולל גם את הגלישה בפארק.
מסלול לנקודת תצפית על הקרחון, הנקראת Stotzig-Egg, יוצא בשביל מסודר מתחנת הרכבל העליונה ואורך כחצי שעה לכל כיוון. זה אינו מסלול קל, אבל הנוף הנשקף ממנו, של אנגלברג, אגם לוצרן והמישור הרחק צפונה, שווה את המאמץ. חשוב ללכת בנעלים נוחות ואטומות למים. טיפוס על הקרחון לנקודה הגבוהה ביותר שלו, Gross-Titlis, מתבצע בליווי מדריך בלבד ובתשלום. 
בירידה מומלץ לרדת בתחנת Trubsee וממנה לרדת ברגל עד אנגלברג, או להקיף את אגם טרובזה (Trubsee) או סתם ליהנות מהנוף, ולחזור לרכבל. בתחנת הרכבל Gerschnialp (תחנת האמצע של רכבל אנגלבג-טרובזה) ניתן לשכור קורקינטים (Trotti Bike), בעלי להם ברקסים טובים, איתם אפשר לרדת לכפר בדרך סלולה.
לינה באזור אנגלברג וטיטליס


גלישת אבובים על קרחון הטיטליס  (צילום: כרמית וייס)

 
יונגפרו יוך (Jungfraujoch)
פסגת יונגפראויוך (3,454 מ') נמצאת למרגלות פסגת היונגפראו (4,158 מ') והיא הפסגה הגבוהה ביותר באזור אליה ניתן לעלות (לפסגת היונגפראו יכולים לעלות רק מטפסים מקצועיים, ורבים מבלבלים בין הפסגות). מיונגפראויוך יש תצפית מרהיבה על כל האזור,וניתן ולהשקיף על ההרים והעמקים המכוסים לבן שסביב. מכאן מתחיל קרחון אלטש (Aletschgletscher), הקרחון הארוך ביותר ביבשת אירופה, 22 ק"מ אורכו.
העליה לפסגה היא ברכבת שיניים, שהמקומיים גאים שהיא מגיעה אל תחנת הרכבת הגבוהה ביותר באירופה. במקום מרפסת תצפית (Sphinx-Aussichtsterrasse), ארמון קרח (Eispalast) ומסעדה בשם  Top of Europe (Gletscherrestaurant).  בחודשי הקיץ, יוני עד ספטמבר, ניתן לגלוש על סקי וסנובורד, לגלוש על סוגים שונים ומשונים של מגלשיים או לרכב על מגלשות רתומות לכלבים.
אל הפיסגה ניתן לעלות ולרדת במסלול מעגלי המתחיל באינטרלקן מזרח(Interlaken Ost), דרך לאוטרברונן (Lauterbrunnen), קליינה שיידג (Kleine Scheidegg), יונגפראויוך, גרינדלוואלד וחזרה לאינטרלקן. הדרך עוברת לרגלי פסגת ה-Eiger, עוד אחת מהפסגות הגבוהות של האזור (3,970 מ'). הרכבת עוצרת בדרך פעמיים לחמש דקות בהן ניתן לרדת לתצפית. ניתן לעלות גם מכפרים מעט קרובים יותר - לאוטרברונן, גרינדלוואלד או וונגן - ולהוזיל בכך את עלות הנסיעה, שהיא לא זולה גם כך. מומלץ לברר לפני שעולים אם לא שורר ערפל על ההר, אז אין טעם לעלות.
לינה באזור יונגפראו
תצפית מבעד לעננים ולגלידי הקרח, יונגפראו-יוך ביום סגרירי במיוחד באוגוסט  (צילום: כרמית וייס)
 
חשוב לזכור
לא כל אתרי גלישת הקרחונים פועלים ברציפות כל השנה. גם אלו שנפתחים בקיץ, נסגרים לעיתים לזמן מה באביב ובסתיו, בגלל מיעוט של תיירים בעונות אלו של השנה. אם אתם מתכוונים לגלוש על קרחון, כדאי יותר מתמיד, לבדוק היטב את תנאי הגלישים בתקופה הספציפית ואת זמני הפתיחה של הרכבלים. אם יש לכם אפשרות לשלוט על היום בו תגיעו לגלוש, כדאי לחפש את היום בעל התנאים האופטימליים. זה נכון גם לחורף, אבל אחת כמה וכמה לקיץ, אז תנאי הגלישה משתנים מאד מידי יום ביומו ואפילו מידי שעה.
 
הקרחונים הללו, שמעליות הסקי עולות אליהם גם בקיץ, הם גן עדן גם לתייר שאינו גולש. נקווה שמזג האויר מתחמם בכדור שלנו לא יהרוס את גן העדן עלי אדמות הזה.
 
כתבה על העיירה וילאר וקרחון לה-דיאבלרה

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית
מספר צפיות: 24404
5459