הזמנות לחופשה שלך

כתבות והמלצות לטיול בליטא Lithuania
צילום: Carmit Weissבירה וילנה Vilnius
ערים מרכזיות קובנה Kaunas, קלייפדה Klaipeda
משטר דמוקרטיה פרלמנטרית
אוכלוסיה 2.8 מיליון תושבים
שטח 65,300 קמ"ר (פי 3 ממדינת ישראל)
אקלים אקלים מתון, קריר ולח. בחודשי הקיץ  נעים ובחורף קר מאד.
שפה ליטאית ( Lithuanian) – השפה הרשמית
דתות
קתולים (79%), רוסים-אורתודוכסים (4.1%), פרוטסטנטים (1.9%)
קהילה יהודית 4,500 יהודים, רובם מתגוררים בוילנה
מטבע אירו
הפרשי שעות (ללא שעון קיץ) 2+GMT (כמו שעון ישראל)
קוד גישה טלפוני 370+
סיומת אינטרנט lt

כדורים פורחים בליטא
כדורים פורחים הם תחביב נפוץ בליטא, כאן בעיירת הספא בירשטונאס  (צילום: כרמית וייס)
 
ליטא, היכן היא מסתתרת? מי שמע עליה בכלל? ובכן, ליטא היא ממש במרכזה של אירופה. במרחק 24 קילומטר צפון-מערבה לבירת ליטא וילנה, ליד הכפר הקטן Purnuskes, נמצא המרכז הגיאוגרפי של אירופה.
המדינה השוכנת על קו התפר בין מזרח אירופה למערבה, הייתה רק לפני מאות אחדות המדינה הגדולה והחזקה ביותר באירופה, ששלטה על אזור נרחב - מהים הבלטי ועד הים השחור.
10 סיבות לבקר בליטא  |  מידע וטיפים למטייל בליטא
 
טירת קובנה, ליטא
הטירה של קובנה, עדות לימים "חזקים" יותר  (צילום: כרמית וייס)
 

 ברירת מחדל
 
מדוע לטייל בליטא?
קודם כל, כי היא כל כך שונה מהמוכר לנו. יערות מכסים קרוב לשליש משטחה של ליטא, נהרות רבים ולא פחות מ- 6,000 (!) אגמים, פזורים בין גבעות נמוכות. כמדינה המיושבת בדלילות, ליטא היא הרבה טבע, אך גם ערים עתיקות ושמורות היטב, המספרות על היסטוריה מפוארת. הליטאים גאים בפולקלור, במסורת ובשפתם הייחודית, שמאז שהתנתקו מחיבוקו של הדוב הרוסי, הם שבים ומציגים אותם לראווה.
 
בראש רשימת החובה לכל תייר נמצאת עיר הבירה וילנה (Vilnius), שהעיר העתיקה שלה, מהגדולות והיפות ביותר בין ערי מרכז ומזרח אירופה, מופיעה ברשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו.
אתר מורשת עולמית אחר, הרבה פחות אופייני למרכזה של אירופה, הוא דיונות החול של הרצועה הקורונית (Curonian Spit). רצועה צרה זו (עד 3.5 ק"מ) נמתחת לאורך 98 קילומטר, ומפרידה בין הים הבלטי ללגונה הקורונית.
בליטא חמישה פארקים לאומיים, ועוד שלושים פארקים אזוריים, המציעים נופי יערות, נהרות, ביצות, אגמים קטנים וכפרים ששימרו את סגנון הבנייה המסורתי. בראש כולם ניצב הפארק הלאומי אאוקסטייטיה (Aukštaitijos nacionalinis parkas) במזרחה של המדינה.
לכתבה על טיול בליטא עם ילדים
 
פלאנגה, חופי הים הבלטי, ליטא
שקיעה על הים הבלטי בעיירת הנופש פלאנגה   (צילום: כרמית וייס)
 
מורשת יהדות ליטא
עוד סיבה טובה לבקר בליטא היא המורשת היהודית המרשימה שנותרה בה, זכר לאחת הקהילות היהודיות הגדולות והמפוארות באירופה. קהילת יהודי ליטא נודעה כמעוז הלמדנות התורנית והישיבות הגבוהות, לצד השכלה לא-תורנית. ליטא היא ביתו של הגאון מווילנה, שבתקופתו הפכה וילנה למרכז רוחני ליהדות אירופה כולה, וזכתה לכינוי "ירושלים ד'ליטא".
 
מאותה קהילה מפוארת נותרו בעיקר בתי כנסת ובתי קברות, המספרים את סיפורם העצוב של כרבע מיליון יהודים שחיו בליטא ערב מלחמת העולם השנייה. רובם פזורים בעיירות קטנות, שעדיין ניתן לחוש בהן מעט מניחוח העיירה היהודית של מזרח אירופה – שטעטל. סיפור עצוב מספרים גאיות ההריגה, ובראשם גיא ההריגה פונאר, בהם באה אל קיצה אותה מסורת מפוארת.
על פונאר בכתבה 
טיולי יום באזור וילנה
 
גיא ההריגה פונאר, ליטא
אתר ההנצחה בגיא ההריגה פונאר, סוף נורא לקהילה יהודית מפוארת  (צילום: כרמית וייס)
 
 
מהים הבלטי לים השחור
תחילתה של ליטא כמדינה ב- 6 ביולי 1253, תאריך הכתרתו של המלך מינדאוגאס (Mindaugas), שהצליח לאחד דוכסים אויבים למדינה אחת (עד היום יום זה הוא יום חג בליטא).
מאוחר יותר הפכה ליטא לחלק מהדוכסות הגדולה של ליטא, שבשיאה (מאה 15) הייתה המדינה הגדולה באירופה. היא שלטה על חלק נרחב ממזרח אירופה, מהים הבלטי ועד הים השחור.
במאות ה16 עד ה-18 היתה ליטא חלק מהאיחוד הפולני-ליטאי, שהשתרע על פני שטחים נרחבים, השייכים כיום לפולין, ליטא, לטביה, בלרוס, וחלקים של אוקראינה ואסטוניה.
 
ליטא חידשה את עצמאותה, ב-16 בפברואר 1918 (תאריך שנחוג כיום העצמאות הליטאי), אך היא איבדה את רוב שטחה לטובת ברית המועצות. מאז ועד 1939 הייתה בירתה של ליטא, וילנה (Vilnius) תחת שלטון פולני, וקובנה (Kaunas) שימשה כמושב הממשלה וכבירה זמנית. לאחר חלוקת פולין בין גרמניה הנאצית לברית המועצות, בהסכם ריבנטרופ-מולוטוב (1939), העבירה ברית המועצות את וילנה ואזורים נוספים לליטא.
 
 העיר העתיקה של וילנה, אתר מורשת עולמית של אונסקu
תצפית על העיר העתיקה של וילנה, אתר מורשת עולמית של אונסק"ו  (צילום: כרמית וייס) 
 
להתנער מחיבוק הדוב הרוסי
עם פרוץ מלחמת העולם השנייה (1940) פלשו הסובייטים לליטא, שצורפה לברית המועצות והפכה לרפובליקה סובייטית סוציאליסטית. בעקבות הכיבוש החל גל מעצרים ורציחות נרחב של תושבים שהוכרזו כבורגנים, אנטי קומוניסטים, אליטה צבאית ואקדמית, וכן רבנים, ראשי ישיבות ויהודים ציונים. אלפים מהם הוגלו למחנות בסיביר.
שנה מאוחר יותר נכבשה ליטא בידי הגרמנים, ורבים מבני העם הליטאי, שמאסו בשלטון הקומוניסטי, קיבלו אותם בשמחה גלויה. באותה עת התגוררו בליטא רבע מיליון יהודים, מתוכם 20 אלף פליטים שברחו מפולין. 95% מתוכם נרצחו בשואה, אחוז שהוא מהגבוהים ביותר בין מדינות אירופה. הגרמנים זכו לסיוע נרחב מידי האוכלוסייה המקומית, אם כי גם מספר המסייעים ליהודים, שחלקם הוכרו כחסידי אומות העולם, נחשב מהגבוהים. בסתיו 1944 כבשו הסובייטים את ליטא מידי הצבא הגרמני וליטא שבה להיות רפובליקה סובייטית סוציאליסטית של ברית המועצות.
 
ב-11 במרץ 1990, שבה ליטא והזכירה לעולם את כוחה מהעבר, בסיפור 'דוד וגלית' מודרני. ליטא הייתה הרפובליקה הסובייטית הראשונה שבאומץ לב הכריזה התנתקות מחיבוק הדוב הרוסי (כיום זהו יום חג בליטא). בספטמבר 1991 התקבלה ליטא כחברה מן המניין באו"ם, אך לקח עוד שנתיים עד שהכוחות הסובייטים האחרונים עזבו את המדינה באוגוסט 1993.
ב- 2004 התקבלה ליטא כחברה באיחוד האירופי ובארגון נאט"ו, ובכך השלימה את שאיפתה להתקרב למערב. 
טירת טרקאי, ליטא
טירת טרקאי, אחד מהיעדים הפופולריים ביותר לטיולי יום מהבירה וילנה  (צילום: כרמית וייס)

 

מידע נוסף

כתבות נוספות על ליטא

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 46430
215160
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!