הזמנות לחופשה שלך

קרחונים וסקי קיץ בצרפת
מאת: כרמית וייס 


רכס האלפים הצרפתים הוא בעל פסגות גבוהות רבות ולכן גם אתרי סקי גבוהים במיוחד. עונת הסקי באתרים הגבוהים בצרפת ארוכה יותר מהעונה במרבית אתרי הסקי במדינות השכנות, ונמשכת לעיתים עד תחילת האביב (תחילת חודש מאי). תנאי שלג טובים מובטחים גם לגולשים המגיעים לקראת סיומה של העונה.


צרפת מציעה מספר אתרי סקי, שחלק קטן שלהם הנמצא על קרחון, פועל גם בקיץ. גם נבחרות סקי מקצועניות מגיעות להתאמן כאן. גלישה על קרחונים טובה ליום-יומיים, ועדיף לשלב אותה עם טיול באזור, שהוא תמיד יפיפה באביב, בקיץ ובסתיו. אתרי הסקי כולם הופכים בקיץ ליעד לנופשים רבים, הנהנים משלל מסלולי טיול וספורט אתגרי, כך במקרה שתנאי הגלישה אינם מספיק טובים, תוכלו תמיד למצוא אטרקציות לא פחות מהנות.
כתבות על האלפים הצרפתים
 
קרחון דוז אלפ, מסביב הכל כבר ירוק
קרחון דוז אלפ, מסביב הכל כבר ירוק   (צילום: Cathy Ribie)


 ברירת מחדל
 
סקי על  קרחון
אתרי הסקי על קרחון הם תמיד חלק מאתר סקי גדול יותר, שרק החלק שעל הקרחון נותר בו פתוח.
המשקעים היורדים באירופה גם בקיץ, בכמויות שלא היו מביישות חורף ממוצע שלנו, הם פעמים רבות שלג בגבהים האדירים בהם שוכנים הקרחונים (מעל 3000 מטרים). הקור מהקרחון שומר על השלג במצב טוב לגלישה, לפחות עד שעות הצהריים, אז מתחילה השמש להתעלל בו.
מסיבה זו בשעות הבוקר המוקדמות יש סיכוי לפגוש אפילו בפאודר הנכסף, אם ירד שלג בליל אמש. אולם אם לא ירד שלג טרי, אתם עלולים למצוא את עצמכם גולשים על קרח, מאחר והשלג שהופשר אמש על ידי השמש קפא בלילה. מצב של קרח על המסלולים דורש טכניקת סקי מתקדמת ואינו מתאים לגולשים מתחילים. יתרה מכך, הוא אף עלול להיות מסוכן למי שאינו ברמת הטכניקה המתאימה, מאחר והסיכון לנפילות לא סימפטיות עולה פלאים. 
בשעות הצהריים, אם השמיים בהירים, השמש מחממת את השלג והופכת אותו לרטוב (דייסתי, גולש, סלשי ושאר כינויים לא אוהדים) וקשה מאד לגלישה. לכן בדרך כלל בשעות אלו כבר קשה מאד לגלוש.
 
המקומיים שגרים קרוב יכולים לבחור את היום המתאים ביותר ורק אז לעלות לאתר. אולם אנחנו, שבאים מרחוק, לא תמיד נוכל לבחור את היום הכי טוב. אם אנחנו גם מטיילים באזור, עדיף שנתכנן טיול כוכב, ונעלה לגלוש ביום המתאים ביותר, שהוא שילוב של שלג בלילה עם שמיים מעוננים ביום. אם הגעתם לקרחון ואין תנאי גלישה הולמים, לא נורא, תמיד תוכלו להינות מנוף מרהיב, תצפית פנורמית מרשימה ושפע מסלולי טיול.
 
העיירה ואל דיזר, שלג על הפסגות הגבוהות גם בקיץ
העיירה ואל דיזר, שלג על הפסגות הגבוהות גם בקיץ  (צילום: Tourist Office Val d'Isere)
 
מה לובשים לסקי קיץ
כשאנו עולים לקרחון, לצורך גלישה או סתם טיול, כדאי לזכור כלל אצבע – כל 100 מטר גובה צונחת הטמפרטורה ב 0.5 עד 0.7 מעלות צ'לזיוס. לכן אם אתם בעיירה בגובה 800 מ', והטמפרטורה היא 15 מעלות (נעימה למדי), כשתגיעו לגובה 3300 מ' תפגשו בטמפרטורה של 3 מעלות מעל או מתחת לאפס. גם רוחות חזקות הן לא נדירות בגבהים אלו, והן מורידות עוד מספר מעלות בעומס הקור.
סביר להניח שעבור גלישת קרחונים לא תזדקקו לכל שכבות הביגוד להן נזקקתם בחודש פברואר, אולם דווקא אז חשוב להקפיד על שכבה עליונה אטומה למים (כהגנה מהגשם והשלג הרטוב) ועל ביגוד נושם (לנידוף הזיעה). בעלי המגלשיים והסנובורד טוב יעשו אם יקפידו על ווקס טוב, אחרת ימצאו את עצמם מתחרים בחלזונות. והכי חשוב, אל תשכחו את משקפי השמש וקרם ההגנה, השמש חזקה מאד בהרים וקרינתה מוכפלת על ידי השלג.
 
קרחון דוז אלפ
קרחון דוז אלפ  (צילום: JP Noisilier)
 
 
אתרי סקי לגלישת קיץ
בצרפת שלושה אתרי גלישת קרחונים, אשר שניים מהם – ואל דיזר וטין, הם שותפים למרחב הגלישה המשותף אספס קילי (Espace Killy).
 
לה דוז אלפ (Les Deux Alpes)
אתר הסקי שייך לאזור הסקי גראן סייר שבלייה (Grand Serre Chevalier), הכולל בתוכו עוד מספר אתרי סקי סמוכים. בדוז אלפ שני קרחונים - Le Glacier de laGirose ו- Le Glacier de Mont-de-Lans, שניהם בגובה 3,568 מ', והם יוצרים את האתר הגדול ביותר באירופה לגלישת קרחונים. בקיץ פתוחים באתר שני מסלולים ירוקים, שמונה כחולים, אחד אדום ופארק סנובורד אחד. האתר פתוח מאמצע יוני עד סוף אוגוסט.
אתר הסקי מרוחק רק 75 קילומטרים (כשעה וחצי נסיעה) משדה התעופה של גרנובל, לכיוון דרום-מזרח, ו- 250 ק"מ מז'נבה (שלוש שעות נסיעה).
 קרחון בדוז אלפ
קרחון בדוז אלפ  (צילום: JP Noisilier)
 
טין (Tignes)
שותפו של ואל דיזר למרחב הסקי אספס קילי (Espace Killy), מציע לגולשי הקיץ ולמטיילים את קרחון גראנד מוט (Grande Motte), המאפשר גלישה כמעט כל השנה, מגובה 3,450 מ'. בקיץ (סוף מאי עד תחילת ספטמבר) פתוחים מספר מסלולים כחולים ואדומים ומסלול שחור אחד, באורך כולל של 20 ק"מ. אל הקרחון עולים ברכבת שיניים (פוניקולר), הנוסעת בתוך מנהרה, וניתן לנמשיך  עם גונדולה עד לפסגה. משתי הנקודות יש תצפית פנורמית נפלאה.
האתר נמצא 160 ק"מ צפונית-מזרחית לגרנובל (כשעתיים נסיעה) ו- 220 ק"מ מז'נבה (שלוש שעות נסיעה).
לנה באתר הסקי טין
 
ואל דיזר (Val d'Isere)
שותפו של טין למרחב אספס קילי, נמצא רק קילומטרים ספורים מדרום לו. הוא מציע לגולשי הקיץ את קרחון Le Glacier de Pisaillas, המתנשא לגובה 3,120 מ'. על הקרחון יש מספר מסלולים כחולים ואדומים. בניגוד לטין, שהיא עיירה שנבנתה במיוחד עבור אתר הסקי, ואל דיזר היא עיירה אלפינית יפיפייה. האתר פתוח לגלישת קיץ מסוף יוני עד אמצע אוגוסט, בהתאם לתנאי השלג.
לינה באתר הסקי ואל דיזר

העיירה ואל דיזר בקיץ
העיירה ואל דיזר בקיץ  (צילום: Tourist Office Val d'Isere)
 
לסיכום – חשוב לזכור
לא כל אתרי גלישת הקרחונים פועלים ברציפות כל השנה. גם אלו שנפתחים בקיץ, נסגרים לעיתים לזמן מה באביב ובסתיו, בגלל מיעוט של תיירים בעונות אלו של השנה.
אם אתם מתכוונים לגלוש על קרחון, כדאי יותר מתמיד, לבדוק היטב את תנאי הגלישה בתקופה הספציפית ואת זמני הפתיחה של הרכבלים.
אם יש לכם אפשרות לשלוט על היום בו תגיעו לגלוש, כדאי לחפש את היום בעל התנאים האופטימאליים. זה נכון גם לחורף, אבל אחת כמה וכמה לקיץ, אז תנאי הגלישה משתנים מאד מידי יום ביומו ואפילו מידי שעה.
 
הכי חשוב, אל תשכחו שהקרחונים הללו, שמעליות הסקי עולות אליהם גם בקיץ, הם גן עדן גם לתייר שאינו גולש. נקווה שמזג האוויר המתחמם בכדור שלנו לא יהרוס את גן העדן עלי אדמות הזה.

כתבות נוספות על צרפת
אתר הסקי לז ארק - גן עדן צרפתי

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 17129
59330
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
בעקבות המילים והצלילים
שמעון פרנס, נועם גילאור וחברים
כן, רוצה פרטים נוספים!