האי לפקדה - 
כל גווני הטורקיז בטיסה ישירה
מאת: כרמית וייס 


יוון היא אהבתי הגדולה. צפון-מערב יוון, על נופיה ההרריים, חופיה הקסומים והאיים שלמולם, היא הפינה האהובה עליי בגן העדן הזה. האי לפקדה, הקרוב כל כך ליבשת, מאפשר ליהנות משלושת העולמות הללו יחדיו – ההרים, החופים והאיים. מה עוד צריך?


על אפשרויות הטיול והנופש בצפון-מערב יוון כבר כתבתי כאן רבות. הפעם אספר על כל גווני הטורקיז של האי המקסים לפקדה ולאן תוכלו לטייל בו וממנו.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

תצפית על חוף הגולשים של ואסיליקי  (צילום: כרמית וייס)
מלון סן ניקולאס המהמם בחוף המערבי  (San Nicolas Resort Hotel)
פריחה אביבית בכרם אל מול הים  (צילום: כרמית וייס)
המרינה של העיר לפקדה  (צילום: כרמית וייס)
מלון קריסטל ווטרס המקסים בחוף המזרחי  (Crystal Waters)
תצפית מהמלון על המפרץ של ואסיליקי  (צילום: כרמית וייס)
ספינות המטיילים מחכות ברציף  (צילום: כרמית וייס)
רכב גדול מתקשה לעבור בכבישים בכפרי ההרים  (צילום: כרמית וייס)
מתקנים את רשתות הדייג  (צילום: כרמית וייס)
 

האי לפקדה מתעורר לחיים

השם לפקדה (Lefkada‏) היה מוכר עד היום רק לקומץ ישראלים, חובבי גלישה ושייט, שגילו את גן העדן בין מפרציו. עכשיו, עם פתיחת קו טיסות ישיר, יוכלו כולם ליהנות מגן העדן הזה.
 
אני מגיעה לאי לפקדה בסוף חודש מרץ. האי רק מתחיל להתעורר מתרדמת החורף. בכל מקום עוסקים בשיפוץ בתי המלון, הגינות, חופי הרחצה והמסעדות. כסאות הקש הצבעוניים, שכל כך מאפיינים את יוון, נצבעים מחדש וריח הצבע הטרי ממלא את האוויר. כמה שיפה כאן עכשיו, אני יכולה לדמיין את הקסם הרב של עונת התיירות, אז הכל יתמלא חיים וצבע.
בתי מלון בעיירה לפקדה
 
האי לפקדה, צפון יוון, טיסות ישירות
סוללה צרה מוליכה אל האי לפקדה, מוקפת בכל גווני הכחול  (צילום: כרמית וייס)
 

הקשר של האי אל יוון היבשתית

כמאה ישראלים ברי מזל יזכו להגיע לאי בטיסות הישירות אל שדה התעופה אקטיו (Aktion), רק 20 דקות נסיעה מכאן. מנהרה תת ימית שנחפרה לפני שנים אחדות, מחברת את האי לחופי צפון-מערב יוון, ומקצרת את הדרך לעבר העיר יואנינה (Ioannina, כשעתיים נסיעה), העיירה מצובו (Metsovo, כשעתיים וחצי) והאזור ההררי של חבל זגוריה (Zagori) וחבל צומרקה (Tzoumerka). כל היעדים הללו מתאימים לטיול יומי מהאי, או לשילוב בטיול בן מספר ימים.
 
הכביש עושה דרכו על סוללה צרה, שהים משני צדיה. קצת קשה להבין את הטופוגרפיה, כשפסגות היבשת מתנשאות ממול, מפרצים ואיים מכל עבר. לבסוף חוצים גשר מתרומם, ועכשיו אנחנו על האי. הגשר עובר מעל תעלה, שנחפרה במאה השביעית לצורך מעבר ספינות, והפכה את חצי-האי לאי.
 

שדה התעופה אקטיו (A), יעדי טיול באי לפקדה המוזכרים בכתבה ו- 4 בתי מלון מומלצים:
מלון קריסטל ווטרסמלון פורטו גלינימלון סן ניקולאס בחוף המזרחימלון וויילד סיגל בעיירה ואסיליקי 
להגדלה לחצו בפינה העליונה


בלקן
 

לפקדה רועדת ואיש לא מתרגש

המרינה הענקית של העיר לפקדה, בירת האי, נגלית לנו בכניסה ומעידה על הפופולריות הרבה שלו בקרב יורדי הים המודרניים. הדבר השני הבולט לעין הם הבתים הצבעוניים, בעיקר ברחובה הראשי של העיר. את הקומות העליונות נהגו בעבר לבנות מעץ או פח גלי, שנצבעו בצבעים עליזים, כדי להתמודד עם רעידות האדמה התכופות הפוקדות את האי, כמו את כל איי הים היוני.
 
בביקורי הקודם כאן, בשנת 2015, פקדה את האי רעידת אדמה חזקה, שברעשי המשנה שלה חשתי גם יומיים לאחר מכן. גם הפעם, בערב השני על האי חשנו בזעזוע קל. איש מיושבי המסעדה בה סעדנו לא הניד עפעף, מלבדנו כמובן. המארחים שלנו מיהרו להרגיע ואמרו שמדובר ברעש בעוצמה 2 בלבד, מה שהתברר כמדוייק ומעיד על נסיונם הרב. אף אחד כאן לא מתרגש מכך, והבנייה המודרנית ערוכה היטב להגן על התושבים והתיירים.
 
האי לפקדה, צפון יוון, טיסות ישירות
העיר לפקדה בירת האי, מחכה לתיירים שימלאו אותה בקיץ  (צילום: כרמית וייס)
 
 

להקיף את האי לפקדה

אני יוצאת להקיף את האי שכל אורכו 35 ק"מ (מצפון לדרום) ורוחבו 15 ק"מ (ממזרח למערב, בנקודה הרחבה ביותר), סה"כ כ- 330 קמ"ר. ההרים, המכסים 90% משטחו של האי, צונחים בתלילות אל חופיו המערביים, הפונים אל הים הפתוח. כפרים קטנים נאחזים על המורדות, הכביש מתפתל ביניהם, וחופים יפהפיים, שמצוקי אבן גיר לבנה תוחמים אותם, נגלים פה ושם.
 
עוד נשוב אל החופים המערביים, אבל תחילה נצא לגלות את חופיו המזרחיים של האי. ההרים יורדים כאן במתינות, מאפשרים לכפרים גדולים יותר לפרוח, כמו גם לתשתית תיירות מפותחת יותר. לכל אורך הכביש המוביל דרומה, עד לעיירה נידרי (Nydri), פזורים בתי מלון, כפרי נופש, טברנות, בתי קפה, מעגני דייג וחופי רחצה.
בתי מלון באזור העיירה נידרי
 
מלון קריסטל ווטרס, מלון מומלץ בלפקדה
מלון קריסטל ווטרס - דירות וסוויטות משגעות, חלקן עם בריכה פרטית קטנה
 
בדרכי על החוף המזרחי, מעט אחרי הכפר ניקיאנה (Nikiana), אני זוכה לתצפיות נפלאות משני בתי מלון משגעים - ממזרח נראות הפסגות של יוון היבשתית, שבימי ביקורי הראשון כאן (סוף מרץ) הן עדיין מכוסות לבן, וכמה מתוך 24 האיים הקטנים והאיונים השייכים לאי לפקדה פזורים בקרבת החוף. הראשון הוא מלון קריסטל ווטרס (Crystal Waters), מלון דירות יפהפה הממוקם על צלע ההר בשיפולי הכפר, והשני הוא מלון פורטו-גליני ריזורט (Porto Galini Seaside Resort & Spa), שחדריו גולשים לעבר החוף

האי לפקדה, מלון פורטו גליני
תצפית נפלאה ממרפסת מלון פורטו גליני, מלון 4 כוכבים הגולש לחוף (צילום: כרמית וייס)
 
 

האי הפרטי של אונאסיס

אחד מהאיים הללו הוא האי סקורפיוס (Skorpios), שהיה בבעלותו של אייל הספנות היווני אונאסיס (Aristotle Onassis). כאן הוא נישא בשנת 1968 לג'קי קנדי, אלמנתו של נשיא ארה"ב המנוח. כאן גם צולמו בשנת 1972 התמונות הסנסציוניות של האלמנה המפורסמת משתזפת בעירום. יש הטוענים שאונאסיס עצמו הסגיר לצלמים את תוכניותיה של אשתו, לאחר שנישואיהם התערערו והיא חשדה שהוא ממשיך בקשריו עם אהובתו משכבר הימים, זמרת האופרה ממוצא יווני - מריה קאלאס.
 
אונאסיס, בנו ובתו קבורים בקפלה שעל האי סקורפיוס, אך נכדתו אתנה מכרה את האי בשנת 2013 לאוליגארך רוסי. המכירה טרם אושרה, שכן אונאסיס הורה בצוואתו שברגע שיורשיו לא יוכלו להחזיק בעלויות החזקת האי, הוא יתרם לממשלת יוון או לחברת התעופה אולימפיק - שגם היא היתה בבעלותו. פסל גדול של אונאסיס ניצב בנמל העיירה נידרי, אך באי שלו אסור לבקר וכל שנותר לנו הוא להתפנק באחת הטברנות ובתי הקפה הרבים שמעבר לכביש.
 
האי לפקדה, צפון יוון, נידרי
נמל העיירה נידרי והאיים שלמולו  (צילום: כרמית וייס)
 
 

האיים אל מול חופי מזרח לפקדה

אל איים אחרים ניתן להפליג מנמל העיירה נידרי, שמעבורות וספינות רבות עוגנות בו. הים המוגן מאפשר כאן גם את כל סוגי הספורט הימי הרגוע. עשרות מפרשיות משייטות בנחת במימיו הכחולים של מפרץ וליחו (Vlicho), הנגלה לעיניינו בהמשכו של הכביש העושה דרכו דרומה. לפני שאנחנו עוזבים את נידרי, אנחנו לא מוותרים על טיול קצר אל מפלי דימוסארי (Dimossari) - מסלול מוצל של כ- 20 דקות הליכה.
 
אי נוסף הנראה היטב אל מול חופי מזרח לפקדה, הוא האי מגאניסי (Meganissi), הגדול בין 24 האיים והאיונים השייכים לשטח המוניציפלי של לפקדה. על 20 הק"מ הרבועים שלו מתגוררים כאלף תושבים, בשלושה כפרים קטנים. אל חופיו הנסתרים ניתן להגיע במעבורת מהעיירה נידרי או סירה מהירה מהעיר לפקדה. הוא מושך אליו גם סירות מפרש ויאכטות, המוצאות מסתור לחופיו הבתוליים.
 
האי לפקדה, צפון יוון, החוף המזרחי
פרגים פורחים מעל מפרץ הטורקיז היפהפה של פורטו גיאלוס  (צילום: כרמית וייס)

 

להתבשם מחופי הטורקיז והיין המקומי

בהמשך הדרך דרומה מנצנץ לעברנו בגווני טורקיז נפלאים המפרץ של מיקרוס גיאלוס (Mikros Gialos), למרגלות הכפר פורוס (Poros). בקצה המפרץ נחבא מלון מיוחד – מלון סן ניקולאס (San Nicolas Resort Hotel), מלון 4 כוכבים שאורחיו ואורחי הקפה-מסעדה שלו זוכים לחוף פרטי מרהיב, בריכת שחיה המשקיפה אל החוף וחדרים גדולים ומפנקים.
 
מלון מומלץ בלפקדה, מלון סן ניקולאס   מלון מומלץ בלפקדה, מלון סן ניקולאס
מלון מומלץ בלפקדה, מלון סן ניקולאס   מלון מומלץ בלפקדה, מלון סן ניקולאס
מ
לון סן ניקולאס - חוף פרטי ובריכה במפרץ טורקיז מרהיב
 
 
על מפרץ טורקיז צלול נוסף שוכן הכפר סיבוטה (Sivota), שגם בו מספר בתי מלון קטנים. על מזח הדייגים מתכוננים עכשיו לתיירים שעוד מעט יגיעו, משפצים את הטברנות ובתי הקפה. האורחים היחידים בנתיים הם כמה ברווזים ואנחנו.
 
על אם הדרך בין שני המפרצים הנפלאים הללו, אני מופתעת לפגוש ביקב השוכן במבני אבן יפים ופותח את שעריו במרכז מבקרים וסיורים מודרכים. יקב לפקאס ארת' (Lefkas Earth) הוא חלום שהגשים דימיטריס (Dimitris Rombotis) - בן האי שיצא לרכוש ידע, חזר לאי ואיגד תחת המותג שלו חלק מהמגדלים המקומיים. חובבי היין יהנו כאן מטעימות, והילדים שבחבורה יהנו מהרובוט המודרני, שעושה כמעט לבדו את כל תהליכי הביקבוק.
 
האי לפקדה, יקב  האי לפקדה, יקב
יקב לפקאס ארת' - מרכז מבקרים, סיורים וטעימות  (צילום: כרמית וייס)
 
האי לפקדה, ואסיליקי, טיסות ישירות
נמל ואסיליקי בשעת בין ערביים  (צילום: כרמית וייס)
 
 

ואסיליקי גן העדן של הגולשים

שיכורה מהיין הנפלא ומגווניי הטורקיז המנצנצים בשמש, אני מגיעה לכפר ואסילקי (Vasiliki), שלוקח את השיכרון הזה עוד צעד אחד קדימה לעבר גן העדן. כגולשת סאפ (גלשן עם משוט) וכמי שיכולה לשבת שעות ולהביט בים, אני מוצאת כאן את גן העדן בתוך גן העדן. מזג האוויר האביבי מתחיל להעיר את כפר הדייגים המנומנם בחורף, שנחשב לאחד מאתרי גלישת הרוח הטובים באירופה.
בתי מלון בכפר ואסיליקי
 
אביב וטלי זיו, זוג שייטי יאכטות שהחליטו לחיות את החלום ובנו כאן בית מלון קטן בשם וויילד סיגֶל (Wild Seagull), מספרים לי על עשרות המפרשים הצובעים את המפרץ בחודשי הקיץ. בשעות הבוקר תנאי הרוח במפרץ הרחב, המוגן על ידי הרים ירוקים, נוחים לגולשי הסאפ ולגולשי רוח מתחילים, ועם רוח הצהריים הוא נמלא גולשים מקצוענים. ממרפסת המלון המקסים אני יכולה לדמיין את המפרץ נצבע במפרשים צבעוניים, גולשים מבלים על החוף, מוסיקה טובה, משקאות והמון שמחה. קלאב ואס (Club Vass), מהמפורסמים במועדוני הגלישה באירופה, ושאר מועדוני הגלישה במקום, מספקים גם אופני הרים לגולשים שחייבים להעביר את שעות הבוקר עד שתגיע הרוח וגם למי שאינו גולש. גם פארק מים קטן יש כאן, בו ניתן לשכור סירות קטנות ולהשיט אותן לבד במפרץ.
 
מלון מומלץ בעיירה ואסיליקי בלפקדה, טלי ואביב זיו   מלון מומלץ בעיירה ואסיליקי בלפקדה, טלי ואביב זיו
מלון מומלץ בעיירה ואסיליקי בלפקדה, טלי ואביב זיו   מלון מומלץ בעיירה ואסיליקי בלפקדה, טלי ואביב זיו

מלון וויילד סיגל - חדרים מרווחים עם מטבחון ומרפסת הפונה למפרץ, ומארחים מקסימים דוברי עברית
 

יאכטות רבות מוצאות מנוחה במפרץ, והמרינה הנבנית במקום תביא לכאן רבות נוספות. אבל גם אם אין לכם יאכטה, תוכלו לעלות על ספינה המשייטת אל אחד החופים היפהפיים – חוף אגיופילי (Agiofili), המרוחק רק 3 ק"מ, והשניים המרוחקים מעט יותר – חוף פורטו קאציקי (Porto Katsiki) וחוף אגרמני (Egremni). מעבורת יוצאת אל שני האיים הסמוכים – קפלוניה (Kefalonia) ואיתקה (Ithaca), הנראים היטב באופק.
כתבה על האיים קפלוניה ואיתקה
 
האי לפקדה, ואסיליקי, חוף הגולשים
תצפית ממלון וויילד סיגל על חוף הגולשים של ואסיליקי, רגע לפני שהוא נצבע בעשרות מפרשים  (צילום: כרמית וייס)
להגדלת התמונה הפנורמית לחצו עליה  Click panoramic photo to enlarge
 
 

דרכי ההרים והכפרים

האי לפקדה הוא הררי מאד - מגיע לגובה 1,182 מ' במרכזו, וירוק מאד, בשל כמויות הגשם הגדולות היורדות כאן בצפון-מערב יוון. מומלץ להקדיש יום טיול לנסיעה רגועה בדרכי ההרים, בינות לכפרים הקטנים הנחבאים על המורדות. הימים הם ימי תחילת האביב וריח הפריחה משכר, אבל גם בקיץ הצבע השולט כאן הוא ירוק עז.
 
בניגוד לכפרים שלאורך החוף - כאן הכל יותר אותנטי, עם מכולות קטנות (הנקראות משום מה סופר-מרקט), כיכר מרכזית עם עץ הדולב המסורתי, והזקנים המעבירים את זמנם בעצלתיים בבתי הקפה הקטנים. אגב, בית קפה, שלא כמו במחוזותינו, מגיש ביוון רק שתיה חמה או קרה. אם תרצו לאכול משהו הכנסו למאפיה או לטברנה.
 
הכפר קאריה (Karya) הוא אחד הגדולים שבכפרי ההרים, וכביש מפותל אך נוח יחסית מחבר אותו אל הכפר אגלובי (Egklouvi‏). על הרמה המרכזית, באזור הכפר אגלובי, מגדלים עדשים, שנחשבות לטעימות ביותר ביוון ומחירן בהתאם.
הדרך הנופית אל הכפר הדרומי יותר, הכפר אגיוס איליאס (Agios Ilias), היא כבר סיפור אחר. ביציאה הצפונית מהכפר הכביש נעלם לנו פתאום, ומתחלף בדרך שטח תלולה של כקילומטר. אבל גם לאחר שאנו עוברים אותה, הסיבובים החדים דורשים כישורי נהיגה טובים ולא מעט אומץ. הנוף, עם הים הנגלה מפעם לפעם הרחק למרגלותינו, בהחלט שווה את המאמץ. 
 
האי לפקדה, צפון יוון, טיסות ישירות
מרכזו של האי הררי, כפרים ציוריים נאחזים על מורדות ההרים  (צילום: כרמית וייס)
 

החופים היפים במערב האי

הכביש העושה דרכו לאורך החוף המערבי של האי לפקדה, מהיר פחות מזה המזרחי, בשל ההרים הנופלים כאן לים בחדות. מצוקי אבן גיר יפהפיים מעטרים את קו החוף, כפרים קטנים גולשים אל חופי טורקיז צלולים, מהיפים שיש ליוון להציע. אין כאן תשתית תיירותית מפותחת כמו בחוף המזרחי, אבל יש חופים מסודרים, בתי מלון קטנים, טברנות, בתי קפה, חנויות מזכרות וכל מה שתייר צריך.
 
הכפר אגיוס ניקיטאס (Agios Nikita), רק 13 ק"מ דרומית לעיר לפקדה, מציע חוף חולי, מים צלולים והרבה טברנות ובתי קפה. 3 ק"מ דרומה ממנו נמצא חוף קטיזמה (Kathisma), למרגלות כפר בשם דומה. חוף קאבאליקפטה (Kavalikefta), עוד מעט דרומה משם, מפורסם בסלעים ענקיים הטובלים במים על קוו החוף. היהלום בכתר החופים המערביים הוא חוף פורטו קאציקי (Porto Katsiki), על ה"אצבע" הדרומית ביותר, המצטיין הן במצוקי אבן גיר לבנים והן בסלעי ענק שטובלים במים.
 
האי לפקדה, צפון יוון, פורטו קאציקי
חוף פורטו קאציקי, מצוקי אבן גיר וסלעי ענק במים  (צילום: כרמית וייס)
 
 

אוויר צלול וחופי טורקיז

לכל אורך הכביש המקיף את האי ניתן לצפות על חופים מקסימים, בכל גווני הטורקיז. אל חלקם יש גישה רק בסירות והם גן עדן פרטי למי שיוצא לשייט. מעבר לשייט, שהוא בילוי פופולרי, ניתן לצאת גם לרכיבת סוסים, אופני הרים, מסלולי הליכה, כל סוגי הספורט הימי והצלילה.
 
אבל בעיקר, כמו כל אי יווני, העיקר כאן הם האנשים המקסימים והרוגע שהמקום משרה. מי כמונו, בני הארץ הכל כך תזזיתית, זקוק לאוויר הצלול ולחופי הטורקיז הללו.

מידע נוסף

השכרת רכב ביוון
בתי מלון באי לפקדה
אפשרויות לינה נוספות ביוון

כתבות נוספות על צפון-מערב יוון

איים בים היוני
החופים של צפון מערב יוון
חבל זגוריה
יואנינה - בילויים וטיולי כוכב

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר