הקרחונים הגדולים של איטליה
מאת: כרמית וייס 


הרי האלפים פרוסים בגבולה הצפוני של איטליה. הרכס האיטלקי נחלק לשני אזורים עיקריים – מזרחי ומערבי. בחלק המערבי פסגות גבוהות יותר, שכמה מהן מעפילות לגבהים שמעל 4,000 מ'. בחלק המזרחי, הפסגות גבוהות פחות, אולם הוא מצטיין ביופי דרמטי, בזכות רכס הרי הדולומיטים בעלי הפסגות המשוננות.


קרחון המרמולדה, תחנת פונטה רוקה, דולומיטים איטליה
מטיילים ברי מזל יפגשו בקרחון שכוסה בשלג טרי גם בקיץ.
הקרחון על פסגת מרמולדה, לצד תחנת הרכבל
פונטה רוקה, בהרי הדולומיטים  (צילום:Elena749)

 
איטליה לא התברכה באתרי סקי מהגבוהים ברכס האלפים, ולכן אפשרויות גלישת הקרחונים בה הן מצומצמות. מי שמחפש גלישת סקי בקיץ, טוב יעשה אם יפנה למדינות השכנות: צרפתאוסטריה או שוויץ. אבל אם אתם כבר בסביבה, בטיול הקיץ שלכם, ואתם רוצים לטעום מהלבן, תוכלו לעשות זאת בשני אתרי סקי איטלקים, שחלק קטן שלהם, הנמצא על קרחון, פועל גם באביב ובסתיו.

קחו בחשבון שגלישה על קרחונים טובה ליום-יומיים, מפאת גודלם המצומצם של האתרים. עדיף לשלב אותה עם טיול באזור, שהוא תמיד יפהפה באביב, בקיץ ובסתיו. אתרי הסקי כולם הופכים בקיץ יעד לנופשים רבים, הנהנים משלל מסלולי טיול וספורט אתגרי, כך במקרה שתנאי הגלישה אינם מספיק טובים, תוכלו תמיד למצוא אטרקציות מהנות לא פחות.
  
מטיילים על קרחון המרמולדה, קיץ בהרי הדולומיטים
מטיילים למרגלות קרחון המרמולדה, קיץ בהרי הדולומיטים  (צילום: Jurjen)
 

טיולי אופנייםסקי על קרחון - למי זה מתאים?

הקרחונים הם תמיד חלק מאתר סקי גדול יותר, שרק החלק שעל הקרחון נותר בו פתוח. המשקעים היורדים באירופה גם בקיץ, בכמויות שלא היו מביישות חורף ממוצע שלנו, הם פעמים רבות שלג בגבהים האדירים בהם שוכנים הקרחונים (מעל 3000 מטרים). הקור מהקרחון שומר על השלג במצב טוב לגלישה, לפחות עד שעות הצהריים, אז מתחילה השמש להמיס אותו. מסיבה זו בשעות הבוקר המוקדמות יש סיכוי לפגוש אפילו בשלג "פאודר" (אבקתי-יבש), אם ירד שלג בליל אמש. אולם אם לא ירד שלג טרי, אתם עלולים למצוא את עצמכם גולשים על קרח, מאחר והשלג שהופשר אמש על ידי השמש קפא בלילה. מצב של קרח על המסלולים דורש טכניקת סקי מתקדמת ואינו מתאים לגולשים מתחילים. יתרה מכך, הוא אף עלול להיות מסוכן למי שאינו ברמת הטכניקה המתאימה, מאחר והסיכון לנפילות עולה פלאים. 

פלאטו רוסה, צפון איטליה
תצפית על ההרים המושלגים של צפון איטליה ממרומי פלאטו רוסה,
נקודת הגלישה הגבוהה ביותר באיטליה 
(צילום: 
Simone Bosotti)

 
בשעות הצהריים, אם השמיים בהירים, השמש מחממת את השלג והופכת אותו לרטוב  וקשה מאד לגלישה. לכן בדרך כלל בשעות אלו כבר קשה מאוד לגלוש. המקומיים שגרים קרוב יכולים לבחור את היום המתאים ביותר ורק אז לעלות לאתר. אולם אנחנו, שבאים מרחוק, לא תמיד נוכל לבחור את היום הכי טוב. אם אנחנו גם מטיילים באזור, עדיף שנתכנן טיול כוכב, ונעלה לגלוש ביום המתאים ביותר, שהוא שילוב של שלג בלילה עם שמיים מעוננים ביום. אם הגעתם לקרחון ואין תנאי גלישה הולמים, לא נורא, תמיד תוכלו להנות מנוף מרהיב, תצפית פנורמית מרשימה ושפע מסלולי טיול.


הקרחונים הגדולים של איטליה עפ"י סדר הופעתם בכתבה:
ברויל-צ'רביניה (A), פאסו טונאלה (B), מרמולדה (C)

מה לובשים כדי לגלוש ולטייל על קרחון?

כשאנו עולים לקרחון, לצורך גלישה או סתם טיול, כדאי לזכור כלל אצבע – עם עליה של כל 100 מטר גובה, צונחת הטמפרטורה ב 0.5 עד 0.7 מעלות צ'לזיוס. לכן אם אתם בעיירה בגובה 800 מ', והטמפרטורה היא 15 מעלות (נעימה למדי), כשתגיעו לגובה 3,300 מ' תפגשו בטמפרטורה של 3 מעלות מעל או מתחת לאפס. גם רוחות חזקות הן לא נדירות בגבהים אלו, והן מורידות עוד מספר מעלות בעומס הקור.

שיטת הבצל תמיד תופסת: שלוש או ארבע שכבות ביגוד: גופיה (רגילה או תרמית), חולצה, סווטצ'ר או סופטשל ומעיל + כובע, כפפות וחם-צוואר. בגלישה חשוב להקפיד על שכבה עליונה אטומה למים (כהגנה מגשם ושלג רטוב) ועל ביגוד נושם (לנידוף הזיעה). אל תשכחו משקפי שמש וקרם הגנה, השמש חזקה מאד בהרים והקרינה מוכפלת על ידי השלג.
 
 
צרביניו, ברויל-צרביניה, צפון איטליה
בצל - קר, בשמש יכול להיות נעים ואפילו חם.
הר המטרהרן מעל אתר הסקי ברויל צ'רביניה, צפון איטליה 
(צילום: 
Alessio Conserva)
 

אתרי סקי לגלישת קיץ באיטליה

אתר הסקי ברוייל-צ'רביניה (Breuil-Cervinia)

קרחון פלאטו רוסה (Plateau Rosa), השייך לאתר הסקי צ'רביניה, נמצא למרגלות קרחון מטרהורן השוויצרי, השייך לאתר הסקי צרמט, שאף הוא פועל בקיץ. בין שני הקרחונים יש חיבור עם מסלולים ומעליות. קרחון פלאטו רוסה, שגובהו 3,480 מ', הוא נקודת הגלישה הגבוהה ביותר באיטליה.
אתר הסקי צ'רביניה נמצא בצפון-מערב איטליה, מעט דרומית לגבול עם שוויץ, אזור נפלא לטייל בו בקיץ. בסביבה הקרובה, מלבד רכס מונטה רוסה, עליו נמצא אתר הסקי צ'רביניה, תוכלו לטיל גם בעמק ואל די אוסטה, בשמורת הטבע גרן פרדיסו, להעפיל לפסגת המון בלאן, או למעבר ההרים גראנד סן ברנרד. בנסיעה קצרה תוכלו לעבור גם לשוויץ ולצרפת או לבקר באגם מאגורה ובעיר מילאנו.

אם החלטתם לבלות כאן יותר מיום אחד, נמליץ על מלון רד פוקס לודג' (Red Fox Lodge), מלון 4 כוכבים, הממוקם במרחק 300-500 מ' מהרכבלים למונטה רוזה, ומציע יחידות סטודיו ודירות עם 1-2 חדרי שינה. המלון בניהול משפחתי חם, האירוח כולל ארוחת בוקר, אבל בכל היחידות יש גם מטבח.
כתבה על צרמט והמטרהורן בקיץ

 
אתר הסקי צ'רביניה, איטליה
מימין הר צ'רביניו (מטרהורן השוויצרי) כפי שהוא נראה מאתר הסקי צ'רביניה (צילום:עופרי וייס)

מלון מומלץ בצ'רביניה, צפון איטליה
מלון רד פוקס לודג' - אירוח משפחתי וחם בקרבת הרכבלים של צ'רביניה
 

אתר הסקי פאסו טונלה (Passo Tonale

קרחון פרסנה (Presena), המגיע לגובה 3,025 מ', נמצא מעל מעבר ההרים פאסו טונאלה, שעל רכס אדמאלו-ברנטה, בצפון-מזרח איטליה. הקרחון מאפשר גלישה באביב ובסתיו, על מספר מוגבל של מסלולים, אולם בקיץ בדרך כלל אין בו תנאי גלישה טובים מספיק.
באזור הקרוב תוכלו לטייל ברכס אדאמלו, רכס ברנטה ועמק ואל די סוליי, המציעים שפע של מסלולי טיול ופעילויות נופש בקיץ. רכס הרי הדולומיטים, בעל הנופים עוצרי הנשימה, נמצא במרחק נסיעה של כשעתיים, והוא מציע אין ספור אפשרויות לבילוי בקיץ.

מלון פרסנה (Hotel Presena) ממוקם במרכז העיירה פאסו טונלה, והוא קרוב למסלולי הסקי, למעליות הסקי ולחנויות להשכרת ציוד סקי. המלון כולל מרכז ספא קטן, והחדרים מציעים נוף להרים ומרוהטים בסגנון פשוט. שירות אחסון ציוד סקי מסופק ללא תשלום, וניתן לשכור ציוד בדלפק הקבלה.
 
 קרחון פאסו טונאלה, איטליה
פאסו טונלה קרחון Presena מאפשר גלישה גם באביב ובסתיו (צילום: Michal Reichl)

מלון פרסנה, פאסו טונלה, העיירה
מלון פרסנה במרכז העיירה פאסו טונלה, סמוך למסלולים, מעליות וחנויות השכרת ציוד
טיול אל הקרחונים של איטליה

קרחונים הם מקום נפלא לבקר בו בימי הקיץ החמים (והם חמים גם באירופה). לובן השלג והקרח הוא תמיד חוויה מרנינה, וילדים ישמחו לזרוק קצת כדורי שלג. אפשר לנצל את הרכבלים והגונדולות, שחלק מהם פועלים גם בקיץ ובעונות המעבר, אבל חשוב לבדוק היטב אלו מהם פתוחים.

אם לא רוצים להתאמץ יבמסלולים למיטיבי לכת, תוכלו לעשות זאת על פסגת המרמולדה (Marmolada) שבהרי הדולומיטים, עם קרונית מהירה שתעלה אתכם הישר לפסגה. קרחונים רבים נמצאים גם במחוז ואל ד'אוסטה, בצדה הצפון-מערבי של איטליה, אך אל אלו תצטרכו להתאמץ מעט ולטפס ברגל. בוואל ד'אוסטה נמצאות הפסגות הגבוהות ביותר באיטליה: מונטה רוסה, צ'רביניו, גראן פרדיסו ומון בלאן. אל האחרון תוכלו לעלות ברכבל מהעיירה קורמיור או משאמוני, בצדו הצרפתי של הגבול. אך גם ללא רכבלים, תוכלו ליהנות מיופיים של הקרחונים, המעטרים את הנוף בלבן ומוסיפים לו יופי רב.
 
קרחונים בעמק ואל די אוסטה, צפון איטליה
קרחון מעל עמק ואל-טורנאנש (Valtournenche) שבשמורת גרן פראדיסו, ואל ד'אוסטה (צילום: Joan)
 

קרחון מרמולדה בהרי הדולומיטים - לא לפספס!

הפסגה הגבוהה ביותר בהרי הדולומיטים מתנשאת לגובה 3,343 מ', ויש עליה קרחון שניתן לראותו מנקודות תצפית רבות באזור. אם תעלו לפסגה תוכלו ליהנות מתצפית פנורמית מרהיבה של 360 מעלות על הרכסים סביב, ומהליכה על הקרחון,הנמצא ממש בסמוך לתחנת הרכבל העליונה. בתצפית צפונה רואים בבירור את רכס סלה (Sella Gruppe) האדיר, רכס ססולונגו המשונץ, רכס טופאנה ועוד.

רכס המרמולדה משתרע ממזרח למערב והוא מורכב ממספר פסגות, שהולכות וגבוהות ככל שמתקדמים ממערב למזרח: Punta Penia- 3,343 מ', Punta Rocca- 3,309 מ', Punta Ombretta – 3,230 מ', Monte Serata – 3,069 מ', Pizzo Serauta- 3,035 מ'. עד למלחמת העולם הראשונה עבר הגבול בין איטליה לאוסטריה על רכס המרמולדה. כיום מסמנת הפסגה את הגבול בין בין מחוז ונטו למחוז טרנטינו-אלטו אדיג'ה.
 
מתחנת הרכבל התחתונה, אשר נמצאת במלגה צ'יאפלה (Malga Ciapela) בגובה 1,449 מ', עולה הרכבל לפסגת פונטה רוקה (Punta Rocca), עד לגובה 3,270 מ'. זוהי עליה מכובדת של למעלה מ- 1,800 מטרים, והיא נעשית עם שתי תחנות ביניים בדרך. בתחנת הרכבל השניה אפשר לרדת וללכת ברגל או להמשיך לתחנה העליונה (קחו בחשבון שבתחנות הרכבל העליונות אין שרותים...).

מטיילים על קרחון המרמולדה, קיץ בהרי הדולומיטים
קרחון המרמולדה, בחורף גולשים ובקיץ מטיילים  (צילום: Mattia Pancirolipg)
 
הרכס גולש כלפי דרום בצוקים תלולים, ואילו במפנה הצפוני שלו, שהוא פחות תלול, נמצא הקרחון הגדול ביותר בהרי הדולומיטים. ליד תחנת הרכבל העליונה תוכלו לעלות על הקרחון, להשתעשע בשלג וללכת לנקודות תצפית נוספות. כדאי להצטייד בנעלי הליכה טובות, שלא מחליקות, ובביגוד חם. בתחנת הרכבל השניה, תחנת Serauta, נמצא מוזיאון המלחמה הגדולה (Museo della Grande Guerra), המציג עדויות מקרבות מלחמת העולם הראשונה על רכס המרמולדה.
לינה באזור המרמולדה
על סקי במרמולדה בכתבה סקי בסלה רונדה
על ביקור במרמולדה בכתבה על הרי הדולומיטים
 
מטיילים על קרחון המרמולדה, קיץ בהרי הדולומיטים
קרחון המרמולדה ואגם פדאיה, יעדים נפלאים לטיול של קיץ  (צילום: GIALLO1963)


מלון מומלץ למרגלות הר מרמולדה בדולומיטים

מלון גארני איל סירמולו (Garnì Il Cirmolo) הוא מלון משפחתי בסגנון אלפיני, ברמה של 3 כוכבים. הוא שוכן בעמק יפהפה, בפאתי הכפר רוקה פייטורה (Rocca Pietore), ובמרחק 4 ק"מ מהרכבל למרמולדה. החדרים מתאימים לזוגות ומשפחות וברובם יש מרפסת המשקיפה אל הנוף. המלון זוכה להמלצות חמות. באזור זה אין בתי מלון רבים, ולכן כדאי להקדים ולהזמין מראש.
 
מלון גארני איל סירמולו
מלון גארני איל סירמולו
  מלון משפחתי בעמק קסום למרגלות פסגת המרמולדה

קרחונים במדינות השכנותכרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר