אתר הסקי טין: שלג גם בקיץ
מאת: כרמית וייס


שלושת הגברים שלצידי על הרכבל, לא ממש הבינו את קריאות ההתלהבות שלי, למראה הפרחים הסגולים שהציצו בינות מרבדי השלג שלרגלינו. אך אני כבר ראיתי בדמיוני את היופי שמביא לכאן האביב והירוק האינסופי של הקיץ. עם כל אהבתי לשלג ולסקי, אני אוהבת את ההרים גם כשהם נצבעים ירוק.


בכתבה זו אספר על חופשת סקי באתר הסקי טין שבצרפת, אך אסביר גם מדוע כדאי להגיע אליו גם בקיץ (רמז: סקי קיץ, אבל לא רק...).
 
 
1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

הכפר טין לה לאק והאגם הקפוא  (צילום: ventdusud)
האגם המלאכותי לאק דה שבריל  (צילום: mikeinlondon)
הקשת של טין  (צילום: nicolamargaret)
טין ואל קלארה  (צילום: Snowserge)
הפוניקולר לקרחון של טין  (צילום: ultramarinfoto)
גלישה היישר למלון  (צילום: majaiva)
טורניר משחקי XGames בטין  (צילום: Stéphane PERES)

טיולי אופנייםסקי של חורף וקיץ

עם 300 קילומטרים של מסלולי סקי, מרחב הגלישה המשותף של טין (Tignes) עם ואל דיזר (Val d’Isère), מציע את אחד מאתרי הסקי הגדולים באירופה  אספס קילי (Espace killy)בזכות קרחון גראנד מוט (Grande Motte), מהקרחונים הגבוהים באירופה עליו יש מסלולי סקי, עונת הסקי בטין היא מהארוכות בצרפת ובאירופה כולה, אך גם מטיילי הקיץ ימצאו נופים מרהיבים ושפע פעילויות בין שביליו, לאחר שהשלג מפנה את מקומו לפריחת האביב. 
 
קרחון גראנד מוט, בגונדולה לגובה 3,456 מ'
קיץ על קרחון גראנד מוט, שלג כשסביב הכול כבר ירוק (צילום: Tristan Shu)
 

למה טין?

לפני שנראה מה יש לעשות כאן בקיץ, בואו נחזור לחורף 2011. התאריך לחופשת הסקי שלנו התאחר לתחילת אפריל, וידענו שבצרפת נקבל את התשובה הטובה ביותר, בשל גובהם של כמה מהאתרים. אלו מציעים הרבה מאד מסלולים מעל גובה 2,500 מטר, מה שמבטיח את איכות השלג הטובה ביותר גם בסוף העונה. לאחר שהחלטנו – צרפת, מצאנו טיסות זולות לז'נבה ושכרנו דירה במלון דירות לשבוע שלם.
בתי מלון בעיירה טין (ר' גם המלצה בסוף הכתבה)
 
טין 1800
בגובה 1,800 מ' השלג מתחיל להיערם, הכפר השני בדרך לשני הכפרים הגבוהים של טין (צילום: majaiva)
 

עונת סקי מהארוכות באירופה

אתר הסקי טין נמצא בדרום-מזרח צרפת, בלבו של מחוז סבואה (Savoie) בחבל רון אלפ (Rhône-Alpes), "האחראי" לרכס האלפים הצרפתים. אתר הסקי המקושר (אספס קילי) מציע 159 מסלולים, החל מגובה 3,456 מ' (קרחון גראנד מוט) ועד לגובה 1,550 מטר (לה בריוויה). עונת הסקי, המתחילה בסוף ספטמבר ומסתיימת בתחילת מאי, היא מהארוכות באירופה (הקישור לואל דיזר מסוף נובמבר עד תחילת מאי).

שדה התעופה של ז'נבה (A) ואתר הסקי טין (B). להגדלה לחצו למעלה משמאל

 
מפת מסלולים במרחב הגלישה המשותף אספס קילי
מפת מסלולים במרחב הגלישה המשותף א
ספס קילי 
(לחצו על התמונה להגדלה)
(מקור: Office Du Tourisme Val D'Isere)

 
בעונת הסקי פועלת מערכת הסעות חינם, בין כל העיירות ורכבלי הסקי. ממש אין צורך להניע את הרכב, ואכן מעט רכבים נראים ברחובות. האוטובוסים עוברים כל 10-15 דקות, ותוך מספר דקות אתם ביעדכם. כל אחד מאיתנו עלה לאתר מתי שהתחשק לו, וכך גם בדרך חזרה. בשעות אחר הצהריים, כשכולם הולכים "הביתה", היה קצת עומס והרבה ריח של זיעה, אבל השירות בחינם – אז לא מתלוננים.
 
איך מגיעים: אתר הסקי נמצא 170 ק"מ דרומית לשדה התעופה הבינלאומי של ז'נבה (כשלוש שעות נסיעה), 160 ק"מ מזרחה לשדה התעופה הבינלאומי של גרנובל (כשלוש שעות נסיעה). עד בור סן מוריס (Bourg-Saint-Maurice) ניתן להגיע ברכבת מז'נבה וברכבות מהירות מפריס ולונדון.
 
נופים מרהיבים, למעלה במרכז הקשת המפורסמת של טין
נופים מרהיבים שכוסו לבן, הקשת המפורסמת של טין (למעלה במרכז) (צילום: כרמית וייס)
הכפרים של אתר הסקי טין

את התשתית התיירותית לאתר הסקי טין, מציעים ארבעה כפרים: שני הראשונים הם ואל קלארה (Val Claret) וטין לה-לאק (Tignes le Lac), השוכנים בגובה 2,100 מטר. מעליות סקי רבות יוצאות מהם ולא מעט מסלולים גולשים אליהם חזרה. הכפר לי בואס (les Boisses) שוכן בגובה 1800 מ', ואילו הכפר לי בריווייר (les Brevieres) שוכן בגובה 1,550 מ'. משניהם הקישור לאתר הסקי הוא בשילוב של גונדולה ורכבל כסאות, וניתן לחזור אליהם במסלולים כחול, אדום ושחור. כל הכפרים הללו הם כפרים חדשים יחסית, אם כי שני האחרונים הם בעלי חזות יותר אלפינית.
 
סיפורו של הכפר המקורי של טין הוא סיפור מעניין. לאחר מלחמת העולם השנייה נזקקה צרפת לחשמל, והוחלט לבנות סכר על נהר איזר (Isère), בדיוק במקום בו שכן הכפר. ההישג הטכנולוגי לצרפת, היה אסונו של הכפר. בשנת 1952 "טבע" הכפר, לא לפני שכל תושביו הועברו לבתים חדשים בכפר לי בואס, הסמוך לסכר, שם גם הוקמה כנסייה חדשה, העתק מושלם לכנסייה המקורית של טין.
בניית הסכר יצרה את אגם לאק דה שבריל (Lac du Chevril). פעם בעשר שנים היו מנוקזים מי האגם לצורכי תחזוקה, ואז היו נגלים בתי הכפר "הטבועים". אבל כיום מתחזקים את הסכר בעזרת רובוטים, והאטרקציה התיירותית כבר לא קיימת.
 
האגם עם הסכר בטין, Lac du Chevril
האגם המלאכותי לאק דה שבריל, תחתיו "טבע" הכפר המקורי של טין  (צילום: oleksandr katrusha)
 

אתר חדיש ומודרני

בשנות השישים של המאה ה-20, הוחלט לבנות אתר סקי בהרים מעל אגם אחר – אגם לה לאק (Le Lac), המרוחק 5 קילומטרים מהסכר. דומה שמישהו פשוט טס במסוק מעל ההרים ובחר במקום המושלם. האגם שוכן בבקעה צרה, המוקפת מכל עבר הרים אימתניים, שבראשם קרחון גראנד מוט. בתי הכפרים החדשים נבנו בסגנון "החדשני" של אותה תקופה – מפלצות בטון גדולות, אם כי בשנים האחרונות נעשה מאמץ לשוות להם חזות נעימה יותר, בהצלחה מסוימת.
 
לאחר שהורגלנו "לדווש" עם מגלשי הסקי בשטחים מישוריים (במקרה הטוב) ולהתנשף בעליות (במקרה הפחות טוב), ציפתה לנו בטין הפתעה נפלאה. הקישורים המישוריים מתוכננים כל כך טוב, שכמעט אין צורך להתאמץ לעבור אותם. המסלולים רחבים להפליא, ואנו, שלא הגענו בתקופת השיא, נהנינו לא אחת ממסלולים כמעט פרטיים.
 
מי שמגיע לטין בחורף ואינו גולש סקי, יכול ליהנות משלל פעילויות, כמו: מצנחי רחיפה, צלילה באגם הקפוא (אם לא מספיק קר בלי זה...), בריכה מחוממת, מתקני כושר וספא במתחם Le Lagon (במרכז טין לה-לאק), החלקה על הקרח על אגם לה-לאק הקפוא וטיול עם מזחלות רתומות לכלבים.
 
מישורי שלג אינסופיים
מישורי שלג אינסופיים, רגעים של מנוחה על הרכבל (צילום: כרמית וייס)
 

תחרויות X Games

בחורף 2010 הוחל לראשונה בקיום התחרויות האירופאיות של X Games בטין, והאירוע הפך למסורת קבועה, כל שנה בחודש מרץ. לאירוע מגיעים מאות גולשי סקי וסנובורד, מהטובים בעולם, המפגינים קפיצות מרהיבות ושאר פעלולים. האירוע הוא חגיגה מתמשכת, שלושה ימים של ספורט, מוסיקה ובילויים אל תוך הלילה.
 
X Games - המקצוענים מדגימים פעלולים בתחרויות
 

חופשת הסקי שלנו בטין

לטין הגענו לאחר תקופת "יובש" ארוכה, והטמפרטורות היו כה גבוהות, שלא אחת נשארנו בגופיה תרמית בלבד. השלג במסלולים הנמוכים כבר היה רטוב למדי, אך במסלולים הגבוהים תנאי הגלישה היו טובים, ועל הקרחון – מצוינים. רק המסלולים היורדים לכפרים, בעיקר זה היורד לכפר ואל דיזר, שהוא בעל מפנה דרומי, היו בעייתיים. אך עדיין ניתן היה לגלוש לכל הכפרים, כולל הנמוך שבהם (1,550 מ'). אני, שמראה העצים והכפרים האלפיניים מאד חסר לי בטין (הדבר היחיד שיש לי לומר "לרעתו"), לקחתי את החבורה שוב ושוב אל הכפרים הנמוכים, וחגגתי על הנופים. במיוחד אהבתי את המסלול היורד לכפרים לה בואס ולה בריוויר, ממנו נשקפה תצפית מרהיבה לאגם המלאכותי.
 
מקוצר היריעה, אציין רק כמה מקומות שיותר אהבנו:
בראש כולם, התצפית מקרחון גראנד מוט והמסלולים האיכותיים על הקרחון, ששימר עבורנו שלג איכותי. אין מספיק מילים בפי לתאר את התצפית המרהיבה – 360 מעלות של לבן. התמונה תעשה זאת טוב ממני.
 
תצפית פאנורמית מקרחון גראנד מוט בגובה 3,456 מ'
תצפית פנורמית מקרחון גראנד מוט בגובה 3,456 מטר (צילום: כרמית וייס) לחצו על התמונה להגדלה
 
הצעירים שבחבורה אהבו את שני פארקי השלג: Gliss - למתחילים, כולל אפשרות "נחיתה רכה" על מזרון ענק, Swatch - למתקדמים שמפליאים בשלל קפיצות מטורפות. אנחנו המבוגרים נהנינו לצפות בהם מהצד.


גולש סקי וגולש סנובורד מפגינים שלל קפיצות בסנו-פארק של טין
 
רבים מכירים מהתמונות את הקשת המפורסמת של טין, ליגווי פרסי (L’Aiguille percée) שמה, אותה ניתן לראות היטב ממעלית סקי באותו שם. הכינו את המצלמות (נא לאבטח שלא יפלו).
 
הקשת המפורסמת של טין, חגיגה של נופים
הקשת המפורסמת של אתר הסקי טין, חגיגה של נופים (צילום: כרמית וייס)
 
אחרונה חביבה לסיום יום הגלישה, מסעדת פולי דוס (Folie Douce), על המדרונות היורדים לואל דיזר. מסעדה ענקית, שחלקה בהגשה עצמית וחלקה ממש מסעדה מפוארת. החגיגה מתחילה כל יום בשעה שלוש אחר הצהריים. מאות גולשים מתנקזים לכאן מכל עבר, מחכים למופע היומי. והמופע אכן לא מאכזב – חגיגה רועשת ומקפיצה עם נגנים, זמרים וקהל משולהב, שכבר הספיק לתדלק כמויות עצומות של אלכוהול. כפי שתראו בתמונה, מזל שהשולחנות חזקים....
איך יורדים מכאן כל השיכורים הללו? אני שואלת את עצמי. אין בעיה – הגונדולה לוואל דיזר יורדת ממש מכאן, ואילו אנשי טין צריכים לגלוש מעט כדי לקחת רכבל כסאות וגונדולה שתיקח אותם ישר הביתה.
 
   בקתת ההרים פולי דוס, חגיגה רועשת ומקפיצה לסיום יום הגלישה 
 
 בקתת ההרים פולי דוס, חגיגה רועשת ומקפיצה לסיום יום הגלישה
בקתת ההרים פולי דוס, חגיגה רועשת ומקפיצה לסיום יום הגלישה (צילום: כרמית וייס) לחץ על התמונה להגדלה
 

סקי קיץ על הקרחון של טין

כפי שנאמר בפתיחה, אתר הסקי טין הוא חגיגה לא רק לאנשי החורף. כאן אפשר לגלוש על הקרחון, גם בימי הקיץ החמים, או סתם לגעת בשלג הנכסף. למרבה הצער הקרחון נסוג כל שנה קרוב למטר (בין 1982 ל- 2005 נגרעו ממנו 25 מטרים) וחוששים שבסוף הוא יבקע לשניים על ידי הסלעים שבמרכזו. אבל עדיין יש מספיק קרחון לכולם.
 
עונת גלישת הקיץ נפתחת באמצע יוני ומסתיימת בתחילת ספטמבר, אך יש להשכים ולהגיע משעה 07:15 עד 13:00, כי לאחר מכן השלג הופך רטוב. אורכם של מסלולי הסקי על הקרחון 20 קילומטרים, הגולשים מגובה 3,456 מ' לגובה 3,000 מ'. לטובת הגולשים פועלות 12 מעליות סקי, וכן פארק שלג לחובבי הקפיצות. ניתן לקחת שעורי סקי, אך אני לא ממליצה למתחילים, כי התנאים אינם אידיאלים (אבל אם רוצים רק לטעום, וזוכרים את המגבלות, למה לא...).
 
סקי בשיא הקיץ על מסלולים באורך 20 קילומטר, קרון גראנד מוט
סקי בשיא הקיץ על מסלולים באורך 20 קילומטר, קרון גראנד מוט  (צילום: Tristan Shu)
 

חגיגת קיץ בטין

בקיץ הופך אתר הסקי טין לממלכת המטיילים ברגל ורוכבי האופניים, עבורם נכבשו מסלולי אופניים באורך 110 ק"מ ופארק אופניים לחובבי האקסטרים. שני רכבלים – הגונדולה איירוסקי (aeroski) ורכבל הכסאות פאלאפור (Palafour), מעלים את המטיילים ורוכבי האופניים בחינם להרים (בפאלאפור ניתן רק לעלות, לא לרדת...). רכבלים נוספים פועלים בקיץ בתשלום.
 
פעילויות קיץ נוספות בטין: טיפוס צוקים, ויה-פראטה, רכיבה על סוסים, ראפטינג, מגרשי כדורגל וכדורעף חופים, טניס, גולף, שייט באגם, בריכה, טרמפולינה, קיר טיפוס ועוד. אם לנים בטין לילה אחד או יותר, מקבלים את "כרטיס הספורט של טין" (Sportignes card) המאפשר השתתפות חינם בפעילויות הספורט הללו, בהתאם למספר ימי הלינה. גם בשיא עונת הקיץ (אמצע יוני עד תחילת ספטמבר) פועלת באתר מערכת הסעות חינם. אפשר להגיע בתחבורה ציבורית ופשוט לבלות שבוע בכף.
 
אתר הסקי טין נמצא בתחומי הפארק הלאומי ואנואז (Parc national de la Vanoise), שהוקם בשנת 1963, בלחץ ארגוני הסביבה שחששו מפגיעה בנוף על ידי ענקי הסקי של האזור. יחד עם השכן האיטלקי, מהצד השני של הגבול, הפארק הלאומי גראן פרדיסו (Parco Nazionale del Gran Paradiso), זהו בית לאוכלוסייה הגדולה ביותר באירופה של עז הבר (ibex) וכן יעלים, מרמיטות, ארנבות וחיות אחרות.
 
טין בקיץ  טין בקיץ
אתר הסקי טין לא רק בחורף, פעילויות קיץ  אתר הסקי טין לא רק בחורף, פעילויות קיץ
אתר הסקי טין לא רק בחורף, פעילויות קיץ  אתר הסקי טין לא רק בחורף, פעילויות קיץ
אתר הסקי טין לא רק בחורף, פעילויות קיץ
(צילום: A. Parant, Jean-Marc Favre, Jérémy Pontin, JM Favre, Monica Dalmasso, Tristan Shu)
 

שלג כל השנה על קרחון גראנד מוט

גם אם אינכם גולשי סקי תוכלו לגעת בשלג וליהנות מהתצפיות הנפלאות על קרחון גראנד מוט. בקיץ (אמצע יוני עד תחילת ספטמבר) ובחורף (סוף ספטמבר עד תחילת מאי) ניתן לעלות ברכבת שיניים (פוניקולר), הנוסעת בתוך מנהרה, לתצפית ובילוי על הקרחון. בפינו זכתה הרכבת לכינוי "הזחל", לא בשל המהירות, כי היא עושה את הפרש אלף המטרים בשבע דקות, אלא בשל צורתה. בגובה 3,032 מ' מצפים לכם מסעדה ובר, אבל בעיקר מרפסת תצפית נפלאה, עם שולחנות וכסאות נוח מפנקים.
 
מכאן מומלץ מאד לעלות את 350 המטרים הנוספים בגונדולה. מגובה 3,456 מטר מובטחות לכם 360 מעלות של פסגות אינסופיות ואוויר הרים קריר. בימים עם ראות טובה רואים גם את מלך ההרים מון בלאן, המרוחק כמה עשרות קילומטרים צפונה.
אחרי ששבעתם נופים, כל שנותר הוא לרדת 1,350 מטר – בחורף על מגלשיים, ובקיץ על אופניים, זוג רגליים, או פשוט כמו שעליתם...
 
אתר הסקי טין, פוניקולר
אתר הסקי טין, פוניקולר "הזחל" המעלה את גולשי החורף ומטיילי הקיץ לקרחון גראנד מוט  (צילום: כרמית וייס)
 

מלון מומלץ באתר הסקי טין

מלון הדירות רזידנס לה ז'אנה (Résidence Le Jhana) מדורג 4 כוכבים וממוקם בכפר ואל קלארה, בגובה 2,100 מ', עם נגישות מצוינת למעליות הסקי – כמעט Ski In – Ski Out. הדירות גדולות ומרווחות, עם שני חדרי שינה, סלון, פינת אוכל, מרפסת ומטבח מאובזר היטב. אורחי המלון יכולים ליהנות מבריכה, ספא וחדר כושר הממוקמים בסמוך. במרחק הליכה קצר (עד 300 מ') יש בי"ס לסקי, חנות ציוד סקי, סופרמרקט, בית מרקחת ומגוון ברים ומסעדות. ניתן לקבל כל בוקר מוצרי מאפה טריים או חבילת ארוחת בוקר. הדירות מתאימות למשפחות או לשני זוגות, והצוות שירותי ונכון לסייע.
 
מלון מומלץ בעיירה ובאתר הסקי טין
מלון דירות רזידנס לה ז'אנה
 - מיקום מעולה לגולשי הסקי ולמטיילי הקיץ


מידע נוסף

טיול באלפים הצרפתים

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר