אסטוניה – כתבות, המלצות ומסלולי טיול באסטוניה

אסטוניה – כתבות, המלצות ומסלולי טיול באסטוניה
צילום: כרמית וייסבירה טאלין Tallinn
ערים מרכזיות
טרטו Tartu, נארווה Narva, פרנו Pärnu
משטר דמוקרטיה פרלמנטרית
אוכלוסיה 1.3 מיליון תושבים
שטח 45,339 קמ"ר
אקלים אקלים ימי באזורי החוף ויבשתי בפנים הארץ
שפה אסטונית
דתות נוצרים 51%, חסרי דת 45%, אחרים 4%
קהילה יהודית כ- 2,400 יהודים
מטבע אירו
הפרשי שעות  UTC +2, שעון אסטוניה זהה לשעון ישראל (מסוף מרץ עד סוף אוקטובר מונהג שעון קיץ)
קוד גישה טלפוני 372+ 

יעדי טיול מומלצים באסטוניה, מידע מעשי וטיפים למטיילים במדינה הפחות מוכרת מבין המדינות שלחופי הים הבלטי בצפון אירופה.


 

השעה כעת באסטוניה
 

למה טיול לאסטוניה?

מדינות צפון אירופה, ובהן אסטוניה (Estonia), מהלכות עליי קסם. אם תשאלו אותי היכן אני רוצה לבלות את הקיץ, הן היעד המועדף. שעות האור הרבות, מזג האוויר הנעים, ניקיון מופתי, נימוס, אדיבות, מאור פנים ורוגע שכל כך חסר לנו כאן. אך החורף שלהן פחות מושך אותי. כי אם בשיא הקיץ (21 ליוני) נהנים כאן מ- 18 שעות של אור יום, בחורף המספר כמעט מתהפך, והשמש, אם היא נראית בכלל, מראה פניה ל- 5 שעות בלבד בשיא החורף (22 בדצמבר) והטמפרטורות צונחות הרחק אל מתחת לאפס.

טאלין, אסטוניה, תצפית על העיר העתיקה
תגידו אתם למה טיול לאסטוניה... טאלין, העיר מהאגדות (צילום: כרמית וייס)


עוד 10 סיבות טובות לבקר באסטוניה, עם עשרת היעדים המומלצים ביותר באסטוניה


בלטיותהיכן את אסטוניה?

אסטוניה ממוקמת לחופו המזרחי של הים הבלטי, בדרום מפרץ פינלנד, עם קו חוף ארוך ומפורץ ומעל 2,000 איים ואיונים. תוואי השטח שלה מישורי והיא מיוערת מאוד. עם מעל 1,400 אגמים ואדמות ביצה המכסות כחמישית משטחה, דומה שיש אגם, ביצה או אי כמעט לכל תושב...
 
קצת יותר ממיליון תושבים חיים באסטוניה, ששטחה כפול משטח ישראל (45 אלף קמ"ר), וכמעט רבע מהם מרוכזים בעיר הבירה טאלין (Tallinn). העיר היא פנינה תיירותית, בזכות העיר העתיקה שלה, המאופיינת בצריחי כנסיות ומגדלים המשווים לה מראה של עיר מהאגדות. גם בעיר החדשה של טאלין מספר אתרים מומלצים לביקור, ובראשם הנמל, שהוא שער הכניסה הראשי למדינה, עם עשרות מעבורות ענק וספינות קרוזים המגיעות אליו בכל יום.
 
קרוזים המשייטים בין מדינות הים הבלטי ומעבורות (בעיקר מהלסינקי), הם דרך ההגעה הפופולרית ביותר של תיירים מכל העולם לאסטוניה. מישראל אין אליה טיסות ישירות, אך ניתן להגיע עם טיסות מווילנה (ליטא), ריגה (לטביה) או מדינות נוספות באירופה.
בתי מלון בקרבת הנמל של טאלין  |  כתבה על קרוז בים הבלטי

מפת אסטוניה, הים הבלטי, המדינות הבלטיות
אסטוניה (בירוק כהה) והמדינות לחופי הים הבלטי על מפת אירופה
 

מי את אסטוניה?

בדומה לשכנותיה ליטא ולטביה, המכונות "המדינות הבלטיות", רק בשנת 1918 הוכרה אסטוניה כמדינה עצמאית. עד אז היא הייתה חלק מרוסיה הצארית, כאשר גם השכנות לים הבלטי  דנמרק ושוודיה  שלטו בה לתקופות קצרות. העצמאות לא ארכה זמן רב, כאשר במלחמת העולם השנייה נכבשה אסטוניה על ידי הנאצים ולקראת סופה שוב זכתה "לחסות" בצילה של ברית המועצות – תקופה טראומטית שבני העם האסטוני לא שוכחים. עם פירוק ברה"מ שבה אסטוניה והכריזה על עצמאות, ומאז 1991 היא מדינה עצמאית וגאה, המחוברת יותר לשכנותיה הסקנדינביות מאשר לאמא רוסיה.
 
מאז קבלת העצמאות עשתה אסטוניה קפיצה אדירה, והיא ממוקמת גבוה מאוד במדדי הפיתוח האנושי, איכות החיים, חינוך והשכלה, חופש עיתונות, טכנולוגיה והנגשה דיגיטלית של השירות הציבורי. אסטוניה גם שייכת לאיחוד האירופי וברית נאט"ו, שמעניקים לה יתרונות רבים וביטחון.

העיר פארנו, טיול לאסטוניה
כמה בלונד... נערות אסטוניות בלבוש מסורתי (צילום: CC PnP!)
 

מתי לתכנן טיול באסטוניה?

הקיץ הקצר (מאמצע יוני עד סוף אוגוסט) הוא הזמן הטוב ביותר לתכנן בו טיול לאסטוניה, עם טמפרטורה נעימה בכל שעות היום ושעות אור ארוכות, אם כי גם אז תמיד כדאי לארוז מעיל גשר ובגד חם. בתחילת ספטמבר הימים מתחילים להתקרר, אך מי שיגיע יזכה ליהנות מצבעי השלכת, שמתחילים להחליף את הירוק האינסופי של אסטוניה.

בתחילת נובמבר עשוי להגיע השלג הראשון, ועד סוף מרץ הטמפרטורות כמעט אינן עולות מעל האפס, אך האמיצים שיגיעו לכאן יזכו למראות קסומים של משטחי שלג אינסופיים, יערות מכוסים לבן, אגמים ומפלים קפואים, ובראשם מפל יאגלה (Jägala), לא הרחק מטאלין. בחודש מאי מתחיל השלג להפשיר, הטבע חוזר ללבלב והתיירים שבים בהמוניהם.

טיול באסטוניה, מפל קפוא
מפל יאגלה הקפוא, אחת הסיבות לבקר כאן דווקא בחורף (צילום: CC Olga)יעדים לביקור באסטוניה מחוץ לטאלין

טאלין היא יעד התיירות מספר אחד של אסטוניה, ויש לכך המון סיבות טובות, עליהן תוכלו לקרוא בכתבה על טאלין.

הפארק הלאומי לאהמה (Lahemaa National Park) לחופי הים הבלטי ממזרח לטאלין (45 ק"מ), הוא יעד נפלא לטיולי יום או, אם תרצו, מספר ימים. על פני שטח עצום הוא מכוסה יערות, אגמים, מפרצים, אדמות ביצה, כפרי דייגים וסלעי ענק (בולדרים) שנותרו למזכרת מתקופת הקרח. מסלול נוח ונגיש בחלקו, עושה דרכו לעבר ביצות וירו (Viru bog) וכולל מגדל תצפית על האזור.
 
טרטו (Tartu), העיר השנייה בגודלה באסטוניה, הממוקמת 180 ק"מ דרומה לטאלין, היא עיר אוניברסיטאית עם מוזיאונים רבים וחיי תרבות עשירים. העיר פרנו (Pärnu) לחופי מפרץ ריגה, כשעתיים נסיעה דרומה מטאלין, היא יעד פופולרי לחופשות הקיץ של האסטונים, בזכות חופי חול לבנים, עיר מדיבאלית יפה ומלונות ספא מפנקים.
 
האי סארמה (Saaremaa), האי הגדול ביותר של אסטוניה, ממוקם ממערב ליבשת וניתן להגיע אליו עם מעבורת. האטרקציה המרכזית על האי היא העיר קורסארה (Kuressaare) שבה טירה יפה מהמאה ה- 14.

אסטוניה, פארק לאהמה, ביצות וירו
המסלול המונגש בביצות וירו, הפארק הלאומי לאהמה (צילום: CC Riin Riiberg)
 

מידע נוסף על טיולים לאסטוניה

כתבות נוספות


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר