www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

סרט וידאו קצר וחביב, המזיז את מדינות אירופה למיקומים חדשים ומשעשעים למדי. מומלץ!


שייט תעלות
אירופה במספרים

שטח:  
10.1 מיליון קמ"ר. היבשת הקטנה ביותר פרט לאוקינייה.
גבולות:  
צפון: אוקיינוס הקרח הצפוני, מזרח: הרי אורל והים הכספי, דרום: הים התיכון והים השחור, מערב: האוקיינוס האטלנטי. רוסיה וטורקיה, משתייכות הן לאירופה והן לאסיה.
אוכלוסייה:  
731 מיליון (שלישית אחרי אסיה ואפריקה).
הפסגות הגבוהות:  
הר אלברוס 5,642 מ' (רכס הקווקז), מון בלאן 4,810 מ' (האלפים הצרפתים).
הנהרות הארוכים:  
וולגה  3,700 ק"מ (רוסיה). דנובה 2,860 ק"מ (גרמניה, אוסטריה, סלובקיה, הונגריה, סרביה, רומניה, בולגריה).

 בודפטש, אירופה, GoTravel
נהר הדנובה בבודפשט, הנהר השני באורכו באירופה  (צילום: כרמית וייס)

טיול באירופה - לאן?

עבורנו, כתיירים, אירופה היא היעד הקרוב ביותר (להוציא את שכנותינו שמעבר לגבול). מגוון יעדי הטיול באירופה הוא עצום: נופי הרים דרמטיים, חופים הנושקים לים, איים קטנים וגדולים, ערים עתיקות שנשתמרו, ערים מודרניות, עיירות קטנות, כפרים ציוריים, אתרי מורשת דת - נוצרית, מוסלמית ויהודית, מסלולי טרקים קצרים וארוכים, פארקי שעשועים נוטפי אדרנלין, ומה לא בעצם. יש בה באירופה מדינות מפותחות ו"מתוקתקות", ויש בה מדינות שנשארו שנות דור מאחור, בהן עדיין חיים כמו לפני מאה שנה ויותר, והן טרם נרמסו תחת רגלי תיירות ההמונים. בחורף מציעה אירופה אתרי סקי נפלאים, לצד יעדים שטופי שמש חורפית מלטפת. 
 

מטרהורן, צרמט, דרום שוויץ, GoTravel

הר מטרהורן מעל עיירת הסקי צרמט, מלך ההרים הבלתי מעורער של שוויץ  (צילום: כרמית וייס)

 
 

אירופה - בין מזרח למערב

אירופה מוגדרת כיבשת מבחינה היסטורית ותרבותית, אולם מבחינה גיאוגרפית היא מהווה רצף יבשתי אחד עם אסיה, רצף המכונה אירואסיה (Euroasia). לאורך ההיסטוריה נמתח הגבול בין אירופה לאסיה בקווים שונים, אולם כיום נהוג להתייחס להרי אורל כגבול בין השתיים. אירואסיה חולקה בצורה מלאכותית למזרח (אוריינט) ולמערב (יש המשערים שאירופה היא שיבוש לשוני של ערב, מערב). גיאוגרפית אירופה היא חלקו המערבי של לוח אירואסיה, ללא גבול גיאוגרפי בעל משמעות. מבחינה תרבותית אירופה היא מקור העמים הלטינים, הסלאביים, הגרמאניים והנורדיים. 
 
יבשת אירופה הייתה מקום מחייתו של האדם הניאנדרטלי עד לפני כ- 28,000 שנה. במפגש בין ההומו-ספיאנס לאדם הניאנדרטלי הייתה ידו של הראשון על העליונה, או שמא הייתה זו תקופת הקרחונים ששמה קץ לעידן זה של התפתחות האדם. המעצמות שעלו מאגן הים התיכון, באלף הראשון לפני הספירה - יוון לראשונה, ואחריה רומא, הטמיעו את התרבות הקלאסית ל- 2,700 השנים שאחרי הקמתן. תרבויות נורדיות, סלאביות וגרמאניות הוסיפו את מורשתן, וכך גם האיסלם בתורו. מאז השתלטות הנצרות על אירופה המאפיינים הלאטינו-קלאסיים הם השולטים.
 
אירופה הייתה נתונה במשך זמן ניכר בתקופה חשוכה של ימי הביניים, כשגם סטגנציה כללית וגם מחלות חוצות גבולות שלטו בה. במאה ה- 15 התעוררה אירופה לרנסאנס, שהפך את היבשת, הענייה והלא מתקדמת, ליבשת השולטת במחקר, במדע, באומנות ובמחשבה. השליטה בספנות ובימים תרמה להתפשטות שליטתה של אירופה במרבית העולם. האמנסיפציה, המהפכה התעשייתית, זכויות האזרח והשאיפה ל"חירות, שוויון ואחווה", יחד עם ירידת קרנה של הכנסייה, הביאו לפריחה באירופה, אך גם יוצאו לעולם כולו וגרמו לשאיפה להפסיק את השליטה האירופית בעולם.
 
רצף של מלחמות פנימיות, שהפכו למלחמות עולמיות, יחד עם התעוררות יבשות אחרות, הפסיקו את השליטה האירופית בעולם, ונסיגה בשליטה בתחומי הכלכלה והפיתוח. כיום, לאחר כמה עשורים ללא מלחמות בחלקה המערבי של אירופה, נמצאות כמה מהמדינות בה בפסגת רשימת המדינות העשירות, המתועשות ובעלות איכות החיים מהגבוהות בעולם. על אירופה עוברים במקביל שני תהליכים מנוגדים: מחד, התאגדות המדינות המתקדמות, הן מוניטרית-כלכלית והן חברתית-תרבותית, בעוד שעל חלקה המזרחי של אירופה עובר תהליך של פיצול ופילוג.
 
שוויץ של יוון, גגות רעפים אדומים בכפר מצובו שבהרי פינדוס
שוויץ של צפון יוון, גגות רעפים אדומים בכפר מצובו שבהרי פינדוס  (צילום: כרמית וייס)

 

מספר צפיות: 143083
24810