ואל ד'אוסטה  צפון איטליה בצל הענקים
מאת: כרמית וייס


בצפון איטליה, בפינה הצפון-מערבית, נסתר מרגלי נחילי התיירים השוטפים את איטליה, נמצא מחוז ואל ד'אוסטה, הקרוי על שם העמק המרכזי שלו – עמק אאוסטה. המחוז הקטן ביותר באיטליה נחבא לו בפינתו השלווה להפליא, בין שוויץ מצפון וצרפת ממערב, בצילם של כמה מהענקים המרשימים ביותר של הרי האלפים  מון בלאן, צרביניו ומונטה רוסה.


פסגות האלפים מהגבוהות ביותר באיטליה ובאירופה כולה, משמשות תפאורה נפלאה לעמק היפהפה ואל ד'אוסטה – גן עדן לחובבי הטבע. 
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

גגות ציפחה והרים מושלגים - הכפר רימס נוטר-דאם, ואל ד'אוסטה  (צילום: PavloBaliukh)
אגם קטן וקסום בהרים שמעל עמק אאוסטה (צילום: Ferruccio Zanone)
עז ההרים היא סמלו של הפארק הלאומי גראן פרדיסו (צילום: Fulvio Spada)
מפלי לילאז בעמק קוינה (צילום: steinertree)
הנהר הזורם במרכזו של עמק קוינה (צילום: Davide Alberani)
בקתת הרים מעל עמק קוינה (צילום: Fulvio Spada)
אחד מאינספור אגמים קטנים בהרים (צילום: Ferruccio Zanone)
מתכוננים לחורף הקשה בהרים  (צילום: Marco)

היכרות עם גיבורי סיפורנו זה

בראש הפסגות האדירות, הסוגרות על עמק אאוסטה מכל עבר, ניצב לו בגאון רב, עטור כתר לבן, "מלך הפסגות של מערב אירופה"  המון בלאן. המלך אף זכה לאחרונה להוסיף לכתרו 3 סנטימטרים נוספים, בעקבות מדידות מחודשות, ופסגתו מתנשאת לגובה 4,810 מ'. הפסגה, המשותפת לאיטליה וצרפת, משקיפה על העמק ממערב. ממזרח משקיפים עליו שני ענקים נוספים, שאת שניהם חולקת איטליה עם שוויץ: הר צרבינו (Cervino), המוכר לנו יותר בשמו השוויצרי – מטרהורן, מתנשא לגובה 4,478 מ', והר מונטה רוסה (Monte Rosa), המתנשא לגובה 4,634 מ'.
 
אבל יש כאן גם גיבור מקומי לגמרי (או שמא גיבורה?), פסגת גראן פרדיסו (Gran Paradiso), כל כולה איטלקיה גזעית, וגם היא "צמחה יפה" ומשקיפה על סביבתה ממרום 4,061 מ'. כנהוג במחוזותינו, גם היא מסמנת גבול, הפעם עם מחוז פיימונטה (Piemonte), השכן מדרום. על שמה של פסגה זו נקרא הפארק הלאומי הסובב אותה – הפארק הלאומי גראן פארדיסו, והוא יהיה גיבור ביקורנו במחוז ואל ד'אוסטה.
 
עמק אאוסטה, צפון איטליה
העיר אאוסטה שוכנת בעמק המרכזי, מוקפת עמקים והרים מהגבוהים באירופה  (צילום: StefyMorelli)


מפת יעדים מרכזיים לביקור בוואל ד'אוסטה המוזכרים בכתבה:
העיר אאוסטה (A), עמק קוינה (B), הכפר 
ואלנונטיי (C), הכפר ואלנונטיי (D), עמק סבראנץ' (E), ואל די רמס (F),
העיירה קורמיור (G), מנהרת המון בלאן (H), רכבל 
איגווי דו מידי (I), אתר הסקי פילה (J), אתר הסקי לה טוייל (K)
מקומות לינה מומלצים:
מלון לה מרידיאנהמלון רוייטור ומלון אנגולינו די בוני בעמק המרכזי
 

טיולי אופנייםאאוסטה – עיר, עמק ומחוז

מחוז ואל ד'אוסטה (Valle d'Aosta) הוא לא רק המחוז הקטן ביותר באיטליה, אלא גם המחוז בעל צפיפות התושבים הנמוכה ביותר. עד לפני שנים לא רבות היה זה אזור מבודד, אפשר לומר אפילו נידח, וכך הוא נותר עם מעט תושבים והרבה טבע מרהיב.
 
בשנת 1965 עם פתיחתה של מנהרת המון בלאן, שאורכה 11.6 קילומטרים, הפך עמק אאוסטה לציר תנועה מרכזי, המקשר בין איטליה לצרפת, תוך שהוא חוצה בזריזות מרשימה את הרכס האדיר. אבל הקידמה לא ממהרת להגיע לכאן, וכך תוכלו לחזות בבתים כפריים קטנים עם גגות צפחה, חלקות שדה קטנות, פרות, כבשים ועזים בכרי המראה שבהרים, והכל טובל בפסגות מושלגות מכל עבר.
כתבה על מחוזות איטליה

ואל די רימס, עמק אאוסטה, צפון איטליה
מראה אופייני - גגות ציפחה והרים מושלגים בכפר רימס נוטר-דאם (צילום: PavloBaliukh)
 
האזור היה שייך בעבר לנסיכות סבואה הצרפתית, והוא בין חמשת המחוזות האיטלקים הנהנים ממעמד אוטונומי, המאפשר להם לשמור על תרבותם הייחודית. איטלקית וצרפתית הן השפות הרשמיות, אך רוב התושבים הם דוברי איטלקית (בכל זאת אנחנו באיטליה). למעלה ממחצית התושבים דוברים כשפה שנייה ניב מקומי, הנקרא Valdoten או Patois, השייך לשפות הרומאנש ודומה לצרפתית. מיעוט קטן באזור Gressoney דובר ניב של גרמנית.
 
ואל ד'אוסטה הוא שמו של המחוז וגם שמו של העמק רחב הידיים – עמק אאוסטה (ואל=עמק), החוצה אותו ממזרח למערב. במרכזו של העמק זורם נהר דורה בלטי (Dora Baltea), המנקז אליו את מימי הפשרת השלגים והקרחונים הרבים המכסים את ההרים סביב.

ארבעה עמקים מקבילים מתפצלים מעמק אאוסטה ועושים דרכם דרומה, עד שהם נעלמים בינות לפסגות הגבוהות. שלושה מהם נמצאים בשטח שמורת הטבע גראן פרדיסו. הם מיושבים בדלילות רבה ומציעים בעיקר טבע, טבע ועוד טבע. אחרונה חביבה היא העיר אאוסטה, בירת המחוז והעיר הגדולה בו.
 
עמק אאוסטה, צפון איטליה
עמק אאוסטה, כפרים קטנים ובתים עם גגות צפחה (צילום: כרמית וייס)
 

העיר אאוסטה – בעקבות הרומאים וימי הביניים

בירת מחוז ואל ד'אוסטה, העיר אָאוֹסְטַה (Aosta), שוכנת בלבו של העמק, על מפגש הנהרות דורה בלטי ו-Buthier. מאז ומתמיד היה זה אזור אסטרטגי, ששלט על שתי דרכים חשובות, העוברות בשני מעברי ההרים הגובלים בחבל ארץ זה. מעבר סן ברנארד הגדולColle del Gran San Bernardo), המקשר עם שוויץ, הוא המעבר העתיק ביותר בהרי האלפים המערביים ועד היום קיימים בו שרידי הדרכים שסללו הרומאים וצבאות נפוליאון. מעבר סן ברנארד הקטןColle del Piccolo San Bernardo) מחבר את עמק אאוסטה לעמק נהר איזר שבצרפת.
 
