www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

סקי בצרפת: סקירת אתרים


סקירת אתרי סקי בצרפת
מאת: כרמית וייס   


צרפת היא מעצמת סקי במלוא מובן המילה. יש בה אתרי סקי ברמה הגבוהה ביותר, שגולשים מתקדמים ידעו להעריך, לצד מערכת משומנת של בתי ספר לסקי, הנותנים תשובה גם לגולשים בצעדיהם הראשונים. אתרי הסקי הצרפתים נמצאים בגובה רב, ומכאן שתנאי השלג בהם מעולים ועונת הסקי ארוכה יחסית. אין זה פלא שצרפת מחזיקה בשני אתרי הסקי בעלי מרחב הסקי המקושר הגדול ביותר בעולם כולו.


אתרי סקי בצרפת
תשתיות מצויינות באתרי הסקי של צרפת, רכבל כסאות לשמונה איש  (צילום: Bruno Longo)


שדה התעופה של ז'נבה (1), שדה התעופה של גרנובל (2) ואתרי הסקי בצרפת המוזכרים בכתבה

 

חופשות סקי
 

הטוב והקצת פחות טוב באתרי הסקי בצרפת

יתרונה של צרפת נובע מכך שכמעט כל אתרי הסקי שלה נבנו כ"כפרי סקי" מודרניים, במיוחד לצורך כך, והם מעניקים לגולש את הנוחות המירבית. המלונות ודירות האירוח בנויים גבוה על ההר, רובם ממש "על המסלולים". הגולשים יוצאים הישר מדלת המלון אל מסלולי הסקי ומעליות הסקי, ובסוף היום גולשים חזרה "הביתה", בשפת גולשי הסקי - Ski-in/Ski-out. כאן, כמעט אין צורך ללכת עם נעלי הסקי הכבדות והמגלשיים על הכתף, או לנסוע ברכב ממקום למקום, הכל קרוב ובנוי לנוחות הגולשים. זאת בניגוד לשכנותיה ממזרח - שוויץ, איטליה ואוסטריה, שם נבנו אתרי הסקי מעל לעיירות הקיימות שבעמק, והגולשים עולים כל בוקר ברכבלים מהעיירה לאתר הסקי. 
 
אולם יש הרואים בכך דווקא חסרון. בעוד העיירות במדינות השכנות שמרו על צביונן הכפרי, כפרי הסקי הצרפתים הם פעמים רבות "ערי בטון", מכוערות למדי, של מלונות ובתי דירות ענקיים, שלצורך בנייתם גולחו היערות שהיו על ההר. מי מכם שרוצה לחוות את האווירה האותנטית בכפרים האלפיניים, תוך שהוא מתחכך בתושבים המקומיים שגרים בהם, לא ימצא זאת במרבית אתרי הסקי הצרפתיים.
 
אתר הסקי לז ארק, עיירת בטון
אתר הסקי לז ארק, עיירת בטון שנבנתה יחד עם אתר הסקי  (צילום: les Arcs)
 
צרפת זכתה לכמה מהפסגות הגבוהות ביותר של האלפים, בהן פסגת המון בלאן, שהיא הגבוהה ביותר באירופה המערבית כולה. אתרי הסקי הצרפתים הם גבוהים מאד, עם מסלולים רבים מעל גובה 2000 מ', עובדה המעניקה להם שלג איכותי ועונת סקי ארוכה יותר.
 
האתרים הצרפתים ידועים בתחזוקה המעולה שלהם, במעליות המודרניות וברמה הגבוהה של כל השרותים הנילווים, כמו, שרותי חילוץ והצלה, עזרה ראשונה, טיפול רפואי, השכרת ציוד, הדרכה ועוד. ולא פחות חשוב, אוהבי האוכל הצרפתי האנין ייהנו כאן מאוכל מעולה, בתנאי שלא מפריע להם שבשולחן מולם אוכלים... צפרדעים.
 
עיירת הסקי שאמוני, עיירה אלפינית אותנטית
עיירת הסקי שאמוני, עיירה אלפינית אותנטית    (צילום: Tourist Office Chamonix)
 

מתי לא כדי להגיע לסקי בצרפת 

לצרפתים שתי חופשות במהלך החורף, במהלכן יוצאים רבים מהם לחופשות סקי באתרים המקומיים. אם אתם יכולים עדיף לא להגיע בתאריכים אלו, מאחר והמחירים גבוהים, האתרים עמוסים והכבישים עלולים להיות פקוקים.
תאריכי החופשות של הצרפתים:
חופשת חג המולד – מתחילה בסביבות 20 לדצמבר ומסתיימת בתחילת ינואר.
חופשת החורף – נמשכת חודש ימים, בחודש פברואר ולעיתים גם בתחילת מרץ. צרפת מחולקת לשלושה אזורים, כאשר כל אזור זוכה לשבועיים חופש. 
 

סקירת אתרי סקי בצרפת (חלקית בהחלט)

זהו מדגם של האתרים הבולטים והפופולריים בצרפת.
האלפים הצרפתים נמצאים בדרום-מזרח צרפת, בקרבת הגבול עם שוויץ ואיטליה. שדה התעופה הקרוב ביותר למרבית אתרי סקי, אליו מגיעות טיסות מישראל, הוא שדה התעופה של ז'נבה. אליו מגיעות מספר טיסות בשבוע בעונת הסקי, חלקן טיסות שכר זולות. גם שדה התעופה של גרנובל הוא אופציה נוחה ואף קרובה יותר לאתרי הסקי הדרומיים.
 
האתרים הקרובים ביותר לז'נבה, הנמצאים במרחק נסיעה של כשעה וחצי, הם שאמוני ואזור הסקי פורט דו סוליי.
 

מרחב הסקי פורט דו סוליי (Portes du Soleil)

מרחב סקי ענק, אחד משני הגדולים בעולם כולו, המאגד 14 אתרי סקי משני צידי הגבול הצרפתי-שוויצרי. בצד הצרפתי ישנם שמונה אתרים, שהגדול בהם הוא אבוריאז' (Avoriaz), ואילו בצד השוויצרי עוד שישה אתרים. כל האתרים מקושרים עם מסלולים ומעליות, מה שיוצר מרחב סקי אחד ענק, עם מסלולים באורך 650 (!!!) קילומטרים. הנקודה הגבוהה ביותר באתר המשותף היא בגובה 2,466 מ'. הגיוון במסלולים הוא עצום וכך גם הגיוון בנופים, החל מעיירות שוויצריות קטנות ופסטורליות ועד לכפרי סקי סופר מודרניים בצרפת.
המרחבים של פורט דו סוליי
המרחבים של פורט דו סוליי    (צילום: C. Margot)

 

אתר הסקי אבוריאז' (Avoriaz)

אחד מאתרי הסקי של מרחב פורט דו סוליי, בצידו הצרפתי של הגבול עם שוויץ, שגובהו 2,466 מ'. כפר הסקי, שנבנה בגובה 1,800 מ', הוא בעל עיצוב חדשני עם גישה נוחה למסלולים ולמעליות. בהשוואה לכפרי סקי אחרים בצרפת הוא נבנה תוך התחשבות בסביבה - אין כניסה למכוניות (אולי בהשפעת השכנים השוויצרים) והרחוב הראשי הוא פשוט מסלול סקי ירוק.
האתר מתאים למתחילים ולמתקדמים כאחד. גולשים מנוסים ואוהבי אקסטרים, ייהנו כאן ממסלול שחור, אתגרי במיוחד, הנקרא  “Swiss Wall” (בצרפתית: Le Mur Suisse), הבנוי על מצוק בעל שיפוע תלול ביותר, אחד התלולים באירופה כולה.
אבוריאז, אין כניסה למכוניות    (צילום: דני שדה)
 

אתר הסקי שאמוני (Chamonix)

העיירה שאמוני ואתר הסקי שלה שוכנים למרגלות פסגת המון בלאן, הפיסגה הגבוהה ביותר באלפים ובמערב אירופה כולה, 4,810 מטרים של הוד והדר (לאחרונה בוצעו מדידות מחודשות ש"הגביהו" את הפסגה במספר סנטימטרים נוספים). האתר נחשב בפי רבים לאחד מאתרי הסקי היפים ביותר באירופה.
זהו אתר ותיק ויוקרתי, אשר התברך במסלולים ארוכים במיוחד. גובהם הרב של המסלולים, שהגבוה שבהם מתחיל בגובה 3,843 מ', מבטיח תנאי גלישה טובים גם בתחילת מאי (כדי להגיע לגובה זה יש צורך בסקי פס המורחב Mont Blanc). מדרונות שאמוני מיוערים ברובם והוא נחשב לאחד האתרים בעלי הנופים היפים ביותר באירופה.
העיירה שאמוני היא עיירה גדולה ותוססת, אשר סביבה פזורים מסלולי הגלישה, המחולקים על פני מספר אזורים שונים. העיירה שאמוני נמצאת במרחק של שעה נסיעה מז'נבה, וזהו עוד יתרון גדול של האתר.
האתר הוא יוקרתי והמחירים בהתאם. אם אתם גולשים מתחילים תשאירו את שאמוני לפעם אחרת, מאחר וממילא לא תנצלו את כל מה שיש לאתר להציע.
בתי מלון בעיירה שאמוני
 מלון מומלץ בעיירה שאמוני

מלון דירות לה בלקון דו סבוי (Les Balcons du Savoy) ממוקם במרכז העיירה שאמוני, במרחק 500 מ' מרכבלי הסקי ו- 1 ק"מ מהרכבל למון בלאן. זהו מלון כפרי מקסים, ברמת 4 כוכבים, המציע סוויטות ודירות (1-2 חדרי שינה), עם מרפסת או טרסה המשקיפה לעבר ההרים. בחלק מהדירות יש מטבח קטן ובכולן פינת ישיבה, קומקום, מכונת קפה וטוסטר. במלון גם בריכת שחיה מקורה, מרכז ספא, חדר משחקים, גן גדול, חניה מקורה ולוקרים לציוד סקי. 
מלון לה בלקון דו סבוי – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)


מלון מומלץ בשאמוני למשפחות   מלון מומלץ בשאמוני למשפחות   מלון מומלץ בשאמוני למשפחות
מלון דירות לה בלקון דו סבוי
 - מיקום מצוין במרכז שאמוני 
 

אם נמשיך וניסע דרומה נמצא ריכוז עצום של אתרי סקי, הפרוסים על הפסגות הגבוהות של אזור סבואה. קבוצת האתרים הזו מרוחקת שלוש-ארבע שעות נסיעה מז'נבה ומגרנובל.
 

מרחב הסקי המשותף של שלושת העמקים (Les TroisVallées)

אחד משני אזורי הסקי המקושרים הגדולים בעולם (לפי אורך המסלולים), המציע מסלולים באורך 650 ק"מ (מי בכלל יכול לגלוש כל כך הרבה?). המרחב הענק הזה נוצר מחיבור של ארבעה אתרי סקי, שכל אחד מהם בפני עצמו גם הוא אינו קטן כלל. הארבעה הם: ואל טורנס, לה מנוייר, מריבל וקורשוול. בשני האתרים הראשונים, ואל טורנסן ולה מנוייר, העיירות הן "ערי בטון" שלא ניחנו ביופי רב, ואילו בשני האחרונים, מריבל וקורשוול, העיירות הן בעלות אופי אותנטי יותר, והן גם מבוקשות, יוקרתיות ויקרות יותר.
כתבה על אתר הסקי ואל טורנסמלון מומלץ בואל טורנס

מלון הדירות קשמיר (Le Hameau du Kashmir) - מלון 4 כוכבים – במבנה חדש ויוקרתי, מהר מאוד הצליח לקטוף את התואר "מלון הדירות הטוב ביותר בוואל טורנס". הוא מציע דירות מעוצבות ונוחות, שירותי מלון מפנקים וספא מפואר – בחינם לאורחי המלון.
מלון קשמיר - השוואת מחירים  (שימו לב לתנאי הביטול)
 

בתי מלון מומלצים באתר הסקי ואל טורנס   בתי מלון מומלצים באתר הסקי ואל טורנס
מלון הדירות קשמיר - מלון הדירות הטוב ביותר בוואל טורנס
 

אתר הסקי טין (Tignes)

אתר בעל גובה מרשים של 3,450 מטרים, המבטיח עונת גלישה ארוכה, מסוף ספטמבר עד תחילת מאי. על קרחון גראנד מוט (Grande Motte), עליו יש מסלולים באורך 20 ק"מ, ניתן לגלוש כמעט כל השנה. האתר מחובר לאתר השכן ואל דיזר, ויחד הם יוצרים את מרחב הסקי אספס קילי (Espace Killy), עם מסלולים באורך כולל של 300 ק"מ. העיירות של טין הן עיירות בטון מודרניות, ללא כל קסם אלפיני, אך עם הרבה "יעילות".
בתי מלון באתר הסקי טין

הקשת המפורסמת של טין, חגיגה של נופים
הקשת המפורסמת של אתר הסקי טין, חגיגה של נופים  (צילום: כרמית וייס)

 


מלון מומלץ באתר הסקי טין

מלון הדירות רזידנס לה ז'אנה (Résidence Le Jhana) מדורג 4 כוכבים וממוקם בכפר ואל קלארה, בגובה 2,100 מ', עם נגישות מצוינת למעליות הסקי – כמעט Ski In – Ski Out. הדירות גדולות ומרווחות, עם שני חדרי שינה, סלון, פינת אוכל, מרפסת ומטבח מאובזר היטב. אורחי המלון יכולים ליהנות מבריכה, ספא וחדר כושר הממוקמים בסמוך. במרחק הליכה קצר (עד 300 מ') יש בי"ס לסקי, חנות ציוד סקי, סופרמרקט, בית מרקחת ומגוון ברים ומסעדות. ניתן לקבל כל בוקר מוצרי מאפה טריים או חבילת ארוחת בוקר. הדירות מתאימות למשפחות או לשני זוגות, והצוות שירותי ונכון לסייע.
מלון רזידנס לה ז'אנה – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

 

מלון מומלץ בעיירה ובאתר הסקי טין   מלון מומלץ בעיירה ובאתר הסקי טין
מלון מומלץ בעיירה ובאתר הסקי טין   מלון מומלץ בעיירה ובאתר הסקי טין
מלון דירות רזידנס לה ז'אנה
 - מיקום מעולה לגולשי הסקי ולמטיילי הקיץ

 

אתר הסקי ואל דיזר (Val d'Isère)

שותפו של טין למרחב אספס קילי, נהנה משני קרחונים, בהם ניתן לגלוש גם מחוץ לעונת החורף (בשל התחממות כדור הארץ, תאריכים אלו מישתנים ויש להתעדכן). יחד עם זאת, תקופת הגלישה בו קצרה משל שכנו טין, לכן אם מגיעים מחוץ לעונה, הוא פחות מומלץ. בניגוד לחזות הבטון של האתר השכן טין, ואל דיזר היא עיירה אלפינית יפה.
מרחב הסקי המשותף אספס קילי
מרחב הסקי המשותף אספס קילי   (לחץ כאן להגדלה)
 

אתר הסקי לה פלאן (La Plagne)

אתר גדול, הנהנה ממסלולים בגובה רב מאד (3,250 מ'), שאורכם 225 ק"מ. אם 255 קילומטרים אינם מספיקים לכם תוכלו לעבור עם מעלית קרון לאתר השכן לז ארק ולהנות מעוד 200 ק"מ של מסלולים. שני האתרים יחדיו יוצרים את מרחב הסקי המשותף פרדיסקי (Paradiski)*, שבו מסלולים באורך של 425 קילומטרים.
בלה פלאן יש 10 כפרי סקי נפרדים, אשר שישה מתוכם נבנו במיוחד, ולכן אינם מצטיינים ביופי רב, ואילו ארבעה נוספים הם כפרים אותנטיים יפים יותר. בכפר Aime La Plagne, שגובהו 2100 מ', נמצא מועדון ענק של קלאב מד, שהוא יעד אהוב מאד על ישראלים רבים.
לה פלאן, חלק ממרחב הסקי Paradiski
לה פלאן, חלק ממרחב הסקי Paradiski    (צילום: E. Sirparanta)
 

אתר הסקי לז ארק (les Arcs)

שותפו של לה פלאן למרחב הסקי Paradiski, נופל ממנו אך מעט בגובהו (3,225 מ') והוא מציע מסלולים באורך 200 ק"מ. אתר זה מתאים במיוחד לגולשים מתחילים ולמשפחות. את אתר הסקי "משרתים" 4 כפרים, שכל אחד מהם נקרא בשם הגובה בו הוא שוכן - Arc 1600, Arc 1800, Arc 1950 ו- Arc 2000.
כפר נופש באתר הסקי לז ארק

Premium village arc 1950 הוא כפר נופש ייחודי שנבנה בארק 1950. הכפר מורכב כולו מדירות איכותיות ברמת חמישה כוכבים, המתאימות ל- 2-6 אורחים, ומבטיחות חוויה כפרית אותנטית. בדירה תמצאו את כל מה שהייתם מצפים למצוא בחדר מלון ברמת חמישה כוכבים, בנוסף לדברים שיגרמו לכם להרגיש בבית, כמו מטבח מאובזר במקרר, מיקרוגל, תנור ואפילו מדיח כלים. לא שתצטרכו לבשל פה יותר מדי -  אורחי הכפר נהנים ממסעדות איכותיות, חנויות עם חלונות ראווה מהפנטים, בריכה וספא מפנק. עוד בונוס קטן - יש WIFI חינם בכל הדירות.
השוואת מחירים בכפר הנופש ארק 1950  
 
אתר הסקי לז ארק, ארק 2000
כפר הנופש ארק 1950, אווירה כפרית ונוחות מירבית   (באדיבות: Les Arcs)
  

אתר הסקי אלפ דואז (L'Alpe d'Huez)

אחד מאתרי הסקי הגדולים ביותר באירופה (כאשר אנו משווים אתר אחד בודד ולא אתרים מקושרים), עם מסלולים באורך של 236 קילומטרים. האתר מגיע לגובה המרשים של 3,300 מ'. קרחון LaSarenne, שהוא חלק מהאתר, מאפשר גלישה בכל חודשי השנה כמעט. גולשים מתקדמים ימצאו כאן אתגר רציני, בדמות מסלול שחור, שאורכו 16 קילומטרים. בסופי השבוע האתר עלול להיות עמוס למדי בגלל קרבתו (90 דקות) לעיר גרנובל (Grenoble).

כרמית וייס Carmit Weiss
 
אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים. 
ליצירת קשר עם כרמית לחצו כאן

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית
מספר צפיות: 41597
8185