הזמנות לחופשה שלך

אתר הסקי פאסו טונלה – מבטיח ומקיים
מאת: גל פרידמן 


מהו סוד הקסם של אתר הסקי האיטלקי פאסו טונלה? אמנה כאן שלוש סיבות עיקריות: ההרים, הקרחון והעיירה. הרי הדולומיטים מבטיחים נופים מהדרמטיים בעולם, קרחון בגובה 3,100 מ' מבטיח עונה ארוכה ושלג איכותי, ועיירה שנבנתה במיוחד עבור גולשי הסקי, מבטיחה נוחות ופינוק.


על כל אלו ועוד, אספר כאן מתוך היכרות רבת  שנים עם אתר הסקי פאסו טונלה, שהוא מאתרי הסקי האהובים עלי במיוחד.
 
1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

אתר הסקי פאסו טונלה  (באדיבות: SkiDeal)
אתר הסקי פאסו טונלה  (באדיבות: SkiDeal)
אתר הסקי פאסו טונלה  (באדיבות: SkiDeal)
מרבדי פאודר באתר הסקי פאסו טונלה  (באדיבות: SkiDeal)
מסעדת הרים באתר הסקי פאסו טונלה  (באדיבות: SkiDeal)
תצפית לעבר העיירה פונטה די לניו  (באדיבות: SkiDeal)

ההרים – הרי הדולומיטים בנופים מהיפים בעולם

פאסו טונלה (Passo Tonale) הוא מעבר צר בין שני רכסי הרים, בחלקם המערבי של הרי הדולומיטים, שמעליו מתנשא קרחון, מהגבוהים באיטליה. במקום הוקם אתר הסקי, ובעקבותיו הוקמה גם עיירה, השוכנת בגובה 1,800, בלב עמק מוקף הרים. ההרגשה היא כאילו אתם בתוך איצטדיון ענק, עם שתי טריבונות משני הצדדים. המדרונות מרשימים במימדיהם, והם כוללים בתוכם משעולים נסתרים ופינות חבויות, ששווה לטייל בהם בכל עונות השנה.
 
ההרים המשתייכים לרכס אדמלו-ברנטה, הם הגבול המערבי של הרי הדולומיטים, הידועים בצוקי הסלע הנישאים שלהם, שיוצרים נופים דרמטיים במיוחד. לא לחינם הכיר בהם אונסק"ו כאתר מורשת טבע עולמי. עכשיו, דמיינו את מצוקי הסלע הנישאים הללו ואת הפינות הנסתרות, כששמיכה לבנה מכסה אותם, ותקבלו נופים מהיפים ביותר שאתרי הסקי יכולים להציע.
 

פאסו טונלה (A),
פונטה די לניו (B), מדונה די קמפליו (C) להגדלה לחצו למעלה משמאל
 

טיולי אופנייםהקרחון – הרבה שלג ועונה ארוכה

הדובדבן שבקצפת אתר הסקי פאסו טונלה, הוא קרחון פרסנה  (Presena), על הפסגה שמדרום לעמק, בגובה 3,000 מ'. הקרחון, שמתכסה שלג טרי כבר בתחילת הסתיו, מאפשר את פתיחת עונת הסקי מוקדם מהרגיל, כשאתרים אחרים באיטליה עדיין נמים את שנת הקיץ. גם בסוף החורף, כשאתרי סקי אחרים סוגרים את המסלולים, כאן עדיין ניתן לגלוש על שלג טרי ואיכותי. בשיא העונה האתר זוכה למשקעים נדיבים במיוחד, בצורת שלג, כמובן.  בפברואר 2015, למשל, במשך מספר שבועות נמדדו בו 5 מטרים של שלג!
 
השלג מכסה בחורף 120 ק"מ של מסלולים מצויינים ושדות אופ-פיסט רכים ומזמינים. המוניטין של שטחי האופ-פיסט בפאסו טונלה הוא מעולה, כי מדובר בשטחים נרחבים של טבע בתולי, שנראה בדיוק כפי שהיה לפני אלפי שנים, טרם התפתחות הציוויליזציה. הגלישה במרבדי שלג שכף רגל מעולם לא דרכה בהם, היא חוויה שלא כדאי לפספס. בהזדמנות אני שב ומזכיר, לא לצאת לאופ-פיסט ללא ליווי של מדריך מקומי, שמכיר היטב את השטח. שטח האתר כולו, כולל האופ-פיסט, מגיע לגודל השטח של אתר הסקי הפופולרי ואל טורנס (Val Thorens) שבצרפת.
כתבה על אתר הסקי ואל טורנס
 
פאסו טונלה, קרחון פרסנה
קרחון פרסנה, מבטיח עונת סקי ארוכה ושלג בטוח  (באדיבות: SkiDeal)
 

העיירה – הכל כאן נבנה עבור גולשי הסקי

שלא כמו במרבית אתרי הסקי האיטלקים, כאן נבנתה העיירה יחד עם אתר הסקי, כך שהכל הרבה יותר יעיל וידידותי למשתמש. העיירה מאורגנת בחכמה וקל מאוד להגיע למעליות הסקי מכל מקום בה. יש מלונות שהם כמעט סקי-אין/סקי-אאוט (Ski-In\Ski-Out), כלומר, כמעט וניתן לגלוש מהמלון אל המסלולים ולחזור בגלישה אל המלון. למרות הבניה הייעודית, העיירה פאסו טונלה נבנתה בטוב טעם, תוך הקפדה על עיצוב פשוט, אותנטי ולא תעשייתי.
בתי מלון בעיירה פאסו טונלה
* עוד על סקי אין/אאוט בכתבה מונחים בסיסיים בסקי
 
פאסו טונלה, העיירה
העיירה פאסו טונלה, נבנתה במיוחד עבור גולשי הסקי  (באדיבות: SkiDeal)
 

לגלוש בפאסו טונלה – למי זה מתאים?

אתר הסקי פאסו טונלה מתאים לכל רמות הגלישה. הוא גן עדן לגולשים מתקדמים ולרמת הביניים, עם 12 מסלולים אדומים ו- 6 מסלולים שחורים. מצד שני הוא פשוט מושלם למתחילים, עבורם יש 9 מסלולים כחולים, שגם נוח מאד להגיע אליהם.
 
גולשים מתחילים יוכלו "לטייל" לשדרת המסלולים הקלים, שם מחכה להם שורה של מעליות, שישאו אותם למסלולים כחולים - מתונים, רגועים ורחבים מאד. על המסלולים הללו ניתן להתאמן ולהשתפר בהנאה מרובה. לרמת הביניים, יש מסלולים אדומים רבים, ולמקצוענים שבחבורה יש כמה מסלולים שחורים, שהם "סוף הדרך" מבחינת האתגר והנופים המרגשים שהם מזמנים
 
פאסו טונלה, אתר הסקי
פאסו טונלה, מסלולים רחבים והתאמה לכל רמות הגלישה  (באדיבות: SkiDeal)
 

פאסו טונלה למתקדמים

אחד המסלולים האהובים עלי ביותר הוא מסלול 14 השחור, שהוא לא סתם מסלול, אלא חוויה מיוחדת במינה. המסלול תלול, אך רחב, והוא מתפתל בתוך יער עבות. הגלישה בין העצים מהווה חוויה רומנטית במיוחד, ובתוספת האדרנלין ופעימות הלב החזקות עקב האתגר הפיסי, זוהי חוויה שלא תישכח במהרה. בסיום המסלול מגיעים לעיירה השכנה פונטה די לניו (Ponte Di Legno), שהיא פנינה תיירותית בפני עצמה. זוהי עיירה מעודנת ואלגנטית, המשמרת קסם הררי בסביבה טבעית. מומלץ להגיע לעיירה גם בלי ציוד הגלישה (התחבורה באמצעות סקי-בס + גונדולה מגניבה שמגרדת את צמרות העצים), ולטייל בסימטאותיה היפהפיות, לשוחח עם תושביה הלבביים, וליהנות ממטעמי המסעדות האיכותיות.
 
מי שלא מסתפק ב-120 ק"מ בפאסו טונלה (בעיקר הגולשים המתקדמים), יכול להרחיב את הסקי-פס גם למדונה די קמפיליו (Madonna di Campiglio‏), עיירת סקי יוקרתית מפוצצת בסלבס. כך מתקבלים עוד 150 ק"מ של מסלולים (שאינם מחוברים למרחב פאסו טונלה), ועוד 120 ק"מ של מרחב ברנטה (Brenta) - כמעט 400 ק"מ של מסלולים בסך הכל.
לינה בעיירה מדונה די קמפיליו
 
פאסו טונלה, פונטה די לניו
העיירה פונטה די לניו, מצפה לגולשים בסיומו של מסלול שחור יפה במיוחד  (באדיבות: SkiDeal)המטבח האיטלקי הנפלא

רעבים? ברוכים הבאים למטבח האיטלקי הנפלא והלא יקר. אמנם יש כאן מסעדות יוקרתיות, אך רוב המסעדות הן עממיות, ותוכלו לאכול צהריים במחירים דומים לארץ, ואף פחות. באופן גורף ניתן לומר שאתרי סקי באיטליה כולה לא קורעים תיירים במחירים. לא אחת יצא לי להיכנס למסעדה, ששוכנת בתוך מבנה יפהפה, ובתוכה הכל - כולל השולחנות, המפיות והעיצוב הפנימי, משדרים יוקרה. כשקיבלתי את החשבון הופתעתי לטובה, כי המחיר היה דומה לרשתות בתי הקפה המוכרות בארץ.
 
אם בא לכם לנסוע במנהרת הזמן - ממש על ההר, באמצע מסלולי הגלישה, מתנשא מנזר מהמאה ה-12 ובו מסעדה איכותית ומיוחדת בשם La Mirandula. כל הצוות לבוש כנזירים וופסנתרנית מנעימה בצלילים. אם תרצו לבקר שם בערב, המונית הלוך ושוב כלולה במחיר הארוחה. זוהי חוויה שמיימית-רוחנית, באחריות!
כתבה על אוכל איטלקי
 
פאסו טונלה, מסעדת הרים
מסעדת הרים אחת מני רבות, מטבח איטלקי נפלא במחיר שווה לכל כיס  (באדיבות: SkiDeal)
 

אפרה סקי וחיי לילה בפסו טונלה

אם אתם מדמיינים שבסיום יום הגלישה תחליקו למלון שלכם, כדאי לכם לחשוב שוב. פאסו טונלה מציעה כמה ברים נהדרים, שמספקים סצינת אפרה סקי מטריפה, מתובלת במוסיקה מקפיצה. לא מדובר כאן במועדונים ענקיים, עם מוסיקה קרה ומודרנית, אלא במקומות מגניבים, עם יצירתיות מקומית אין קץ וחמימות אנושית מדבקת. אין אחד שלא נסחף לאווירה העליזה, ועם קצת אלכוהול, כולם הופכים להיות חברים של כולם.
 
אחד המקומות השווים הוא Nico's Bar, שנותן בראש עם להקות כמו Ac\Dc ושירים אדירים מכל התקופות. הטירוף כאן כל כך גדול, שלפעמים אנשים מורידים חולצה ויוצאים לרקוד טופלס מחוץ לבר, כשאף אחד לא שם לב שבחוץ הטמפרטורה היא מינוס 5 מעלות.
 
אם תרצו להמשיך לבלות, תוכלו למצוא כמה פאבים טובים ואינטימיים, שישמחו להמשיך ולארח אתכם גם בשעות הערב והלילה. לדוגמא, פאב El-Bait, מקום צנוע המציע משחקי שולחן, בירה זולה ושירות מעולה!
 
פאסו טונלה, סקידיל
אפרה סקי שמתחיל עוד לפני שנגמר הסקי... בברים שלצדי המסלולים  (באדיבות: SkiDeal)

בתי מלון מומלצים באתר הסקי פאסו טונלה

מלון ספורט ויטוריה (Sport Hotel Vittoria) מדורג 4 כוכבים ונמצא במיקום מרכזי בעיירה פאסו טונלה, במרחק הליכה קצר ממעליות הסקי. הוא מציע בריכה, מרכז ספא וחדרים ל- 2 עד 3 אורחים.
מלונות הדירות – רזידנס אל מניירו (Residence Al Maniero) ורזידנס מירלאדו (Residence Mirelladue) - ממוקמים בעיירה השכנה פונטה די לניו (שתי העיירות חולקות מרחב גלישה משותף ומחוברות עם רכבלים ומסלולים). שניהם מציעים דירות ל- 2 עד 6 אורחים, שכולן מצוידות במטבח, פינת אוכל ופינות ישיבה.

בתי מלון מומלצים ודירות באתר הסקי פאסו טונלה  בתי מלון מומלצים ודירות באתר הסקי פאסו טונלה
בתי מלון מומלצים ודירות באתר הסקי פאסו טונלה  בתי מלון מומלצים ודירות באתר הסקי פאסו טונלה
למעלה - מלון ספורט ויטוריה - מלון 4 כוכבים בסמוך למעליות הסקי
למטה - מימין -
 רזידנס אל מניירו ומשמאל - רזידנס מירלאדו - מלונות דירות בעיירה פונטה די לניו
 
 

להיפרד בחיוך

אסיים בנימה אישית. פאסו טונלה הוא אחד מאתרי הסקי האהובים עלי ביותר. פשוט בלתי אפשרי שלא להיכבש בקסם החייכני שלו. תמצית החיים הטובים זה ממש כאן!
 
 

מידע נוסף

השכרת רכב באיטליה
בתי מלון בעיירה פאסו טונלה - השוואת מחירים
חופשות סקי בפאסו טונאלה ויעדים נוספים

כתבות נוספות

אתר הסקי סלה רונדה
גולשים נהנים יותר - אתר הסקי ליביניו
חופשת סקי משפחתית
אתר הסקי לז ארק – גן עדן צרפתי

גל פרידמן, סקידיל
 
אודות הכותב
גל פרידמן, תסריטאי, עורך, ובמאי טלוויזיה. מכור לסקי ברמות שאין לתאר, שואף לגור בתוך שלג. מנהל תוכן בחברת SkiDealמספר צפיות: 11845
78770
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!