חבל צומרקה – 
לקחת את הזמן למקום שהוא חלום
מאת: כרמית וייס 


אל חבל צומרקה הגעתי לראשונה לפני מספר שנים. היה זה ביקור קצר, שהשאיר בי טעם של עוד. ואכן, בהגיעי פעם נוספת לצפון יוון בחרתי לחזור וללמוד אותו מעט יותר לעומק. גם לאחר הביקור השני, כאשר אני מעיינת בחומרים שהבאתי עמי לצורך הכנת הכתבה, ברור לי שגם הפעם רק טעמתי מגן העדן הזה ועלי לחזור לשם בשלישית.


קשה לשבוע מהעוצמות האדירות של הטבע, הכפרים והאנשים אותם פגשתי בביקורי בחבל צומרקה, קשה גם להעביר זאת במילים. אנסה לתמצת כאן את המיטב למי שמגיע לביקור של יומיים-שלושה, אבל "קחו את הזמן" כי המקום הוא חלום!
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

רפטינג על נהר אראחטוס  (Alpine Zone)
ערוץ נהר אראחטוס וגשר אבן עתיק  (צילום: כרמית וייס)
בתי האבן של הכפר קלריטס  (צילום: כרמית וייס)
עוד גשר אבן עתיק במחוז צומרקה  (צילום: כרמית וייס)
כפרים ציוריים שהגישה אליהם לא קלה (צילום: כרמית וייס)
מנזר קיפינה במערה על צלע המצוק  (צילום: כרמית וייס)
תצפית על ערוץ נהר קלריטיקוס  (צילום: כרמית וייס)
הזקנים של הכפר קלריטס  (צילום: כרמית וייס)
גגות הצפחה של הכפר קלריטס  (צילום: כרמית וייס)

התאומים של רכס הרי פינדוס

מטיילים רבים כבר מכירים את נפלאות צפון-מערב יוון, ורובם לא פוסחים על חבל זגוריה. אבל רק מעטים מגיעים אל אחיו התאום - חבל צומרקה (Tzoumerka), שהוא לא פחות יפה והרבה יותר בתולי. הראשון נמצא בחלקו הצפוני של רכס הרי פינדוס (Pindus), צפונית לעיר המחוז יואנינה (Ioannina), ואילו השני נמצא מדרום לה, בחלקו הדרומי של הרכס.
כתבה על העיר יואנינה  |  כתבה על חבל זגוריה
 

העיר יואנינה (A), יעדי טיול בחבל צומרקה המופיעים בכתבה (B-H), 
מלון פרינסס לאנאסה ליד תחילת הרפטינג (I), מלון הדירות רודאמי (J), מלון אנאוואסי בעיירה המרכזית פרמנטה (K)
 להגדלה לחצו בפינה העליונה

טריפולוג
 

הרים בתוליים וכבישים מפותלים

נראה קרוב על המפה? אכן קרוב, אבל לא בדיוק... ה"מחיר" שמשלמים על ביקור בהרים וכפרים כל כך בתוליים, הוא כבישים מפותלים ונסיעה איטית. המרחק מיואנינה, בירת המחוז, לבירת החבל, העיירה פראמאנטה (Pramanta), הוא רק 55 ק"מ, אבל אורך כשעה וחצי. למטיילים כמונו, שחייבים לעצור כל כמה דקות לתצפית ותמונה, זה אפילו יותר. אבל למי אכפת כשכל כך יפה סביב.
 
צבעי שלכת מרהיבים צובעים את מורדות ההרים המיוערים, שהיו צבועים ירוק עז בביקורי הקודם בקיץ. הרכס נחרץ בעמקים צרים וקניונים עמוקים, המפרידים בין אינספור פסגות מעוגלות. הבולטת שבהן היא פסגת שטרוגולה (Strougoula), שהיא אולי לא הגבוהה ביותר (2,143 מ'), אך מרשימה בצורת החרוט שלה ושמה תמיד מעלה חיוך על שפתי הישראלים. הפסגה מלווה אותנו כמעט בכל מקום, ובשעת השקיעה היא נצבעת בגווני זהב נפלאים.
 
בדרך אנו עוצרם לתצפית מרשימה מהגבעה עליה שוכן מנזר צוקה (Tsouka), לא הרחק מהכפר אליניקו (Elliniko). נהר אראחתוס (Arachthos), הזורם למרגלותיו, חתר כאן קניון עמוק, מהיפים ביותר ביוון, שמחר נשוב ונחתור בו בסירות רפטינג.
כתבה על הביקור הקודם בהרי פינדוס
 
נהר אראחטוס, צומרקה - צפון יוון
תצפית ממנזר צוקה, אחילאס מצביע לעבר קניון נהר אראחטוס ופסגת שטרוגולה  (צילום: כרמית וייס)

נהר אראחטוס, צומרקה - צפון יוון
גשר פלאקה על נהר אראחטוס, נקודת תחילת הרפטינג של מחר  (צילום: Arachthos_PLAKA_Gatsi )
 
 

הבסיס שלנו לטיול בחבל צומרקה

הכפר צופלה (Tsopela), הצמוד לעיירה פראמאנטה, הוא הבסיס שלנו לטיול בצומרקה. מלון אנאוואסי (Anavasi Mountain Resort) הוא מלון משפחתי חדש ויפהפה, בנוי אבן ועץ. האח הבוערת המקבלת את פנינו, היא בדיוק מה שאני צריכה בערבי הסתיו הקרירים. החדרים והסוויטות גדולים ומפנקים, כולם ממוזגים, יש גם בריכה מקורה וסאונה, ארוחת בוקר עשירה, שבקיץ אפשר לאכול בחוץ, למרגלות פסגת שטרוגולה. והכי חשוב, המארחים החביבים, שעושים הכל להנעים את שהותנו.
 
אירוח חם ואח מבוערת מחכים לנו גם בטברנה סיאפלאוראס (Siaplaouras), במרכז פראמאנטה. מקומיים רבים (בעיקר גברים...) מתכנסים כאן לעת ערב והאוכל מצויין (ממליצה על מרק כבש).
לינה באזור העיירה פראמנטה
 
מלון מומלץ בצומרקה, צפון יוון
מלון אנאוואסי - מלון משפחתי בבית אבן מקסים, סאונה, בריכה וחדר גדול ומפנק

מלון אנאוואסי, צומרקה, צפון יוון
מלון אנאוואסי - אירוח חם סביב האח המבוערת  (צילום: כרמית וייס)
 
 

רפטינג וקניונינג לכל רמה וגיל

הרפטינג על נהר אראחתוס, הנחשב ליפה ביותר ביוון כולה, הוא גולת הכותרת של הביקור. חלקו העליון, המגיע מהעיירה מצובו (Metsovo), הוא סוער למדי ושמור למקצוענים בלבד. חלקו התחתון הוא בדרגה 3, אבל מלבד שלושה "רפידים" קצרצרים, רוב ימות השנה הוא רגוע למדי ומתאים לכל גיל.  אחילאס (Achilleas), המארח שלנו והבעלים של חברת אלפיין זון (Alpine Zone), מספר לנו על קבוצת ישראלים בני 70-80 שהתארחה כאן לא מזמן ואף אחד מחבריה לא ויתר על החוויה.
 
תחילתו של הרפטינג בגשר פוליצה (Politsa), גשר אבן יפהפה מהמאה ה- 19, לא הרחק מהכפר קוסטיצי (Kostitsi). לאורך עשרה קילומטרים, כשעה וחצי של שייט רגוע, אני לא מפסיקה להתפעל מיופיו של הקניון, שמצוקיו הלבנים נושקים לגווני הטורקיז של המים. באמצע הדרך אנו עוצרים והולכים במים אל מפל שוצף, ולמרות הטמפרטורות הלא גבוהות במיוחד של אמצע נובמבר, חליפות הגומי מגינות עלינו היטב (אני הוספתי גם גופייה וטייץ תרמי). בלילות ירח מלא של חודשי הקיץ, מתקיים כאן רפטינג ירח מלא (Full Moon Rafting) לאורו של הירח, שבסופו ברביקיו וחגיגה שלמה. בהחלט חוויה שלא כדאי לפספס אם הזדמנתם בימים אלו בחודש (התאריך מישתנה משנה לשנה, בררו אצל אחילאס info@alpinezone.gr).

מלון פרינסס לאנאסה (Princess Lanassa), המלון היחיד בכפר קוסטיצי (Kostitsi), הוא אופציה מצוינת אם אתם רוצים ללון בקרבת תחילת מסלול הרפטינג.
 
גשר פוליצה, נהר ארכטוס, צומרקה, צפון יוון

גשר פוליצה, גשר אבן יפהפה מהמאה ה- 19 בו מתחיל הרפטינג  (צילום: כרמית וייס)
 
מלון כפרי בכפר קוסטיצי, יוון
מלון פרינסס לאנאסה בכפר קוסטיצי, לרוצים ללון קרוב לתחילת הרפטינג בחבל צומרקה
 
 
סיומו של הרפטינג ליד גשר פלאקה (Plaka), אותו אני זוכרת מביקורי הקודם כגשר האבן בעל הקשת הגדולה ביותר ביוון ובבלקן כולו (רוחב 40 מ', גובה 17 מ'). למרבה הצער הגשר התמוטט בזרם המים החזק של חורף 2015 וכעת הוא מחכה לשיחזור. במקום גם שירותים, תאים להחלפת בגדים, מזנון קטן ויחס נפלא של מדריכי הרפטינג, שהוכיחו את עצמם כמקצוענים אמיתיים, חביבים ואדיבים. אלו ביננו שלא שבעו אקשן, מצטרפים לקניונינג – גלישת סנפלינג באחד הקניונים הרבים שיש כאן, למקצוענים וגם למשפחות עם ילדים.
כתבה על העיירה מצובו
 
נהר אראחטוס, רפטינג, צפון יוון
רפטינג על נהר ארחטוס, מצוקים לבנים נושקים למי טורקיז  (Alpine Zone)
 

הצעירים נוטשים את הכפרים

אחד מיובליו של נהר אראחתוס, בו חתרנו, הוא נהר קלריטיקוס (Kalarritikos), וגם הוא חתר כאן קניון מרשים ביותר. אנו נוסעים לאורכו אל שניים מהכפרים היפים ביותר כאן – סירקו (Syrrako) וקלריטס (Kalarites). בתקופת השלטון הטורקי, קיבלו תושבי שני הכפרים אוטונומיה, שאיפשרה להם לסחור עם מדינות האזור, והדבר הביא להם שגשוג כלכלי. נבנו בתי אבן נאים, שחוקי בנייה קפדניים משמרים עד היום.
 
השניים הם רק דוגמא לכפרים רבים על רכס צומרקה, שהזמן כמו עצר בהם מלכת. אל חלקם, כמו לשניים הללו, נסלל כביש רק באמצע המאה ה- 20, אך זהו כביש צר ומפותל. קשה להגיע לכאן, קשה למצוא עבודה והצעירים נוטשים את הכפרים. כשאנחנו מתעניינים בקניית בית בכפרים הקסומים הללו, מסבירים לנו שהמחירים דווקא לא זולים, אם בכלל נמצא בית למכירה. בחופשות הקיץ חוזרות לכאן המשפחות ואילו בחורף נותרים רק תושבים בודדים, אבל במקום כזה אף אחד לא מוכר. חוקי השימור והבנייה הקפדניים הפכו את הכפרים לפניני תיירות, אך בשל הריחוק הרב אין כאן הרבה תיירים, רק מעט מטיילים יוונים.
 
הכפר סיראקו, צומרקה, צפון יוון
הכפר הציורי סיראקו, בתי אבן פרוסים על צלע ההר  (צילום: כרמית וייס)

 

כנסיות ומנזרים עתיקים

במחוז צומרקה כנסיות עתיקות ומנזרים, שחלקם ניצבים כאן עוד מהמאה -13. בכנסיות עם מגדלי הפעמון היפהפיים תפגשו בכל עיירה וכפר. מנזר אחד מיוחד לא כדאי לפספס, וזהו מנזר קיפינה (Kipina), השוכן גבוה על המצוק שמעל נהר קלריטיקוס, לצדי הכביש המוליך לכפר קלריטס. המנזר כבר אינו מאוייש, אבל המשפחה המתגוררת במעלה הכביש, מעט לפניו, מתחזקת אותו. זה המקום לעצור ולבקש את המפתח למנזר, אבל גם אם לא תיכנסו פנימה, תוכלו להתרשם ממנו ממרפסת התצפית.
 
המנזר, שנבנה בשנת 1212, בנוי בתוך מערה עמוקה בסלע, ואם אתם מחובבי הז'אנר ותצטיידו מראש בפנסים, תוכלו להיכנס לעומק 270 מ'.
 
מנזר קיפינה, צומרקה, צפון יוון
מנזר קיפינה, גשר עץ מתקפל בכניסה למנזר שעל צלע המצוק  (צילום: כרמית וייס)
 

נפוליאון - הכוכב של הכפר קלריטס

בתי האבן של הכפר קלריטס פרוסים בחן על מדרון הגדה המזרחית של נהר קלריטיקוס. בעבר התגוררו כאן צורפי כסף רבים, בהם גם משפחת בולגרי (Bulgari), בעלי המותג המפורסם שמזוהה כיום עם איטליה. בעת ביקורנו באמצע נובמבר נותרו בכפר רק כמה קשישים, ואחד מהם הוא נפוליאון זאגליס (Napoleon Zaglis), בעל הטברנה המקומית במרכז הכפר. נפוליאון בעל הזקן והשפם המרשים מקבל את פנינו במאור פנים, ודמותו הצבעונית שובה מיד את לבנו. על קירות הטברנה הקטנה, שהוא מפעיל יחד עם אשתו, מדפי עץ צרים בצבע כחול, המשמשים גם כמכולת של הכפר. הזמן ממש עצר כאן מלכת.

בית ההארחה של נפוליאון זאגליס (Napoleon Zaglis Guesthouse) ממוקם מעל הטברנה ומציע חדרים זוגיים ומשפחתיים, המעוצבים בפשטות ובסגנון מסורתי, ומציעים נוף קסום להרים. זה אינו מלון 5 כוכבים, אבל בהחלט הדרך הטובה ביותר להכיר באמת את החיים בכפרים של צפון יוון.
 
אחרי הארוחה הטעימה (אל תוותרו על "ג'איינט בינס" – שעועית יבשה ענקית וטעימה להפליא!), אנו למדים על הדרך המסורתית לייצור ציפורו – המשקה האלכוהולי המקומי, המופק מענבים, וכמובן טועמים וקונים. אני, חובבת מושבעת של תבשילי הג'איינט בינס המקומיים, קונה את הפולים הטריים שנאספו לא מזמן בשדה של נפוליאון, ושנינו מאושרים עד הגג.
 
המלון של נפוליאון בכפר קלריטס, חבל צומרקה, צפון יוון
בית ההארחה של נפוליאון זאגליס - חדרים פשוטים עם נוף נפלא

נפוליאון, קלריטס, צומרקה, צפון יוון
נפוליאון בטברנה/מכולת במרכז הכפר קליריטס, שימו לב למדפי העץ ולמשקל  (צילום: כרמית וייס)

 
זוג קשישים חביב נוסף מפעיל כאן מוזיאון קטן לפולקלור המקומי. בתוך חדרי הבית, שהם מוזיאון בפני עצמו, שמורים כלי עבודה, כלי בית ותלבושות שנאספו בכפר. הכל פשוט וכל כך אותנטי.
מקומות לינה בכפר קלריטס
 
קלריטס, צומרקה, צפון יוון
הכפר קליריטס, בתי אבן וגגות צפחה שנשמרים בחוקי בנייה קפדניים  (צילום: כרמית וייס)
 

האח התאום – הכפר סירקו

מסלול רגלי של כשעתיים הליכה יורד אל ערוץ נהר קלריטיקוס ועולה אל הכפר התאום סירקו, מצדו המערבי של הערוץ. מאחר וזמננו קצר, אנחנו עושים את הדרך ברכב, כ- 20 ק"מ וכמעט שעה נסיעה. גם תושבי הכפר הזה התעשרו מאד במאות ה- 18-19, מגידול צאן וייצור צמר, וגם כאן נטשו רוב התושבים את הכפר. אם תגיעו לכאן ב- 15 לאוגוסט תזכו להשתתף בחג הכפר, כמו בכל כפרי יוון, אליהם מגיעים בני הכפר הפזורים ביוון ובעולם כולו, גם כאלו שכבר מספר דורות לא מתגוררים בכפר. כ- 120 תושבים מתגוררים כיום בכפר, אך רובם נוטשים אותו עם בוא הסתיו וחוזרים רק לחופשת הקיץ.
 
אני חוזרת אל טברנה סטאווראיטוס (Stavraetos), הסמוכה למרכז הכפר, בה טעמתי לראשונה את ה"ג'איינט בינס" (שעועית ענקית) לפני 4 שנים, עם שאר המנות המסורתיות מעשה ידי בעלת הבית. מאז ביקורי הקודם נפתח כאן גם בית הארחה משפחתי קטן - בית הארחה סטאווראיטוס, ובו מספר חדרים בסגנון כפרי. לא מעט שיפורים נוספים אני רואה במרכז הכפר. תא הטלפון הציבורי כבר איננו. אבל בתי האבן היפהפיים נותרו כשהיו, הזקנים עדיין יושבים במרכז הכפר, מקלות הרועים בידיהם, והנוף הנפלא לעבר ערוץ הנהר ממשיך לעטוף את הכל בקסם.
מושלם – כבר אמרתי?
מקומות לינה נוספים בכפר סירקו
 
מלון טברנה סטאווראיטוס בכפר סירקו, מומלץ בחום
בקומה הראשונה טברנה סטאווראיטוס הנפלאה ובקומה השנייה החדרים של בית הארחה סטאווראיטוס -
מומלץ בחום למי שמחפש חוויה אותנטית באוויריה ידידותית ומחבקת של הבעלים המקסים


נהר אראחטוס, צומרקה, צפון יוון
מרכז הכפר סירקו, שני עצי דולב והרים סביב  (צילום: כרמית וייס)
 

המלצה על מלון דירות בחבל צומרקה - יכול להתאים למשפחות ולשומרי כשרות

מלון הדירות רודאמי (Rodami) ממוקם במיקום מרכזי בצומרקה, ונוח להגיע ממנו לנקודות הסיום וההתחלה של הרפטינג. המלון שוכן בבית אבן מסורתי מקסים, מהמאה ה- 19, בלב גן יפהפה. הדירות כוללות מטבח, מיזוג, אח, ואפשר להזמין גם ארוחת בוקר.
השירות של בעלי המקום הוא מעל ומעבר, כולל הדרכה למסלולי טיול באזור והשאלת אופניים. 

מלון כפרי בכפר קוסטיצי, יוון
מלון הדירות רודאמי
 בבית אבן מקסים בלב גן וחורש טבעי, במיקום מרכזי לטיולים בחבל צומרקה


מידע נוסף

חברת הרפטינג והטיולים אלפיין זון
השכרת רכב ביוון
לינה בחבל צומרקה


כתבות נוספות

חבל זגוריה – חמש סיבות להתאהב
יואנינה - בילויים וטיולי כוכב
הכפרים הציוריים של הרי פינדוס
מצובו – שוויץ של יוון
איים לחופי צפון-מערב יוון

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר