אתרי הסקי הגדולים של איטליה
מאת: כרמית וייס


איטליה מושכת אליה גולשים ישראלים רבים, בעיקר בזכות הגיוון הרב של אתרי הסקי שלה, בהם יכול כל אחד למצוא את מבוקשו. זאת לצד האופי האיטלקי החביב, בתוספת הפיצות והפסטות. תוכלו למצוא באיטליה אתרים בעלי סקי פס משותף, המעניקים אזורי גלישה עצומים, כמו דולומיטי סופר סקי, הכולל את כל אתרי הסקי בהרי הדולומיטים, או הסקי פס המשותף לצ'רביניה ולשכנתה השוויצרית צרמט והסקי פס המשותף לססטרייר ואתרי "שביל החלב" הצרפתים.


אתר הסקי ססטרייר, סקי באיטליה
אתר הסקי ססטרייר ומרחבי הסקי העצומים של "שביל החלב"  (צילום: VM)
 
באיטליה, כמו גם בשוויץ ואוסטריה השכנות, מרבית עיירות הסקי הן עיירות וותיקות, השוכנות בעמקים, אשר התפתחו וגדלו יחד עם אתרי הסקי שנבנו מעליהן. העיירות הן עיירות אותנטיות, ששמרו על צביונן הכפרי. כדי להגיע מהעיירות למסלולי הסקי יש לעלות כל בוקר במעליות ולפעמים גם לעשות כברת דרך מהמלון למעלית. למי שעשה את כל חופשותיו בצרפת יראה מוזר "לבזבז זמן" על הליכה או נסיעה, אולם מי שחווה זאת יכול להעיד שזה אפילו מהנה. בדרך אפשר להנות מהנוף הנפלא של העיירות המכוסות לבן ולחוות, ולו במעט, את אורח חייהם של התושבים המקומיים. גולשים המגיעים ללא רכב נהנים משירותי אוטובוס הסקי, שלוקח אותם בחינם למעליות ובחזרה.

אקוואפארק ליביניו, איטליה
אקווה גראנדה - פארק מים לכל המשפחה ומרכז ספא מפנק באתר הסקי ליביניו  (צילום: Aquagranda Livigno)
 

היכן נמצאים אתרי הסקי האיטלקיים?

אתרי הסקי האיטלקים נמצאים כולם בצפון איטליה והם מרוכזים בשתי קבוצות, האחת במזרח והשניה במערב.
   

אתרי הסקי על מפת צפון איטליה, עפ"י סדר הופעתם בכתבה
 

טיולי אופניים 

אתרי סקי במזרח איטליה

שייכים ברובם לאזור הרי הדולומיטים שבצפון-מזרח איטליה, בעל הנופים הדרמטיים, עם גושי סלע ענקיים, המזדקרים לשמיים מתוך שמיכת שלג לבנה. עיירות קסומות, בינות צוקי סלע אדירים, ואווירה איטלקית מהולה באווירה טירולית (אזור דרום-טירול היה שייך לאוסטריה עד מלחמת העולם הראשונה). רבים מהתושבים הם דוברי גרמנית, והדבר מתבטא גם באיכות האתרים והאירוח.
אל אתרי הסקי הללו ניתן להגיע במרחק נסיעה סביר משדות התעופה של ברשיה, ורונה, מינכן ומילאנו (לפי סדר זה). הבאים ממינכן צריכים לקחת בחשבון עומסי תנועה, ולפעמים גם פקקים של שעות רבות, באוטוסטרדה 45E, המובילה ממינכן דרך מעבר ברנר. העומסים קשים במיוחד בסופי השבוע בהם יוצאים תושבי מדינות צפון אירופה לחופשה.
 
העיירה קורברה בעמק אלטה באדיה, הרי הדולומיטים
הנופים הנפלאים של אתר הסקי סלה רונדה והמצוקים של הרי הדולומיטים  (צילום: כרמית וייס)
 

דולומיטי סופר-סקי  (Dolomiti SuperSki)

סקי פס משותף, המאגד בתוכו 12 אזורי סקי שונים בהרי הדולומיטים. אורכם הכולל של מסלולי הדולומיטי סופר-סקי הוא 1,200 קילומטרים, אולם חלק מהאתרים אינם מחוברים זה לזה עם מסלולים ומעליות. בין המסלולים שכן מחוברים תמצאו את מסלולי סֶלָה רונדה, היוצרים טבעת סקי נפלאה, המקיפה את רכס סֶלָה, ומסלולים רבים נוספים מעל ארבעת העמקים סביבו. על מנת להגיע לאתרים שאינם מחוברים יש לנסוע ברכב, ולפעמים גם לעבור מעברי הרים בכבישים צרים ומפותלים, משימה לא פשוטה כלל, אבל כמעט ואין בכך צורך. הנקודה הגבוהה ביותר בכל האתרים הללו היא על קרחון מרמולדה, בגובה 3,270 מ', ממנו נשקף נוף עוצר נשימה.

טבעת סלה רונדה, איטליה
טבעת הסקי של סלה רונדה וארבעת העמקים הסובבים אותה
החיצים בכתום - גלישה עם כיוון השעון, החיצים בירוק - גלישה נגד כיוון השעון

 

מסלול הסקי המעגלי של "סלה רונדה" (Giro del Sellaronda)

אוסף של מסלולים ומעליות, היוצרים יחדיו הקפה מלאה של רכס סלה (Sella gruppe) היפהפה, המזדקר מעליהם עם מצוקיו בתלילות מרשימה. המסלולים עוברים כולם בנופים הדרמטיים של הרי הדולומיטים, והם אתגר חביב לגולשים ברמת הביניים ומתקדמים (לא לגולשים מתחילים). מסלול סלה רונדה עובר בדרכו את ארבעת העמקים המקיפים את רכס סלה, כאשר בכל אחד מהם ניתן להתחיל ולסיים את המסלול. אורכו הכולל של המסלול הוא 40 ק"מ, מתוכם 26 ק"מ יש לעבור בגלישה ואת השאר על גבי הרכבלים. ניתן לגלוש במסלול בשני הכיוונים - עם כיוון השעון (המסלול הכתום) ובניגוד לכיוון השעון (המסלול הירוק). גובהם של המסלולים ומערכת טובה של תותחי שלג, יוצרים יחדיו תנאי שלג מצוינים. גולשים המעוניינים לגלוש במסלול סלה רונדה במלואו חייבים לרכוש את הסקי פאס של דולומיטי סופר-סקי.
כתבה על אתר הסקי סלה רונדה

נמליץ כאן על שני בתי מלון, הכוללים גם דירות ומתאימים לזוגות ומשפחות: מלון דירות גראן טובלה (Gran Tubla) בעיירה אורטיזיי שבעמק ואל גארדנה, ומלון אריץ (Garni Aritz) ליד תחנת הרכבל קול-רודלה בעיירה קמפיטלו שבעמק ואל די פאסה.

מלון דירות בעמק גארדנה
מלון דירות גראן טובלה 
בעמק ואל גארדנה

מלון מומלץ בדולומיטים, קמפיטלו
מלון אריץ ליד תחנת הרכבל קול-רודלה בעיירה קמפיטלו
 

אתר הסקי קורטינה ד'אמפצו  (Cortina d'Ampezzo)

אתר הסקי שלצדי העיר קורטינה ד'אמפצו הוא אתר ותיק, יוקרתי ויקר, השייך למועדון 12 האתרים היוקרתיים באלפים Best of the Alps. האתר ארח בעבר את אולימפיאדת החורף והוא עדיין מארח תחרויות גלישה בין לאומיות. גובה האתר 2,932 מ' ויש בו מסלולים באורך של 140 ק"מ. גולשים מתקדמים יכולים לצאת לסיורי סקי מאורגנים באזור. אם תרצו לגלוש בשאר אתרי הדולומיטים תצטרכו להוסיף סכום קטן עבור דולומיטי סופר-סקי.

אתר הסקי מדונה די קמפליו (Madonna di Campiglio)

אתר יוקרתי נוסף, השוכן על רכס ברנטה, השייך אף הוא להרי הדולומיטים. זהו אתר לא גדול, אך הוא מקושר עם האתרים השכנים מרילבה ופולגרידה. בשלושת האתרים יחדיו יש מסלולים באורך 110 ק"מ, כאשר הנקודה הגבוהה ביותר היא בגובה 2,500 מ'. אתר זה, שלא כמו האתרים הקודמים לו ברשימה זו, אינו חלק מדולומיטי סופר-סקי. גולשים מתקדמים יכולים לרכוש את הסקי פס Super Skirama, הכולל גם את האתר פאסו טונאלה, הנמצא מצידו השני של עמק ואל די סוליי.
 קורטינה, הדולומיטים, איטליה 
העיירה המקסימה קורטינה ד'אמפצו, שייכת למרחב הגלישה של הדולומיטים (צילום: 
Dennis Jarvis)אתר הסקי פאסו טונלה (Passo Tonale)

על רכס אדאמלו, שכנו של רכס ברנטה, נמצא אחד מאתרי הסקי הגבוהים ביותר באיטליה. זהו אתר לא גדול, עם מסלולים באורך של 100 ק"מ. הקרחון שלצדו, קרחון Presena, מתנשא לגובה 3,025 מטרים ומאפשר גלישה החל מחודש אוקטובר עד סוף אפריל, אם כי על מספר מסלולים מצומצם יותר. האתר מתאים במיוחד לגולשים מתחילם וברמת הביניים. מחירי הסקי פס הנמוכים וקרבתו של האתר לשדות התעופה של ורונה וברשיה, הפכו אותו לפופולרי בקרב ישראלים רבים, בעיקר מתחילים שלא זקוקים למרחב גדול. ניתן להרחיב את הסקי פס לכל האתרים של אזור אדמלו ברנטה (מדונה די קמפליו, פינזולו, מרילבה ועוד). Skirama – מאפשר גלישה של יום אחד בכל אחד מהאתרים האחרים. Super Skirama מאפשר גלישה ללא הגבלה בכל האתרים.

מלון פרסנה (Hotel Presena) ממוקם במרכז העיירה פאסו טונלה, והוא קרוב למסלולי הסקי, למעליות הסקי ולחנויות להשכרת ציוד סקי. המלון כולל מרכז ספא קטן, והחדרים מציעים נוף להרים ומרוהטים בסגנון פשוט. שירות אחסון ציוד סקי מסופק ללא תשלום, וניתן לשכור ציוד בדלפק הקבלה.
כתבה על אתר הסקי פאסו טונלה  |  בתי מלון בפאסו טונלה
 
מלון פרסנה, פאסו טונלה, העיירה
מלון פרסנה במרכז העיירה פאסו טונלה, סמוך למסלולים, מעליות וחנויות השכרת ציוד
 
קרחון פאסו טונאלה, איטליה
פאסו טונלה קרחון Presena מאפשר גלישה גם באביב ובסתיו (צילום: Michal Reichl)
 

אתר הסקי ליביניו (Livigno)

אתר הסקי ליביניו נמצא במובלעת איטלקית, על הגבול עם שוויץ. המסלולים פרושים על המדרונות משני עבריו של עמק ליביניו, בלב רכס ברנינה. גובהו של האתר 3,000 מ', והעיירה נמצאת בגובה 1816 מ', לכן עונת הסקי כאן היא מהארוכות באיטליה – תחילתה בסוף נובמבר/תחילת דצמבר וסיומה בתחילת מאי. באתר של ליביניו 76 מסלולים באורך 115 ק"מ, הכוללים מסלולים רבים למתחילים. גולשים מתקדמים יותר יכולים לרכוש את הסקי פס המורחב של Alta Valtellina, המציע מסלולים באורך 230 ק"מ (כולל  גם את אתרי הסקי בורמיו, סנטה קתרינה, Valfurva ו- Valdidentro/San Colombano). חובבי השופינג יכולים לחגוג בליביניו, מאחר והעיירה היא דיוטי פרי אחד גדול ומציעה מבחר חנויות גדול.
חסרונו של האתר הוא בדרכי הגישה הקשות אליו. הבאים מוורונה צריכים לעבור 250 ק"מ, אשר חלקם מתפתלים בכבישים הרריים לא קלים לנסיעה, כולל מעבר ההרים Foscagno Pass. מעבר הרים נוסף, לבאים מדרום מערבForcola Pass  נסגר בחורף. הדרך הקצרה היא דווקא  מציריך - 170 ק"מ.
 
 דיוטי פרי, סקי ליביניו, איטליה
שדרת הדיוטי פרי באתר הסקי ליביניו  (צילום: CC Evgeniy Isaev)
 
לינה בליביניו
מלון הלבטיה (Hotel Helvetia) - מלון ספא משפחתי במיקום Ski-In/Ski-Out בלב ליביניו,
במרחק נגיעה מחנויות הדיוטי-פרי ומול אחד הברים הכי חמים בעיירה  (צילום: Hotel Helvetia)

 

אתרי סקי במערב איטליה 

אתרים אלו מרוכזים בצפון-מערב איטליה, במחוז ואל ד'אוסטה ומחוז פיימונטה, בקרבת הגבול עם צרפת ושוויץ. האתרים שוכנים למרגלות פסגת המון בלאן, הפסגה הגבוהה ביותר במערב אירופה, שאיטליה זכתה במורדות המזרחיים שלה. מהעבר השני נמצאים רכס מונטה רוסה, אף הוא בעל מספר פסגות מהגבוהות באלפים, ופסגת מטרהורן המרשימה, שבאיטלקית קרויה צ'רביניו, ולצדה נמצא אתר הסקי צ'רביניההאתרים באזור זה ברובם גבוהים מאד, ואחד מהם - ססטרייר דומה יותר לשכניו הצרפתים מאשר לאחיו האיטלקים.
אל האתרים בצפון-מערב איטליה ניתן להגיע משדות התעופה של מילאנוטורינו או ז'נבה.
 

אתר הסקי ברויל-צ'רביניה (Breuil-Cervinia‏)

האתר הגבוה ביותר באיטליה (3,490 מ'), מבטיח שלג באיכות טובה ועונת סקי ארוכה. הוא שוכן למרגלות פסגת מונטה רוסה ופסגת מטרהורן המרשימה, שבצדו השוויצרי של הגבול. כיום מחובר האתר של צ'רביניה עם האתר השכן Valtournenche, ויש ממנו קישור בגונדולה לאתר השוויצרי צרמט. על מנת לגלוש בצרמט יש צורך בהרחבה של הסקי פס. אם אתם עוברים לצד השוויצרי יש לתכנן היטב את המסלולים, כך שלא תפספסו את הגונדולה בחזרה, שאם לא כן תאלצו לעשות את הדרך הארוכה חזרה ברכב או להשאר ללון בצרמט היקרה. באתר נמצא קרחון פלאטו רוסה (Plateau Rosa) עליו ניתן לגלוש גם בקיץ. 

נמליץ כאן על מלון רד פוקס לודג' (Red Fox Lodge), מלון 4 כוכבים, הממוקם במרחק 300-500 מ' מהרכבלים למונטה רוזה, ומציע יחידות סטודיו ודירות עם 1-2 חדרי שינה. המלון בניהול משפחתי חם, האירוח כולל ארוחת בוקר, אבל בכל היחידות יש גם מטבח.
 
 אתר הסקי צ'רביניה, איטליה 
אתר הסקי צ'רביניה והר מטרהורן בעל צורת הפירמידה (מימין)  (צילום:עופרי וייס)

מלון מומלץ בצ'רביניה, צפון איטליה

מלון רד פוקס לודג' - אירוח משפחתי וחם בקרבת הרכבלים של צ'רביניה
 

אתר הסקי ססטרייר (Sestriere)

ססטרייר הוא מהותיקים שבאתרי הסקי בהרי האלפים, אשר נבנה כעיר בטון, בדומה לאתרים שבצדו הצרפתי של הגבול, שהוא נמצא ממש בקרבתו. האתר, שגובהו 2,840 מ', שייך למרחב הגלישה שביל החלב (Via Lattea), המציע מסלולים באורך כולל של 400 ק"מ. בססטרייר פועל מועדון גדול של קלאב וולטור ומועדון של ארום קלאב הוטל, המציעים חופשות במחיר זול יחסית.
 
מלון ריזורט פאלאס (Resort Palace Sestriere) מציע דירות (עד 6 אורחים) ויחידות סטודיו (עד 4 אורחים), ונמצא כקילומטר ממרכז העיירה ססטרייר ורכבלי הסקי. הוא מציע גם מסעדה ומיני-מרקט, סאונה ואזור משחקים לילדים.בכל היחידות יש מטבחון קטן מצויד היטב, כולל מדיח כלים ומיקרוגל.
בתי מלון נוספים באתר הסקי ססטרייר

מלון מומלץ בססטרייר
מאפשר חיסכון בעלויות ומומלץ מאד למשפחות - מלון ריזורט פאלאס בעיירה ססטרייר

אתר הסקי ססטרייר, איטליה, מתאים למשפחות עם ילדים
אתר הסקי ססטרייר מתאים מאד למשפחות עם ילדים 
(צילום: wojciech gajda)
 

אתר הסקי קורמיור (Courmayeur)

אתר סקי קטן בעל צביון כפרי ונוף יפהפה, המתאים בעיקר לגולשים מתחילים ולגולשים ברמת הביניים. גולשים מתקדמים יכולים להרחיב את הסקי פס לאתרים האחרים בעמק אאוסטה או לאתר של שאמוני, הנמצא מצדו השני של רכס המון בלאן. קורמיור ושאמוני מקושרות על ידי מספר רכבלים, ה"מדלגים" מעל הרכס, או עם מנהרת מון בלאן העוברת מתחתיו.

קורמאיור, רכבל למון בלאן, צפון איטליה
רכבל Skyway מקורמיור למון בלאן, עמק ואל ד'אוסטה (צילום: Franco Vannin)

מתי לא כדאי להגיע לאיטליה

בזמן חופשות החורף של האיטלקים ושל תושבי המדינות השכנות, אתם עלולים להיתקל בעומס באתרי הסקי, מחירים גבוהים יותר וכבישים פקוקים. האוטוסטרדה המגיעה מכיוון מינכן ועוברת דרך מעבר ברנר, ידועה בפקקים הארוכים שלה, ורצוי להימנע ממנה בזמן החופשות של המקומיים. 
 

 מידע נוסף

כתבות נוספות


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר