עיירת הנופש דרוסקינינקאי

העיירה דרוסקינינקאי - 
ספא וטיולים או טיולים וספא
מאת: כרמית וייס 


נסעתי לעיירת הספא הליטאית במטרה לכתוב עליה בעיקר עבור מטיילים, מאחר והיא מציעה בילויים לכל המשפחה. אך חזרתי עם גישה מעט שונה. הבנתי עד כמה השילוב בין השניים יכול להיות נפלא - ספא וטיולים או טיולים וספא, כל אחד על פי המינון המתאים לו.


העיירה בעלת השם שובר השיניים – דרוסקינינקאי (Druskininkai) – היא עיירת ספא יפה, עם בתי מלון ושירותי ספא ברמה גבוהה, ירוקה ומטופחת, המציעה שפע פעילויות לכל המשפחה. אפשר להתמקם כאן בדרומה של ליטא לשבוע מלא פעילות, אבל אפשר ומומלץ גם לנוח.
 
1 / 10
2 / 10
3 / 10
4 / 10
5 / 10
6 / 10
7 / 10
8 / 10
9 / 10
10 / 10

עיירת הנופש דרוסקינינקאי - מטופחת ופורחת  (צילום: כרמית וייס)
הבריכה במלון ספא וילנוס בדרוסקינינקאי  (צילום: כרמית וייס)
שדה כוסמת פורח בלבן  (צילום: כרמית וייס)
מגלשות בפארק המים של דרוסקינינקאי (צילום: כרמית וייס)
כנסייה מלבנים אדומות בדרוסקינינקאי  (צילום: כרמית וייס)
בדרוסקינינקאי פארקים ציבוריים רבים  (צילום: כרמית וייס)
סנאי על הדשא מול המלון  (צילום: כרמית וייס)
בית עץ יפהפה  (צילום: כרמית וייס)
פארק גילופי העץ  (צילום: כרמית וייס)
מוזיאון היער Girios Aidas  (צילום: כרמית וייס)

עיירת ספא צעירה ואקטיבית

"לפני שנים אחדות נבחר כאן ראש עיר, שיש לו מספיק כסף ולכן הוא אינו עסוק בלקחת...", כך מסבירה המארחת שלי, למראה השתאותי מהעיר המטופחת. שבילים ורחובות להולכי רגל, מגרשי ספורט, גני שעשועים, פארקים ירוקים, פריחה בשלל צבעים וכמה אגמים קטנים. אני מודה שציפיתי למקום הרבה יותר אפור, על סמך ביקורי הקודמים במזרח אירופה. אבל כאן, במדינות הבלטיות, הרבה יותר "צפון אירופה" מאשר "מזרח אירופה".
 
במסגרת המאמצים למשוך אל עיירת הספא גם צעירים ובריאים, הוקמו בה אטרקציות נופש פעיל, המושכות אליה זוגות צעירים ומשפחות עם ילדים. פארק מים, פארק חבלים, שייט באגם ובנהר, אינספור שבילי הליכה ואופניים ואתר סקי אחד, שכל כולו בתוך אולם – הם רק חלק ממה שיש לעשות כאן.
בתי מלון בעיירה דרוסקינינקאי
 

מלון ספא וילנוס (A) ויעדי בילוי וטיול בדרוסקינינקאי וסביבתה  להגדלה לחצו למעלה משמאל


בלטיות
 

לעצור בדרך אצל הדוד סטאלין

הדרך בת 130 הקילומטרים מעיר הבירה וילנה מוקפת שדות ויערות. פה ושם גם איזה כפר קטן.
ככה זה במדינה ששטחה 65,000 קמ"ר ומתגוררים בה פחות מ- 3 מיליון תושבים. ולא לשכוח – גם 6,000 (!) אגמים, אגם לכל 500 תושבים... בעת ביקורי, בחודש יולי, שדות הכוסמת פורחים במרבדים של לבן, והחסידות מטפחות את הגוזלים, שבוודאי יבואו לבקר אותנו בסתיו.
כתבה על וילנה
 
מעט לפני שאנו מגיעים לעיירה אנחנו עוצרים במקום הידוע בכינוי "הפארק של סטאלין", או בשמו הרשמי גרוטאס פארק (Grūtas parkas). השלטון הסובייטי שהסתיים כאן בשנת 1990, הותיר פסלים רבים של גיבוריו, ובראשם אין ספור "לנינים וסטלינים". עשר שנים הם היו זרוקים בערים שאירחו אותם, עד שיזם מקומי אסף אותם לפארק שהקים כאן. קרון רכבת, שבילי עץ, גדרות, מגדלי שמירה, רמקולים המנגנים שירי לכת ואפילו המלצריות והאוכל במסעדה, כולם מזכירים את הגולאגים הסובייטיים. לצעירים שבחבורה, שסמלי הקומוניזם לא מדברים אליהם, יש במקום גם גן חיות קטן ומתקני שעשועים.

גרוטאס פארק, פארק סטלין, ליטא
הרבה "לנינים וסטאלינים" בגרוטאס פארק, היום אפשר להסתכל על התקופה בציניות  (צילום: כרמית וייס)
 

להוריד או להעלות הילוך...

אז מה עושים בדרוסקינינקאי? אחרי שלומדים לבטא את השם שובר השיניים... פשוט מורידים הילוך. זוהי עיירת ספא ומקום להרגע בו, אבל מי שמגיע לכאן עם ילדים וחייב קצת אקשן, הורדת ההילוך תהיה רק "קיק-דאון", לפעילויות מעוררות האדרנלין עליהן אספר בהמשך.
 
העיר היא מקום נפלא לחובבי הספא, ורבים מגיעים אליה שוב ושוב מהמדינות השכנות וגם מישראל. אבל בזכות הפעילויות הרבות המוצעות בה ובסביבתה, היא מתאימה כמקום להתמקם בו למספר ימים גם עבור מטיילים ומשפחות.
כתבה על עיירת הספא בירשטונאס
 

שני ילדים קטנים ומתוקים לומדים לגלוש בסנו-ארנה דרוסקינינקאי אתר סקי בתוך אולם
 

עיירת הספא המתחדשת

כבר במאה ה- 19 גילו את סגולות הבריאות של מי המעיינות העשירים במינרלים, והעיירה הפכה למרכז ספא אהוב על תושבי מדינות חבר העמים. אך עם התפרקות ברית המועצות נותק חבל הטבור לרבים מהם, והיא שקעה להזנחה ואבטלה. לפני שנים אחדות החל ראש עיר חדש ונמרץ להזרים לעיר חיים חדשים. בתי מלון ודירות נופש נבנו ושופצו, חלקם מציעים שירותי ספא ואחרים מסתמכים על הספא הציבורי, בו כל אחד יכול לקבל טיפול.
 
כשאומרים לי ספא ציבורי, אני רואה לנגד עיני משהו קומוניסטי, דוגמת הספא הציבורי אותו ראיתי בעיירה טרוסקבייץ (Truskavets) בדרומה של אוקראינה. אלא שהפתעה גדולה מחכה לי כאן בספא הציבורי. עשרות חדרי טיפולים, חדישים ומצוחצחים, ועשרות סוגי טיפולים שונים ומשונים, שעל רובם בוודאי לא שמעתם. והכי חשוב, הכל באדיבות ועם חיוך מצטנע, שכל כך מאפיינים את נותני השירות בליטא.
כתבה על העיירה טרוסקבייץ באוקראינה
 
את אתרי הספא במזרח אירופה מאפיינים ברזי המים, ששותים מהם בכוס מיוחדת, כדי לא להכתים את השיניים. ריכוזים גבוהים של מינרלים הופכים אותם לבעלי סגולות ריפוי, עבור מי שמצליח להתגבר על טעמם המלוח. דומה שלמקומיים אין כל בעיה עם הטעם, כנראה שזה עניין של הרגל וקצת אמונה. סוג המים, הכמות והטמפרטורה, נרשמים על ידי הרופאים במקום, כל אחד לפי הבעיה ממנה הוא סובל.
כתבה על עיירת הנופש הליטאית פלאנגה
 
ספא ציבורי, דרוסקונינקי, ליטא
הספא הציבורי המטופח, לא ככה דימיינתי שהוא יראה  (צילום: כרמית וייס)

 

להאכיל ברווזים ולשתות קפה על האגם

אגם דרוסקוניס (Druskonis), במרכזה של העיירה, הוא מקום נפלא להירגע בו. אפשר להקיף אותו בהליכה נינוחה, לשבת על ספסל על גדותיו, להאכיל את הברווזים והברבורים או לצאת לשייט. אפשר גם לשתות קפה בבית קפה מיוחד, שכשהוא מתמלא הוא מפליג ללב האגם. שביל הליכה מקשר אל אגם קטן נוסף (Vijūnėlės), שהוא גם המקום למי שמעוניין לטבול במים או לשכב על "החוף".
 
על הגדה הדרום-מזרחית של האגם ניצבת וילה מרשימה, בסגנון ניאו קלאסי, שנבנתה בתחילת המאה ה- 20 על ידי אחד מעשירי העיר. כיום היא משמשת את המוזיאון העירוני, וגם מופעי קיץ הנערכים במעלה גרם המדרגות המרשים שלה.
 
אגם במרכז דרוסקונינקי, ליטא
צועדים, נחים על הספסל ומאכילים ברווזים באגם דרוסקוניס  (צילום: כרמית וייס)
 

מהקיץ לחורף בארבע דקות

מצפון לאגם כנסייה מרשימה בסגנון נאו-גותי, בנויה לבנים אדומות, ושדרת הולכי רגל מטופחת (Vilnius alley). השדרה מסתיימת בכיכר עם המזרקות המוזיקליות (Druskininku muzikinis fontanas) – חגיגת מים המתקיימת בכל שעה עגולה. בנוסף, אפשר להפעיל את המזרקות עם שיר שבוחרים, תמורת תשלום, וזה קורה בעיקר בערב, אז הן מוארות בשלל צבעים. לידן קומפלקס מרשים של מלון ספא - מלון אירופה רויאל (Europa Royale), הספא הציבורי (Druskininkų Gydykla) ופארק מים (Aqua Park) הגדול מסוגו בליטא. בכל ימות השנה מרגיש בפנים כמו באי טרופי, עם בריכות שונות ומגלשות שילהיבו גם את הנועזים שבילדים.
 
לא הרחק משם, קרוניות רכבל מעבירות אותנו בתוך ארבע דקות מהקיץ לחורף. מעברו השני של הנהר נבנה אתר סקי מלאכותי בתוך אולם - סנו-ארנה ((Snow Arena. במדינה שההר הגבוה ביותר שלה גובהו 300 מ', זוהי האפשרות היחידה לעסוק בספורט הלבן.
 
בתוך האולם הענק 2 מסלולים פנימיים באורך 150 מ' (למתחילים) ו- 460 מ' (למתקדמים). בחוץ מסלול נוסף באורך 640 מ', שמתחיל לפעול כשהטמפרטורה בחוץ יורדת מתחת 5 מעלות צלזיוס. במקום משכירים ציוד סקי וחליפות סקי, ומי שבא לצפות מומלץ שיתלבש חם, כי הטמפרטורה היא מינוס 2 מעלות. כמו בכל אתר סקי שמכבד את עצמו, גם כאן יש מעליות סקי, מסעדה ובארים.
 
מזרקות מנגנות ומלון אירופה רויאל, דרוסקינינקאי
המזרקות המוזיקליות אל מול 
מלון אירופה רויאל,
שהוא חלק מקומפלקס הספא הציבורי ופארק המים
  (צילום: Europa Royale Druskininkai)


סרטון וידאו עם מופעים שונים של המזרקות המוסיקליות - פיתחו רמקולים
 

בילויים על הנהר

נחזור אל נהר נמונאס (Nemunas בעברית נהוג לקרוא לו  ניימן), מעליו עברנו עם הרכבל, שהוא הארוך בנהרות ליטא (914 ק"מ), המגיע מבלארוס השכנה ונשפך לים הבאלטי. בהמשך דרכו, כשעה נסיעה צפונה מדרוסקינינקאי, הוא זורם במספר פיתולים חדים, באזור שהוכרז שמורת טבע (Nemuno kilpų regioninis parkas).
 
על גדות הנהר פארק חבלים (ONE Adventure park), עם 10 מסלולים הנמתחים בין העצים והרבה אקשן. בילוי רגוע יותר מזומן למפליגים בספינת קיטור, היוצאת לשייט בן 50 דקות, עד הכפר Liškiava, בו עוצרים לשעה קלה, לפני שמפליגים חזרה. על גדות הנהר טירות רבות, עדות לחשיבותו האסטרטגית של הנהר בימים עברו. הספורטיביים שבחבורה יכולים לצאת לשייט קיאקים, או לאחד משבילי ההליכה והאופניים שלאורך הנהר.
 
שייט, דרוסקונינקי, ליטא
שייט בסירת פדלים, בילוי משפחתי נפלא  (צילום: כרמית וייס)
 
 

סיפורים ועוגות של עץ

בכפר השכן יאסקוניס (Jaskonys), כ- 6 ק"מ דרומית לדרוסקינינקאי, ניתן לחזות בשני מוטיבים חשובים במסורת הליטאית - גילוף עץ והמאפה הלאומי. בשולי הכפר, לצד נחל קטן, במשך 30 שנה בנה אמן גילוף העץ אנטאנאס (Antanas Česnulis) עולם שלם מעץ. אני תוהה כמה סבלנות נדרשת, הכל בעבודת ידיו של אדם אחד, לבנות את הפסלים הרבים, שחלקם מתנשאים מעל קומת אדם. הם מספרים סיפורים מהתרבות והמסורת הליטאית, וחלקם אף מתנועעים כשמתקרבים אליהם. באמת מקום מופלא.
 
בתוך הכפר עצמו, במסעדת רומאנסה (Romensa) אפשר לאכול הכל, אבל חובה לקנח במאפה הליטאי הלאומי - שקוטס (Šakotis). פירוש השם הוא "עוגת עץ", וכשרואים את זו שזכתה בשיא גינס – 3.72 מ' גובהה, היא אכן נראית כמו עץ. אבל בדרך כלל הן נראות יותר כמו ארמון טיפטופים על שפת הים, וכך פחות או יותר גם מכינים אותן. במוזיאון הקטן הצמוד למסעדה ניתן לראות את "עוגת העץ" הענקית מספר השיאים של גינס, וגם עוגות דומות שמכינים במדינות השכנות – הונגריה (קיורטוש), שוודיה (ספטקהקה), גרמניה (באומקוכן) ומדינות נוספות.
כתבה על אוכל ליטאי
 
פארק גילופי עץ, דרוסקונינקי, ליטא
אנטאנאס ועולם גילופי העץ שבנה במשך 30 שנה  (צילום: כרמית וייס)
 

מלון ספא וילניוס

לסיום, אם קיפחתי את חובבי הספא, אספר על המלון בו התארחתי. מלון ספא וילנוס (SPA Vilnius) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם במרחק הליכה קצר מהאגם ונושק לפארק גדול. הוא מציע טיפולי ספא רבים ומגוונים, ואני ממליצה לא לפספס את המסאג' באבני ענבר (Amber road), ממנו יצאתי בריחוף נפלא. אבני ענבר הן מוטיב שחוזר על עצמו ברבים מהטיפולים, והוא מכונה "הזהב של ליטא", באין זהב או אוצרות טבע אחרים. הטיפולים מתבצעים עם המוצרים הנפלאים (והיקרים!) של חברת ESPA, ויש גם טיפולים במים, טיפולים לילדים, טיפולים בתנועה (Kinesiotherapy), טיפולים זוגיים, טיפולים קוסמטיים ושאר פינוקים.
 
רבים מהאורחים נעזרים ברופאי המלון, הרושמים להם סדרת טיפולים מתאימה, וגם שתיית המים המינרלים היא חלק מהטיפול, למי שמסוגל להתרגל לטעמם הנורא. התפריט במסעדות המלון (הגשה עצמית או אה-לה-קארט, ברמה יותר גבוהה) הוא בדגש בריאותי (אם כי לא רק...), וגם תכנית דיאטה מיוחדת מוצעת כאן. במסגרת תכנית הדיאטה, במחיר סביר של 22-30 אירו (בהתאם לעונה) מקבלים שלוש ארוחות, בתוספת פעילות גופנית, שגם היא חלק ממתקני ופעילויות המלון (בריכה, חדר כושר, חוגים שונים, מקלות הליכה ועוד).

שימו לב, שחלק מהחדרים קטנים מאד, וכדאי להזמין חדרים מעט יותר גדולים או סוויטות, בתוספת מחיר ששווה את ההשקעה.
מלון ספא וילנוס
 
מלון ספא וילניוס, דרוסקונינקי, ליטא
את ארוחת הבוקר תמיד העדפתי לאכול על הטרסה באוויר הצח, מלון ספא וילנוס  (צילום: כרמית וייס)

 
מלון ספא וילניוס, דרוסקונינקי, ליטא
הבריכה של מלון ספא וילנוס, טיפולים ואווירת רוגע שגרמו לי לרחף  (צילום: כרמית וייס)
 

לא לחולים ומבוגרים בלבד!

"עיירות ספא הן לחולים ומבוגרים", כך חשבתי טרם נסיעתי.
"עיירות ספא במדינות חבר העמים לשעבר הן מקום קצת מדכא", כך מניסיוני במקומות אחרים.
לא כזו היא דרוסקינינקאי, העיירה היפה בדרומה של ליטא, שכל כך הרבה יש לעשות בה, ולכן הקדשתי לה כתבה שלמה. השילוב בין הרוגע של טיפולי הספא, עם האוויר הצלול והירוק סביב, הילכו עלי קסם. הבנתי שגם מטיילת בלתי נלאית שכמותי יכולה ליהנות מהורדת הילוך, ועדיין גם לראות ולטעום מיופיה וממנעמיה של ליטא.
 

מידע נוסף

בתי מלון בעיירה דרוסקינינקאי
השכרת רכב בליטא
 

כתבות נוספות

עיירת הנופש פלאנגה
הקסם של וילנה
טיולי יום באזור וילנה
העיירה אניקשאי - שלווה ופינוקי ספא
ליטא עם ילדים - טיול בטבע
מידע וטיפים למטייל בליטא
קובנה בירת תרבות ליטאית
10 סיבות לבקר בליטא
 
* הכותבת היתה אורחת לשכת התיירות דרוסקינינקאי, ספא וילנוס וחברת התעופה WizzAir, המפעילה טיסות ישירות לווילנה.

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר