עיירת הספא בירשטונאס –
בריאות בלב שמורת טבע
מאת: כרמית וייס


קשה שלא לחוש בריאים ושלווים לאחר שבוע בעיירה קטנה, השוכנת במרכז שמורת טבע, לגדות נהר רחב ידיים ושפע מעיינות מינרליים. מלונות הספא הם בונוס לטבע הקסום, או אולי ההיפך, תלוי מה אתם מעדיפים.


כחובבת טבע העדפתי לשהות כמה שיותר בחוץ, לצפות בעופות המים, להאזין לשירת הציפורים ולהשתכר מהירוק העז העוטף את העיירה בירשטונאס. אך כמובן שגם את הספא לא אקפח, והוא יחכה לכם בסוף הכתבה.

1 / 10
2 / 10
3 / 10
4 / 10
5 / 10
6 / 10
7 / 10
8 / 10
9 / 10
10 / 10

כדורים פורחים מעל האגם הקטן שבפאתי העיירה   (צילום: כרמית וייס)
ברווזים בלב העיירה   (צילום: כרמית וייס)
בירשטונאס והנהר ממעוף הכדור הפורח   (צילום: כרמית וייס)
כמה ברווזונים קטנים יש לאמא ברווזה?   (צילום: כרמית וייס)
פסטיבל ותחרות כדורים פורחים  (צילום: כרמית וייס)
שקיעה על הנהר   (צילום: כרמית וייס)
הטיילת לאורך הנהר   (צילום: כרמית וייס)
חתירת סאפ בנהר וביקור אצל עופות המים   (צילום: כרמית וייס)
אינספור שדות ויערות וכדור פורח אחד  (צילום: כרמית וייס)
סאונה אמבר ספא במלון אגלה מדיקל-ספא   (צילום: כרמית וייס)


העיירה בירשטונאס (A), יעדים בקרבתה (B-C) והערים וילנה (D) וקובנה (E), אליהן יש טיסות ישירות מישראל
 

היכן היא בירשטונאס?

במיקום מנצח - 45 ק"מ מהעיר קובנה (Kaunas), ממנה ניתן להגיע גם בשייט, ובמרחק כפול מהבירה וילנה (Vilnius), ממוקמת העיירה בירשטונאס (Birštonas). 2,500 תושבים מתגוררים כאן, בלבה של שמורת טבע קסומה, המקפיצה את מחירי הנדל"ן לשמיים, מאחר ולעיר אין להיכן להתרחב.
 
את אחד המקומות הקסומים בליטא יצרו כאן פיתוליו של נהר נמונאס (Nemunas), מכר ותיק שלי מביקורים קודמים. פגשתי בו לראשונה בעיירת הנופש דרוסקינינקאי (Druskininkai), מיד לאחר שהוא חוצה את הגבול מבלארוס לליטא, לאחר מכן בעיר קובנה ולבסוף במקום בו נשפכים מימיו אל הים הבלטי.
כתבה על פלאנגה וחופי הים הבלטי
 
בירשטונאס בליטא, נהר נמונאס וכדור פורח
נהר נמונאס מתפתל ומקיף את העיירה בירשטונאס מכל עבר בטבע קסום  (צילום: כרמית וייס)

בלטיות
 

מה עושים בבירשטונאס

בריאות נושבת כאן מכל פינה - ממעיינות המים המינרליים, האוויר הנקי, הרוגע שמשרה הנהר רחב הידיים, עצי האורן הגבוהים ושפע האפשרויות לפעילות גופנית - טניס, כדורעף חופים, גלגיליות, ספורט מים, הליכה ואופניים. בסופו של כל יום אני מוצאת את עצמי עם כ- 15 ק"מ על שעון הדופק, מבלי להרגיש, כי בעיירה כל כך קטנה אין טעם להניע את הרכב (למעשה לא חייבים רכב). המקומיים, שמורגלים בשתיית המים בעלי ריכוז המינרלים הגבוה ומייחסים להם סגולות בריאות, ממלאים בקבוקים במספר מזרקות שנבנו לשם כך, אך אני מתקשה להתרגל לטעמם המלוח.
 
מספר מלונות ספא, חלקם ספא רפואי (מדיקל-ספא), המבוססים על המעיינות המינרליים, מושכים לכאן רבים המבקשים להתרפא או סתם להתפנק. בסופי שבוע מצטרפים אליהם גם הרבה זוגות ומשפחות, המבקשים ליהנות בחיק הטבע. הליטאים ותושבי המדינות השכנות, אוהבים מאד את מלונות הספא הגדולים, אך בעיירה ישנם גם בתי מלון קטנים ודירות אירוח.
בתי מלון ודירות אירוח בבירשטונאס

בירשטונאס בליטא
תופסים שלווה לצד אגם קטן בלב העיירה בירשטונאס  (צילום: כרמית וייס)
 

לצעוד לאורך הנהר

אני פותחת כל בוקר במפגש עם חבריי בנהר – הברווזונים המקסימים שבקעו לא מזמן מהביצים והם משייטים בשורה ישרה ומסודרת אחרי אמא ברווזה. בולטים ביופיים אלו בעלי הראש האדום, המכונים מרגון גדול (Mergus merganser), ואני מופתעת לגלות שהם מטילים את ביציהם ודוגרים עליהן בתוך חורים שבעץ. גם ברבורים יש כאן, אווזים, אגמיות, קורמורנים, אנפות, שחפים ושחפיות המפליאים בצרחותיהם, והמון צפרדעים המקרקרות בעוז.
 
בשעות הבוקר המוקדמות הטיילת לאורך הנהר, כשני קילומטר אורכה, היא כמעט רק "שלי" ושל הברווזים. לעת ערב היא נמלאת המוני צועדים, רצים ורוכבי אופניים, דוכני גלידה, מספר בתי קפה וברים. יש מי שתופס שלווה על הספסלים, ויש הנהנים במתקני השעשועים, מגרשי הספורט ופארק הגלגיליות.

בירשטונאס בליטא, נהר נמונאס
ההורים מביאים את הפעוטות לגן... ואני מוקסמת  (צילום: כרמית וייס)

מרגון גדול (Mergus merganser)   מרגון גדול (Mergus merganser)
הברווזים אדומי הראש והחורים בעץ בו הם מטילים את ביציהם  (צילום: כרמית וייס)
 

לשאוף אוויר נקי ורווי מינרלים

בקצה הדרומי של הטיילת מטפסות במתינות מדרגות עץ, אל הגבעה הגבוהה באזור - גבעת ויטאוטאס (Vytautas hill). כאן, משקיפה על הנהר, היתה אחוזת הצייד של ויטאוטאס הגדול, דוכס ליטא בתחילת המאה ה- 14 וגיבור לאומי, שאת שמו תפגשו בכל מקום בליטא. זכיתי "לפגוש" בו במקום בו נולד ונפטר – טירת טרקאי, ובמקום בו נקבר - הקתדרלה של וילנה.
 
למרגלות הגבעה פארק קטן עם פסל אבן של הגיבור הלאומי רכוב על סוסו, גם אמו לא נשארה מקופחת. לא הרחק מבנה הקרוי על שמה - וילה בירוטה (Birutės vila), מקום נפלא להירגע בו. כסאות נוח מקיפים בריכת מים מינרליים, עם מזרקות ומפל מים, המגבירים את נידוף המים והמינרלים לאוויר. מרשים לראות מקום כל כך מושקע ונקי, שהעירייה מפעילה לרווחת התושבים והאורחים, ללא תשלום.
 
מבנה נוסף, הקרוי דרוסקופיס (Druskupis), ממוקם מול מלון מדיקל-ספא אגלה (Medical SPA Eglės sanatorija), ומשמש למטרה דומה. כאן מוגבר נידוף המים המינרליים על ידי קירות הבנויים ענפי עצים, וגג הפתוח אל צמרות עצי האורן - שגם להם השפעה מיטיבה על הבריאות.

בירשטונאס בליטא
קירות בנויים מזרדים של עצי היער מנדפים את המים והמינרלים לאוויר  (צילום: כרמית וייס)
 

תרבות, אוכל ועוד קצת בריאות

בשולי פארק ויטאוטאס, על גבעה נמוכה, מבנה עץ מרשים בצבע ירוק בהיר. זהו הקורהאוס (Kurhaus) מרכז תרבות שנבנה במאה ה- 19 ושימש את בני החברה הגבוהה שהגיעו לעיר המרחצאות. המקום משמש גם כיום למופעי תרבות, עם בית קפה שתענוג לשבת במרפסת שלו.
 
למרגלותיו גן פורח, עם מזרקה ו"שביל רגליים יחפות" (Kneipp), רעיון שפותח על ידי הכומר הגרמני סבסטיאן קנייפ, לעיסוי כפות הרגליים באמצעות משטחים בעלי מרקם מגוון. המהדרין הולכים בניגוד לכיוון השעון ולסיום טובלים את רגליהם בבריכת מים צוננים ואת הידיים במזרקה, למשך 30 שניות לפחות. ממול כנסייה בסגנון ניאו-גותי ולשכת התיירות המקומית, שלידה ניתן לראות קיני ברווזים על אחד העצים.
 
קשה שלא להתרשם מהמזרקות והפסלים הרבים הפזורים בעיירה, מהניקיון המופתי ומבתי העץ המקסימים שעוד נותרו כאן. במרכז, לא הרחק מהסופרמרקט, נמצא מרכז תרבות נוסף, בו תערוכה מתחלפת, אולם מופעים וגם ויטראז' על פני קיר שלם, מזכרת מתקופת השלטון הסובייטי. גם כמה מסעדות קטנות, בתי קפה וגלידריות יש במרכז. במרחק של כ- 2 ק"מ, על גדות הפיתול הנגדי של הנהר - מסעדת Seklytėlė  מציעה מרפסת וחלונות פנורמיים לעבר הנהר.
 
בירשטונאס בליטא
פריחה נהדרת בגן הקטן שלמרגלות מרכז התרבות  (צילום: כרמית וייס)
 
 

לחובבי הספורט היבש והרטוב

למי שכמוני מתקשה לבלות כל היום בספא... מציעה בירשטונאס לא מעט פעילות ספורטיבית – מגרשי ספורט, מסלולי אופניים קצרים וארוכים, רכיבה על סוסים, שייט קיאקים והרבה מסלולי הליכה. ויקטוריה (Viktorija Jakučionienė), צעירה מקומית חביבה להפליא ודוברת אנגלית שוטפת, משכירה גלשנים לחתירה על הנהר (טלפון 370-605-13542+ או דרך עמוד הפייסבוק). בחתירה המשותפת, תחילה נגד כיוון הזרימה ולסיום עם הזרם), אני מתקרבת מרחק נגיעה אל עופות המים, משוחחת עם ויקטוריה ולומדת המון על חיי המקום.
 
למי שאוהב קצת יותר "אקשן" התשובה היא בירשטונאס ווייק פארק (Birštonas Wake Park). בסבלנות רבה מסבירים לי כאן כיצד לגלוש על הגלשן, המזכיר סנובורד, תוך שאני נגררת על ידי כבל במי האגם, שהם להפתעתי חמימים ונעימים. מסתבר ששלושת האגמים הקטנים שבפאתי העיירה, ליד מלון ויטאוטאס מינרל ספא (Vytautas Mineral SPA), נחפרו באופן מלאכותי ומוזנים ממעיין שזורם מתחת לפני הקרקע. יש כאן גם פארק מתנפחים ענק וזהו המקום הכי "אין" בעיירה, שלעת ערב מתכנסים בו צעירים וחובבי ספורט רבים, עד שאחרונת קרני השמש נעלמת. (טלפון 370-694-17955+)
 
לעת ערב אני יושבת לכוס תה עם וירגיניוס (Virginijus Maslauskas), הבעלים והמדריך המקסים של המקום, כאשר את השדה הסמוך מתחילים לצבוע עשרות כדורים פורחים בשלל צבעים.
מלון  ויטאוטאס מינרל ספא

וייקבורד, ליטא, בירשטונאס
גלישת וייק-בורד, ההצגה הכי טובה בעיר!  (צילום: כרמית וייס)

מלון ספא, ליטא, בירשטונאס
האגמים הקטנים כפי שהם נראים ממרפסת מלון ויטאוטאס מינרל ספא  (צילום: Vytautas Mineral SPA)
 

בירשטונאס חוגגת ואני עפה...

זכיתי להגיע לכאן בסוף השבוע השני של יוני, בו חוגגת העיירה את בוא הקיץ עם פסטיבל בירשטונאס. השמש ששוקעת לקראת השעה עשר בערב, והאור הרך שנשאר עמוק אל תוך הלילה, מוציאים החוצה את התושבים ואלפי האורחים שהגיעו לחגוג עמם. דוכני אוכל ומזכרות, מופעים, תחרות סירות וגולת הכותרת – תחרות כדורים פורחים, הממלאת את השמיים ב- 35 כדורי צבע מרהיבים במשך 3 ימים תמימים.
 
במוצאי שבת, הערב האחרון לפסטיבל, גם אני זוכה לקפוץ אל סל הנצרים ולהמריא אל על. בעבר סירבתי לכך בשל פחד גבהים, אבל הרצון לצפות מלמעלה על פיתולי הנהר גובר הפעם על החשש. עם פעימות לב מהירות במיוחד אני לא מפסיקה להתפעל ולצלם את אלפי החוגגים המנופפים לנו לשלום, את עשרות הכדורים הפורחים שלצדנו ואת הנוף המישורי, המכוסה יערות, שדות, כפרים, חוות, ונהר אחד מקסים, שפיתוליו משדרגים את הנוף.
 
בירשטונאס בליטא, פסטיבל כדורים פורחים
הכדורים הפורחים עולים לאוויר לעת שקיעה, לתחרות שתתקיים במשך שלושת ימי הפסטיבל  (צילום: כרמית וייס)

בירשטונאס בליטא, פסטיבל כדורים פורחים
ואי אפשר בלי עוד כמה תמונות... כי זה כל כך יפה  (צילום: כרמית וייס)
 

פיתולי הנהר ועופות המים

הפיתולים החדים שיצר כאן הנהר הוכרזו שמורת טבע, המשתרעת על פני 250 קמ"ר, וקרויה פארק פיתולי נהר נמונאס (Nemunas Loops Regional Park). לפיתולים הללו קשר הדוק עם המעיינות המינרליים הרבים הזורמים מתחת לפני הקרקע, בינות סלעי משקע, שנוצרו בתקופת הקרחונים וכיסו נהרות קדומים.
 
השמורה, שעופות מים רבים מקננים בה, היא חגיגה לצפרים וחובבי טבע. את פיתולי הנהר לא ניתן לראות מהקרקע, אלא רק ממעוף דאון או כדור פורח, אך מגדל תצפית חדש, 45 מ' גובהו, אמור להיפתח בכניסה לעיר. אני כבר חולמת להגיע לכאן בחורף, אז קופא הנהר והכל נצבע לבן, מראה קסום שזכיתי לראות בביקורי החורפי באזור טרקאי.
כתבה על הביקור החורפי באזור טרקאי

בירשטונאס, ליטא, ספא אגלה EGLES
לישון בתוך שמורת טבע, תצפית על הנהר מחלון חדרי במלון מדיקל-ספא אגלה  (צילום: כרמית וייס)
 

חסידים וחסידות בעיירה פרינאי

ריטה (Rita Markovskaja), המדריכה שלי, שהיא אוצר בלום בכל הנוגע לטבע וצפרות, מבחינה באהבתי לטבע ולוקחת אותי אל עיר מגוריה. בירת המחוז, העיירה פרינאי (Prienai) ממוקמת גם היא בתחומי השמורה, מעברו השני של הנהר. הגשר המוליך אליה הוא הדרך היחידה לעבור לצדו השני, מלבד המעבורת, שאינה נושאת כלי רכב. בתי העץ היפים בחלק הישן הם מזכרת מקהילה יהודית לא קטנה שהתגוררה כאן עד מלחמת העולם השנייה. כמו מרבית יהודי ליטא, 1078 מהם נרצחו בבור הריגה בפאתי העיר, שכיום יש בו אתר הנצחה צנוע ונוגע ללב.
 
בהמשך מוליך הכביש אל שדה תעופה קטן (Pociūnų aerodromas), שבו מספר מרשים של דאונים, עדות לתחביב הכל כך פופולרי כאן, וגם בית קפה קטן. החסידות המקננות על עמודי החשמל ונקודת תצפית אל אי קטן בנהר, בו מקננים עופות מים רבים, הם חגיגה לחובבי הטבע.

בירשטונאס בליטא, נהר נמונאס וכדור פורח
אתר הנצחה ליהודי פרינאי והאזור שנרצחו בבור ההריגה שבמקום  (צילום: כרמית וייס)
 

הבטחתי שנקנח בספא..

המעיינות המינרליים, עצי האורן הגבוהים והשלווה שאופפת את בירשטונאס, יצרו כאן תנאים אופטימליים לתיירות מרפא. לא חייבים לסבול מבעיה בריאותית, אפשר גם סתם פינוק ורגיעה לגוף, בפרט לכאלו הנוהגים לאמץ אותו בעבודה או ספורט. ואכן, שכניי למלון מדיקל-ספא אגלה (Medical SPA Eglės sanatorija) הם מיעוט של חולים המגיעים לשיקום והרבה אורחים הבאים להתפנק ולשפר את בריאותם.  
 
מגוון עצום של טיפולים מוצע כאן, חלקם ניתן רק לאחר אישורם של רופאי המקום, החל משלל עיסויים ואמבטיות מים ובוץ, דרך פיזיותרפיה, קינזיותרפיה, טיפולי חשמל ואולטרא-סאונד, חדר מלח (Halotherapy), התעמלות במים, חוגי כושר, ועד קריותרפיה (Cryotherapy), שהות של זמן קצר בטמפרטורה נמוכה מ- 100 מעלות צלזיוס. שלוש ארוחות מזנון עשירות, בריכת שחייה, ג'קוזי וסאונה, מתחם ספא מפנק (אמבר ספא, בתשלום נוסף), קפה-בר עם מופעי תרבות ובר הצופה על הנהר ממרומי הקומה השביעית, משלימים את התמונה.
 
לאוהבים לבלות בחוץ ולטעום מגוון טעמים מקומיים, אני ממליצה על אירוח של לינה וארוחת בוקר בלבד. מקרר ופינת קפה מאפשרים גם להתפנק בחדר, על המרפסת אל מול הנהר (שימו לב שרק חלק מהחדרים פונים לנהר).
 
בירשטונאס בליטא, ספא אגלה EGLES
מלון מדיקל-ספא אגלה - הבריכה, חדר האוכל והבר הצופה לנהר  (צילום: SPA Eglės, כרמית וייס)
 

הגעתי לבירשטונאס עם הרבה חשש, מה אעשה שבוע שלם במלון ספא רפואי בעיירה קטנטונת, ויצאתי בנפש רגועה וגוף בריא, שגם שרף לא מעט קלוריות כדי ליהנות ללא נקיפות מצפון מהאוכל. כמו תמיד בביקוריי בליטא, האנשים הנפלאים הם חלק בלתי נפרד מהקסם – צנועים, נעימי הליכות, מסבירי פנים ותרבותיים כל כך.
 
 

מידע נוסף

טיסה בכדור פורח בתיאום עם לשכת התיירות המקומית
ריטה מרקובסקאיה, מדריכה מקומית, 370-670-02564+, rita.markovskaja@gmail.com
בתי מלון בעיירה בירשטונאס
השכרת רכב בליטא 

כתבות נוספות

ספא וטיולים בעיירה דרוסקינינקאי
10 סיבות לבקר בליטא
קובנה – בירת תרבות ליטאית
 
 
* הכותבת היתה אורחת מדיקל-ספא אגלה ולשכת התיירות של בירשטונאס.

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר