העיירה מצובו – שוויץ של יוון
מאת: כרמית וייס 


יום גשום ולילה גשום עוד יותר מקבלים את פניי בצפון יוון, הפתעה גם למקומיים בתחילת ספטמבר. למחרת אני פוקחת עיניים לשמיים בכחול עמוק, מעוטר בשאריות עננים לבנים, ונוף שמיימי ורחוץ של הכפר מצובו, הנשקף מחלון חדרי במלון. אני מחליטה למצוא סיבות טובות להישאר כאן מספר ימים.


מאחר ואיני חובבת חופשות "בטן-גב", הפשלתי שרוולים ואיתגרתי את מארחיי להראות לי מה אפשר לעשות באזור הקסום של מצובו במשך מספר ימים. כמובן שמצאנו, ועל כך בהמשך, אך אתחיל בכמה מילים על המלון המיוחד הזה.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

העיירה מצובו במבט ממלון גראנד פורסט  (צילום: כרמית וייס)
מלון גראנד פורסט והעיירה מצובו   (צילום: כרמית וייס)
עמק ואליה קאלדה (צילום: כרמית וייס)
שלל פטריות הכמהין "שלנו"   (צילום: כרמית וייס)
פטריות על גזע עץ ביערות זגוריה   (צילום: כרמית וייס)
פטריה ביערות זגוריה  (צילום: כרמית וייס)
מלון ארומה דריוס, מצובו   (צילום: כרמית וייס)
פטריות פורציני בגרבנה  (צילום: כרמית וייס)

שוויץ של יוון – העיירה מצובו (A), מלון גראנד פורסט (B), העיירה גרבנה (C), העיר יואנינה (D)
(להגדלה לחצו למעלה משמאל)


בלקן
מלון גראנד פורסט – להתעורר לחלום

קצת קשה להבין איך בימי משבר כלכלי חמור ביוון, קם יזם מקומי ומשקיע כמה מיליוני אירו, במלון חמישה כוכבים חדיש ומפואר. ואולי לא – אחרי שרואים את מיקום המלון. נטוע בראש גבעה הצופה על העיירה מצובו (Metsovo), למלון גראנד פורסט (Grand Forest Metsovo) יש סיבה טובה להיות שם – הנוף. בתי האבן בעלי הגגות האדומים של העיירה מצובו, מנקדים הרים מהירוקים ביותר של יוון (במקור, כתבתי בטעות שוויץ, ולא בכדי), ולצידם הגשרים הגבוהים והמרשימים של הכביש המהיר.
 
מכל אחד מ- 60 החדרים והסוויטות נשקף הנוף הזה, שהוא אחד הנופים הקסומים ביותר של יוון (והאמינו לי, חרשתי אותה!). כך גם משתי הבריכות המקורות, הלובי רחב הידיים, המסעדה הגדולה, המרפסות הענקיות והבריכה החיצונית. האחרונה, אגב, היא "בריכת אינסוף" (Infinity pool), כאשר קצה הבריכה מצוי מתחת לפני המים ומתמזג עם הנוף. יש גם ספא עם אינספור חדרים ואפשרויות, שלא אפרט כאן. המחיר נותן תמורה מעולה לכסף. אם יקר לכם, עשו לעצמכם טובה ורק תקפצו לארוחה או קפה על המרפסת. פשוט לשבת על המרפסת או על שפת הבריכה ולא לזוז שבוע...
 
מלון מומלץ במצובו, צפון יוון
מלון 
גראנד פורסט מצובו – אח מבוערת בלובי, בריכה פנימית וחיצונית ונופים משכרים
 
מלון גראנד פורסט מצובו
תצפית על הכפר מצובו והרי פינדוס מהבריכה של מלון גראנד פורסט מצובו (צילום: כרמית וייס)
 

מסלולים באזור מצובו

אני לא מאלו שיודעים "פשוט לשבת על המרפסת" יותר מדי, וכך גם רבים מהמטיילים המגיעים אל צפון יוון, ולכן כאמור הפשלתי שרוולים. ההרים סביב מצובו עשירים במסלולי הליכה, בכל רמות הקושי. בקבלה של המלון או בלשכת התיירות של מצובו ישמחו לתת לכם מפה ופרטים נוספים. ההרים באזור זה עשירים בסוגי פטריות שונים, שהמקומיים, בעיקר בכפר הסמוך גרבנה (Grevena), מתפרנסים מהן (ועל כך בהמשך). גם פטריות כמהין גדלות ביערות הללו, אך כדי למצוא אותן דרושים אנשי מקצוע וכלבים שאומנו לכך במיוחד, וניתן להצטרף אליהם (גם על כך בהמשך).
 
מומלץ לטייל אל אגם אאוס (Aoös), אגם מלאכותי השוכן בגובה 1,350 מטר, מעל מצובו. האגם בעל ה"אצבעות" הרבות, הנשלחות בינות כרי דשא ירוקים, נוצר בעקבות בניית סכר לייצור חשמל על מקורות נהר אאוס. עוד מומלץ לטייל אל עמק ואליה קאלדה (Valia Kalda), פנינה של טבע בתולי, יערות אלפיניים ונופים מרהיבים. דרך עפר במרכזו של העמק (רק לרכבי שטח), תביא אתכם לכפר וובוסה (Vovousa) ולחלק המזרחי של חבל זגוריה. יש כאן מגוון גדול של מסלולי הליכה ואופניים, ומומלץ להיעזר בשירותיו של אחילאס מחברת אלפיין זון (Alpine Zone), שישמח להשכיר לכם אופניים או ג'יפ עם נהג ולהדריך אתכם למסלול מתאים (פרטים בסוף הכתבה).
כתבה על חבל זגוריה

אגם אאוס, אגם מלאכותי ליד מצובו
אגם אאוס, שולח אצבעות כחולות בינות כרי דשא ירוקים (או חומים, בהתאם לעונה)  (צילום: iordanispallikarasphoto)

עמק ואליה קאלדה, צפון יוון
יערות אלפיניים ונופים בתוליים, עמק ואליה קאלדה ליד מצובו  (צילום: כרמית וייס)
 

הכפר שהפך לעיירה מצובו

בשנת 2010 הסתיים אחד הפרוייקטים ההנדסיים הגדולים ביוון – כביש אגנטיה (Egnatia), כביש מהיר 2A. בחלקו המזרחי עובר הכביש בדרך ויה אגנטיה, דרך רומית עתיקה, שחיברה את איסטנבול עם חופי הים האדריאטי. הכביש החדיש הינו כביש אגרה, המקשר בתוך כ- 3 שעות את סלוניקי עם איגומניצה (Igoumenitsa), לחופי הים היוני. הוא עורר לחיים את מחוז איפירוס (Epirus), בפינה הצפון-מערבית של יוון. באזור זה, שהוא הררי במיוחד, עובר הכביש בסדרה של מנהרות וגשרים מרשימים, שעל אחד מהם צפינו ממלון גראנד פורסט.
 
אחד המקומות שהתעורר לחיים, בשל קרבתו לכביש המהיר, הוא הכפר מצובו (Metsovo), שהיום ניתן לקרוא לו כבר עיירה (3,500 תושבים). תושבי המקום מספרים שהחיים במקום היו קשים ביותר, בשל  מרחק הנסיעה הרב לעיר הגדולה סלוניקי – 9 שעות לפחות. כיום רק שעתיים מפרידות את מצובו משדה התעופה של סלוניקי, או כשעה וחצי מאזור החוף, והעיירה שוקקת תיירים.
כתבה על אזור החוף של איפירוס
 
העירה מצובו בצפון יוון
העיירה מצובו, גגות אדומים טובלים ביערות ירוקים  (צילום: כרמית וייס)


הטברנה והזקנים במרכז מצובו

אני מראה למארחיי תמונות ישנות באתר GoTravel, שצולמו על ידי הורי לפני כעשר שנים, טרם הגיע לכאן הכביש המהיר. הם מזהים את הטברנה בכפר מצובו. הטברנה היא אכן אותה טברנה, בכך אני נוכחת כשאני מגיעה למרכז מצובו, אך כמה מפתיע שגם הזקנים המאכלסים את הספסלים הם אותם זקנים... טוב, הם כנראה לא בדיוק אותם זקנים, אבל הם נראים בדיוק, אבל בדיוק, אותו דבר, וגם הם אוחזים במקל הרועים האופייני.
תמונות ישנות ממצובו בכתבה על פולקלור יווני
 
תושביו המקוריים של הכפר מצובו הם ולאכים, שבטי נוודים ממוצא רומני, והזקנים שבהם עדיין שומרים על הלבוש האופייני. מלבד שיטוט בכיכר המרכזית, קניית מזכרות ואכילת סובלקי (חזיר), מומלץ לשוטט גם בסמטאות הצדדיות. בין בתי האבן והסמטאות הצרות נמצא ביתה של משפחה אמידה, אחת מרבות שהתגוררו בעבר במצובו. הוא משמש כיום את מוזיאון טוסיצה (Tositsa), המציג את אורח החיים של תושבי הכפר בימים עברו, בצורה מעניינת ביותר.
בתי מלון בעיירה מצובו
 
הזקנים במרכז הכפר מצובו
הזקנים אותם זקנים... תמיד יושבים במרכז מצובו ותמיד עם מקלות הרועים  (צילום: כרמית וייס)

בית עתיק אחר במצובו משמש כיום את מלון ארומה דריוס (Aroma Dryos Spa & Eco Hotel), בסגנון המאד נפוץ ביוון היבשתית, המכונה ארחונטיקו, כלומר בית ישן שהפך למלון. חדריו מעוצבים, ממוזגים ונקיים, הלובי חמים ונעים ונופי הכפר נשקפים מהמרפסות. המחיר לא יקר ונותן תמורה מצוינת.

מלון מומלץ במצובו, צפון יוון
מלון ארומה דריוס בכפר מצובו - חדרים מעוצבים ונוף נפלא

לא הרחק ממנו, מלון ארחונטיקו מצובו (Archontiko Metsovou Luxury Boutique Hotel), גם הוא בבית ישן שעבר שיפוץ, מציע חדרים וסוויטת, לזוגות ומשפחות, הצופים לעבר ההרים, בריכת שחייה קטנה, אמבט עיסוי ומרכז ספא. יורגוס, בעל המלון, יקבל אתכם בחום יווני טיפוסי ודאגה אבהית.

מלון מומלץ בעיירה מצובו בצפון יוון
 מלון ארחונטיקו מצובו - להשקיף על הנוף מכל מקום

עיר הפטריות גרבנה

זוכרים שהבטחתי פטריות? אז הנה זה בא.
לא הייתי לוקחת אתכם לעיירה גרבנה (Grevena) לולא מעמדה כבירת הפטריות של  יוון. המקומיים טוענים שלמעלה מאלף סוגי פטריות שונות גדלות בהרים המקיפים את העיירה. ברחוב הראשי מספר חנויות המוכרות מזכרות ומאכלי פטריות. באחת מהן (שלידה פסל גדול של פטריה) תשאלו על מפעל הפטריות של פוטיס (Fotis), בעלה של בעלת המקום.
(הטלפון של פוטיס 00-30-6948043660, אינו דובר אנגלית)
 
במפעל של פוטיס (אם אפשר לקרוא כך למקום הקטן הזה...), הנקרא Manitaroproionta Grevena, רוקחים כל מה שרק תוכלו לחשוב עליו מפטריות. משומרות בשמן זית וחומץ, פיקנטיות, מיובשות, פסטה עם פטריות, קונפיטורה ומרמלדה מפטריות (כן, כן!) ואפילו ליקר פטריות. כמי שבמשך מספר שעות חיפשה לשווא פטריות פורצ'יני ביערות הרי הדולומיטים באיטליה, אני נדהמת מכמות הפורצ'יני המתבשלת בסיר ענק. הפטריות נאספות בעיקר בחודשים ספטמבר-נובמבר ומרץ-מאי, ובשאר חודשי השנה רוקחים כאן מטעמים מפירות יער.
 
פטריות, גרבנה
חנות הפטריות בעיירה גראבנה, מקום נפלא לקניית מתנות ומזכרות  (צילום: כרמית וייס)

חגיגת מאכלי פטריות

מסעדת הפטריות המומלצת בגרבנה - Avles (αυλές), סגורה בימי שני, היום בו אני מגיעה לגרבנה. על מטעמיה ועל הבעלים תאודורוס (Theodoros), מספר לי מארחי אחילאס.
(טלפון במסעדה 00-30-2462025402)
 
אנו מסתפקים במסעדה קטנה במדרחוב של העיירה, המגישה שלל מאכלי פטריות קלים. כחובבת פטריות מושבעת, אני פשוט מלקקת את האצבעות, וגם הישיבה ברחוב, לצד המקומיים, היא מהדברים החביבים עלי. למעשה זהו ציפוראדיקו (Tsipouradiko), בית קפה המגיש מנות פתיחה שונות כליווי למשקה חריף בשם ציפורו (Tsipouro), המשקה הלאומי באזורים נרחבים ביוון. המשקה, המופק מקליפות הענבים, מקביל לאוזו ולראקי, הנלגמים באזורים אחרים של יוון, והארוחה מזכירה את הטאפס של הספרדים. מנות קטנות וטעימות, המתאימות במיוחד כארוחה קלה באמצע היום. עבורי זו היתה ארוחה מושלמת.
 
מסעדת פטריות, גרבנה
ללקק את האצבעות, שלל מאכלי פטריות במדרחוב של גרבנה  (צילום: כרמית וייס)
 

לצוד פטריות כמהין

כדי להשלים את חגיגת הפטריות אני מצטרפת לקתרינה וחריסטוס. קתרינה מתמחה במציאת פטריות כמהין, הקרויות ביוון טרופה (Troufa). חריסטוס הוא הבעלים של שני הכלבים, שאולפו במיוחד למשימה. ביערות של אזור גרבנה וזגוריה גדלות פטריות כמהין שחורות, שאמנם אינן יקרות כמו אחיותיהן הלבנות, אך גם הן שוות את משקלן בזהב (כמעט). כל פטריה שכזו, שנראית יותר כמו אבן שחורה, שווה כמה עשרות אירו.
 
קתרינה צריכה להיות עירנית וזריזה. היא עוקבת אחר שני הכלבים, וצריכה לקחת מהם את הפטריות לפני שיאכלו אותן. הכלבים זוכים לפרס טעים אחר, וממשיכים לחיפוש הבא. העניין כולו מזכיר קצת משחק מחבואים ביער, יש מתח באוויר ושמחה עם כל פטריה שאנו מוצאים. אני בטוחה שילדים ייהנו מפעילות זו במיוחד. בין לבין, קתרינה גם מצליחה להסביר לי מה בדיוק קורה, ואחילאס מתרגם.
(כדי להצטרף לקתרינה יש לתאם עם אחילאס, מאחר והיא אינה דוברת אנגלית).
 
פטריות כמהין, יוון  פטריות כמהין, יוון
קתרינה ושלושת הכלבים ציידי פטריות הכמהין, שוות את משקלן בזהב  (צילום: כרמית וייס)
 

שוויץ של יוון

את "יום הפטריות" הזה, אנחנו מסיימים בארוחה מתובלת בפטריות כמהין טריות, ששעות קודם לכן היינו עדים למציאתן, באדיבותה של קתרינה המקסימה. חגיגה לבלוטות הריח והטעם. חגיגה יוונית קצת אחרת, באזור שידע לקחת את הטוב של שוויץ ולתבל אותו בקסם היווני.
יאמאס (לחיים) !
 
מלון גראנד פורסט מצובו
אחילאס מסביר על המראות ממלון גראנד פורסט, משמאל אחד הגשרים המרשימים  (צילום: כרמית וייס)


מידע נוסף

אחילאס, חברת אלפיין זון, טל. 00-30-2651023222, אימייל info@alpinezone.gr
השכרת רכב ביוון
בתי מלון בעיירה מצובו
 

כתבות נוספות

חבל זגוריה
אזור החוף של איפירוס

מצובו ואזור צומרקה

יואנינה - בילויים וטיולי כוכב
מנזרי מטאורה* הכותבת היתה אורחת מחוז איפירוס וחברת AlpineZone

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר