מסלול טיול בצפון כרתים:
בעקבות אנשי כרתים
מאת: תמירה צדקיהו-חסון 


רבות נכתב על האי כרתים, אך אני רוצה לקחת אתכם הפעם לסיור מיוחד בעקבות אנשי כרתים מכניסי האורחים, שיובילו אותנו למקומות מעניינים ונסתרים באי.


המילה היוונית פילוקסנייה (philoxenia) מבטאת הכנסת אורחים. היא מורכבת משתי מילים, מנוגדות כביכול: חבר וזר. דרך אנשי כרתים הבנו את המשמעות העמוקה של המילה - באנו כזרים והפכנו לחברים.
 
בתי מלון על החוף בכרתים
פילוקסנייה  - מארחים שנותנים תחושה של בית וגם נופש משגע,
דירות האירוח אברסט לחופי צפון כרתים  (צילום: Everest Apartments)
 

מעוד חופשה – לחופשה מושלמת

עשרה ימים טילנו ברחבי האי כרתים  (Crete) - נופים, חופים, קניוני נחלים, ערים וכפרים הרריים. בעשרת הימים הייתה לנו הזדמנות להיפגש ולהכיר אנשים שהותירו אותנו בתחושת עושר ואושר. כל דיון בנושא כרתים, ללא ציון מקומם של האנשים, יעשה עוול למה שגורם לחוויה בכרתים להפוך מעוד חופשה באיי יוון, לחופשה מושלמת. פגשנו אנשים נהדרים, אנשים ששמחו לספר לנו על מנהגים, היסטוריה, חפירות ארכאולוגיות ואגדות. פגשנו "זקני כפר" שסיפרו מזיכרונותיהם, ואנשים פשוטים שפתחו את בתיהם לרווחה. כל מי שפגשנו נתן לנו שיעור בהכנסת אורחים.
 
אין ציניות ברחשי הידידות שאנשי יוון בכלל, וכרתים, בפרט, מרעיפים, ולא רק על תיירים, אלא גם איש על רעהו. אין צביעות בחום שחש התייר. בזמן שהותי באי, פגשתי תיירים אירופאים רבים, השבים שוב ושוב אל המלונות המשפחתיים הקטנים, וכולם כאחד שיבחו את היחס הנעים של המקומיים. "בפעם הראשונה באתי כאורחת, היום אני כבר משפחה", אמרה לי תיירת אנגליה.
 
אנשי כרתים הם לוקאל פטריוטים מהזן שכבר לא מוצאים: "אני יווני, אבל קודם כל אני כריתי", הם אומרים לנו. בכל כפר ואתר ניצב פסל של הגיבור המקומי, דגל מתנוסס מעליו, וכל גדול וקטן יודעים לספר על אותו איש עז רוח, שמסר את נפשו למען כרתים במלחמות ובמאבקים מול הכובשים.

בתי מלון בכרתים

יעדים בכתבה זו: מערת הנטיפים ליד הכפר פסיכרו, רמת לסית'י (A), דירות האירוח אברסט (B),
אגם קורנה (C), חאניה (D), מלון סאמריה בעיר חאניה (E), נמל קיסאמוס (F), האי אימרי גרמבוזה (G), 
הכפר קליביאני (H), כפר הנופש פיילוט ביץ' (I) כפר הנופש סטלה איילנד (J)
 
 

בלקן
 

תחנות הרוח של רמת לסית'י

רמת לסית'י (Lassithi) הפוריה, שוכנת 70 ק"מ דרומית מזרחית לבירה הרקליון. טחנות רוח ומשאבות מים המונעות באמצעות רוח, הן הסיבה העיקרית לבואם של התיירים למקום. הרמה, נשלטת על ידי רכס הרי דיקטי (Dikti), שפסגותיו מושלגות עד בוא הקיץ. אוהבי המיתולוגיה ישמחו לדעת שבמערה ברמת לסיתי, נולד אבי האלים זאוס. מערת הנטיפים דיקטיאן (Dictaean), או מערת פסיכרו Psychro)), בשל הכפר בו היא נמצאת, נחשבת מערת פולחן מינואית.
 
טחנות הרוח הרבות, אלה בעלות הכנפיים הלבנות, ששימשו בעבר לשאיבת מים, ואלה הענקיות, לטחינת קמח וגרעינים, בנויות מאבנים מסיביות, כדי לשאת את הכנפיים הגדולות ואבני הריחיים. טחנות רבות נעזבו, כנפיהן נהרסו, והן במצב של התפוררות. מתוך 12,000 התחנות שמילאו את המישור, מעטות עדיין בשימוש. אחד הדברים הקשים אתם מתמודדים הכפריים, ברמה בפרט ובכרתים בכלל, היא עזיבת הצעירים. רבים עוזבים לעיר, אך רבים מאד היגרו לאוסטרליה ולארצות אחרות. בכפרים רבים יש בתים עזובים, הבתים נהרסים, רועים מביאים את עדריהם, וכשהדבר קורה בכפר קטן, המראה קשה.
 
באחד הכפרים, לצד הדרך, צדה עיננו איש מבוגר עומד מתחת לביתו, ליד דוכן משאבות רוח זעירות. עצרנו לראות. חיוך נהדר האיר את פניו, כשסיפר שזו עבודת ידיו, ומיד הציע לנו לבוא ולראות את המשאבה בחצרו. לאחר שהראה לנו בגאווה את ערוגות התבלינים ואת גן הירק, הוא סר הצידה, קטף צמד פרחים והגיש לנו.

כרתים, משאבות מים המופעלות על ידי הרוח
משאבות מים המופעלות על ידי הרוח  (צילום: שלמה צדקיהו)

כרתים, תחנת רוח על רמת ליסית'י
תחנת רוח על רמת ליסית'י  (צילום: שלמה צדקיהו)

 
 

מלון נהדר על החוף בצפון כרתים

למחפשים באזור זה מקום לינה שקט, ועדיין קרוב לים, אמליץ כאן על דירות האירוח אברסט (Everest Apartments), במרחק 200 מטרים בלבד מחוף סטלידה (Stalida), שלמרגלות רמת לסית'י. הדירות המרווחות, כולן עם חדר שינה ושתי מיטות נוספות בסלון, פינת אוכל ומרפסת הצופה לים (לחלקן גם אמבט עיסוי). בריכת השחייה גם היא משקיפה אל הים. מתאים במיוחד למשפחות עם ילדים.

בתי מלון על החוף בכרתים
דירות האירוח אברסט - מיקום שקט בקרבת החוף
 

מלחמות כרתים כאילו הסתיימו אתמול

אגם קורנה (Kournas) הוא אגם המים המתוקים היחיד בכרתים. הוא נמצא במחוז חאניה, והיקפו 3.5 ק"מ. טענה רבת שנים גורסת שלאגם אין קרקעית, מאחר ובנקודה מסוימת לא הצליחו החוקרים להגיע לקרקעית. האגם מספק מים לכל האזור, ויש בו נביעות תת-קרקעיות. האגם חביב על אנשי כרתים, יש לצדו מקומות לינה ומסעדות, ושטות בו סירות.
 
את ניקולאוס אתיטרקיס בן ה-80 פגשנו בבית קפה בכפר הציורי קורנה (Kournas), הנמצא במרחק 4 ק"מ מאגם המים המתוקים קורנה. הכפר אינו כפר תיירותי, ולולא רצינו לשבת ולשתות בצל העצים והשמשיות, לא היינו מגיעים אליו, לתיירים הנוסעים לאגם, אני ממליצה לבקר בכפר, שעדיין לא הושפע מהתיירות, ויש בו גם כנסיה ביזנטית עתיקה.
 
קפניו (Capanio) הוא יותר מועדון קשישים מאשר בית קפה. גברים יושבים ומשוחחים, שותים קפה. לא מקום לנשים, אבל איש לא יגרש אישה. התיישבנו ליד זקן חביב, ובעזרת מתורגמנית שאלנו אותו על המלחמה. מיד התקבצו סביבנו גברים נוספים, ככה זה בכרתים, המלחמות כאילו הסתיימו אתמול. ניקולאוס, ניקוס בפי כל, הוא יליד המקום. כשהגרמנים הגיעו והציבו בכפר מפקדה, הוא היה בן 5, אביו היה בצבא, אמו נשארה עם ששת ילדיה בכפר. כל הדודים שלו נלחמו, כמו כל הגברים של הכפר. גם אביו, כששב מהחזית "עלה להרים". כולם פרטיזנים, הוא מספר ועיניו נוצצות, כאילו לא עברו עשרות שנים.

 

אגם קורנאס הוא אגם המים המתוקים היחיד בכרתים
אגם קורנה הוא אגם המים המתוקים היחיד בכרתים  (צילום: שלמה צדקיהו)
 

טבע במקום נדל"ן בעיר חאניה

הפארק לשימור החי והצומח, בעיר חאניה (Chania), זימן לנו מפגש עם פרופ' יאניס פיליס (Yannis Phillis), רקטור האוניברסיטה הטכנית של כרתים, מהנדס, משורר ואיש איכות הסביבה. פרופ' פיליס עיצב ופיתח פארק לשימור החי והצומח, במתחם בן 300 דונם, ששימש כשדה מרעה וחקלאות. הפארק הוא אזור ירוק, שבילים משמשים את המטיילים, ושלטים קטנים מאפשרים להכיר את הצמחים. המקום הוא גם מרכז למחקר וחינוך, ולפיתוח תיירות סביבתית.
בפארק כ-350 מיני צמחים, הגדלים באופן טבעי. בעשביה (Herbarium) נשמרים 1700 סוגי צמחים שנאספו ברחבי כרתים. בפארק עצים, שיחים, פרחים (בהם זנים של סחלבים ואירוסים), צמחי מרפא ותבלין, וכן מוזיאון קטן.
 
כשטיילנו בגן חשבתי על פעילי הגנת הטבע בארץ, על המלחמות הצודקות על כל פיסת קרקע. מקום זה, מחוץ למרכז העיר, היה הופך לשכונות יוקרה, אך בזכות פעילות יחיד מול הבירוקרטיה, הפך לשמורת טבע. פעילים לשמירת הטבע המטיילים בכרתים, הנה הזדמנות לבקר במקום מאד לא שיגרתי.
הפארק לשימור החי והצומח, בעיר חאניה
הפארק לשימור החי והצומח בעיר חאניה, פרופ' יאניס פיליס   (צילום: שלמה צדקיהו)
 

בית כנסת בן חמש מאות שנה

בית הכנסת עץ חיים בעיר חאניה נבנה בשנת הרמ"ז (1487), אז הייתה בעיר קהילה יהודית פעילה. לפני כיבוש כרתים על ידי הגרמנים בשנת 1941, חיו באי כמה מאות יהודים. בעת ההפצצה על חאניה נפגע בית הכנסת "עץ חיים" ובית הכנסת הסמוך, בית הכנסת "בית שלום", עלה באש. השכונה היהודית הפכה לגטו, ונאסר על היהודים לעזוב את האי. במאי 1944, נשלחו 265 מהם לבית כלא, וב-9 ליוני הועברו להרקליון (Heraklion), והועמסו על ספינת המשא הגרמנית טאניס, יחד עם 600 אסירי מלחמה. בדרכה לנמל פיראוס, טבעה האונייה על כל נוסעיה. רק שנים מאוחר יותר, גילה משרד החוץ הלונדוני את העובדות: צוללת בריטית סברה שזו אוניית מלחמה גרמנית, והטביעה אותה.
 
בית הכנסת העתיק "עץ חיים", הוא בית הכנסת היחיד שנותר בכרתים. לנוכח המספר הקטן של יהודים בכרתים, עצם שיקומו וקיומו הוא בבחינת נס, וקיום קבלות שבת וחגים באופן קבוע, זוהי מצווה והתרוממות רוח, ולאו דווקא במובן הדתי של המילה. יהודים, ישראלים, "חצי יהודים", וגם מי שאינם יהודים, אך קשרו את חייהם לקהילה הקטנה, מגיעים בימי שישי, שרים ומתפללים מכל הלב, לוקחים חלק בשמחה שמשרה האיש הנדיר, פרופ' ניקולאוס סטברולאקיס.

 
בית הכנסת עץ חיים בחאניה
בית הכנסת עץ חיים בחאניה ופרופ' ניקוס סטאברולאקיס  (צילום: שלמה צדקיהו)
 
 

עם ישראל חי בכרתים

פרופ' ניקוס סטברולאקיס, היסטוריון לאמנות יהודית, אמן, מעצב תלבושות תיאטרון, שאביו יליד חאניה, עזב לפני מלחה"ע השנייה, חי בשלווה באנגליה, לימד באוניברסיטה, וחזר לבית אביו ביוון. הוא היה פעיל בהקמת המוזיאון היהודי החדש באתונה, ובשנת 1990 לקח על עצמו את פרוייקט בית הכנסת "עץ חיים", למרות שאין קהילה באי, מתוך האמונה ש"עם ישראל חי". בחודש אוקטובר 1999, בפני קהל של 300 איש, נקבעה שוב מזוזה ושוב הובא ספר תורה לבית הכנסת.
 
בחגים מגיעים לתפילות כמה מאות אנשים, יהודי כרתים והרבה תיירים יהודים. אני ממליצה בכל לב, לכל תייר המגיע בחגים או בימי שישי, לא להפסיד את החוויה, כולם יושבים יחדיו, נשים וגברים, יהודים ושאינם יהודים, רוח של שמחה ואהבה מאחדת את כולם. בבית הכנסת כבר התקיימו מספר חתונות, גם חתונות אורתודוכסיות, וגם חתונות ברוח הקהילות ליהדות מתקדמת. אפשר לפנות לייעוץ לאהובה עמר, ישראלית שחיה בעיר, מוכנה להושיט יד לכל ישראלי, ומאד מעורבת בנעשה בבית הכנסת.
 
בחצר האחורית של בית הכנסת מספר מצבות. אין בתי קברות יהודיים בכרתים, כולם חרבו. יש גם מקווה עתיק, שאינו בשימוש.

בית הכנסת עץ החיים, חאניה, כרתים
הכניסה לבית הכנסת עץ החיים בעיר העתיקה של חאניה (צילום: כרמית וייס)
 

מלון מומלץ בעיר חאניה

מלון סאמריה (Samaria Hotel), הממוקם בקרבת העיר העתיקה, הכיכר המרכזית והנמל של חאניה. זהו מלון 4 כוכבים, חדש ונקי, המציע מסעדה, בריכה, חניה, חדרים וסוויטות.

מלון מומלץ בחאניה, כרתים
מלון סאמריה בעיר חאניה, במיקום נוח לביקור באתרי העיר 

חוף עם היסטוריה של מלחמות

יצאנו מחאניה לקצה הצפון-מערבי של האי, אל מפרץ קיסאמוס (Kissamos). האזור פחות מתוייר, למרות יופיו של המפרץ רחב הידיים שבין חצי האי רודופו (Rodopou) וחצי האי גרמבוזה (Gramvousa). 
 
אנו הגענו לחוף באלוס (
Balos Beach), בצפון-מערב חצי האי גרמבוזה, בנסיעה על דרך העפר המקיפה את חצי האי (כתוב שהיא רק לרכבי שטח, אבל אפשר גם ברכב רגיל), ללא ספק זה אחד מהמקומות היפים ביותר בכרתים. הירידה אל החוף היא בדרך עפר, באזור מוגן, שבו צמחי תבלין לרוב. הים המתגלה לפתע עוצר נשימה: נוף פראי, חוף סלעי, רצועת חול לבן ולגונה בצבע טורקיז. החוף נמשך כמעט עד לאי קטנטן בשם אימרי גרמבוזה (Imeri Gramvousa), שעליו שרידי מצודה וונציאנית. למקום היסטוריה ארוכה, ובכרתים כשאומרים היסטוריה ארוכה, מדובר בדרך כלל במלחמות, כיבושים, מרידות וגבורה. מנמל קיסמוס יוצאות מספר הפלגות סביב חצי האי גרמבוזה, עם עצירה במצודה הוונציאנית ובלגונה של חוף באלוס. משך ההפלגה כ- 7 שעות ומוגש בה אוכל (בתוספת תשלום).
 
סיפורי המלחמות והגבורה נמשכו גם בתקופת הכיבוש הגרמני. הגרמנים נתקלו בהתנגדות המונית מצד האוכלוסייה המקומית, בעיקר האוכלוסייה הכפרית, שפעלה מההרים בפעולות גרילה. הקרבות בכרתים הם פרק מסעיר בהיסטוריה של האי ושל מלחמת העולם השנייה.

 
תצפית מחוף באלוס אל עבר מפרץ קיסאמוס
תצפית מחוף באלוס אל עבר חצי האי גרמבוזה   (צילום: שלמה צדקיהו)
 

טברנה שהיא גם ייקב

מחוף באלוס המשכנו לכפר קליביאני (Kaliviani). הכפר הקטן, בין הרים וים, הוא החדש והישן בהתגלמותו. בתים שופצו, אחרים נרכשו בידי אירופאים כבתי קיץ, אבל בתים רבים עדיין ישנים.
 
פנאיוטיס דייקאטיס (Panaiotis Deiktakis), גבר כבן 50, רכש בית עתיק. במשך שנים בנה נדבך ועוד נדבך, והפך אותו למסעדה נפלאה, טברנה גרמבוזה (Taverna Gramvoussa). היין שהוא מגיש הוא יין מתוצרת עצמית. הוא לקח אותנו לחדר במסעדה: "זה הגת", הוא מצביע בגאווה. שורת המדרגות העליונה עשויה מלוחות שיש. כשהוא מרים אריח אחד, אנו רואים תעלה. בקיץ האריחים מורמים, השולחנות והכסאות מוזזים, הענבים נערמים על הרצפה והחגיגה מתחילה.
 
פנאיוטיס, שככל יליד כרתים מוטבע ב-די.אנ.איי שלו ערך האירוח, הזמין אותנו לביתו. עלינו במעלה שביל צר, ונכנסנו לבית שבמרכזו "יקב" - מספר חביות ממוספרות. פוניטוס נותן לנו לטעום, ואנחנו (הבורים בענייני יין), ממצמצים בשפתיים. "יאמס"- לבריאות.
הנה שוב זרים הופכים לחברים.
 
היקב במרכז טברנה גרמבוזה, הכפר קליביאני
המדרגות המכסות על היקב במרכז טברנה גרמבוזה, הכפר קליביאני   (צילום: שלמה צדקיהו)
 
 

לינה בכרתים

באי כרתים היצע עצום של מקומות לינה, וכדי למצוא את מקום הלינה המתאים עבורכם, צריך קודם כל להחליט מה חשוב עבורכם: קרוב לים או אולי דווקא בהרים, מלון המתאים למשפחות או אולי דווקא מלון רומנטי ושקט.
מלון נפלא למשפחות עם ילדים: כפר הנופש פיילוט ביץ' (Pilot Beach Resort) ממוקם במפרץ יפהפה ליד העיירה גיאורגיופוליס (Georgioupolis), בין הרקליון לחאניה. הוא מציע מחירים מיוחדים לילדים, מועדון משחקים, סדנאות יצירה, מגרש משחקים, בריכת ילדים וארוחות ילדים. למלון חוף ים פרטי, מספר בריכות חיצוניות ובריכה פנימית, מרכז ספא ומספר מסעדות. למרות שהוא מתאים למשפחות הוא אינו רועש והמוני, ולכן מתאים גם לזוגות.
 
מלון רומנטי למבוגרים בלבד: כפר הנופש סטלה איילנד Stella Island Luxury Resort & Spa)) הוא ממש "לטוס לכרתים – להרגיש בתאילנד". הוא ממוקם בחרסוניסוס (Hersonissos), 15 ק"מ משדה התעופה של הרקליון. כל החדרים, הווילות והמסעדות בנויים סביב לבריכות בצורת לגונה, חלקם ממש מעל המים ולחלקם בריכה פרטית. המלון מארח מבוגרים בלבד (מעל גיל 15) והוא רומנטי להפליא.

מלון למבוגרים בלבד בכרתים

מלון למשפחות עם ילדים בכרתים
למעלה - כפר הנופש סטלה איילנד למבוגרים בלבד, למטה - כפר הנופש פיילוט ביץ' למשפחות עם ילדים

מידע נוסף

השכרת רכב ביוון
לינה בכרתים
בתי מלון בעיר חאניה
 

כתבות נוספות על כרתים ואיי יוון

* הכותבת היתה אורחת לשכת התיירות של מחוז חאניה, כרתים. 

תמירה צדקיהו-חסון אודות הכותבת
תמירה צדקיהו-חסון ז"ל, הייתה בעלת תואר ראשון בהיסטוריה ובמזרחנות ותואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית. במשך שנים הייתה גם מדריכת טיולים במקביל לעבודתה, וכתבה רבות על טיוליה, בעיקר לאתר ומגזין GoTravel ולמגזין טבע הדברים.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר