www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:
בירה אתונה Athens
ערים מרכזיות סלוניקי Thessaloniki, פיראוס Piraeus, פטרס Patras, הרקליון Iraklion
משטר רפובליקה פרלמנטרית
אוכלוסיה 10.72 מיליון תושבים
שטח כולל: 131,940 קמ"ר, יבשתי: 130,800 קמ"ר (פי 7 ממדינת ישראל)
אקלים ים תיכוני
שפה יוונית
דתות
נוצרים אורתודוקסים 98%, מוסלמים 1.3%
קהילה יהודית כ-5300 יהודים
מטבע אירו
הפרשי שעות (ללא שעון קיץ) אין הפרשי שעות
קוד גישה טלפוני 30+
סיומת אינטרנט gr

 

מנזר בקניון לוסיוס, מחוז ארקאדיה, פלופונס
מנזר בנוי בינות מצוקי קניון לוסיוס, מחוז ארקאדיה, חצי האי פלופונס  (צילום: כרמית וייס) 
 
 


גיל הזהב
 

טיול​ ליוון
יוון נחשבת לערש התרבות המערבית ושרידים לכך ניתן למצוא באתרים ארכיאולוגים רבים. אולם טיול ליוון אינו מסתכם בסיור עתיקות ארכיאולוגי, כפי שרבים טועים לחשוב. טיול ליוון מפגיש את המטיילים עם נופים הרריים פראיים, קניונים מרשימים, יערות ירוקים, כפרים ציוריים, מנזרים מבודדים, איים קסומים, חופי ים שטופי שמש, נוף אנושי מרתק, אוכל נפלא, מוסיקה יוונית, המון יין (או אוזו או ציפורו) ושמחת חיים מדבקת.

איי יוון מעניקים חופשה של ים, שמש והרבה חופש. האי הגדול ביותר כרתים והרחק אחריו רודוס, שניהם יעדי נופש פופולריים, וגם שאר האיים, שרובם קרובים יותר ליוון, הם יעדים נפלאים להפלגות ונופש.
 
יוון (Greece), או בשמה המלא Hellenic Republic  (היוונים מכנים אותה Elliniki Dhimokratia, או בקיצור  Ellas או Ellada), באיזה שם שלא תבחרו זהו יעד נפלא לבקר בו. מיקומה בדרום מזרח אירופה, בקצהו הדרומי של אזור הבלקן ולחופי הים התיכון, הופך אותה לאחד היעדים הקרובים אלינו ביותר. ליוון לא פחות מ- 2,000 (!) איים וחופי ים אין סופיים. חגיגה אמיתית.
 

נמל חאניה, כרתים
הנמל הוונציאני בעיר חאניה, מערב האי כרתים  (צילום: כרמית וייס)

 

יוון גובלת באלבניה (280 ק"מ), מקדוניה (240 ק"מ), בולגריה (490 ק"מ) וטורקיה (200 ק"מ), כולן בצפון ובצפון מזרח. אולם מרבית גבולה של יוון, 13,676 ק"מ (כפול 11 מגבולה היבשתי), הוא גבול ימי, עם הים התיכון בדרום, הים האגאי במזרח והים היוני במערב. למרות כמות החופים המרשימה, מרבית שטחה של יוון הררי, עם רכסים החודרים לים ויוצרים את האיים הרבים. ההר הגבוה ביותר ביוון, הר האולימפוס, מתנשא לגובה 2,917 מ'.

 

קניון ויקוס, זאגוריה, צפון יוון
קניון ויקוס המרשים, בהרים של חבל זאגוריה בצפון יוון   (צילום: כרמית וייס) 
 

 

יוון - נא להכיר
בשנת 1829 קיבלה יוון את עצמאותה מידי הממלכה העותומנית. ביום זה, ה- 25 למרץ, חוגגים כל שנה את יום העצמאות היווני. 
רק בשנת 1975 הגדירה חוקת יוון את המדינה כ"רפובליקה נשיאותית פרלמנטרית" והבטיחה לאזרחיה חירויות וזכויות שונות. בראש המדינה עומד נשיא, שנבחר על ידי הפרלמנט לקדנציה בת 5 שנים. לצידו של הנשיא פועלת "מועצת הרפובליקה (Council of the Republic). בראש הממשלה והקבינט עומד ראש הממשלה, שהוא בעל הסמכויות הפוליטיות, בעוד הנשיא הוא בעיקר בעל תפקידים סמליים. בפרלמנט היווני (Vouli ton Ellinon), המורכב מבית אחד, מכהנים 300 צירים, אשר נבחרים בבחירות כלליות כל 4 שנים.

 

הכלכלה ביוון היא קפיטליסטית, עם סקטור ציבורי חזק. התיירות היא אחד ממקורות ההכנסה החשובים, לצד ייצור מזון וטבק, טקסטיל וחקלאות. החקלאות מתבססת על גידול: חיטה, תירס, שעורה, סלק סוכר, זיתים, עגבניות, ענבי יין, טבק, בקר ומוצרי חלב. ההצטרפות לאיחוד האירופי תרמה רבות לכלכלת יוון והיא נהנית גם מעזרה כספית של האירגון. בשנת 2001 הוחלף המטבע של יוון, הדרכמה, לאירו.


ליוון סכסוך רב שנים עם טורקיה לגבי חלוקת  הטריטוריה בים האגאי ובמיוחד באי קפריסין. בשנים האחרונות סובלת יוון מהגירה מסיבית של מהגרים אלבניים לתחומה.
 

רפטינג בפלופונס
רפטינג במי נהר לוסיוס במרכז הפלופונס, חוויה רטובה וסוערת    (צילום: סטוורוס פפדופולוס)
 
טיול ליוון - להיכן כדאי להגיע?
חצי האי פלופונס (בפי המקומיים - פלופנזוס, Peloponissos), הוא לבה של יוון העתיקה ובו מרוכזים מרבית הסטריאוטיפים היוונים, כמו גם נופים הרריים נפלאים וחופים ארוכים. עבור חובבי הטבע, טיול ליוון כדאי שיכלול גם את צפון יוון - הרים גבוהים ומיוערים, המחורצים בקניונים מרשימים, כפרים ציוריים, נהרות, אגמים וחופים. הפלגה לאיי יוון היא חוויה של קסם, חופש ושלווה. כל כך הרבה איים יש ליוון, לכל אחד היחוד שלו, וממש קשה לבחור.
 
קניון סאמריה, כרתים
טרק בקניון סאמריה, דרום-מערב האי כרתים   (צילום: כרמית וייס)


טיול ליוון - מתי מומלץ לטייל?
החורף ביוון קר וגשום והקיץ חם, כמעט כמו בישראל. בשיא הקיץ כדאי לטייל בהרים הגבוהים או לנפוש על שפת הים. עונת הקיץ עמוסת תיירים, לעתים עמוסה מדי. העונות האידיאליות עבור טיול ליוון הן הסתיו (ספטמבר-אוקטובר) והאביב (אפריל-מאי). אם הקור והגשם לא מפריעים לכם, אתם יכולים לצאת ליוון דווקא בחורף, כאשר ההרים המיוערים מכוסי לבן וצמרות העצים מכוסות שלג.

 

מנזרי מטאורה, יוון ההררית|
מנזרי מטאורה בצפון יוון ההררית, נופים קסומים והיסטוריה מרתקת  (צילום: צחי גלובין)


כתבות על יוון
חבל זגוריה - חמש סיבות להתאהב
מצובו - שוויץ של יוון
אזור האולימפוס - יעדי טיול
טיול ובילוי בעיר אתונה - בירת יוון המתעוררת
האי לפקדה - כל גווני הכחול בטיסה ישירה


ריכוזי כתבות על יוון
צפון יוון
חצי האי פלופונס
איי יוון
מידע למטייל ביוון

כרמית וייס
 
אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, עורכת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים. 

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית.
מספר צפיות: 70474
6889