העיירה אניקשאי – שלווה וספא

העיירה אניקשאי –
שלווה ופינוקי ספא בצפון ליטא
מאת: כרמית וייס


מלון הספא המקסים בו התארחתי בעיירה אניקשאי הוא סיבה מספיק טובה להגיע לעיירה הקטנה והשלווה הזו. אבל אנחנו, מטיילים חסרי מנוח, חיפשנו גם בילויים מחוץ למלון המפנק. האם מצאנו? תלוי את מי שואלים...


אם שואלים אותי  מספר אטרקציות צנועות ובעיקר המון אותנטיות ושלווה, ביחד עם פינוקי המלון, מילאו שלושה ימים קסומים שלא רציתי שיגמרו. קצת קשה להעביר אותנטיות ושלווה במילים, אבל אנסה.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

מראה העיירה והנהר מהכנסייה של אניקשאי  (צילום: כרמית וייס)
מגדל התצפית של השביל מעל העצים  (צילום: Marijus Medišauskas)
אגם רוביקאי עם איים וחצאי איים  (צילום: MNstudio)
ממראות הסתיו בעיירה אניקשי  (צילום: כרמית וייס)
ברווזים וברבורים בנהר מחכים שיאכילו אותם  (צילום: כרמית וייס)
מיצג שביל החלב - אורות מתחלפים ואנחנו ביניהם  (צילום: כרמית וייס)
רחוב עם בתי עץ בצבעי פסטל רכים  (צילום: כרמית וייס)
להאכיל ברווזים וברבורים  (צילום: כרמית וייס)
נופי שלכת  (צילום: כרמית וייס)

איזו מן שלווה... אבל לא לכולם

למען ההגינות, וכדי שלא לאכזב את מי שיגיע למקום בעקבות כתבתי, חשוב להבהיר שמי שמחפש אטרקציות תיירותיות גדולות וטבע עוצמתי, כנראה שיתאכזב כאן. אם אתם נמנים על אלו, וותרו מראש או פשוט לימדו "להוריד הילוך", להיכנס לראש המקומי, ליהנות מהחוויות הקטנות שיזמן לכם המקום ורצוי גם קצת לנוח. מי שכמוני קצת שבע מאתרי תיירות הומים ואטרקציות תיירות "מפלסטיק", יכול להעביר כאן מספר ימים שקטים, טובלים בהמון ירוק מרחיב נשימה וכחול של אגמים. ועוד לא דיברנו על הספא, עליו ארחיב בהמשך.
 
12,000 תושבים מתגוררים בעיירה אניקשאי (Anykščiai), הממוקמת בצפון-מזרח ליטא, 112 ק"מ מעיר הבירה וילנה, ומרחק דומה מהעיר קובנה (Kaunas). אני הגעתי לכאן מאזור זמגאלה (Zemgale) שבדרום לטביה וחזרתי בנסיעה של 3 שעות לבירה ריגה.
כתבה על אזור זמגאלה בלטביה
 

מלון ספא וילנוס (A), המלון הכפרי גראדיאלי אניקשי (B), ויעדי טיול בעיירה אניקשי, צפון-מזרח ליטא


בלטיותהשביל אל היער

אל מלון ספא וילנוס בו התארחתי נגיע עוד מעט, כי הוא שווה פרק בפני עצמו. מיקומו לצד הנהר מאפשר לי לצעוד על גדותיו לשני כיוונים, בין עצי היער הגבוהים. נהר שוונטוי (Šventoji) רחב הידיים, שבהמשך נשפך אל נהר נריס (Neris) החוצה את  וילנה, זורם במתינות רבה בימים אלו של סתיו. עצי היער שנצבעו בצבעי שלכת מרהיבים, יחד עם בתי העיירה, יוצרים השתקפויות מקסימות במים הצלולים להפליא. ברווזים וברבורים מחכים בסבלנות לעוברים ושבים שיאכילו אותם, ומשלימים את אווירת השלווה.
לינה בעיירה אניקשאי
 
צעידה לאורך הנהר דרומה, מוליכה אל השביל מעל העצים (Treetop walking path) – מערכת גשרים המקשרת בין הצמרות הגבוהות של היער, בגובה המגיע עד 21 מ'. הכוונה כאן היא להביט, להקשיב, להריח ולחוש את יופיו של יער האורנים סביב. אפשר להצטרף לסיור מודרך (ליטאית, רוסית, אנגלית) או פשוט להיעזר בשלטי ההדרכה כדי ללמוד מעט על היער ובעלי החיים המתגוררים בו. מערכת הגשרים מסתיימת במגדל תצפית, המעניק מבט פנורמי מגובה 34 מ' וממחיש עד כמה טובלת העיירה הזו ביערות מכל עבר.
 
בדרך אל מגרש החנייה ניצב סלע ענק – קרוב ל*7 מטר גובהו ורוחבו – הנקרא סלע פונטוקאס (Puntukas). האגדה מספרת שלוחם ליטאי אמיץ בשם פונטוקאס נהרג בקרב ונשרף על הסלע, מנהג פגני שהיה נהוג אז במקום. עוד אגדות רבות נקשרו בסלע הענק, שנראה כמו לא שייך לכאן, אך האמת היא שהוא כנראה "סלע תועה"  סלע שנישא על ידי קרחון למרחק של מאות קילומטרים, שמשקלו יכול להגיע ל- 15,000 טון. בסלע חצובים ראשיהם של שני טייסי הליטואניקה (Lituanica), שבשנת 1933 ניסו לחצות את האוקיינוס האטלנטי מארצות הברית לקובנה שבליטא. הטייסים הליטאים-אמריקאים הצליחו לעבור 6,411 ק"מ, לפני שהתרסקו, רק 650 ק"מ מהיעד.
 
השביל מעל העצים, אניקשי, ליטא
"השביל מעל העצים" או נכון יותר – בינות לצמרות, ומגדל התצפית ברקע (צילום: כרמית וייס)

סלע פונטוקאס, אניקשי, ליטא
סלע פונטוקאס, נסחף לכאן על גבי קרחון בתקופת הקרח האחרונה (צילום: כרמית וייס)
 

השביל אל מרכז העיירה

צעידה לכיוון השני של הנהר, כלומר צפונה, מביאה אותי בתוך כחצי שעה אל מרכז העיירה. לאורך הדרך פזורים מתקני נופש שונים, כמו פארק חבלים, מתקני כושר, ספסלים ואפילו קמפינג קטן. את מרכז העיירה קשה לפספס, בזכות הגשר החוצה את הנהר, וכנסיית סנט מתיאס (Saint Matthias). הכנסייה, הבנויה אבן אדומה בסגנון ניאו-גותי, היא הגבוהה ביותר בליטא. גובהם של שני מגדליה הוא 79 מ', ומי שמוכן לטפס 186 מדרגות, יזכה לתצפית נפלאה ממחצית גובהו של המגדל הימני (זה בהחלט מספיק במדינה שטוחה כמו ליטא).
 
נעים להסתובב ברחובות הסמוכים למרכז העיירה, בהם נותרו לא מעט בתי עץ, הצבועים בצבעים משובבי עין, ולהם חצרות קטנות עם גני ירק ועצי פרי. בחלק מהבתים הללו התגוררו פעם יהודים. בסוף המאה ה- 19 חיו כאן 2,700 יהודים, כ- 70 אחוז מכלל תושבי העיר, והעיירה נקראה ביידיש אַניקשט (Aniksht). בתום מלחמת העולם הראשונה נותרו בעיירה כ- 1,800 יהודים, שרובם נרצחו על ידי הנאצים ועוזריהם המקומיים בקיץ 1941. למרבה הצער אין כיום כל הנצחה לעברה היהודי של העיר, אך במרכז המבקרים שבכניסה לעיירה מודעים לנושא ויוכלו לסייע בהסברים.
 
במרכז נמצא גם היקב של אניקשאי (Anykščių vynas) שבו מפיקים מאז שנת 1926 משקאות אלכוהוליים מפירות ומפירות יער, תחת שם המותג Voruta. ניתן להצטרף לסיור ביקב, ליהנות מטעימות ואף לרכוש ממוצריו בחנות שבמקום.

השביל מעל העצים, אניקשי, ליטא
כנסיית סנט מתיאס, הכנסייה הגבוהה ביותר בליטא (צילום: כרמית וייס)

יהודים בעיירה אניקשי, ליטא  יהודים בעיירה אניקשי, ליטא
השכונה היהודית באניקשי, חלק מהמבנים ניצבים שם גם כיום (Photos: Anykščiai Visitor's Centre)
 

מה עוד עושים כאן?

מומלץ לבקר באינקובטור האמנים של אניקשאי (Anykščiai Art Incubator), המהווה בית לאמנים מקומיים במגוון תחומי אמנות ויצירה, שעבודותיהם גם מוצעות בו למכירה. שניים מהאמנים שהתחילו בו את דרכם, יצרו לידו את שביל החלב קוסמוס (Cosmos Milky Way), יצירה מרשימה המשלבת אורות, מראות ומוסיקה, ומזכירה לנו עד כמה אנו קטנים בגלקסיה שלנו.
 
מי שמגיע לכאן בחורף יכול ליהנות  מאתר סקי קטנטן, עם 4 מסלולי סקי קצרים, שנמצא על גבעה בשיפולי העיירה, הקרויה גבעת קאליטה (Kalita). במדינה שטוחה, המכוסה שלג כמעט מחצית ימות השנה, גם גבעה קטנה יכולה לשמש אתר סקי. במקום פועל גם מסלול קרוניות הרים, שאורכו כ- 500 מ', והתור המוביל אליו מעיד על הפופולריות שלו. למי שמגיע למספר ימים מוצעים אינספור מסלולי הליכה ושבילי אופניים, שייט בנהר והמון מקומות קסומים בחיק הטבע. בעיירה וסביבתה עוד אפשרויות בילוי, כמו פארק הלבירינט, מסלול קרטינג, מוזיאון סוסים, מוזיאון המסילה, שבו עדיין פועלת רכבת קיטור היוצאת לנסיעות באזור, ועוד.
כתבה על עיירת הנופש הליטאית פלאנגה
 
שביל החלב קוסמוס, אניקשי, ליטא
שביל החלב "קוסמוס" - אורות, מראות ומוסיקה (צילום: כרמית וייס)

 
התצפית היפה ביותר על האזור היא ממגדל תצפית בן 15 מ', הניצב על גבעה אחרת וצופה על אגם רוביקאי (Rubikiai) שממזרח לעיירה. באגם 13 (או 16, תלוי מי סופר...) איים קטנים, ולחופיו מספר כפרים וחופים המשמשים לספורט ימי, כמו סקי מים, גלשנים, קייקים, סירות מפרש ועוד.

אני ממליצה בחום על המסעדה של המלון הכפרי גראדיאלי אניקשי (Gradiali Anykščiai), בצידו המערבי של האגם, בה הצלחנו לתפוס דקות יקרות של שמש חמימה (אם הייתי יכולה הייתי נשארת ללון במקום הקסום הזה).
טיול אקטיבי-רגוע לאזור האגמים מולטאי

אגם רוביקאי , אניקשי, ליטא
תצפית על אגם רוביקאי, במדינה שטוחה כמו ליטא מספיק לעלות לגובה 15 מ' (צילום: כרמית וייס)
לחצו על התמונה להגדלה
 
מלון מומלץ באזור האגמים של ליטא
המלון הכפרי גראדיאלי אניקשי
 לחופי אגם רוביקאי – מסעדה מצוינת ואווירה של שלווה
 פינוקי בריאות וספא

מלון ספא וילנוס (SPA Vilnius) באניקשאי הוא אולי הסיבה הטובה ביותר להגיע לעיירה, ובהחלט בילוי בפני עצמו. 47 חדרים במלון ברמת 4 כוכבים, בעיצוב מוקפד ועם מרפסת קטנה, מארחים בעיקר תושבים מקומיים ותושבי המדינות השכנות, והרבה זוגות צעירים, עם או בלי ילדים. תשומת לב מיוחדת מוקדשת כאן לאורחים הקטנים, עם חדר משחקים וחדרים משפחתיים.
 
מיד עם הגיעי אני מזהה את הריח הנפלא של מוצרי ESPA, אותם למדתי לאהוב בביקורי במלון נוסף של הרשת בעיירה דרוסקינינקאי (Druskininkai). גם כאן אותו מגוון עצום של עיסויים, טיפולי פנים, טיפולי יופי, הידרותרפיה, התעמלות במים, טיפולים לילדים, לנשים בהריון ולזוגות. השירות והאדיבות ללא רבב והעיצוב המוקפד משרה רוגע כבר בכניסה. להשלמת הבריאות יש כאן גם חדר כושר קטן, הצופה על הבריכה והג'קוזי, ומי שמעוניין בכך יכול להצטרף לתכניות דיאטה שונות, עם פעילות גופנית ותפריט מותאם.

ספא וילנוס, אניקשי, ליטא
מלון ספא וילנוס – אחרי האוכל הנפלא חייבים קצת כושר (צילום: כרמית וייס)

 
מאחר שלא הצטרפתי לתכניות הבריאות, ממש לא פשוט לשמור על דיאטה עם בופה עשיר לארוחת הבוקר, הכולל לחמים נפלאים הנאפים במקום, וארוחת הערב במסעדת אלה-קארט מצוינת. למזלי בליטא (וגם בלטביה), אולי באופן קצת מפתיע, אוכלים הרבה ירקות, בכל צורות ההגשה ובכל הארוחות. גם סימון המנות מופחתות הקלוריות בתפריט, מקל מעט על המשימה הלא פשוטה - לצאת במשקל שאינו גבוה מהמשקל בו נכנסתם...

בשורה הסופית, שורת המחיר (המאוד סביר) מול התמורה (מעולה!), התוצאה היא פנטסטית, ולו יכולתי הייתי נשארת כאן עוד ימים רבים להתפנק.
מלון ספא וילנוס באניקשאי
כתבה על הביקור בעיירה דרוסקינינקאי
 
ספא וילנוס, אניקשי, ליטא
מלון ספא וילנוס – מלון מקסים במיקום מושלם הנושק ליער ולנהר
 
 

לטייל כמו המקומיים

כמי שפוגשת הרבה מטיילים במסגרת עיסוקה, למדתי להכיר ולכבד צורות טיול שונות. יחד עם זאת, יותר ויותר אני פוגשת כיום במטיילים שכבר שבעים מסימון V על אטרקציות תיירות פופולריות, ומחפשים יעדי טיול יותר אותנטיים. כפי שהגדיר זאת לאחרונה אחד מידידיי: "לטייל כמו המקומיים".
 
זה בדיוק מה שמצאתי באניקשי – למספר ימים התנתקתי מהישראליות שלי ונטמעתי בעם הליטאי, הכל כך מקסים בעיניי. קשה לתאר את השלווה שהייתה מנת חלקי, שלא לדבר על פינוקי הספא המענגים. היה לא פשוט לעזוב...
 

סרטון וידאו בן 8 דקות עם המדריכה המקסימה שלי יוסטינה ועם כל מה שאפשר לעשות באניקשי

מידע נוסף

כתבות נוספות

 

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר