www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

סקי באיטליה: סקירת אתרים


אתרי סקי באיטליה
מאת: כרמית וייס


איטליה מושכת אליה גולשים ישראלים רבים, בעיקר בזכות הגיוון הרב של אתרי הסקי שלה, בהם יכול כמעט כל אחד למצוא את מבוקשו. זאת לצד האופי האיטלקי החביב, בתוספת הפיצות והפסטות, כמובן. תוכלו למצוא באיטליה אתרים בעלי סקי פס משותף, המעניקים אזורי גלישה עצומים, כמו דולומיטי סופר סקי, הכולל את כל אתרי הסקי בהרי הדולומיטים, או הסקי פס המשותף לצ'רביניה ולשכנתה השוויצרית צרמט. וכמובן, לא תמצאו גולש ישראלי מנוסה, שאינו מתפאר בגלישה במסלול ההיקפי המפורסם סלה רונדה.


מרחבי השלג של הדולומיטים, איטליה
מרחבי השלג של הדולומיטים, מסלולי סקי בלתי נגמרים   (צילום: הילה וייס)
 
באיטליה, כמו גם בשוויץ ואוסטריה השכנות, מרבית עיירות הסקי הן עיירות וותיקות, השוכנות בעמקים, אשר התפתחו וגדלו יחד עם אתרי הסקי שנבנו מעליהן. העיירות הן עיירות אותנטיות, ששמרו על צביונן הכפרי, אם כי כיום הן מאד תיירותיות. כדי להגיע מהעיירות למסלולי הסקי יש לעלות כל בוקר במעליות ולפעמים גם לעשות כברת דרך מהמלון למעלית. למי שעשה את כל חופשותיו בצרפת יראה מוזר "לבזבז זמן" על הליכה או נסיעה, אולם מי שחווה זאת יכול להעיד שזה אפילו מהנה. בדרך אפשר להנות מהנוף הנפלא של העיירות המכוסות לבן ולחוות, ולו במעט, את אורח חייהם של התושבים המקומיים. גולשים המגיעים ללא רכב שכור משלהם נהנים משירותי אוטובוס הסקי, שלוקח אותם בחינם למעליות ובחזרה.
  
באיטליה תוכלו להנות מאוכל איטלקי בסיסי וטעים, כמו פיצות ופסטות למיניהן, אולם חיי הלילה במרבית המקרים אינם סוערים כמו חיי הלילה אצל השכנים מצפון, האוסטרים.
אוהבי חופשות "הכל כלול" ימצאו באיטליה את קלאב וולטור, מקבילו האיטלקי של קלאב מד המפורסם. כמות הקלאבים אינה גדולה כמו זו שבצרפת, ורוב הישראלים שבאים לאיטליה ממילא מעדיפים לנסוע בחבילות  מאורגנות או לתכנן את חופשתם לבד.
תיירים באיטליה עלולים להיתקל בבעיה במציאת דוברי אנגלית אפילו באתרי התיירות. אם אתם לוקחים הדרכה לסקי או סנובורד, כדאי מאד לוודא מראש שהמדריכים בבית הספר יודעים אנגלית. בכל מקרה, מומלץ ללמוד כמה מילים בסיסיות באיטלקית.
 
בקתה על מסלול סלה רונדה, איטליה
בקתה על מסלול סלה רונדה   (צילום: כרמית וייס)
 

חופשות סקי 

מתי לא כדאי להגיע לאיטליה

בזמן חופשות החורף של האיטלקים ושל תושבי המדינות השכנות, אתם עלולים להיתקל בעומס באתרי הסקי, מחירים גבוהים יותר וכבישים פקוקים. האוטוסטרדה המגיעה מכיוון מינכן ועוברת דרך מעבר ברנר, ידועה בפקקים האיומים שלה, ורצוי להימנע ממנה בזמן החופשות של המקומיים.
מידע עדכני על מועדי החופשות במדינות אירופה.
 

היכן נמצאים אתרי הסקי האיטלקיים?

אתרי הסקי האיטלקים נמצאים כולם בצפון איטליה והם מרוכזים בשתי קבוצות, האחת במזרח והשניה במערב.
 

אתרי סקי במזרח איטליה

שייכים ברובם לאזור הרי הדולומיטים שבצפון-מזרח איטליה, בעל הנופים הדרמטיים, עם גושי סלע ענקיים, המזדקרים לשמיים מתוך שמיכת שלג לבנה. עיירות קסומות, בינות צוקי סלע אדירים, ואווירה איטלקית מהולה באווירה טירולית (אזור דרום-טירול היה שייך לאוסטריה עד מלחמת העולם הראשונה). רבים מהתושבים הם דוברי גרמנית, והדבר מתבטא גם באיכות האתרים והאירוח.
אל אתרי הסקי הללו ניתן להגיע במרחק נסיעה סביר משדות התעופה של ברשיה, ורונה, מינכן ומילנו (לפי סדר זה). הבאים ממינכן צריכים לקחת בחשבון עומסי תנועה, ולפעמים גם פקקים של שעות רבות, באוטוסטרדה 45E, המובילה ממינכן דרך מעבר ברנר. העומסים קשים במיוחד בסופי השבוע בהם יוצאים תושבי מדינות צפון אירופה לחופשה.
 
העיירה קורברה בעמק אלטה באדיה, הרי הדולומיטים
העיירה קורברה בעמק אלטה באדיה והמצוקים של הרי הדולומיטים  (צילום: כרמית וייס)
 

אתרי סקי במערב איטליה 

אתרים אלו מרוכזים בצפון-מערב איטליה, במחוז ואל ד'אוסטה ומחוז פיימונטה, בקרבת הגבול עם צרפת ושוויץ. האתרים שוכנים למרגלות פסגת המון בלאן, הפסגה הגבוהה ביותר במערב אירופה, שאיטליה זכתה במורדות המזרחיים שלה. מהעבר השני נמצאים רכס מונטה רוסה, אף הוא בעל מספר פסגות מהגבוהות באלפים, ופסגת מטרהורן המרשימה, שבאיטלקית קרויה צ'רביניו, ולצדה נמצא אתר הסקי צ'רביניה.
האתרים באזור זה ברובם גבוהים מאד, ואחד מהם - ססטרייר דומה יותר לשכניו הצרפתים מאשר לאחיו האיטלקים.
אל האתרים בצפון-מערב איטליה ניתן להגיע משדות התעופה של מילנו, טורינו או ז'נבה, אליהם יוצאות טיסות שכר מישראל.

 

צ'רביניו (מטרהורן) בצידו האיטלקי, אתר הסקי צ'רביניה
צ'רביניו (מטרהורן) בצידו האיטלקי, אתר הסקי צ'רביניה (צילום: Cervinia.it)
 
להלן סקירה חלקית של אתרי הסקי באיטליה:
 
אתרי סקי במזרח איטליה
 

דולומיטי סופר-סקי  (Dolomiti SuperSki)

סקי פס משותף, המאגד בתוכו 12 אזורי סקי שונים בהרי הדולומיטים. אורכם הכולל של מסלולי הדולומיטי סופר-סקי הוא 1,200 קילומטרים, אולם חלק מהאתרים אינם מחוברים זה לזה עם מסלולים ומעליות. בין המסלולים שכן מחוברים תמצאו את מסלולי סֶלָה רונדה, היוצרים טבעת סקי נפלאה, המקיפה את רכס סֶלָה, ומסלולים רבים נוספים מעל ארבעת העמקים סביבו. על מנת להגיע לאתרים שאינם מחוברים יש לנסוע ברכב, ולפעמים גם לעבור מעברי הרים בכבישים צרים ומפותלים, משימה לא פשוטה כלל, אבל כמעט ואין בכך צורך. הנקודה הגבוהה ביותר בכל האתרים הללו היא על קרחון מרמולדה, בגובה 3,270 מ', ממנו נשקף נוף עוצר נשימה.
 
טבעת סלה רונדה, איטליה
טבעת סלה רונדה וארבעת העמקים הסובבים אותה   (להגדלה)
  

מסלול הסקי המעגלי של "סלה רונדה" (Giro del Sellaronda)

אוסף של מסלולים ומעליות, היוצרים יחדיו הקפה מלאה של רכס סלה (Sella gruppe) היפהפה, המזדקר מעליהם עם מצוקיו בתלילות מרשימה. המסלולים עוברים כולם בנופים הדרמטיים של הרי הדולומיטים, והם אתגר חביב לגולשים ברמת הביניים ומתקדמים (לא לגולשים מתחילים).
מסלול סלה רונדה עובר בדרכו את ארבעת העמקים המקיפים את רכס סלה, כאשר בכל אחד מהם ניתן להתחיל ולסיים את המסלול. ארבעת העמקים הם: ואל גארדנה, ואל די פאסה, אלטה באדיה ואראבה-מרמולדה.
אורכו הכולל של המסלול הוא 40 קילומטרים, מתוכם 26 ק"מ יש לעבור בגלישה ואת השאר על גבי הרכבלים. ניתן לגלוש במסלול בשני הכיוונים: הגלישה עם כיוון השעון היא במסלול המסומן בצבע כתום, ואילו הגלישה בניגוד לכיוון השעון היא עם המסלול המסומן בצבע ירוק.
גובהם של המסלולים ומערכת טובה של תותחי שלג, יוצרים יחדיו תנאי שלג מצוינים.
גולשים המעוניינים לגלוש במסלול סלה רונדה במלואו חייבים לרכוש את הסקי פאס של דולומיטי סופר-סקי.
בתי מלון בעמק ואל גארדנה (אורטיזיי, סלבה ועוד)
בתי מלון בעמק ואל די פאסה (קנציי, קמפיטלו ועוד)
 
רכס סלה מפסגת המרמולדה, איטליה
רכס סלה שסביבו סובבים מסלולי הסלה רונדה, תצפית מפסגת המרמולדה  (צילום: כרמית וייס)
 

סקי ואל גרדנה (Val Gardena)

העמק שמצדו הצפוני של רכס סלה, הוא אתר האהוב על ישראלים רבים, כבסיס יציאה נוח למסלול סלה רונדה. זהו עמק יפהפה שמשני צדיו פזורים אתרי סקי. מואל גארדנה ישנו חיבור ישיר למסלולי סלה רונדה מהעיירות סאלבה גארדנה וסנט קריסטינה. העיירה אורטיזיי נמצאת לרגלי פסגת סֶשֶדה (Seceda), שגובהה 2,511 מ', והיא הנקודה הגבוהה ביותר באזור זה. מסשדה יורד לעיירה אורטיזיי מסלול אדום ארוך ויפהפה.
גולשים מתחילים יכולים להסתפק בסקי פאס לאתרים של ואל גארדנה בלבד, המציעים מסלולים באורך 176 קילומטרים.
לגולשים מתקדמים כדאי להרחיב לסקי פס של דולומיטי סופר-סקי, בתוספת מחיר לא גדולה.
על מסלול סלה רונדה מעל ואל גארדנה
על מסלול סלה רונדה הירוק מעל ואל גארדנה    (צילום:  כרמית וייס)
 מלון דירות מומלץ בעמק ואל גארדנה

מלון דירות פנורמה (Panorama Apartments Gran Tublá) הוא מלון בוטיק קטן (15 דירות) בעיירה אורטיזיי. הדירות מצוידות במטבח מאובזר (מיקרוגל, כיריים, מקרר, כלים), חלקן פונות אל נוף ההרים, ולרשות האורחים גם חדר כביסה, בריכה ואפשרות להזמין ארוחת בוקר.
מלון דירות פנורמה – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
 

 
מלון דירות בעמק גארדנה   מלון דירות בעמק גארדנה   מלון דירות בעמק גארדנה
מלון דירות פנורמה - זוכה לציוני אורחים גבוהים ומפרגנים
 

סקי ואל די פאסה (Val di Fassa)

העמק שמצדו הדרומי של רכס סלה, גם הוא נקודת פתיחה טובה למסלולי הסלה רונדה. יש בו שמונה אתרי סקי שונים, בעלי סקי פס משותף, השייכים כולם לדולומיטי סופר-סקי. מהעיירות קאנציי וקאמפיטלו ישנה גישה ישירה למסלולי הסלה רונדה, ואילו אל שאר העיירות יש לנסוע ברכב או באוטובוס הסקי. מואל די פאסה יש גישה נוחה אל המעלית העולה לקרחון שעל פיסגת המרמולדה, ממנו נשקף נוף שלא כדאי לפספס. רכס רוזנגארטן (קטינציו) המרשים, שמעל ואל די פאסה, הוא אזור סקי יפה במיוחד בזכות מצוקיו המחודדים.
גולשים מתחילים או מתקדמים, שאינם מעוניינים לגלוש במסלולי הסלה רונדה, יכולים להסתפק בסקי פס של ואל די פאסה, המציע מסלולים באורך 200 קילומטרים, ולגלוש כל יום באתר אחר.
מי שרוצה לגלוש במסלולי סלה רונדה או באתרים האחרים של הדולומיטים, יצטרך להרחיב לסקי פס של דולומיטי סופר-סקי.
העיירה קמפיטלו בעמק ואל די פאסה, איטליה
העיירה קמפיטלו בעמק ואל די פאסה   (צילום: כרמית וייס)


 


מלון דירות מומלץ בעיירה קנציי

מלון דירות קונטרין (Residence Contrin) ממקום בפאתיה המזרחיים של העיירה קנאציי. הוא מרוחק כחצי קילומטר ממרכז העיירה וכ- 200 מ' מתחנת הרכבל Pecol שעולה לאזור הסקי Belvedere, המקושר למסלולי הסלה רונדה. הדירות יכולות לארח עד 6 איש, מרוהטות עץ וכוללות מטבחון עם מקרר וכיריים. בחורף ניתן להגיע עם הרכבל למסלולי הסלה רונדה, או עם אוטובוס הסקי לאזורי הסקי האחרים בעמק ואל די-פאסה, ואילו בקיץ מיקומו נהדר לטיולים ופעילויות באזור.
Residence Contrin - השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
 
 
 
מלון מומלץ בעיירה קנציי שבדלומיטים   מלון מומלץ בעיירה קנציי שבדלומיטים   מלון מומלץ בעיירה קנציי שבדלומיטים
מלון דירות קונטרין, מיקום נפלא לגולשי הסקי בחורף ולמטיילי הקיץ 
 

אתר הסקי קורטינה ד'אמפצו  (Cortina d'Ampezzo)

אתר הסקי שלצדי העיר קורטינה ד'אמפצו הוא אתר ותיק, יוקרתי ויקר, השייך למועדון 12 האתרים היוקרתיים באלפים Best of the Alps. האתר ארח בעבר את אולימפיאדת החורף והוא עדיין מארח תחרויות גלישה בין לאומיות. גובה האתר 2,932 מ' ויש בו מסלולים באורך של 140 ק"מ. גולשים מתקדמים יכולים לצאת לסיורי סקי מאורגנים באזור.
אם תרצו לגלוש בשאר אתרי הדולומיטים תצטרכו להוסיף סכום קטן עבור דולומיטי סופר-סקי.

אתר הסקי מדונה די קמפליו (Madonna di Campiglio)

אתר יוקרתי נוסף, השוכן על רכס ברנטה, השייך אף הוא להרי הדולומיטים. זהו אתר לא גדול, אך הוא מקושר עם האתרים השכנים מרילבה ופולגרידה. בשלושת האתרים יחדיו יש מסלולים באורך 110 ק"מ, כאשר הנקודה הגבוהה ביותר היא בגובה 2,500 מ'. אתר זה, שלא כמו האתרים הקודמים לו ברשימה זו, אינו חלק מדולומיטי סופר-סקי.
גולשים מתקדמים יכולים לרכוש את הסקי פס Super Skirama, הכולל גם את האתר פאסו טונאלה, הנמצא מצידו השני של עמק ואל די סוליי.

 מדונה די קמפיליו, רכס ברנטה, איטליה 
Piazza Righi, מדונה די קמפיליו (צילום: Turismo Madonna di Campiglio)

 

אתר הסקי פאסו טונלה (Passo Tonale)

על רכס אדאמלו, שכנו של רכס ברנטה, נמצא אחד מאתרי הסקי הגבוהים ביותר באיטליה. זהו אתר לא גדול, עם מסלולים באורך של 100 ק"מ. הקרחון שלצדו, קרחון Presena, מתנשא לגובה 3,025 מטרים ומאפשר גלישה החל מחודש אוקטובר עד סוף אפריל, אם כי על מספר מסלולים מצומצם יותר. האתר מתאים במיוחד לגולשים מתחילם וברמת הביניים. מחירי הסקי פס הנמוכים וקרבתו של האתר לשדות התעופה של ורונה וברשיה, הפכו אותו לפופולרי בקרב ישראלים רבים, בעיקר מתחילים שלא זקוקים למרחב גדול.
ניתן להרחיב את הסקי פס לכל האתרים של אזור אדמלו ברנטה (מדונה די קמפליו, פינזולו, מרילבה ועוד).
Skirama – מאפשר גלישה של יום אחד בכל אחד מהאתרים האחרים, והוא עולה 184אירו בשיא העונה או 160אירו מחוץ לשיא העונה.
Super Skirama מאפשר גלישה ללא הגבלה בכל האתרים, והוא עולה 199אירו בשיא העונה, 176אירו מחוץ לשיא העונה.
כתבה על אתר הסקי פאסו טונלה

 פאסו טונלה, רכס אדאמלו, איטליה 
אתר הסקי פאסו טונלה (צילום: Turismo Val di Sole)

 

אתר הסקי ליביניו (Livigno)

אתר הסקי ליביניו נמצא במובלעת איטלקית, על הגבול עם שוויץ. המסלולים פרושים על המדרונות משני עבריו של עמק ליביניו, בלב רכס ברנינה. גובהו של האתר 3,000 מ', והעיירה נמצאת בגובה 1816 מ', לכן עונת הסקי כאן היא מהארוכות באיטליה – תחילתה בסוף נובמבר/תחילת דצמבר וסיומה בתחילת מאי.
באתר של ליביניו 76 מסלולים באורך 115 ק"מ, הכוללים מסלולים רבים למתחילים. גולשים מתקדמים יותר יכולים לרכוש את הסקי פס המורחב של Alta Valtellina, המציע מסלולים באורך 230 ק"מ (כולל  גם את אתרי הסקי בורמיו, סנטה קתרינה, Valfurva ו- Valdidentro/San Colombano).
חובבי השופינג יכולים לחגוג בליביניו, מאחר והעיירה היא דיוטי פרי אחד גדול ומציעה מבחר חנויות גדול.
חסרונו של האתר הוא בדרכי הגישה הקשות אליו. הבאים מורונה צריכים לעבור 250 ק"מ, אשר חלקם מתפתלים בכבישים הרריים לא קלים לנסיעה, כולל מעבר ההרים Foscagno Pass. מעבר הרים נוסף, לבאים מדרום מערבForcola Pass  נסגר בחורף. הדרך הקצרה היא דווקא  מציריך - 170 ק"מ.
בתי מלון בליביניו
 

 סקי בליביניו, איטליה
ליביניו  (צילום: Associazione SkiPass Livigno)

 

אתרי סקי במערב איטליה

אתר הסקי צ'רביניה (Cervinia)

האתר הגבוה ביותר באיטליה (3,490 מ'), מבטיח שלג באיכות טובה ועונת סקי ארוכה. הוא שוכן למרגלות פסגת מונטה רוסה ופסגת מטרהורן המרשימה, שבצדו השוויצרי של הגבול (זו שאתם בוודאי מכירים מעטיפת השוקולד טובלרון). כיום מחובר האתר של צ'רביניה עם האתר השכן Valtournenche, ויש ממנו קישור בגונדולה לאתר השוויצרי צרמט. על מנת לגלוש בצרמט יש צורך בהרחבה של הסקי פס. אם אתם עוברים לצד השוויצרי יש לתכנן היטב את המסלולים, כך שלא תפספסו את הגונדולה בחזרה, שאם לא כן תאלצו לעשות את הדרך הארוכה חזרה ברכב או להשאר ללון בצרמט היקרה.
לצדי האתר נמצא קרחון Plateau Rosa עליו ניתן לגלוש גם בקיץ. צ'רביניה ידוע ברוחות הקשות שמשתוללות בו לעיתים.
בתי מלון בצ'רביניה
 

 אתר הסקי צ'רביניה, איטליה 
אתר הסקי צ'רביניה (צילום: Cervinia.it)

 

אתר הסקי ססטרייר (Sestriere)

ססטרייר הוא מהותיקים שבאתרי הסקי בהרי האלפים, אשר נבנה כעיר בטון, בדומה לאתרים שבצדו הצרפתי של הגבול, שהוא נמצא ממש בקרבתו. האתר, שגובהו 2,840 מ', שייך למרחב הגלישה שביל החלב (Via Lattea), המציע מסלולים באורך כולל של 400 ק"מ. בססטרייר פועל מועדון גדול של קלאב וולטור ומועדון של ארום קלאב הוטל, המציעים חופשות במחיר זול יחסית.
 

אתר הסקי קורמיור (Courmayeur)

אתר סקי קטן בעל צביון כפרי ונוף יפהפה, המתאים בעיקר לגולשים מתחילים ולגולשים ברמת הביניים. גולשים מתקדמים יכולים להרחיב את הסקי פס לאתרים האחרים בעמק אאוסטה או לאתר של שאמוני, הנמצא מצדו השני של רכס המון בלאן. קורמיור ושאמוני מקושרות על ידי מספר רכבלים, ה"מדלגים" מעל הרכס, או עם מנהרת מון בלאן העוברת מתחתיו.

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים. 
ליצירת קשר עם כרמית לחצו כאן

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית
מספר צפיות: 50315
13358