בשל חשיבות המקום הקימו כאן הרומאים, בשנת 25 לפני הספירה, מחנה צבאי, ממנו צמחה העיר, שנקראה אז אוגוסטה פרטוריה. חלקים מחומת העיר הרומית העתיקה ניתן לראות גם כיום, וכן מספר מגדלים לאורך החומה ואת אחד משערי הכניסה, שער פרטוריה (Porta Praetoria). גם ימי הביניים השאירו בעיר את חותמם - מתחם Collegiata di Sant'Orso, הכולל כנסייה, מגדל פעמון ומנזר, נבנה בסוף המאה ה- 10. 
 
אבל לטעמי העיקר כאן הוא לא העיר  מעניינת ככל שתהיה  העיקר כאן הוא הכפרים היפהפיים והטבע הנפלא העוטף אותם. אאוסטה היא מקום שאפשר ללון בו (אם כי אציע כאן מקומות מוצלחים יותר לטעמי) ונקודת מוצא טובה לטיולים בפארק הלאומי גראן פרדיסו.
אאוסטה, צפון איטליה
שרידי התיאטרון הרומי בעיר אאוסטה, אזור אסטרטגי ששלט על דרכים חשובות (צילום: Gabri90)
 
עמק אאוסטה, צפון איטליה
הכפרים המקסימים סביב העיר אאוסטה הם העיקר כאן (צילום: כרמית וייס)
 

הפארק הלאומי גראן פרדיסו – הטבע במיטבו

שמורת הטבע של הפארק הלאומי גראן פרדיסו (Parco Nazionale Gran Paradiso) היא חגיגה אמיתית לאוהבי הטבע. לפארק שני חלקים – צפוני ודרומי, שרכס ההרים הגבוה, שבראשו פסגת גראן פרדיסו, מפריד ביניהם. המורדות הדרומיים של הפארק נמצאים בשטחו של מחוז פיימונטה, ומגיעים אליהם מדרום, ואילו המורדות הצפוניים נמצאים במחוז ואל ד'אוסטה ומגיעים אליהם מכיוון צפון. 
חלקו הצפוני של הפארק מורכב משלושה עמקים: ואל די רימס (Val di Rhemes), ואל סאברנץ' (Val savarenche) וואל די קוינה (Valle di Cogne) - שלושתם מתפצלים דרומה מהעמק המרכזי  עמק אאוסטה.
 
כדאי להצטייד בנעלי הליכה טובות ולצאת לטייל במסלולי ההליכה הרבים שבפארק, שיאפשרו לכם תצפית מקרוב על הקרחונים המעטרים את פסגות ההרים. כתמי הלבן הללו, בעיצומו של הקיץ וגם בסופו, הם מראה שהעין אף פעם לא שבעה מלראות. מרבית המסלולים, אך לא כולם, דורשים טיפוס בעליה לא קלה. מיטיבי הלכת יכולים ללון באחת מבקתות ההרים הרבות שבשטח הפארק. בכל מקרה, לאן שלא תפנו, הנוף פשוט מדהים  קרחונים מכל עבר בשילוב פרחים בשלל גוונים – חגיגה לאוהבי הטבע ולמחפשי השקט.
שמורת גראנד פרדיסו, צפון איטליה
הפארק הלאומי גראנד פרדיסו, נקודות תצפית ואינספור מסלולי הליכה (צילום: Ferruccio Zanone)

הפארק הלאומי גראן פארדיסו, עמק אאוסטה, צפון איטליה
הפארק הלאומי גראן פארדיסו, טיפוס להרים הגבוהים ועטורי הקרחונים  (צילום: כרמית וייס)
 

העמקים והכפרים של שמורת גראן פרדיסו

שלושת העמקים של השמורה מכוסים יערות עצי מחט ואשוח, אך ככל שעולים בגובה תופסים את מקומם יותר ויותר כרי דשא, מעוטרים בשפע פריחה צבעונית, עד שמגיעים לפסגות החשופות המכוסות לבן. השילוב הזה יוצר מראה מרהיב, ותנאים אידאליים להתפתחות חיות בר. עז הבר (Ibex) החיה כאן בהרים ומשמשת כסמלו של הפארק, היא בעל החיים האלפיני הגדול ביותר, אשר כמעט ונכחד באלפים. כבר במאה ה-19 היא הוכרזה כחיה מוגנת, כדי להגן עליה מפני ציידים. גם נשרים רבים מקננים בפארק.
 
רק כפרים מעטים נמצאים בשטח הפארק, ומרבית התיירים לנים בעמק אאוסטה, בעיר אאוסטה ובכפרים הסמוכים לה, אם כי ישנה מגמה של הוספת מקומות לינה גם בכפרים בשטח הפארק. עמק קוינה הוא היחיד שבסופו, בכפר קוינה, נבנה מרכז תיירותי גדול יחסית.
 
עמק אאוסטה, צפון איטליה
הרים בירוק ולבן ופריחה של קיץ, שמורת גראן פרדיסו  (צילום: כרמית וייס)עמק קוינה - העמק המתויר ביותר

מבין שלושת העמקים שמורת גראן פרדיסו, העמק הרחב ביותר וגם המתוייר ביותר הוא המזרחי שבהם, עמק קוינה (Val di Cogne). קצהו הדרומי מוקף הרים גבוהים, ועליהם קרחונים גדולים ומרשימים, הבוהקים בלבן גם בסוף הקיץ. במקום הקסום הזה שוכנת העיירה קוינה (Cogne), עיירה יפה, מטופחת ותיירותית למדי, ובה בתי מלון, בתי דירות, קמפינג, חנויות, מסעדות ובתי קפה – כל מה שצריך התייר המפונק. מהעיירה יש רכבל המגיע להרים מעליה, לתצפית יפה מגובה 2,080 מ'. 

עמק קוינה, צפון איטליה
תצפית על עמק קוינה מההרים הגבוהים המקיפים אותו מכל עבר, אפשר לעלות ברכבל (צילום: zakaz86)
 
אם מתכננים להישאר ללון כאן, כדי ליהנות מהמקום המדהים הזה, אמליץ על שני בתי מלון קטנים ומשפחתיים במרכז העיירה קוינה:
מלון לה טרומפרס (Les Trompeurs chez Odette) - מציע חדרים זוגיים, חדרים ל- 4 איש ודירות עם חדר שינה אחד, בבית אבן מקסים.
מלון לה מדונינה (
La Madonnina Del Gran Paradiso Wellness Hotel) - מציע בריכה, מרכז ספא, מסעדה, חדרים זוגיים וסוויטת מפנקות.
לינה בעמק קוינה

המלצה על מלון בואל די אוסטה, עמק קוינה
המלצה על מלון בואל די אוסטה, עמק קוינה
להאריך את הקסם של עמק קוינה  מלון לה טרומפרס (למעלה) ומלון לה מדונינה (למטה)
 
מסלולי הליכה בעמק קוינה
מעט מזרחה מהעיירה ממשיך הכביש עד הכפר לילאז (Lillaz), וכביש אחר ממשיך מעט דרומה עד הכפר ואלנונטיי (Valnontey).
הכפר לילאז הוא נקודת המוצא למסלול אל מפלי ליליאז (Cascades de Lillaz‏) שבפאתי הכפר, ואל אגם קטן בהרים, במסלול שאורכו כשלוש שעות לכל כיוון.

הכפר ואלנונטיי משמש נקודת מוצא לשני מסלולי הליכה פופולריים, לשתי נקודות תצפית על העמק והקרחונים:
המסלול הפופולרי ביותר הוא המסלול להר הרבטט (Herbetet), המגיע עד לבקתת ההרים ויטוריו סלה (Vittorio Sella Refuge‏), שלמרגלות פסגת הרבטט (3,778 מטר). חלקו הראשון של המסלול מישורי, לצידי נחל מקסים, מתאים לכל אחד (כולל ילדים ועגלות ילדים) ומי שממש מתקשה יכול להתפנק בכרכרת סוסים. 
חלקו השני של המסלול מתאים למטיבי לכת, מאחר ויש בו עליה קשה, אך גם אם אינכם מיטיבי לכת, נסו לטפס מעט, ומהיכן שתישברו שובו חזרה באותה דרך. עבור הנוף המדהים שווה לעלות אפילו חלק קטן מהעלייה 
 בדרך הלוך מזומנת לכם תצפית על הקרחונים האדירים שעל הפסגות ממול, ואילו בדרך חזרה תצפית עוצרת נשימה על עמק קוינה. מסלולים נוספים, ארוכים יותר, כוללים לינה בבקתות הרים, והמסלול להר הרבטט הוא תחילתו של אחד מהם.
 
עמק אאוסטה, צפון איטליה
מפלי לילאז בעמק קוינה, מסלול הליכה בקצהו של עמק קוינה  (צילום: כרמית וייס)
 

ואל סאברנץ' – העמק המרכזי

העמק המרכזי בפארק הלאומי, עמק ואל סאברנץ' (Val Saverenche), חודר 20 קילומטרים לעומק ההרים והוא הפחות מתוייר משלושת העמקים וגם זה שהציביליזציה מתעכבת להגיע אליו. בכניסה לעמק, מיד אחרי הכפר ארוויה (Arvier), עוברים על גשר רומי מקסים, שהרחק תחתיו, בקרקעית קניון עמוק, זורם נחל ומים נשפכים אליו מכל עבר (התנועה על הגשר דלילה ביותר, ולכן אין חשש לעמוד עליו ולהביט לשני הכיוונים).
 
מסלול טיול מעגל, יוצא בסמוך לכפר Degioz אל עבר בקתת הציד (Orvieille Hunting Lodge), ועושה דרכו על דרך כרכרות עתיקה ביער. הבקתה נמצאת על רמה ממנה תזכו לתצפית מרהיבה על העמק, ההרים סביבו והקרחונים על הפסגות. ביום עם ראות טובה תוכלו לראות את פסגת הגראן פרדיסו, דרומית-מזרחית לכם.
 
בקתות ההרים ויטוריו עמנואל (Vittorio Emanuele) ו-Chabod, בדרומו של העמק, הן בסיס יציאה למשלחות טיפוס אל פסגת הגראן פרדיסו. למי שאינו מטפס מקצועי, מומלץ ללכת עד הבקתות, שנמצאות ממש בבסיסו של הקרחון, על המפנה הדרומי של הר Ciarforon.
עמק אאוסטה, צפון איטליה
הגשר הרומי בפתחו של עמק ואל סאברנץ' ובקתת עץ הבנויה על בסיס אבן  (צילום: כרמית וייס)
 

ואל די רימס – העמק השלישי

העמק השלישי והמערבי של הפארק, עמק ואל די רימס (Val di Rhemes) שוכן למרגלות ההר הציורי Granta Parey (גובה 3,387 מ'), התוחם אותו מדרום. במרכזו של העמק שוכן הכפר רימס סנט ג'ורג' (Rhemes Saint Georges) ובקצהו הכפר רימס נוטר-דאם (Rhêmes-Notre-Dame). האחרון הוא כפר קטן וציורי, המשתלב באופן מושלם עם העמק וההרים סביבו, ותמצאו בו מרכז תיירותי קטן עם מסעדות ובתי מלון משפחתיים.
מקומות לינה ברימס נטר-דאם והאזור
 
עמק אאוסטה, צפון איטליה
ואל די רימס, עמק אאוסטה, צפון איטליה
הכפר הציורי רמס נוטר-דם בפתחו של עמק ואל די רמס (צילום: כרמית וייס, PavloBaliukh)
 
מומלץ בחום להקדיש לביקור בפארק הלאומי גראן פרדיסו מספר ימים, לפחות יום אחד לכל אחד משלושת העמקים.
לחובבי הספורט האתגרי, מספר חברות מפעילות מסלולי הליכהוייה פראטה וטיפוס הריםרכיבה באופני הריםרפטינג על 
נהר דורה בלטי שזורם במרכזו של עמק אאוסטה, ועוד.

אחרי ששבענו מהטיול בפארק הלאומי, נצא לבקר בכמה מהאטרקציות הנוספות של מחוז ואל ד'אוסטה באזור הקרוב.

הרכבל למון בלאן – ההר הגבוה במערב אירופה

מון בלאן (Mont Blanc), שפרושו "ההר הלבן", מתנשא ברוב הוד והדר לגובה 4,810 מ' ממערב לעמק אאוסטה, ומסמן את הגבול עם צרפת. אל פסגתו מטפסים כל שנה לא פחות מ-20,000 איש, אך אתם, שאינכם מטפסים מקצוענים, תוכלו להגיע עם רכבל מהעיירה קורמאיור או מהעיירה שאמוני (Chamonix) שבצרפת עד לתחנת איגווי דו מידי (Aiguille du Midi) הנמצאת בגובה 3,842 מ'. שתי העיירות הקרובות ביותר למון בלאן  קורמיור, מהצד האיטלקי, ושאמוני, מהצד הצרפתי, מקושרות עם מנהרת המון בלאן.

רכבל למון בלאן, צפון איטליה
לגעת בשמים, תצפית מתחנת איגווי דו מידי לעבר פסגות רכס מון בלאן  (צילום: cenkertekin)
 
קורמיור (Courmayeur) היא עיירת סקי קטנה, ולצדה אתר סקי קטן בעל שם זהה, הגולש על המורדות האיטלקים של המון בלאן. ניתן לעלות ממנה אל המון בלאן עם רכבל Skyway Monte Bianco, העולה מגובה 1,300 מ' לגובה 3,466 מ', ותוך כדי כך משלים סיבוב מלא סביב עצמו (כך שלא משנה היכן תעמדו, תראו לכל הכיוונים). משם יש להמשיך עם רכבל נוסף - Vallée Blanche Cable Car, ה"מדלג" מעבר לרכס אל תחנת איגווי דו מידי בצד הצרפתי, ממנה ניתן לרדת לשאמוני או לחזור על עקבותיכם לצד האיטלקי.
קחו בחשבון שהפרש הגבהים הוא אדיר ליום אחד, והשתדלו להגיע לכאן לאחר שכבר הסתגלתם לגובה ככל שניתן, ובנוסף, השתדלו לבחור ביום הכי בהיר שניתן.

אם תבחרו ללון בקורמיור, אמליץ כאן על מלון לו סקויילאטולו (Hotel Lo Scoiattolo) אשר במרכז העיירה, המעוצב בסגנון אלפיני ומציע חדרים זוגיים, סוויטות וחדרים למשפחות.
מקומות לינה נוספים בעיירה קורמאיור

קורמאיור, רכבל למון בלאן, צפון איטליה
רכבל Skyway Monte Bianco מעלה מטיילים מהעיירה קורמיור לפסגות המון בלאן  (צילום: Franco Vannin)

מלון מומלץ בעיירה קורמיור, צפון איטליה

מלון לו סקויילאטולו - אווירה אלפינית במרכז העיירה קורמיור
 
מנהרת מון בלאן (Traforo del Monte Bianco) היא הדרך הקצרה והמהירה לעבור לצד הצרפתי. היא עלתה לכותרות בשנת 1999, אז נהרגו 39 איש, כאשר משאית עלתה באש והאנשים שנלכדו במנהרה נחנקו מהעשן הכבד, כולל אחד הכבאים הצרפתים, שניסו לשווא לכבות את השריפה. רק 12 איש מבין הלכודים הצליחו להינצל. כיום מותקנות במנהרה 28,000 נקודות בקרה, המחוברות למערכת ממוחשבת, הבודקת את המצב במנהרה כל הזמן ומפעילה אמצעי זהירות בהתאם. בנוסף לכך, בשטח המנהרה 37 תאי הגנה וכלי רכב כבדים חייבים להיבדק לפני כניסתם אליה.
 
מלון מומלץ בקורמיור, איטליה
מלון אאוברג דה לה מסיון הנהדר, במרחק 500 מ' מהרכבל למון בלאן ומעט יותר מהכניסה למנהרה.
בחירה מצוינת ללינה בעיירה קורמיור, לזוגות ומשפחות
  (Auberge De La Maison)
 

אתרי הסקי של עמק אאוסטה - לא רק סקי

אתרי סקי תמיד מציעים שלל אפשרויות טיול לחרוצים, ותצפיות נפלאות.

אתר הסקי פילה (Pila) מתנשא לגובה 2,752 מ', מממש מעל העיר אאוסטה וכפר קטן בשם פילה, שרובו בתי מלון קטנים וחמודים. אפשר לעלות אליו ברכבל או בכביש מפותל, 18 ק"מ אורכו, המתחיל בכפר פילה. תוכלו להשקיף מלמעלה על הנוף המדהים של עמק אאוסטה, עד פסגת המון בלאן במערב, ופסגות המטרהורן ומונטה רוסה במזרח. תוכלו ליהנות גם ממסלולי הליכה ואופניים, וכמובן, הפטנט הידוע  לעלות ברכבל ולרדת ברגל, או לרדת בתחנת הביניים, ולהמשיך ברגל עד לעמק.

אתר הסקי לה טוייל (la tuile), שגובהו 2,642 מטר, נמצא מעל הכפר לה טוויל, בדרך למעבר סן ברנארד הקטן. גם כאן תוכלו למצוא שפע של אפשרויות לבילוי של קיץ.
לינה בכפר פילה למרגלות אתר הסקי פילה
 
אתר הסקי לה טוייל, צפון איטליה
הכפר לה טוויל, ליהנות בקיץ מהרכבלים של אתר הסקי  (צילום: Francesca25)
 

 היכן ללון בעמק אאוסטה

בעמק אאוסטה בתי מלון מכל הסוגים. בעיר אאוסטה ובאתרי הסקי יש מלונות גדולים ומודרניים, אך רוב המלונות בעמק קטנים ומשפחתיים יותר, והם מעניקים אווירה אוטנטית ואפשרות לקשר בלתי אמצעי עם המארחים. לבתי המלון בעמקים הצדדיים של שמורת גראן פארדיסו יש קסם משלהם, אם מוכנים "לשלם" בזמן כניסה ויציאה לכל מקום אליו רוצים להגיע.

גם בעמק המרכזי, בכפרים הצופים על האוטוסטרדה - לדוגמא: ארוויה (Arvier), וילנב (Villeneuve) או סנט-פייר (Saint-Pierre) - יש בתי מלון רבים, ולמי שרוצה לטייל כאן מספר ימים זהו המיקום המוצלח ביותר ללינה. ההגעה לכל מקום היא נוחה וקלה, בשל הקרבה לאוטוסטרדה (15 דק' לאאוסטה, 30 דק' לקורמיור, שעה לשאמוני ומון בלאן), ולכבישים המקשרים לעמקים של שמורת גראן פרדיסו (30-40 דק' לקצה של כל אחד מהם).
בתי מלון בכפר ארווייר  | בתי מלון בכפר וילנב  | בתי מלון בכפר סנט פייר

אביא כאן המלצות ל- 3 בתי מלון הממוקמים בעמק המרכזי:

המלצה על מלון בעמק אאוסטה, צפון איטליה
מלון שאלה לה מרידיאנה  מלון משפחתי קטן ומקסים, בדרגת 4 כוכבים.
חדרים וסוויטות, שלכולם מרפסת או טרסה, ספא קטן, מסעדה מצוינת, ארוחת בוקר מפנקת ואירוח ביתי וחם
 (Hotel Chalet La Meridiana
 
מלון באאוסטה
כמו בעולם אחר:  הכפר ארוויה לא הרחק מהכביש הראשי ובמיקום מרכזי ללינה בעמק -
מבט ממרפסת מלון רוייטור, מלון משפחתי קטן וחביב
  (Hotel Ruitor)

מלון מומלץ במיקום מרכזי בעמק אאוסטה, צפון איטליה
לא הרחק גם מלון ל'אנגולינו די בוני, אף הוא בכפר ארוויה, הוא אי של שקט וקסם,
עם חדרים מתוקים, חצר מקסימה ושירות משפחתי ואיש
י (L'angolino di Bonny)
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר