סקירת אתרי סקי בצרפת
מאת: כרמית וייס  


צרפת היא מעצמת סקי. יש בה אתרי סקי ברמה הגבוהה ביותר, שגולשים מתקדמים ידעו להעריך, לצד מערכת משומנת של בתי ספר לסקי, הנותנים תשובה גם לגולשים בצעדיהם הראשונים. אתרי הסקי הצרפתים נמצאים בגובה רב, ומכאן שתנאי השלג בהם מעולים ועונת הסקי ארוכה יחסית. אין זה פלא שצרפת מחזיקה בשני אתרי הסקי בעלי מרחב הסקי המקושר הגדול בעולם כולו.


סקירת אתרי הסקי החשובים של צרפת ומה הם מציעים.
 
1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

חגיגת סקי - לה פלאן (צילום: Robert van Dijk)
חגיגת נופים - טין  (צילום: כרמית וייס)
עיירות בטון  (צילום: Sad Harry)
כפרים אלפיניים - מורזין  (צילום: cojharries)
תשתיות ברמה הכי גבוהה (צילום: twiga269)
לא רק לגולשים - אבורייז'  (צילום: taquimans)
עוד קצת מהחגיגה  (צילום: Robert van Dijk)

שדה התעופה של ז'נבה (1), שדה התעופה של גרנובל (2) ואתרי הסקי בצרפת המוזכרים בכתבה
 

הטוב והקצת פחות טוב באתרי הסקי בצרפת

יתרונה של צרפת נובע מכך שכמעט כל אתרי הסקי שלה נבנו כ"כפרי סקי" מודרניים, במיוחד לצורך כך, והם מעניקים לגולש את הנוחות המירבית. המלונות ודירות האירוח בנויים גבוה על ההר, רובם ממש "על המסלולים". הגולשים יוצאים הישר מדלת המלון אל מסלולי הסקי ומעליות הסקי, ובסוף היום גולשים חזרה "הביתה", בשפת גולשי הסקי - Ski-in/Ski-out. כאן, כמעט אין צורך ללכת עם נעלי הסקי הכבדות והמגלשיים על הכתף, או לנסוע ברכב ממקום למקום, הכל קרוב ובנוי לנוחות הגולשים. זאת בניגוד לשכנותיה ממזרח - שוויץ, איטליה ואוסטריה, שם נבנו אתרי הסקי מעל לעיירות הקיימות שבעמק, והגולשים עולים כל בוקר ברכבלים מהעיירה לאתר הסקי.
 
צרפת זכתה לכמה מהפסגות הגבוהות ביותר של האלפים, בהן פסגת המון בלאן, שהיא הגבוהה ביותר באירופה המערבית כולה. אתרי הסקי הצרפתים הם גבוהים מאד, עם מסלולים רבים מעל גובה 2000 מ', עובדה המעניקה להם שלג איכותי ועונת סקי ארוכה יותר. האתרים הצרפתים ידועים בתחזוקה המעולה שלהם, במעליות המודרניות וברמה הגבוהה של כל השרותים הנילווים, כמו, שרותי חילוץ והצלה, עזרה ראשונה, טיפול רפואי, השכרת ציוד, הדרכה ועוד. ולא פחות חשוב, אוהבי האוכל הצרפתי האנין ייהנו כאן מאוכל מעולה.

אבורייאז'
חלק מאתרי הסקי הצרפתים הם עיירות בטון די מכוערות, אבוריאז' (צילום: Shinobi32768)
 

טיולי אופנייםמתי לא כדי להגיע לסקי בצרפת 

לצרפתים שתי חופשות במהלך החורף, במהלכן יוצאים רבים מהם לחופשות סקי באתרים המקומיים. אם אתם יכולים עדיף לא להגיע בתאריכים אלו, מאחר והמחירים גבוהים, האתרים עמוסים והכבישים עלולים להיות פקוקים.
תאריכי החופשות של הצרפתים:
חופשת חג המולד – מתחילה בסביבות 20 לדצמבר ומסתיימת בתחילת ינואר.
חופשת החורף – נמשכת חודש ימים, בחודש פברואר ולעיתים גם בתחילת מרץ. צרפת מחולקת לשלושה אזורים, כאשר כל אזור זוכה לשבועיים חופש. 
 
סקי טין, צרפת
חגיגה על המסלולים, מרחב אספס קילי הכולל את אתרי הסקי ואל דיזר וטין (צילום: כרמית וייס)
 

סקירת אתרי סקי בצרפת

נביא כאן מדגם של האתרים הבולטים והפופולריים בצרפת.
האלפים הצרפתים נמצאים בדרום-מזרח צרפת, בקרבת הגבול עם שוויץ ואיטליה. שדה התעופה הקרוב ביותר למרבית אתרי סקי, אליו מגיעות טיסות מישראל, הוא שדה התעופה של ז'נבה. אליו מגיעות מספר טיסות ביום בעונת הסקי, חלקן טיסות לואו-קוסט. גם שדה התעופה של גרנובל הוא אופציה נוחה ואף קרובה יותר לאתרי הסקי הדרומיים. האתרים הקרובים ביותר לז'נבה, הנמצאים במרחק נסיעה של כשעה וחצי, הם שאמוני ואזור הסקי פורט דו סוליי.

מרחב הסקי פורט דו סוליי (Portes du Soleil)

מרחב סקי ענק, אחד משני הגדולים בעולם כולו, המאגד 14 אתרי סקי משני צידי הגבול הצרפתי-שוויצרי. בצד הצרפתי ישנם שמונה אתרים, שהגדולים בהם הם אבוריאז' (Avoriaz) ומורזין (Morzine), ואילו בצד השוויצרי עוד שישה אתרים. כל האתרים מקושרים עם מסלולים ומעליות, מה שיוצר מרחב סקי אחד ענק, עם מסלולים באורך 650 (!!!) קילומטרים. הנקודה הגבוהה ביותר באתר המשותף היא בגובה 2,466 מ'. הגיוון במסלולים הוא עצום וכך גם הגיוון בנופים, החל מעיירות שוויצריות קטנות ופסטורליות ועד לכפרי סקי סופר מודרניים בצרפת.
בתי מלון בעיירת הסקי אבוריז'  |  בתי מלון בעיירת הסקי מורזין
 
פורט דו שוליי, מפת מסלולים
מפת מסלולים באתרי הסקי של פורט דו-סוליי, מימין האתרים הצרפתים ומשמאל האתרים השוויצרים
(להגדלת התמונה יש ללחוץ עליה)
 

אתר הסקי אבוריאז' (Avoriaz)

אחד מאתרי הסקי של מרחב פורט דו סוליי, בצידו הצרפתי של הגבול עם שוויץ, שגובהו 2,466 מ'. כפר הסקי, שנבנה בגובה 1,800 מ', הוא בעל עיצוב חדשני עם גישה נוחה למסלולים ולמעליות. בהשוואה לכפרי סקי אחרים בצרפת הוא נבנה תוך התחשבות בסביבה - אין כניסה למכוניות (אולי בהשפעת השכנים השוויצרים) והרחוב הראשי הוא פשוט מסלול סקי ירוק. האתר מתאים למתחילים ולמתקדמים כאחד. גולשים מנוסים ואוהבי אקסטרים, ייהנו כאן ממסלול שחור, אתגרי במיוחד, הנקרא  “Swiss Wall” (בצרפתית: Le Mur Suisse), הבנוי על מצוק בעל שיפוע תלול ביותר, אחד התלולים באירופה כולה.
אבורייאז'
אבוריאז', עיירה ללא מכוניות ואחד מאתרי הסקי של פורט דו סוליי   (צילום: John Williams)
 

אתר הסקי שאמוני (Chamonix)

העיירה שאמוני ואתר הסקי שלה שוכנים למרגלות פסגת המון בלאן, הפיסגה הגבוהה ביותר באלפים ובמערב אירופה כולה, 4,810 מטרים של הוד והדר (לאחרונה בוצעו מדידות מחודשות ש"הגביהו" את הפסגה במספר סנטימטרים נוספים). האתר נחשב בפי רבים לאחד מאתרי הסקי היפים ביותר באירופה. זהו אתר ותיק ויוקרתי, אשר התברך במסלולים ארוכים במיוחד. גובהם הרב של המסלולים, שהגבוה שבהם מתחיל בגובה 3,843 מ', מבטיח תנאי גלישה טובים גם בתחילת מאי (כדי להגיע לגובה זה יש צורך בסקי פס המורחב Mont Blanc). מדרונות שאמוני מיוערים ברובם והוא נחשב לאחד האתרים בעלי הנופים היפים ביותר באירופה.
העיירה שאמוני היא עיירה גדולה ותוססת, אשר סביבה פזורים מסלולי הגלישה, המחולקים על פני מספר אזורים שונים. העיירה שאמוני נמצאת במרחק של שעה נסיעה מז'נבה, וזהו עוד יתרון גדול של האתר. האתר הוא יוקרתי והמחירים בהתאם. אם אתם גולשים מתחילים תשאירו את שאמוני לפעם אחרת, מאחר וממילא לא תנצלו את כל מה שיש לאתר להציע.
בתי מלון בעיירה שאמוני


מלון מומלץ בעיירה שאמוני

מלון דירות לה בלקון דו סבוי (Les Balcons du Savoy) ממוקם במרכז העיירה שאמוני, במרחק 500 מ' מרכבלי הסקי ו- 1 ק"מ מהרכבל למון בלאן. זהו מלון כפרי מקסים, ברמת 4 כוכבים, המציע סוויטות ודירות (1-2 חדרי שינה), עם מרפסת או טרסה המשקיפה לעבר ההרים. בחלק מהדירות יש מטבח קטן ובכולן פינת ישיבה, קומקום, מכונת קפה וטוסטר. במלון גם בריכת שחיה מקורה, מרכז ספא, חדר משחקים, גן גדול, חניה מקורה ולוקרים לציוד סקי. 
מלון מומלץ בשאמוני למשפחות  מלון מומלץ בשאמוני למשפחות  מלון מומלץ בשאמוני למשפחות
מלון דירות לה בלקון דו סבוי
 - מיקום מצוין במרכז שאמוני 
 
שאמוני סקי
שאמוני, לגלוש למרגלות המון בלאן האדיר (צילום: Visavis)
 
אם נמשיך וניסע דרומה נמצא ריכוז עצום של אתרי סקי, הפרוסים על הפסגות הגבוהות של אזור סבואה. קבוצת האתרים הזו מרוחקת שלוש-ארבע שעות נסיעה מז'נבה ומגרנובל.


מרחב הסקי המשותף של שלושת העמקים (Les Trois Vallées)

אחד משני אזורי הסקי המקושרים הגדולים בעולם (לפי אורך המסלולים), המציע מסלולים באורך 650 ק"מ (מי בכלל יכול לגלוש כל כך הרבה?). המרחב הענק הזה נוצר מחיבור של ארבעה אתרי סקי, שכל אחד מהם בפני עצמו גם הוא אינו קטן כלל. הארבעה הם: ואל טורנס, לה מנוייר, מריבל וקורשוול. בשני האתרים הראשונים, ואל טורנסן ולה מנוייר, העיירות הן "ערי בטון" שלא ניחנו ביופי רב, ואילו בשני האחרונים, מריבל וקורשוול, העיירות הן בעלות אופי אותנטי יותר, והן גם מבוקשות, יוקרתיות ויקרות יותר.
כתבה על אתר הסקי ואל טורנס


מלון מומלץ בוואל טורנס

מלון הדירות קשמיר (Le Hameau du Kashmir)  מלון 4 כוכבים במבנה חדש ויוקרתי, מהר מאוד הצליח לקטוף את התואר "מלון הדירות הטוב ביותר בוואל טורנס". הוא מציע דירות מעוצבות ונוחות, שירותי מלון מפנקים וספא מפואר – בחינם לאורחי המלון.
 
בתי מלון מומלצים באתר הסקי ואל טורנס  בתי מלון מומלצים באתר הסקי ואל טורנס
מלון הדירות קשמיר - מלון הדירות הטוב ביותר בוואל טורנס

בביו קלאב, אפרסקי בואל טורנס
אפר'ה סקי משובח באווירה מחשמלת, ואל טורנס (צילום: גיא פטאל) 
אתר הסקי טין (Tignes)

אתר בעל גובה מרשים של 3,450 מטרים, המבטיח עונת גלישה ארוכה, מסוף ספטמבר עד תחילת מאי. על קרחון גראנד מוט (Grande Motte), עליו יש מסלולים באורך 20 ק"מ, ניתן לגלוש כמעט כל השנה. האתר מחובר לאתר השכן ואל דיזר, ויחד הם יוצרים את מרחב הסקי אספס קילי (Espace Killy), עם מסלולים באורך כולל של 300 ק"מ. העיירות של טין הן עיירות בטון מודרניות, ללא כל קסם אלפיני, אך עם הרבה "יעילות".


מלון מומלץ באתר הסקי טין

מלון הדירות רזידנס לה ז'אנה (Cgh Résidences & Spas Le Jhana) מדורג 4 כוכבים וממוקם בכפר ואל קלארה, בגובה 2,100 מ', עם נגישות מצוינת למעליות הסקי – כמעט Ski In – Ski Out. הדירות גדולות ומרווחות, עם שני חדרי שינה, סלון, פינת אוכל, מרפסת ומטבח מאובזר היטב. אורחי המלון יכולים ליהנות מבריכה, ספא וחדר כושר הממוקמים בסמוך. במרחק הליכה קצר (עד 300 מ') יש בי"ס לסקי, חנות ציוד סקי, סופרמרקט, בית מרקחת ומגוון ברים ומסעדות. ניתן לקבל כל בוקר מוצרי מאפה טריים או חבילת ארוחת בוקר. הדירות מתאימות למשפחות או לשני זוגות, והצוות שירותי ונכון לסייע.
 
מלון מומלץ בעיירה ובאתר הסקי טין
מלון דירות רזידנס לה ז'אנה
 - מיקום מעולה לגולשי הסקי ולמטיילי הקיץ
 
סקי טין, צרפת
הקשת המפורסמת של אתר הסקי טין, חגיגה של נופים (צילום: כרמית וייס)
 

אתר הסקי ואל דיזר (Val d'Isère)

שותפו של טין למרחב אספס קילי, נהנה משני קרחונים, בהם ניתן לגלוש גם מחוץ לעונת החורף (בשל התחממות כדור הארץ, תאריכים אלו מישתנים ויש להתעדכן). יחד עם זאת, תקופת הגלישה בו קצרה משל שכנו טין, לכן אם מגיעים מחוץ לעונה, הוא פחות מומלץ. בניגוד לחזות הבטון של האתר השכן טין, ואל דיזר היא עיירה אלפינית יפה.
בקתת ההרים פולי דוס, חגיגה רועשת ומקפיצה לסיום יום הגלישה
בקתת ההרים פולי דוס, חגיגה משותפת לאתרים ואל דיזר וטין (צילום: כרמית וייס. להגדלה לחצו על התמונה)
 

אתר הסקי לה פלאן (La Plagne)

אתר גדול, הנהנה ממסלולים בגובה רב מאד (3,250 מ'), שאורכם 225 ק"מ. אם 255 קילומטרים אינם מספיקים לכם תוכלו לעבור עם מעלית קרון לאתר השכן לז ארק ולהנות מעוד 200 ק"מ של מסלולים. שני האתרים יחדיו יוצרים את מרחב הסקי המשותף פרדיסקי (Paradiski), שבו מסלולים באורך של 425 קילומטרים.
בלה פלאן יש 10 כפרי סקי נפרדים, אשר שישה מתוכם נבנו במיוחד, ולכן אינם מצטיינים ביופי רב, ואילו ארבעה נוספים הם כפרים אותנטיים יפים יותר. בכפר איים לה-פלאן (Aime La Plagne), שגובהו 2100 מ', נמצא מועדון ענק של קלאב מד, שהוא יעד אהוב מאד על ישראלים רבים.
לה פלאן, צרפת
לה פלאן, אתר גדול וגבוה השייך למרחק הגלישה פאראדיסקי (צילום: Robert van Dijk)
 

אתר הסקי לז ארק (les Arcs)

שותפו של לה פלאן למרחב הסקי Paradiski, נופל ממנו אך מעט בגובהו (3,225 מ') והוא מציע מסלולים באורך 200 ק"מ. אתר זה מתאים במיוחד לגולשים מתחילים ולמשפחות. את אתר הסקי "משרתים" 4 כפרים, שכל אחד מהם נקרא בשם הגובה בו הוא שוכן - Arc 1600, Arc 1800, Arc 1950 ו- Arc 2000.
מלון הדירות שאלה דה נז' (Chalet des Neiges -La Source des Arcs) ממוקם בארק 2000, ליד מעליות הסקי המרכזיות (לנשט - 100 מ', סן ז'ק - 200 מ', מרמוט - 550 מ' ועוד) ובסיומם של מספר מסלולי גלישה, המאפשרים יציאה וחזרה לפתח המלון. הוא מדורג ברמת 5 כוכבים ומציע דירות עם 2-4 חדרי שינה, סלון ומטבח מאובזר, לובי, בריכה מחוממת, ג'קוזי, סאונה וחמאם.

מלון מומלץ בלז ארק  מלון מומלץ בלז ארק
מלון הדירות שאלה דה נז' - מיטב הסקי אין-אאוט של צרפת עם מיקום ממש ליד המעליות והמסלולים

לז ארק
הקטנטנים על השלג הם תמיד חגיגה, לז ארק (צילום: lSu May)

 

אתר הסקי אלפ דואז (Alpe d'Huez)

אחד מאתרי הסקי הגדולים ביותר באירופה (כאשר אנו משווים אתר אחד בודד ולא אתרים מקושרים), עם מסלולים באורך של 236 קילומטרים. האתר מגיע לגובה המרשים של 3,300 מ'. קרחון LaSarenne, שהוא חלק מהאתר, מאפשר גלישה בכל חודשי השנה כמעט. גולשים מתקדמים ימצאו כאן אתגר רציני, בדמות מסלול שחור, שאורכו 16 קילומטרים. בסופי השבוע האתר עלול להיות עמוס למדי בגלל קרבתו (90 דקות) לעיר גרנובל (Grenoble).

אלפ דואז, צרפת
כמויות שלג מרשימות באתר הסקי אלפ דואז, קרבה יחסית לעיר גרנובל (צילום: dscnly)


מידע נוסף

כתבות נוספות כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר