טיולי יום מריגה        

עיירות בחיק הטבע:
טיולי יום מריגה בירת לטביה
מאת: כרמית וייס


רוב המבקרים בלטביה מתחילים את הטיול בעיר הבירה ריגה, יעד הטיסות מישראל למדינה שלחופי הים הבלטי. אחרי שהות של יומיים שלושה בעיר היפה, מומלץ לצאת ממנה ל"טיול מתגלגל", בו לנים כל לילה במקום אחר, או לטיולי יום, מהם חוזרים ללון בעיר.


אביא כאן שני יעדים מומלצים לטיולי יום כאלו, שכמובן יכולים להשתלב גם ב"טיול מתגלגל" – נתחיל בעיירת חוף מקסימה ונסיים באזור מבצרים וארמונות מרתק.

1 / 10
2 / 10
3 / 10
4 / 10
5 / 10
6 / 10
7 / 10
8 / 10
9 / 10
10 / 10

מבצר באוסקה  (צילום: כרמית וייס)
בתים עתיקים בעיירה יורמלה  (צילום: כרמית וייס)
ביצות בפארק קמרי  (צילום: כרמית וייס)
חופי הים הבלטי בעיירה יורמלה  (צילום: כרמית וייס)
נופי שלכת ליד ארמון רונדלה  (צילום: כרמית וייס)
מרכז העיירה באוסקה  (צילום: כרמית וייס)
בתים עתיקים בעיירה יורמלה  (צילום: כרמית וייס)
נופי שלכת ליד ארמון רונדלה  (צילום: כרמית וייס)
פרח הורטנזיה שכוסה בכפור  (צילום: כרמית וייס)
שלכת   (צילום: כרמית וייס)

טיולי יום מריגה (A) אל עיירת הנופש יורמלה (B-D) ואל אזור זמגאלה (E-I)


בלטיות
 

יורמלה – ספא מעל צמרות העצים

לטביה היא מדינה גדולה – 64,000 קמ"ר – פי שלושה משטחה של מדינת ישראל, אך מספר תושביה פחות משני מיליון. לפיכך, רוב הערים והעיירות פזורים על פני שטח נרחב, טובלים ביערות, שדות, אגמים ואזורי ביצות, והם נראים יותר כמו כפר גדול מאשר כמו עיר במושגים שאנו מורגלים בהם.
 
בעובדה הזו אני נוכחת ביתר שאת לאחר כחצי שעה של נסיעה מהבירה ריגה, כשאני מגיעה לחדרי בקומה ה- 10 של מלון ספא יורמלה (Hotel Jurmala Spa). צמרות העצים הגבוהים, שמגיעות כמעט לגובה חדרי, שולטות בנוף הנפרש כמה מאות מטרים עד קו החוף. ביניהן ניתן להבחין בבתים, אבל התחושה היא שאני נמצאת בלב היער. החלונות הפנורמיים מאפשרים ליהנות מהנוף המקסים הזה, במיוחד בשעה בה השמש נופלת אל מעבר לקו האופק של הים הבלטי.
 
מרכז ספא מפואר ומודרני משרת את אורחי 190 חדרי המלון, במגוון מעורר קנאה של לא פחות מ- 200 טיפולים, כמיטב המסורת במדינות הים הבלטי. אני זוכה לעיסוי גב מחמם, בדיוק מה שהגב שלי זקוק לו אחרי שלושה ימים קפואים בריגה. שלוש בריכות שחיה בטמפרטורות שונות, חמש סאונות בשיטות שונות, חדר כושר ומגוון פעילויות ספורט, וגם מסעדה מצוינת, משלימים את הפינוק.
כתבה על ביקור בריגה
 
מלון ספא יורמלה, לטביה  מלון ספא יורמלה, לטביה
מלון ספא יורמלה, לטביה  מלון ספא יורמלה, לטביה
מלון ספא יורמלה, פינוקים ונוף לים מעל העצים (צילום: כרמית וייס)
 

עיירת הנופש יורמלה

כמה דקות הליכה מהמלון אנו ברחובה הראשי של העיר יורמלה (Jurmala) – רחוב יומאס (Jomas Street), מדרחוב עם חנויות, מסעדות ובתי קפה לרוב. כ- 4,000 בתי עץ יפהפיים פזורים ביורמלה. רובם נבנו בסוף המאה ה- 19 ובתחילת המאה ה- 20, ומצטיינים בעיטורים בסגנון אר-נובו שאיפיין את התקופה. 400 מתוכם הוכרו כמבנים לשימור, וניתן לראות זאת על פי השלט הקבוע בחזיתם. על גג רבים מהבתים ניתן להבחין בשבשבת, על פיה יודעים התושבים את כיוון הרוח, שמרמז להם האם היום יהיה קר או עוד יותר קר...
 
יורמלה (Jurmala)  היא העיר החמישית בגודלה בלטביה, עם 55 אלף תושבים. פירוש השם בלטבית הוא "חוף הים", וכשהלטבים אומרים שהם נוסעים ליורמלה, רוב הסיכויים שהם אכן מתכוונים לעיר, שהיא יעד הנופש האהוב על תושבי המדינה בכלל, ועל תושבי ריגה בפרט. בתי העיר נפרסים לאורך 32 ק"מ, בין קו החוף לנהר ליילופה (Lielupe), וכפי שציינתי קודם, היא נראית יותר כמו כפר גדול טובל בירוק, עם חופי חול לבן שנפרשים לאורך מפרץ ריגה (Gulf of Riga).
 
מלון באלטיק ביץ' (Baltic Beach Hotel) הוא המלון היחיד הנושק לקו החוף של יורמלה. כיום אסור לבנות לאורך קו החוף, ולכל אורכו מפרידה בינו לבין העיר רצועת עצים גבוהים. ממסעדת מלון ה- 5 כוכבים המפואר, בסגנון מצועצע משהו, נשקף מראה מרהיב של קו החוף. צועדים ורוכבי אופניים מנצלים את החול המהודק, בימים קרים אלו של סתיו. בימי הקיץ החוף צבעוני ומלא חיים שמביאים אליו הנופשים הרבים. בחורף, כך מספרים לי, מראהו לבן בוהק עד קו האופק, שכן החוף מתכסה שכבה נאה של שלג ומי המפרץ קופאים.
 
מלון באלטיק ביץ' יורמלה, לטביה  מלון באלטיק ביץ' יורמלה, לטביה
מלון באלטיק ביץ' , יורמלה, לטביה
חול לבן לחופי הים הבלטי, מסעדת מלון באלטיק ביץ' (צילום: כרמית וייס)
 

בילויים ביורמלה

אז מה עושים כאן, מלבד פינוקי ספא ובילוי על החוף? לא רחוק מהמרכז נמצאת גלריית האור הפנימי (Inner Light). האמן ויטאלי ירמולייב (Vitaly Yermolayev), יליד העיר קזן (Kazan) שברוסיה, יוצר ציורים בטכניקה המשלבת צבעי פלורוסנט, המוארים באור מישתנה וגורמים למראות ודמויות המופיעים ונעלמים לסירוגין. אפשר להצטרף לסדנה במקום או פשוט לשבת שעות ולהביט.
 
המוזיאון העירוני של יורמלה (Jurmala City Museum) מציע מספר תצוגות מחיי העיר, כולל תצוגת משחקי ילדים של פעם, שהילדים יכולים להתנסות בהם, והכניסה אליו בחינם. לא הרחק משם נמצא המוזיאון הפתוח, שבו בתים מכפרי הדייגים שהיו במקום, ופארק המים Līvu Akvaparks, שהוא אחד מפארקי המים הגדולים באירופה. האקטיביים שבחבורה יכולים ליהנות מעשרות קילומטרים של שבילי אופניים, סלולים ולא סלולים, ושבילי הליכה ארוכים.
בתי מלון ביורמלה
 
גלריית האור הפנימי, יורמלה, לטביה  מלון ספא יורמלה, לטביה
הציור מתחלף ביחד עם האור, גלריית האור הפנימי (צילום: כרמית וייס)
 

לצאת אל הטבע

לקצה המערבי של יורמלה נושק הפארק הלאומי קמרי (Kemeri National Park), המשתרע על פני אזור ביצות קסום. עוטף אותו יער עם עצים גבוהים להפליא, שבעת ביקורי חלקם עומדים בשלכת. אני לא עומדת בפיתוי לפזר את ערימות עלי השלכת, ואני לא היחידה – ילדים ומבוגרים רבים משתעשעים כך. במהרה מתחלפים העצים הגבוהים בעצי אורן קטנטנים וצמחיית ביצות עשירה. שבילי עץ מוליכים בינות לביצות, במסלול קצר (1.5 ק"מ) או ארוך יותר (4 ק"מ), שמאפשר גם עלייה למגדל תצפית. הנוף מראש המגדל שונה כל כך מהנופים להם אנו רגילים, ואותי הוא פשוט מהפנט.
 
פארק קמרי הוא חגיגה לחובבי צפרים ועופות מים, שבימי ביקורי רובם כבר הרחיקו נדוד דרומה. בקיץ אפשר לחזות כאן גם בלהקות אווזי הבר היפהפיים. כמו העופות הנודדים כך גם תושבי לטביה מתכוננים לחורף שכבר דופק בדלת. אלכסנדרה, שמדריכה אותי, מספרת על ההכנות לחורף. רבים נוהגים לאסוף פירות יער ופטריות, ששאריות שלהם עדיין ניתן למצוא כאן באזור הביצות, אם כי שיא העונה כבר מזמן מאחורינו.

פארק קמרי, יורמלה, לטביה
ביצות מלוא העין ובינהן שבילים מעץ, הפארק הלאומי קמרי  (צילום: art4stock) 
 

סרטון וידאו עם מראות מהפארק הלאומי קמרי, אזור ביצות יפהפה
 


העושר של דרום לטביה

פארק קמרי נושק מדרום לאזור זמגאלה (Zemgale), אחד האזורים ההיסטוריים החשובים של לטביה, הנמצא כשעה נסיעה דרומית לריגה. בתחומיו עושים דרכם אל הים הבלטי שני החשובים בנהרות לטביה - נהר ליילופה, בו פגשנו ביורמלה, ונהר דאוגבה (Daugava), אותו פגשנו בריגה. הנהרות החשובים ביחד עם המישורים הפוריים, בהם מגדלים את עיקר התבואה של לטביה, הפכו את האזור לאחד העשירים בצפון אירופה. ארמונות, אחוזות ומבצרים השאירו בנוף את חותמם, ותיירים רבים מגיעים לכאן לחזות בהם.
 
בראש כולם ניצב ארמון רונדלה (Rundale Palace), שנבנה על ידי דוכסי האזור במאה ה- 18. בארבעים השנים האחרונות עבר הארמון שיפוצים שעלותם הכוללת נאמדת ב- 8 מיליון אירו. סיור בין אולמות הארמון מאפשר הצצה לחיי משפחות הדוכסים ולסגנונות האמנות של התקופה, בעיקר סגנון הבארוק. הגנים שנבנו בהשראת גני ורסאי בצרפת, אולי אינם מגיעים לרמתם, אבל בהחלט תענוג לשוטט בהם.
 
מלון ספא יורמלה, לטביה
ארמון רונדלה, מראה מהגנים בסגנון צרפתי (צילום: כרמית וייס)
 

מבצר, ארמון ויהודים בעיירה באוסקה

מבצר באוסקה (Bauska Castle), בפאתי העיירה באוסקה (Bauska) שוכן במיקום ציורי, בין שני הנהרות המתמזגים אל נהר ליילופה, ומאפשר תצפית נפלאה על האזור. חלקו הישן יותר, שנבנה במאה ה- 15, נותר בחורבות, אך חלקו השני, שנבנה במאה ה- 16, עבר ועדיין עובר שחזור מסיבי. בין חדריו ניתן להתרשם מהחיים ביו כתליו, עם פריטים שכולם נאספו בעמל רב ברחבי לטביה.
 
במרכז העיירה באוסקה, לצד כיכר בית העירייה, בה ממוקמת גם לשכת התיירות המקומית, מומלץ להיכנס גם אל המוזיאון העירוני (Bauska Museum) הקטן והצנוע. במקום תצוגות שונות על חיי העיר, כולל משחקי ילדים, תלבושות, ותצוגה על קהילות המיעוטים שחיו בעיר. מקום של כבוד מוקדש גם לקהילה היהודית, שבאמצע המאה ה- 19 היוו חבריה כמחצית מתושבי המקום, והיא הוציאה מתוכה את  הרב אברהם יצחק הכהן קוק, לימים הרב הראשי לישראל. קבוצת נשים מקומית עומלת כאן על מספר נולים ענקיים, ויוצרת אריגים מקסימים בסגנון ההיסטורי של המקום.
 
ארמון מזוטנה (Mežotne Palace) שוכן בקרבת העיירה באוסקה, על גדות נהר ליילופה, מוקף גן אנגלי רחב ידיים, שבעת ביקורי עליו נצבעו בצבעי שלכת מרהיבים. הארמון שנבנה בסוף המאה ה- 18, משמש כיום כבית מלון, עם מסעדה ובר, ומקום אהוב לקיום חתונות ואירועים למי שרוצה להרגיש בן אצולה ליום אחד.
לינה בעיירה באוסקה
 
מבצר באוסקה, לטביה
מבצר באוסקה בחלק שעבר שיפוץ מסיבי (צילום: כרמית וייס)

ארמון מזוטנה, באוסקה, לטביה
להרגיש בן אצולה ללילה אחד, המלון בארמון מזוטנה (צילום: כרמית וייס)
 

לישון באחוזה העוטה לבן

מעברו השני של נהר ליילופה, שוכנת אחוזת מזמז'וטנה (Mazmezotnes muiza), ששימשה במשך שנים ביתה של משפחת אצולה מקומית. במקום היה משק חקלאי גדול, אך יורשי המשפחה לא הצליחו להתפרנס ממנו והוא שקע בהזנחה. בשנת 2007 רכשו את האחוזה בני הזוג איבטה ואריס (Iveta and Āris Burkāni), והחלו להפוך אותה בהדרגה למקום אירוח מבוקש.
 
אחרי לילה באחד מחדרי האחוזה, שבהחלט משמר את רוח התקופה, אני מסיירת עם איבטה בין בתי האחוזה, שחלקם משמשים כיום ללינה ואירוח ואחרים לכנסים ואירועים. קשה שלא להתרשם מהאשה הנמרצת, שלקחה איי חורבות והפכה אותם למקום פורח, מוקף גנים ושדות. אורחי המקום יכולים לשכור סירות ולצאת עמן לשייט בנהר, להירגע בג'קוזי תחת כיפת השמיים או לצאת לטיולים ביער המקיף את האחוזה.
 
המלצה על מלון בלטביה  המלצה על מלון בלטביה
אחוזת מזמזונטה, באוסקה, לטביה
איבטה באחוזת מזמז'וטנה אותה שיפצה מתוך החורבות למלון מיוחד (צילום: כרמית וייס)
 
 
אני מתעוררת לבוקר הקר ביותר שהיה כאן מאז תחילת הסתיו  2-3 מעלות מתחת לאפס – שכיסה את הכול בשכבת כפור לבנה ומרהיבה. קרני השמש עדיין לא מצליחות לחמם את האוויר, אבל המראות הקסומים של האחוזה וההתלהבות של איבטה, המספרת לי על "הבייבי" שלה, גורמים לי להתחמם מהתרגשות.

 

מידע נוסף

כתבות נוספות

מידע וטיפים למטייל בלטביה
ביקור בעיר העתיקה של ריגה
הקסם של וילנה - 3 ימים בבירת ליטא
העיירה אניקשאי בצפון ליטא

* הכותבת הייתה אורחת לשכת התיירות של לטביה וחברת התעופה Air Baltic, המפעילה טיסות ישירות מתל-אביב לריגה וחזרה.

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר