הזמנות לחופשה שלך

הקרחונים הגדולים של איטליה - טיולים וסקי קיץ
מאת: כרמית וייס 


הרי האלפים פרוסים בגבולה הצפוני של איטליה. הרכס האיטלקי נחלק לשני אזורים עיקריים – מזרחי ומערבי. בחלק המערבי פסגות גבוהות יותר, שכמה מהן מעפילות לגבהים שמעל 4,000 מטרים. בחלק המזרחי, הפסגות גבוהות פחות, אולם הוא מצטיין ביופי דרמטי, בזכות רכס הרי הדולומיטים בעלי הפסגות המשוננות.


איטליה לא התברכה באתרי סקי מהגבוהים ביותר באלפים, ולכן אפשרויות גלישת הקרחונים בה הן מצומצמות למדי. מי מכם שמחפש גלישת סקי בקיץ, טוב יעשה אם יפנה למדינות השכנות. אבל אם אתם כבר בסביבה, בטיול הקיץ שלכם, ואתם רוצים לטעום מהלבן, תוכלו לעשות זאת בשני אתרי סקי איטלקים, שחלק קטן שלהם, הנמצא על קרחון, פועל גם בקיץ. קחו בחשבון שגלישה על קרחונים טובה ליום-יומיים, מפאת גודלם המצומצם של האתרים. עדיף לשלב אותה עם טיול באזור, שהוא תמיד יפהפה באביב, בקיץ ובסתיו. אתרי הסקי כולם הופכים בקיץ ליעד לנופשים רבים, הנהנים משלל מסלולי טיול וספורט אתגרי, כך במקרה שתנאי הגלישה אינם מספיק טובים, תוכלו תמיד למצוא אטרקציות מהנות לא פחות.
  
מטיילים על קרחון המרמולדה, קיץ בהרי הדולומיטים
מטיילים על קרחון המרמולדה, קיץ בהרי הדולומיטים (צילום: כרמית וייס)
 

טיולי אופנייםסקי על קרחון

הקרחונים הם תמיד חלק מאתר סקי גדול יותר, שרק החלק שעל הקרחון נותר בו פתוח. המשקעים היורדים באירופה גם בקיץ, בכמויות שלא היו מביישות חורף ממוצע שלנו, הם פעמים רבות שלג בגבהים האדירים בהם שוכנים הקרחונים (מעל 3000 מטרים). הקור מהקרחון שומר על השלג במצב טוב לגלישה, לפחות עד שעות הצהריים, אז מתחילה השמש להתעלל בו. מסיבה זו בשעות הבוקר המוקדמות יש סיכוי לפגוש אפילו בפאודר הנכסף, אם ירד שלג בליל אמש. אולם אם לא ירד שלג טרי, אתם עלולים למצוא את עצמכם גולשים על קרח, מאחר והשלג שהופשר אמש על ידי השמש קפא בלילה. מצב של קרח על המסלולים דורש טכניקת סקי מתקדמת ואינו מתאים לגולשים מתחילים. יתרה מכך, הוא אף עלול להיות מסוכן למי שאינו ברמת הטכניקה המתאימה, מאחר והסיכון לנפילות לא סימפטיות עולה פלאים. 
 
בשעות הצהריים, אם השמיים בהירים, השמש מחממת את השלג והופכת אותו לרטוב (דייסתי, גולש, סלשי ושאר כינויים לא אוהדים) וקשה מאד לגלישה. לכן בדרך כלל בשעות אלו כבר קשה מאוד לגלוש. המקומיים שגרים קרוב יכולים לבחור את היום המתאים ביותר ורק אז לעלות לאתר. אולם אנחנו, שבאים מרחוק, לא תמיד נוכל לבחור את היום הכי טוב. אם אנחנו גם מטיילים באזור, עדיף שנתכנן טיול כוכב, ונעלה לגלוש ביום המתאים ביותר, שהוא שילוב של שלג בלילה עם שמיים מעוננים ביום. אם הגעתם לקרחון ואין תנאי גלישה הולמים, לא נורא, תמיד תוכלו להנות מנוף מרהיב, תצפית פנורמית מרשימה ושפע מסלולי טיול.


הקרחונים הגדולים של איטליה עפ"י סדר הופעתם בכתבה:
ברויל-צ'רביניה (A), פאסו טונלאה (B), מרמולדה (C)

מה לובשים?

כשאנו עולים לקרחון, לצורך גלישה או סתם טיול, כדאי לזכור כלל אצבע – כל 100 מטר גובה צונחת הטמפרטורה ב 0.5 עד 0.7 מעלות צ'לזיוס. לכן אם אתם בעיירה בגובה 800 מ', והטמפרטורה היא 15 מעלות (נעימה למדי), כשתגיעו לגובה 3,300 מ' תפגשו בטמפרטורה של 3 מעלות מעל או מתחת לאפס. גם רוחות חזקות הן לא נדירות בגבהים אלו, והן מורידות עוד מספר מעלות בעומס הקור.

סביר להניח שעבור גלישת קרחונים לא תזדקקו לכל שכבות הביגוד להן נזקקתם בחודש פברואר, אולם דווקא אז חשוב להקפיד על שכבה עליונה אטומה למים (כהגנה מהגשם והשלג הרטוב) ועל ביגוד נושם (לנידוף הזיעה). בעלי המגלשיים והסנובורד טוב יעשו אם יקפידו על ווקס טוב, אחרת ימצאו את עצמם מתחרים בחלזונות. והכי חשוב, אל תשכחו את משקפי השמש וקרם ההגנה, השמש חזקה מאד בהרים וקרינתה מוכפלת על ידי השלג.
 
 
רכס סלה ורכס ססולונגו מקרחון המרמולדה
קרחון המרמולדה, רכס סלה ורכס ססולונגו (צילום: כרמית וייס)
 

אתרי סקי לגלישת קיץ באיטליה

אתר הסקי ברוייל-צ'רביניה (Breuil-Cervinia)

קרחון פלאטו רוסה (Plateau Rosa), השייך לאתר הסקי צ'רביניה, נמצא למרגלות קרחון מטרהורן השוויצרי, השייך לאתר הסקי צרמט, שאף הוא פועל בקיץ. בין שני הקרחונים יש חיבור עם מסלולים ומעליות. קרחון פלאטו רוסה, שגובהו 3,480 מ', הוא נקודת הגלישה הגבוהה ביותר באיטליה.

אתר הסקי צ'רביניה נמצא בחלקה המערבי של צפון איטליה, מעט דרומית לגבול עם שוויץ. זהו אזור נפלא לטייל בו בקיץ. בסביבה הקרובה מלבד רכס מונטה רוסה, עליו נמצא אתר הסקי צ'רביניה, תוכלו לטיל גם באזור ואל די אוסטה, בשמורת הטבע הנפלאה גרן פרדיסו, תוכלו להעפיל לפסגת המון בלאן, או למעבר ההרים גראנד סן ברנרד. בנסיעה קצרה תוכלו לעבור גם לשוויץ ולצרפת או לבקר בעיר מילאנו.
כתבה על צרמט והמטרהורן בקיץ

 
פסגת צ'רביניו האיטלקי מאתר הסקי צ'רביניה
פיסגת צ'רביניו האיטלקי (מטרהורן השוויצרי) כפי שהוא נראה מאתר הסקי צ'רביניה (צילום: Cervinia.it)
 

אתר הסקי פאסו טונלה (Passo Tonale

קרחון Presena, המגיע לגובה 3,025 מ', נמצא מעל למעבר ההרים פאסו טונאלה, שעל רכס אדמאלו-ברנטה. הקרחון מאפשר גלישה באביב ובסתיו, על מספר מוגבל מאד של מסלולים, אולם בקיץ בדרך כלל אין בו תנאי גלישה טובים מספיק.

באזור הקרוב תוכלו לטייל ברכס אדאמלו, רכס ברנטה ועמק ואל די סוליי, המציעים שפע של מסלולי טיול ופעילויות נופש בקיץ. אזור האגמים, שהוא אבן שואבת לנופשי הקיץ, נמצא במרחק נסיעה לא גדול דרומה. גם רכס הדולומיטים, בעל הנופים עוצרי הנשימה, נמצא במרחק נסיעה של כשעתיים, והוא מציע אין ספור אפשרויות לבילוי בקיץ.
 
 פאסו טונלה, סקי באיטליה
פאסו טונלה - אתר סקי עם קרחון בהרי הדולומיטים (צילום: Turismo Val di Sol)
קרחונים באיטליה למי שאינו גולש

קרחונים הם מקום נפלא לבקר בו בימי הקיץ החמים (והם חמים גם באירופה). לנו, הישראלים, ואולי לא רק לנו, הלבן של השלג והקרח הם תמיד חוויה מרנינה. ילדים תמיד ישמחו לזרוק קצת כדורי שלג. גם אלו מכם שאינם גולשים תמיד יכולים לעלות במעליות הסקי ולהנות מהאוירה והנופים הנפלאים. אפשר לנצל את הרכבלים והגונדולות, הפועלים בחלק גדול מאתרי הסקי, שהופכים בקיץ ליעד מועדף על המטיילים.

אם ברצונכם להנות מהלבן הלבן, שכולנו כל כך אוהבים, בלי להתאמץ יותר מידי במסעות למיטיבי לכת, תוכלו לעשות זאת על פסגת המרמולדה. קרונית אחת מהירה תעלה אותכם הישר לפסגה. קרחונים רבים נמצאים גם במחוז ואל ד'אוסטה, בצדה הצפון-מערבי של איטליה, אך אל אלו תצטרכו להתאמץ מעט ולטפס ברגל. בואל ד'אוסטה נמצאות הפסגות הגבוהות ביותר באיטליה: מונטה רוסה, צ'רביניו, גראן פרדיסו ומון בלאן. אל האחרון תוכלו לעלות ברכבל משאמוני, בצדו הצרפתי של הגבול. אך גם ללא רכבלים, תוכלו ליהנות מיופיים של הקרחונים, המעטרים את הנוף בלבן הקסום, ומוסיפים לו יופי רב.
 
קרחון המרמולדה, חוויה נפלאה גם למי שאינו גולש
קרחון המרמולדה, חוויה נפלאה גם למי שאינו גולש (צילום: כרמית וייס)
 

קרחון מרמולדה (Marmolada)

הפסגה הגבוהה ביותר בהרי הדולומיטים מתנשאת לגובה 3,343 מ', ויש עליה קרחון שניתן לראותו מנקודות תצפית רבות באזור. אם תעלו לפסגה תוכלו ליהנות מתצפית פנורמית מרהיבה ביותר של 360 מעלות על הרכסים סביב, ומהליכה על הקרחון,הנמצא ממש בסמוך לתחנת הרכבל העליונה. בתצפית צפונה רואים בבירור את רכס סלה (Sella Gruppe) האדיר, רכס ססולונגו המשונץ, רכס טופאנה ועוד רבים וטובים.

רכס המרמולדה משתרע ממזרח למערב והוא מורכב ממספר פסגות, שהולכות וגבוהות ככל שמתקדמים ממערב למזרח: Punta Penia- 3,343 מ', Punta Rocca- 3,309 מ', Punta Ombretta – 3,230 מ', Monte Serata – 3,069 מ', Pizzo Serauta- 3,035 מ'. עד למלחמת העולם הראשונה עבר הגבול בין איטליה לאוסטריה על רכס המרמולדה. כיום מסמנת הפסגה את הגבול בין בין מחוז ונטו למחוז טרנטינו-אלטו אדיג'ה.
 
מתחנת הרכבל התחתונה, אשר נמצאת במלגה צ'יאפלה (Malga Ciapela) בגובה 1,449 מ', עולה הרכבל לפסגת פונטה רוקה (Punta Rocca), עד לגובה 3,270 מ'. זוהי עליה מכובדת של למעלה מ- 1,800 מטרים, והיא נעשית עם שתי תחנות ביניים בדרך. בתחנת הרכבל השניה אפשר לרדת וללכת ברגל או להמשיך לתחנה העליונה (קחו בחשבון שבתחנות הרכבל העליונות אין שרותים...).

הרכס גולש כלפי דרום בצוקים תלולים, ואילו במפנה הצפוני שלו, שהוא פחות תלול, נמצא הקרחון הגדול ביותר בהרי הדולומיטים. בתחנת הרכבל העליונה תוכלו לעלות על הקרחון, להשתעשע בשלג וללכת לנקודות תצפית נוספות. כדאי להצטייד בנעלי הליכה טובות שלא מחליקות ובביגוד חם. בתחנת הרכבל השניה, תחנת Serauta, נמצא מוזיאון המלחמה הגדולה (Museo della Grande Guerra), המציג עדויות מקרבות מלחמת העולם הראשונה על רכס המרמולדה.

לינה באזור המרמולדה
על סקי במרמולדה בכתבה סקי בסלה רונדה
ביקור קיץ במרמולדה בכתבה על הרי הדולומיטים
 
מטיילים על קרחון המרמולדה, קיץ בהרי הדולומיטים
מטיילים על קרחון המרמולדה בקיץ, הרי הדולומיטים (צילום: כרמית וייס)


מלון מומלץ למרגלות הר מרמולדה בדולומיטים

מלון גארני איל סירמולו (Garnì Il Cirmolo) הוא מלון משפחתי בסגנון אלפיני, ברמה של 3 כוכבים. הוא שוכן בעמק יפהפה, בפאתי הכפר רוקה פייטורה (Rocca Pietore), ובמרחק 4 ק"מ מהרכבל למרמולדה. החדרים מתאימים לזוגות ומשפחות וברובם יש מרפסת המשקיפה אל הנוף. המלון זוכה להמלצות חמות. באזור זה אין בתי מלון רבים, ולכן כדאי להקדים ולהזמין מראש.
מלון גארני איל סירמולו – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול המוקדם)
 
מלון מומלץ בדולומיטים בקרבת המרמולדה  מלון מומלץ בדולומיטים בקרבת המרמולדה
מלון מומלץ בדולומיטים בקרבת המרמולדה  מלון מומלץ בדולומיטים בקרבת המרמולדה

מלון גארני איל סירמולו - מלון משפחתי בעמק קסום למרגלות פסגת המרמולדה

מידע נוסף

קרחונים במדינות השכנותכרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 18843
60210
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!