ליטא – כתבות, המלצות ומסלולי טיול בליטא

ליטא – כתבות, המלצות ומסלולי טיול בליטא
צילום: Ratkeבירה וילנה Vilnius
ערים מרכזיות קובנה Kaunas, קלייפדה Klaipeda
משטר דמוקרטיה פרלמנטרית
אוכלוסיה 2.8 מיליון תושבים
שטח 65,300 קמ"ר (פי 3 ממדינת ישראל)
אקלים אקלים מתון, קריר ולח. בחודשי הקיץ  נעים ובחורף קר מאד.
שפה ליטאית ( Lithuanian) – השפה הרשמית
דתות
קתולים (79%), רוסים-אורתודוכסים (4.1%), פרוטסטנטים (1.9%)
קהילה יהודית 4,500 יהודים, רובם מתגוררים בוילנה
מטבע אירו
הפרשי שעות (ללא שעון קיץ) 2+GMT (כמו שעון ישראל)
קוד גישה טלפוני 370+
סיומת אינטרנט lt


תמצאו כאן כתבות רבות על יעדי טיול בליטא, המדינה היפה השוכנת לחופי הים הבלטי בצפונה של אירופה.אז איך מתחילים לתכנן טיול בליטא?
לפני שתקראו את הכתבות הרבות על המדינה היפהפייה הזו, צפו בסרטון על 10 יעדים מומלצים בליטא -
מידע על המקומות המוזכרים בסרטון תוכלו למצוא בכתבות שלנו.טירת טרקאי, טיול לליטא
אם אתם תוהים מהו המקום המדהים בתמונה שלמעלה -
זהו אגם גאלבה, שבלבו טירת טרקאיאחד מהיעדים הפופולריים לטיולי יום מהבירה וילנה  (צילום: Ratke)


ליטא, היכן היא מסתתרת? מי שמע עליה בכלל? ובכן, ליטא היא ממש במרכזה של אירופה. במרחק 24 קילומטר צפון-מערבה לבירת ליטא וילנה, ליד הכפר הקטן Purnuskes, נמצא המרכז הגיאוגרפי של אירופההמדינה השוכנת על קו התפר בין מזרח אירופה למערבה, הייתה רק לפני מאות אחדות המדינה הגדולה והחזקה ביותר באירופה, ששלטה על אזור נרחב – מהים הבלטי ועד הים השחור.
 
טירת קובנה, טיול בליטא
הטירה של קובנה, עדות לימים "חזקים" יותר  (צילום: כרמית וייס)

כדורים פורחים בליטא
כדורים פורחים הם תחביב נפוץ בליטא, כאן בעיירת הספא בירשטונאס (צילום: כרמית וייס)
 

בלטיותמדוע לתכנון טיול לליטא?

קודם כול, כי היא כל כך שונה מהמוכר לנו. יערות מכסים קרוב לשליש משטחה של ליטא, נהרות רבים ולא פחות מ- 6,000 (!) אגמים, פזורים בין גבעות נמוכות. כמדינה המיושבת בדלילות, ליטא היא הרבה טבע, אך גם ערים עתיקות ושמורות היטב, המספרות על היסטוריה מפוארת. הליטאים גאים בפולקלור, במסורת ובשפתם הייחודית, שמאז שהתנתקו מחיבוקו של הדוב הרוסי, הם שבים ומציגים אותם לראווה.
 
בראש רשימת יעדי החובה לכל מי שמתכנן טיול לליטא, נמצאת עיר הבירה וילנה (Vilnius), שהעיר העתיקה שלה, מהגדולות והיפות ביותר בין ערי מרכז ומזרח אירופה, מופיעה ברשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו. אתר מורשת עולמית אחר, הרבה פחות אופייני למרכזה של אירופה, הוא דיונות החול של הרצועה הקורונית (Curonian Spit). רצועה צרה זו (עד 3.5 ק"מ) נמתחת לאורך 98 קילומטר, ומפרידה בין הים הבלטי ללגונה הקורונית.
על הרצועה הקורונית בכתבה על עיירת הנופש פלאנגה
 
הרצועה הקורונית, דיונות החול
דיונות החול של הרצועה הקורונית, אתר מורשת עולמית ליד עיירת הנופש פלאנגה  (צילום: כרמית וייס)

פלאנגה, חופי הים הבלטי, ליטא
חופי חול זהוב ושקיעה על הים הבלטי בעיירת הנופש פלאנגה  (צילום: כרמית וייס)
 

מורשת יהדות ליטא

עוד סיבה טובה לבקר בליטא היא המורשת היהודית המרשימה שנותרה בה, זכר לאחת הקהילות היהודיות הגדולות והמפוארות באירופה. קהילת יהודי ליטא נודעה כמעוז הלמדנות התורנית והישיבות הגבוהות, לצד השכלה לא-תורנית. ליטא היא ביתו של הגאון מווילנה, שבתקופתו הפכה וילנה למרכז רוחני ליהדות אירופה כולה, וזכתה לכינוי "ירושלים ד'ליטא".
 
מאותה קהילה מפוארת נותרו בעיקר בתי כנסת ובתי קברות, המספרים את סיפורם העצוב של כרבע מיליון יהודים שחיו בליטא ערב מלחמת העולם השנייה. רובם פזורים בעיירות קטנות, שעדיין ניתן לחוש בהן מעט מניחוח העיירה היהודית של מזרח אירופה – שטעטל. סיפור עצוב מספרים בורות ההריגה, ובראשם גיא ההריגה פונאר, בהם באה אל קיצה אותה מסורת מפוארת.
על פונאר בכתבה 
טיולי יום באזור וילנה
 
גיא ההריגה פונאר, ליטא
אתר ההנצחה בגיא ההריגה פונאר, סוף נורא לקהילה יהודית מפוארת  (צילום: כרמית וייס)

מולטאי, בית הקברות היהודי
מצבות בית הקברות היהודי בעיירה מולטאי שבאזור האגמים
שעליהן מגן דוד או מנורה וכיתוב ביידיש או עברית  (צילום: כרמית וייס)
 מהים הבלטי לים השחור

תחילתה של ליטא כמדינה ב- 6 ביולי 1253, תאריך הכתרתו של המלך מינדאוגאס (Mindaugas), שהצליח לאחד דוכסים אויבים למדינה אחת (עד היום יום זה הוא יום חג בליטא). מאוחר יותר הפכה ליטא לחלק מהדוכסות הגדולה של ליטא, שבשיאה (מאה 15) הייתה המדינה הגדולה באירופה. היא שלטה על חלק נרחב ממזרח אירופה, מהים הבלטי ועד הים השחור. במאות ה- 16 עד ה- 18 הייתה ליטא חלק מהאיחוד הפולני-ליטאי, שהשתרע על פני שטחים נרחבים, השייכים כיום לפולין, ליטא, לטביה, בלרוס, וחלקים של אוקראינה ואסטוניה.
 
ליטא חידשה את עצמאותה, ב-16 בפברואר 1918 (תאריך שנחוג כיום העצמאות הליטאי), אך היא איבדה את רוב שטחה לטובת ברית המועצות. מאז ועד 1939 הייתה בירתה של ליטא, וילנה (Vilnius) תחת שלטון פולני, וקובנה (Kaunas) שימשה כמושב הממשלה וכבירה זמנית. לאחר חלוקת פולין בין גרמניה הנאצית לברית המועצות, בהסכם ריבנטרופ-מולוטוב (1939), העבירה ברית המועצות את וילנה ואזורים נוספים לליטא.
 
העיר העתיקה של וילנה, אתר מורשת עולמית של אונסקו
תצפית על העיר העתיקה של וילנה,
הוכרה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו בזכות סגנון הבארוק של העיר העתיקה 
(צילום: כרמית וייס) 

וילנה, כנסיית סנט אן וכנסיית סנט ברנרד, הסגנון הגותי של וילנה
שתי נציגות לסגנון הגותי של וילנה כנסיית סנט אן וכנסיית סנט ברנרד  (צילום: כרמית וייס) 
 

להתנער מחיבוק הדוב הרוסי

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה (1940) פלשו הסובייטים לליטא, שצורפה לברית המועצות והפכה לרפובליקה סובייטית סוציאליסטית. בעקבות הכיבוש החל גל מעצרים ורציחות נרחב של תושבים שהוכרזו כבורגנים, אנטי קומוניסטים, אליטה צבאית ואקדמית, וכן רבנים, ראשי ישיבות ויהודים ציונים. אלפים מהם הוגלו למחנות בסיביר.
 
שנה מאוחר יותר נכבשה ליטא בידי הגרמנים, ורבים מבני העם הליטאי, שמאסו בשלטון הקומוניסטי, קיבלו אותם בשמחה גלויה. באותה עת התגוררו בליטא רבע מיליון יהודים, מתוכם 20 אלף פליטים שברחו מפולין. 95% מתוכם נרצחו בשואה, אחוז שהוא מהגבוהים ביותר בין מדינות אירופה. הגרמנים זכו לסיוע נרחב מידי האוכלוסייה המקומית, אם כי גם מספר המסייעים ליהודים, שחלקם הוכרו כחסידי אומות עולם, נחשב מהגבוהים. בסתיו 1944 כבשו הסובייטים את ליטא מידי הצבא הגרמני וליטא שבה להיות רפובליקה סובייטית סוציאליסטית של ברית המועצות.
 
ב-11 במרץ 1990, שבה ליטא והזכירה לעולם את כוחה מהעבר, בסיפור 'דוד וגלית' מודרני. ליטא הייתה הרפובליקה הסובייטית הראשונה שבאומץ לב הכריזה התנתקות מחיבוק הדוב הרוסי (כיום זהו יום חג בליטא). בספטמבר 1991 התקבלה ליטא כחברה מן המניין באו"ם, אך לקח עוד שנתיים עד שהכוחות הסובייטים האחרונים עזבו את המדינה באוגוסט 1993. ב- 2004 התקבלה ליטא כחברה באיחוד האירופי ובארגון נאט"ו, ובכך השלימה את שאיפתה להתקרב למערב.
 
דרוסקינינקאי, ליטא
הכנסייה האורתודוקסית בעיירת הנופש דרוסקינינקאי, זכר לסגנון הרוסי  (צילום: 
RomanBabakin)
 
קובנה, ליטא
מדרחוב בעיר העתיקה של קובנה, העיר השנייה בגודלה בליטא  (צילום: כרמית וייס)
 

מידע נוסף לתכנון טיול בליטא

כתבות נוספות על ליטא


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר