www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

סקי בשוויץ: סקירת אתרים


סקירת אתרי סקי בשוויץ
מאת: כרמית וייס


עבור רבים שוויץ היא מילה נרדפת לנופים קסומים ומושלגים, כפרים ציוריים על מורדות ההרים ופרות רועות באחו. במציאות זה אפילו יפה עוד יותר. מולדתה של היידי בת ההרים היא המדינה הקטנה ביותר מבין ארבע מעצמות הסקי של האלפים, אולם כמעט כל שטחה הוא הררי. 


בכתבה אסקור את אתרי הסקי של שוויץ, שלחלקם הוקדשו כתבות נפרדות, שיקושרו מכאן.
 
סקי קיץ על קרחון המטרהורן בצרמט, אתרי הסקי הם חגיגה גם בקיץ  (צילום: כרמית וייס) 
 
בשוויץ מספר אתרים יוקרתיים ויקרים, כמו, סנט מוריץ, וורבייה וצרמט, אליהם כדאי להגיע רק אם המזומנים מצויים בכיסכם בשפע. אולם מרבית האתרים מצויים בקו אחד עם המדינות השכנות מבחינת המחיר.
 
העיירות והכפרים השוויצרים, גם הגדולים שבהם, שמרו על צביונם הכפרי הפסטורלי, גם כאשר לידם צמח אתר סקי גדול אליו מגיעים תיירים רבים. אצל השוויצרים, כמו אצל השוויצרים, השמירה על האופי הכפרי מעוגנת בחוקי הבניה המקומיים ולא תמצאו מבני בטון מכוערים בעיירות הסקי. יותר מכך, לשוויצרים חשובה מאד השמירה על איכות הסביבה ולכן עיירות וכפרי סקי רבים, כמו צרמט למשל, הם כפרים ללא מכוניות. את הרכב תחנו מחוץ לכפר, או שתגיעו ברכבת, ותכנסו אליו עם רכבים חשמליים מיוחדים. מלבד שמירה על איכות סביבה הדבר מעניק למקום קסם פסטורלי נוסף ושלווה.


מפת אתרי הסקי הגדולים של שוויץ, לפי סדר הופעתם בכתבה 
 

טיולי אופניים
 
האיכות השוויצרית היא ללא פשרות. הכל מתקתק כמו שעון, הרכבלים יוצאים תמיד בזמן (שימו לב, הם גם מסיימים בזמן, ראו הוזהרתם) ותחזוקת האתרים היא ברמה מעולה.
מרבית אתרי הסקי בשוויץ אינם גדולים מאד, אולם גם כאן יש כבר שיתופי פעולה של סקי פס משותף, ואתרים קטנים שחוברו במסלולים ומעליות לאתר אחד גדול. הבולט ביותר בתחום זה, הרבה מעל כל האחרים, הוא פורט דו סוליי (Portes du Soleil), מרחב הסקי המשותף לשוויץ וצרפת, שהוא אחד משני מרחבי הסקי המקושרים הגדולים בעולם. עוד שיתוף פעולה בינלאומי תמצאו באתר הסקי של צרמט, המקושר עם מעלית לאתר הסקי צ'רביניה האיטלקי. סקי פס משותף יש גם לכל האתרים באזור יונגפראו, וכן בדאבוס, סנט מוריץ, סאס פה, צינל ועוד.
 
הגונדולה לפסגת הטיטליס, ריצפה שקופה ומסתובבת (צילום: Christian Perret)
 

מתי לא מומלץ להגיע לסקי בשוויץ

השוויצרים יוצאים לשתי חופשות בחורף ורבים מהם גודשים אז את אתרי הסקי, שעלולים להיות עמוסים, וגם המחירים עולים בהתאם. אם אתם יכולים לבחור תאריך אחר זה בהחלט עדיף.
חופשת חג המולד – מתחילה בסביבות 20 בדצמבר ומסתיימת בתחילת ינואר.
חופשת החורף – מתקיימת בחודש פברואר ואף גולשת מעט לתחילת מרץ. תאריכי חופשה זו שונים מקנטון לקנטון, וכך גם אורך החופשה (בין שבוע לשבועיים).
 

היכן נמצאים אתרי הסקי של שוויץ

אתרי הסקי השוויצרים מרוכזים בשלושה אזורים:
דרום-מערב שוויץ - קנטון וָאלֶה (ואליס), השוכן למרגלות פסגות מהגבוהות במערב אירופה - מון בלאן, מטרהורן ומונטה רוסה, על הגבול עם צרפת ואיטליה. באזור זה נמצא מרחב הסקי פורט דו סוליי והאתרים צרמט, סאס פה, צינאל, וורבייה, קראן-מונטנה ועוד. אתרים אלו הם מהגבוהים ביותר בשוויץ. הנסיעה משדה התעופה של ז'נבה אורכת שעה וחצי עד שלוש שעות ואילו מציריך כארבע שעות.
 
מרכז שוויץ ברכס האלפים הברניים מרוכזים האתרים של אזור יונגפראו וכן אנגלברג וגסטאד. המרחק משדה התעופה של ציריך הוא שעה וחצי (אנגלברג) או שלוש שעות (לאחרים), ומז'נבה שעתיים-שלוש.
 
מזרח שוויץ - בקנטון גראובינדן, על הגבול עם אוסטריה ואיטליה, ישנם מספר אתרי סקי. אזור זה כולל את שני האתרים היוקרתיים סנט מוריץ ודאבוס וכן את לנצרהיידה, פלימס-לאקס ועוד. אתרים אלו מרוחקים שעה וחצי עד שלוש שעות נסיעה מציריך וכארבע שעות ממינכן.
 
סנט מוריץ, עמק אנגדין   (צילום: Public Relations, Engadin St. Moritz)
 
 

אתרי הסקי של דרום-מערב שוויץ

אתר הסקי פורט דו סוליי (Portes du Soleil)

זהו מרחב הסקי המקושר הגדול ביותר בשוויץ, ואחד משני הגדולים בעולם כולו. הוא מאגד 14 אתרי סקי, משני צדי הגבול הצרפתי-שוויצרי.
בצד השוויצרי שישה אתרים:
 Champery, Champoussin, Les Crosets, Morgins, Torgon ו- Val d'Illiez.
בצד הצרפתי ישנם שמונה אתרים, שהגדול בהם הוא אבוריאז' (Avoriaz). כל האתרים מקושרים במסלולים ומעליות, וכך נוצר מרחב סקי אחד ענק עם מסלולים באורך 650 קילומטרים(!)
הנקודה הגבוהה ביותר באתר היא בגובה 2,466 מ'.
העיירות בצד השוויצרי שמרו במידה רבה על אופיין הכפרי בניגוד לעיירות הצרפתיות, שהן מודרניות יותר ויש הסבורים שהן יפות פחות. למרות שהאתר קרוב לז'נבה, הנסיעה אורכת כשעה וחצי, מאחר והדרך המהירה ביותר היא מצפון לאגם ז’נבה.

אתר הסקי צרמט (Zermatt)

עיירת סקי יפיפיה למרגלות פסגת מטרהורן, בעל מראה החרוט הדרמטי, המוכר מאריזת השוקולד טובלרון. מסביב לצרמט נמצא הריכוז הגבוה ביותר של פסגות גבוהות מארבעת אלפים מטרים (38 אם זה ממש חשוב), וזה מעצים את היופי. זוהי עיירה ללא כלי רכב, בה ניתן להתנייד עם רכבים חשמליים, כרכרות סוסים והכי טוב ברגל.
אתר הסקי, המציע מסלולים באורך 185 קילומטרים, מורכב משלושה אזורים, שהגבוה שבהם - קליין מטרהורן - מגיע לגובה של 3,883 מ'. גובהו הרב של האתר מבטיח את עונת הגלישה הארוכה ביותר בשוויץ, מסוף נובמבר עד תחילת מאי, והקרחון מבטיח גלישה גם בחודשי הקיץ, אם כי במרחב מצומצם של 20 קילומטרים. האתר מחובר עם רכבל ומסלולים לאתר צ'רביניה (Cervinia), מצדו האיטלקי של הגבול, ויחד הם מציעים מסלולים באורך 313 קילומטרים.
בתי מלון בצרמטמלון מומלץ בעיירה צרמט

מלון סוויטות זורבריגן (Suitenhotel Zurbriggen), מלון 4 כוכבים מפואר, הקרוי על שם בעליו, גולש סקי שוויצרי מפורסם, ממוקם 100 מ' מהרכבל למטרהורן. מהחלונות הפנורמיים ומרפסות החדרים והסוויטות, הכוללות מטבח מאובזר ומתאימות גם למשפחות, נשקף המטרהורן במלוא הדרו. במלון גם בריכת שחיה פנימית וחיצונית ומרכז בריאות וספא. מרכז העיירה נמצא במרחק הליכה קצר, ומתחנת הרכבת (כ- 1 ק"מ) יאספו אתכם ברכב החשמלי של המלון.
מלון סוויטות זורבריגן – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
 

מלון מומלץ בצרמט   מלון מומלץ בצרמט   מלון מומלץ בצרמט
מלון מומלץ בצרמט   מלון מומלץ בצרמט   מלון מומלץ בצרמט
מלון סוויטות זורבריגן
 - המטרהורן נשקף מכל פינה במלון המפנק

 
 

אתר הסקי סאס-פה (Saas-Fee)

השכן הקטן והפחות מפורסם של צרמט, נמצא מעט מזרחה ממנה, בקצהו של עמק סאס-טל (Saastal). גם הוא כפר ללא מכוניות, והוא אפילו שמר עוד יותר על אופיו הכפרי. זהו אתר סקי קטן, עם מסלולים שאורכם 100 קילומטרים, והוא מתאים בעיקר למתחילים וגולשים ברמת הביניים. קרחון פה (Feegletscher), המתנשא לגובה המרשים של 3,500 מ', מבטיח מספר מסלולי גלישה לאורך כל השנה, באורך של 20 קילומטרים. בקיץ ובעונות המעבר הגלישה היא על הקרחון בלבד, תנאי הגלישה אינם קלים (אלא אם כן שלג טרי ציפה את המסלולים) ומתאימים לגולשים מנוסים.
סקי פס לשישה ימים למבוגר:  329 פרנק (225 אירו*).
ניתן לרכוש סקי פס לארבעת אתרי הסקי של עמק סאס-טל (שמות כולם מתחילים ב"Saas"). 
בתי מלון בסאס פה
  


סאס-פה, אחד מאתרי הסקי של עמק סאס-טל  (צילום: כרמית וייס)


 המלצה על מלון בסאס פה

מלון מרמוט (Hotel Marmotte), הוא מלון משפחתי קטן וחביב, עם 25 חדרים. החדרים מרווחים, נקיים ולכולם מרפסת. לרשות האורחים (חינם) חדר ספא, עם שני ג'אקוזי אישיים, סאונה רטובה ויבשה ומקלחות מסג'. ארוחת הבוקר טעימה למדי וארוחת הערב מעולה. המלון נמצא כשלוש מאות מטר מהמרכז ובמרחק מעט גדול יותר ממעליות הסקי. את ציוד הסקי ניתן להשאיר בחדרי הסקי (Ski Room) שיש למלון ליד תחנות הרכבל.  היחס נפלא, השירות ללא דופי והאדיבות מאירת פנים.
מלון מרמוט, ארוחת בוקר עשירה וחמש מנות לארוחת הערב 

אתר הסקי וורבייה (Verbier)

קרבתו לשדה התעופה של ז'נבה (שעה וחצי), גובהו הרב, 3,300 מ', הקרחון שלצידו, קרחון Mont Fort, והנופים הנפלאים, הופכים את וורבייה לאתר מבוקש מהשורה הראשונה. ביחד עם האתרים הסמוכים לו, השותפים ב"סקי פס ארבעת העמקים" (Les 4 Vallees), הוא מאפשר גלישה על מסלולים באורך של 410 ק"מ. האתר מושך אליו גולשים צעירים לרוב, מה שמבטיח חיי לילה ערים יותר מאשר במרבית האתרים השוויצריים. מהנקודה הגבוהה באתר ניתן להשקיף על הפסגות המרשימות של מטרהורן ומון בלאן.
  
וורביה, אחד מאתרי הסקי של  "ארבעת העמקים"   (צילום: Celine Ribordy / VSP)
 

אתר הסקי קראן-מונטנה (Crans-Montana)

אחד מאתרי הסקי הפופולריים של שוויץ, המורכב למעשה מארבעה אתרי סקי בעלי סקי פס משותף, כאשר קראן ומונטנה הם שני הגדולים שבהם. האתר שוכן בשכנות לשני כפרים בעלי אותו שם, קראן ומונטנה, במורדות הצפוניים של האלפים של קנטון ואלה (ואליס).

באתר 160 ק"מ של מסלולי גלישה וגובהו המקסימלי 3,000 מ'. קרחון Plain-Morte מבטיח תנאי גלישה גם מחוץ לעונה. האתר מתאים בעיקר למתחילים ולרמת הביניים. המפנה הדרומי של האתר מעניק לו שעות שמש רבות, שהן יתרון במקרים רבים, אך עלולות לפגוע באיכות השלג. במקום מתקיימות תחרויות גלישה בינלאומיות באופן קבוע.

בתי מלון בקראן-מונטנה
 

 

אתרי הסקי של מרכז שוויץ

אזור הסקי יונגפראו (Jungfrau Top Ski)

אזור קסום, למרגלות הפסגות האדירות של יונגפראו, איגר ומונק, בקרבת העיירה אינטרלקן, המוכרת לישראלים רבים מטיולי הקיץ. הפסגות הגבוהות היורדות בתלילות לעמקים, בהם פזורות עיירות ציוריות, הם בדיוק מה שאתם מכירים מהגלויות של שוויץ.
אזור הסקי כולל בתוכו שלושה אתרי סקי נפרדים – מיורן-שילטהורן (מעל העיירה מיורן), וונגן-קליינה שיידג (מעל העיירה וונגן), גרינדלוואלד-פירסט (מעל העיירה גרינדלוואלד). האתרים אינם מחוברים עם מעליות ומסלולים ויש לעבור מאחד לשני עם רכב, אוטובוס סקי או הרכבת האזורית.
האזור כולו מציע מסלולים באורך של 213 ק"מ, עם גובה מקסימלי של 2,970 מטרים.


בתי מלון מומלצים בעיירה בגרינדלוולד

למגיעים ללא רכב מומלץ ללון בקרבת תחנת הרכבת המרכזית של גרינדלוולד. המלצתי החמה על מלון שוויצרהוף (Romantik Hotel Schweizerhof Grindelwald), מלון 5 כוכבים הממוקם 200 מ' מתחנת הרכבת ומעט יותר ממרכז העיירה. המלון הבנוי עץ בסגנון אלפיני מציע בריכה, מסעדה ושירות אדיב 24/7. מלון שוויצרהוף - מחירים והזמנות (מלון זה אינו זול וכאן תוכלו לחפש מלונות נוספים בקרבת תחנת הרכבת של גרינדלוולד).
 
בעיירה עצמה דירות אירוח ובתי מלון רבים, חלקם לאורך הרחוב המרכזי ואחרים פזורים על צלע ההר מעל ומתח למרכז. אחד מהם, שנמצא במרחק הליכה מהמרכז, הוא מלון אלפנהוף (Hotel Alpenhof Grindelwald). הוא צנוע יותר, מחיריו סבירים לעיירה (שאינה זולה) והוא מציע חדרים זוגיים וחדרי משפחה.
 
מלון שוויצרהוף, מלון חלומי ליד תחנת הרכבת של גרינדלוולד (צילום: כרמית וייס)
 
מלון אלפנהוף, מלון בסגנון אלפיני על צלע ההר מעל מרכז העיירה


 

 

אתר הסקי גסטאד (Gstaad)

אתר יוקרתי, שהוא חלק מאזור סקי משותף, הכולל שישה אתרים סמוכים, עם מסלולים באורך 250 קילומטרים. זהו אחד מאתרי הסקי הגבוהים בעולם. חלקו של האתר הנקרא Glacier 3000, משום שהוא נמצא על קרחון בגובה 3,000 מ', מאפשר גלישה החל מאוקטובר עד תחילת מאי, ואילו בשאר האזורים העונה קצרה יותר. בעיירה יש הרבה אפשרויות בילוי לאלו שאינם גולשים, אולם היא נחשבת יקרה מאד, מאחר ומגיעים אליה עשירים ומפורסמים רבים..
 

אתר הסקי אנגלברג-טיטליס (Engelberg-Titlis)

למרגלות פסגת טיטליס, המתנשאת לגובה 3,020 מ'. שוכנת העיירה אנגלברג. אתר הסקי שלה כולל את האתר של טיטליס ועוד אתר קטן, מצדו השני של העמק, בשם Brunni. האתר כולו אינו גדול, ויש בו מסלולים באורך 82 ק"מ. הקרחון על פסגת טיטליס מציע גלישה גם בשולי העונה, אם כי על שטח קטן מאד. קרבתו של האתר לציריך (שעה וחצי) ולוצרן (חצי שעה) גורמת כאן לעומסים גדולים בסופי השבוע.

בתי מלון בעיירה אנגלברג
כתבה על אתר הסקי אנגלברג-טיטליס
כתבתה על הר טיטליס
מלון מומלץ בעיירה אנגלברג

מלון בלוויו-טרמינוס (Hotel Bellevue-Terminus) הוא מלון 4 כוכבים בסגנון שוויצרי מסורתי, הממוקם במרכז אנגלברג, בסמוך לתחנת הרכבת ואוטובוס הסקי. לרוב החדרים והסוויטות מרפסת הפונה להרים, ומשפחות יכולות לקבל חדרים מקושרים. במלון ארוחת בוקר עשירה, מסעדה ובר, חנייה ללא תשלום והוא זוכה להמלצות אורחים מצוינות. 
מלון בלוויו-טרמינוס – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
 
מלון מומלץ באנגלברג טיטליס  מלון מומלץ באנגלברג טיטליס  מלון מומלץ באנגלברג טיטליס
מלון בלוויו-טרמינוס
 - מלון מומלץ במרכז אנגלברג ליד תחנת הרכבת 
אתרי הסקי של דרום-מזרח שוויץ

אתר הסקי סנט מוריץ (St. Moritz)

אתר סקי וותיק ויוקרתי, אליו באים לא רק כדי לגלוש אלא גם כדי לבלות, לראות ולהראות. האתר ארח פעמיים את אולימפיאדת החורף. בעמק אנגדין, בקרבת סנט מוריץ, ישנם מספר אתרי סקי נוספים, שאינם מקושרים, ויחד הם מציעים מסלולים באורך כולל של 350 קילומטרים.
גובהו המקסימלי של האתר 3,303 מ' והוא זוכה לימי שמש רבים. העיר עצמה אינה יפה במיוחד אך סביבה פזורים כפרים ועיירות כמו ששוויץ יודעת להציע.

 
סנט מוריץ ועמק אנגדין  (צילום: Public Relations, Engadin St. Moritz)

 

אתר הסקי דאבוס-קלוסטרס (Davos-Klosters)

את דבוס כמעט אין צורך להציג. עיירת הסקי המפורסמת הזו, מארחת את עשירי העולם, הבאים לנפוש וגם לגלוש בה, וכן כנסים וקונגרסים רבים. אך בוודאי לא כולם יודעים שזוהי העיר הגבוהה ביותר באירופה (הכוונה לעיר, לא עיירה או כפר), השוכנת בגובה 1,560 מ'. אתר הסקי משותף עם העיירה השכנה קלוסטרס .
אזור הסקי כולל חמישה אתרי סקי, משני צדי העמק, בו שוכנות שתי העיירות, דאבוס וקלוסטרס. כל האתרים יחדיו מאפשרים גלישה על מסלולים באורך 320 קילומטרים ו- 57 מעליות, שהגבוהה בהן מעפילה לגובה 2,844 מ'. העיר מציעה אפשרויות בילוי רבות גם למי שאינו גולש, כמו מוזיאונים שונים, החלקה על הקרח, וסיור נופים מרשים ברכבות "ברנינה אקספרס" ו"גליישר אקספרס".
בתי מלון בדאבוס
כתבה על רכבת ברנינה אקספרס
מלון מומלץ במרכז דאבוס

מלון ספורטהוטל (Central Swiss Quality Sporthotel) הינו מלון 4 כוכבים, המציע חדרים ודירות (הכוללות מטבח) עם מרפסות, בריכת שחיה וספא. המלון ממוקם בקרבת תחנת הרכבל לאתר הסקי ולגן הבוטני, הקזינו, הטיילת ורחוב הקניות של מרכז דאבוס (Davos-Platz), ובמרחק הליכה קצר ממרכז הקונגרסים ותחנת הרכבת.
מלון ספורטהוטל– השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

מלון מומלץ בדאבוס   מלון מומלץ בדאבוס   מלון מומלץ בדאבוס
מלון ספורטהוטלס במרכז דאבוס - חדרים ודירות מצוידות במטבח מאובזר


 

דאבוס - סקי ורכבות "גלישר אקספרס" ו"ברנינה אקספרס"  (צילום: Davos Klosters Bergbahnen AG)
 

אתר הסקי לאקס (Laax)

האתר, הידוע גם בשם פלימס-לאקס, הוא אתר פחות מוכר שבהחלט שווה להכיר, ולו בגלל הנוף המקסים שלו. שלושת העיירות פלימס, לאקס ופלרה, מעליהן נמצא אתר הסקי, הן ההגדרה הטובה ביותר לכפרים אלפיניים קסומים.
באזור הסקי המשותף שמעל לעיירות הללו תמצאו מסלולים באורך 220 ק"מ וקרחון בגובה 3,018 מטרים, המאפשר גלישה גם בשולי העונה (עד אמצע אפריל). האתר מתאים בעיקר למתחילים ולרמת הביניים, אך יש בו גם מסלול אולימפי מצוין וארבעה מתקני חצי-צינור, להנאת גולשי הסנובורד. אגב, גולשי הסנובורד, אלו אוהבים את האתר ומגיעים אליו בהמוניהם. המרחק הקצר מציריך (שעה וחצי) מביא לאתר גולשים רבים לימי גלישה בודדים.
בקרבת העיירות חצב נהר הריין קניון מרהיב, המכונה "הגרנד קניון של שוויץ". אם אתם עם רכב מומלץ להגיע לתצפית על הקניון.
 

אתרי הסקי של שוויץ בקיץ

כל אתרי הסקי הופכים בקיץ ליעדי תיירות פופולריים, המנצלים את תשתיות התיירות הקיימות ומציעים שפע של פעילויות לכל גיל. חלק ממעליות הסקי פועלות ומעלות מטיילים אל ההרים הגבוהים. ההרים זרועים בשפע מסלולי הליכה, מסלולי אופניים, קורקינטים, רכבות הרים, מגלשות הרים ושלל אטרקציות לכל המשפחה. בואו בקיץ לראות את המקומות הנפלאים בהם גלשתם בחורף.
כל האזורים הללו בהרי האלפים של שוויץ הם מקומות טיול קסומים, בעלי נופים עוצרי נשימה. לא תצטערו.
 


כרמית וייס Carmit Weiss
 
אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים. 
ליצירת קשר עם כרמית לחצו כאן

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית
מספר צפיות: 49707
10491