הזמנות לחופשה שלך
עיר הבירה וילנה        

טיול בליטא: עיר הבירה וילנה
מאת: דני אורבך 


ליטא היא מזיגה מוזרה בין מערב אירופי ומזרח אירופי. עם רגל אחת היא כבר באיחוד האירופי, והרגל השנייה עוד נטועה אי-שם בעבר הסובייטי.


אביא כאן את התרשמותי מטיול שערכתי במדינה מיוחדת זו. בכתבה זו אספר על ביקורי בוילנה, בירת ליטא, ובכתבה השנייה נצא אל העיר קובנה, העיר השנייה בגודלה בליטא, ואל הפארק הלאומי אאוקסטייטיה. נקנח בחתונה בסגנון ליטאי.
 
 מגדל הקתדרלה הגדולה של וילנה
מגדל הקתדרלה הגדולה של וילנה  (צילום: דני אורבך)
 

ליטא - בין מזרח למערב

הערים הגדולות של ליטא, במיוחד וילנה, מציעות תשתיות תיירות כמקובל באירופה והאווירה צעירה, דינמית ותוססת. 
באופן כללי, מורגש מאד בליטא הפער בין הדור הצעיר למבוגר. הצעירים, בעיקר המשכילים שבהם, יודעים בדרך כלל אנגלית. אנשים מעל גיל ארבעים, נדיר מאד שידברו אפילו מילה אחת באנגלית, והם יודעים בדרך כלל רוסית. רבים מהצעירים כבר לא יודעים רוסית. נכון להיום, עדיין כדאי לדעת רוסית (לפחות קצת) כדי להסתדר בליטא, בהנחה שלא יודעים ליטאית.
 
מערכת התחבורה הציבורית בליטא נוחה יחסית, במיוחד בערים הגדולות. התנועה הבין העירונית היא ברכבות (נוחות אך איטיות), באוטובוסים או במיניבוסים (מרשרוטקות), שהם במצב טוב יותר מזה המקובל בארצות אחרות בגוש המזרחי. מוילנה יש רכבות לכל היעדים האחרים במזרח אירופה, במיוחד לריגה, טאלין, ורשה, מוסקבה וסנט פטרסבורג.
 
התרבות הליטאית היא ייחודית ומעניינת. היא אינה תרבות סלאבית או "דמוי רוסית", אם כי היא מושפעת מאד מתרבותה של רוסיה. מפגש עם התרבות הליטאית המתעוררת מוסיף בלא ספק לחוויית הביקור במדינה. השמות הליטאים אינם דומים כלל לשמות הרוסים, ומזכירים יותר שמות יווניים. השפה הליטאית, המדוברת בפי רוב האוכלוסייה (מלבד המיעוט הפולני והרוסי), שונה מאד מהשפה הרוסית.
10 סיבות לבקר בליטא
 
 קבר החייל האלמוני בוילנה
קבר החייל האלמוני בוילנה (צילום: דני אורבך)
 

כנסיות וילנה - עוגת חתונה

וילנה (Vilnius), בירת ליטא, היא ללא ספק אחת הערים היפות ביותר במזרח אירופה. רבים מדמיינים אותה כגוש בניינים אפרורי ומשמים, בדומה לערים אחרות בגוש הסובייטי לשעבר. לא כך! למבקרים בוילנה מצפה עיר עתיקה, בארוקית ומרהיבה, שכנסיותיה העתיקות והצבעוניות נישאות אל על, כעוגות חתונה ססגוניות.
 
הכנסיות הן אחת האטרקציות הגדולות ביותר למבקר בוילנה. ליטא הייתה האומה האירופאית האחרונה שהתנצרה (בסוף המאה ה-14), ולאחר מכן הפכה לקתולית והתאחדה עם ממלכת פולין. הברית המאוחדת של פולין וליטא הצליחה לבלום את האבירים הטבטונים הגרמנים, ולמשך זמן רב הייתה אימפריה אזורית. בכל אותו זמן, ובמיוחד לאחר דעיכת הברית, התמודדה ליטא הקטנה עם השפעות תרבותיות וצבאיות, הן מפולין והן משכנות גדולות ודורסניות כרוסיה ושבדיה. לפיכך, ניתן לראות בוילנה ערבוב סגנונות מעניין: כנסיות קתוליות פולניות, אורתודוקסיות רוסיות, לותרניות שבדיות, והכל בשילוב הרמוני עם סגנון מקומי.
 
ברוב הערים באירופה הכנסיות דומות אחת לשנייה: לא כך בוילנה. כל כנסייה בעיר העתיקה שונה לחלוטין, הן מבפנים והן מבחוץ, וכולן יפות להדהים. למטייל בעיר העתיקה מצפות שפע אטרקציות, בתוך הכנסיות היפות ומסביבן: קונצרטים, אוצרות אומנות ומיסות, ששירתן הדתית מהדהדת בתוך הקירות האקוסטיים ומספקת חוויה אסתטית שאין שני לה. קו הרקיע של מגדלי הכנסיות מעטר את שמי העיר העתיקה. בין הכנסיות הבולטות: כנסיית סט. ניקולאי האורתודוקסית, בעלת המגדל המוזהב והססגוני המזכיר ציפוי של עוגה, כנסיית סט. קזמיר וכנסיית מריה הקדושה, בה יש אייקון הנחשב לאתר עלייה לרגל חשוב.
כתבה על הקסם של וילנה
 
כנסיית ניקולאי הקדוש   כנסיית קזימיר הקדוש
כנסיית ניקולאי הקדוש (מימין), כנסיית קזימיר הקדוש (משמאל) (צילום: דני אורבך)
 

מצפים לנס בכיכר הקתדרלה של וילנה

האתר הבולט ביותר בעיר העתיקה של וילנה, הוא ללא ספק הקתדרלה, הבנויה בסגנון ניאו-קלאסי כמקדש יווני. בכיכר הקתדרלה ישנה מרצפת, עליה רשומה המילה הליטאית Stebuklas (נס). מרצפת זו מספרת יותר מכל, את סיפור הכיבוש הסובייטי בליטא. לקראת נפילת ברית המועצות, התאחדו רבבות רבות של אזרחים ליטאים, לטבים ואסטונים, לשרשרת אנושית מטאלין (אסטוניה) בצפון עד וילנה בדרום. השרשרת הסתיימה בכיכר הקתדרלה של וילנה, בדיוק על בלטת ה"נס". על פי המנהג המקומי, המבקרים בכיכר הקתדרלה צריכים למצוא את המרצפת בעצמם (אסור לספר היכן היא), להסתובב עם כיוון השעון, לבקש משאלה ולצפות לנס...
כתבה על טיולי יום באזור וילנה
 
הקתדרלה הגדולה עם שער יווני קלאסי
הקתדרלה הגדולה עם שער יווני קלאסי (צילום: דני אורבך)
 
מי מוצא את המרצפת של הנס? 
מי מוצא את המרצפת של ה"נס"?  (צילום: דני אורבך)
 

 ברירת מחדל
 

העיר העתיקה של וילנה

מכיכר הקתדרלה מתפתל מבוך סמטאות בעיר העתיקה, רצוף כנסיות, רחובות ימי ביניימיים ובתי קפה יפים. הקיץ הליטאי מספק הזדמנויות אינספור לשבת בבתי קפה ברחובות העתיקים, לשתות קפה, בירה, יין או שיכר ליטאי, או ליהנות מהמטבח הליטאי המגוון.
 
בין האתרים המעניינים בעיר העתיקה: השערים בחומות העיר, הנקראים שערי הזריחה, ארמון הנשיאות, אוניברסיטת וילנה הימי-ביניימית, מבוך של חצרות ובניינים עתיקים, שבמרכזם כנסיית יוחנן הקדוש היפהפייה. באוניברסיטה גם מרכז ל"תרבויות חסרות מדינה", כמו התרבות הצוענית, הקראית והיידישאית (בעיני מתכנני המרכז, ישראל היא מדינה של דוברי עברית), בו מתקיימים סמינרים באנגלית לציבור הרחב.
בתי מלון בעיר העתיקה של וילנה
 
 'שער הזריחה' בחומות העיר העתיקה
'שער הזריחה' בחומות העיר העתיקה  (צילום: דני אורבך)
 
 ארמון הנשיאות בוילנה
ארמון הנשיאות בוילנה  (צילום: דני אורבך)
 

וילנה של תרבות ויהדות

אולם וילנה היא לא רק עיר עתיקה יפה וכנסיות. העיר מציעה שפע מוזיאונים מעניינים, שירתקו את חובבי האומנות וההיסטוריה. גלריית התמונות הלאומית, מספקת מבט מרתק לאומנות ליטאית מהמאה ה-16 עד המאה ה-19, כולל אוסף מרהיב של תמונות רומנטיות. המוזיאון הלאומי מוקדש להיסטוריה של ליטא וחיי היומיום בתקופות שונות,
 
כלא הק.ג.ב. לשעבר מספק מבט לסבל הליטאי תחת השלטון הסובייטי. בעיר גם מוזיאון שואה, ומוזיאון יהודי על שם הגאון מווילנה (Vilna Gaon Jewish Museum). המוזיאון האחרון הוא דווקא אכזבה, מוזנח ולא מאורגן. במוזיאון (ובוילנה בכלל) יש נטייה מצערת לטשטש את חלקה המביש של האוכלוסייה הליטאית בהשמדת היהודים המקומיים, כמו גם את העובדה שליטאים רבים מאד תמכו בנאצים ושיתפו עמם פעולה. נראה שבליטא, כמדינה צעירה שהשתחררה זה עתה מכיבוש סובייטי אכזרי, אין עדיין את הנכונות להכיר בפשעיה - וחבל.
 שוק האומנים ברחוב פיליוס
שוק האומנים ברחוב פיליוס  (צילום: דני אורבך)
 
בית הכנסת הגדול של וילנה 
בית הכנסת הכוראלי של וילנה  (צילום: דני אורבך)
 

היכן ללון בווילנה

בעיר בתי מלון ברמה גבוהה ומומלץ להזמין מלון בעיר העתיקה כדי שניתן יהיה להגיע ברגל לרוב האתרים בעיר ולצאת לבלות בערב.

מלון קמפינסקי (
Grand Hotel Kempinski Vilnius) הוא מלון 5 כוכבים מפנק, השוכן ממש במרכז וילנה, מול כיכר הקתדרלה ובצמוד לעיר העתיקה ורחוב גדימנאס. הכל כאן ברמה גבוהה של אירוח ושירות, החדרים גדולים, הספא מפנק, ארוחת הבוקר - פשוט אין מילים (ולא אוסיף, כדי לא לקלקל הפתעות...), והמחיר - לא נורא בכלל.

מלון בוטיק שייקספיר (Shakespeare Boutique Hotel) הוא מלון בוטיק ברמה גבוהה, הממוקם לצד מדרחוב פיליאס בקרבת הקתדרלה ומרכז העיר העתיקה, המחיר סביר והשירות אדיב.

מלון אימפריאל (
Imperial Hotel), הוא מלון 5 כוכבים במיקום מעולה בעיר העתיקה, במרחק הליכה מכל מקום. הבר של המלון, הפונה לרחוב, הוא מקום מצוין לארוחה קלה, והמסעדה ברמה גבוהה ביותר.
 
המלצה על מלון בווילנה, ליטא  המלצה על מלון בווילנה, ליטא
המלצה על מלון בווילנה, ליטא  המלצה על מלון בווילנה, ליטא
למעלה: מלון קמפינסקי - רמה הכי גבוהה של שירות ואירוח (צילום: כרמית וייס) 
למטה: מלון אימפריאל - מלון 5 כוכבים במחיר שווה לכל כיס בעיר העתיקה (צילום: כרמית וייס) 
 

 

דני אורבך
 
אודות הכותב
דני אורבך, בעל תואר דוקטור להיסטוריה מאוניברסיטת הרווארד וחוקר הפיכות, התנקשויות פוליטיות, התנגדות צבאית ביפן, סין, גרמניה ושאר העולם. מחבר הספר ואלקירי - ההתנגדות הגרמנית להיטלר פוסט-דוקטורנט בתוכנית ללימודי יפן-ארה"ב באוניברסיטת הרווארד. בעל הבלוג "הינשוף".מספר צפיות: 30314
98530
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!