10 סיבות לבקר בליטא    

איך התאהבתי בליטא –
10 סיבות לבקר במדינה הבלטית
מאת: כרמית וייס


לאחרונה זכיתי לבקר בליטא מספר פעמים. מביקור לביקור אני לומדת להכיר אותה לעומק, הולכת ומתאהבת. השלווה שמשרים עלי הנופים, הנשלטים בכחול וירוק אינסופיים, והאנשים הנעימים לי כל כך, ממלאים את לבי געגועים למדינה הנפלאה שלחופי הים הבלטי.


כך, למרות שאין בה נופים מסעירים כמו בשתי האהבות הוותיקות שלי – שוויץ ויוון, היא בהחלט התייצבה בשורה אחת איתן, ואסביר כאן מדוע.
 
1 / 10
2 / 10
3 / 10
4 / 10
5 / 10
6 / 10
7 / 10
8 / 10
9 / 10
10 / 10

העיר העתיקה של קובנה  (צילום: כרמית וייס)
מחוז האגמים מולטאי   (צילום: כרמית וייס)
פסטיבל כדורים פורחים בעיירה הספא בירשטונאס (צילום: כרמית וייס)
כנסיות בעיר העתיקה של וילנה  (צילום: כרמית וייס)
בתי עץ לחופי הים הבלטי  (צילום: כרמית וייס)
טירת טרקאי בלב האגם  (צילום: כרמית וייס)
כיכר הקתדרלה של וילנה בליל קיץ  (צילום: כרמית וייס)
תצפית על העיר העתיקה של קובנה  (צילום: כרמית וייס)
עיירת הנופש והספא פלאנגה  (צילום: כרמית וייס)
כפרים לאורך נהר נהר נמונאס   (צילום: כרמית וייס)


יעדי טיול מרכזיים בליטא המוזכרים בכתבה (להגדלת המפה לחצו למעלה משמאל) 

 

1. אנשי ליטא המקסימים

לא היה לי ספק שאתחיל באנשי ליטא. הם היו ההפתעה הגדולה של ביקורי הראשון, ומאז אהבתי אליהם הולכת ומתעצמת מביקור לביקור. אני מבינה את הסיבה לקושי שלהם להיפתח אל מול הפתיחות הים-תיכונית שלנו, שנעוץ בשנים רבות מאחורי מסך הברזל. באותם ימים כל אוהב יכול היה להיות גם אויב, כלומר מלשין של משטר האיימים הקומוניסטי, שיחרוץ את גורלך לעינויים אכזרים, גלות בסיביר ואפילו מוות. לכן, אם אינך חייב  אינך מדבר, למרות שכבר כמעט שלושה עשורים ליטא היא מדינה עצמאית.
 
אך די בחיוך אחד כדי לקלף את המעטה הזה. מתחתיו התגלו לי אנשים תרבותיים, רחבי אופקים, צנועים כל כך, אדיבים ומכניסי אורחים להפליא. המלצר שהכין לי קינוח מיוחד שאני אוהבת, עובדת המלון שרק לאחר שבוע גיליתי שהיא בכלל המנהלת, המשפחה שפתחה בפניי את ביתה ברוחב לב.
 
מסעדות בליטא
מימין – קינוח מיוחד שהכין עבורי מלצר אדיב. משמאל – נערות חביבות בווילנה  (צילומים: כרמית וייס)


בלטיות2. בטחון ושלווה לגוף ולנפש

בימים בהם הבטחון האישי הולך ומתערער כמעט בכל מקום בעולם, נותרו המדינות הבלטיות איים של שלווה. אין כאן פליטים, כי מי רוצה להישאר במדינה בה השכר נמוך משמעותית מזה של שכנותיה. אין אוייבים על הגבולות, מלבד איזה צל רחוק וערטילאי שמטיל הדוב הרוסי. למדינה בת 2 מיליון תושבים גם אין השפעה בינלאומית רבה, וכך היא גם אינה צוברת לה אויבים.
 
אותם 2 מיליון תושבים פזורים על פני שטח הגדול פי שלושה משטחה של מדינתנו הקטנה (65 אלף קמ"ר). כמעט לכל אשר תפנה מבט תראה ירוק של יערות עבותים ושדות מוריקים, הנחרצים על ידי 18 נהרות גדולים ומנוקדים בלא פחות מ- 6,000 אגמים. ועוד לא דיברנו על הכבישים הטובים והריקים, בהם איש לא יצפור לך.
 
העיר העתיקה של וילנה, ליטא
נעים ובטוח להסתובב בכל שעה, רחובות וילנה בלילה (צילום: כרמית וייס)
 

3. מזג האוויר בעולם המתחמם

קשה כיום למצוא יעד נעים לטייל ולנפוש בו בחודשי הקיץ  כאשר רובנו יוצאים לחופשה השנתית. מדינות דרום אירופה ומרכזה הפכו חמות מנשוא, ומזגנים עדיין אינם מצרך חובה, אפילו בחלק מהמסעדות ובתי המלון. כך אנו נושאים מבטנו צפונה, אל מדינות סקנדינביה, האיים הבריטיים או איסלנד, הקרירות והנעימות, אך גם היקרות.
 
לעומתן, ליטא אינה יקרה ומזג האוויר בה נעים להפליא בחודשי הקיץ יוני (אפילו מאי) עד אמצע אוקטובר. 15-25 מעלות צלזיוס בשעות היום, הן בדיוק הטמפרטורה הנכונה לטיול. ערבי הקיץ הנעימים ידרשו מכם סוודר קל לכל היותר, אפילו לישיבה בחוץ, ויעידו על כך הרחובות המרכזיים השוקקים חיים בשעות הערב והלילה.

קובנה, המדרחוב המרכזי
בלילות הקיץ נעים לשבת בחוץ והשמש שוקעת מאוחר, העיר העתיקה של קובנה (צילום: כרמית וייס)
 

4. וילנה הבירה היפהפייה

העיר העתיקה של וילנה (Vilnius) היא פנינת חן. מהיכן שלא תצפו לעברה, מראש המבצר או ממגדלי הכנסיות, תבחינו בצבעם הירוק של הגנים הרבים הפזורים בה, מבצבץ מבין גגותיה האדומים. סגנון הבארוק השולט בעיר העתיקה, העניק לה את התואר הנכסף "אתר מורשת עולמית של אונסק"ו". כיום זוהי עיר מודרנית, עם מסעדות נהדרות ובתי מלון ברמה גבוהה, שנעים להלך ברחובותיה ביום וגם בלילה.
בתי מלון בעיר העתיקה של וילנה
 
ירושליים ד'ליטא כונתה העיר, שכמחצית תושביה טרם פרוץ מלחמת העולם השנייה היו יהודים, ועוד רבים אחרים נמלטו אליה מהמדינות השכנות. גורלם היה מר, זאת ניתן לראות בגיא ההריגה פונאר (Paneriai) הסמוך לעיר, בו מצאו מותם 70,000 מהם. אין בכך נחמה, אך מעניין ומרגש לראות את אתרי המורשת היהודית הרבים, שפרנסי העיר דואגים לשמר היטב. תיירים רבים, גם כאלו שאינם יהודים, נחשפים כאן לתרבות היהודית העשירה ולזוועות השואה.
על פונאר בכתבה על טיולי יום מווילנה
 
וילנה, בירת ליטא
תצפית על גגות העיר העתיקה של וילנה מהמבצר, טובלת בירוק  (צילום: כרמית וייס)
 

5. טירת טרקאי – פנינה בלב האגם

רק 20 ק"מ מהבירה הנוכחית שוכנת הבירה שקדמה לה  העיר טרקאי (Trakai), שבטירה שלה, טירת טרקאי, מיקם במאה ה-14 שליט ליטא את שלטונו. כיום מתנוססת תמונת הטירה, המוקפת מים מכל עבר, על כל פרסום של משרד התיירות. ואכן הטירה בגווני חום אדמדם, הניצבת על אי קטן בלבו של אגם גאלבה (Galvė), הגדול מבין 30 אגמים באזור זה, היא פנינת חן אמיתית.
 
קהילת הקראים (זרם ביהדות), שהובאו לכאן מחופי הים השחור, כדי לשמור על הטירה בימי גדולתה, עדיין מונה כמה עשרות תושבים. האוכל שהם מכינים, המזכיר קצת את האוכל המזרחי הנהוג בארצנו, מככב בכל המסעדות שלשפת האגם. גם בית התפילה שלהם ובתי העץ האופייניים הם אטרקציה תיירותית, אך אין כמו שייט רגוע במי האגם, כשסביבכם משייטות בשלווה סטואית עשרות (אם לא מאות) סירות מפרש.
בתי מלון באזור טירת טרקאי | כתבה על אזור טרקאי - טיול קיץ וחורף

טירת טרקאי, ליטא
טירת טרקאי, מככבת בכל פרסום של לשכת התיירות של ליטא   (צילום: כרמית וייס)
 

6. קובנה – בירת תרבות

בירתה השלישית של ליטא, בתקופה הקצרה שבין שתי מלחמות העולם, היא קובנה (Kaunas). גם לה היסטוריה יהודית עשירה, שסופה טראגי, וגם העיר העתיקה שלה ניחנה בחן וקסם רב. שוב ושוב אני צועדת ברחוב הראשי של העיר העתיקה הקטנה, שהפך למדרחוב הארוך באירופה, ובכל שעה הוא נראה לי שונה.
 
אך יותר מכל, זוהי עיר צעירה ותרבותית. 12 אוניברסיטאות, 30 מוזיאונים ונחישות רבה של מובילי הסצנה התרבותית בעיר, שכנעו את פרנסי האיחוד האירופי להעניק לה את התואר "בירת תרבות אירופאית" לשנת 2022.
קובנה – בירת תרבות ליטאית
 
טירת קובנה, ליטא
הטירה של קובנה, מכאן מתחיל המדרחוב הארוך באירופה  (צילום: כרמית וייס)
7. חופי הים הבלטי והזהב של ליטא

כל הנהרות מובילים אל הים, ובליטא כל הנהרות (כמעט) מובילים אל הים הבלטי. 100 קילומטרים של חוף ים חולי ולבן הם חגיגה בימי הקיץ. לא בטוח שתרצו, כמו המקומיים, לטבול במים, שבשיא הקיץ מגיעים לטמפרטורה של כ-20 מעלות צלזיוס  פחות או יותר כמו בשיא החורף שלנו  אבל אני בטוחה שתיהנו כמוני מיופיים. המקומיים, וגם תיירים רבים, נהנים כאן מכל טיפה ברוכה של שמש הקיץ, ומנופים לבנים וקפואים בחורף.
 
חלק ניכר מקו החוף תחום על ידי הרצועה הקורונית (Curonian Spit 98 ק"מ של רצועה חולית צרה, עם דיונות חול ענקיות וכפרים ציוריים. גם היא הוכרה כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו, הנחלק בין שתי המדינות השולטות בה: ליטא ומחוז קלינינגרד (Kaliningrad– מובלעת רוסית לחופי הים הבלטי.

הרצועה הקורונית, ליטא
נופים קסומים לחופי הים הבלטי, הרצועה הקורונית  (צילום: כרמית וייס)
 

8. עיירת החוף פלאנגה

יפה ושוקקת במיוחד היא עיירת החוף פלאנגה (Palanga), שבנוסף לחוף ים מרהיב, התברכה גם במעיינות תרמיים, ולפיכך גם במלונות ספא רבים. רחובה הראשי, שהופך בקיץ למדרחוב שוקק חיים, משובץ בתי קפה, מסעדות ובארים רבים, ובקיץ מתקיימים בו אירועים ומופעים. לחוף הים הבלטי נופשים רבים תופסים כל רגע יקר של שמש, ולעת ערב נאספים על מזח העץ לחזות בשמש הנופלת אל מעבר לאופק.
 
ארמון מפואר מסוף המאה ה-19, המוקף בגנים בוטניים ואגמים קטנים, הוא כיום משכנו של מוזיאון הענבר. אבני הענבר "נחצבות" במעמקי הים הבלטי והן גאוותם של תושבי ליטא, המכנים אותן באהבה: "הזהב של ליטא"  גם בשל גווני הצהוב-כתום שלהם. מקורן בשרף עצי האורן, שנסחף עם הנהרות לים והפך למאובנים, שברבים מהם נלכדו חרקים וחלקי צמחים.
בתי מלון בעיירת הנופש פלאנגה | כתבה על עיירת הנופש פלאנגה
 
עיירת החוף פלאנגה, ליטא
המזח של עיירת הנופש פלאנגה, לחזות בשמש שוקעת אל הים הבלטי (צילום: כרמית וייס)
 

9. עיירות נופש וספא בליטא

רמתם הגבוהה של מלונות ומכוני הספא בליטא מפתיעה אותי כל פעם מחדש, גם אחרי שכבר חוויתי אותם פעמים רבות. המטפלים תמיד מסבירי פנים, בחיוך מבוייש, המאפיין כל כך את הצניעות המקומית, וידיים מקצועיות להפליא. יש הבוחרים בהם מטעמים רפואיים, נשמעים לעצת הרופאים המתאימים עבורם טיפול מתוך עשרות סוגי הטיפולים המוצעים, ויש כמוני שסתם אוהבים להתפנק.
 
העיירה דרוסקינינקאי (Druskininkai), שבה עשרות מלונות ספא, היתה עבורי המפגש הראשון עם הרמה הגבוהה הזו. אך במהרה הבנתי שבנוסף למעיינות התרמיים שלה, היא יכולה לשמש גם כיעד נפלא לנופשים צעירים ומשפחות, שימצאו בה שפע פעילויות שינעימו את זמנם.
מלונות ספא בעיירה דרוסקינינקאי | כתבה על העיירה דרוסקינינקאי
 
כך גם העיירה בירשטונאס (Birštonas) והעיירה אניקשאי (Anykščiai), ששתיהן זכו למעיינות תרמיים, אך הן עדיין פחות מוכרות מבחינה תיירותית, ולטעמי זהו סוד הקסם שלהן.

דרוסקינינקי, ספא בליטא
עיירת הספא היפהפייה דרוסקינינקאי, מקום לבילוי וטיול ולא רק ספא  (צילום: כרמית וייס)

בירשטונאס Birštonas, ספא בליטא
פסטיבל כדורים פורחים בעיירה הספא בירשטונאס, אי של רוגע (צילום: כרמית וייס)
 

10. הטבע של ליטא

אין כאן נופי WOW אדירים, כמו בהרי האלפים של שוויץ או בפיורדים של נורווגיה, אך אהבתי לליטא היא ההוכחה שלא תמיד צריך. מדינה ששליש משטחה מכוסה יערות, ביניהם משובצים אלפי אגמים קטנים, אין טיפת אבק והאוויר צלול כל כך, היא בדיוק מה שחסר לנו כאן. שוו בנפשכם את הפארק הלאומי אאוקסטייטיה (Aukštaitija), הגדול (400 קמ"ר) מבין חמשת הפארקים הלאומיים, שבו יש 126 אגמים, המכסים כ- 15% משטחו. 
כתבה על מחוז האגמים מולטאי
 
במדינה ברוכת אגמים ונהרות כמובן שתמצאו מכל טוב הספורט הימי – קייאקים ושאר סירות לחתור בהן, לצד יאכטות וכלי שייט נוספים. שבילי הליכה ומסלולי אופניים הם אחד הבילויים האהובים ביותר כאן, ויש מהם לרוב. וגם פעילויות מעט יותר מקפיצות אדרנלין, כמו פארקי חבלים, פארקי מים, פארק דינוזאורים (ליד העיר קלייפדה), אולם סקי קיץ (בעיירה דרוסקינינקאי) ועוד.
אטרקציות עם ילדים בטבע של ליטא

בית אירוח בבתי חווה
מחוז האגמים מולטאי, לישון על גדות אגם משלכם  אירוח כפרי Alantos Žirgai (צילום: כרמית וייס)
 
אגמים, אניקשי, ליטא
יערות ואגמים מלוא העין, בפאתי עיירת הנופש והספא אניקשאי (צילום: כרמית וייס)
(להגדלת התמונה לחצו עליה)
 

סעו לליטא, לפני שתתקלקל

התלבטתי רבות אם לכתוב כתבה זו, כי אני לא רוצה "שיגנבו" לי את ליטא "שלי". לא רוצה שישטפו אותה גדודי תיירים, לא רוצה שיתקלקל התום של תושביה, לא רוצה שיעלו בה המחירים. אך אתם, קוראיי הנאמנים, סעו לליטא – לפני שתתקלקל!
 
 

מידע נוסף

בתי מלון בווילנה
בתי מלון באזור קובנה

כתבות נוספות

עיירת הספא בירשטונאס
הקסם של וילנה
מחוז האגמים מולטאי
עיירת הנופש והספא דרוסקינינקאי
מידע וטיפים למטייל בליטא

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר